r I „Wij zijn natuurvrienden op een realistische basis" Commissieleden niet akkoord met huurcontract „De Geut" MUSKUSRATTENVANGERS AKTIEF IN LEUSDEN ?S2GZ2SS*»~~~ f 100,- per jaar is verkapte subsidie J. Jacobs leidt inspraak avond W$' pompen Vergadering Jeugdraad DINSDAG 8 DECEMBER 1981 plaatselijk nieuws (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - „De doorsnee natuurvrienden idealiseren, verheerlijken de natuur. Wij zijn echter natuurvrienden op een meer realistische basis". De muskusrattenvangers C. van Selm en H. Schetter komen er rond voor uit. Zij bestrijden de muskusrat, omdat dit beestje in Nederland niet thuishoort, geen dierlijke vijanden heeft en ernstige schade kan aanrichten aan dijken, kaden en oevers. „Wij hebben een gecultiveerde natuur. Alles moet gere geld worden. Dus ook de populatie van muskusratten, die zich snel uit breidt in Nederland", vinden Van Selm en Schetter. Belden zijn momenteel onder meer komt. De beestjes zijn vla het Val- aktlef In Leusden, waar sinds twee lelkanaal In deze gemeente terecht- jaar de muskusrat, In de volksmond gekomen. Van daaruit verspreiden ook wel bisamrat genoemt, voor- zij zich ook naar elders. Tot nu toe binnen zijn- „„advertenties uniforme advertenties. Ametongen. die deze advertentie te klein hetImestekalf" ar wenst al Zün klanten, een gelukk'9 nteuwiaar Koesvaat4.Maarn.t9l.19". voorspoedig en (gefingeerde voorbeelden). eigen inzicht ove hii ons hebben lopen. gepletst bdu-krantenkombinatie LEUSDER KRANT Volgens de wet Is een ieder, die een muskusrat vangt, vindt of de aanwezigheid ervan zeker vermoedt, verplicht om dit door te geven. Dit kan aan de politie, de gemeente, het waterschap of aan Provinciale Waterstaat. Een kadaver van een muskusrat moet bewaard blijven (bijv. in een plastic zak onder de grond) tot een musküsrattenvanger het heeft gezien. Aan wie een derge lijke rat Inlevert, wordt in de re gel een premie van vijf piek uit betaald. Hoe ziet een muskusrat eruit? Mét staart kan een vol wassen dier zestig centimeter lang worden en een gewicht van anderhalve kilogram hebben. De staart, die bijna de helft van deze lengte uitmaakt, Is het meest opvallende kenmerk. Die van de muskusrat Is zijdelings afgeplat, zwart van kleur en vrij wel onbehaard. Op het eerste gezicht heeft hij veel weg van een palingstaart. De kop van het dier Is stomp, de oren zijn klein en bijna geheel In de donker bruine (soms zwarte of rood bruine) pels verborgen. De bulk is lichter gekleurd dan de bo venzijde. Van de opvallende kor te poten zijn vier tenen slechts goed zichtbaar; de veel grotere achterpoten hebben vijf duide lijk zichtbare tenen. (Geraadpleegde literatuur: „De muskusrat", een uitgave van het ministerie van Landbouw en Visserij, en directie Faunabe heer). door Caspar van Loo zijn dit jaar in Leusden ongeveer zes tig ratten onschadelijk gemaakt. In zuid-oost Utrecht, het rayon dat Van Selm bestrijkt, zijn tot op heden circa negenhonderd van deze diertjes ge vangen. De muskusrat werd in het begin van deze eeuw uit Noord-Amerika naar Eu ropa geïmporteerd ten behoeve van bontkwekeri|en in met name Duitsland en België. In de crisisjaren voor de Tweede Wereldoorlog bleken de kwe kerijen echter niet meer rendabel te zijn. Het geld werd toen aan andere zaken dan aan het dure bont van de bisramrat besteed. De kwekerijen gingen op de fles en de ratten werden vrijgelaten. Op dat moment wist waarschijnlijk niemand wat dat voor gevolgen zou hebben De ratten vermenigvuldigden zich snel en trokken ook naar Nederland. Niet ver wonderlijk als men weet, dat de mus kusrat sterk aan de aanwezigheid van water is