Emancipatie leefde in veilinghal INSPRAAKREACTIE GESTUURD NAAR PKB Gemeenteraad reageert op het structuurschema oefenterreinen llona van den Burg:,Ik ben gek van volksdansen' Geslaagde volksdansshow in Blijhof H. Baaiman als raadslid geïnstalleerd plaatselijk nieuws DINSDAG 22 DECEMBER 1981 Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktle: Bert Vos Marnlx Kreljns (pl. verv.) Redaktle: Bertlen Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en advertenties: voor het dinsdagnummer tot uiter lijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 Redaktle en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: f 50,40 per jaar; f 25,70 per half jaar; f 13,10 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant ge publiceerde foto's kunt u nabestel len (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruit betaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant beta len op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na be taling ontvangt u de gewenste fo to's thuis. DE LEUSDER KRANT Is een uitgave van de BDU-kranten- komblnatie te Barneveld. - De jongste groep danste enthousiast "dans ..Almelose Kermis" een uit schieter te noemen De oudere jeugd, tot een jaar of twaalf, kan uiteraard al wat ingewikkelder dansen. De voor de kinderen erg moeilijke Joegosla vische dans ..Sarajevka", was tijdens de repetities nog nooit goed gegaan. Woensdagavond werd hij echter zon der één foutje gedanst. Bij het pu bliek oogstte de .Tennessee Wig Walk" veel succes omdat het hier ging om een soort kwakkeldans waarbij een ..eendeffect" bereikt moest worden. Zelfs voor de medewerker van Blijhof was de afsluiting van het jongerenge- deelte een volslagen verrassing. Ge heel onvoorbereid kregen alle kinde ren een kaars in de hand, een muziek je werd gespeeld en al improviserend staken de kinderen eikaars kaars aan, totdat alle 36 kinderen in een kring stonden met een brandende kaars in de hand. In september werd er gestart met een compleet nieuwe groep volwas senen, terwijl een groep ..gevorder den" doorging met lessen Woensdagavond lieten de beide groepen apart zien wat ze zoal ge leerd hebben, daarnaast danste men ook enkele nummers gezamenlijk Men kan gerust stellen dat men een internationaal dansprogramma pre senteerde, al is de voorkeur van llona van de Burg voor Israëlische dansen goed te bemerken Naast de Israëli sche dansen stonden ook Roemeen gekozen. Tijdens de demonstratie werd er echt wel eens een misstapje gemaakt, de minder kritische toe schouwer zal dat echter nauwelijks opgevallen zijn, omdat het geheel met veel enthousiasme gebracht werd Absoluut hoogtepunt in het pro gramma waren de twee nummers waarin llona zelf meedeed. Samen met Wil Meyer danste de volksdans lerares de dans van ..Rachel en Ja cob". Als afsluiting van het program ma danste llona samen met Truus van de Berg een zelf gemaakte dans Beide dames begonnen hun optre den met een zevental brandende kaarsen die men op het hoofd mee voerde Halverwege de met veel gra tie uitgevoerde dans bleek tot grote verrassing van de aanwezigen dat de kaarsen op geen enkele wijze vast stonden Het schaaltje waarop de kaarsen stonden, bleek op het hoofd meegevoerd te worden. De geslaagde uitvoering is een suc ces te noemen voor de mensen die hard gewerkt hebben om dit resultaat te behalen. Een extra compliment voor de instructrice. llona van den Burg. is echter zeker op zijn plaats Niet alleen heeft mevrouw Van den Burg vrijwel alle kleding van de dan sers gemaakt waardoor het geheel een erg professioneel karakter kreeg, zij zorgt ook dat ze zelf „bijblijft" op het gebied van volksdansen llona volgt nog ieder jaar bijscholingscur sussen. Dit jaar is ze zelfs naar Israël NIEUWE CURSUSSEN Ook volgend jaar gaat men bij Blij hof rustig door met het organiseren van volksdanscursussen. Op 6 janu ari als alle feestdagen weer achter de rug zijn, is iedereen weer welkom Omdat men het aantal groepen wil uitbreiden is er plaats voor nieuwe enthousiastelingen. Vooral in de groep van de allerjong ste kinderen, die van zes en zeven jaar is er weer plaats omdat een aantal kinderen doorschuift naar een groep met ouderen. De zes- en zevenjarigen dansen op woensdagmiddag van 13.30 tot 14 30 uur. Daarna komen een uur lang de kinderen aan bod van acht en negen jaar. Van 