RAIDERS OF THE LOST ARK" Razendsnelle, effectvolle avonturen film van Spielberg en Lucas „The price of survival" in Filmhuis Appelmarkt i Hik op de ilmagenda ïitchcock FILMS OP TV IN 'T WEEKEND r- Leusder Krant FOTO-KOPIE NODIG? i DONDERDAG 3 DECEMBER 1981 kijk op de film an de filmredaktie) AMERSFOORT - Geprolongeerd erden deze week de films: „Lion of e desert" in Grand 2, „Hoge hak- in, echte liefde" in Grand 3 (alweer >or de zesde week), „Twee vorstin- ;n en een vorst" in Grand 4 en This is Elvis" in Grand 5. Verder gaat „Raiders of the Lost rk" de tweede week in Cinema 1 in, rwijl „The postman always rings fice" in Euro aan de vierde week jgint. De liefhebbers van historie, gekombi- »erd met sex en wrede decadentie in )ektakelvorm, kunnen deze week te- In het kader van de reeks „Hitchcock- ns' in Filmhuis Appelmarkt kan men iterdagavond. 23 uur, kijken naar de i 1948 daterende ,,The Pavidise Ca- met Gregory Peck, Ann Todd, Char- recht in Grand 1waar de film „Caligu la" nog eens zal worden vertoond Zij die „Close encounters of The Third Kind van Steven Spielberg tij dens de filmmarathon in oktober heb ben gemist, kunnen voor de speciale editie van deze film deze week terecht in Cinema 2 Een hoogtepunt in de SF- filmgeschiedenis In Duo 1 deze week .Memoires wi thin miss Aggie". een porno-film. met in de nachtvoorstellingen op vrijdag en zterdag „Porno in het Pentagon'waar de genraals wellicht paraat zijnDuo 2 brengt in het weekprogramma .Re turn of the Red Tiger" (karate) en in de nachtvoorstellingen „Battle of Mid way', een groot opgezette oorlogsfilm Tenslotte aandacht voor de matinee- voorstellingen en Euro op zaterdag- en woensdagmiddag met de Walt Disney- film „Schatgravers van de Matacom- ben' les Laughton en Ingrid Bergman Een gecompliceerd, theaterachtig drama spelend in Engeland Een vrouw wordt ervan beschuldigd haar blinde man (echtgenoot) te hebben vermoord. Di verse belangen en onderlinge verhou dingen maken de daaropvolgende rechtszaak tot een ingewikkeld en spannend geheel. Harrison Ford als Indiana Jones en Karen Allen als Marion in een benarde positie in ..Raiders ol the Lost Ark' geboden zijn opgeborgen nadat Mozes ze stuk sloeg op de berg Horeb Het bezit van deze Ark zou - zo is de over tuiging - Hitier de tale macht over de wereld geven door de Kracht, die de Ark zou vertegenwoordigen. Ergens in de Egyptische woestijn zo n honderd kilo meter van Cairo, schijnt de juiste vind plaats te zijn gelokaliseerd Alleen Indiana Jones beschikt echter over de echte sleutel om de plaats definitief vast te stellen Een sleutel in de vorm van een in goud vervat kristal, dat Jones op nogal avontuurlijke wijze van een doch ter van een archeoloog had gekregen De jonge vrouw, Marion (vertolkt door Karen Allen) wordt zijn compagnon in de strijd tegen Belloq en de Nazi-horde Regisseur Steven Spielberg heeft van dit gegeven een uitzonderlijk flit sende. spannende gebeurtenis ge maakt, waarbij de toeschouwer geen moment de gelegenheid krijgt echt op adem te komen De gebeurtenissen volgen elkaar in razendsnel tempo op. vechtpartijen, achtervolgingen, valkui len, je kunt niet zoveel bedenken of het zit in deze film Het is nog de vraag of James Bond het in zo n hem vijandige wereld wel gered zou hebben Indiana Jones