Er hoeven geen struikelblokken te bestaan, als men goed gemotiveerd aan de studie begint Certificaten Verkeers- code cursus uitgereikt Betty en Janny volgen dagmavo voor volwassenen Sint enthousiast begroet Geslaagde kaartavond ABTB-St. Joseph plaatselijk nieuws LEUSDEN Na enige spanning rond het al of niet doorgaan van een dagmavo voor volwassenen is enige maanden geleden dan toch de Leusden- se dagmavo van start gegaan. Vooral veel vrouwen in Leusden gaven blijk van de behoefte die bestond voor deze vorm van onderwijs door zich op te geven als leerling. De voorheen gebezigde benaming „moedermavo" is duidelijk achterhaald. Hoewel de vrouwen tijdens de lessen in Groot Krakhorst in de meerderheid blijken te zijn, zijn het niet slechts vrouwelijke leerlingen die de lessen volgen. Bij het gesprek over de ervaringen van de leerlingen nu de school eenmaal draalt, was het daarom best leuk geweest een man erbij te hebben. Echter op de dag dat de afspraak was gemaakt bleken de heren verhinderd. Twee vrouwen dus. als gesprekspart ner: Betty en Janny Zij volgen bei den het zogenaamde ..talenpakket" Nederlands, Frans, Duits, Engels, Aardrijkskunde. Geschiedenis en Handelsrekenen. Beiden besteden - naast drie ochtenden in de week naar school - de middagen en eventueel de avonden aan hun studie. Uit het gesprek komt naar voren dat Betty en Janny weinig gemeen hebben behalve het gemotiveerd be zig zijn met de studie. In het overige gedeelte van hun dagelijks leven zijn beiden huisvrouw, met dien verstan de dat door het verschil in leeftijd binnen de gezinnen de situatie voor alle twee iets anders ligt. Beide vrou wen zijn getrouwd en hebben twee kinderen VRIJE TIJD Janny (42) is de oudste van de twee. Jong getrouwd en al snel twee kinderen - die nu twintig en tweeen twintig jaar zijn - Ze heeft indertijd haar mulo niet voltooid, omdat ze het toen te moeilijk vond. Dat kwam vol gens haarzelf ook omdat ze wel ande re interesses had in die tijd. „Ik had al jong verkering. Tijdens mijn huwelijk heb ik mij nooit ongelukkig gevoeld, omdat ik de mulo niet had afgemaakt. Ik genoot van de dingen die aan het huwelijk vastzaten, van dedingen die kinderen krijgen met zich meebrengt. Er was toen nog een tekort aan kwe kelingen en zo was ik wel invalkracht of gymjuf". De kinderen zijn nu op een leeftijd dat ze het huis uitgaan. Janny wilde wat gaan doen met de tijd die vrij kwam. Het werd de dagmavo. Toch een soort herkansing? Het was in ieder geval niet zo dat Janny koste wat het kost de mavo wilde doen. ,,Als we naar Amersfoort hadden door Leonle Merts moeten gaan, was het voor mij niet doorgegaan. Dan was ik iets anders gaan doen". GERICHT Voor Betty (39) ligt het iets anders. Zij was wel naar Amersfoort gegaan Zij heeft dan ook duidelijk in haar hoofd wat zij wil Na de dagmavo de havo (,,met mavo kun je niets begin nen") en daarna denkt ze aan een opleiding MO-Nederlands. Zij is dus heel gericht bezig, nadat ze in het verleden veel losse" kursussen heeft gevolgd. Zij heeft vroeger ook mulo gevolgd, is daarna een jaartje naar Engeland geweest, iets wat ze nu duidelijk kan merken bij het vol gen van het vak Engels. Haar kinderen zijn nog jong: acht en tien jaar. Ze passen zich volgens Betty uitstekend bij de nieuwe situ atie aan: ,,De oudste vraagt zich al leen vaak af waarom ik het mezelf zo moeilijk maak". In tegenstelling tot Janny voelde Betty wel de beperkingen van het huishouden dat was voor haar dan ook