D'66 en de macht in Leusden r ie—sa BP hron Is Als we de macht hebben om iets te veranderen, dan is het toch niet vies om dat te doen?' Éénderde Rol Briljant Post Christenen BTW Toga Trekking Vrijwillig VOORUITZIEND 500 MILJOEN Loep op Leusden DONDERDAG 17 DECEMBER 1981 11 LEUSOEN - De voorzitter heeft enige tijd naar het schoolbord zit ten turen, wanneer hij vaststelt: „Ik zie daar combinaties bij, waar ik toch wat somberder over ben dan over andere. Maar daar wil ik nu verder niet op ingaan." De voorzitter is die van de afde ling Leusden van D'66 en op het schoolbord staan zeven namen van Leusdenaren, die zich voor de democraten kandidaat hebben gesteld voor de gemeenteraads verkiezingen van volgend jaar. Ep doet mee en Ed, en Mies en Jan en nog zo wat. Van alle disciplines van het raadswerk zit er wel wat bij en op het schoolbord staat ze ker voldoende deskundigheid vermeld binnen wat deze avond als een driehoek wordt aange duid: financiële/algemene be stuurszaken, onderwijs/welzijn, openbare werken/ruimtelijke or dening. Maar Jan Verduin, oude rot bin nen de D'66-gelederen in Leus den, heeft een knuppeltje in het hoenderhok gegooid. Kijk, zegt Verduin, deskundigheid is nodig, maar onontbeerlijker is nog het vermogen te kunnen samenwer ken en het vertrouwen te genieten van anderen. Binnen de fractie, binnen de afdeling, binnen de ge- moontpraad nicrinlinpc" dn- Dertien D'66-ers bijeen; „zo vol is het hier nog nooit geweesl iiicciiiciaau. „uiouipiiiico uu ceert de echtgenoot van PvdA- raadslid Corri Verduin, „zijn nu eenmaal makkelijker te leren dan samenwerken." D'66 is een betrekkelijk jonge politieke partij, maar beschikt in middels al over een geheel eigen soort folklore. Tot de hoogtepun ten daarvan behoort de procedu re die kandidaten voor vertegen woordigende organen bij de de mocraten dienen te doorlopen. In de HP van begin dit jaar heeft John Jansen van Galen de lij densweg van kandidaat-Tweede- Kamerleden voor D'66 beschre ven. Thans speelt zich tussen Vlissingen en Appelscha iets soortgelijks af. zij het op kleinere schaal. De gemeenteraadsverkie zingen en de plaatselijke afdelin gen stellen kandidatenlijsten sa men. Tot de onverbiddelijkheden behoort ook nu een presentatie- avond. leder kandidaat-raadslid krijgt tien minuten de tijd om zich zelf aan te prijzen. In de huiskamer van Groot Krakhorst, waar de afdeling Leus den van D'66 zijn vaste stek heeft, is dinsdagavond om negen uur de temperatuur al ver boven het lan delijk gemiddelde gestegen. Er staat dan nog geen naam op het schoolbord. Maar de afdeling ver heugt zich ondertussen wel in een verrassende opkomst. „Zo vol is het hier nog nooit geweest," merkt afdelingssecretaris Henk Wesenaar op. Pieter Geljon, tot voor kort bestuurslid en thans kandidaat-raadslid: „Dit moet zo ongeveer éénderde van onze le den zijn." Er hebben zich dertien heren en één dame verzameld in de huiska mer, waar koffie en pils de vige rende dranken zijn. Zes van de dertien zijn kandidaat-raadsle den, drie van de dertien vormen de verkiezingscommissie, twee van de dertien zijn lid van het af delingsbestuur. Resteren twee „gewone" leden. In de gehanteerde alfabetische volgorde van achternamen mag Rinze Bloemhof beginnen. Het zittende raadslid laat er geen gras over groeien: „Ik ben beschik baar als lijsttrekker en dus als fractievoorzitter. Als