Financiële onderbouwing ontwerp sociaal-cultureel plan ontbreekt Muzikale vorming op lagere scholen nauwelijks serieuze zaak Geen oversteek meer op Noorderinslag VVD-Kamerlid ziet dit kabinet rit niet uitzitten (ritiek op goed bezochte inspraakavond Suriname- project op Regenboog- school Vrouwenontmoetings centrum zeer urgent Spreekbeurt in Achterveld ^erstt'ip;Sd§ël BIJ AC f54,50 DONDERDAG 17 DECEMBER 1981 plaatselijk nieuws Verder ging de woordvoerdster van dit gespreksgroepje in op een eerder die avond door de heer Jacobs gemaakte opmerking, als zouden de bezuini gingsplannen van de gemeente Leus den geen bezuiniging ten aanzien van het sociaal cultureel werk te zien geven Naar aanleiding hiervan wees zij op de VOS-kursus waar twee leidsters ge schrapt zouden moeten worden in ver band met bezuinigingen. Ten aanzien van kunstzinnige vor ming - dat bij deze groep was onderge bracht - werd de wens naar meer aktivi- teiten betreffende dit onderwerp naar voren gebracht. Men constateerde een gemis aan overleg. Ook zag men graag een onderzoek naar de verhouding op bouwwerk- andere sociale culturele ak- tiviteiten. De eerste werd volgens een vertegenwoordiger nogal karig be deeld. In dit verband werd ook gewezen naar het (niet) funktioneren van wijkor- ganen JEUGD- EN JONGERENWERK Als zeer urgent met betrekking tot het jeugd- en jongerenwerk werd aange merkt de aanwezigheid van een ambu lant funktionaris De rol die deze funk- tionans speelt is zeer belangrijk voor de diverse organisaties bij het kunnen uit voeren van verschillende punten van aanbeveling. Een aantal punten van aanbeveling was voor Blijhof weinig in teressant. maar men benadrukte dat men alleen vanuit .Blijhof" sprak en niet voor anderen kon spreken Als zeer belangrijk punt kwam het subsidiëren van kindervakantie-aktivf- teiten aan de orde, iets waarbij ..Blijhof" ieder jaar weer initiatieven ontplooit, ook wanneer het gaat om het stimule ren van kinderaktiviteiten in Leusden tijdens de vakantie vanuit diverse orga nisaties. die men dan liefst gebundeld zou zien PEUTERWERK Uit de beide groepen die zich met het peuterwerk bezighielden kwam dezelf de conclusie naar voren Men liet weten dat er bij veel ouders behoefte aan een derde ochtend bestond, vooral wan neer het oudere peuters betrof (Nu worden nog twee ochtenden per kind gesubsidieerd). Het is zeer urgent om het subsidie percentage in personeels lasten voor leidsters te verhogen van 25% naar 30% Dit in verband met de eigen bijdrage van de ouders, die al snel voor velen te hoog zou worden. Men wees erop dat speelzalen niet veel kunnen bezuinigen, behalve op salaris en materiaal. Hierbij maakte men nog de kanttekening dat al veel speelgoed door ouders zelf wordt gerepareerd Verder hechtte men er grote waarde aan dat de gemeente op gebied van peuterwerk ook zelf initiatieven zou ont plooien EMANCIPATIEWERK Veel vrouwen uit verschillende groe peringen waren naar ,,De Korf" geko men om de wenselijkheid van een vrou wenontmoetingscentrum nog eens dui delijk te onderstrepen. Zij zagen het ontmoetingscentrum graag stijgen van ..urgent" naar ..zeer urgent" Dit ba seerden zij op de vele enquêtes die in Leusden over dit onderwerp zijn gehou den en waaruit de behoefte aan een vrouwenontmoetingscentrum sterk naar voren kwam Men zag daarom ook de zinsnede in hoofdstuk 5.9 ..De te kiezen ruimte zal mede bepaald worden door de moge lijkheden die er zijn" veranderd in „De nodige ruimte zal door de vrouwen wor den bepaald" Men onderstreepte de noodzaak van het realiseren van een dergelijke ont moetingsruimte en bracht naar vo ren de vrouwenverenigingen een plaats in de kelder zouden kunnen krijgen als deze gereed was. Met uit zondering van het jeugd- en jonge renwerk en het peuterwerk bleek ook bij overige groepen de komst van een vrouwenontmoetingscentrum als „zeer urgent'' te worden gezien. (van een onzer medewerkers) LEUSDEN - Het is'bekend dat het vak „muzikale vorming'' op veel la- geren scholen nauwelijks serieus te nemen valt, zo begint de directeur van de Leusdense muziekschool een nota die handelt