Spaanse ontboezemingen Kantlijn Leusder Krant FILMS OP TV IN 't WEEK- END FOTO-KOPIE NODIG? WEEKENDDIENSTEN Winter Lisiduna (1) Lisiduna (2) Medaille Miljoen Typefout 1 E 1 DONDERDAG 24 DECEMBER 1981 eiisd Bf* ran Loep op Leusden Peter Noorland en de zijnen slaakten een zucht van opluch ting: ,,De kabel is weer vrij Voorzitter Schoolraad zet an dere pet op, lees ik in m 'n krant Zeker een warmere Lees ik tot mijn verbazing dat de vertegenwoordiger van de Geut in de Jeugdraad niet wil de praten Had toch echt be grepen, dat er in de Geut niets anders wordt gedaan met al die bestuurlijke praatgroepen WaaROM de ROMDaaROM! CIMK: De Hamershof zou een warenhuis als de Hema moe ten krijgen. Zo. nu leest u het ook eens van een ander Het CIMK heeft natuurlijk wél die brief aan wethouder Wage naar gezien Anders zou ze vast niet op het idee zijn geko men Tot mijn verbazing gekonsta- teerd dat het toekomstige post kantoor bij De Hamershof toch weer van plaats is veranderd. Heeft de PTT de oorspronkelij ke grond weer terug verkocht aan de gemeente Is Rinze Bloemhof nou lid van de UW geworden of niet? Nee hoor, die wordt straks vrij willig wethouder als hel aan hém ligt. En dat is héél iets anders. Velen hebben ons gevraagd wie toch die twee geheimzinni ge mannen waren, die avond aan avond bij zo 'n antennekast zaten te gluren naar een TV- toestel. Nee hoor. dat waren geen piraten mevrouw en óók geen leden van ..Antenne Vrij". Die meneer, die zijn abonne ment op de Leusder Krant op zegde. omdat hij het niet met de lokale televisie-uitzendin gen van de ROM eens was. dacht natuurlijk dat de Leusder Krant een programma-blad was geworden. Eén ding is nu wel duidelijk ge worden de bezuinigingen op de gemeentelijke gladheidsbe- strijdingen kunnen nu wel weer geschrapt worden Dat was dus een uitglijder van de eerste orde. Volgens mij hebben de plaat selijke rijwielhandelaren geen enkele fietslampje meer in voorraad gezien het grote aan tal fietsers dat zich tegenwoor dig zonder licht door het duis tere Leusdense landschap voortbeweegt Jaren lang hebben we er met z'n allen wat nostalgisch over gesproken en nou we een ge garandeerde witte Kerst kun nen verwachten zitten we met z'n allen te kankeren. Niettemin wens ik u goede Kerstdagen toe Moge het licht in de duisternis ook doordrin gen tot alle fietsers die het nu zonder doen En voor alle weg gebruikers heb ik een troostrij ke gedachtehet wordt vast wel weer eens zomer V. Rozendaallaan 9 Leusden-C. HUISARTSEN Voor de huisartsen in de gemeente Leusden, voor de praktijken van de art sen Van den Berg, Binkhorst/du Boeuff, Boersema/Koch, Lantink/Verhagen, Van Nieuwkerk en Den Toom neemt dit weekeinde waar 25 en 26 december dr W. van den Berg. Marterhoeve 1, Leusden-C. tel 945735. 26 en 27 de cember dr J den Toom, Van Diepen- heim Scheltuslaan 7. Leusden-Z, tel 943300 Voor spoedgevallen: spreekuur zater dag- en zondagmiddag om 14 uur Visi tes graag voor 10 uur 's morgens aan vragen APOTHEEK Apotheek Leusden. winkelcentrum De Biezenkamp Geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 18.00 uur en uitsluitend voor spoedeisende ge vallen van 19.30 tot 20 00 uur. Op zater dag en zondag geopend van 14 00 tot 14.30 uur en van 17.30 tot 18 00 uur. WIJKVERPLEGING Dit weekeinde 25. 26 en 27 december heeft zr M A. Bos. Burg. de Beaufort- weg 4. Leusden, tel. 942081 dienst Bo vendien heeft deze zuster avonddienst van donderdagavond 24-12 t/m woens dagavond 30-12. VERLOSKUNDIGE 25. 26 en 27 december en Oud en Nieuw Mevr. R. Dijkhuizen, H. van Vian- densiraat 2. Amersfoort, tel 19200 b gg 722000 TANDARTS Voor noodgevallen in het weekeinde: Dokterscentrale Amersfoort tel. 033- 722000 MAATSCHAPPELIJK WERK EN GE ZINSVERZORGING De spreekuren van de gezamenlijke dienstverleningsinstellingen in Leus den en Achterveld zijn als volgt: LEUSDEN-CENTRUM: In de boerderij Groot Krakhorst, Bolderikhof 18. tel. 945618 Maatschappelijk werk maandag 9 00- 10.00 uur MDE; dinsdag 9.00-10 00 uur PSC; woensdag 9 00-10.00 uur Ge meente Leusden. donderdag 9 00- 10 00 uur PSC. vrijdag 9.00-10.00 uur MDE MDE gezins- en bejaardenverzorging en maatschappelijk werk maandag van 14 00-15 00 uur; dinsdag