Naslagwerken, kijk- en geschiedenisboeken: van Egypte, via Amsterdam, tot de Limburgers DENEMARKEN Kunst-reisgidsen van Cantecleer Ie—s Jen krnnt Wij vragen uw oordeel. CANTECLEER KUNST-REISGIDSEN KERSTDINERS BIJ AC Kunst, kuituur en landschap Oorsprong en geschiedenis boeken DONDERDAG 3 DECEMBER 1981 Naslagwerken, kijkboeken en geschie denisboeken. Van alles wat In dit artikel. Boeken, die enerzijds voldoen aan de steeds grotere behoefte aan Informatie in onze samenleving, en anderzijds boeken, die het leven kunnen veraangenamen, kunnen verdiepen. Vandaag een keuze uit de steeds groeiende reeks boeken op dit gebied. De boeiende wereld van natuur Tech niek" werd geschreven door Mark Lam- berth, Keith Lye, Ron Taylor en Keith Wicks. Het is een soort encyclopedie, waarbij speci fiek de natuur en de techniek in verschillende onderwerpen naar voren worden gehaald en worden belicht aan de hand van niet al te ingewikkelde teksten en tal van foto's sche ma's. tekeningen en grafieken Het boek is verdeeld in vier hoofdonderwerpen: Onze Aarde, planten en dieren, Het menselijk li chaam en tenslotte Natuur en techniek De onderwerpen zijn dusdanig beschreven, dat het boek eschikt kan worden geacht voor kinderen vanaf twaalf jaar. maar dat ook voor ouderen natuurlijk boeiende stof biedt zon der dat men de indruk krijgt met een „kinder encyclopedie" te maken te hebben Want dat is beslist niet het geval Ik heb zelfs de indruk, dat de behandelde stof zelfs voor kinderen vanaf twaalf jaar soms wat te hoog gegrepen zal zijn, maar wellicht onderschat ik de kennis van twaalf jarigen. Een lange rij onderwerpen passeren de revue kompleet met tal van kleurenfoto's en tekeningen om de behandelde stof te verdui delijken. Enkele grepen uit de inhoud: het ontstaan van de aarde, de atmosfeer, weer en wind. wolken, vulkanen, aardbevingen, ontstaan van bergen, mineralen, fossielen, levende cellen, kleine en grote planten, die ren van klein tot groot, verschillende facetten van ons menselijke lichaam en op het gebied van natuur en techniek elementen,natomen en molekulen. electriciteit, licht, geluid, mu ziek. alle vormen van energie, legeringen, brandstoffen, vezels en weefsels, zeep en wasmiddelen, elektronica, radio, radar, tele visie. computertechnologie, telefoon, lasers, alle vormen van vervoer, de kosmos. Eigen lijk teveel om allemaal op te noemen. Het boek wordt afgesloten met een verklarende woordenlijst van de in de tekst voorkomende „moeilijke woorden'' èn een register Kort om een kompleet naslagwerk gericht op specifieke onderwerpen. Een plezierige vraagbaak voor nieuwsgierige (jonge) men sen. Het oude Egypte wordt nog altijd be schouwd als één der meest belangrijke oude beschavingen, een bakermat van onze hedendaagse samenleving. Omge ven door een mysterieuze waas, is de ge schiedenis van Egypte steeds een dank bare bron voor roman- en geschiedschrij vers. Talrijke geleerden, historici en wel willende amateurs hebben gewroet in de Egyptische bodem in (vaak succesvolle) pogingen om de geschiedenis van het oude Egypte nog méér relief te geven. Honderderden, duizenden naslagwerken zijn in de loop der tijd verschenen. Som migen speculatief van inhoud, andere strikt wetenschappelijk. Ook voor geïnte resseerde leken werden honderden boe ken uitgegeven, die het oude Egypte wat dichter bij de mens van nu hebben ge bracht. „Atlas van het Oude Egypte" is zo n boek en het meest opvallende ervan is, dat vanuit een geheel nieuwe concept wordt uitge gaan Voor het