Kantlijn Lokale t.v. en het geluk van de kijker VRIJ Gelukkig Verduin VECHTEN VOOR VOEDSEL Namen Fobie OJA Kafé Voedsel Kaarsen Post Zonnetje Wie? Bekeuringen voor fout Kwartiertje parkeren DONDERDAG 10 DECEMBER 1981 Loep op Leusden Een rommelig weekje De Groenstichting Rozendaal wacht mei uitzenden lol de blade ren weer aan de boom zitten De naam zegt hel eigenh/k al De Vereniging Antenne Vrij" heett besloten haar naam te veran deren ..Kabel Vrij". De grootste slral voor Corn Ver duin tijdens de rechtstreekse ROM-uitzendingen in de Kor! mor gen geïnterviewd te worden om via Duitsland 2 in de huiskamer te recht te komen Uitbreiding oefenterrein niet zon der slag of stoot accepteren' lees ik in de krant Het wordt nu de hoogste tijd voor onderhande len. We krijgen dus nu - naast lokale televisie - ook lokaal films te con sumeren. Of is er misschien ie mand die vindt, dat dit via de televi sie moet? De roe voor Gijs van Wouden berg Ik zie hem er op de toto zeer verbijsterd naar kijken Zo n ding zeker nog nooit gezien Het Vrouwenkafee bestaal vijf jaar. Er moet een mannenclub zi/n, die nu het feit viert, dat zij vijf jaar lang 's maandags op de kinderen hebben gepast Wat is erger? Naar Duitsland II willen kijken en dan geconfronteerd worden met de rechtspositie van de docenten van de muziekschool in Leusden?Of naar peuterspeelzaal „Nljntje" willen kijken en dan de hele avond voor noppes naar Duitsland II zitten kijken? Ik weet het niet. Dat komt, Ik heb twee petten op. Een kakelvers ROM-petje drukt op mijn Leusder Krant-pet en zoiets kan tot belemmering van het uitzicht leiden. Trouwens, champagne op maandagavond.dat kan ook nooit goed zijn voor een modale verslaggever. Wat mij echter wel luid en duidelijk Is geworden: lokale televisie, dat heeft voeten In de aarde, dat het een aard heeft. De Regionale Omroep Midden-Nederland dus. Oftewel: Leusdense toestanden op de televisie. Sinterklaas bij Nijntje, een muziekschool-directeur die gordijnen moet eten, de geluksbeleving van Henk Ossendrijver en een mop van Jan Wagenaar. Leuk toch? Nou, dat ligt er aan. Vooral aan de manier waarop zulks wordt uitgezonden. En dan niet alleen aan de techniek waarmee, maar ook aan het kanaal waarlangs. Dat leg ik even uit. De Barneveldse Drukkerij en Uitgeverij - dat stukje reclame wil ik best maken - heeft enige tijd geleden de Regionale Omroep Midden-Nederland in het leven geroepen en die ROM zendt momenteel programma's uit via het Leusdense kabelnet. Dit mag een Freudiaanse verschrijving heten, want er had natuurlijk moeten staan: via de 164 CAI's, GAI's etc., die Leusden rijk is. In leder geval brengt de ROM dankzij zeer veel Inspanningen deze en volgende week programma's op de Leusdense bulzen, voorzover die zijn aangesloten op één van de 164 CAI's, GAI's en etcetera's. De ROM doet dat, met toestemming van het gemeentebestuur van Leusden, die de meeste van die antennes exploiteert, door af en toe hier en daar de uitzendingen van Duitsland I of II om de kabel te lelden. En daar steekt hem een deel van het ongerief, die de activiteiten van de ROM oproepen. Zo kregen wij een kopie van een brief van Peter Noorland, die Duits-nagesynchroniseerde cowboys en dergelijke aan zich voorbij zien trekken. Dat komt omdat zij op het verkeerde moment op die zenders afstemmen en dat wordt veroorzaakt door het absurd ingewikkelde uitzendschema dat de ROM - bij ontstentenis van één kabelnet voor heel Leusden - moet hanteren. Zo was daar een mevrouw uit Alandsbeek, die zich dinsdagmorgen bij het kantoor van de Leusder Krant beklaagde over het feit dat zij de avond tevoren de hele avond naar Duitse artiesten had zitten kijken, zonder ook maar iets Leusdens Lokaals te hebben gesignaleerd. Uitgelegd, dat haar wijk pas vandaag(donderdag)aan de beurt zou komen. Maar, zei die mevrouw, ik wou gisteren dat programma over Achterveld zien en morgen dat over Rossenberg en dan donderdag dat over onze wijk.Ja,mevrouw,maarzo lokaal is de lokale