Kantongerecht Amersfoort Verdeling emancipatie subsidie blijkt moeilijk hamershof *un c ue in- hamershof lommissie Welzijn wil nadere toelichting K'gel sasss»"-"-""* FOTO-KOPIE N00IG? Leusder Krant Jet gemeste kalf" UIT HET POLITIERAPPORT e anderen tot 10 óaa- Aan alle Leusdens „iricUer. dit jaar eens daane* eoensda®»'^ ..Yinen naar ne zai zoie, een sch flamershof. v,et winkelcentrum jullie een in Tieten daan dan voor 3 dat mi3* pie leuk kadootje in doen. december Vrunnen schoen weer SlhT en P1ET* plaatselijk nieuws DINSDAG 1 DECEMBER 1981 (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Ook na ruim an- Jerhalf uur vergaderen over het inderwerp subsidie van emanci- latie-aktiviteiten, kwam de com- nissie welzijn er maandagavond liet uit. Vanaf de publieke tribu- ie was zoveel commentaar gele verd op het voorstel van burge- Tieester en wethouders dat nie- nand meer behoefte had aan het nnemen van een definitief stand- 3unt. Op tal van punten zal het collegevoorstel eerst nader toe gelicht moeten worden. Een stampvolle publieke tribune bij een vergadering van de raadscommis sie welzijn en onderwiis is erg ongebrui kelijk. Maandagavond was de opkomst van het publiek erg groot. Het ging voor al om vrouwen die geïnteresseerd wa ren in het verloop van de discussie over de subsidie ten behoeve van de eman- cipatie-aktiviteiten in 1982. Vooral het feit dat het college van b en w voorstel de om enkele aanvragen niet volledig te honoreren had de dames naar het ge meentehuis doen gaan. Vooral de leidsters van de VOS-cur- sus, een cursus bestemd voor vrouwen in een achterstandsituatie, lieten blijken het beslist niet eens te zijn met het colle gestandpunt om slechts 1720,- uit te keren van de gevraagde 7240,-. Als de raad het voorstel van b. en w gaat overnemen kan er geen sprake van zijn dat de VOS-cursussen in Leusden nog doorgaan, zo liet men vanaf de publieke tribune weten. Men komt vooral in de knel omdat ook de provincie de subsidie verlaagt als de gemeente niet voldoen de over de brug komt Ook een vertegenwoordigster van de vrouwenraad drong er bij de commis sieleden op aan om, in tegenstelling tot wat het college voorstelt, alsnog het ex perimenteel dat op het programma staat te subsidiëren. 0,50 PER INWONER Vanaf 1 januari 1982 kent het minis terie van CRM een regeling ter stimule ring van het emancipatiewerk. Voor dit werk is geld beschikbaar, zodat de ge meenten op deze subsidiepot een be roep kunnen doen De regeling gaat er van uit dat er per inwoner 0,50 bijdra ge gevraagd kan worden. Grote ge meenten moeten om in aanmerking te komen voor deze subsidie een vier-ja- ren-plan, een jaarprogramma en een subsidieverordening maken Kleinere gemeenten, waaronder Leusden, hoe ven alleen maar een lijst in te dienen waarop de aard en omvang van de akti- viteiten staat vermeld, de middelen waarmee de aktiviteiten worden uitge voerd, welke groepering in aanmerking komt voor de subsidie en welke kosten de gemeente voor haar rekening neemt. In ieder geval wil de gemeente Leusden voor 1982 en 1983 volstaan met het indienen van een dergelijke lijst, later zou eventueel een compleet plan opgesteld kunnen worden. BELEID De gemeente Leusden heeft al een aanzet gegeven om te komen tot een echt emancipatiebeleid. Al geruime tijd geleden is er een emancipatienota tot stand gekomen, waarin aangegeven wordt hoe men in de gemeente denkt over tal van emancipatiezaken. Over het algemeen bestaat er waardering voor deze gemeentelijke nota die mede op verzoek van de vrouwelijke raadsle den tot stand is gekomen De nota blijkt echter niet te kunnen dienen als leidraad om vast te stellen wie wel en wie niet in aanmerking ko men voor een subsidie ten behoeve van emancipatie-aktiviteiten. Het blijkt no dig te zijn om toetsingscreteria vast te stellen om niet de indruk te wekken dat met twee maten gemeten wordt. WILLEKEUR ,,Deze wijze van toekennen van sub sidie riekt naar willekeur", zo meende een vertegenwoordigster van de VOS- cursus. Even later zei Evelien Blom het in iets andere bewoordingen „U geeft het idee verschillende doelstellingen te hanteren" De kritiek van