Hobbyboeken: schilderen, tekenen en fotograferen De fascinerende wereld van science fiction en fantasie POUL ANDERSON leu sd e r kntan Is BOEKENKEUZE Dag bij Nacht Het Is al weer enige tijd geleden, dat In deze rubriek aandacht werd geschonken aan nieuwe Nederlandse uitgaven op het gebied van science fiction en fantasy en dat heeft geresulteerd In een enorme sta pel op mijn bureau. Tijd om ons daar door heen te werken, want er zitten verschillende uitstekende romans tussen. Science fiction krijgt een steeds grotere belangstelling in Neder land, zoals ook Is gebleken uit de achtste Benelux-conventie voor SF, die eind au gustus In Rotterdam werd gehouden. Een record aantal bezoekers hebben zich en kele dagen achtereen bezig gehouden met SF, hebben kunnen luisteren naar tal van buitenlandse SF-schrljvers en heb ben kennis kunnen maken met een enor me hoeveelheid SF-boeken. De SF-fllm- marathon, kort geleden In Amersfoort ge houden, werd eveneens een grandioos succes: alle plaatsen waren verkocht. Een reden te meer om aandacht te vragen voor de nieuwe SF-uitgaven. HEILAND Frank Herbert kreeg vooral internationale bekendheid dankzij de befaamde „Duin-tn- logie", waarin hij de boeiende, soms inge wikkelde samenleving schetst van een we reld, ver van ons verwijderd in de kosmos Ook in Nederland een groot succes, wat mo ge blijken uit de verschillende herdrukken. Kortgeleden verscheen bij Bruna een nieu we SF-roman van zijn hand, die hij samen met de mainstream-auteur Bill Ransom schreef: „Heiland" (The Jesus Incident). Opnieuw een voortreffelijk boek, intrige rend. boeiend en spannend Herbert en Ran som schetsen een ingewikkelde strijd tussen aardse kolonisten en de gruwelijke planeet Pandora met zijn talrijke kwaadaardige, agressieve levensvormen Die strijd wordt overschaduwd door onderlinge naijver en vaak ingewikkelde intriges van de belangrijk ste kolonisten onderling. Al snel lijkt het er op. dat die kolonisten slechts pionnen zijn, die ook maar worden gestuurd door een macht, die vrijwel alles blijkt te beheersen de gigantische scheepscomputer „Schip". Het ruimteschip is in feite de computer en de computer is het schip En „Schip" wenst aanbeden te worden als een God. „Heiland" is een uitstekende SF-roman, waarbij je ech ter elke bladzijde met je volle aandacht moet lezen om niet de kans te lopen iets te missen De struktuur is niet direkt ingewikkeld, maar door de enorme hoeveelheden belangrijke en schijnbaar minder belangnjke hoofdper sonen, moet je er wel bij blijven Enig cynisme ontbreekt niet in dit kleurig beschre ven epos vol strijd, afgunst, liefde en onder linge konflikten om de hegemonie. „Hei land" is een schitterende SF-roman, waarin het goede en het kwade (als een eeuwige waarheid) elkaar bestrijden. Een boek ook, waarin de allesoverheersende computer als een Heiland, een onverbiddelijke god de mensen gaat beheersen en manipuleren. DOOD EN BEGRAVEN „Dood en begraven" (Dead en buried) is een spannend geschreven horror-roman met talrijke raakpunten met SF. Chelsea Quinn Yarbro is een synoniem - als we ten minste uitgaan van de tekst op de achterflap van het boek - van de twee schrijvers, die het scénario schreven van de film „Alien", Dan O'Bannon en Ronald Shusett Belang rijk Is dat verder niet. „Dood en begraven" is een sterke horror/SF, waarin op originele wij ze het „zombie-fenomeen" (waar talrijke films over zijn gemaakt) aan de orde wordt gesteld Hoofdpersoon is de politieman Dan Gillis, die in zijn anders toch zo rustige dorp wordt gekonfronteerde met vreemde moor den, maar bovendien het gevoel heeft, dat er iets heel erg mis is. Chelsea Quinn Yarbro is er in geslaagd om een prima shocker te schrijven met een verrassend plot DE TRANEN VAN DE POLITIE MAN De laatste jaren heb ik steeds meer moeite gekregen met de SF-romans van Phlip K Dick. Toch is „De tranen van de politieman" verrassend genoeg van een uitstekende kwaliteit Dick heeft de laatste jaren SF ge