15.30 tot 16.30 uur is het de beurt van de jeugd van tien jaar en ouder Men kan zich aanmelden bij llona van den Burg (tel. 942252) of gewoon naar de eerste les komen. Bij voldoende belangstelling wordt het aantal volksdansgroepen voor volwassenen uitgebreid. De bestaan de groepen gaan gewoon door op de woensdagavonden. Per 6 januari wil men echter starten met een groep „beginners", die dan bij Blijhof te recht kunnen van 10.00 tot 11.30 uur in de morgenuren, llona denkt daar bij niet alleen aan jongeren, maar zeker ook aan de wat oudere Leusde- naren die het leuk vinden iets van volksdansen te leren ACHTERVELD - Donderdagavond werd in huize St. Joseph voor de bewoners en voor Sinecura een kerstzangavond gehouden. Mede werking verleende het Leusder Ka- KERSTZANGAVOND ST. JOZEPH merkoor dat enkele kerstliederen op schitterende wijze ten gehore bracht Ook de solo 's die door leden werden gezongen kregen veel bijval. LEUSDEN - ..Emancipatie leeft in Leusden", zei wethouder Gijs van Woudenberg afgelopen donderdag in de raadsvergade ring. Of die opmerking 100 juist is laten we even in het midden, maar dat emancipatie leeft in de gemeenteraad staat buiten kijf In de laatste vergade ring van dit jaar praatten de ver tegenwoordigers van de Leus- dense bevolking namelijk zeer uitvoerig, verwarrend, en bijna op het belachelijke af. over de toekenning van subsidies aan verenigingen en organisaties, die zich bezighouden met eman- cipatie-aktiviteiten. Op een ge geven moment leek het wel een veiling waar bij opbod en afslag subsidies werden uitgekeerd. Burgemeester Rademaker voelde deze methode wellicht aan aan het begin van de behan deling van het voorstel subsi dies ten behoeve van emancipa- tie-aktiviteiten 1982". Hij onder brak het betoog van de eerste spreekster Lily van Amerom, die uitgebreid inging op de subsi die-aanvragen en de voorgestel de hoogte van de bedragen Ra demaker opperde, dat het hem beter leek dat de commissie Welzijn zich nog eens over de aanvragen buigt om daarna ver volgens wellicht een nieuw col legevoorstel aan de raad voor te leggen. Voor die suggestie voel den de Leusdense volksverte genwoordigers echter weinig, omdat de commissie Welzijn in haar laatste bijeenkomst al zeer uitvoerig en met steun van de publieke tribune over deze ma terie had gediscussieerd. VVD'ster Lily van Amerom vond de opmerking van de burge meester dan ook helemaal niet terecht. ,,lk wordt daar zei boos over. Het voorstel is nu aan de orde en e ra0J oe* nu beslissen", spiek LH. die zien nooit zo gauw opwindt. Zij mocht verder gaan met haar be toog. Het VVD-raadslid betreur de het achteraf, dat bij de subsi- die-aanvragen voor emancipa- tie-aktiviteiten geen criteria zijr. gesteld. De ingediende aanvra gen zijn daarom sterk verschil lend en dat maakt de zaak niet gemakkelijker In ieder geval vond ze, dat de VOS-werkgroep VOS staat voor Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving) twee leidsters in plaats van eén leidster per 15 cursisten gesubsidieerd moet krijgen, dat het voorgestelde be drag voor de thema-avonden van het vrouwenkafé 275 gulden lager moet, dat van de subsidie voor de Vrouwenkrant honderd piek wordt afgetrokken, zodat die krant kostendekkend wordt, dat de kosten voor de organisa tie van het Vrouwenkafé niet ge subsidieerd worden en dat de Leusden, de werkgroep ruimtelijke or dening van het Comité Milieuzorg Leus den (CML) en van de Stichtse Milieufe deratie. 125 HECTAREN Zoals bekend kwam het ministerie van defensie dit jaar met een Structuur schema Militaire Terreinen op de prop pen. Daarin worden beleidsvoorne mens ten aanzien van de militaire terrei nen in Nederland genoemd. Zo ook voor het oefenterrein op de Leusderhei, dat uitgebreid zou moeten worden tot een COT voor cavaleristen. Daarom moet het betreffende gebied met circa 125 hectaren worden vergroot tot een duizend hectaren, en dient het een an dere inrichting te krijgen. Dat laatste heeft betrekking op de voorgestelde aanleg van tankoefenbanen in het COT. De inspraaktermijn op het structuur schema verstrijkt aan het eind van dit jaar TEKENEN Ook een andere activiteit van Blij hof kwam woensdagavond aan bod. De wanden van beide zalen hingen vol met werkjes van cursisten, die zich onder leiding van Anneke den Duik bezighouden met allerlei