D'66 een wethouderszetel krijgt, dan ben ik daar voor in. Dat als belangrijkste mededeling." De resterende tien minuten worden gevuld met be schouwingen over de onvermin derde noodzaak van inspraak in tijden van bezuinigingen en de lange inwerktijd waarop een nieuw raadslid dient te rekenen. Maar waar het om ging, voor wie dat nog niet wist: Bloemhof is in voor een wethouderschap, Bloemhof popelt zelfs. Voor de zekerheid informeert Jan Verduin of Bloemhof wellicht ook in is voor een gewoon raads lidmaatschap. „Dus geen wet houder of fractievoorzitter", vraagt Bloemhof licht ongelovig; „dan alleen als ik de portefeuilles krijg, die ik ambieer. Dus geen on derwijs en welzijn, daar vind ik mij niet geheel in terug." Pieter Geljon vormt in vele op zichten Bloemhofs tegenpool. Hij begint met de mededeling het moeilijk te vinden om zichzelf aan te gaan zitten prijzen. Niettemin brengt hij duidelijk onder woor den, waarom ook hij aanspraak maakt op het lijsttrekkerschap. „Het gaat om de ideeën van D'66 en ik acht mij in staat om die te verwoorden. Uitgangspunt zal voor mij steeds zijn: wat is be langrijk voor Leusden? Dat vind ik een interessantere vraag dan: wat is in het belang van D'66 of in het belang van mijzelf? Het ge meentebelang kan soms best strijdig zijn met het belang van D'66". In het verlengde daarvan ligt Geljons opvatting over een even tueel wethouderschap voor D'66; „voor mij is de vraag, of we wel meteen een wethouder zouden moeten leveren. We zijn een jon ge fractie, voor wie de stap naar het college een grote zal zijn. Als andere partijen met goede kandi daten komen, dan zullen die al snel mijn voorkeur hebben. Maar als de bal ons toe zou rollen. we hoeven een wethouderschap nu ook weer niet bij voorbaat uit te sluiten." Rien van de Kolk maakt zijn tien minuten niet vol. Hij hoeft zijn ge hoor er dan ook alleen maar van te overtuigen, dat hij niet te hoog op de lijst moet komen. „Ik ben namelijk pas beschikbaar vanaf mei 1983. Dus ik wil best reserve staan voor terreinen als onder wijs en welzijn, maar ik kan niet meteen raadslid worden. Boven dien geef ik er de voorkeur aan om voorlopig voorzitter te blijven, waardoor ik in de onderhandelin gen over het colgende college een rol kan spelen." Mies Noordenbos heeft zich wel gekandideerd, maar niet fana tiek. Ze is niet op de presentatie bijeenkomst en heeft te kennen gegeven geen behoefte te hebben aan een verkiesbare plaats. Ep Oostra wil wel. Hij volgt nu acht maanden in de schaduwfrac- tie de plaatselijke politiek en heeft iets opgemerkt. „Het is mij opge vallen dat men in de gemeente Leusden vaak te passief opereert. Er is naar zijn mening te weinig terugkoppeling van de commis sie financiën naar de andere com missies, waardoor van de uit gangspunten van het beleid te weinig terecht komt. Afspraken over de verdeling van gelden wor den doorkruist en gelaten geac cepteerd." ^Ed Scholten is als econoom werkzaam bij een bank. Hij zegt lang gedubt te hebben alvorens zich kandidaat gesteld te hebben. Belangrijk voor hem was het mo ment, waarop D'66 besloot zelf standig verder te gaan. „In die progressieve combinatie zaten wij niet lekker. Ik ben blij dat we nu zelfstandig zijn. Onze identiteit verdween." Aangaande het wet houderschap zit Scholten op de lijn-Geljon. „We hoeven niet zo nodig een wethouder te leveren." Jan Zeeman ziet