eusifl e r E run Is Kantlijn pfSlfó (/K-I MM De Til dicht a.s. zaterdag AANTAL NIET AANGESLOTEN PERCI:' OP DRINKWATERLEIDING BAART GEMEENTEBESTUUR ZORGET 9 Tijd Teut Communicatie stoornis Faardemiddel 200.000 Boos INGEZONDEN BRAVÖ HENK TO Hoogbouw Anders (1) Anders (2) Jeugdkaarten ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE Gl KI)E WETHOUDER VOOR ^ELEESREXSE RAAD kMÉBilLE K li Koper (4) Koper (1) Koper (2) Koper (3) DONDERDAG 3 DECEMBER 1981 A Loep op Leusden i Redaktie: Marnix Kreyns; bijdragen: Frits van Breda, Caspar van Loo en Leonie Merts. Gradus van de Hengel, de man zonder wie wij het jongerencentrum „De Til" nauwelijks kunnen voorstellen, heeft weinig tijd. Hoe wij aan die wijsheid komen? Gradus heeft het zelf gezegd en wel tijdens een toespraakje ter gelegenheid van de opening van het centrum voor open jeugd- en jongerenwerk ,,De Geut", een zusje van „De Til" zullen we maar zeggen. Gradus zei het nogal druk te hebben met „zijn" centrum en zodoende nog niet eens naar verjaardagen te kunnen van zijn eigen familieleden. Ook de Geut vond de heer Van de Hengel „niet erg bij de tijd". Vandaar het toepasselijke geschenk van „De Til" aan De Geut: een fraaie klok die gelijk een plaatsje achter de bar kreeg. Een veelvuldig gehoorde klacht van de leden in Langenbeek was, dat de vereniging zo slecht telefonisch bereikbaar is. Mevrouw De Winter betreurt dit in hoge mate. „Het nummer dat deze leden hebben gedraaid is waarschijnlijk het oude geweest." Ze vindt het daarom jammer, dat men niet schriftelijk de vereniging „eigen huis" heeft benaderd. Dat de rijkspremie onverwacht toch nog snel is uitbetaald, heeft volgens mevrouw De Winter zeker te maken met de vele publiciteit die er rond deze kwestie is geweest. Voor de volledigheid. Het telefoonnummer van de vereniging „eigen huis te Amersfoort is: 033-622780. Op dit nummer kan men tijdens kantooruren terecht. Nu we het toch hebben over de bar in „De Geut". De bar is het grootste en in de praktijk misschien wel het belangrijkste meubelstuk in het jongerencentrum. In zijn dankrede vergat de stichtingsvoorzitter de grote firma die in bier doet beslist niet. Neerlands grootste brouwer zal dan ook wel flink in de buidel hebben getast om de installatie van de fraaie bar mogelijk te maken. Al neemt de bar een belangrijke en opvallende plaats in, de voorzitter hoopt toch dat dit geen aanleiding zal zijn tot de slogan „Teut uit de Geut". Ruim honderd eigenaren van een premie-B-woning in de wijk Langenbeek hebben, zoals wellicht bekend is, een tijdje moeten wachten op de rijkspremie voor hun huis. Een bijdrage die in de regel op z'n vroegst een jaar na bewoning van het huis wordt uitgekeerd, maar waarop de Langenbeekers „ietsje" langer hebben moeten wachten. Verschillende eigenaren van de bewuste premiewoningen zijn lid van de vereniging „eigen huis" te Amersfoort. Maar deze vereniging, die de belangen van mensen met een eigen huis behartigt, heeft niks aan de kwestie van de vertraagde uitbetaling van de rijkspremies gedaan. Volgens mevrouw De Winter van „eigen huis" moet de oorzaak daarvoor ineen communicatiestoornis worden gezocht. Zij vindt het overigens wel verwonderlijk, dat de vereniging door derden (de Leusder Krant) werd benaderd over een eventueel optreden van de vereniging tegen het uitblijven van de premies voor de Langenbeekers. De laatste tijd is „eigen huis" pas benaderd vanuit de ledenkring over deze zaak. In de raadsvergadering van