de VOS-kur- sus lijkt gerechtvaardigd als men be denkt dat de gemeente vorig jaar bijge dragen heeft in de kosten van de kinder opvang tijdens de cursus en deze post nu zonder enige toelichting schrapt om dat de kinderopvang ,,door de deelne mers zelf moet worden gerealiseerd". Ook het feit dat de gemeente bereid is slechts éen in plaats van twee bege leidsters op 15 deelnemers te subsidië ren maakt het voortbestaan van de VOS-cursussen in Leusden erg onze ker. De VOS-cursus een cursus waarin Vrouwen zich Oriënteren op de Sa menleving" is bedoeld voor vrouwen die vaak voor het eerst na hun schooltijd weer buiten de deur een cursus volgen Het gaat hier niet om een educatieve cursus maar om een soort vormings werk. Omdat het meestal gaat om vrou wen met (kleine) kinderen is een op vang voor de peuters tijdens de cursus van essentieel belang In zijn alge meenheid heeft de raad al eens uitge sproken geen geld over te hebben voor kinderopvang zodat b. en w dan ook voorstellen om niet in te gaan op het verzoek van de VOS-cursus Of er nu één of twee begeleidsters nodig zijn voor een cursus waaraan zon 15 vrouwen deelnemen werd maandagavond niet duidelijk Uit eigen ervaring kon Evelien Blom (CDA) ver tellen dat zij zelf wel dergelijke cursus sen geeft en dan alleen voor 15 vrou wen staat. Zij had er echter begrip voor dat de VOS-leiding daar anders over denkt. De VOS-cursus komt in de proble men als de gemeente Leusden niet fi nancieel over de brug komt De provin ciale overheid kent ook een subsidie toe die echter gekoppeld is aan die van de gemeente De provincie is bereid een even hoog bedrag neer te tellen als de gemeente Wanneer de gemeente in derdaad 5500.- kort op de aanvraag van de VOS-cursus betekent dit dat de cursus in feite het dubbele bedrag min der krijgt. INHOUDELIJKE DISCUSSIE De leiding van de VOS-cursus zou graag een inhoudelijke discussie op gang brengen met alle betrokkenen om normen vast te stellen die kunnen die nen als uitgangspunt voor het vaststel len van de emancipatie-subsidie. Eerder had Riet van Heerewaarden namens de Rooie Vrouwen al gepleit voor het instellen van een werkgroep die het college en de raad kan advise ren over emancipatiezaken Beide sug gesties werden door de corWmlssie wel zijn niet afgewezen. Integendeel, enke le raadsleden lieten duidelijk blijken wel te voelen voor de aanbevelingen van de kant van de vrouwen. jaarwissel'n9 nieuw) men in het daarvoor DehetenrmTrtrdeUnusder Krant. SPeC U,er,iiknraanda928decemberböons Zij moeten uiterlilKm binnen zijn. advertenties u kunt daarin) ■"^ij^etberoep. telefoon. 3 regeK/5-' SS'en). FlesstiaalAO ftmerong60, le' Voor zakenmensen d^e d«eadvertndeaan. Koestraat t.Maain. tel-19 de advertentie laten wij graag aan uw De tekst van de auve eigen inzicht ove hebben lopen. geplast* bdu-krantenkombinatie LEUSDER KRANT OPENBARE COMMISSIE- EN WERK GROEPVERGADERINGEN IN DE MAAND DECEMBER LEUSDEN - In de maand decem ber worden de volgende openbare commissie- en werkgroepvergade ringen gehouden. Commissie Openbare Werken Ruim telijke Ordening: dinsdag 1 december, expositieruimte. Zwarteweg 16a Commissie Financiën woensdag 2 december, raadszaal ge meentehuis. Werkgroep Verkeer woensdag 9 december, expositieruimte Zwarteweg 16a, van 20 00 tot 21.00 uur. Werkgroep Onderwijs: maandag 14 december, expositieruim te Zwarteweg 16a. Planadviesgroep Plangroep. woensdag 16 december, raadszaal ge meentehuis. BEHANDELING BEGROTING IN COMMISSIES Commissie Welzijn/Onderwijs: maandag 7 december, raadszaal ge meentehuis Commissie Openbare Werken/Ruim telijke Ordening woensdag 9 december, expositieruim te, Zwarteweg 16a, aanvang 21.00 uur. Commissie Algemene Bestuursza ken: donderdag 10 december, raadszaal ge meentehuis. Commissie Financiën maandag 14 december, raadszaal ge meentehuis. De vergaderingen beginnen om 20.00 uur, tenzij anders is vermeld De agenda's en stukken liggen vanaf 5 da gen voor de vergadering ter inzage bij het bureau voorlichting, Zwarteweg 16a, telefoon 941247. toestel 116 en in de bibliotheek Nieuw-Langenbeek. De verslagen van de hierboven aangekondigde vergaderingen wor