r Peuterspeelzalen verontrust over bezuinigingsvoorstel Muziekschool heeft al jaren te weinig gekost" Sint was te gast op Blijhoffeest Offereins: „Vertrouwens relatie in het geding" Raad akkoord met voorstel Claeveren- blad Contributie verhoging bibliotheek SKL SCHRIJFT RAADSCOMMISSIES AAN Docenten Muziekschool verontrust over passage in aanbiedingsbrief Leusder Krant Amnesty International voert Campagne tegen verdwijningen" FOTO-KOPIE NODIG? DINSDAG 1 DECEMBER 1981 plaatselijk nieuws vervolg van de voorpagina Burgemeester mr. J. Rademaker, die alle heisa rond het Slokker-voor- stel betreurde, stelde vervolgens voor om een gedeelte van de extra drie ton (de kosten voorgrondonder- zoek, 6960 gulden, en de kosten aan passing riolering, 38.000 gulden) wel in de grondprijs door te berekenen Een voorstel waarmee de raad zoals later bleek mee akkoord ging Voordat het zover was, werd door de raadsleden nog het nodige ge zegd. Dat was voornamelijk kritiek op de handelwijze van het college rond het Slokker-voorstel. Corri Verduin (PKL) zei verontwaardigd te zijn over de misleidende informatie die B en W. hebben gegeven. Ze haalde onder meer aan, dat is gezegd dat bij de prijsbepaling van de 59 kavels niet is afgeweken van de geldende grond prijzen, dat bij een verlaging van de grondprijs Slokker de huizen met goedkoper aanbiedt, dat het contin-1 gent van 59 premiewoningen voor 1 november bij het Rijk aangevraagd moet worden en dat Gedeputeerde Staten de verlaging van de grondprijs niet zullen accepteren. Informatie van het college die niet blijkt te klop pen", aldus Corrie Verduin. GRIEVEN Raadslid Harm Offerems (GPV/SGP) merkte op, dat door de Slokker-affaire de vertrouwensrela tie tussen de raad en het college van B. en W. in het geding is.Natuurlijk is het een normale zaak dat gemaakte kosten worden doorberekend En na tuurlijk zal de raad moeten staan voor haar eigen beleid. Maar waarom heeft u de raad dan met geconfron teerd met haar eigen beleid Vermoe delijk omdat u dan moest zeggen: gemeenteraadsleden, jullie geven ons te veel vrijheid. In dit gaval voor wat de stedebouwkundige aspecten betreft. Het was toch niet de raad die uitsprak: er moet houtskeletbouw ko men en het mag geen ladenplan zijn. Vanwege deze twee grieven kan ik meegaan met het door de raad inge diende voorstel", aldus Harm Offe reins. Hij voegde daar nog (enigszins cryptisch) aan toe ,,Het lijkt erop, dat het college hobby bedrijft in naam van de raad en op kosten van de gemeenschap. B. en W. onthouden de raad de informatie om dit te kun nen doorzien". WALSEN Rinze Bloemhof, die vorige maand de grondprijzen voor de 59 woningen in Langenbeek aan de kaak stelde, Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Kreijns (pl. verv.) Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiter lijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 50,40 per jaar; 1 25,70 per half jaar; 13,10 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze Inspekteur bezor ging, overdag 03420-16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruit betaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de-foto werd geplaatst. U kunt ook kontant beta len op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na be taling ontvangt u de gewenste fo to's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. Offerein: relatie" zei dat waar het zijn fractie om gaat is, dat het voorstel van het college uit gaat van een berekeningswijze, die nooit door de raad is goedgekeurd. „Dit is nu al de tweede keer, dat in de berekening van de grondprijzen ver anderingen zijn toegepast zonder de gemeenteraad daarvan in kennis te stellen", zo meende het D'66-raads- lid. Hij zei verder, dat het college met het onvolledige voorstel wellicht