eerst wordt de Egyptische cultuur gepresenteerd in de vorm van een atlas Niet helemaal in de traditionele zin van het woord, want daarmee zou tekort worden gedaan aan dit boek. dat met liefde voor het onderwerp werd geschreven door twee vooraanstaande Egyptologen Jaromier Ma- lek en John Baines Beide schrijvers zijn er in geslaagd om de talrijke kaarten van het oude Egypte méér betekenis te geven door dit kaarten te óompleteren met uitgebreide, ver klarende en toelichtende teksten Uiteraard aangevuld met veel foto-materiaal Na een chronologisch overzichtn- belang rijk om het geheel in het juiste tijdperk te kunnen plaatsen - volgen drie delen het culturele kader, waarin de geschiedenis van Egypte kan worden vervat, een toch stroom afwaarts langs de Nijl en tenslotte de aspec ten van de Egyptische maatschappij. Dat een verklarende woordenlijst, een bibliogra fie. plaatsnamenregister en algemeen regis ter niet ontbreekt, spreekt vanzelf „Atlas van het oude Egypte" is niet alleen een schilterend uitgevoerd naslagwerk, maar vooral een compleet boek. waarin men niet gauw iets vergeefs zal zoeken met be trekking tot de oude Egyptische beschavin gen Historisch en geografisch gezien is de ze zeer uitgebreide atlas een juweel, met een grote schat aan zichtbaar gemaakte in formatie Gegoten in een vorm. die aan spraak! Met vaak schitterend, imponerend foto-materiaal Toegegeven, het is geen goedkoop boek. maar aan de andere kant ook niet duur. gezien de hoeveelheid in- formantie die men krijgt 35 kaarten. 30 plat tegronden. 100 tekeningen. 250 kleurenfo to's en 150 zwart-wit foto's naast de deskun dige en heldere tekst en uitleg der beide schrijvers Aanbevolen. Het Palels op de Dam in Amsterdam. Ik ben er vaak langs gelopen en heb me afgevraagd hoe de geschiedenis van dit palels er uit zou zien. Want laten we eer lijk zijn: doordat het gebouw zelden toe gankelijk is voor het publiek, verdiep je je er ook niet direkt in. Het blijft bij een klein beetje nieuwsgierigheid, dat al snel ver vluchtigt als het paleis uit het zicht ver dwijnt. Driehonderdzesentwintig jaren bestaat de westelijke gevelwand van de Amsterdamse Dam uit Jacob van Campen's meesterwerk dat Constantijn Huygens in 1655 begroette als 's Wereld Achtste Wonder Van zijn 326 jaren was het wondere gebouw 5 jaren Fran se oorlogsbuit. 275 jaar stadsbezit en 46 jaar rijkseigendom Van alle paleizen die Neder land rijk is, is het Amsterdamse het enige dat niet als Oranjeverblijf werd gebouwd. Juist dat feit maakt zijn verleden veelzijdiger, kleu riger. verrassender en dus boeiender. Vreemd genoeg valt in de paleisliteratuur van die veelzijdigheid weinig of niets te be speuren Hoe uitvoerig de belichting van de stadhuisjaren, vooral de 17de-eeuwse, ook is Vanaf 1808 wordt de informatie steeds schraler Nederlands inlijving bij Frankrijk wordt gewoonlijk gecomprimeerd tot keizer Napoleon s peperdure bliksembezoek in ok tober 1811 Als Amsterdam na zeven Oran jestadhouders in 1813 de eerste Oranjevorst inhaalt, is dat voor bijna iedere paleisbio- graaf het sein zijn arbeid ijlings met een fraaie slotzin af te ronden. Een paleis dat per jaar één week de koninklijke familie herbergt en de overige éénenvijftig weken op slot en in slaap is. wordt niet geacht ook maar enige stof tot schrijven te bieden. Dat het ook anders kan. bewijst M. G Emeis in zijn bij Elsevier verschenen boek „Paleis op de Dam Vergeleken bij zijn voorgangers toont dit paleisboek een op merkelijke accentverlegging: de helft van