schreven, die tamelijk hallucinerend waren uitgewerkt Warrig soms en met een intrige, die bij mij in ieder geval niet zo sterk of over tuigend overkwam Dick is - naar men zegt - verslaafd aan verdovende middelen en dat zou zijn sterke voorkeur voor hallucinerende verhalen kun nen verklaren. „De tranen van de politieman" heeft na tuurlijk ook tal van deze aspekten in zich Ook in dit boek is sprake van een vervreem ding van de werkelijkheid, zelfs van een enorm sterke drug. die de realiteit omzet in een volkomen andere wereld Op zich een origineel gegeven en Dick slaagt er in om dit tot een boeiende SF-roman te verwerken Het draait allemaal om Jason Taverner, een beroemde televisiepresentator, die op een morgen wakker wordt en ontdekt, dat zijn wereld er héél anders uit is komen te zien. Er is niets meer over van de glamour en roem die hem omringde Sterker nog, volgens de bevolkingsregisters bestaat hij niet Alle hoofdpersonen uit zijn leven zijn wel aanwe zig in die nieuwe wereld, maar ze herkennen hem niet, zeggen hem nooit gekend te heb ben We hebben wel eens sterkere ro mans van Philip Dick gelezen, maar niette min is „De tranen van de politieman" een boeiend gebeuren DE STRIJD OM HET LICHT In de in korte tijd bekend geworden SF- reeks van de Arbeiderspers, waarin alleen vrouwelijke auteurs aan bod komen (SFem) verschenen weer enkele nieuwe delen, waarvan in deze rubriek „De strijd om het licht" van Gwyneth Cravens Een vlotge schreven roman rond de journaliste Ella Snel. die verwikkeld raakt in de mysterieuze wereld van meditatie, van zwarte en witte magie Gwyneth Cravens beschrijft die avonturen met een overduidelijke knipoog naar de talrijke sekten, die zich met deze materie bezig houden en weet ernst en hu mor in een bewonderenswaardige balans te houden, zodat de avonturen van Ella Snel steeds blijven boeien. Ella komt in dienst van een geheimzinnig onderzoekbureau en krijgt de opdracht om een onderzoek in te stellen naar „Macht bv". een heilbrengende beweging onder leiding van Lawrence Wonder, een knaap, die be hoorlijk wat op z'n kerfstok heeft, maar nu geheel „in overeenstemming" met de wet bezig schijnt te zijn met de stichting van een steeds sneller groeiende religieuze bewe ging. Haar speurtocht brengt Ella in kontakt met een Mexicaanse magiër, ze komt te recht in vreemde, onderaardse grotten, waar ze de kracht van het licht ontvangt, verliest aanvankelijk de heroïsche strijd tegen een kwaadaardige geest en slaagt er via een bezoek aan Mekka en de lusten van een monsterachtige Tibethaanse heerser in om de waarheid en het licht te ontvangen in een klooster, verborgen in de bergen van Tibeth. Pas dan kan ze haar gevecht beginnen te gen Lawrence Wonder en zijn bekeerlingen, die er op uit zijn om de totale macht van de Verenigde Staten te grijpen via een gewillige presidentskandidaat „De strijd om het licht" is een schitterend verteld verhaal, een boeiende mengeling van satire, magie en realisme. Een moderne versie van de eeuwi ge strijd tussen goed en kwaad, tussen duis ternis en licht, vervat in het pragmatische kader van onze westerse maatschappij Overigens is de Arbeiderspers er in ge slaagd om voor betere omslagen voor deze reeks te zorgen. In plaats van de tamelijk sexistische omslagen die voorheen de reeks sierden, is nu gezocht naar een passender beeld, waarvoor de keramische beeldhouw werken van Marion Askjaer Veld model ston den TANITH LEE Het is opvallend hoeveel romans van de SF-schrijfster Tanith Lee in zeer korte tijd in Nederlandse vertaling zijn verschenen, sinds uitgeverij Gradivus met de vertalingen van haar werk startte. Ik heb de indruk, dat de verschillende uitgeverijen nu in de rij staan om iets van haar te mogen uitbrengen en dit pleit voor het inzicht van Gradivus. Bij deze uitgeverij verschenen inmiddels „Sa bella„Dag bij nacht" en nog enkele an dere romans. Ik wil me nu tot de twee ge noemde beperken. „Sabella" is naar mijn gevoel niet het