„Ik ben Joep Meloen" speelfilmdebuut van André van Duin als pianostemmer „Popeye" - Robert Altman's speelfilm over befaamde tekenfilm-figuur John Landis op macabere thriller-horror-toer AN AMERICAN WEREWOLF IN LONDON' DONDERDAG 17 DECEMBER 1981 kijk op de film „Popeye". 1981. Regie Robert Altman. Produktie Robert Evans Scenario: Jules Feiffer, gebaseerd op de befaamde strip figuur van Elzie Segar. Muziek Harry Nils- son. Met Robin Williams. Shelley Duvall, Ray Walston, Paul Dooley. Paul L. Smith, Richard Libertini. Donald Moffat, baby Wes ley Ivan Hurt, e.a Keuring, alle leeftijden Genre: stripkomedie, theater: Euro Cinema in Amersfoort. Première (door Bert Vos) Een stripfiguur In levende lijve. En dan ook nog zo'n befaamd karakter als Popeye the sailorman. Regisseur Altman is er In geslaagd, samen met scena rioschrijver Jules Feiffer, om dat te reali seren. Met Robin Williams als een le vensechte Popeye en Shelley Duvall (dat kon niet missen) als Ollve Oyl. En het verhaal speelt zich af in een uiterst merk waardige verzameling hulzen, krotten, kroegen en havenpieren dat de naam Sweathaven kreeg (Zoethaven). Met Wil liam Smith als Brutus, de eeuwige brute woesteling, die ook nu de strijd aanbindt met Popeye, die nietsvermoedend Sweathaven binnenroeit, zich ten huize van Olive nestelt, verliefd wordt op die lange spriet, opgezadeld wordt met een vondeling, zijn vader vindt, plus een schat en tussendoor het hele stadje op stelten zet. Dat is in het kort het hele ver haal. Tussendoor wordt zowaar ook nog gezongen, ook al Is het wat moeilijk om nu maar direkt van een musical te spre ken. „Popeye is wat mij betreft een wat merk waardige film, die het vooral bij de jeugd ongetwijfeld zal gaan doen. maar bij de oudere kijkers een gevoel van lichte twijfel achter zal laten Het is natuurlijk knap van Robert Altman dit te doen. dat staat buiten kijf Hij heeft stripfiguren op overtuigende wijze tot leven weten te brengen. De dolle avonturen, die overigens pas later in de film echt het beeld beheersen, passen geheel in het Popeye-kader van schepper Elzie Se gar Het blijven stuk voor stuk stripfiguren, de bewoners van Sweetheaven met hun toch al bijzondere gewoonten en tradities. Spek- takulaire stunts ontbreken niet. zoals ook de romantiek niet ontbreekt. Ik denk echter, dat het enige nadeel van deze speelfilm is. dat je naar een meer dan anderhalf uur durende film kijkt over een stripfiguur, die normaal gesproken zijn avontuur in zo'n tien minuten heeft afgerond met een klinkende overwinning Daardoor is het verhaal noodgedwongen uitgesponnen en dat wreekt zich op sommige momenten Regisseur Altman en zijn decorbouwers hebben een schitterend havenstadje weten te bouwen: als in een stripverhaal, fan tasievol, vervreemdend. En dat stadje heeft hij volgezet met stripfiguren, die handelen als in een strip, die er als zodanig ook echt vervolg op pagina 13 varing als speladviseur tot onze beschikking. Die man was een soort levende monitor voor ons Maar goed. dergelijke kleinigheden we gen niet op tegen de pret die we tijdens de opnamen hebben gehad In zo'n periode van zeg maar zes weken, trek je voortdurend met elkaar op Soms van zeven uur 's ochtends tot diep in de nacht hou je elkaar met bakken koffie op de been. Je kweekt daardoor een soort familieband. Soms lagen we blauw van het lachen. Alleen daarom al wil ik zo al weer een tweede film maken. We hebben zelfs overwogen om de scènes die mislukt zijn aan elkaar te plakken en die als een voorfilm bij andere films in de bioscoop uit te brengen Beslist lachen geblazen, maar uiteindelijk hadden we te weinig materiaal om er werke lijk iets heel moois van te maken André van Duin speelt in de film een pianostemmer die luistert naar de niet alle daagse naam van Joepie Meloen Deze „oen" heeft eigenlijk maar een droom car rière maken als concertpianist Zijn rustige leventje komt in een stroomversnelling te recht wanneer hij het zangeresje Dorien de Groot (wie anders dan Corrie van Gorp zou dat kunnen zijn?) ontmoet. Met haar komt Joepie Meloen van het