we derom heeft gemeend om over de raad heen te walsen. „Ik ben blij, dat de raad B. en W. nu heel duidelijk eenhalt toeroept. Ik hoop van ganser harte, dat dit tevens de laatste keer is geweest", aldus Rinze Bloemhof. Gerrit van Tiel (VVD), die ook na mens fractiegenoot Lily van Amerom sprak, was kort in zijn opmerking. Hij zei, dat uit puur zakelijke gronden het collegevoorstel correct is. „Maar uit emotionele, morele gronden is het onjuist om de extra kosten door te berekenen In de kavelprljzen", meen de het VVD-raadslid. Zijn CDA-colle- ge Henk van der Sloot liet weten dat van de Slokker-affaire geen emotio nele zaak gemaakt moet worden, maar vond wel dat het college on zorgvuldig naar de raad toe heeft gehandeld. SPIJT Verantwoordelijk wethouder Jan Wagenaar zei, in zijn reactie op de opmerkingen, dat er nooit misleiden de informatie is gegeven en dat zoiets ook nooit de bedoeling is Hij stak echter wel de hand in eigen boezem voor wat de oorzaak van de heisa rond het Slokker-voorstel betreft. Wagenaar: „Het spijt me oprecht dat ik in de raadscommissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening, waarin het voorstel voor het eerst aan de orde kwam, vanwege het late tijd stip toen niet verder ingegaan ben op de berekening van de grondprijs van de 59 kavels Sorry Wellicht dat dan deze hele kwestie voorkomen had kunnen worden". Aan het adres van Corri Verduin wilde de wethouder nog wel even kwijt, dat nooit ontkend is een hogere prijs voor de Slokker- grond te hebben berekend Gemeen tesecretaris Reijervan Gooi reageer de, bij uitzondering, ook op de eerder gespuide kritiek van mevrouw Ver duin. VanGoolzei „Alservanmislei ding wordt gesproken dan treft de wethouder geen blaam Mevrouw Verduin brengt namelijk vertrouwe lijke zaken in het openbaar, die in een besloten vergadering van de com missie financiën zijn meegedeeld Ik heb toen gezegd, dat Slokker wellicht bij een verlaging van de grondprijs de huizen niet goedkoper aanbiedt. En ik heb ook gezegd, dat GS wellicht de lagere grondprijs niet zullen accepte ren. Ik moet me eens ernstig gaan beraden of ik in het vervolg nog informatie aan een commissie moet geven". PKL'ster Verduin zei daarop, dat de vertrouwelijk informatie niet van een dergelijke gehalte was om niet openbaar te maken. Nadat hoofdelijk over het voorstel van de raad was gestemd (alleen VVD'er Willem Hoytema was tegen, hij legde geen stemverklaring af), kwam er een einde aan de affaire „Slokker-grond". Politiek Leusden kan weer een bladzijde omslaan. LEUSDEN Gelet op de landelij ke ontwikkelingen en aansluitend op de regionale ontwikkelingen heeft het bestuur van de Federatieve bibli otheekvoorziening besloten de con tributie voor het lenen van boeken en platen te verhogen met f 2,50. De contributie zal voor 1982 bedra gen: vanaf 18 jaar f 12,50; voor hou ders van een Pas-65 en CJP f6,25. Jeugd tot 18 jaar kan gratis van de bibliotheek gebruik maken. Met ingang van 1 december kan tegen inlevering van het oude abon nement het nieuweabonnementvoor 1982 opgehaald worden. Ook jeugd leden moeten hun abonnement inle veren tegen een nieuwe. De bibliotheek in Leusden Centrum heeft besloten een maadsysteem in te voeren, aangezien in de maanden december, januari en februari het inlichtingenwerk sterk in het gedrang kwam door het verlengen van abon nementen. Dit kan betekenen dat in 1983 in een andere maand het abonnement be taald moet worden. Zonder opzegging wordt aangeno men dat het abonnement verlengd moet worden en dient men te betalen vanalde maand'van Inschrijving. Te vens wordt iedereen er op attent gemaakt dat adresveranderingen aan de bibliotheek moet worden doorge geven. Rozendaallaan 9 Leusden-C. LEUSDEN Hevig verontrust hebben de afgevaardigden