beste van wat ik tot nu toe van Tanith Lee gelezen heb. Niettemin wél een schitterend geschreven variatie op het alou de „Dracula'-thema, nu vervat in moderne termen, zich afspelend op de gekoloniseer de planeet Mars Wellicht komt het, omdat ik niet van Dracula-verhalen hou. dat ik dit boek met een lichte weerzin ter hand nam. Dat deze roman desalniettemin me toch bleef boeien, is te danken aan de toch steeds weer imponerende schrijfstijl van Tanith Lee en de originele wijze, waarop het oude the ma een nieuwe dimensie kreeg. Beter echter dan „Sabella" is „Dag bij nacht" eveneens bij Gradivus verschenen. In deze roman keert Tanith Lee weer terug tot de haar bekende werelden, in dit geval een planeet, die met de ene zijde naar de zon is gericht, zodat het aan de andere kant eeuwig nacht is Lee is op haar best in het scheppen van bijzondere, soms bizarre, maar altijd menselijke (althans in geestelijk opzicht menselijke) werelden, waarin alle deugden en ondeugden van de mens zich manifesteren. „Dag bij nacht" is een schitte rende SF-roman. waarin Tanith Lee twee geheel verschillende (of juist synonieme) sa menlevingen op een knappe wijze in elkaar laat overgaan Dag en nacht, het goede en het kwade, versmelten door de fantasieën van Vitra, de vertelster van de nachtkant Twee werelden, gevuld met geheel eigen, intrigerende tradities, met mensen, die ver deeld zijn in rijk en arm, die eikaars tegenpo len zijn, maar toch ook weer niet. Werelden, die in feite worden gecontroleerd door gigan tische computers met androïden als gewilli ge helpers Een technologie, geschapen door onbekende voorouders uit een ver. ver verleden Een beschaving, die niets kan ver tellen over het ontstaan er van. maar haar religie, haar tradities heeft gebaseerd op de realiteit van alle dag Of alle nacht En er zou wellicht eeuwen achtereen niets zijn ge beurd, niets zijn veranderd, als niet plotse ling de werelden terecht waren gekomen in een maalstroom van onverwachte gebeurte nissen, en de nacht de nacht was gebleven en de dag de dag Maar de dag kwam bij nacht en dat levert een verrassend slot op van deze nieuwe roman van Tanith Lee. die er in is geslaagd om een boeiende mengeling van SF en fantasy tot een hechte roman te smeden in de poëtisch- realistische stijl, die haar befaamd maakte DE TANDEN VAN DE DRAAK Mark S Geston - een mij onbekende SF - auteur - schetst in „De tanden van de draak" in feite de laatste jaren van onze beschaving in een steeds weer herhaald Ar- maggedon, waarin de goeden de kwaden blijven bestrijden, zonder dat het allemaal echt resultaat heeft. De wereld in „De tan den van de draak" is een uiterst vermoeide, maar naar mijn gevoel ook vermoeiende we reld. vervreemd van elke realiteit, maar net niet goed genoeg beschreven om enigszins te blijven boeien Misschien komt dat, omdat er geen sprake is van een strak ritme, wél van zeer bloemrijke taal. die eerder ver sluierd dan verhelderend werkt. De logica wordt daardoor bedolven onder fraaie zin nen Dat neemt niet weg. dat Geston er zo nu en dan wel in slaagt om tot kleine hoogtepun- tjes te komen in zijn beschrijvingen van die „laatste strijd" op het Veld, die merkwaardig genoeg met tamelijk conventionele strijd middelen wordt gestreden „De tanden van de draak" wordt gevolgd door „De Dagster", waarin de hoofdpersoon Thel op zoek gaat naar de legendarische stad Fernn. In dezelf de stijl geschreven. DE HALFLING Ik heb echt genoten van de verhalen van Leigh Brackett in „De halfling en andere verhalen", uitgegeven door Gradivus Het is een fascinerende mengeling van SF en fan tasy in de stijl van Tanith Lee. zij het minder poëtisch. Brackett is er in geslaagd om talrij ke werelden te scheppen vol kleurrijke men sen en anderen, die deze werelden tot een boeiende gebeurtenis maken. De meeste verhalen dateren uit de veertiger en vijftiger jaren, maar ademen nog steeds een eigen tijdse sfeer uit, waarbij het opvalt, dat haar hoofdpersonen