het boek is gewijd aan de 19de en een vijfde deel aan de 20ste eeuw De tijdrovende schatgra- verij die de auteur daarvoor heeft moeten verrichten, is beloond met vele interessante en soms verbluffende vondsten, zoals een tweede Aprilbeweging die zich in 1862 aan diende in twee dagbladartikelen Ruimte bieden aan onbekende feiten be tekent beperking opleggen aan bekende fei ten. Zo krijgt - om maar wat te noemen - het beraad van Heren Burgemeesteren tijdens Oranjes overval op de stad in 1650 minder aandacht dan de vreemde reden waarom Willem III herfst 1876 niet naar Amsterdam kwam Wat geldt voor de tekst geldt ook voor de 223 illustraties. Het traditionele patroon wordt doorbroken met tekeningen, prent briefkaarten, spotprenten en opmerkelijke plattegrondjes. vaak een zeer ongewone herkomst Door die nieuwe beeldkeuze wor den accenten verschoven: van bloedarm naar bloedwarm, van onpersoonlijk naar menselijk, van stijfdeftig naar komiek. „Deze presentatie van het verleden lijkt mij behalve boeiender ook eerlijker: immers in en om het paleis van bak- en hardsteen leefden mensen van vlees en bloed," aldus de auteur in zijn inleiding. En hij heeft natuurlijk gelijk. Uitgeversmaatschappij Elsevier Is eni ge tijd geleden gestart met een belangrijk Initiatief: de serie „Volkeren der Lage Landen". In deze reeks worden de ver schillende volksdelen (en -stammen) In Nederland en Vlaanderen uitvoerig be licht, zowel uit historisch als geografisch oogpunt. Tot nu toe verschenen de delen: „De Brabanders" en „De Friezen", terwijl kortgeleden: „De Limburgers" ver scheen. geschreven door prof. dr. W. Jappe Alberts. Deze bekende historicus maakt duidelijk dat de Limburgers een reputatie hebben, die hen onderscheidt van de overige „gewone" Nederlanders Men beschouwt hen als le vensblij en spotlustig, feestvierders bij uit stek Bij hen proefje je nog iets van het rijke Roomse leven van weleer. In het 190 bladzijden tellende boek - tjok vol kleurenfoto's - wordt ondermeer vertelt dat Limburg een van onze jongste provincies is. Als zodanig ontstond ze pas in 1815. hoe wel in het gebied van het huidige Limburg in de loop der eeuwen veel opzienbarende fei ten hebben plaatsgevonden De historie van Limburg en haar volk is alleszins interessant, en zeker een boek waard Rees 4000 jaar voor Christus vond men er de eerste land bouwers op de lössgronden en natuurlijk wa ren er de Romeinen, die het Limburg-gebied veroverden en er vestingwerken, bruggen en wegen bouwden. Sint Servatius predikte er het Christendom en de talrijke midde leeuwse vorsten voerden er hun onderlinge gevechten Het ruige platteland werd onvei lig gemaakt door de roemruchte Bokkerij- dersbende. om slechts een paar voorbeel den te noemen. Verder in de tijd waren er de erbarmelijke arbeidsomstandigheden van de mijnwerkers en de moeizame integratie van Limburg in het Koninkrijk der Nederlanden in de 19de eeuw Het Limburgse accent blééf. Kerk en godsdienst waren en zijn in sterke mate me debepalend en richtinggevend bij het over nemen van het „vreemde" niet-Limburgse en bij het handhaven van het eigen-Limburg se en van de tradities. Auteur W Jappe Alberts studeerde rech ten en geschiedenis aan de universiteiten van Utrecht, Bonn en Amsterdam en promo veerde in 1950 op een proefschrift over „De Staten van Gelre en Zutphen tot 1469". Tus sen 1960 en 1970 was hij bijzonder hoogle raar in de regionale en interregionale ge schiedenis aan de universiteit van Utrecht. Van zijn hand verscheen een groot aantal