den op de genoemde plaatsen ter in zage gelegd in de week volgend op die waarin de vergadering is gehou den. Rozendaallaan 9 Leusden-C. GROTE VERSCHILLEN Het op gang brengen van een ge sprek met alle partijen die met emanci patie bezig zijn lijkt zo n gekke zaak nog niet. Het blijkt dat verschillende organi saties totaal verschillende bedragen opvoeren voor soortgelijke en vergelijk bare aktiviteiten De Nederlandse Christen Vrouwen bond in Leusden-Zuid vraagt bijvoor beeld voor een negental thema-bijeen komsten een subsidie van in totaal 450,- B en w vinden dat zeven van de negen thema's niet thuis horen in de categorie emancipatie-aktiviteiten en zijn bereid de resterende twee bijeen komsten te subsidiëren tot het gevraag de bedrag van 50,- per bijeenkomst. De Katholieke plattelandsvrouwenor- ganisatie heeft een aanvraag ingediend voor een emancipatiecursus welke zes bijeenkomsten omvat Het gevraagde bedrag, wat neerkomt op 262,- per bijeenkomst krijgt men niet. Wel stellen b enw aan de raad voor om 187,-per bijeenkomst bij te leggen. ONVERDRAAGZAAMHEID Harm Offereins (GPV/SGP) liet merken in zijn algemeenheid waar dering të hebben voor de poging van b. en w. om een aanzet te geven tot een stukje emancipatiebeleid. Meer duidelijkheid vond de heer Offereins echter dringend gewenst. Echt moeite zei het raadslid te heb ben met een deel van de aktiviteiten van het vrouwenkafë waarvoor ook subsidie is aangevraagd. De film en toneelvoorstellingen die het vrou wenkafë op het programma hebben staan zouden naar zijn mening on verdraagzaamheid tegenover man nen prediken. Met het subsidiëren van dergelijke zaken zei het raadslid wel moeite te hebben. Ook na ruim anderhalf uur praten kwamen de raadsleden, welke zitting hebben in de commissie welzijn, er niet geheel en al uit Op tal van punten bleef er onzekerheid bestaan over de inhou delijke kant van de verschillende aan vragen Wethouder G van Wouden berg wilde dan ook graag toezeggen om het raadsvoorstel op een aantal punten nader toe te lichten en waar no dig te wijzigen Aan het eind van de vergadering van de commissie welzijn, toen de publieke tribune allang verlaten was en het nor male beeld vertoonde van rijen lege stoelen, kwam de wethouder nog even terug op het onderwerp emancipatie subsidie. Zelf vond hij de behandeling van het betreffende onderwerp nogal onbevre digend De raadsleden lieten duidelijk blijken dit stukje zelfkritiek van de wet houder niet nodig te vinden Integen deel, het feit dat de wethouder iedereen de gelegenheid had gegeven zijn zegje te doen. werd op hoge prijs gesteld. AMERSFOORT - Op de strafzitting van het kantongerecht Amersfoort van 26 november 1981 verscheen de heer J. uit Amersfoort. Hij had de „parkeervakken niet in acht geno men", zoals in de tenlastelegging stond. „Stond u er half naast of stond u helemaal niet in de parkeer vakken?" informeerde de kanton rechter. „Ik stond er helemaal niet in, maar heel ergens anders, het is er nu eenmaal altijd vol en ik heb het risico van een bekeuring genomen, aldus verdachte. De officier eiste 35,- „Wat vindt u daarvan?" vroeg de kantonrechter. „Prima hoor". ,,Zo, prima Nu, ik zal uitspraak doen Ik acht het tenlastegelegde niet bewe zen, want „parkeervakken niet in acht nemen" betekent dat je er met één wiel in staat U heeft echter buiten de par keervakken geparkeerd U wordt dus vrijgesproken, wegens gebrek aan be wijs" PARKEEROVERTREDING De heer B uit Amersfoort had ook een parkeerovertreding begaan Hij had de kaart die hem thuisgestuurd werd en waarop hij moest aankruisen of hij een schikking wenste of nader ge hoord wilde worden, teruggestuurd met een kruisje bij het laatste Hij was echter niet door de politie gehoord en nu ver scheen hij dus op de zitting om zijn ver weer te kunnen voeren Dat bestond er uit dat hij al sinds 1955 op dit plekje parkeerde, een niet doorlopend straatje achter C&A, dat niet eens een naam heeft en particulier eigendom is. Sinds een jaar of negen stond er inderdaad een bord dat parkeren verbood, maar al die tijd was zijn parkeren daar door de politie oogluikend toegestaan. Nu ont spon zich een