vorige week kwam de naamgeving van enkele straten in Leusden aan de orde. Onder andere voor een weggetje in het plan Paardenmaat. Op advies van de werkgroep Naamgeving Wegen stelden B. en W. voor dit weggetje aan te duiden met Frederiksoord. Raadslid mevrouw Lily van Amerom (VVD) was het daar niet zo mee eens. Zij vond dat Frederiksoord verwarrend kan werken met de bestaande Lily van Amerom (VVD). Geen Frederiksoord Frederiklaan. Bovendien bestaat er in Nederland een drugscentrum met de naam Frederiksoord, en om nou het weggetje in Paardenmaat ook die naam te geven, nee, dat vond mevrouw Van Amerom niet zo geslaagd. Zij stelde daarom voor om het bewuste weggetje aan te duiden met een woord waarin „paard" voorkomt. Zij noemde Paardetuig, Paardehoef, Paardenmaat en Paardemiddel. Allemaal leuken aardig. Dat vond de burgemeester ook. Waarop hij plotseling met een raadseltje op de proppen kwam. „Wat is het tegenovergestelde van paardemiddel?" Doodse stilte in de raadszaal. Niemand wist de oplossing. „Een wespentaille," zei de burgemeester. Een doordenkertje dus. Boos. Heel boos deed tijdens de laatste raadsvergadering gemeentesecretaris Reijer van Gooi tegen Corri Verduin. Het raadslid voorde Progressieve Kombinatie Leusden, zou zich, zo brieste Van Gooi, schuldig maken aan het openbaar maken van vertrouwelijke en daarom in beslotenheid gegeven informatie. Dat kon niet en dat mocht niet. Als mevrouw Verduin zo doorging, dan zou de gemeentesecretaris nog eens ernstig moeten overwegen of hij nog wel iets in de commissie financiën zou vertellen. Corri Verduin reageerde nogal luchtigjes. Zij zei zich niet aangesproken te voelen. De informatie was weliswaar in een besloten bijeenkomst versterkt, maar aan het einde hadden de leden van de commissie financiën gezamenlijk vastgesteld, dat er van geheimhouding geen sprake hoefde te zijn. Bravo Henk de Ridder. Kom maar op voor de muziekschool en je medecollega's docenten Je moet dat in het openbaar veel vaker doen. Kom ook in het openbaar, tot vervelens toe, maar op voor het WILLEN HEBBEN VAN HUISVESTING Of het je zal helpen, ik betwijfel het De onleefbaarheid van dit dorp, ook al hebben we nu een Hamershof, sluit als een dwangbuis om je heen. Je kunt hier alléén als een „kip zonder kop" rennen over 't groen door 't groen over t rood en tussen vier muren Jullie, docenten van de Muziekschool Leusden, mogen ook rennen, maar dan wel met de kop tegen de muur. Het gemeentebestuur geeft zelfs indruk niets te hebben tegen een kwetsuur met dodelijke afloop Ze zijn dan meteen van alles af Laat het zover niet komen, Henk. Veel sukses met de Muziekschool en veel wijsheid, beleid en geduld en een college van B en W als deze. Rinavan Welsum Essex 23 Feest is het ook bij de Coöperatieve Landbouwvereniging Veluwe en Utrecht „De Vallei" Deze coöperatie met zijn hoofdvestiging in Barneveld, maar ook met een maalderij en een Welkoopwinkel te vinden in Achterveld, zal dit jaar voor het eerst in zijn geschiedenis meer dan 200.000 ton mengvoeders verkopen. En die mijlpaal wil men bij de Vallei niet ongemerkt voorbij laten gaan. Zaterdag 19 december a.s. wordt de 200.000ste ton met veel vlagvertoon en in een feestelijke omlijsting overhandigd aan die afnemer van De Vallei, die door zijn bestelling het genoemde kwantum heeft volgemaakt. Een en ander zal gebeuren op het bedrijf van die nu nog onbekend afnemer. dat die net even boven de daklijn van de normale woningen in Claeverenblad/Wildenburg