ontwijkt alle valstrikken schijn baar moeiteloos, zoals een echte held betaamt. Natuurlijk, ook hij komt er niet zonder klappen onderuit maar de blau we plekken en kneuzingen worden daarna teder weggekust door zijn com- pagnon-tegen-wil-en-dank, Marion Spielberg en cameraman Douglas Slocombe zijn er ongetwijfeld in ge slaagd om hetgeen uit de fantasierij ke brein van George Lucas en scena rioschrijver Lawrence Kasdan ont sproot in effectvolle beelden vast te leggen waardoor het ongeloofwaar dige verhaal door de toeschouwer wordt geconsumeerd als een staaltje pure realiteit. Voeg daarbij de snelle, niet van hu mor ontblote dialogen, het vleugje cy nisme en de door effecten verhoogde spanning en je hebt een schitterende film Een avonturenfilm oude stijl ge maakt met de modernste middelen, in een hoog tempo resulterend in een knap in beeld gebrachte climax rond de geopende Ark des Verbonds. „Raiders of the Lost Ark" bewijst opnieuw het vakmanschap van Spielberg en Lucas en het is aardig te weten, dat beide filmmakers het niet bij deze film zullen laten. De held Indiana Jones zal terugkeren met nieuwe avonturen. En daarmee heeft Lucas zijn zin gekregen: de avontu renfilm uit de veertiger jaren wordt in ere hersteld. Met Harrison Ford als de opvolger van Erroll Flynn en al die andere helden, die dit genre groot hebben gemaakt. James Bond krijgt concurrentie. POLYGOON JOURNAAL In het Polygoon Journaal van deze week wordt, naar aanleiding van een demonstratie met motorisch geweld op het Binnenhof, aandacht besteed aan het circuit van Zand- voort dat wordt bedreigd met sluiting Een terugblik op de geschiedenis van het circuit sinds de opening in 1948 Uit het buitenland beelden van Joegoslavi sche naïeve kunst Tot slot een kleurenreportage over het inter nationaal instituut voor luchtkartennq in aardkunde, ITC te Enschede, waar studen ten uit de hele wereld onderricht krijgen in moderne technieken van luchtfotografie en kartering geoogst, werd via „Jaws en „Close Encounters of the Third Kind" een be faamd regisseur, waarvan wordt ge zegd, dat hij van een zwak verhaaltje nog een aardige film weet te maken. George Lucas begon met een science fictionfilm „THX-1138" maar werd pas echt bekend met „American Grafitti" Nu kent iedereen hem als de schepper en regisseurvan „Star Wars '.vorig jaar gevolgd door „The Empire strikes back" Hij hield aan deze films voldoen de geld over om een eigen filmmaat schappij te beginnen (Lucas Film Ltd) en het was logisch, dat vrienden en col lega's als Spielberg op hem konden re kenen. Samenwerking. Dat is de kracht van Lucas, Spielberg, Coppola. Scor sese en andere filmmakers van het nieuwe Hollywood Uit deze samenwerking ontstond het idee voor „Raiders of the Lost Ark". Spielberg sprak op een gegeven mo ment met Lucas over zijn wens een „Ja mes Bond-achtige" film te maken en dat was nou net, waar George Lucas, sa men met regisseur Philip Kaufman (In vasion of the Body Snatchers. The Wanderers) al enige tijd over hadden gedacht Er was zelfs al een concept ontwikkeld voor de film Spielberg mocht dat verhaal gaan verfilmen, als hij dat wilde Een ideale combinatie De inventivi teit van Spielberg, gekoppeld aan de wilde fantasie van Lucas. Voeg daarbij het scenario van nieuwkomer Lawren ce Kasdan en