rondborstig mannelijk zijn, helden van de beste soort in een fascinerend decor vol exotische elementen, die de sfeer van de verhalen bepalen Aan de andere kant ontbreekt het vrouwelijke element aller minst Gezien de periode, waarin deze ver halen geschreven zijn, kan terecht worden gesproken van een schrijfster met een stijl, waarmee tientallen jaren moeiteloos zijn te overbruggen. MET KONINGEN GEEN VREDE Het is eigenlijk al weer enige tijd geleden, dat ik een boek van Poul Anderson in Neder landse vertaling onder ogen kreeg Kortgele den verscheen „Met koningen geen vrede vijf korte verhalen van een uitstekende kwali teit. „Met koningen geen vredeis een ver haal uit een tijdperk, waarin de derde, of vierde wereldoorlog de verhoudingen in de Verenigde Staten aanmerkelijk heeft gewij zigd, aan de ene kant barbaars lijkende toe standen de kop opsteken, terwijl aan de an dere kant overgebleven resten van een half vergeten technologie bepaalde groepen de kans geven om opnieuw te beginnen Het resultaat is inderdaad oorlog, maar Ander son's konklusie spreekt voor zich „Met ko ningen geen vrede" In „Recht en genade" worden aardse ko lonisten gekonfronteerd met een bevolking op een planeet, die kannabalisme als de ge woonste zaak van de wereld beschouwt. Verder het reeds eerder in Nederlandse ver taling verschenen verhaal „Koningin van licht en duisternis" (in de bundel „Nergens" van Meulenhoff) het verhaal „Bokkenzang", waarin een man de strijd aanbindt met de wereldcomputer, die zijn geliefde tot zich heeft genomen en tenslotte „De man die te vroeg kwam" over een soldaat uit onze tijd. die verzeild raakt in het Skandinavie van de Vikingen, wat uiteraard de nodige onrust ver oorzaakt onder de bevolking PERRY RHODAN Tenslotte aandacht voor twee nieuwe deeltjes uit de secundaire Perry Rhodan-se- rie, die door Gradivus wordt uitgegeven „De grote denker van Gol" (nummer 9), geschre ven door Kurt Mahr. waarin Rhodan al zijn intelligentie nodig heeft op een ijsplaneet en „Ik. moordenaar van Rhodan" (nummer 8) geschreven door William Voltz, waarin een moordaanslag op de grote man uit de serie wordt beraamd Twee Perry Rhodan-verha- len, die op zich niet slecht zijn geschreven, maar met name de echte aanhangers van dit SF-fenomeen zal aanspreken. „Heiland door Frank Herbert en Bill Ransom Uitgave Bruna Zn te Utrecht. Paperback ..Dood en begraven", door Chelsea Qumn Yarbro Paper back Uitgave Elsevier Oe Bookeni te Amsterdam Prijs 22.50 „De tranen ven de politieman", door PhilipK Dick Uitga ve Bruna Zn te Utrecht. Paperback „De strijd om het licht", door Gwyneth Cravens Uitgave De Arbeiderspers ie Amsterdam (SFem-reeks) Gebonden. pr.|S 29.50 „Sabella en „Dag bij nachtdoor Tanith Lee Uitgave Gradivus ie Oen Haag Paperbacks, prijs resp. 14.90 en 22.50 „De Halfling en andere verhalen'door Leigh Brackett Uiigave Gradivus lo Oen Haag Paperback, pn|S 24.50 „Met koningen geen vrede", door Pout Anderson Urtga- ve Gradivus lo Den Haag, Paperback, prgs 17 50 „Ik moordenaar van Rhodan" en „De grote denker van Gol", nummer 8 en 9 van de Perry Rhodan-secundaire reeks, uitgegeven door Gradivus te Oen Haag Pri|s per deel 9.90 „De tanden van de draakdooi Mark S Geston Urtgave Gradivus te Den Haag Paperback, pnjs 18.90 Naarmate de mensen meer vrije tijd tot hun beschikking krijgen, wordt de be hoefte aan een Interessante, boelende en misschien ook nuttige vrije tijdsbeste ding groter. De één is een verwoed doe- het-zelver, de ander knutselt graag aan de eigen auto en de meer artistieken on der ons houden zich bezig met schilde ren, tekenen of fotograferen. Voor deze laatste categorie hebben we enkele han dige en nuttige handboeken op tafel lig gen, die misschien bij kunnen dragen tot nog aardiger prestaties op dit gebied. Van de hand van Knut Nicolaus verscheen in Nederlandse vertaling bij Cantecleer een bijzonder nuttig en handig naslagwerk over „Het schilderij, materiaal-techniek-be houd" Vertalers O