vor men van tekenen. Tot nog toe gaat het bij de tekencursus vooral om het modeltekenen, er bestaan echter plannen om ook aandacht te gaan besteden aan „stillevens" Mevrouw Den Duik werkt nu al twee seizoenen als cursusleidster bij Blij hof. Wat haar opvalt is dat de cursis ten steeds weer verbaasd zijn over hun eigen kunnen, „de mensen kun nen over het algemeen meer. dan ze zelf denken", zo meent Anneke. In januari start weer een nieuwe serie tekenlessen in het clubgebouw van Blijhof. Dan zal ook begonnen worden met aandacht te besteden aan het schilderen met olieverf, een terrein waarop men zich tot op heden niet begeven heeft. De cursus voor de dinsdagmorgen is al volgeboekt. Er zijn echter nog wel open plaatsen voor de maandagavond en de don derdagmiddag. Aanmelden kan ge beuren bij de cursusleidster, telefoon 941947. Lily van Amerom: boos gemeentelijke bi/drage voor de emancipatorische toneelavon den van dit kafé wordt verlaagd. In de aanvraag van het Leusdens vrouwenkafé wordt aangekon digd dat toneelgroep Proloog een van de voorstellingen zal verzorgen Lily van Amerom wil de nog wel even iets kwijt over Proloog ..Die toneelgroep ge bruikt veel schuttingwoorden en ik weet niet of veel vrouwen daarvan zijn gediend". Raadslid Harm Offereins (SGP/GPV), vrouwvriendelijk en bewonderenswaardig ijverig, kwam met de verbijsterende me dedeling, dat toneelgroep Pro loog niet naar het vrouwenkafé komt en dat ook helemaal niet van plan is. Die wetenschap had Harm vernomen m een telefoon gesprek met Proloog. Wethou der Van Woudenberg liet daarop weten, dat als deze toneelgroep niet naar Leusden komt, er geen cubsidie aan het vrouwenkafé wordt uitgekeerd. Dat was dat. Keren we terug naar het debat. Naar Corri Verduin. Zij vond ook dat de VOS-werkgroep twee le.usiers gesubsidieerd moet krijgen, ual de administratiekos ten van het vrouwenkafé niet in ut- subsidie-aanvraag thuisho ren aidat de Ned. Christen Vrouwenbond Leusden-Zuid niet 130 gulden, maar 675 gul den dient te krijgen. CDA'ster Evelien Blom was ook van me ning dat voor twee VOS-leid- sters subsidie moet worden uit gekeerd. De drie vrouwelijke raadsleden onderstreepten het belang van de VOS-cursussen en lieten weten dat een leidster op 15 deelnemers te weinig is. Wethouder Van Woudenberg liet daar het zijne over horen. ,,Het is niet eerlijk tegenover andere verenigingen om bi/ de VOS-cursussen twee leidsters te betalen. Dat kan precedenten van de Achtervelder. werd eerst door de raad afscheid genomen van Wim Bor, die negentien maanden geleden de heer Kuipers in de gemeenteraad opvolgde Burgemeester Rademaker typeerde de heer Bor als een zwijgza me man. die op zijn manier de me ning van Gemeentebelangen kort weergaf. CDA'er Piet Voormolen sprak namens de raad in ongeveer dezelfde bewoordingen en voegde toe. dat de heer Bor nimmervoor pers en publiek heeft gesproken, maar altijd zakelijk voor zijn achterban op kwam. De heer Baaiman is het zesde nieu we raadslid in de drieënhalf jaar dat de Leusdende gemeenteraad functi oneert. Van die zes werden er dit jaar vier geïnstalleerd De enige fractie die nog ongewijzigd is. is die van de SGP/GPV (Harm Offereins) scheppen bij andere Leusdense verenigingen, waar veel aan vrij willigerswerk wordt gedaan" Toen alle discussies achter de rug waren en Evelien Blom had opgemerkt het niet te begrijpen waarom het zo rumoerig in de raadszaal was, omdat emanci patie voor vrouwen én mannen is, kwam het veiling gedeelte aan de orde. De diverse raadsleden brachten ieder hun wijzigings voorstellen over het een of ande re subsidiebedrag naar voren. Het aantal hoofdschuddende mensen in de zaal werd groter. Burgemeester Rademaker, vei lingmeester tegen wil en dank, hamerde de voorstellen bij op bod en afslag af. Voor de (nog) geïnteresseerden: geveild is een subsidie van 780 gulden voor een tweede VOS-leidster en een bedrag van 675 gulden (in plaats van 130 piek) voor de NCVB Leusden-Zuid. De administra tiekosten van het vrouwenkafé kwamen niet onder de hamer; die moet ze zelf betalen. Voor de rest werd het college voorstel over de emancipatie subsidies door de raad overge nomen. Burgemeester Rademaher had aan het begin van het debat misschien toch gelijk de com missie Welzijn had beter nog eens deze hele materie kunnen bespreken. Al vinden