over muziek op de lagere school. De muziekschool pakt de zaken in Leusden zelf aan. Het gevolg is dat een aantal lagere scho len in Leusden begeleid wordt door een consulent van de muziekschool. Een gebrek aan geld is er de oorzaak van dat men tot nu toe niet alle lagere scholen kan helpen. Dat het vak „muziek" op de scholen wat stiefmoederlijk bedeeld wordt, komt mede omdat de leerkrachten niet vol doende geschoold zijn op de Pedagogi sche Academie. Dit komt weer omdat de studenten nauwelijks scholing en vorming op dit terrein gehad hebben in lager en voortgezet onderwijs. Het ge brek aan muziekonderwijs op de lagere school heeft de muziekscholen in Ne derland ertoe genoodzaakt het vak „Al gemene Muzikale Vorming" (AMV) bui ten schooltijd te geven De muziek school in Leusden blijft van mening dat deze taak eigenlijk door de school ver vuld moet worden om elk kind kennis te laten maken met muziek en een basis te leggen waarop later verder doorgegaan kan worden met bijvoorbeeld het leren bespelen van een instrument EXPERIMENT Al in 1978 is de muziekschool begon nen met het begeleiden van de eerste twee klassen van de openbare lagere school „De Bongerd" Docenten van de muziekschool gaan in dit geval niet zelf voor de klas staan Het begeleiden ge beurt door een zogenaamde consulen te. die zich niet zelf met het geven van les bezighoudt, maar de leerkrachten helpt zelf beter muziekles te geven Het in 1978 gestarte experiment kan als af gesloten beschouwd worden Inmid dels krijgen alle leerkrachten een bege leiding van de muziekconsulente. Een begeleiding die in de loop van de jaren overigens steeds verder zal afnemen omdat de leerkrachten op eigen kracht verder kunnen gaan. Omdat minder aandacht besteed hoefde te worden aan de Bongerd, kwam er tijd vrij om ook andere scholen te begeleiden, wat inmiddels ook ge beurt. De begeleiding door de muziek school is dit jaar uitgebreid tot de scho len in Achterveld Een deel van de kos ten van de muziekconsulent wordt be taald door de provinciale overheid. Tot op heden betaalt de muziekschool zelf echter het belangrijkste deel van de kosten Indirect betaalt de gemeente Leus- j den via de subsidie aan de muziek- school ook een fors bedrag mee Zoals alle subsidies aan verenigingen en stichtingen op dit moment ter discussie staan, in verband met de bezuinigings operaties. wordt er ook gedacht aan mogelijke bezuinigingen bij de muziek school WERKGROEP ONDERWIJS In de werkgroep onderwijs kwam de ze week het onderwerp muzikale vor ming op de scholen aan de orde Om het een en ander toe te lichten, waren de directeur van de muziekschool. Henk de Ridder de consulente Tineke Kalkman en het sthoolhoofd van de Bongerd, de heer Boon. uitgenodigd Na een inleidend praatje van de heer De Ridder en een positief klinkend ver slag van de heer Boon over de gang van zaken tot nu toe op zijn school bleken niet alle werkgroepleden overtuigd. „Ik weet niet of rrjuzikale vorming via de muziekschool zoals dat nu gebeurt, wel een goede zaak is. Dit ook bezien van uit financieel standpunt," aldus de schoolraadafgevaardigde, in de werk groep Jaap Brandligt De regeling zoals die nu van kracht is, betekent dat de laatste school in Leus den pas over 12 jaar aan de beurt is voor begeleiding vanuit de muziek school, zo meende mevrouw Van Ame- rom (VVD), die zich dan ook afvroeg of de gemeente en de muziekschool wel op de jusite weg zijn. De afgevaardigde van het PC-onderwijs, de heer Breimer. kan zichzelf deskundig in de hele mate rie noemen Hij is zelf muziekconsulent De heer Breimer benadrukte dat de scholing van leerkrachten in de eerste plaats thuishoort op een pedagogische academie Begeleiding zou wel via de school kunnen De meeste werkgroep- leden deelden zijn visie en zouden dan ook graag zien dat grotere groepen leerkrachten tegelijk „geschoold" zou den worden. Op deze wijze zou de be geleiding via de muziekschool wellicht efficiënter kunnen verlopen, aldus de werkgroep. Tot definitieve conclusies is de werkgroep niet gekomen. Wel heeft de directeur van de muziekschool toegezegd, dat hij een rapportje zal maken over de gang van zaken tot nu toe en de toekomstplannen van de muziekschool met betrekking tot het vak AMV op de lagere scholen in Leusden. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Na de kerstvakantie ziet de verkeersbrigadedienst zich genoodzaakt de oversteekhulp van kwart over vier op de Noorderinslag, ter hoogte van de Wierickewijk te beëindigen. Op deze tijd zijn er nog slechts vier klaar-overs beschik baar, hetgeen betekent dat iedere vrijwilliger éénmaal per vier weken aan de beurt is om vier middagen per week te helpen met oversteken. Op de andere tijden zal er echter nor maal een verkeersbrigadier aanwezig zijn. Omdat de schooltijden van de eer ste twee klassen en die van de overige klassen van de lagere school 's mid dags een half uur verschillen gaat de klaar-over die de kinderen vier maal op die dag heeft helpen oversteken na haar „dienst" van kwart over drie naar huis Een ander helpt dan vier maal per week de kinderen om kwart voor vier naar de overkant van de straat. Aanvankelijk staken op dit tijdstip een vijftiental kinderen over bij het betref fende punt op de Noorderinslag Nu zijn dat er inmiddels zes geworden „Op zich wel erg veel moeite voor slechts zes kinderen", zo meent de coördinatri ce voor dit oversteekpunt. mevrouw L. v d Wall Bake Het alternatief voor de ze kinderen zou zijn om een stukje ver derop over te steken, bij het kruispunt Middenweg-Noorderinslag. Op dit punt heeft men nog geen directe problemen. Als ouders van mening zijn dat hun kind niet zelfstandig de Noorderinslag kun nen oversteken, zullen ze vanaf de Kerst zelf actie moeten ondernemen. Hetgeen er op neer komt dat ze zelf moeten helpen bij het oversteken Het gaat echter uitsluitend om het tijdstip van kwart voor vier waarop niemand meer beschikbaar is. Op de overige tijden zal er normaal een klaar-over aanwezig zijn. Omdat men nu eenmaal altijd vrijwilligers kan ge bruiken vermelden wij even het tele foonnummer van mevrouw v.d. Wall Bake: 941580. Hoe meer vrijwilligers er beschikbaar zijn, des te minder hoeft de verkeersbrigadedienst een beroep te doen op de oversteekhuf- pen. In de praktijk lukt het om ieder een éénmaal per vier a zes weken te vragen een dagje te assisteren. ACHTERVELD - Door de leerlin gen van de Regenboogschool werd deelgenomen aan het zendingspro ject „Christelijk onderwijs in Surina me." Door de Surinaamse regering worden wel scholen gebouwd, doch deze staan 50-60 km. uit elkaar. Daarom zijn de in het oerwoud ge vestigde zendingsposten een pro ject begonnen, bestaande uit het bouwen van schooltjes in het oer woud. Om geld bijeen te brengen voor dit project werden door ae leerlingen van genoemde school kaarten vervaardigd waarop door hen een mooi gebouw uit Achterveld werd getekend o a de R.K. kerk huize St. Joseph, de naast St. Jo seph gelegen boerderij en het huis De Sparreboom aan de Jan van Arkelweg. Ook het hotel de Roskam werd op de kaarten getekend. Het werd een mooi geheel De vervaardigde kaarten werden per vijf stuks verkocht. De opbrengst is be stemd voor genoemde scholenbouw in Suriname De inzet van de leerlingen is een succes geworden Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnlx Kreljns (pl. verv.) Redaktie: Bertlen Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiter lijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 50,40 per jaar; t 25,70 per half jaar; 13,10 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel 033-940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-16141, tdestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruit betaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant beta len op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na be taling ontvangt u de gewenste fo to's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. LEUSDEN - Een brede belangstel- ing van veel mensen, de duidelijke sig- lalering van feitelijke tekortkomingen, /eel suggesties en ook veel vragen rondom de financiële onderbouwing /an het sociaal-cultureel plan. Deze conclusie mocht de gelegenheidsvoor zitter van de