in een periode van economische recessie het welzijn van de burgers al snel het kind van de rekening worden. Po litiek bezuinigings-opportunisme zou op de loer liggen. Terwijl juist wezenlijk beleid zo hard nodig is. Zeeman: „Noodzakelijk is dat er in de gemeente Leusden een wel zijnsbeleid ontwikkeld gaat wor den met een realistische visie op de huidige sociale vraagstukken, zoals: (jeugd)werkloosheid, huis vestingsproblemen, werkende gehuwde vrouw, toenemende verzwaring van de woonlasten en dergelijke. In dit licht gezien die nen college en raad in de komen de jaren het welzijn van de Leus- dense burger nadrukkelijker in het centrum van hun bestuurlijke activiteiten te plaatsen. Daarom zullen er directe verbanden opge legd dienen te worden met finan ciën en ruimtelijke ordening." Er mogen de kandidaten vra gen gesteld worden. „Rinze, hoe zit het de komende jaren met jouw verblijven in het buitenland. Wordt dat meer of minder?" „Ep, hoe zie jij nu die Wagenaar en dat warenhuis;.een briljante vent met toekomstvisie of toch een tikkeltje te optimistisch?" „Jan, voor mij blijft dat wel zijnsbeleid toch altijd een wat schimmige aangelegenheid. De gemeente gaat dat dan allemaal bekijken en zo... Maar de ge meente kan het financieel niet op brengen en wordt de mens daar nou echt beter van Bert Woudstra legt het Thema van de Avond op tafel. D'66 en de macht. Of de heren kandidaten daar eens op zouden willen rea geren. De antwoorden lopen uit een, maar boeien alle. „De macht van D'66 ligt in de ongebonden heid van de partij", zegt Pieter Geljon; „wij zitten niet met allerlei duidelijke belangengroeperingen in onze achterban. Bijvoorbeeld bij zo n structuurplan, daar kun nen wij toch veel vrijer over oor delen dan sommige andere partij en." Rien van de Kolk: „De kracht van D'66 is het voortdurend zoe ken naar het meest haalbare, het geen iets anders is dan het maxi maal haalbare. Daar kunnen wij scoren, en als zodanig mag je dat een machtsmiddel noemen. De realiteit in het oog houden, niet dat eng-dogmatische, daar kun nen wij goed mee uit de voeten." Jan Zeeman: „We moeten na tuurlijk reëel blijven ten aanzien van ons eigen kunnen. Maar als je macht hebt, dan moet je ook niet aan de zijlijn blijven staan." Bert Woudstra zelf: „Als ik nou zie, hoe in de achter ons liggende tijd een aantal zaken er zijn door gedrukt. En als ik dan zo n burge meester hoor zeggen: je kunt wel een budget maken, maar in de toekomst kijken blijft moeilijk, dan is zo'n man voor mij afge brand. En als wij dan de macht zouden hebben om daar iets aan te veranderen, dan is het toch ook niet vies om daar gebruik van te maken?" Rinze Bloemhof scoort voor open doel: „Dat is nou precies de reden, waarom ik vind dat D'66 een wethouder moet leveren." De D'66-leden zullen dezer da gen de kandidatenlijst ontvangen en kunnen dan per post de door hen gewenste volgorde op de lijst kenbaar maken. Zij krijgen ter on derbouwing van hun keuze infor matie over de kandidaten, waarbij onder meer duidelijk gemaakt zal worden, wie het lijsttrekkerschap ambieert en wie de onverkiesbare zevende plaats. Een advies van bestuurszijde zal niet worden in gesloten. Maar, zo zijn de verga derende democraten het eens, het team dat de fractie straks zal zijn moet over voldoende deskun digheid beschikken. Maar er moet ook goed samengewerkt worden binnen