Kinderen vinden 't prachtig «NIKT Schoolgymnastiek in De Korf: KNALROOD Dinsdag 8 december 1981 i Leusder (Korf)Krant 19 De vierde klas maakt slechts eenmaal per week gebruik van het activiteiten centrum. Alle kinderen vinden het gy- men m de Korf steeds weer een uitje. Wat hen betreft is het nieuwe van een spiksplinternieuwe sportaccommoda tie er nog lang niet af. Het hoofd van de openbare lagere school „De Hobbit". Rob de Boer, denkt er uiteraard iets anders over Wat hem (Van eén onzer medewer kers) LEUSDEN - Eén ding staat als een paal boven water: kin deren vinden het prachtig om in schooltijd een uurtje te gymmen in een spiksplinter nieuwe sporthal. Ook de meeste leerkrachten zijn blij dat, met de komst van het ac tiviteitencentrum, de moge lijkheid wordt geboden om het aantal uren gymnastiek op de school uit te breiden vein twee tot drie lesuren per week. Een groot aantal scho len heeft van de mogelijkheid om een uurtje extra gym in het rooster in te passen ge bruik gemaakt. De nadelen die verbonden zijn aan het gaan naar en van de Korf we gen niet op tegen de voorde len die de nieuwe accommo datie kan bieden. Met veel passen en meten was het tot vorig jaar mogelijk om elke schoolklas in Leusden tweemaal per week een les uur te laten gymen m een bij de school staande gymnastiekzaal, een verder weg staande gymzaal of in de sporthal „De Meent". Bij veel scholen bestond echter de wens om het aantal uren gymnastiek uit te breiden. Ook de in specteur voor het kleuter- en lager on derwijs in deze regio stelt zich op het standpunt dat de „motorische ontwik keling van het kind" veel aandacht moet knjgen. Aan de wens om het aan tal uren gymnastiek uit te breiden kon nooit worden voldaan. Integendeel, als de Korf er niet was gekomen, zou men dit jaar ruimte tekort gekomen zijn om iedereen m staat te stellen twee uur gymnastiek per week te geven. Voor alle partijen is de Korf een uit komst. Onderwijzers en onderwijzeres sen kunnen dank zij de Korf een uurtje meer gymnastiekonderwijs geven. De kinderen vinden gymnastiek altijd al een welkome afwisseling in het „nor male" rooster: uitbreiding van het aan tal uren gymnastiek zal dus altijd fijn gevonden worden Voor de gemeente is het financieel gezien gewoon nood zakelijk dat er gymnastieklessen in de Korf gegeven worden Op basis van het huidige schoolbezoek ontvangt de ge meente jaarlijks 100 000 njksvergoe- ding voor het feit dat schoollanderen van de Korf gebruikmaken. TWEE GYMNASTIEKZALEN De grote sportzaal van de Korf kan door het laten zakken van twee enorme wanden in drieen worden gedeeld. Het middengedeelte blijft vnj, de twee ove rige ruimten hebben de afmeting van een gymnastiekzaal. Elke aldus ontsta ne ruimte beschikt ook over de nodige hulpmiddelen voor het geven van gymnastieklessen. Via een ingenieuze constructie kunnen de nngen op vijf meter hoogte „vast" bevestigd worden (een eis van de inspectie), terwijl de sporthal zelf zeven meter hoog is. Een van de twee „gymnastiekzalen" is gedurende 32 lesuren per week be zet. hetgeen betekent, dat aan deze kant geen uitbreiding meer mogelijk is De andere gymnastiekzaal wordt 16 lesuren gebruikt, waardoor hier nog ruimte is voor andere schooluren. De wens om de lege uren te vullen met leerlingen aan het voortgezet onderwijs omdat voor deze categorie een hogere gebruiksvergoeding wordt gegeven, lijkt niet vervuld te kunnen worden De scholen voor voortgezet onderwijs in Leusden beschikken zelf over een sportaccommodatie en hebben de Korf dus niet nodig SNOEPAUTOMATEN In de aanvankelijke opzet van de Korf was er rekening mee gehouden dat de schoolkinderen voor zo'n 20.000,- per jaar zouden bijdragen aan de exploitatie van het activiteiten centrum. Dit zou moeten gebeuren doordat de kinderen hun zakgeld zou den besteden aan het kopen van snoep Een groot deel van de gemeenteraad had tegen deze inkomstenbron in de exploitatie-opzet echter grote bezwa ren. De snoepautomaten zijn er in ieder geval nooit gekomen Sterker nog, het is voor de schoolkinderen onmogelijk om geld uit te geven gedurende de tijd dat ze in de Korf zijn. Ze komen binnen via een aparte ingang en zien zelfs mets van het restaurantgebeuren in de Korf Aan de andere kant heeft de beheerder van de Korf, Gemt van Tiel, ook mets van doen met de kinderen die komen gymen. Vaak merkt hij met eens dat er een of twee klassen binnen zijn. Over het algemeen gedragen de kinderen zich bovendien er gedisciplineerd. NEGEN SCHOLEN In totaal maken negen scholen ge bruik van de mogelijkheid om gymnas tiekles te geven in de Korf Over het algemeen maken alleen de hoogste klassen gebruik van de Korf omdat het nogal bezwaarlijk is om met een grote groep jongere kinderen van school naar de Korf te gaan en omgekeerd Een van de scholen die gebruik maakt van de gymnastiekaccommoda- tie is de openbare school „De