het kan bijna niet meer misgaan Kasdan behoort ook tot de nieuwe generatie in Hollywood. Nadat hij jarenlang vergeefs had geprobeerd vaste voet te krijgen in het Hollywood- circuit. brak hij plotseling door met sce nario's voor „The Body guard' en „Continental Divide" (nog niet in Neder land uitgebracht) en maakte met suc ces zijn regiedebuut met ,Body Heat", een romantisch erotische misdaadfilm in de traditie van de Amerikaanse „film noiruit de veertiger jaren Uit deze ideale vorm van samenwer king ontstond een schitterende avontu renfilm. gebaseerd op een uiterst onzin nig verhaal, maar met zo'n inventiviteit, met zoveel effecten, dat het verhaal er op zich eicjenlijk weinig meer toe doet. „Raiders of the Lost Arkluidt onge twijfeld een nieuwe periode in ten aan zien van de Amerikaanse film een te rugkeer naar de ouderweste avonturen film, gekombineerd met karakters, waarmee Humphrey Bogart en Erroll Flynn zo befaamd werden Een kombi- natie dus van Erroll Flynn en Bogart. vervat in een fantastisch avontuurlijk kader, spannend, flitsend en effectvol „Het soorl films, dat de laatste de cennia helaas niet meer gemaakt wordt," vindt George Lucas. „Maar waar erg veel plezier aan te beleven is en waar ik graag naar zou willen kijken. Hoofdfiguur in „Raiders of the Lost Ark" is Indiana Jones (voortreffelijk ver tolkt door Harrison Ford, Han Solo in de „Star Wars-cyclus"). Jones (Indy voor vriend en vijand) is een verpersoonlij king van een ideaalbeeld Aan de ene kant een soms meedogenloze held. ge hard en slim, anderzijds een romanticus als het zo uitkomt In zijn „gewone' le ven een bekend archeoloog en geliefd docent aan een universiteit Een man met twee gezichten, door Harrison Ford moeiteloos en overtuigend vertolkt. Indiana Jones is het prototype van de ideale filmheld, zij het een pretentielo ze Als archeoloog gaat zijn leven lang niet altijd over rozen, want zijn speur tochten naar verloren gewaande oud heden voeren hem over de hele wereld Worstelend in de schier ondoordringba re oerwouden van het Amazonegebied op zoek naar de gouden schatten van reeds lang uitgestorven Indianenstam men. vechtend met autochtone woeste lingen in de bittere bergkou van Nepal of rennend door stoffige, hete straten van Cairo, achtervolgd door op bloed beluste onverlaten Indiana Jones staat voor niets, weet steeds te overleven, ondanks de niet geringe tegenwerking, die hij ondervindt van zijn grootste te genstander Belloq (een prima rol van Paul Freeman), die in dienst is van de Nazi's en de wereld afschuimt op zoek naar kunstschatten ter meerdere eer en glorie van de geliefde Fuhrer Zij kruisen opnieuw de deqens als Belloq op het spoor schijnt te zijn van de verloren geraakte Ark des Verbonds de gouden kist, waarin volgens de Bijbelse overleveringen de tafelen met de tien Scène uit ..The price of survival „The price of survival", regie Hans Noever Sce nario idem Camera Walter Lasally muziek. Joe Halder, montage Christa Wernicke Met Michel Piccoli Martin West. Marylm Clark Suzie Galler. Daniel Rosen BenDovaea Lengte 107 minuten. Genre pseudo-gangsterfilm Theater Filmhuis Appelmarkt te Amerstoort. zaterdag tot en met dinsdag 20 15 uur Hans Noever is in Nederland tot nu toe alleen bekend door zijn film „Die Frau Gegenuber" een prachtige