juridische discussie tus sen officier en kantonrechter Officier: „Als dit jarenlang oogluikend is toegestaan, dan moeten wij eens in formeren welk beleid de politie voert Wij kunnen niet zomaar opeens een bon gaan geven. Laten we de zaak uit zoeken". Kantonrechter: „Ik vind de gang van zaken niet juist. Meneer B wilde gehoord worden, wat niet ge beurd is en nu wil het O M. toch vervol gen Wat vindt u ervan om niet ontvan kelijk te verklaren?" Officier „Dat vind ik onjuist. Omdat in 99% van de geval len toch terecht vervolgd wordt, kun je niet dit éne geval niet ontvankelijk ver klaren. Beter is het om het uit te zoe ken" Kantonrechter „Ik vind een en ander toch in strijd met een goede procesvoe ring. Verdachte wilde gehoord worden en dat gebeurt niet. Er wordt geen enke le melding gemaakt in het proces-ver baal van de voorgeschiedenis en nu doet de officier een schikkingsvoorstel, waarbij eventueel toch vervolgd kan worden Het is niet onvriendelijk be doeld tegenover het Openbaar Ministe rie, maar ik vind toch dat ik het O M niet ontvankelijk moet verklaren Mevrouw van E. uit Barneveld was bij een rood licht wel gestopt, maar na de stopstreep De bon van 55 - had ze niet betaald, omdat ze aanvoerde dat ze voor een ziekenauto met sirene aan opzij was gegaan en daardoor was ze over de streep gekomen Eerst had ze wel gewoon voor het rode licht gestaan Een verklaring van de verpleegkundige cfat hij inderdaad op betreffende datum en tijdstip met sirene aan langs dat stoplicht was gekomen, had ze bij zich „Slim" vond de kantonrechter De officier vond dat de overtreding vast stond, maar dat het verweer reëel was „Ik verklaar u schuldig aan een strafbaar feit, zonder oplegging van straf, want er kan u geen verwijt ge maakt worden". Kantonrechter „Als u vindt dat er geen verwijt gemaakt kan worden, dan is er toch geen spreke van schuld?". Officier „Akkoord, ontslag van rechtsvervolging' Een meneer die inmiddels zijn bon al betaald had, maar toch op de zit ting kwam om er nog eens over te praten, werd naar huis gestuurd. Kantonrechter: „In het vervolg moet u niet betalen als u verweer wilt voe ren. Het spijt me, maar nu kan ik niet meer met u praten". LEERPLICHT De heer E„ afkomstig uit Turkije, werd door een tolk bijgestaan, omdat hij nog geen woord Nederlands sprak en verstond. Het betrof een overtreding van de leerplichtwet. De 17-jarige zoon was nog één dag per week leerplichtig De jongen weigerde echter om nog lan ger naar school te gaan. hij werd op school beledigd omdat hij de taal niet goed sprak, maakte thuis moeilijkheden en wenste niet meer gedwongen te wor den. Inmiddels werkte hij. De officier vroeg aan de tolk om nog eens goed uit te leggen dat het om de inschrijving gaal „Het is eigenlijk een gekke situa tie, maar het is voldoende dat hij is inge schreven Of hij ook inderdaad gaat, daar kunnen we niets aan doen' De kantonrechter vroeg zich af of de officier niet eens wilde uitzoeken wat voor mo gelijkheden er zijn voor dit soort jon gens. De officier beaamde dat dat een goed idee was en stelde voor de zaak voor onbepaalde tijd aan te houden. Toen iedereen weer vertrokken was, kwam de tolk wat geagiteerd terug de jongen was al 21 jaar en of verdachte nou weer terug moest komen? De offi cier schoot in de lach „Laat maar, nu ik toch uit moet zoeken, zal ik dit wel met een bekijken". CROSSER GEWOND De jeugdige crosser C. N uit Leus den liep afgelopen weekend een hoofd wond op nadat hij met zijn crossbrom mer tegen een geparkeerde auto was opgebotst. Het ongeval gebeurde bij de sportvelden van Roda. AUTO TEGEN LICHTMAST De dienstplichtige militair C. van R. uit Arnhem is zondag met zijn auto te gen een lichtmast gereden Van R reed op de Arnhemseweg vanuit de richting Woudenberg en wilde linksaf de Treker- weg inslaan Op het moment dat hij wil de voorsorteren blokkeerden de rem men van zijn auto, de auto raakte in een slip en kwam tegen een lichtmast tot stilstand. WINKELCENTRUM LEUSUEN Tie i p en stonden allee Afla.fi: tussen 4 en Breng daal de K» jullie Óe °P 5 o en 4 ophalen tassen 2 WINKELCENTRUM LEUSDEN

Leusder Krant | 1981 | | pagina 8