RSTH College stelt voor in 1982 f 768.800,- te bezuinigen Grond Slokkerwoningen 250.000 gulden in prijs omlaag Wagenaar: „Ik heb er vrede mee, zij het met schroom" 1 Is! Jongerencentrum De Geut nu ook officieel open Niet alle prioriteiten fracties overgenomen Gemeenteraad besliste met 15 stemmen tegen 1 Enorme belangstelling voor Rock en Roll-avond Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden I I FOTOKOPIE i NODIG? Leusder Krant Geen krant ontvangen? Verantwoordelijk redakteur. BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan9 Postbus 11 3S30 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495, b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement f 13,10 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. DINSDAG 1 DECEMBER 1981 - 13e JAARGANG NO. 64 SB (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Het college van B. en W. heett een voorstel ge reed, waarin op de begroting voor het jaar 1982 voor een totaal-be drag van f768.800,— wordt be zuinigd. De bezuinigingen het college spreekt van „ombuigin gen" vinden plaats in het be staand beleid. Ze zijn noodzake lijk omdat de gemeente-begro ting voor het volgend jaar een tekort vertoont van f 735.000,—. Uit het voorstel van het college blijkt dat vooral op de terreinen „onderwijs" en (opnieuw) „plant soenen" fors ingeleverd gaat worden. Het nu ter tafel liggende college voorstel is gebaseerd op door de fracties opgestelde lijsten. De frac ties werden In september van dit jaar uitgenodigd om aan te geven, waar er volgens hen op de gemeentebegro ting bezuinigd zou kunnen worden. Zij deden dat door „negatieve priori teitenlijsten" op te stellen, waarop, In volgorde van groeiende pijn, staat aangegeven waar bezuinigd zou kun nen worden. Het college telde de uitkomsten van die lijsten bij elkaar op. Dat betekent niet dat het college dat alle bezuinigingen, die bij de totale fracties hoog scoorden, ook zonder meer heeft overgenomen. Een aantal door de fracties aangewe zen bezuinigingsposten wijst het col lege beargumenteerd van de hand. Resteert een pakket ombuigingen, dat als volgt over de verschillende sectoren verdeeld Is: Algemeen beheer (exclusief R.O.) Openbare veiligheid Volksgezondheid Wegen Plantsoenen Overige openbare werken I f 60.600,— f 23.800,— f 50.000,— f 72.000,— f 258.600,— f 55.400,— Onderwijs f 191.000,— Sport f 57.400,— De sectoren „Cultuur en Recre atie" en „Sociale zorg/Maatschappe lijk Werk" hoeven volgens het colle gevoorstel voor volgend jaar niet in te leveren. Wel staat In het bezuini gingsvoorstel opgenomen de ambu lant functionaris voor het jeugd- en jongerenwerk In de toekomst voor halve dagen te laten werken. Maar die maatregel kan nog niet van invloed zijn op de bgroting 1982. ALGEMEEN BEHEER In de sector algemeen beheer wordt onder meer omgebogen door de openbare gebouwen 2% minder te verwarmen. Voorts zitten er nogal wat maatregelen op het gebied van de voorlichting in. Zo zou het aantal gemeentelijke advertenties tot de helft moeten worden teruggebracht, moet de omvang van de verschillen de Info's worden teruggebracht en zou in die gemeentelijke uitgaven minder kleur gebruikt moeten wor den. SPORT De bezuinigingen op het terrein van de sport worden vooral bereikt door de kosten van het onderhoud te beperken. Het onderhoud van de vel den, doelen en netten en de kantine op het Burg. Buinlngsportpark moet met ingang van volgend jaar door de verenigingen zelf gebeuren. Verder zal een deel van de beplanting van dat sportpark verwijderd worden ten einde de kosten van het onderhoud daarvan terug te brengen. ONDERWIJS De bezuinigingen op het gebied van onderwijs betreffende vooral het terugbrengen van de kosten van ver warming en ouderhoud van de schoolgebouwen en de gymnastiek lokalen. Daarnaast zal er het een en ander gaan veranderen met het schoolzwemmen. Het college wil voor het schoolzwemmen een bijdra ge van de ouders gaan vragen, terwijl ook een beperking van het aantal klassen dat aan het schoolzwemmen deelneemt door het college tot de ombuigingsmogelijkheden wordt ge rekend. PLANTSOENEN In de sector „plantsoenen" wijkt het college het meest af van de op telsom van de fractielijstjes. In de fractielijstjes scoorde verder bezuini gingen op snoeien en knotten van het gemeentelijk groen nogal hoog, maar het college vindt het niet ver antwoord om daar nog minder geld aan uit te gaan geven. Er is dit jaar al behoorlijk gekort op het onderhoud van het groen. Toch zal er nog wat minder aan onderhoud gedaan gaan worden. Door de onkruidbestrijding voortaan meer met chemische mid delen te doen plaatsvinden wordt niet minder dan een ton bespaard. Ook de zandbakken zullen de ombuigingen niet aan zich voorbij zien gaan. Het college wil nog maar één zandbak per