van 14 00- 15 00 uur Gezamenlijke Kruisvereni gingen (AIMD), dinsdag en donderdag van 9.00-10.00 uur PSC LEUSDEN-ZUID: In Kruisgebouw. Roo van Aldewereltlaan 13. tel 940818 Maatschappelijk werk: maandag 10 00- 11 00 uur Gemeente Leusden; vrijdag 14.00-15.00 uur PSC Gezinsverzorging en Bejaardenhulp maandag 13 30-14 30 uur AIMD; vrij dag 14.00-15.00 uur PSC ACHTERVELD: Kruisgebouw. Walter van Amersfoortstraat 30. tel 03425- 1333. Maatschappelijk werk: vrijdag 9 00- 10.00 uur Gemeente Leusden Gezinsverzorging en Bejaardenhulp: vrijdag 9 00-10 00 uur MDE Maatschappelijk werk MDE. maandag van 11.00-12 00 uur Tijdens het weekeinde kan men zich in dringende gevallen dag en nacht wen den tot de telefonische hulpdienst voor Vechtstreek, Gooi en Eemland. tel. 035-45555 WERKGROEP „LAAT LEVEN" te Leusden. hulp voor moeder en kind bij niet gewenste zwangerschap, tel 033- 942291 en 033-940541 (Leusden) en tel. 033-620244 (bureau ..laat leven" Amersfoort) DIERENARTSEN: Gelieve uw eigen dierenarts of die renkliniek te bellen Een telefonisch ant woordapparaat geeft op welke dieren arts voor spoedgevallen te bereiken is. TEL. HULPDIENST: Werkgroep Homosexualiteit Amers foort (WHAM). Iedere vrijdagavond van 20 00-24 00 uur. tel 03495-5672. PASTORALE HULP: Spreekuren Er zijn vaste tijden, waarop mensen aan de pastorieën een pastor kunnen berei ken Leusden. maandag, dinsdag, don derdag en vrijdag van 9.00-9 30 uur en van 14 00-14 30 uur Arhfprvpld maandag en woensdag van 16.30- 17 30 uur en vrijdag van 19 00-20.00 uur Buiten deze tijden zal er lang niet altijd een pastor aanwezig zijn. Graag van deze tijden gebruik maken. RUTGERSHUIS AMERSFOORT (bu reaus voor geboorteregeling en sek- sualiteitsvragen). Zonnehof 10 (in het GG en GD gebouw), tel 033-18931. Spreekuren volgens afspraak. OPPASCENTRALE: Van maandag tot en met zaterdag tussen 16 00 en 18 00 uur. tel. 944235. Grienden 16. Leusden AA (ANONIEME ALCOHOLISTEN) WERKGROEP „DE SCHAKEL": Groepsavonden iedere dinsdagavond in het Groene Kruisgebouw. Leusden- Zuid, tel. 033-940439 (24 uur per dag). Corr adres Postbus 709. 3800 AS Amersfoort. A.A. Amersfoort telefoon 941102 Al-Anon (zelfwerkgroep van familie en vrienden van mensen met alkoholpro- blemen) AJ-Anon Amersfoort, Postbus 946, 3800 AX Amersfoort, tel 727203 en 753373 Al-Anon Werkgroep te Leusden: Groepsavonden iedere dinsdagavond om 20 00 uur in Huize Groot Schutter- hoef, Arnhemseweg 10,3832 GL Leus- den-Zuid (tevens corr. adres), tel inl. 033-943722 b.g.g. 940182 Hulpdienst Gemeentedlakonaat Dorpskerk: Voor Groenhouten, Akkerhoeve- Noordwljck, Langenbeek: Mevr Langbroek. Weesboom 13. tel 940130 en mevr Lawalata. Wanmolen 20. tel 944237 Voor Zuid: Mevr Abbring. Pr. Christi- nalaan 7, tel. 942047 en mevr. Schwencke. v. D. Scheltuslaan 44. tel. 940635 Voor het gebied ten noorden van de Noorderinslag-Middenweg kunt u zich tot de hulpdienst Marcuskerk richten Oppascentrale voor gehandicapten Amersfoort e.o.: Kontaktpersoon voor Leusden Nel van Lippevelde, Bretagne 22. tel 942485 Kraamcentrum: spreekuur elke twee de woensdag van de maand van 11.00 tot 11 30 uur in het wijkgebouw Kroon- eend Daar moest ik een dezer dagen in een klein plaatsje op de Veluwe zijn, of is het in de Veluwe 9 Dus, midden in de nacht om half acht al uit de veren nou veren, 't is meer kunst stof geloof ik, en het pad op Inder daad het pad op want van straten is in het brave dorp deze weken niet veel te merken De velevoorrangs wegen" uitgezonderd, is er van sneeuwruimen weinig te zien De hofjes, buurten, wijken zijn vrijwel onbegaanbaar, hier en daar gaan de fietsers over de rijweg omdat de fietspaden levensgevaarlijk zijn De wat oudere Leusderikken gaan of niet of heel behoedzaam over de trottoirs en af en toe zie ik er een een smak maken waarbij m'n schaarse haren ten berge rijzen En dat te weten dat er een prachtige foto in de krant heeft gestaan, met al het sneeuwruim materiaal er op dat we rijk zijn Een indrukwekkende plaat, met stoere mannen en stoere machines, en ik en m 'n buren maar ploeteren om het autootje uit het hof je en in het rechte spoor te houden En toen rees er een stoute gedachte in me op. er zijn zoveel mensen zon der