televisie van de ROM nou ook weer niet. „Niet iedereen blijkt gelukkig met de activiteiten van de stichting ROM in Leusden en Achterveld", zo luidde de openingszin van het verhaal in de Amersfoortse Courant van dinsdag. Daar hebben wij natuurlijk alle begrip voor, zij het dat de ROM geen stichting Is. Persoonlijk ben ik ook niet altijd even gelukkig met de activiteiten van KRO. EO of AVRO. Maar dit terzijde. Bovendien was het nog maar een experiment, bij een echte uitzending wordt vast iedereen zeer gelukkig. Troosten wij tot slot nog even die mevrouw in Rossenberg, die wel op het goede moment keek naar Duitsland II maar dat via haareigen antenne op het dak deed en dus ook al het ROM-schoons heeft gemist. En feliciteren we die andere mevrouw, die nu, dankzij ROM en Groenstichting, eindelijk weet dat haar wijk „Rozendaal" heet. Tot nog toe dacht zij gewoon in de Eurowoningen te wonen. Had u verder nog naar de ROM willen kijken, bestudeer dan het uitzendschema even zeer goed. - De ROM-televisieploeg maakt opnamen op lokatie voorzitter is van de vereniging „Antenne Vrij". Noorland, inwoner van Leusden, heeft namens die vereniging een brief geschreven aan het college van B. en W. van Leusden. Daarin schrijft hij uit de pers het een en ander vernomen te hebben over de plaatselijke televisieuitzendingen in Leusden, waarbij gebruik gemaakt wordt van de centrale en gemeenschappelijke antenne-inrichtingen in Leusden. Op zich vindt Peter Noorland dat een aardig idee; „onze vereniging staat positief tegenover dergelijke experimenten: lokale uitzendingen zijn juist mogelijk dankzij centrale antenne-inrichtingen en geven deze een eigen karakter, waardoor deze CAI's zich van dakantennes onderscheiden en er niet uitsluitend een vervanging van zijn". Zo is dat. Maar Noorland wijst op een probleem. CAI's en GAI's- vraag nou niet wat het verschil is - hebben tot taak om de uit de ether opgevangen programma's integraal en onverkort aan de abonnees door te geven. Sterker nog: de exploitanten hebben zich daartoe jegens hun afnemers verplicht. Antte Vrij: „Door de plaatselijke uitzendingen van deze week en komende week wordt hier echter de hand mee gelicht: de doorgifte van Duitse televisie-programma's wordt namelijk tijdelijk gestaakt op de momenten dat het plaatselijke programma op de buis komt. En hier tekenen wij protest tegen aan". Noorland en de zijnen hebben er begrip voor dat het moeilijk is om via een vrij kanaal te gaan zenden. Maar, zo zegt Antenne Vrij, dan moet je met plaatselijke uitzendingen wachten totdat het technisch mogelijk is om dat via een vrij kanaal te doen. En dus schrijft Peter Noorland het college: „Als woordvoerder van de vereniging Antenne Vrij verzoek ik u zo spoedig mogelijk andere oplossingen voor het doen plaatsvinden van plaatselijke uitzendingen te realiseren, en de voorgenomen uitzendingen van deze en komende week geen doorgang te doen vinden, hoe jammer dit ook is voor de initiatiefnemers en de bevolking". Namens de initiatiefnemers kan ik melden dat dat inderdaad ernstig jammer gevonden zou worden, hoe het volk er over denkt kan het CML het best verwoorden. Antenne Vrij staat niet alleen. De vereniging kan zich verheugen in het goede gezelschap van Corri Verduin, raadslid voor de Progressieve Kombinatie Leusden. Zij was maandagavond in de vergadering van de raadscommissie „Welzijn en Onderwijs"-wij niet, wij zaten aan de champagne in Achterveld - en daarover schrijft de Amersfoortse Courant van dinsdag: „Gisteravond heeft het raadslid mevrouw C. Verduin zich in ongeveer dezelfde bewoordingen uitgelaten - als Antenne Vrij MK - tegen de manier waarop de abonnees van de CAI's in Leusden met de uitzendingen worden geconfronteerd. Mevrouw Verduin haalde de statuten aan voorde CAI's in Leusden, waarin staat dat alleen bij overmacht een TV-programma geblokkeerd mag worden. De gemeente moet, als het niet anders kan, ruim vantevoren bij de abonnees van de CAI's aankondigen dat er zenders worden