school handhaven en die dan ook eens per jaar van vers zand voorzien en de overige zandbak ken opruimen. Het betekent een be sparing van f50.000,—. WEGEN Waar het de wegen betreft moeten de bezuinigingen vooral komen uit het verminderen van het maaien van de bermen en het verminderen van de onkruidbestrijding. Verder wordt de dotatie aan het onderhoudsfonds wegen verminderd met f40.000,—. Bij de sector „overige openbare wer ken" wordt minder aan het onder houd van sloten gedaan, zullen abri's alleen nog in geval van schade wor den schoongemaakt en wordt op het vegen van het hoofdcentrum met 10% bezuinigd. VEILIGHEID Door de frequentie van een aantal contróles te verlagen kan bezuinigd worden op hetgeen wordt uitgegeven aan openbare veiligheid. Zo zou de controle op het functioneren van de straatverlichting minder kunnen, evenals de controle op de werking van verkeerslichtinstallaties. De be zuiniging op het gebied van de volks gezondheid wordt gevonden door bij het ophalen van huisvuil reeds de verschillende soorten vuil te gaan scheiden. Dat bespaart in 1982 f 50.000,—. BEHANDELING Het collegevoorstel zal in decem ber behandeld worden in de verschil lende raadscommissies. Het defini tieve voorstel komt tegelijk met de begroting in behandeling in de vorm van een begrotingswijziging. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN De affaire „Slokker-grond" Is voorbij en eigenlijk met een sisser afgelopen. Donderdagavond werd in de raad besloten de grondprijs van de kavels, waarop Slokker Vastgoed 59 premiekoop woningen gaat bouwen, per kavel met ruim 4300 gulden te verlagen. Hoewel het college bakzeil haalde, boekte het toch nog een piepklein succesje door een gedeelte (44.960 gulden) van de extra kosten die op de grond drukten, en waar alles om draaide, toch in de grondprijs te krijgen. Zodoende besloot de gemeenteraad de grond in Langenbeek, waarop de huizen gebouwd worden, voor 1.827.000 gulden aan Slokker te verkopen, ruim 250.000 gulden minder dan het college aanvankelijk had voorgesteld. Gevolg is dat de toekomstige bewoners van de 59 premiewoningen 4,3 mille minder voor hun huis gaan betalen. Het debat donderdagavond over de Slokker-grond begon met een ver klaring die Evelien Blom (CDA) na mens alle raadsfracties, behalve een deel van de VVD (Willem Hoytema van Konijnenburg), aflegde en waar in ze voorstelde, dat de extra kosten van 301 000 gulden niet ten laste mogen komen van de toekomstige bewoners van de premiewoningen, maar ten laste van het gemeentelijk grondbedrijf „Het is onjuist om de extra kosten die voortkomen uit het mislukken van het houtskeletbouw- project, dat was gepland op de 59 kavels, door te berekenen in de grondprijs", aldus de verklaring Kla re en bekende taal dus Wethouder Jan Wagenaar (VVD) reageerde als volgt: „De opdracht is, in het kader van de gestelde doelstellingen, te bouwen met een zo mogelijk „slui tende exploitatie" per bestemmings plan. De doelstellingen voor het be treffende deel van het plan Langen beek waren: het bouwen van 59 pre- mie-A-koopwoningen waarvoor de maximale bovengrens voor de ver koopprijs 145.000 gulden mag zijn en de maximale bovengrens van de rijkspremie 124.300 kan zijn Na lang onderhandelen hebben wij de firma Slokker bereid gevonden in Langen beek 59 premie-A-woningen te laten bouwen voor 143.800 gulden inclu sief grondkosten, zijnde 1200 gulden onder de grens van 145.000 gulden. De door Slokker te bouwen wonin gen voldoen aan de daaraan te stel len kwaliteitseisen en aan de door onze stedebouwkundige adviseur gestelde eisen voor vormgeving. Wanneer de raad het nodig oordeelt de voor dit deel van het plan Langen beek opgelopen aanloopverliezen van de houtskeletbouw niet door te berekenen in de verkoopprijzen van de woningen dan heb ik daar, zij het met schroom, vrede mee. Een feit is, dat meergenoemde aanloopverlie zen als een tekort op het bestem mingsplan zullen gaan drukken en van het principe sluitende exploita tie" wordt afgeweken. De wethouder van financiën zal zich nader dienen uit te spreken of hiermee akkoord kan gaan" De aangesproken wethouder, Jan Mandemaker (partijloos), liet daarop kort weten geen problemen met het voorstel van de gemeenteraad te hebben, omdat de exploitatie van het bestemmingsplan ook sluitend zal zijn bij een verlaging van de grond prijs voor de 59 premiewoningen Mandemaker was zoals bekend de enige in het college die niet achter het voorstel van B en W stond. vervolg op pagina 3 Docenten: „Muziekschool heeft al jaren te weinig gekost"3 Sint was te gast bij Blijhof3 Leonie Merts ging een kijkje nemen bij de dagmavo voor volwassenen 5 Achtervelds nieuws5 Sport7 Verdeling emancipatiesubsidie blijkt moeilijk8 Boekenpagina9 Rozendaallaan 9 Leusden-C. Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691. Wanneer hij om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. ANTIEK „DE WEEGSCHAAL" A.s. donderdag nieuwe lading antieke meubelen en kleingoed uit Engeland. Ook grenen. P. J. de Graeve. Hamersveldseweg 71. Tel. 9444b4 b.g.g. 94b227 Geopend: ma t/m za. van 9.30 tot 17.00 uur Wagenaar:„vrede" Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden IBOUI Verschijnt dinsdag en donderdag In de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 35 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,11 per regel (37 cent per mm). Losse nummers: 60 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: One kantoor. Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN Met het gooien van een aantal pijltjes in de richting van een paar luchtballonnetjes opende wethouder G. van Woudenberg vrij dagavond J.I. het centrum voor open jeugd- en jongerenwerk „De Geut". Het daarop volgend borreluurtje en later de drive-ln disco trok aardig wat publiek naar de verbouwde boerderij aan de Zwarteweg. Pas echt stamp vol was het centrum de volgende avond. Toen trad de Amsterdamse Rock and Roll band „Mr. Bigfeet and the Donuts" op. In zijn openingswoord zei de wet houder voor welzijnszaken „trots" te zijn op de manier waarop het cen trum tot stand is gekomen" De hele verbouw van de boerderij is gebeurt door vrijwilligers. Alleen de grotere bouwkundige ingrepen zijn gebeurd door beroepsmensen Zelf heeft de heer Van Woudenberg nog een speciale verbondenheid met de boerderij. In de tijd dat het oor logsgeweld erg dicht in de buurt van het toenmalige Hamersveld kwam heeft hij een nacht doorgebracht tus sen de balken van de boerderij. Ook bracht de wethouder de toenmalige bewoners in herinnering. In de boer derij hebben de veeverloskundige V. d Berg en zijn vrouw gewoond Bei den stonden vooral bekend om hen ,,/Wr. Bigfeet and the Donuts" zorgden voor een stampvolle zaal gastvrijheid. Van Woudenberg zei te hopen dat De Geut deze gastvrijheid ook zou uitstralen. De voorzitter van de stichting „De Geut", Pol Mertens bracht nog even in de herinnering hoe lang het heeft geduurd voordat met de bouw van het jongerencentrum begonnen kon worden. In feite heeft de voorberei ding jaren in beslag genomen Vanuit de Leusdense jeugdraad is een com missie lange tijd bezig geweest met het formuleren van eisen waaraan een jongerencentrum zou moeten voldoen en het vinden van een ge schikte plaats voor een dergelijke 1 voorziening. Uiteindelijk is ook de plaats waar nu het jongerencentrum staat, in feite aan de rand van Leus den, niet de favoriete plek van de betreffende commissie. De heer Mertens wilde nogmaals benadrukken dat mede door het vele werk dat onder andere door de jeugdraad is verricht er nu een jonge rencentrum is. Ook de steun die ondervonden is van allerlei gemeentelijke diensten werd zeer gewaardeerd. BOUWDIRECTEUR De hele verbouw van De Geut heeft onder leiding gestaan van Joop Kool. die dan ook vele vrije uren aan het gebouw heeft besteed In zijn toe spraakje bracht de voorzitter dan ook terecht hulde aan deze „bouwdirec- teur", die samen met een groep vrij willigers een oude boerderij heeft omgetoverd tot een fraai jongeren centrum. Vrijdagavond kwamen veel Leus- denaren een kijkje in het jongeren centrum nemen. Bij de sobere ope ningsplechtigheid waarvoor het me rendeel van de jongeren maar een matige belangstelling toonde, was het college van Burgemeester en Wethouders vrijwel voltallig aanwe zig Ook uit kringen van de raad, politic, brandweer an gemeente ambtenaren was belangstelling voor „De Geut". Toen de meeste „oudjes" weg wa ren. werd het voor de jeugd pas gezellig. Een drive-in discotheek uit Soest kreeg toen volop de gelegen heid zich te laten horen. ROCK AND ROLL De volgende avond was het pas echt goed feest in „De Geut" De Amsterdamse Rock and Roll band, „Mr. Bigfeet and the Donuts", bleken goed te zijn vooreen stampvolle zaal De muziek, die de drie heren en een dame voortbrachten, werd door de aanwezigen duidelijk gewaardeerd Het ging vooral om muziek zoals die ook een vijfentwintig jaar geleden werd gespeeld op schoolfeesten, maar daarom zeker niet minder ge zellig. Ook in een ander opzicht viel er een vergelijking te maken met de jaren die inmiddels al ver achter ons liggen Naast de vele „vetkuiven", zagen we ook weer hier en daar een vlot jurkje met een petticoat Omdat „De Geut" tot op heden uitsluitend met vrijwilligers werkt, is het jongerencentrum voorlopig al leen op vrijdag- en zaterdagavond geopend. Bij voldoende belangstel ling van de kant van medewerkers en bezoekers is het later wellicht moge lijk het centrum ook op andere avon den voor het publiek open te stellen.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 1