Hobbit", een school die op enkele tientallen me ters verwijderd ligt van de sporthal „De Meent" m de wijk Groenhouten. De vijf de en zesde klas van „De Hobbit" gaan eenmaal per week naar „De Meent" en ondernemen tweemaal per week de tocht naar de wat verder gelegen Korf. betreft zou de hele school in „De Meent" gymnastiek knjgen. De school staat om de hoek en de zaal geeft toch een gevoel van iets meer privacy" Het gaan naar de Hamershof met een groep van 30 kinderen neemt ongeveer een kwartier m beslag, de terugtocht ook weer een kwartier, zodat er soms een half uur van een andere les af moet Alleen als het uur gymnastiek aan het begin van de morgen of de middag ge geven wordt, laat hij de leerlingen eer der op school komen. Als het laatste lesuur in de Korf gegeven wordt, gaat de heer De Boer met zijn leerlingen door tot het eind van de schooltijd. „We hebben echter gekozen voor dne uur gymnastiek per v/eek, de kon- sekwentie is dan dat we naar de Korf toe moeten met een deel van de leerlin gen," aldus het realistische school hoofd Wat de heer De Boer wel opge vallen is is dat de kinderen in de nieuwe accommodatie aan het eind van het les uur onder de douche gaan. Vroeger gebeurde dat eigenlijk nooit, alhoewel daarvoor wel de gelegenheid werd ge boden Zestig procent van de leerlin gen verdwijnt voor enkele ogenblik ken. in het douchehok, degenen die dat niet willen, wordt echter ruet gedwon gen dat ook te doen. „Bewegen is een prima zaak, van daar dat we als team ook gekozen hebben voor een extra uur gymnas tiek," aldus Rob de Boer, die daarbij wel aantekent, dat een extra uur gymnastiek natuurlijk ten koste gaat van een andere les. We hebben ze het niet allemaal persoonlijk gevraagd maar we nemen aan dat ook de teams van andere scholen er ongeveer de zelfde denkbeelden op na houden. De komst van de Korf is voor al deze mensen een welkome aanvulling op het bestaan aan gymnastiekzalen. De eiuge waf negatieve opmer king - dan ben ik daar ook vanaf - die ik tot op heden van een deel van de sporthalgebruikers opving, gold de minder duidelijke rode belijrung in de Korf. Ook mij was al opgeval len, dat de gele. witte en blauwe markering beter zichtbaar is op de groene basiskleur Rood was ech ter de kleur van de politieke groe pering in onze gemeenteraad - dat was Progressief Leusden als u het met meer zou weten - die tegen de bouw van de overdekte sportvoor- zieiungen heeft gestemd. Een „tik- kie terug"? Nee. wordt gezegd, maar toevallig is het wel, want voor hetzelfde geld had knalrood ge bruikt kunnen worden. Hoewel ik persoonlijk geen gym pies meer aantrek - die tijd is voor bij - ben ik blij met de Korf en de Inslag. Als passieve sporter en als inwoner van Leusden. Ik zal u ook zeggen waarom. Kijken naar spon is met alleen minder vermoeiend, maar ook veel gevarieerder. Een beoefenaar van een bepaalde spon wordt doorgaans uitsluitend door die bezigheid naar de arena ge trokken. Mijn spomeve interesse is ruimer - daarin sta ik vast niet al leen - en daarom kijk ik graag naar allerlei takken van spon Ik ga naar „langzame" sponen als dammen en schaken met niet minder genoegen dan naar supersnel squash of bad minton. Ook tennis, turnen en hoc key hebben hun bekonng, even als voet-, hand-, basket-, vol ley- en korfbal. Zelfs het wat luid ruchtiger bowlen geeft plezienge ontspanning. Vooral in het klimato logisch slechte deel van het jaar is sport „binnenshuis" een uitkomst voor velen. Ook als Leusdenaar - sinds 1961 - ben ik blij met de Korf en de In slag Overdekte sportvoorzieiun- gen, die zich in alle opzichten kun nen meten met accommodaties tot ver m de omtrek. Het was toch ab surd, dat inwoners van een vooruit strevende. snelgroeiende en vooral sportieve gemeente als Leusden moesten parasiteren op omliggen de plaatsen. Nog net op tijd heeft ons gemeentebestuur ingehaakt op het terechte verlangen van onze sportambassadeurs: de clubs, die in de nationale en regionale compe tities de naam van sportief Leusden hoog trachten te houden. Een doel treffende promotie van het dorp Rest mij nog een heel klein ver zoekje aan onze municipale be stuurders: zou het mogelijk zijn om de gemeentelijke wegwijzers aan de Landweg met het opschrift „sporthal" zo te verplaatsen, dat ze ook echt de weg naar sportHAL aangeven? Nu zijn ze gericht op de sportZAAL in Groenhouten. Nog beter zou zijn de tekst op die groe ne bordjes te wijzigen in „de Meent", net als aan de Hamersveld- seweg, of simpelweg „sportzaal" Inmiddels zijn ook heldergroene wegwijzers geplaatst, die verwijzen naar de „Teruushal" en rode bord jes met het opschrift „De Korf'. Op die laatste is nog plaats (desnoods tussen haakjes) voor het woordje „Sporthal" Zou dat niet duidelijker zijn voor hen. die m Leusden (nog) vreemd zijn? Een en ander voor komt wel veel gezoek en gemop per!

Leusder Krant | 1981 | | pagina 19