komt te liggen. „En over de vraag naar woningen in deze hoogbouw hoeft u zich geen zorgen te maken, want die is groot genoeg", aldus Wagenaar Hij zei verder, dat deze woningvorm in feite ook noodzakelijk is gezien het grote aantal woningen (1200) dat in Claeverenblad/Wildenburg gebouwd gaat worden. „We hebben echt moeten woekeren met de grond", zo zei de wethouder van ruimtelijke ordening. Piet Voormolen zei daarop dat zijn fractie nog eens zal praten over de kwestie hoogbouw. Wedden dat uiteindelijk niemand meer bezwaren hiertegen zal hebben? - Van Gooi boosheid niet terecht Gelukkig worden er van de vergaderingen van de raadscommissies notulen gemaakt. Gelukkig worden er ook van het besloten deel van de commissievergaderingen notulen gemaakt. En in die van de betreffende besloten vergadering van de commissie financiën staat aan het einde: „De commissie is van mening dat de inhoud van het besprokene geen vertrouwelijk karakter behoeft te houden." Dus heeft Corri Verduin helemaal niet uit het beslotene geklapt of vertrouwelijke informatie naar buiten gebracht. Dus sloeg die boosheid van Van Gooi ook nergens op. Dus hoeft er ook niet gedreigd te worden dat er geen informatie meer verstrekt zal worden. Het is maar dat Van Gooi, Verduin, Van der Sloot, de overige raadsleden en u het weten. Overigens speelde het bovenbeschrevene zich allemaal af binnen de diskussies in de raad over de verkoop van grond aan de firma Slokker. Maar daar zullen we het maar niet meer over hebben. De CDA-fractie in Leusden heeft nog steeds moeite met de voorgestelde hoogbouw in het plan Claeverenblad/Wildenburg. Dat bleek dinsdagavond opnieuw in de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening. CDA-er Piet Voormolen vertolkte die mening. „Zitten we op hoogbouw te wachten? Bouwen we niet voor de leegstand, omdat er geen vraag is naar deze woningen? Wordt er door hoogbouw geen bewoningsdrang opgelegd?", vroeg de Leusdense christen-democraat zich af namens zijn fractie. Wethouder Jan Wagenaar (VVD), die niet zo veel moeite heeft met woningen in hoogbouw/gestapelde bouw/flats of hoe je het maar wil noemen, antwoordde aan Piet Voormolen dat de geplande hoogbouw in een halve cirkel-vorm de bedoeling moet krijgen van een „markeringspunt" in de toekomstige nieuwe wijken Claeverenblad en Wildenburg. „We willen toch allemaal zo graag een karakteristiek punt in een wijk?", aldus de wethouder. Over de hoogte van de hoogbouw zei Jan Wagenaar, Besluiten we ook weer met de raadsvergadering. De verslaggevers van Amersfoortse Courant en Leusder Krant kregen donderdagavond van Corri Verduin, raadslid voor de Progressieve Kombinatie Leusden, een fotokopietje uitgereikt. Het betrof een pagina uit een Heer Bommel-boek, waarin zich een kleine kwestie voordoet tussen de uitgever/hoofdredacteur van de plaatselijke krant te Rommeldam en zijn onvervalste nieuwsjager. respectievelijk de heren Fanth en Argus. Het onverkwikkelijke tafereel speelt zich af ten redactieburele, waar een kikvors de verslaggever Argus probeert te overtuigen van het belang van de dingen die hem ter ore zijn gekomen. Maar Argus ziet er niet veel in: „Niks voor onze krant," zei Argus afwenkend. „Trouwens, als je hier een baan wilt hebben, moet je niet bij mij zijn. „Sukkel!" riep een zware stem in de deuropening. Het was de heer Fanth, die onbemerkt binnengekomen was en het gesprek met klimmende aandacht gevolgd had. Nu trad hij verhit nader en wees