studies over de historie van Gelderland. Lim burg. Friesland. Westfalen en Het Rijnland De Limburgers is zijn meest recente werk. V. ..De boeiende wereld van natuur en techniek samen- gesield door Mark Lambed, Keith Lye, Ron Taylor en Keith Wicks. Vedaling Ingnd Ni|kerk-Pielers en Rob Hoekstra Uitgave Cantedeer'te Do Bilt, 1981 Gebonden, groot lor- maat. 221. blz. pnjs 34.50 .Atlas van hot oude Egypte," door John Baines en Jaro- mierMèlok Vertaling en bewerking: drs. S) deVnes, 1981 Uitgave: Elsevier Nederland te Amsterdam. Gebonden met stolomslag, groot lormaat, 240 blz Prijs 69.50. „Het Pelols op de Dam door M G Emeis. Ri|k geïllu streerd Uitgave ..Elsevier Nederland te Amsterdam, 1981 Gebonden met stofomslag, 207 blz Pnjs 39,50 „De oorsprong en de geschiedenis van de Limburgers door prof dr W Jappe Alberts Uitgave Elsevier Focus te Amsterdam. 1981 met 100 kleurenfoto's. 50 zwart-witfo- to s 190 blz Gebonden, pnjs I 49 50 boeken, voor u besproken dqoR BERT VOS ■■„■„.-te Kerstspecialiteiten voor AC vriendenprijzen in ons sfeervol bedieningsrestaurant. Menusuggestie Chefkok Avocado met garnalen Runderbouillon Ossehaas Wellington Kerstijs Père Noël Mokka "T" Kerstf°n^ue vroogjïSi^ 1 AC Oud Lcusdcn L8 Amersfoort -Maarn/Amersfoort- Zwolle VlooswijkscwegI Tel. 033-140 98 AC RESTAURANTS UIT EN 7DQ.' EEN BEETJE THl 'IS Als men tijdens vakantie niets wil mis sen, alle belangrijke, interessante en kunst-historische zaken wil bekijken, dan Is een hierop gerichte reisgids erg be langrijk. In deze kolommen heb ik al meer dan eens ruime aandacht besteed aan de reeks kunst-reisgidsen, die door uitgeve rij Cantecleer wordt uitgegeven. Een be langrijke rees voor hen, die met name de kunstgeschiedenis van een land boeiend vinden en er méér van willen weten alvo rens men ter plaatse de voorwerpen, ge bouwen en musea gaat bekijken. Ook heb ik in deze rubriek wel eens „ge klaagd" over te weinig informatie per land of streek in deze kunstreis-gidsen. Later heb ik me - tijdens h gebruik van deze gidsen - meerdere malen gerealiseerd, dat je een kunstreisgids natuurlijk net zo omvangrijk kunl maken als je zelf wilt Bovendien zal het ene onderwerp méér aanspreken dan het andere en dat geldt evenzeer voor de schrij vers van deze kunslreisgidsen Als men dat in het achterhoofd houdt - en ik zal dat ook proberen te doen - dan zijn de kunstreisgid- sen van Cantecleer. vergeleken met wat de doorsnee gewone reisgidsen te bieden heb ben, zelfs tamelijk uitgebreid Het enige na deel van de reeks is, dat het een van oor sprong Duitse serie is, met alle beperkingen die dat met zich meebrengt Hoewel mis schien enigszins aangepast aan de smaak van kunstzinnig Nederland, wordt de kunst en de cultuur in de verschillende landen toch bekeken door de ogen van Duitse schrijvers Dat valt de ene keer positiever uit dan de andere keer Zo vind ik bijvoorbeeld de afle vering over „Zuid Engeland" een schitterend juweel, terwijl „België' in mijn ogen wat te leurstellend overkomt. Wellicht omdat je wéét dat er meer over te vertellen zou zijn. Datzelfde gevoel heb ik met een nieuw deel uit de reeks „Nederland" geschreven door Jutka Rona. Beperk ik me even tot wat zij over de provincie Utrecht schrijft, dan valt op dat er relatief veel bladzijden aan de stad Utrecht worden besteed, terwijl een stad als Amersfoort, met haar schitterende binnen stad. het met 19 regels moet doen en een foto De opsomming van wat er te zien is, is vrij compleet, maar wat méér foto's van bij voorbeeld het