gebonden. Momenteel kan in ons land van een plaag worden gespro ken. De opmars van deze ratten is on danks de intensieve bestrijding vrijwel niet te stuiten. De schade in kwetsbare gebieden is tot nu door die bestrijding echter nog beperkt gebleven. VERZAKKINGEN Waarom is de muskusrat nou zo ge vaarlijk? Het dier wordt voornamelijk gevreesd om zijn graverij in oevers en dijken. Het bewoont namelijk bij voor keur zelfgegraven holen in deze water keringen. De in- en uitgangen liggen praktisch altijd onder de waterspiegel. Deze gangen, met een doorsnede van 10 15 centimeter, lopen omhoog en eindigen meestal in een nestkom, de woonplaats van het dier. Neemt de po pulatie ter plaatse toe dan wordt het gangensysteem uitgebreid. Door wis selende waterstanden en/of golfslag door deze uitbreidende rattenpopulatie veroorzaakte schade proberen te be perken. In Nederland zijn een circa 120 professionele rattenvangers die daar aan iets doen Behalve deze beroeps krachten zijn er naar schatting ook nog eens 200 premiejagers die de muskus ratten vangen tegen een beloning van meestal vijf gulden per rat. Van Selm en Schetter behoren dus tot de groep van ongeveer 120 beroepsvangers. Van Selm doet het werk ruim drie jaar. Schetter is pas sinds drie maanden ak- tief, nadat hij eerst een tijdje premieja ger is geweest. Beiden zijn in dienst van de Provinciale Waterstaat. Wat hen lokt in dit werk is het vrije leven in de natuur en het eigen baas zijn Er bestaan na tuurlijk nog wel meer beroepen die aan deze criteria voldoen. Maar ze zijn in feite in deze baan gerold, die hen daar bij prima is bevallen. En daarom zijn zij muskusrattenvanger. Belden vinden dat hun job een bij zonder vakmanschap vraagt. Zegt Van Selm: „Dat leer je niet uit een boekje, maar In de praktijk. Ik heb ook, voordat ik werd aangesteld, daarom eerst een tijdje met een be roeps meegelopen. Van hem heb ik de fijne kneepjes geleerd. Vallen ma ken en op goede plaatsen uitzetten én ratten opsporen heb je niet direct onder de knie. Daar komt nog bij, dat de ratten slimmer worden en het daarom noodzakelijk is steeds de be- strljdingstaktlek aan te passen". Die bestaat vanzelfsprekend eerst uit het opzoeken en lokaliseren van vesti gingsplaatsen en vervolgens uit het plaatsen van vangkooien en het zet ten van klemmen. Van Selm: „Die kooien worden onder water ge plaatst in de oeverbegroeiing, met name in duikers. Als een muskusrat In zo'n vangkooi zwemt, komt Ie er nooit meer uit. De opening zit name lijk In het donker en het beestje zal altijd naar de weinige lichtinval in de kooi gaan. De rat raakt in paniek, om dat ie er niet meer uit kan. Na een minuut verdrinkt het dier bij gebrek aan zuurstof. Komt een rat in een klem terecht, dan wordt Ie door de kracht van de klappende klem in één keer gedood." Zal het echter ooit lukken de popula tie van muskusratten in Nederland uit te vindt echter een uitspoeling van grond plaats, zodat verzakkingen in de oevers of dijken kunnen ontstaan. De thans meest voorkomende muskus- rattenschade is daarom de verzakking en afkalving van oeverkanten. Door een ondermijning in de buurt van weilanden kunnen op het meest onverwachte mo ment landbouwmachines en vee weg zakken !n Leusden is één keer een tractor in een verzakking terechtgeko men en gekanteld De bestuurder liep gelukkig geen letsel hierbij op De mus kusrat wordt verder gevreesd om zijn vraatzucht van land- en tuinbouwge- wassen. Een grote hoeveelheid van de ze planteneters kan de opbrengst van deze gewassen aanzienlijk uitdunnen. Daarnaast zijn de binnenvissers ook niet blij met de bisamrat, omdat die fui ken en netten kan beschadigen