de fractie en met andere partijen in de raad. Dat in die ene zin een baaierd van niet van per sonen los te koppelen probleem zit ingesloten, beseft een ieder. In D'66-kringen spreekt men van „mogelijke blokkades". Men geeft er de voorkeur aan daar voorlopig omheen te draaien, ge lijk een kat rond de hete brij. MARNIX KREYNS KERKDIENSTEN/ LEUSDEN-CENTRUM: R.K. Kerk: Zaterdag 19 00 uur H Mis met dameskoor Voorganger A. Goes en predikant F. Over- beek. Zondag 9.00 uur H Mis met herenkoor. Voorganger A Goes en predikant F. Over- beek. 11 00 uur Gebeds-en Communieviering ge leid door F. Overbeek. HervVGeref. Marcuskerk: 9 00 uur Hervormde woorddienst ds. J Weernekers I 10.30 uur H Avondmaal Gereformeerd ds J S Ridderbos 19 00 uur H Avondmaal Geref Herv ds. J.L v d Eijk uit Amersfoort Geref. Kerk (vrijgem.): 9 30 uur ds P H R van Houwelingen uit i Driebergen-Rijsenburg 16.45 uur: ds M Nap LEUSDEN-ZUID: Dorpskerk: 9 00 uur: H Avondmaal Gereformeerd ds J.S Ridderbos i 10 30 uur H Avondmaal Hervormd ds J. Weernekers 18.30 uur Hervormde woorddienst (G B A den Hartogh uit Leusden Good News Christian Fellowship: (Huis de Boom. Arnhemseweg 107) i 10.00 a m English speaking service. ACHTERVELD Ned. Herv. kerk: zondag 20 december 9.00 uur ds Westland uit Huizen Ger. kerk. De Glind, jeugddorp: zondag 20 december 10 00 en 19 00 uur drs J Jellema R.K. kerk. i zaterdag 19 december 19.00 uur Gebeds- en Communieviering zondag 20 december 8 30 uur: Gebeds- en Communieviering Beide diensten geleid door H. van Hattum i 10.30 uur H Mis, voorganger A Goes, pre- dikant H. van Hattum I DEZE WEEK IN DE GEMEENTE LEUSDEN ZUID EN CEN TRUM Donderdag 17 december 19.30 uur: Raadsvergadering Donderdag 17 december 20.15 uur: Werkgroep Milieu-educatie, Zwarteweg Vrijdag 18 december 20.15 uur: Val leiconcert, N H. Kerk, Arnhemseweg. Maandag 21 december 19.30 uur: Volkskerstzang, St. Jozefkerk, Ha- mersveldseweg Woensdag 23 december 20.00 uur: KPO-kerslviering, Blijhof. ACHTERVELD Zaterdag 19 december 9.00 uur: Avanti clubkampioenschappen tafel tennis junioren, sportzaal. Zaterdag 19 december 19.30 uur: K.P J kerstviering De Moespot Redaktie: Marnix Kreyns; Bijdrage: Frits van Breda Een protest van andere aard is afkomstig van de heer W. Smit, Dordogne 13. Hij heeft zijn gevoelens over de gebeurtenissen rond de grote anti-kernwapendemonstratie van eind vorige maand op papier gezet in de vorm van een gedicht, waarin Smit met name de opstelling van het CDA hekelt. Als volgt: Pim van Esch, ambulant functionaris voor het jeugd- en jongerenwerk in Leusden, is al jarenlang aktief in de Bond van Amersfoortse Musici (BAM). Dat is een belangenorganisatie van Amersfoortse amateurmusici. En die BAM gaat. zoals blijkt uit een stencil dat Pim ons dezer dagen in de hand drukte, zaterdag een popfestival houden in het cultureel centrum „De Flint" In Amersfoort. Dat gebeurt in samenwerking met het Servicburo Utrecht onder de titel „BTW-festival". Er zal muziek te horen zijn van onder meer „Hard Beat", „Vandattum", „De Nixe" en „Spoiled Brats". Maar er zal ook gesproken worden door enkele kopstukken uit de wereld van Nederlandse amateur-pop-musici en voornamelijk over de BTW, waarnaar het festival is vernoemd. Die BTW bedreigt namelijk de bandjes, die optreden in club- en buurthuizen. Ze doen dat vaak uit liefhebberij en Idealisme en vangen er