wél beschreven Muurhuizen zou het geheel wat vollediger hebben ge maakt De verhouding met de stad Utrecht is een beetje zoek. De provincie heeft - met alle respekt voor de schoonheid van Utrecht zelf. beslist méér te bieden Niettemin en daar gaat het in de eerste plaats om - geeft de gids wel een tamelijk compleet overzicht, ook al zou ik het persoonlijk wat uitgebreider willen zien. misschien in verschillende delen gesplitst Als algemene kunstreisgids vol doet ook dit deel ruimschoots aan de gestel de eisen en de uitvoering is - zoals gebruike lijk bij Cantecleer - uitstekend verzorgd met veel illustraties Dat geldt ook voor het deel „Denemar ken", geschreven door Reinhold Dey. een land. vergelijkbaar qua grootte met de onze De veelzijdigheid van landschap en cultuur komt duidelijk tot uiting in beschrijving en foto-materiaal en bovendien wordt extra aandacht besteed aan de kunst en kuituur in het algemeen, wat in de „Nederland' -uitga- ve ontbreekt. Ook een chronologisch over zicht van de geschiedenis is in de gids over „Denemarken aanwezig, belangrijk om de verschillende kunstuitingen snel in een his torisch kader te kunnen plaatsen Dat „Midden-Oostenrijk" ook heel wat kunst en kuituur te bieden heeft, wordt duide lijk bij lezing van dit nieuwe deel uit de serie kunslreisgidsen van Cantecleer. Eigenlijk is deze gids een voorbeeld van hoe ik het graag zou willen zien (maar wie ben ik?)een deelgids, waardoor iets uitgebreider kan worden verteld over de meest boeiende za ken in dit gebied zonder dat de rest tekort wordt gedaan Met Midden-Oostenrijk wordt het gebied van Salzburg. Salzkammergut en Oberósterreich bedoeld en Werner Dettel- bacher heeft veel boeiends te vertellen over deze streek Dat is eigenlijk op zich al geen wonder, want alleen een stad als Salzburg herbergt natuurlijk al tal van historische en kunst historische schatten, afgezien nog van de architectuur van de oude binnenstad, de talrijke kerken, fonteinen, pleinen en an der zaken die de aandacht trekken. De Cantecleer-kunslreisgidsen behoren ongetwijfeld tot de beste op dit terrein in Ne derland, ondanks de tekortkomingen. Elk deel - naast de specifieke informatie, ook een algemeen gedeelte, waarin de meer praktische zaken aan de orde komen Ver der uiteraard een uitgebreid register van geografische namen en register van per soonsnamen, zodat snel iets kan worden op gezocht Gecompleteerd met een over zichtskaart aan de binnenkant van het om slag (uitklapbaar) zult u met eén van deze gidsen de streek of het land van uw keuze met een gerust hart kunnen betreden. De reisgidsen voeren u langs de kunst en cul: tuur, zoals de gidsen beloven. En daar gaat het tenslotte om V Kunslreisgidsen: Nederland door Jutka Rona 280 blz Stevige paperback, pri|s 42.50 Denemarken, door Roinhold Dey. 224 blz. prijs 37,50 Midden Ooslennjk door Werner Dellelbacher. 270 blz. pri|S I 39.50 De kunslreisgidsen worden uitgegeven door Cantecleer le De Bill „Dus jij vindt, dal mijn bureau wel wat kleiner en je loon wel wal hoger kan''" Prof.dr. W Jappe Alberts Gouden en zilveren oor sieraden met stenen o.a.: amethist, granaat, smaragd, parel, diamant, etc. In 'n betaalbaar genre, maar óók in't duurdere en heel exklusie- ve! Hotlogene en reparatie-atelier WILLEM DIEPEVEEN Westerdorpsstraat 39 Hoevelaken Tel. 03495-36306. Wilt u eens komen zien wat verbazend veét u "ter ore" komt als wij u tonen en vertellen over oorknopjes en oorhan gers met of zonder edelstenen?

Leusder Krant | 1981 | | pagina 11