planadviesgroep Jan Ja cobs maken aan het eind van de in spraakvergadering op 14 december jongstleden in de grote zaal van „De Korf". De heer Jacobs verving voorzitster me vrouw van Amerom die bezigheden el- jders had. Men kon inspraak leveren op (ontwerp) sociaal-cultureel plan '82/'85, c sociaal-cultureel programma '82 en subsidieverordening sociaal cultureel werk. GESPREKSGROEPJES Na een heldere uiteenzetting van de H procedure met betrekking tot het so- ciaal-cultureel plan en van de diverse werkvormen binnen het sociaal-cultu- reel werk in de gemeente Leusden door de heer Jacobs, kregen de belangstel- 1 lenden - voor het merendeel vrouwen uit verschillende organisaties - de ge legenheid om via een formulier kenbaar te maken over welke werkvorm zij bin nen een gespreksgroepje opmerkingen zouden willen maken. Gespreksleid ster binnen ieder groepje zou een lid van de planadviesgroep zijn. De suggesties vanuit deze groepjes werden gebundeld. Een notuliste van de gemeente Leusden legde alle op merkingen schriftelijk vast, zodat deze naar de totale planadviesgroep doorge geven konden worden. Bij de indeling in groepen bleek het peu terwerk veruit de grootste belangstel ling te hebben: in totaal 17 mensen, opgedeeld in twee groepen hielden zich daar maandagavond mee bezig. Binnen de overige groepen hield men zich bezig met het jeugd- en jongeren werk, het emancipatiewerk en (geun- deld) vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen/kunstzinnige vor ming. Deze groepen bestonden uit vijf tot tien personen. FINANCIËN De voornaamste algemene kritiek richtte zich voornamelijk tegen de afwe zigheid van een financiële onderbouw van het plan. De planadviesgroep heeft bij het ontwerpen van het sociaal-cultu reel plan financiën niet als bepalend ge hanteerd Wèl bepalend bij de weging van de prio riteiten van de diverse door de planad viesgroep was de intensiteit van de sig nalen die de planadviesgroep tijdens vorige inspraakrondes bereikten. Bij verdergaande weging - de bepaling of een aanbeveling als zeer urgent, ur gent, zeer gewenst of gewenst bestem peld zou worden - moesten de leden - afkomstig uit de achterban van de drie grootste politieke partijen in Leusden - et.i stem uitbrengen. De aanwezigen waren daarom be nieuwd waar de streep zou gaan vallen, als de financiën niet bepalend waren Men zag dat punt graag ter discussie komen tijdens deze inspraakavond, omdat anders een konkrete aanbeve ling onmogelijk was. De secretaris van de planadvies groep. de heer Pellikaan antwoordde hierop dat de vraag met betrekking tot de financiën niet in de planadviesgroep thuishoorde maar in de gemeenteraad, waar uiteindelijk de afweging plaats zal vinden Hierop was een lacherige reak- tie onder de belangstellenden te horen, terwijl één van de aanwezigen opmerk te dat voor een reële diskussie een fi nanciële onderbouw noodzakelijk is. Hierop kreeg hij vanuit de planadvies groep geen duidelijk antwoord Een andere algemene klacht was het tijdtekort bij de bestudering van de stuk ken die ontstaan was doordat deze zo laat verstrekt waren. Een opmerking die hierbij aansloot kwam na de vergade ring van planadviesgroeplid Carolien Magnus die blij verrast bleek te zijn met de grote opkomst, daarbij uitgaand van het feit dat betrekkelijk weinig bekend heid aan deze inspraakavond was ge geven TEKORTKOMINGEN Tijdens de inspraakavond werden een aantal feitelijke tekortkomingen ge king tot de bestaande situatie binnen het buurt- en clubhuiswerk waaronder „Blijhof eveneens valt. als zou „Blij hof" het enige buurt/clubhuis volgens de definitie van de planadviesgroep zijn Uit deze definitie kan begrepen worden dat iedereen bij Blijhof kan bin nen lopen wanneer hij of zij wil Een vertegenwoordigster wees erop dat signaleerd Zo ziet men vanuit de groep vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen niet graag een platform dat zich bezighoudt met praktische za ken. Liever dan een platform ziet men een groep komen die bestaat uit leden vanuit bestaande groeperingen Deze groep zou onafhankelijk moeten zijn van de gemeentelijke