zwart-wit- film over een koele, al wat oudere kan toorbediende. die uit pure jaloezie zijn mooie jonge vrouw een aantal dagen vanuit een flat aan de overkant bespiedt en haar tenslotte vermoordt Noever haalt de gegevens voor zijn speelfilms uit kranteberichten met een korte, dramatische inhoud en komt dan al improviserend tot een geheel eigen verhaal. Dat gebeurde met zijn film „Die Nacht mit Chandler" en ook met „The price of survival" Voor de opnamen voor de laatste film reisde hij met Michel Piccoli, die de film meeproduceerde en een Westduitse technische staf naar het stadje Jefferson City in het midden van de Verenigde Staten Daar vond hij ook de Amerikaanse akteurs en aktri- ces en zo ontstond in de zomer van 1979 een film met een unieke Westeu- ropese kijk op de in de inleiding be schreven dramatische gebeurtenis en de gevolgen daarvan voor de dodende manager en zijn gezin. Waar Amerika nen waarschijnlijk alleen maar stof in hadden gezien voor een spannende ak- tiefilm, was voor Noever aanleiding om een filmisch vergrootglas te houden bo ven typisch stukje Amerikaanse sa menleving, waarin kapitaal, computers en oppervlakkige relaties het leven van alledag bepalen Door de oqen van de journalist Winterhalter registreert Noe ver de reacties van de omgeving op de vijfvoudige moord. Moordenaar Joseph C Randolph wordt door de politie, die onder druk wordt gezet door de leiding van de multinational IME, naar een psy chiatrische kliniek gestuurd, de bewo ners van de stad. die eigenlijk een pro ces willen, wreken zich op zijn vrouw en twee kinderen, zijn vrouw wordt gek en zijn zoon rijdt zich bij een autorace dood Aanvankelijk op eigen houtje, maar later geholpen door de oude uit Duitsland geëmigreerde taxichauffeur Jimmy Schulze en Randolphs dochter Betty, komt Winterhalter erachter dat een gifschandaal van twintig jaar gele den de werkelijke reden is voor hef in een psychiatrische inrichting stoppen van Randolph Maar voor hij daar ach ter is, moet hij nog wel een ingehuurde moordenaar kwijtraken. alders of the Lost Ark". 1981 Regie Steven •elberg Produktie Frank Marshall voor Lucas- is. scenario Lawrence Kasdan naar een ver- al van George Lucas en Philip Kaufman, came- Douglas Slocombe; muziek John Williams. ;ntage Michael Kahn Beeldeffecten Richard lund. technische effecten Kit West Met Harn- i Ford Karen Allen Paul Freeman, Ronald La- i John Rhys-Davies, Denholm Elliott, Wolf Kah- Anthony Higgms en vele anderen, genre avon- enfilm oude sti|l Keuring 12 |aar lengte 115 nuten Theater Cinema 1 te Amersfoort (door Bert Vos) In het tamelijk verstarde Holly wood van de zestiger, zeventiger ja ren was het behoorlijk verfrissend te ontdekken, dat er jonge filmmakers verschenen, die braken met de tradi ties en zich - door inzicht, goede ideeën en vakmanschap - binnen korte tijd een geheel eigen plaats wisten te veroveren binnen de beslo ten wereld van de Amerikaanse film. Deze generatie van jonge filmmakers werd al snel bekend, dank zij films als „American Grafitti" (van George Lucas), „Jaws" (van Steven Spiel berg) en „The Godfather I en II" (Francis Coppola). Begonnen in de low budget-film- maatschappijen van producer-regis seur Roger Corman kregen ze al snel succes met hun films en konden binnen afzienbare tijd op