met name de vrouwelijke raadsleden dat er al zeer uitvoerig over dit onder werp in de commissie is gespro ken en het college met een meer ..dienovereenkomstig" voorstel had moeten komen. CASPAR VAN LOO Harm Offereins: telefoontje (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De gemeenteraad van Leusden heeft op advies van de commissie OW/RO een zoge heten Inspraakreaktie over het Structuurschema Militaire Ter reinen gestuurd naar de „In spraak Planologische Kernbe slissing (PKB)". De raad laat daarin weten, dat bij de aanleg van een Compagnies Oefen Ter rein (COTj op de Leusderhei, (de komst van dit COT wordt in het structuurschema genoemd) drie aspecten zeer grote aandacht verdienen. In de inspraakreactie slaat letterlijk: „Aannemende dat het militaire oefen terrein (een COT) op de Leusderheide noodzakelijk is, willen wij als gemeente raad enkele aspecten met nadruk naar voren brengen, te weten, a) het natuur lijk aspect, b) de verwachte overlast (geluid en stot) voor inwoners van onze gemeente en met name voor de bewo ners van het buurtschap Waterloo, c) de mogelijkheid om de geplande tankrond- baan niet dicht langs de Doornseweg te laten lopen maar te verplaatsen achter de Utrechtse Heuvelrug in de Leusder heide". Dit laatste aspect kwam aan vankelijk in de concept-inspraakreaktie niet voor, maar werd donderdagavond in de raadsvergadering op aandringen van met name Jan Jacobs (PKL) eraan toegevoegd In de reactie van de Leusdense ge meenteraad aan de PKB wordt tenslot te opgemerkt, dat de bij het gemeente bestuur binnengekomen afschriften van inspraakreacties op het Structuur schema Militaire Terreinen zullen wor den meegenomen bij de voorbereiding van de herziening van het bestem mingsplan Den Treek, een herziening die met name betrekking heeft op de Leusderheide. De genoemde afschel len van de inspraakreacties zijn afkom stig van de bewoners van het buurt schap Waterloo, het PPR-aktiecentrum LEUSDEN De heer H. J. Baai man uit Achterveld is donderdag avond door burgemeester J. Rade maker geïnstalleerd als raadslid. Hij is de opvolger van Wim Bor, die geen tijd meer had voor het raadswerk. De heer Baaiman vertegenwoordigd de plaatselijke partij Gemeentebelan gen. Voorafgaande aan de installatie H. J. Baaiman (Gemeentebelangen). (van één onzer medewerkers) LEUSDEN Je kunt rustig stellen dat in Leusden volksdansen en llona van den Burg bij elkaar horen, llona is dan ook, zoals ze zelf zegd, „hele maal gek van volksdansen". Dat ze dat enthousiasme ook op haar leer lingen weet over te brengen kon een ieder die daar belangstelling voor had vorige week zelf constateren. Ter afsluiting van de najaarscursus ga ven alle volksdansgroepen in de gro te zaal van „Blijhof" een demonstra tie van hun kunnen. Volksdansen is nu al zes jaar een vaste activiteit op de kalender van de speel- en recreatievereniging „Blij hof". Al zes jaar geeft llona les. Voor al na de uitbreiding van het clubge bouw van Blijhof is de belangstelling voor het volksdansen groter gewor den. In het najaar begonnen drie kinder groepen en twee volwassenengroe- pen aan een nieuwe cursus, die zou bestaan uit een vijftiental lessen. Vo rige week woensdag lieten de diverse groepen zien wat ze in die paar we ken tijd geleerd hadden. De belang stelling voor de demonstratie was erg groot. De beschikbare ruimte was maar net groot genoeg om de dan- sèrs nog ruimte te bieden om hun voorstelling te geven. (De avond werd geopend met een aantal 'dansjes welke werden uitge voerd door de jongste groep kinde ren, die van vijf, zes en zeven jaar. De kinderen, gekleed in rode rok of broek, witte blouse en rode zakdoek deden alles beslist niet helemaal foutloos. Het geheel was echter be slist aandoenlijk te noemen. Vooral de dans „Onder Moeders Paraplu" oogstte veel succes. Bij het optreden van de acht- en negenjarigen was de se, Griekse, Armeese en Amerikaan se dansen op het programma. De kringdansen. Rijdansen en Squa- redansen werden in een vlot tempo afgewisseld Ook was de variatie in langzame en snelle nummers goed geweest voor een veertiendaagse cursus. Dat de sfeer tijdens de uitvoe ring van woensdagavond zo goed was, verklaart llona door simpelweg op te merken „dat ze zo'n fijne band heeft met de cursisten".

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3