van alle peuterspeelzalen in Leusden afgelo pen woensdag op het gemeentelijk voorstel tot bezuinigen op iedere tweede peuterspeelzaalleldster gere ageerd. De S.K.L. (Stichting Kinder centra Leusden), waarin alle peuter speelzalen vertegenwoordigd zijn, is tot de conclusie gekomen dat deze eventuele bezuiniging niet alleen consequenties heeft voor de ouder bijdragen maar dat ook een groot deel van de deskundigheid bij de peuterspeelzalen verloren gaat. De afgelopen twee jaar hebben de peuterspeelzalen waar mogelijk zelf op allerlei zaken bezuinigd om de ouderbijdragen niet te hoeven verho gen Deze bijdrage is momenteel f5,50 per ochtend. Met de huidige subsidie zou deze ouderbijdrage het komende jaar eigenlijk verhoogd moeten worden met f0,63 per och tend. Zou de gemeente niet meer bijdragen aan de salariskosten van een tweede leidster (de gemeente subsidieert 25% van de totale salaris kosten) dan moeten de ouderbijdra gen verhoogd worden met f 1,35 per ochtend. Wat neerkomt op een ver goeding van f6,85 per ochtend. Dit heeft zeker tot gevolg dat het aantal peuters dat de peuterspeelzaal be zoekt (momenteel 80% van het totaal aantal peuters in Leusden) flink zal verminderen. Wordt er vanuit gegaan dat per ochtend een betaalde kracht én een vrijwillige kracht zullen gaan funkti- oneren dan kunnen de peuterspeel zalen het niet verantwoorden de ho ge norm die in Leusden geldt, één leidster op tien kinderen, stand te doen houden. Zij zullen de landelijke norm van één leidster op op zeven kinderen moeten gaan aanhouden wat neerzal komen op twee extra peuterspeelza len in Leusden. Momenteel is het zo dat wanneer peuterspeelzalen draaien met één of enkele kinderen minder dan de tien per leidster, de kosten niet meeropte brengen zijn. Een peuterspeelzaal in Leusden zou nooit in verband met de kosten bij overschrijving van tien kin deren onmiddellijk een tweede leid ster aan kunnen stellen.(dit misver stand leeft bij de gemeente). De S.K.L. zal in een brief aan de commissieleden welzijn en de raad- leden haar bezwaaren kenbaar ma ken, zodat bij de volgende commis sievergadering welzijn meer beargu menteerd over een van de vele voor stellen tot bezuinigen gesproken kan worden. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN De raad Is akkoord gegaan met het voorstel van B. en W. over de monumentale boerderij 't Claeverenblad. Dat wil dus zeggen dat wordt geprobeerd de grond rond de boerderij te verkavelen voor wo ningbouw en het batig saldo van deze grondverkoop tot een bedrag van 238.000 gulden ter beschikking te stellen als restauratiesubsidie aan ie mand, die de eeuwenoude boerderij aan de Hamersveldseweg voor het symbolische bedrag van één gulden wil kopen. Als dit opzetje binnen een jaar niet lukt, zal 't Claeverenblad worden gesloopt en wordt het vrijko mende terrein bestemd voor woning bouw. De gemeenteraad had donderdag avond niet veel tijd nodig om over het voorstel te beslissen In diverse raadscommissie was er al uitvoerig en positief over gepraat. Jan Jacobs (PKL) stelde donderdagavond nog voor om een werkgroep of commissie in het leven te roepen, die alle moge lijkheden betreffende het lot van de boerderij uit 1603 zou moeten onder zoeken gedurende een jaar. De raad vond echter het instellen van een werkgroep of commissie op dit mo ment niet nodig, omdat 't Claeveren blad de volle aandacht krijgt en er zelfs een groep particulieren is, die de gang van zaken rond de boerderij in de gaten houdt Op voorstel van Jacobs zal de ge meente wel proberen een gat in het dak van de vervallen boerderij provi sorisch te dichten 99 (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De docenten van de Stichting Muziekschool Leus den zijn verontrust over wat het college van