een motief om zich te laten inschrijven bij de dagmavo. ,,lk wilde st een paar uur vrijmaken voor zich zelf", stellen man en kinderen Maar de praktijk? Het is nogal een verschil of je in de overige uren dub bel werk moet verzetten om je vrij te kunnen maken of dat het gezin tot een gezamenlijke werkverdeling komt. Het is ook een verschil of je omge ving een spontane serieuze belang stelling aan de dag weet te leggen voor je onderneming of dat je kon- stant in aanraking komt met een on verschilligheid of grapjes, ook al zijn ze niet kwaad bedoeld. Onverschil ligheid kan uiteindelijk dezelfde uit werking blijken te hebben als tegen werking. Wat zijn de reaktles vanuit de om geving van Janny en Betty? Janny: „Juist omdat mijn kinderen wat groter zijn en zelf nog leren is een gesprek over de studie heel goed mogelijk. Natuurlijk worden er dan ook wel eens opmerkingen ge maakt". Ook haar man staat achter haar. Hij is iemand die een duidelijke uitleg kan geven en ze kan met haar studie altijd voor uitleg bij hem te recht. Sociale kontakten komen op een laag pitje te staan. Die dag kon Janny niet naar een verjaardag in de familie omdat ze naar school moet. Betty: Je kunt vaak aan de reakties merken of mensen zelf een opleiding gevolgd hebben. In dat geval doen ze er ook niet zo druk over. Ik vind het fijn dat een kennisje met wie ik altijd tenniste zich tegenwoordig bij mijn studie probeert aan te passen, door met de tijden rekening te houden. Betty's man is onderwijzer en stu deert zelf ook nog naast zijn werk. Daarnaast stimuleert hij zijn vrouw bij haar studie, bijvoorbeeld door In het huishouden aan te pakken: „Za terdags maakt hij het huis schoon. Daar kom ik door de studie vaak niet meer aan toe. Betty's kinderen zijn nu gewend dat beide ouders studeren. Iets dat ook belangrijk is als deel van hun vorming, vindt Betty. Ze gaat straks dan ook met een gerust hart naar Parijs: „Mijn man en kinderen hebben via klubs en werk regelmatig iets. Ik niet. Dat vind ik niet erg. Maar als ik nu via school iets heb, dan ga Ik daar ook naartoe". DINSDAG 1 DECEMBER 1981 niet vastgebakken zitten aan mijn huishouden. Ik voel niets voor soci ale kontakten die bestaan uit koffie drinken" Ik woon in een wijk waar mensen een goede opleiding hebben - of doen alsof - en ik wil laten zien wat ik waard ben". GEMOTIVEERD De problemen van Janny en Betty zijn heel verschillende Betty wordt gekonfronteerd met de schooltijden van haar kinderen, iets waar Janny zich niet druk over hoeft te maken. Janny's dochter komt vaak 's mid dags wel vroeger uit school dan Betty's kinderen, waardoor het huis werk dan afgebroken wordt, omdat Janny haar wel wil opvangen. En zo zijn er nog wel een aantal voorbeelden. Hoe talrijk en gewichtig zijn die problemen echter? Het ant woord is unaniem: ,,Er zijn eigenlijk geen echte problemen" Betty: ,,Ja, je hoort weieens dat er moeilijkheden ontstaan. Maar ik vind dat het kan. Het ligt ook wel aan je instelling". Beiden zien ook geen eventuele struikelblokken tussen de studie en het verdere dagelijkse leven. Of het zou volgens Janny langdurige ziekte moeten zijn Dat zou volgens Betty eventueel ook nog wel te regelen zijn. Ze wijst erop dat er geen struikel blokken hoeven te bestaan, als men goed gemotiveerd aan de studie be gint. „Je moet het niet onderschat ten Je moet het niet opvatten als een kursusje of iets van Latent Talent. Janny ,,Een aantal mensen die met de gedachten van ,,we gaan