eigen benen staan Spielberg, die debuteerde met „The Sugarland Expressnadat zijn televi siefilm „Duel" overal veel lof had onald Lacey als Toth. de fanatieke Gestapo-agent. het prototype van het kwaad in Raiders of the Lost Ark' van Steven Spielberg Vrijdag 4 december Nederland 1, 22.45 uur: Bloedwraak van de Saint. Speelfilm uit 1968 met in de hoofdrol Roger Moore als Simon „SaintTemplar, die het opneemt tegen de Mafia Deze bioscoop film werd gemaakt naar aanleiding van het succes van de TV-series Vrijdag 4 december Duitsland 1, 20.15 uur: The Old Man And The Sea Amerikaanse film uit 1958 onder regie van John Sturges naar het bekende gelijknamige verhaal van Ernest Hemingway. Vrijdag 4 december Duitsland 2, 23.20 uur: Outrageous Canade se rolprent uit 1977 geregisseerd door Richard Benner Het is het verhaal van een schizofreen meisje en een homosexuele kapper die met een travestietenshow carriëre wil maken Beiden, veracht door de buitenwereld, raken bevriend Zaterdag 5 december Nederland 120.45 uur: Borsalino. Speelfilm uit 1970 naar het boek Les Bandits de Marseilles van Eugène Sacco- mano In de hoofdrollen o.a. Jean-Paul Belmondo en Alain Delon die als de gangsters Spirito en Carbone in de film door het leven gaan Zaterdag 5 december Duitsland 1, 22.05 uur: The Poseidon Ad- venture Speelfilm van Amerikaanse makelij uit 1972 met in de hoofd rollen onder meer Gene Hackman en Ernest Borgine. Een rampenfilm met als decor een luxe-stoomschip. Zondag 6 december Duitsland 2, 20.45 uur: My Fair Lady Ameri kaanse speelfilm naar de bekende musical van Frederick Loewe Actri ce Audrey Hepburn vertolkt Eliza Doolittle. MEDISCHE WEEKENDDIENSTEN Weekeinde: HUISARTSEN Voor de huisartsen in de gemeente Leusden, voor de praktijken van de art sen Van den Berg, Binkhorst/du Boeuff, Boersema/Koch, Lanttnk/Verhagen, Van Nieuwkerk en Den Toom neemt dit weekeinde waar: vrijdag en zaterdag: dr. E. Verhagen, Berkenlaan 29, Leus den-C, tel. 944223; zondag: dr J. van Nieuwkerk, Berkenlaan 3, Leusden-C, tel. 944541 Voor spoedgevallen: spreekuur zater dag- en zondagmiddag om 14 uur. Visi tes graag voor 10 uur 's morgens aan vragen APOTHEEK Apotheek Leusden, winkelcentrum De Biezenkamp. Geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 18 00 uur en uitsluitend voor spoedeisende geval len van 19.30 tot 20.00 uur Op zater dag en zondag geopend van 14.00 tot 14 30 uur en van 17.30 tot 18 00 uur. WIJKVERPLEGING Dit weekeinde heeft zr. 1 I. Kipp-Nij- huis, Pr. Hendriklaan 17, Leusden. tel. 940346 dienst Bovendien heeft deze zuster avonddienst van donderdag avond 3-12 t/m woensdagavond 9-12. VERLOSKUNDIGE Mevr. Thuis-Paulussen, Kon Wilhelmi- nalaan 18, Amersfoort, tel. 10886 b.g.g. 722000. TANDARTS Voor noodgevallen in het weekeinde Dokterscentralc Amersfoort tel. 033- 722000. MAATSCHAPPELIJK WERK EN GE ZINSVERZORGING De spreekuren van de gezamenlijke dienstverleningsinstellingen in Leusden en Achterveld zijn als volgt. LEUSDEN-CENTRUM: In de boerderi| Groot Krakhorst, Bolderikhof 18, tel. 945618 Maatschappelijk werk maandag 9.00- 10.00 uur MDE, dinsdag 9.00-10.00 uur PSC, woensdag 9 00-10.00 uur Ge meente Leusden, donderdag 9.00-10.00 uur PSC, vrijdag 9.00-10.00 uur MDE. MDE gezins- en bejaardenverzorging en maatschappelijk werk. maandag van 