overheid De vier personen sterke Blijhof vertegenwoor diging - zij waren de enige aanwezige vertegenwoordiging vanuit het jeugd- en jongerenwerk - was bijzonder onge lukkig met de formulering met betrek- .Blijhof" zeker niet continu open is voor iedereen en dat men het met deze om schrijving niet eens is. VORMINGS- EN ONTWIKKE LINGSWERK Naast de bovenvermelde opmerking over het platform signaleerde men de komst van een vrouwenontmoetings centrum als zeer urgent Het was in de ogen van deze groep belangrijk dat vrouwen een specifieke plek hebben om elkaar te ontmoeten toen door de partijen veel ingeslikt wor den. In 1977 bleek de VVD zijn lesje geleerd te hebben Men was toen wel bereid om met de PvdA samen te gaan werken. In 1981 bleek echter D'66 een blokkade te hebben gelegd." Huub Jacobse is er van overtuigd dat deze regering de rit niet zal uitzitten „De onverdraagzaamheid is geweldig toegenomen De manier waarop men op dit ogenblik met elkaar omgaat is zo danig dat dit zeker geen stand kan hou den. Ook zijn de problemen geweldig groot en zullen er zeer impopulaire maatregelen moeten worden genomen We zitten momenteel met o.a de collec tieve lasten die tijdens de regering Den Uyl geweldig zijn opgevoerd. Deze kun nen nu door de terugzakking van de economie niet meer worden opge bracht We zitten met al die verplichtin gen en het zal heel moeilijk zijn om dit terug te draaien De collectieve uitgaven moeten terug gedrongen worden dit ten behoeve van de werkgelegenheid Hoe dat moet, weet niemand nog Wel is nu al heel duidelijk doorgedrongen dat de bomen niet altijd tot in den hemel groeien Ja cobse ging ook nog in op het banen plan, deeltijdarbeid en de aardgas-op- orengst op. De heer Jacobse is lid van de Tweede Kamer voor de VVD en heeft daar de portefeuille van Ontwikke lingssamenwerking. Afdelings-voorzitter Joost de Jongh opende deze bijeenkomst. Hij verwelkomde de aanwezigen en hoopte ondanks de zeer geringe op komst op een nuttige en leerzame avond. De geringe opkomst was ze ker mede te wijten aan de niet al te gunstige weersomstandigheden en het aantal vergaderingen die deze avond zowel in Leusden als Achter veld werden gehouden. Voordat de heer Jacobse overging tot de behandeling van zijn onderwerp „de actuele politiek" stond hij eerst even stil bij de gebeurtenissen die momenteel in Polen plaats vinden. „Wij moeten hier wel even bij stil staan omdat het niet zo ver van onze grenzen is Men was daar bezig om binnen een land met een com munistisch bewind bepaalde persoonlij ke vrijheden te verkrijgen. Bij de ontwik keling van de laatste dagen kan men zich afvragen of het toch onmogelijk is persoonlijke menselijke vrijheid in een communistisch land te realiseren", al dus Jacobse Hierna ging hij over op het onderwerp van deze avond. „Nederland is aldus Huub Jacobse. „nog steeds een zeer conservatief land Dit is nu ook weer gebleken bij de laatste kabinetsforma- tie. Ook bij deze laatste formatie is de politiek weer ernstig aangetast. Er is al eens voorgesteld om het Staatsrecht te wijzigen. Dat dit alles zo gegaan is ligt niet aan het Staatsrecht doch aan het bedrijven van de politiek. De oorzaak hiervan moet men zoeken in de voor gaande jaren. In de jaren '60 is het reeds begonnen toen de VVD niet wilde regeren met de PvdA. Het was toen uitgesloten om met elkaar te regeren. Men kreeg toen een samenwerking met I de confessionelen en de VVD. In 1972 kwam een keerpunt Geen meerder- I, heid van de Confessionelen en VVD en ook van de andefe zijde niet Er moest ACHTERVELD - Maandagavond werd door de VVD afdeling Leusden een openbare vergadering belegd in D'Ouwe Peerdestal te Achterveld. Ais gastspreker trad Huub Jacobse Kerstspecialiteiten voor AC vriendenprijzen in ons sfeervol bedieningsrestaurant. Menusuggestie Chefkok Avocado met garnalen Runderbouillon Ossehaas Wellington Kerstijs Père Noël Mokka f54J)0_____ vroogJiS2l2 AC Oud Lxusdcn E8 Amersfoori-Maarn/AnWsfoon- Zwolle Vlooswiikscweg I Tel 033-NO98 I AC RESTAURANTS UITEN TOCH Éa\ BEETJE THUIS

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3