meestal slechts reis- en onkostenvergoeding voor. Maar nu dreigen club- en buurthuizen BTW te moeten gaan betalen over optredens van deze bands en dat zou wel eens het einde van dit circuit kunnen betekenen. Het is dan voor de club- en buurthuizen niet meer te betalen. Dus geen live-muziek meer daar en geen of veel minder mogelijkheden voor de amateurmusici om op te treden. Een soort protestpopfestival dus. zaterdag in De Flint. Voor wie het mee wil maken: aanvang 20.15 uur, entree 5,-. i CHRISTENEN 30-11-81 Hoe komt het toch dat christenen Zo oorlogszuchtig zijn Lokt het inferno hen zozeer Om snel zalig te zijn? In Ierland doodt de protestant Zijn broer de katholiek In Beiroet vechten christenen Verstrikt in politiek In Holland stelt het CDA Naast God de wapens op „Dubbel Besluit" noemt men zoiets Wie drukt er op de knop? En kerktorens wijzen hoog Als vingers in vermaan De kerkeraad is in beraad En ziet het nog wat aan. De Christen Democratenclub Was niet bij het Appél 't Komt bij hen op gelóven aan De rest gelooft men wel! Een bericht vanuit de Nederlandse advocatuur. Een bericht over een speciaal tarief voor de eerste ontmoeting met zo'n juridisch raadsman of vrouw. Het luidt als volgt: Met ingang van 1 januari 1982 kan men bij een overgrote meerderheid van de bijna vierduizend advocaten die Nederland telt vopr een eerste oriënterend gesprek terecht tegen een speciaal laag tarief. De meer dan 300 deelnemende advocaten kunnen zich kenbaar maken met een speciaal daartoe ontworpen sticker. Het initiatief van de Algemene Raad van de Nederlandse Orde van Advocaten tot zo'n „Tarief Oriënterend Gesprek Advocaat", afgekort TOGA, is door meer dan driekwart van de balie met instemming ontvangen. Voor dat eerste oriënterend gesprek van maximaal een half uur en een eenvoudig advies dat daarbij wordt gegeven zal de deelnemende advocaat niet meer dan 50 (inclusief BTW) berekenen, maar het mag ook voor minder en kan zelfs geheel gratis zijn. Als de cliënt (waarschijnlijk) in aanmerking komt voor kosteloze rechtsbijstand (in dubio pro deo) betaalt hij of zij in elk geval helemaal niets. Als de deelnemende advocaat in een voorkomend geval (bijvoorbeeld bij ondernemingen) méér zou willen rekenen staat hem dat vrij, maar dan moet hij dat wel tevoren aan de cliënt laten weten. De bedoeling van het nieuwe systeem (bij tal van advocaten overigens al vele jaren toegepast) is om het rechtzoekende publiek beter in staat te stellen om goedkoop en eenvoudig bij een advocaat te rade te gaan en de drempelvrees, voor zover die nog bestaat, weg te nemen. In de TOGA-opzet zullen vermoedelijk veel advocatenkantoren kiezen voor een vorm van spreekuur op vaste tijden, sommige met wisselende bezetting, maar wel altijd op dezelfde conditie van die maximale 50 per eerste consult. Even een loterij-trekking tussendoor. Van de nationale Zonnebloemloterij 1981De prijzen gevallen op de volgende nummers in de serie F: 38249 50,-); 38312 25,-); 3865025,-); 38911 25.