B. en W. in de aanbie dingsbrief bij de begroting 1982 heeft geschreven over de muziek school. Met name gaat het de docenten om de passage, waarin het college stelt dat ruimte voor de uitvoering van de regelingen die zijn vastgelegd in het besluit „Benoembaarheidseisen en Ar beidsvoorwaarden Sociaal Cul tureel Werk" gevonden zou moe ten worden in het huidige budget van de muziekschool. De docen ten zijn het daar niet mee eens. De Muziekschool Leusden heeft al jarenlang te weinig gekost, zo stellen zij en zij verlangen van het college dat de achterstand-situ atie genormaliseerd zal worden. In de Leusder Krant van afgelopen donderdag berichtten wij, dat het college zit met de te verwachten forse stijging van de kosten van de muziek school. Uitvoering van het genoemde besluit zou volgens B. en W. in 1982 f60 000,— gaan kosten en in 1983 ongeveer f 110.000,— Dat vindt het college een moeilijke zaak in tijden van bezuinigingen en dus, zo rede neert het college, moet er maar ruim te binnen het huidige budget van de muziekschool gevonden worden. TE LAAG De docenten zijn het daar dus niet mee eens. In een door de docenten- raad opgestelde verklaring zeggen zij:De overheid heeft zich de afgelo pen jaren gebogen over de rechtspo sitie van werknemers in de sociaal- culturele sector. De resultaten daar van zijn wettelijk vastgelegd in de „Rijksbijdrageregeling Sociaal Cul tureel Werk". Belangrijke punten in deze regeling zijn voor muziek schooldocenten onder meer: 1. sala riëring op basis van leeftijd; 2. garan tieregeling; 3. pensioenvoorziening. „Bij alle drie de punten tekenen de docenten het een en ander aan. Ten aanzien van de salariëring zeggen zij „Wij zijn als docenten van de SML jarenlang te laag gesalariëerd. Het zou niet meer dan billijk zijn onze lonen direct tot het juiste peil op te trekken Niettemin zal dat (mocht het er van komen) geleidelijk gebeuren Met andere woorden: wat wij over jaren te kort kwamen, ja zelfs wat wij in de toekomst nog te kort zullen komen, wordt nooit bijgelegd." Ten aanzien van de garantierege ling zeggen de docenten: „Tot voor kort was het zo, dat wanneer leerlin gen in de loop van een cursusjaar de lessen beëindigden dit voor ons on middellijk neerkwam op minder werk en minder werk en mindersalaris. Nu moet het zo zijn, dat de docent een cursus jaar lang minimaal gesalari ëerd wordt volgens zijn rooster van september. Eveneens wordt de do cent de garantie verleend, dat 75% van zijn huidige aantal lesuren het minimum zal zijn voor het komende cursusjaar. Het kan ons dan niet meer overkomen, dat we na de zo mervakantie te horen krijgen: sorry hoor, maar je aantal uren is tot de helft teruggelopen" Ten aanzien van de pensioenvoor ziening merken de docenten op dat de Leusdense Muziekschool één van de zes muziekscholen in Nederland is. die geen enkele pensioenvoorzie ning hebben voor hun personeel „De gemeente had reeds lang een aanbod moeten doen. Ook het Mu- ziekschoolbestuur heeft in deze te weinig druk uitgeoefend op de ge meente", aldus de docenten. STIEFKIND De docenten erkennen dat al deze „niet meer dan normale wijzigingen" ongelukkig vallen In een tijd waar alom bezuinigd moet worden. „De Muziekschool heeft echter al jaren te weinig gekost. Wij zijn altijd het „stiefkind" geweest en niet alleen wat betreft salariskosten en dergelijke. Kijk eens hoe we gehuisvest zijn!" En dus, zo menen de docenten van de muziekschool, is het niet juist om bij uitvoering van het genoemde besluit te eisen dat dat binnen het bestaande budget van de Muziekschool moet gebeuren." Deze achterstandsituatie zal door de gemeente genormali seerd moeten worden. Ze is daartoe verplicht. Zo nodig zullen andere or ganisaties (als docentenoverlegor ganen en vakbonden) haar