een kur- sus volgen" aan de dagmavo zijn begonnen zijn al afgevallen". VERRIJKEND Betty en Janny zijn allebei nog steeds enthousiast en gemotiveerd. Het is Janny opgevallen dat ze de dagmavo lang niet zo moeilijk vindt als vroeger de mulo ..Vind je dat? O. ik merk juist dat ik wat ouder ga worden Het gaat allemaal zo vlot niet meer", vindt Betty Ze vinden dat de lesstof hen verrijkt. Janny haalt naar voren dat ze door de geschiedenislessen wat meervan po litiek is gaan begrijpen Zowel Janny als Betty vinden het prettig oat er op oe dagmavo cijfers worden gegeven en rapporten wor den verstrekt. Ze zien het als houvast bij hun studie. Anders zouden ze misschien niet zo goed hun best doen. Verder draait het bij de dagmavo voor volwassenen ook niet alleen om lessen Met name Betty kijkt uit naar het uitstapje naar Parijs, dat rond de Hemelvaart zal plaatsvinden. Dit valt in het kader van de Franse lessen Dichter bij huis. in Leusden, wordt binnenkort een kontaktavond gehou den. zodat de leerlingen elkaar ook eens buiten school om kunnen spre ken. ,,Nu heb je na de lessen geen tijd om even na te blijven om met elkaar te praten De kinderen moeten van school gehaald worden of men moet de bus halen. Toevallig blijft iedereen nu wat langer dan anders omdat er een les is uitgevallen, maar dat ge beurt zelden", aldus Janny Zij hecht aan sociale kontakten en vindt daar om de komende kontaktavond ook belangrijk OMGEVING Zakelijk gesproken is er niets bij zonders aan de hand als een vrouw aan een studie begint of zich toelegt op iets anders dat haar interesse heeft ..Natuurlijk kan moeder 's och tends. 's middags en/of 's avonds be- ACHTERVELD Woensdag avond vond de slotavond plaats van de verkeerscode cursus. Tijdens dit gezellig samenzijn werden ook de certificaten aan de geslaagden uitge reikt. De voorzitter van de afdeling Leusden van V.V.N. waaronder ook Achterveld resorteert, verwelkomde alle aanwezigen. In het bijzonder ver welkomde hij de wethouder G. van Woudenberg en de nieuwe rayon commandant van de Rijkspolitie te Achterveld, de heer Dooyewaard die juist deze dag zijn werkzaamheden in Achterveld was begonnen, als mede zijn collega Van der Hart. De cursus was pittig, ondanks dat zijn toch alle zestien deelnemers ge slaagd en hebben zij het certificaat behaald Twee cursisten gingen op de dag dat het examen werd gehou den in ondertrouw Het leuke was dat zij nog slaagden ook. Ik weet uit ervaring dat we op het gebied van het verkeer en de verkeersregels bij moe ten blijven en daarom zijn deze cur sussen zo geweldig nuttig Het is heel fijn dat jullie allemaal geslaagd zijn. doch het belangrijkste is dat er veel van geleerd is", aldus de voorzitter. Daar de burgemeester van Leus den en de wethouder Wagenaar bei den deze avond verhinderd waren werden de diploma's door wethouder G. van Woudenberg uitgereikt. Ik ben wel de derde keus aldus deze wet houder maar ik voel het niet zo Namens het gemeente bestuur een felicitatie voor de geslaagden en een dankwoord aan degenen die dit geor ganiseerd hebben en de beide cur susleiders die zich hier voor hebben ingezet ..Ik vind het jammer dat het ook dit jaar in Leusden weer niet is gelukt, doch ben blij dat het in Achterveld wel weer lukte. We moeten steeds in het verkeer een voorbeeld geven en daarom is het zeker nuttig door het volgen van een dergelijke cursus bij te blijven. Hierna reikte de heer Van Wouden berg de certificaten aan de geslaag den