PREMIEJAGERS Bestrijding is dus een middel om de ..Mestkalf in hokje veel zieliger. dunnen? Van Selm en Schetter betwij felen het. Gestreefd wordt naar een sta bilisatie van het aantal ratten, wat in Noord-Brabant al aardig gelukt schijnt te zijn „Maar om het sinds tien jaar sterk uitbreidende muskusrattengezel- schap fors uit te dunnen, zouden er meer beroepskrachten in dienst moe ten worden genomen Maar die kosten geld en dus ligt het gelijk een stuk moei lijker". aldus Van Selm De bestrijding blijft dus in feite vechten tegen de bier kaai Worden zij daar niet moedeloos van? Nee, menen peide rattenvangers, want helemaal niks doen zou desa streus kunnen zijn. Bij de bestrijding in Leusden kampen Van Selm en Schetter trouwens met een vervelend probleem. Het is name- iijk al een paar Keer voorgeKomen, dat de door hen uitgezette kooien zijn ver meld door onbekenden Ondanks de waarschuwingsbordjes om af te blijven van dit materiaal „We denken dat de vernielingen uit baldadigheid worden aangericht Niet leuk voor ons als je bedenkt dat er een paar dagen voor nodig zijn om zo n kooi te maken. We hopen daarom dat dergelijke zinloze beschadigingen van het materiaal in het vervolg niet meer voorkomen zegt Van Selm Rest de onvermijdelijke vraag aan belden of ze het niet zielig vinden om de muskusratten naar de eeuwige jachtvelden te sturen. Scheffer: „Nee. Het moet duidelijk zijn, dat de ze diertjes vanwege de schade die ze kunnen aanrichten bestreden dienen te worden. Ze horen In onze natuur niet thuis." Van Selm: „Nee, omdat het nuttig werk Is. Ik vind een mestkalf, dat zijn korte leven In een hokje moet staan, veel zieliger". (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Het contract tus sen de gemeente Leusden en de stichting Open Jeugd- en Jonge renwerk „De Geut" aangaande de verhuur van de boerderij aan de Zwarteweg Is In de huidige vorm voor de gemeenteraad niet aanvaardbaar. Tijdens de vergadering van de raadscommissie „Financiële en Economische Zaken" bleken de woordvoerders van de verschil lende fracties er niet voor te voe len om de boerderij voor f 100,— per jaar ter beschikking van het jeugd- en jongerenwerk te stel len. „Dat zou", aldus het D'66- raadslld Rlnze Bloemhof, „een verkapte subsidie betekenen. Ik vraag me of we dan wel reëel bezig zijn". Ook de andere com missieleden vroegen zich dat af. Bovendien zijn er rond De Geut nog zoveel onzekere factoren, dat de commissie er prijs op stel de, dat het voorstel tot verhuur van de boerderij ter nadere advi sering wordt teruggenomen. Dat betekent dat nu onder meer de Jeugdraad er zich nog over zal kunnen buigen. De onzekerheid rond De Geut zit hem vooral in het feit, dat nog niet bekend Is, hoe lang het open jeugd- en jongerenwerk nu van deze accom modatie gebruik zal kunnen maken. Zoals bekend heeft de Bankgirocen trale een optie op de boerderij, die momenteel eigendom Is van de ge meente Leusden. Vorig jaar kwamen BGC en gemeente overeen, dat de Bankgirocentrale twee jaar lang geen gebruik van de optie zou maken. Bovendien was de BGC er mee ak koord dat de boerderij In de tussen tijd ter beschikking van het jeugd werk zou worden gesteld. Steeds vaker klinken er geluiden als zou De Geut een meer permanent karakter kunnen krijgen Harm Offe reins, woensdag in de commissie financiën „Ik hoor dat de kans be staat dat De Geut een min of meer permanent karakter zou kunnen krij gen. Ik zou dat toejuichen, en ik vind dat daar dan ook het beleid op afge stemd moet zijn." Dat zou onder meer betekenen, dat de verhuur van de accommodatie zou moeten lopen vla SOCCLE, de be heersstichting voor sociaal-culturele