duidelijk op die taak wijzen. Eerst dan kan over bezuinigingen gesproken worden," aldus de muziekschool-docenten. - De Sint werd enthousiast begroet (van één onzer medewerkers) LEUSDEN Direkt na aankomst in Leusden heeft Sint-Nicolaas laten weten dat hij tijd vrij zou maken om even bij de speel- en rekreatievereni- ging „Blijhof" binnen te wippen, als ze daar zijn verjaardag zouden vie ren. Om deze belofte in te lossen moest de Sint met zijn twee Pleten echter tweemaal bij Blijhof zijn intre de doen. Ruim driehonderd kinderen hadden laten weten zaterdag naar het clubgebouw te komen voor het Sint-Nicolaasfeest. Omdat dit aantal te groot is voor het toch niet kleine gebouw, werd het feest in twee „ploegen" gevierd. Zaterdagmorgen bijna honderd vijftig en 's middags zelfs meer kinde ren waren naar de Ansfriduslaan ge komen om daar met elkaar het grote feest te vieren Voor het moment daar was dat de Sint binnenkwam, werden de kinde ren beziggehouden met poppenkast en taaipoppen versieren. Vooral de poppenkastvertoning door een aan tal Blijhofmedewerk(st)ers had veel succes Voor de gelegenheid had men naast Jan Klaassen en Katrijn ook een Sint en Piet in het verhaal opgenomen. Vooral toen Sinterklaas zijn „baardgroeipillen" per ongeluk in de schoen van Jan Klaassen te recht kwamen en bij iedereen de baard ging groeien begon de kinder schaar werkelijk echt mee te leven. Gelukkig voor alle partijen liep ook dit minidrama weer goed af. Toen tegen het eind van de och tendbijeenkomst, en later tegen het eind van de middagbijeenkomst Sin terklaas met zijn twee Pieten de grote zaal van Blijhof betrad waren de ze nuwen hoog gespannen. Aan het lul de gezang was duidelijk te merken dat de komst van Sinterklaas de har ten toch altijd weer sneller laat klop pen. Toen bleek dat de Sint voor alle aanwezige kinderen ook nog een presentje had meegebracht, was het feest helemaal compleet. Kinderen leefden zich helemaal in, in het poppenkastspel 99 LEUSDEN Onder het motto „Campagne tegen verdwijningen" voert de Nederlandse sectie van Am nesty International van 1 december 1981 tot 31 maart 1982 actie. De vier maanden durende campagne is één van de grootste die Amnesty ooit heeft gevoerd. Ook de adoptiegroep in Leusden zal aan deze campagne deelnemen, onder meer door het ge ven van informatie, het organiseren van schrijfavonden, waarop voor 17 speciale „gevallen" kan worden geschreven en benaderen van men sen om op de een of andere manier aan de actie deel te nemen. Amnesty heeft de jaren die achter ons liggen (mede) benut met het maken van een inventarisatie van verdwijningen en geconstateerd dat in tenminste 20 landen in Latijns Amerika, Azië en Afrika zich dit „ver schijnsel" voordoet Een speciaal voor „verdwijningen" opgerichte werkgroep van de Verenigde Naties ontving vorig jaar 11 13.000 klach ten over verdwijning, het werkelijke aantal ligt helaas veel hoger. Familie leden, wier aanvankelijke reactie er een is van verlamming en angst, heb ben zich met vaak grote risico's voor het eigen bestaan georgani seerd om hun verwanten op te sporen of de bevestiging te krijgen van hun overlijden, wat niet zelden een uiterst lange lijdensweg betekende. De actie van Amnesty sluit hier direct op aan en is als het ware een internationaal antwoord op deze „epidemische" verdwijningen Wilt u nadere inlichtingen over de ze campagne of materiaal er over dan kunt u zich rechtstreeks wenden tot Amnesty International Amsterdam, die een speciale lijn de „verdwljn- lijn" ter beschikking heeft gesteld. Het telefoonnummer van deze „ver- dwijnlijn" is 020-865991. Ook kunt u kontakt opnemen met de plaatselijke groep, Plen van Norren, Lindenlaan 5, telefoon 940958.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3