ene avontuur in het andere terecht, geholpen en gedwarsboomd door onder anderen Hans Hoopman (Frans van Dusschoten), zijn hospita (Doris van Caneghem). Max (André van den Heuvel), Leo (Peter Tuinman) en Anne (Marlous Fluitsman). Van Duin: ..Guus, met wie ik al jaren tele visieshows maak, en ik zijn bij deze film uit gegaan van een gegeven. Dat was een ko medie van Vince Powell, een Engelse televi sie-schrijver. Alleen als basis hebben we dat stuk gebruikt, meer niet Veel situaties zijn pas tijdens het draaien ingevuld. Er is dus veel geïmproviseerd, veel dingen zijn hele maal aangepast aan mijn persoonlijkheid Je kan daarom zeggen dat het een echte An dré van Duinfilm is geworden" Louis de Fu- nès, Jerry Lewis. Danny Kaye Met deze en wie weet ook andere buitenlandse collega's zal onze grootste lachfabrikant (34) vergele ken worden Zelf heeft de ooit als bandparo- dist bekend geworden alleskunner het niet zo op het zoeken naar overeenkomsten. „Heeft weinig zin Elke artiest heeft toch zijn eigen stijl, zijn eigen uitstraling Er zit in „Ik ben Joep Meloen" misschien een vleugje Louis de Funès of een tikkeltje Jerry Lewis, maar niet meer dan in iedere andere wil lekeurige lachfilm. Iedere komiek heeft nu eenmaal zijn kenmerken, is dat niet het geval dan is-le overbodig. De manier waarop wij deze film gemaakt hebben is al zo ingetogener dan die waarop in het buitenland over het algemeen aan dit soort produkties wordt gewerkt In Ameri kaanse films bijvoorbeeld is het voor wat het qooi- en smijtwerk betreft al gauw van dik Scene uit .,Joep Meloen de eerste speelfilm-komedie van André van Duin onder regie van Guus Verstraete jr. hout zaagt men planken. Daarvoor ontbre ken hier de financiën, dus moet je het meer hebben van dialogen en mimiek Wat niet betekent dat deze film bij voorbaat al minder zou zijn. Ik heb hem nu een paar keer gezien en durf in alle eerlijkheid te bekennen dat het een volwaardige produktie is geworden Er zat eerst nog, zoals wij dat noemen, één of twee zakken in, waardoor de vaart er even dreigde uit te raken We hebben er toen acht minuten bijgedraaid De 95 minuten die we nu hebben zitten, volgens ons, zonder zwakke plekken In onze opzet om er een film voor het hele gezin van te maken zijn \\e. dacht ik, even eens geslaagd Je kan in ieder geval met een gerust hart met je kinderen naar binnen stappen'aldus Van Duin De kosten van „Ik ben Joep Meloen" bedragen iets meer dan de 2 miljoen gul den die was begroot. Naast Joop van de Ende B.V., Tuschlnskl en platenfirma CNR was de hoofdrolspeler ook één van de financiers. Een reden te meer voor André van Duin om benieuwd te zijn naar de ontvangst in het land. „Zeker, ik ga pas drie januari met vakan tie," geeft de komiek knipogend toe", waar naar toe weet ik nog niet. De bestemming hangt af van de publieke belangstelling van de film Serieuzer: „Ik heb er alle vertrouwen in dat die film gaat lopen als een trein De mensen die van André van Duin houden ko men volop aan hun trekken. En, ik zeg eer lijk, degenen die dat niet doen. die moeten er niet naar toe gaan Critici die hem met de zelfde instelling zullen beoordelen zullen er best het nodige op aan te merken hebben Daar ben ik niet bang voor. ik weet wat het is om de grond ingeboord te worden Voor die mensen is die film ook niet gemaakt Als ik niet van opera hou en ik word er naar toege stuurd kan je van mij niet verlangen dat ik er een enthousiast stuk over schrijf. Het enige dat werkelijk telt als je naar iemand gaat kijken is „Vind |e de persoon sympathiek". Zo ja. dan zul je het naar je zin hebben. Zo niet. dan niet." Zijn komende carnavalskraker heeft André van Duin al in „Ik ben Joep Me loen" verwerkt. Joepie Meloen zal hem daarom de komende maanden nog dage lijks bezighouden. Is alle drukte rond de ze creatie - in mei eerst nog aanwezig op het filmfestival van Cannes („We gaan kijken, met een goede buitenlandse ver sie kan die film internationaal best Iets gaan doen") - eenmaal voorbij dan zal er een nieuwe komen. „Ik blijf op deze wijze werken", weet André van