M. Maters en E. Dabe- kaussen hebben het er trouwens niet ge makkelijk mee gehad om dit van oorsprong Duitse werk in goed Nederlands te vertalen. De oorzaak moet men zoeken in het feit, dat in Duitsland al lange tijd een algemeen aan vaarde terminologie van de „Gemaldekun- de" bestaat, terwijl in Nederland vaak nog grote spraakverwarring heerst en men zich moet behelpen met bastaard-woorden en zonder meer uit een vreemde taal overgeno men woorden. Ondanks deze handicap is men er toch in geslaagd om een voor iedere in schilderijen en schilderen geïnteresseer de lezer een duidelijk handboek samen te stellen. In zo'n 260 bladzijden wordt men wegwijs gemaakt in de details van het schil derij en dat is niet niks. Een uitstekend bruikbaar handboek, voor zowel de leek als de beroeps-geïnteresseer den, waarin de drager, de schildergrond. de ondertekening (voortekening), de vergul ding, de verflaag, de schildertechnieken, op schriften. het vernis en het schilderijen-on derzoek met behulp van natuurwetenschap pelijke methoden in aparte hoofdstukken wordt behandeld. Daarnaast bevat het boek een uitgebreide literatuurlijst en een onmis baar register Dat alles ruim geïllustreerd, ook al had ik er ook graag wat meer verkla rende tekeningen bij willen hebben naast de foto's van oude schilderijen Maar dat is wel licht eerder voor een leek interessant, dan voor de kunsthistorici, restaurateurs en anti quairs, waarvoor het boek óók is bedoeld Want - en dat zou misschien toch misver standen opleveren - „Het schilderij" is geen handboek van de doe-het-zelvers op dit ter rein, geen boek, waarin wordt beschreven hoé u moet schilderen, restaureren, vernis sen e d. Het is vooral een belichten van de door de eeuwen heen gebruikte technieken Wat dat betreft ook erg fijn om te gebruiken bij het bekijken van schilderijen van oude meesters in musea en galerieën Het boek vertelt méér over de techniek, waarmee de ze oude meesters hun meesterwerken ver vaardigden, welke materialen ze gebruikten, welke problemen ze oplosten en welke tech nieken ze daarvoor gebruikten „Het schilderij" is voor hen, die zich op welke wijze dan ook met schilderijen bezig houden een voortreffelijke uitgave Eveneens bij Cantecleer verscheen het handboek van Louis Gordon over „Portret en figuur tekenen, anatomie en tech niek", vertaald door J.F. Jansen Een echt praktisch handboek voor hen, die zich willen bekwamen in de boeiende techniek van het portret- en figuurtekenen Daarom wordt uit gebreide aandacht besteed aan de anato mie. de menselijke lichaamsbouw. Want het zal zelfs de leek duidelijk zijn, dat zonder die kennis het tekenen van figuren moeilijk, zo niet vaak onmogelijk zal zijn Ik heb altijd bewondering voor de snelle tekenaars, die portretten van voorbijgangers vaak feilloos op papier zetten. Het zijn echte kunstenaars, die wat er allemaal voor komt kijken als je deze kunst wil leren, hoeveel inzicht je moet hebben in de anatomie van de mens, de verschillende karakters van de gezichten, dan stijgt de bewondering alleen maar. Louis Gordon heeft zich er niet met een Jantje van Leiden vanaf gemaakt. Zorgvul- boeken DINSDAG 1 DECEMBER 1981 boeken, voor u besproken dqOR BERT VOS De tijd van Sint Nicolaas en Kerst is weer aangebroken en dat betekent dat hele volksstammen Nederlanders ande re volksstammen Nederlanders over en weer elkaar geschenken plegen te ge ven. Een aardige gewoonte, ook al zijn er ook weer hele volksstammen, die van mening zijn, dat deze ingewortelde tradi tie alleen maar ter eer en glorie van onze middenstand is Maar ook dé ér is een enkel bezwaar tegen als door dezemid- denstands-aktie" iedereen blij wordt ge maakt met een groter of kleiner ge schenkje. In deze tijd van steeds meer inleveren kan zo'n korte periode in de cember vol geschenkjes een ware vera deming zijn Onze boekenrubriek is o.m. deze week geheel gewijd aan dit ge schenken-ritueel en biedt een gevarieer de keuze uit pas verschenen boeken, die