accommodaties in Leusden. In ver band met het tijdelijke karakter van De Geut had de gemeente het echter met op die wijze geregeld Overigens is er nog geen enkele zekerheid te krijgen over het al dan niet definitief worden van De Geut als jeugd- en jongerencentrum Een woordvoerster van de gemeentelijke voorlichtingsafdeling zegt desge vraagd, dat de discussie daarover binnenkort op gang zal komen. Ook een woordvoerder van de BGC weet niet meer te melen, dan dat de direk- tie van het bedrijf zich nog moet beraden over de vraag of er na 1982 nog gebruik gemaakt zal worden van de optie. De commissie kon zich woensdag avond overigens wel verenigen met de collegevoorstellen om De Geut een startsubsidie van f 4000,—te ver lenen en de accommodatie op de riolering aan te sluiten. Dat laatste zal de gemeente ongeveer f 4000,—gaan kosten. morsestraat 13 ede tel. 08380-36738 KORFBAL. Het destijds door slecht weer afgelaste schoolkorfbaltoer- nooi is nu gepland voor 28 december a.s. in de door de gemeente aangebo den sporthal de Korf HOCKEY. Heren 1 van de MHC Leus- den speelt voor de zaalhockeycom- petitie op 19 december tegen Barne- veld (19.40 uur) en Phoenix (21.00 uur), in de sporthal de Blijk, Neder- horst den Berg. HOCKEY. HC Laren speelt haar thuiswedstrijden voor de KNHB- zaalcompetitie in sporthal de Korf. Leusden Wie bijzonder interessante wedstrijden wil zien. kan komen kij ken naar Laren-Bloemendaal op 13 december (15.45 uur), Laren-HIC op 17 januari (14.15uur) en Laren-Kievi ten op 31 januari (14.15 uur) (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Jan Jacobs, raads lid voor de Progressieve Kombi- natie Leusden, zal aanstaande maandag de inspraakavond over het ontwerp-sociaal cultureel plan leiden. De inspraakavond wordt gehouden in de grote zaal van het activiteitencentrum „De Korf", Smidse 1. De aanvang van deze voor iedereen toegankelijke avond is om 20.00 uur. Jan Jacobs, die vorig jaar ook de inspraakavonden over het sociaal- cultureel plan leidde en ook op ver- keersavonden in Leusden-Zuid op dit terrein zijn sporen heeft verdiend, zal de avond beginnen met een kor te uiteenzetting over sociaal cultu rele planning. Daarna zal er een pauze worden gehouden. In die pauze is men in de gelegenheid om via een papiertje kenbaar te maken over welke van de werkvormen, die in het ontwerp-rapport aan de orde komen, men verder wil praten Dat gebeurt in kleinere groepen, die zich vooral zullen bezighouden met de aanbevelingen, zoals die door de planadviesgroep zijn gedaan De bevindingen van de verschillende .groepjes komen aan het eind van de avond plenair aan de orde De con clusies van de avond zullen in een bijlage aan het ontwerp worden toe gevoegd Voor belangstellenden ligt het ontwerp-rapport met de bijbehoren de ontwerpen voor het jaarplan 1982 en de subsidieverordening ter inzage in het gemeentelijk voorlich tingscentrum en in de openbare bi bliotheek Nieuw Langenbeek in Leusden-centrum. Voor nadere in formatie kan men zich wenden tot de secretaris van de planadviesgroep, de heer Pellikaan, die te bereiken is op het gemeentehuis, telefoon 941247. LEUSDEN De Jeugdraad verga dert donderdag 10 december In de commissiekamer van het oude ge meentehuis. Aanvang 20.00 uur. De agenda vermeldt: 1. Opening 2. Notulen vorige vergadering. 3 Mededelingen, ingekomen en uit gegane post 4 Huurkontrakt 'de Geut' 5. Welzijnsplanning 6 Vergaderdata voor 1982. 7. Verslag van de werkzaamheden van de kerngroep. 8. Rondvraag 9. Sluiting. i- V.iv.V Van Selm bij een vangkooi. Muskusrattenvangers Van Selm en Scheffer

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5