Duin al, „Ik heb er geen enkele behoefte aan om met se rieuzere zaken voor de dag te komen. Ik denk trouwens niet eens dat 't werkt. Dat zie je aan Joop Doderer, die man zal hier altijd Swlebertje blijven. Laat mij maar de mensen een beetje aan het lachen pro beren te houden In deze vrij sombere tijd. Men steekt elkaar toch al te weinig een hart onder de riem. Lach om je leven, je hoort dat te weinig". „An American Werewolf In London", 1981. Regie John Landis. Produktie. George Folsey jr Scénario: John Landis; Camera. Robert Paynter, speciale make-up effecten: Rick Baker; muziek Elmer Bern stein, montage Malcolm Campbell Muziek uitgevoerd door The Royal Philharmonic Or chestra Met David Naughton, Jenny Agut- ter. Griffin Dunne en John Woodvine. Genre horror/thriller Leeftijd: 16 jaar, lengte 94 minuten Theater Cinema 1 te Amersfoort. Première Nederland. (door Bert Vos) De eerste gedachte als je leest, dat „An American Werewolf In London" gemaakt is door regisseur John Landis is: ha! weer zo'n lekkere, knotsgekke komedie. Want je kent het werk van Landis: „Ken tucky Fried Movie", „National Lampoon's Animal House" en „The Blues Brothers". Stuk voor stuk knotsgekke, voortreffelijk uitgebalanceerde slapstickkomedies, die voor stampvolle zalen zorgden. „An American Werewolf in London" is echter allesbehalve komedie, ook al probeert Landis de uiterst macabere effecten re gelmatig af te wisselen met relativerende humor In de dialogen. Je kunt je afvragen of hij dat wellicht beter achterwege had kunnen laten, maar aan de andere kant verhoogt dit toch het shockeffect. Na „The Howling" is „An American Were wolf in London" de tweede film, die on getwijfeld een stevige Impuls zal geven aan dit nieuwe thrlller/horror-genre: weerwolven. Zoals bekend uit de geschiedenis, uit sagen en legenden, zijn weerwolven men sen, die zodra de volle maan aan de nachte lijke hemel verschijnt, zich transformeren tot gevaarlijke, bloeddorstige wolven van bij zondere allure. Zulke beesten kom je tegen woordig zelden of nooit meer tegen, maar als het aan Hollywood ligt, gaat dat snel veran deren Evenals zombies, bestaan weerwol ven en dat zullen we weten ook! David Kessler (een uitstekende rol van David Naughton) begint met zijn vriend Jack Goodman (Griffin Dunne) aan een trektocht „Ik ben Joep Meloen", 1981 Regie Guus Verstraete jr. Produktie Joop van den Ende. Camera Mat van Hensbergenscenario Vin ce Powell; muziek Ruus Bos en André van Duin, montage August Verschuren. Met: An dré van Duin, Corrie van Gorp. Frans van Dusschoten, Doris van Caneghem, André van de Heuvel, PeterTuinman, Wil van Seist, Inger van Heyst, Marijke Merckens, Marloes Fluitsma. Manfred de Graaf, Lou Steenber gen, Carola Gijsbers van Wijk en vele ande ren. Keuring, alle leeftijden Genre: komedie; lengte 95 minuten Première Nederland Theater Grand 3 te Amersfoort. De fllmkoorts heeft vat gekregen op André van Duin. Nog voordat zijn eerste speelfilm „Ik ben Joep Meloen" In de bloskopen loopt (met Kerstmis In 70 theaters, een record), en ongeacht de goede afloop, heeft André al besloten een tweede speelfilm te gaan maken. „Waar die film precies over zal gaan weet Ik nog niet. Wel dat Ik weer met dezelfde kern hoop samen te werken zoals met Corrie (van Gorp) en Frans (van Dusschoten)" meldt André van Duin juist voor de pre mière van zijn eerste echte filmavontuur. Met een bloemlezing uit zijn televi sieshows was de man, die van typetjes als Meneer de Bok, Flip Fluitketel en niet te vergeten Dik Voormekaar nationale helden maakte, al eens op het witte doek te zien. Het spelen van een uitgewerkte hoofdrol voor een complete lachfilm was hem tot dusver onbekend. Helaas, want, wat ook uit het bovenstaand blijkt, het filmen Is André van Duin zo goed beval len, dat hij er bijna spijt van heeft er niet eerder begonnen mee te zijn. „Plannen om dit te doen had ik al jaren, maar steeds kwam er wat tussen. Dit seizoen heb ik gewoon alles afgezegd Ik sta niet op het toneel en met radio en tv begin ik pas weer als ik eind januari van vakantie terug