opzijn voorhoofd. „Gestremd," riep hij uit. „Doorgezakt. Heb je nu nog niet in de gaten wanneer je een mooi, gaaf stukje voor de frontpagina hebt?' „Maar.begon de journalist nerveus; doch de hoofdredacteur liet hem niet uitpraten. „Dezeeh.deze heer heeft gelijk," hernam hij verbolgen. „Hij legt de vinger op een stinkend gezwel. Een voorzitter kikkeren en proberen zijn plaats in te nemen. Ik weet er alles van - en het wordt tijd dat deze onderkruipers aan de kaak gesteld worden. Pak ze flink aan. Argus. Anders kan je beter de raadsvergaderingen gaan verslaan.' Hl, ri T'l'S' v Argus (links) en Fanth Hartelijk dank, Corri. Of liever gezegd: hartelijk dank Jan Hein. arglistig zoontje van Corri, die zijn moeder gniffelend op deze Bommel-passage schijnt te hebben gewezen. Overigens zag ik in het Handelsblad van dinsdagavond dat de spanningen binnen de redaktie van de Rommeldammer Courant kennelijk tot een escalatie hebben geleid. Argus is niet meer in dienst van de krant en verspreidt nu eigen gedrukte pamfletten. Of daarin raadsverslagen zijn opgenomen is mij nietduidelijk geworden. LEUSDEN - Op zaterdag 5 decem ber. de St Nicolaasavond. is het jonge rencentrum De Til aan de Hamersveld- seweg gesloten Deze avond is er dus ook geen disco Zondagmiddag 6 de cember is er wel weer normaal een dis comiddag Ook op zondagmorgen van 10.00 tot 13 00 uur is De Til gewoon geopend LEUSDEN - Vrijdag 4 december wordt in het jongerencentrum De Til weer een kaartavond gehouden voor jongeren van 12 tot en met 16 jaar met schutjassen en klaverjassen. De aanvang is 19.30 uur en deelna me kost twee gulden Ook dit keer zijn er leuke prijzen te winnen Iedere be langstellende in deze leeftijd is van har te welkom DEZE WEEK IN DE GEMEENTE ACHTERVELD Donderdag 3 december: K.P.J. St. Ni colaasavond. De Moespot Vrijdag 4 december 20.00 uur: Klaver- jastoernooi. De Hessenkar Zaterdag 5 december 20.00 uur: dan sen. café Buitenlust. Dinsdag 7 december 9.00 uur: hand- werkwelfare Zonnebloem Ons Ge bouw Woensdag 8 december 9.00 uur: handwerkhobbyclub. De Moespot. LEUSDEN ZUID EN CEN TRUM Maandag 7 december 20.00 uur: Wel zijn en Onderwijs (begroting), raads zaal Woensdag 9 december van 20.00 tot 21.00 uur: Werkgroep Verkeer, ge meentelijk expositiecentrum, Zwarte- weg 16a Woensdag 9 december 21.00 uur: OW RO (begroting), gemeentelijk ex positiecentrum. Zwarteweg 16a Donderdag 10 december 20.00 uur: ABZ (begroting), raadszaal. Kop: ..Verzet tegen uitbreiding mili tair oefenterrein Leusder hei geakti- veerd" Wat nou? Een oorlogje9 Muziekschool: valse noot in de ge meentebegroting. Als u de politie in Leusden-centrum niet kunt bereiken, moet u die in Leusden-zuid bellen, lukt dat ook niet. dan blijft u niets anders over dan de centrale meldkamer in Zeist Daar bellen ze dan Leusden-cen trum. daarna Leusden-zuid en daar na Minder kleur in de gemeentelijke uit gaven? Wat te zeggen van kringloop-papier? Een grijze tint is tenminste iets Bij de kruising Noorderrandweg - Zwarteweg staat nu een ANWB- bord met daarop de richting ..Zwol le" aangegeven Via Stoutenburg. maar enige draaiing van rijk, provin cie èn bord kan vèèl oplossen In Leusden heerst nu voor bijna acht ton ongerustheid Slokkergrond een kwart miljoen goedkoper Dat is een feestelijke slok waard Eén VVD-er stemde tegen dit voor stel. Niemand weet waarom Ben toch wel nieuwsgierig. Wat hoor ik nou? De gemeente wil de omvang van de advertenties in 1982 halveren. Straks moeten de