geblokkeerd. Het raadslid zei het een moeilijke kwestie te vinden dat de abonnees vaneen CAI-abonnement tegen hun zin worden geconfronteerd met het wegdraaien van een zender, terwijl zij er voor hebben betaald." En dan melden wij voor de volledigheid nog dat ook enkele individuele Leusdense burgers protest hebben aangetekend tegen de gang van zaken. Zoals een inwoner van Leusden van Duitse origine, die liever programma's van Duitsland I en/of II ziet dan de programma's van de ROM in de plaats daarvan. Twee dingen; ten eerste: voor het gebruik van een centrale antenne-inrichting zoals de ROM dat momenteel doet is vergunning nodig van het ministerie van CRM. Voor de liefhebber: in feite gaat het om een ontheffing, die het ministerie moet verlenen aan de exploitant van het net. In dit geval is dat dus de gemeente Leusden en de ontheffing is verleend. In de ontheffing staat dat de ROM-programma's bij voorkeur niet via een reeds in gebruik zijnd kanaal moeten worden uitgezonden. Bij voorkeur. Er staat dus niet dat het niet mag. Twee: het gemeentebestuur van Leusden heeft, als exploitant van CAI's en GAI's, verplichtingen tegenover de abonnees van deze inrichtingen. Die verplichtingen zijn neergelegd in de diverse statuten, die Corri Verduin inmiddels wel en ik niet heeft nagelezen. Dat zal ik, na volgende week donderdag, blootshoofds zeker eens doen. Voorlopig zie ik wel enige ruimte in termen als „overmacht" en „tijdig". Moet Corri Verduin heter ondertussen maar even „moeilijk" mee hebben. Wellicht verschaft hettroost, dat zij niet de enige is Want Peter Noorland, Corri Verduin en enkele andere inwoners van Leusden willen de ROM dus niet zien via Duitsland I of II. Maar er zijn ook mensen die de ROM best langs die kanalen willen zien, maar slechts Wordt er dan helemaal niks anders meer gedaan dan televisie gemaakt of gekeken? Moet er niet eens vergaderd worden? Moeten er soms geen namen aan wegen gegeven worden, om maar iets te noemen? Jawel, dat moet gebeuren. Want wie bij de laatste raadsvergadering is geweest, die weet datderaadniet zo bijster enthousiast was over alle toen aan de orde zijnde straatnamen. Mevrouw Van Amerom (VVD) vond „Frederiksoord" maar niks. En die naam had de werkgroep Naamgeving Wegen bedacht voor een straatje op het nieuwe werkgelegenheidsterrelntje „PaardenmaatEn Jan Jacobs (PKL) vond het idee om de „Noorderrandweg'' voortaan de „Randweg" te doen heten niet zo geweldig. Of de werkgroep naamgeving wegen zich daar nog eens even over zou willen bulgen. Dat gaan de leden van die werkgroep onder voorzitterschap van de burgemeester doen op woensdag 13 januari aanstaande. Dat mag dus een op tijd aangekondigde vergadering heten. Men komt om 20.00 uur bijeen In de commissiekamer van het oude gemeentehuls aan de Burg. de Beaufortweg. Behalve het huiswerk dat van de gemeenteraad moet worden overgedaan, komtookde naamgeving van straten in de nieuw te bouwen wijk Munnikhove aan de orde. Daar heeft de werkgroep al meer dan eens over gesproken, maar tot op heden is men daar niet uit gekomen. Vermeldt de agenda verder nog: de naamgeving van twee wegen ten zuiden van de Hamershof en aan een tunnel die onder de Groene Zoom ter hoogte van de ingang van het Burg. Bulningpark moet komen te liggen. Rondvraag. Sluiting. „Een initiatief van een wat andere aard neemt Hanneke van Eijden. Zij schrijft: „Naar aanleiding van een artikel in een landelijk dagblad, waarin stond hoe moeilijk fobiepatiënten het hebben, werd bij mij het Idee geboren om wat voor deze mensen te doen. Ik wil graag een yogacursus geven, uitsluitend voor die patiënten, om met elkaar te praten en door yoga te leren zich te ontspannen. „Ik kan," zegt Hanneke van EIjden, „natuurlijk alleen maar de helpende hand reiken. Zelf moet je de eerste moeilijke stap zetten. De eerste stap zou kunnen zijn om met Hanneke contact op te nemen. Haaf telefoonnummer: 941613. En dan nog een cursus. Georganiseerd door de Commissie Agrarisch Vervolg