ben. Aanvankelijk betekende deze manier van werken op de filmset wel een hele omschakeling voor mij. Ik was niet an ders gewend dan achter elkaar door te wer ken Bij film kan dat niet Je leert twee minu ten uit je hoofd Doorop moet je je con centreren en meer kan je niet doen Wat dan het moeilijkste is is het vasthouden van je spontaniteit Voor de camera's moet het telkens zo lij ken alsof alles inderdaad achter elkaar ge beurt Het verschil met het spelen van een lange scène voor televisie is dat dat daar meestal wel het geval is Je hebt er ook nog eens het voordeel dat je na afloop direct kunt terugzien wat je er van gebrouwen hebt Met film kan dat niet. tenzij je er ook nog eens een video-camera naast zet die alle scenes te gelijkertijd opneemt. Die grap was echter te kostbaar. Het gemis van die controle-moge lijkheid was best wel even wennen. Zowel Guus Verstraete, de regisseur als ik hadden geen enkele speelfilmervaring, dus we had den lekker veel steun aan elkaar. Gelukkig hadden we Alexander Doré, een Engelsman met ontzettend veel theater-er Pianostemmer Joep Meloen tijdens zijn optreden in de eerste speelfilm van André van Duin: ..Ik ben Joep Meloen" door Engeland met de bedoeling om later naar Italië te gaan. Ze komen terecht in een nogal eenzaam landschap bij een klein dorpje De ontvangst in de plaatselijke pub is op z'n minst merkwaardig, maar het loopt bepaald uit de hand, als het tweetal ietwat verbijsterd het dorp verlaat om elders een warmere sfeer te vinden Ondanks de waar schuwing niet van de weg af te gaan, ver dwalen ze in het naargeestige Moor-land schap en worden aangevallen Vanaf dat moment ontwikkelt zich een verhaal, dat op sommige momenten zindert van spanning, door Landis extra geaccen tueerd met shockeffecten in de stijl van John Carpenter. (Halloween) De twee Ameri kaanse studenten blijken aangevallen te zijn door een weerwolf en de gevolgen blijven niet uit. Jack wordt gedood, maar blijft rond dwalen in het ondermaanse als een levende dode, terwijl David, besmet door de beten van de weerwolf, na opgekalefaterd te zijn in een London's ziekenhuis, het beest uit gaat hangen op het moment dat de volle maan boven Piccadilly Circus verschijnt Jenny Agutter als de knappe verpleegster Alex Pri ce heeft David onder haar hoede genomen zonder te beseffen, dat er iets verschrikkelijk mis is. De arts, die David heeft behandeld, vermoedt echter wel iets en gaat op onder zoek uit. Regisseur Landis is er in geslaagd om een prima horror-film te maken, dat is duidelijk Hoewel je soms - door de relativerende hu mor in de dialogen - de indruk hebt naar een komedie te kijken (en ook verwacht dat het slot een happy end zal zijn), blijft „An Ameri can Werewolf in London" een film vol maca bere effecten Dat laatste is voor het grootste deel te danken aan de meesterlijke make-up van „tovenaar" Rick Baker, die er in is ge slaagd om bijvoorbeeld de transformatie van mens tot weerwolf op een uiterst realistische wijze tot stand te brengen met een snelheid, die werkelijk verbijsterend is Baker is trouwens geen onbekende op dit terrein Hij schiep de monsters en de effecten in „The exorcist..It's alive" en ..It lives again de remake van „King Kong" en verder de buite- naardsen in „Star Wars", en de make up- David Naughton in ,,An American werewolf in London" aan het begin van zi/n metamorfose van mens tot weerwolf. effecten in Brian de Palma's „The Fury' Men is dus gewaarschuwd. „An Ameri can Werewolf in London" is allesbehalve een komedie, maar een tamelijk maca bere film, knap gemaakt met hetzelfde vakmanschap waarmee Landis „The Blues Brothers" tot een gigangische filmtopper In het komedie-genre maakte. Vandaar ook, dat de keuring van mening is, dat men op z'n minst 16 jaar móet zijn om de weerwolf In London te kunnen zien in zijn meest afschuw-wekkende ge daante Jenny Agutter als verpleegster Alex Price, tijdens de wat normalere" momenten in „An American 'Werewolf in London" van regisseur John Landis. Rechts: David Naughton.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 12