misschien aardig genoeg zijn om cadeau te geven. Wij wensen iedereen m ieder geval veel leesplezier toe dig schetst hij van top tot teen hoe het men selijk lichaam in elkaar zit. waar de tekenaar vooral op moet letten om tot goede resulta ten te komen en behandelt de technieken op een voor iedere geïnteresseerde leek op dui delijke wijze. Het boek is gesplitst in twee delen Eerst wordt de techniek van het por tret-tekenen behandeld, daarna dat van het hele lichaam. „Portret- en figuurtekenen" kan ik bij iedereen aanbevelen, die zich in deze tekenkunst verder wil verdiepen Tja en als je zelf schildert en tekent, komt er op een gegeven moment de gedachte om de werkstukken zelf in te lijsten Het laten inlijsten is vrij duur en wie veel tekeningen en schilderijen heeft zal dan al snel beginnen met het zelf inlijsten Bij Cantecleer ver scheen in de reeks „Hobby-boekjes een handig boekje over dit „Zelf Inlijsten" ge schreven door Susanne Götz en vertaald door Ingrid Nijkerk-Pieters Met eenvoudig gereedschap en weinig kosten is het uit gangspunt. kunnen mooie resultaten wor den behaald. De schrijfster laat dat zien aan de hand van talrijke voorbeelden en technie ken. waarbij tevens het karakter van teke ning of schilderij bepalend is voor de soort lijst die men kiest Samen met de diverse werktekeningen een klein, maar handig boekje voor de inventieve doe-het-zelver Een andere, even boeiende hobby, is het fotograferen. Het zou best eens de meest verbreide hobby kunnen zijn, want vrijwel iedere Nederlander beschikt wel over één of meerdere camera's, van het eenvoudige boxje tot de meest geavanceerde spiegel reflexen Bij de uitgeverij Deltas (Centrale Uitgeverij) verscheen kortgeleden een „Fo to-encyclopedie". geschreven door en o.m met foto's van Frans Meewis en Harry Paping Bij het woord „Foto-encyclopedie" denkt men al gauw aan een naslagwerk, waarin alles is terug te vinden over de ge schiedenis, de ontwikkeling en de technie ken van de foto in al haar boeiende facetten Deze „Foto-encyclopedie" heeft echter een ander karakter Het is eerder een „leer boek". waarin Paping en Meewis aan de hand van tekst en foto's een cursus „beter fotograferen" geven. Een praktijkboek dus. waarin naast het fotograferen zélf. ook aan dacht aan doka-technieken wordt besteed De encyclopedie is verdeeld in verschillende hoofdstukken, zoals „de camera en toebe horen, het omgaan met de camera, het licht, stilleven, landschappen en gebouwen, re portages. mensen, reisfoto's, natuur, etc. Helder geschreven en derhalve ook voor de beginneling een aantrekkelijk naslag- en leerboek De talrijke kleurenfoto's maken de ze encyclopedie bovendien ook tot een fijn kijkboek Wie alleen maar tijdens vakantie of op reis fotografeert en graag wat meer ideeën op wil doen om met betere foto's thuis te kunnen komen, kan ik het eveneens bij Deltas ver schenen boekje „Fotograferen op reis" aanbevelen, geschreven door Emmanuel de Vocht De schrijver richt zich in dit boek spe ciaal op hen. die op reis zijn, onderweg zijn. De tekst is helder en begrijpelijk en bevat talrijke tips en ideeën, die van uw foto of dia opeens iets bijzonders kunnen maken V. „Hel schilderijdoor Knut Nicolaus Vertaling O M Ma ters en E Oabekaussen Uitgave Cantedeer te Oe Bilt. 1981 paperback. 263 blz prijs 37.50 „Portret en figuurtokenen", door Louise Gordon Verta ling JF Jansen Uitgave Cantec'eer te De Bilt. 1981 Gebonden 224 'blz Prijs 39.50 „Zelt Inlijsten" door Susanne Götz Vertaling Ingrid Ni|- kerk-Pieters Uitgave Cantecleer te Oe Bilt. 1981 48 blz paperback, pnjs f 9- Deltos Foto-encyclopedio door Frans Meewis en Har ry Paping Uitgave Cenlrale Uitgeveni te Harderwijk, 1981 Gebonden 158 blz groot lormaat pri|s 47 50 „Fotograferen op reis, door Emmanuel do Vocht Uitgave Centraio Uitgeveni te Harderwijk. 1981 Paperback. 48 blz pnjs 12.90 iprrrir rr n n „De dokier zegt. daI je weer kunI afwassen als ye gummi-

Leusder Krant | 1981 | | pagina 9