plaatselijke kranten natuurlijk uit oogpunt van ruimtegebrek besluiten om de gemeentelijke persberichten te halveren De SOL is dus nu van de toonladder van het Comité Milieuzorg Leusden gevallen Of viel ze uit de toon? Valt er wel voor tien procent minder te vegen in de Hamershof? In het orkest van de Leusdense in sprekers hebben we tenminste één solist Klagen over knipperende verkeers lichten heeft straks geen enkele zin meer Het wordt toch niet gecontro leerd En als u het op straat wat te donker vindt 's avonds, zult u er zelf een nieuw lampje in moeten draaien Is bezuinigen op openbare veilig heid eigenlijk wel echt bezuinigen 9 Ben echt benieuwd hoe we straks onze vuilniszakken moeten vullen. Gescheiden Betekent dat. dat we een papierzak. een glaszak. een blikzak. een plasticzak en een varia- zak moeten gaan vullen? Zal wel een kwestie van ..De zak gaat vóór de baat" zijn De gemeente gaat het onkruid weer chemisch bestri/den Toch niet omdat het Comité Milieu zorg Leusden nieuwe stijl het zo graag wil? De gemeente zal wel denken als de burgers iets willen weten, moeten ze maar een AROB-procedure of zo aanspannen Beseft de raad wel. dat de taak van de plaatselijke pers dan nóg zwaar der wordt9 Wij overwegen het aan vragen van een subsidie v KERKDIENSTEN/ ACHTERVELD Ger. Kerk. De Glind. jeugddorp: zondag 6 december 10 00 en 19 00 uur Drs J Jellema Ned. Herv. Kerk: zondag 6 december geen dienst i.v.m. Avondmaalviering te Hoevelaken R.K. kerk: zaterdag 5 december 19.00 uur: H. Mis met volkszang zondag 6 december 8 30 uur Gelezen H Mis; 10 30 uur H Mis. Gregoriaans, tevens kinderwoorddienst kl 4. 5 en 6 Alle diensten voorganger W Jansen, predi kant H v. Hattum LEUSDEN-CENTRUM R.K. kerk: Zaterdag 19 00 uur H Mis met dameskoor, Zondag 9 00 uur H Mis met herenkoor, 11.00 uur H. Mis met volkszang Alle dien sten voorganger en predikant A Goes Herv./Geref. Marcuskerk- 9 00 uur Gereformeerde Hervormde woord dienst Ds J Weernekers. 10 30 uur Gere formeerde Hervormde woorddienst Ds W B van Halsema uit Leusden; 19 00 uur Ge reformeerde Hervormde woorddienst Ds Th Kok uit Epe Geref. Kerk (vrljgem.): 9 30 uur ds M Nap. 16 45 uur ds M. Nap LEUSDEN-ZUID: Dorpskerk: 9 00 uur: Gereformeerde woorddienst: ds W B van Halsema uit Leusden, 10 30 uur Hervormde woorddienst Ds J Weernekers; 18 30 uur Hervormde woorddienst (GB) ds J H Cirkel uit Woudenberg Good News Christian Fellowship: (Huis de Boom, Arnhemseweg 107). 10 00 uur a.p. Englisch speaking service Verschijnt eenmaal per tvvi N V Bamcveldso Drukkerij cn Uitgeverij, directie H J. Heine en D Rebel Toen wij die vlag voor het gemeentehuis zagen hangen, ging ons een licht op. Als gemeente Leusden een koperen jubileum te vieren heeft, dan moet de Leusder Krant ook een koperen jubileum te vieren hebben. Want verschenen wij niet voor de eerste keer ongeveer tegelijkertijd met het ontstaan van deze gemeente? In het archief gekeken. En tot onze teleurstelling moeten vaststellen, dat we te laat waren. De eerste Leusder Krant - toen nog „Courant zonder naam - verscheenop 17 april 1969. Dus op 17oktober jongstleden bestonden we twaalf en half jaar. En die dag is zonder toespraken, bloemstukken en flessen drank gepasseerd. Niks gesdvuui eerd dus. Jammer, vooral voor onze hoofdredakteur Bert Vos. die nu dus ook al weer meer dan twaalf en een half jaar zijn krachten onder meer wijdt aan deze krant. Overigens zullen wij dat zeer binnenkort goed maken. Hulde, hulde. Aan Van