Onderwijs op de Veluween „OJA" gedoopt. Die letters staan voor „Oriëntatie Jonge Agrariërs" en duidelijk is dus dat de cursus bedoeld is voor jonge mensen, van ongeveer 20 tot 24 jaar. Jonge mensen, die thuis of elders in een agrarisch bedrijf werken en van plan zijn het ouderlijk bedrijf over te nemen. Deze cursus geeft een goede ondergrond voor de zogeheten EVTO-cursus (Economische Vorming Toekomstige Ondernemers). En het getuigschrift van de EVTO-cursus is een van de toelatingsnormen van de nieuwe Wet Agrarisch Grondverkeer. Normaal gesproken heb je voor toelating tot de EVTO het diploma van de Middelbare Landbouwschool nodig, maar het kan ook via de OJA-cursus. Voor inlichtingen en aanmeldingen wenden geïnteresseerden zich tot het Agrarisch Onderwijs Centrum, Postbus 64,3770 AB Barneveld. Telefoon: 03420-14881 (overdag) en 13023 ('s avonds). De cursus begint in januari en opgeven kan tot 21 december. De dames van het Vrouwenkafé hebben ons laten weten, dat zij maandag naar de inspraakavond over het sociaal-cultureel plan gaan. Dat is een mooi idee, dat navolging door vele andere organisaties en partikulieren verdient. In de krant van dinsdag schreven we over dat sociaal-cultureel plan en over de Inspraakavond, die maandagavond vanaf acht uur in „De Korf' wordt gehouden. De vrouwen van het Vrouwenkafé gaan vooral naar die inspraakavond, omdat zij het er niet mee eens zijn, dat het vrouwenontmoetingscentrum op de prioriteitenlijst is gezakt. Van categorie I naar categorie II. En dat willen de vrouwen van het Vrouwenkafé niet, zij vinden een vrouwenontmoetingscentrum in Leusden juist heel hard nodig. Daarom besloot de organisatiegroep van het Vrouwenkafé naar de inspraakavond te gaan, wat tot gevolg heeft dat het Vrouwenkafé in de Hakhorst deze maandag pas om half elf 's avonds open kan gaan. Meer inlichtingen verschaffen desgewenst T reesje Schaeffer (941853) of Tine van Leersum (941539). Het tweede Grote Doel: „Vechten voor Voedseleen Solidaridad-aktie, die ook in Leusden wordt gehouden en waarbij aandacht wordt gevraagd voor de positie en de strijd van de Latijnsamerikaanse armen. Aan de hand van zo'n thema wordt aandacht gegeven aan konkrete situaties en wordt aan de Nederlanders gevraagd daaromheen aktie te voeren. Er moet geld komen voor de groepen en organisaties in Latijns Amerika; informatieavonden worden georganiseerd over de politieke, ekonomischeen kerkelijke situatie; honderden steunbetuigingen worden gezonden naar volksorganisaties; op scholen worden lessen maatschappijleer aan de aktie besteed enz. De laatste jaren vraagt Solidaridad in haar aktie ook aandacht voor de situatie in Nederland om aan te geven dat veranderingen niet alleen daar nodig zijn. Op zondag 13 december a.s. is er om 16.00 uur in de Marcuskerk een bijeenkomst van solidariteit met Latijns-Amerika. Er worden recente brieven van arme Latijns-Amerikanen gelezen over hun dagelijks leven en men probeert samen te bidden. Daarna gaat men aan het werk met de aktie „Vechten voor voedsel" van de oecumenische organisatie Solidaridad. Er zal materiaal verkocht worden en een collecte worden gehouden. Voor kinderen is er een apart programma. De bijeenkomst wordt voorbereid door: Chinie Wassink, Tineke Baars, Jan Sleumer, Joke Schravesande en Wil Verbart. GEVONDEN Sleutelbos met zes sleutels; sleutel bos met Don Bosco-label VERLOREN Twee sleutels; fietstas; zwarte brille koker met bril; mastvoet van surfplank; Fordsleutel; sleutelbos. POLITIE CENTRUM VERLOREN Zilveren speld met Zeeuwse knopjes, Honda autosleutel; sleutelbos waaraan o m. een Fordsleutel. Het eerste Goede Doel: kaarsen uit Soweto. Die worden thans voor het vierde achtereenvolgende jaar in Leusden verkocht. Ze zijn afkomstig uit de coöperatie Ukukhanya, wat zoveel wil zeggen als „Licht in de duisternis". Het is een initiatief van de kerken, dat zich vooral richtte op de bestrijding van de werkloosheid onder de zwarte inwoners van Soweto. In 1977 startte men in de