uit. Dit waren, mevrouw Voskui- len-v. d Hengel, P Bokkers, N. R Blom, G. W. van Esveld-de Vette. D. v. d Hee-de Greef, H. J. Voskuilen, A. Schouten-Waaijer, C J. van Esveld, R Smit-van Bekkum, J M Schouten, mej. S. v. d. Burgwal, G. Hartman. N. Voskuilen-v d. Tweel, L. H Smink, M v. d. Burgwal-van Hamersveld en A. Hartman-van Dijk. De heer Kuijpers dankte Van Wou denberg voor zijn bereidheid om de ze uitreiking te hebben willen doen, en bood hem een Verkeerscode cur susboek aan „Lees het op je gemak door, je kunt er altijd nog iets uit leren". Na een kleine pauze werden de beide instructeurs, de heren D Bijl en W Vos met hun echtgenotes naar voren geroepen. Namens de cursis ten werden zij door de heer H. Vos kuilen bedankt. „We zijn heel blij dat we deze cursus hebben gevolgd en we kunnen wel zeggen dat we door jullie goede uitleg veel hebben ge leerd. Als dank kregen de dames een lekkere taart aangeboden waar met vakwerk het embleem van V.V.N op was aangebracht Voor de beide heren was er een bloemetje. Ook namens het bestuur van de afdeling werden'de heren bedankt voor het werk dat zij hadden gedaan Zij kre gen even als hun dames een fles geestrijk vocht aangeboden Namens Wim Vos en de beide echt genotes dankte de heer Bijl voor de attenties. „Jullie waren fijne cursis ten en we zijn blij dat jullie allemaal geslaagd zijn. Het is voor ons heel belangrijk dat we uit jullie reacties vernomen hebben dat er zoveel van is geleerd, hetgeen voor ons een grote voldoening is. Hierna bleef men nog geruime tijd heel gezellig bijeen. Er werden nog twee bingo's gespeeld met een aantal leuke prijzen. ACHTERVELD Door de ABTB en de bejaardensoos van huize St. Joseph was er donderdagavond een kaartavond georganiseerd. Er waren ACHTERVELD - Het weer zat de Goedheiligman niet mee toen hij za terdagmiddag zijn intree in Achter veld deed. Ondanks de regen en de niet al te warme temperatuur waren er vele Achtervelders op de been om Sinterklaas enthousiast binnen te halen. in totaal 52 deelnemers, waarvan 32 klaverjassers en 20 schutjassers. In een zeer gezellige sfeer werd er gekaart om de punten. Uiteindelijk bleek St. Joseph (gemiddeld 4556 punten) sterker bij het klaverjassen dan de ABTB (gemiddeld 4350 pun ten). Bij het schutjassen was de ABTB echter sterker met gemiddeld 79 punten dan St. Joseph (gemiddeld 76 punten). De individuele prijswinnaars wa ren Klaverjassen: 1 Mevr Horst 5527, 2. H. Bosters Op het bordes van huize St. Joseph richtte St. Nicolaas het woord tot de toeschouwers Uit ziin woorden bleek onder meer dat hij en zijn knechten, blij waren om weer in Achterveld te zijn. Hierna maakte hij in een open rijtuig een rondrit door het dorp, waarbij hij 5387,3. Sylvia Denneman 5292,4 Eef Bokkers 5292, 5. Mevr. Putker 5291, 6 Gert Berendse 5202, 7. Gijs Horst 5185 en 8. Mevr. v. d. Pol 5089 punten. Schutjassen: 1 H. Ruitenbeek 94, 2. Peter Kok 94, 3. D. v. d. Hengel 92, 4. P. v. d Hoven 915. Piet Smink 88 en 6. Daan Blom 87 punten. Bij het klaverjassen ging de poe delprijs naar mevrouw Ria Vos met 3609 punten, bij het schutjassen kreeg mevrouw Middelaar de poedel prijs (51 punten). begeleid werd door het fanfarekorps „Door Wilskracht Sterk" en de majoret tes. Zwarte Pieten hadden het druk met het uitdelen van lekkers aan de kinderen die langs de route stonden. Jan Kuijpers feliciteert een aanstaand echtpaar met het behalen van het certificaat

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5