14.00-15.00 uur dindag van 14.00- 15.00 uur Gezamenlijke Kruisvereni gingen (A1MD), dinsdag en donderdag van 9.00-10 00 uur PSC. LEUSDEN-ZUID: In Kruisgebouw, Roo van Aldewereltlaan 13, tel 940818 Maatschappelijk werk: maandag 10.00- 11.00 uur Gemeente Leusden, vrijdag 14 00-15 00 uur PSC. Gezinsverzorging en Bejaardenhulp: maandag 13.30 -14.30 uur AIMD, vrij dag 14.00-15.00 uur PSC ACHTERVELD: Kruisgebouw. Walter van Amersfoortstraat 30. tel. 03425- 1333 Maatschappelijk werk: vrijdag 9.00- 10.00 uur Gemeente Leusden Gezinsverzorging en Bejaardenhulp: vrijdag 9.00-10.00 uur MDE Maatschappelijk werk MDE maandag van 11.00-12.00 uur Tijdens het weekeinde kan men zich in dringende gevallen dag en nacht wen den tot de telefonische hulpdienst voor Vechtstreek, Gooi en Eemland, tel 035- 45555. WERKGROFP IAAT LFVEN" Leusden, hulp voor moeder en kind bij niet gewenste zwangerschap, tel. 033- 942291 en 033-940541 (Leusden) en tel. 033-620244 (bureau „laat leven" Amersfoort) DIERENARTSEN: Gelieve uw eigen dierenarts of dieren kliniek te bellen. Een telefonisch ant woordapparaat geeft op welke dieren arts voor spoedgevallen te bereiken is. TEL. HULPDIENST: Werkgroep Homosexualiteit Amers foort (WHAM) Iedere vrijdagavond van 20.00-24.00 uur, tel 03495-5672 PASTORALE HULP: Spreekuren: Er zijn vaste tijden, waarop mensen aan de pastorieën een pastor kunnen bereiken: Leusden: maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 9 00-9.30 uur en van 14.00-14.30 uur Achterveld maandag en woensdag van 16.30-17.30 uur en vrijdag van 19.00-20 00 uur. Buiten deze tijden zal er lang niet altijd een pastor aanwezig zijn. Graag van deze tijden gebruik maken. RUTGERSHUIS AMERSFOORT (bu reaus voor geboorteregeling en seksua- hteitsvragen). Zonnehof 10. (in het GG en GD gebouw), tel. 033-18931. Spreekuren volgens afspraak. OPPASCENTRALE: Van maandag tot en met zaterdag tussen 16 00 en 18.00 uur, tel. 944235, Grienden 16, Leusden. AA (ANONIEME ALCOHOLISTEN) WERKGROEP „DE SCHAKEL": Grocpsavonden iedere dinsdagavond in het Groene Kruisgebouw, Leusden- Zuid, tel. 033-940439 (24 uur per dag) Corr adres: Postbus 709, 3800 AS Amersfoort. A.A. Amersfoort: telefoon 941102. Al-Anon (zelfwerkgroep van familie en vrienden van mensen met alkoholpro- blemen) Al-Anon Amersfoort, Postbus 946, 3800 AX Amersfoort, tel. 727203 en 753373. Al-Anon Werkgroep te Lcusden: Groepsavonden iedere dinsdagavond om 20.00 uur in Huize Groot Schutters- hoef, Arnhemseweg 10, 3832 GL Leus den Zuid (tevens corr. adres), tel. inl 033-943722 b.g.g. 940182 Hulpdienst Gcmeentediakonaat Dorps kerk: Voor Groenhouten, Akkerhoevc- Noordvvijck, Langenbeek: Mevr. Lang broek, Weesboom 13, tel. 940130 en mevr. Lawalata, Wanmolen 20, tel 944237 Voor Zuid: Mevr. Abbring, Pr. Christi- nalaan 7, tel. 942047 en mevr. Schwencke. v. D. Scheltuslaan 44, tel. 940635 Voor het gebied ten noorden van de Noorderinslag-Middenweg kunt u zich tot de hulpdienst Marcuskerk richten. Oppascentrale voor gehandicapten Amersfoort c.o.: Kontaktpersoon voor Leusden Nel van Lippevelde, Bretagne 22, tel. 942485. Kraamcentrum: Spreekuur elke tweede woensdag van de maand van 11.00 lot 11.30 uur in het wijkgebouw Kroon- eend i i i i Rozendaallaan 9 Leusden-C.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 13