-). Als u tot de prijswinnaars behoort, dient u het winnende lot aangetekend te sturen naar De Zonnebloem, Zorgvlietstraat 491 4834 NH Breda, met vermelding van het bank- of gironummer, waarop u de geldprijs wilt ontvangen. Voor wie de ROM-uitzendingen niet heeft gezien, willen wij éen saillant ogenblik naar voren halen. Het geschiedde tijdens Judith Bosch' rondgang over de informatiemarkt, dat zij ook langs het kraampje van de UNICEF kwam. Achter dat kraampje zat, naast een andere dame, mevrouw Bergsma, die ook aktief is als lid van de UW. Dat moet de heer rechts in het beeld in verwarring hebben gebracht, want die stond luidop „UW", „UW", te mompelen. Waarop Judith Bosch hem vroeg of hij misschien van de UW was. Nee, antwoordde de heer rechts in beeld, ik ben gemeenteraadslid. En ja hoor, Rinze Bloemhof. Wie anders? Vroeg Judith Bosch hem. of hij geen lid wilde worden van de UW. Ja, zei Bloemhof, eigenlijk wel. Maar ja, die Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, daarvan is het zo jammer dat er alleen maar vrouwen lid van kunnen worden. Nu is de UW al lang niet meer een club alleen voor vrouwen, ook mannen kunnen lid worden van de Unie van Vrijwilligers. En dat zei Judith Bosch dan ook tegen Bloemhof. „Dus u kunt zich meteen aanmelden als lid van de UW; het kraampje bevindt zich daar", aldus een zeer alerte Judith Bosch. Bloemhof bleef duidelijk overbluft achter. Moeten we hem toch eens vragen of hij zich al heeft aangemeld als lid van de UW. De schoolraad voor het openbaar onderwijs kijkt graag in de toekomst Meer dan eens is het voorgekomen dat dit gemeentelijk adviesorgaan er bij de betreffende wethouder op aandrong om alvast in te spelen op toekomstige ontwikkelingen in het onderwijs. Of de toekomstvisies van de schoolraad ook werkelijkheid zullen worden, weten we niet. We wachten maar af. Of één van de voorspellingen tijdens de laatstgehouden schoolraadvergadering door de secretaresse van de raad uitgesproken, uitkomt zullen we echter over een half jaartje weten. Bij het samenstellen van het vergaderschema van de raad voor het volgend jaar, bleek de agenda van wethouder Van Woudenberg al behoorlijk overladen, zodat echt naar een dag gezocht moest worden waarop iedereen kon. Vooral rond juni 1982 bleek het moeilijk een datum te prikken die voor alle partijen aanvaardbaar was. Met de wens van de wethouder hoefde geen rekening meer gehouden te worden„Er zijn dan immers verkiezingen geweest en er is dan een nieuwe gemeenteraad", flapte de secretaresse er uit. Of ze gelijk krijgt en wethouder Van Woudenberg inderdaad voor iemand anders het veld moet ruimen weten we over een halfjaar. De Bankgirocentrale (BGC) met onder meer een vestiging in Leusden in Princenhof, heefteen mijlpaal bereikt. Op 14 december jongstleden verwerkte de BGC de 500 miljoenste bankgirale betaling van dit jaar. En dat betekende een record, zoals de BGC in een persbericht meldt. Daarin lezen wij verder: „Sinds de oprichting in 1967 is er sprake geweest van een voortdurende groei. Tien jaar geleden, in 1971 verwerkte de BGC nog slechts 28,5 miljoen posten. In 1975 was dat aantal bijna vertienvoudigd tot ruim 250 miljoen. Het heeft zes jaar geduurd voordat een verdubbeling van dit aantal werd bereikt. De BGC beschikt over twee produktiecentra, één in Amsterdam en één in Leusden bij Amersfoort. Het merendeel van de posten wordt aangeleverd op magneetbanden. De laatste tijd valt een sterke groei te constateren in het aantal posten op magneetband cassettes en diskettes, die door bankcliënten met relatief goedkope kantoorcomputers kunnen worden aangemaakt. Daarnaast is de aanlevering van posten via data transmissie sterk in ontwikkeling."

Leusder Krant | 1981 | | pagina 11