kaarsenmakerij met 8 mensen, nu hebben er 65 een vaste baan. Inmiddels zijn door de kaarsenverkoop ook andere projekten mogelijk geworden. Nu men de komende drie jaar de produktiemethoden sterk wil gaan verbeteren is een goede kaarsenverkoop nu van wellicht nog groter belang dan in voorgaande jaren. De kaarsen kosten 5,50 per stuk en zijn te bestellen via de navolgende telefoonnummers in Leusden: 941029,942940 en 944603. Een dienstmededeling vanwege de PTT. Men laat ons weten dat de postdienst ook dit jaar weer een hoop interne maatregelen treft om de stroom van kerst-en nieuwjaarskaarten goed te kunnen verwerken. Niettemin blijft de hulp van de afzenders van de goede wensen onontbeerlijk. De medewerking dient te bestaan uit het, ten eerste, apart van de gewone post aanbieden van de kerst- en nieuwjaarskaarten. Voorts ze te splitsen in streekpost, overige bestemmingen binnenland én buitenland. De bundeltjes graag afgeven aan het loket. Bovendien moet een ieder natuurlijk op tijd zijn. Kerst-en Nieuwjaarscorrespondentie, die uiterlijk woensdag 16 december op het postkantoor is, wordt bezorgd vóór de Kerstdagen. De vóór woensdag 23 december afgegeven wensen komen geheid voor de jaarwisseling ter bestemde plekke. „Het zonnetje is gaan schijnen in Leusdenzo meldt ons mevrouw J. Buttinger, die eigenaresse is van kapsalon „Gironde". Ze bedoelt daarmee dat zij sedert kort de beschikking heeft over de allernieuwste gezicht- en decolletébruiner, hetgeen een primeur voor Leusden zou betekenen. Het nieuwe apparaat is weer beter beveiligd dan voorgaande types en je hoeft er niet zo erg lang onder: slechts 15 minuten per keer. En dat dan drie dagen achterelkaar, want een kuur duurt drie dagen. Wil je de dan verkregen bruine tint bijhouden, dan moet je eenmaal in de veertien dagen een kwartiertje komen bijzonnen. Volgens mevrouw Buttinger zijn in de door haar gebruikte apparatuur alle gevaarlijke stralen er uit gehaald. Voor mensen met een moeilijke huid bestaan aparte kuren. Bijzondere kuren om gezondheidsredenen zijn, na overleg met de arts, eveneens mogelijk. Voor wie belangstelling heeft: het adres van de kapsalon is Gironde 4, tel. 944443 en geopend van 7.30 tot 13.00 uur. Deze maand krijgt men op een kuur een korting van 2,50. Sedert kort is erin het winkelcentrumDe Biezenkamp een schoenreparatie-inrichting gevestigd. In het pand waar vroeger een vestiging van drogisterij Kniep zat, repareert nu Eib Sikking schoenen. Sikking is in Leusden geen onbekende, want eerder had hij schoenenhandels en -reparatie-inrichtingen in het noodwinkelcentrum ,,De Rozendaal'' en ..De Hamershof' Sikking en de zijnen houden zich in de Biezenkamp overigens niet alleen met het vernieuwen van zolen en hakken bezig Je kunt er ook terecht voor het laten vervaardigen van een kopie van een sleutel. Verder is er nog de verkoop van tassen, koffers, paraplu 's en klem lederwaar Ongetwijfeld een vestiging, die nog meer publiek naar De Biezenkamp zal trekken Berichtje uit de Amersfoortse Courant van dinsdag. Dames en heren ABZ-ers, attentie. De vergadering van uw raadscommissie Algemene Bestuurszaken, vanavond in de raadszaal, begint een kwartiertje later. Was 20.00 uur en wordt 20.15 uur. De ambtelijk medewerker schrijft ons dat zulks in overleg met de voorzitter van de commissie (burgemeester Rademaker) besloten is. Waarom? Er schijnt van 19.00 tot 20.00 uur lokale televisie of zoiets te wezen. WOUDENBERG In een huls aan de 8tationsweg ln Woudenberg ls afgelopen zondag Ingebroken. Dat gebeurde toen de bewoners uit wa ren. De Inbrekers) hebben het huls helemaal overhoop gehaald. Er ls LEU8DEN Uit een auto die ge parkeerd stond bl) begraafplaats Rusthof aan de Dodeweg ls afgelo pen zondag 125,- gestolen en een aantal persoonlijke papleren als rij bewijs, bankpas en andere docu menten. Waarbij het voor ons de vraag blijft, wie er nu fout geparkeerd stond: de inbreker of de bij de begraafplaats bestolene?

Leusder Krant | 1981 | | pagina 11