Woudenberg, Rademaker, Leusden én Vos. Met de huldiging van Van Woudenberg was de koek echter nog niet op. Aan het einde van de raadsvergadering wilde Evelien Blom nog even het woord. Zij onthulde dat er nog een koperen jubilaris in de zaal was, en wel niemand minder dan burgemeester Rademaker him-self. Rademaker is twaalf en een half jaar burgemeester. Aanvankelijk in Stad Delden en sedert december 1977 in Leusden. Die prestatie zag de burgemeester donderdagavond beloond met een fles sterke drank, die hem namens de gehele raad door Evelien Blom werd aangeboden. Waarop Rademakers zei: „Ik heb dit niet uitgelokt. Maar ik zal deze fles savoureren,uhh ervan genieten dus". Nog een koperen jubileum. Dat van de gemeente Leusden zelf. Dinsdag 1 december hing de gehele dag het gemeentelijk dundoek in de mast voor het gemeentehuis. Want die dag was het exact twaalf en een half jaar geleden dat de gemeente Leusden ontstond. Voor hen die later inschakelden: op 1 juni 1969 ontstond de gemeente Leusden door de samenvoeging van de gemeente Hamersveld (Hamersveld en Leusbroek Leusden-centrum en Leusden-Zuid) en Stoutenburg (Achterveld en Stoutenburg). Dat betekende indertijd vervroegde verkiezingen in Leusden. Die werden gehouden op 29 april 1969. En op woensdag 21 mei daarop volgend kwam de gemeenteraad van Stoutenburg voor het laatst bijeen. Zie het kranteknipsel. Itaari Sioiilciihiirg kwam voor het laatst bijl (Van dc redaktie). ACHTERVELD Woensdag 21 mei na« voor dc raad I Ainuirnbure ern historische da*. Die avond kwam zij Immers r het laatst bijeen in hel raadszaaltje aan de Konincin Julunawec te Achterveld. Per intanc van 1 juni zal de nieuwe van de samengevoegde grmrcnlcn Stoulrnburg en Leus- voortaan vereaderen in de (grotere) raadszaal van Ha- weid Dal wil overigens niet zorgen, dat het Achtrrveldse I raadvzaallje voorgoed gesloten zal worden. Integendeel. De gemeente Leusden is van plan het gebouwtje intensief te blijven gebruiken voor allerlei h.l nuttige doeleinden, 2oala voor de Athlervcldsc en Rtoulenburgse huwelijksvoltrekkin gen spreekuren van burgemeester en wethouders, eventueel zelfs voor onlspanningsdoeleinden zoals burgemeester mr F J II Sihneiders In de vergadering ook duidelijk «telde, voor bejaardrnmiddagen of iels dergelijks. Er zijn mogelijk beden genoeg Er werden, afgelopen donderdag, tijdens de raadsvergadering niet alleen besluiten genomen. Er werd ook het een en ander gevierd. Waardoor de Leusdense raadsconlerentie-doorgaans een uiterst serieuze aangelegenheid - deze keer een feestelijk tintje kreeg. Het kwam allemaal wat onverwacht. Aan het begin van de raadsvergadering maakte burgemeester Rademaker bekend, dat wethouder Gijs van Woudenberg bijna precies twaalf en een half jaar deel uitmaakt van de Leusdense gemeenteraad. Een koperen jubileum voor de wethouder dus, die overigens al zeven jaar achter de college-tafel aan de raadsvergadering deelneemt. Hulde voor een ogenschijnlijk - Gijs van Woudenberg (CDA). verraste Van Woudenberg, die uit handen van de burgemeester een fraai bloemstuk, opgemaakt in een asbak van forse afmetingen, mocht ontvangen. De wethouder reageerde daarop met de woorden: „Eerlijk, ik wist hier niets van. Daarom heb ik ook geen speech voorbereid, wat waarschijnlijk een gelukkige omstandigheid is". Een verfrissend stukje zelfkennis van Gijs, dat hem overigens niet verhinderde toch enkele woorden te spreken.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 9