werk er) wellicht veel die iets zouden willen doen. zou het moge lijk zijn deze mensen al of niet tegen een kleine vergoeding de voet- en fietspaden begaanbaar te laten ma ken, zo ging het ook in de dertiger jaren met zijn 350 000 werklozen Ik weet wel ergens scheppen te koop voor een zacht prijsje. Om dis criminatie tegen e gaan zou ik het eerst de vrouwen laten doen en het volgend sneeuwseizoen de man nen. Zo zou hetwelzijn' van de wat oudere dorpelingen aanzienlijk ver beterd worden Ik geloof dat dit wat is voor de vrouwenraad, die zou er een beste beurt mee maken. Nog even over al die voorrangs wegen Rotterdam is de meest de mocratische stad van ons land, daar is ieder ten minste gelijk aan een ander, er zijn daar geen voorrangs wegen. een ieder krijgt gelijke kan sen, en dat willen we toch9 Tenslot te kwam ik toch nog op of in de Velu we, onderweg genoten van de win terse pracht, bomen, struiken, de weilanden gehuld in een zilveren waas en opeens brak daar even de zon door en toverde een sprookjes achtige lichtglans over het met sneeuw en rijp bedekte groen. Zelfs de kale takken en stammen hadden in dit vroege zonlicht iets feestelijks. Een zachtroze sluier spreidde zich over de toppen der bomen op de vlakke velden tekende diepzwart een schuur of stal zich af Wat vliegdennen langs de weg prijkten met een paarlemoeren pruik, de vreemd kronkelende stam men scherp afstekend tegen de ein der Verder weg een wazige damp die alle lijnen verzachtte tot pastelkleu ren Ik ben even gestopt om dit alles te beleven, en te zwelgen in die kleu ren Ik dacht aan de oud-Hollandse schilders: Aert van der Neer, en Schelfhout die zulke wintertaferelen op het doek brachten Verderop in het bos was de zon wegmaar een kristallijnen glans zweefde tussen de bomen en maak te een sprookje van het bos En toen was ik weer terug in het bruisende, ik bedoel in het schuifelende dorp, voorzichtig laverend door de niet- ge ruimde straten Ogenschijnlijk heel rustig, maar van binnen bruist het in de dorpse sfeer, sporthallen, tennistoestan- den, wel een warenhuis, niet een warenhuis, wijzigingen in het winkel bestand, er is veel dat z'n draai nog moet vindenWoningbouw die niet verloopt als we in ons optimisme dachten En als de geruchten waar zijn. dan krijgen we er ook nog eens een der de winkelcentrum bij. Er worden stukken best boerenland beschik baar gesteld voor schone industrie. ,,Men" zegt dat het gemeentebe stuur in haar opperste wijsheid ver gunning gaat geven om in die werk- gebiedjes beperkte detailhandel toe te staan De ervaring elders heeft geleerd dat die ..beperkingen' in de kortste keren overschreden kunnen worden En zo kan en zal er waar schijnlijk een derde koopcentrum komen, dat door lagere investe- ringslasten sommige bedrijven in het dorp de das om kan doen. Je kan geloven dat de Hamershoveniers, Biezenkampers en de rest van de hard sappelende kleine zelfstandi gen blij zijn met dit beleid. En dat met de verkiezingen in aantocht, raads leden die,ja zitten te knikken en de inspraak die gevlucht is. En toen waren we weer eens in de kerk van St. Josef, de kerk is van binnen heel fijn gerestaureerd, een voudig. zonder opsmuk met in het midden der parochianen het altaar en de kansel, een kerk waar /e je thuis kunt voelen D 'r werd een bore- linkske gedoopt en we mochten er bij zijn, weg met alle overtollige plechtigheden, de jonge priester deed de gewijde handelingen met aandacht en overgave en de ouders werden er nauw bij betrokken En omdat er veel kinderen bij waren hebben we het borelmkske een ,,lang-zal-ie-leven" toegezongen, 't klonk nog goed ook in die grote ruim te en wat een zegen dat dit alles tegenwoordig kan. We waren toen nog even ergens op visite, zeker vijfentwintig overwe gend jonge mensen bijeen, heel leuk en gezellig en wat me opviel was, dat er van al die luitjes er maar drie waren die rookten waaronder ik Redaktie: Marnix Kreyns; Bijdragen: Caspar van Loo De Leusdense muziekvereniging „Lisiduna" - bekend van concerten. Sinterklaasintochten, openingen van aktiviteitencentra en dergelijke- zit met een probleem. Het betreft de repetitieavond, bij „Lisiduna" van oudsher de vrijdagavond. Maar, zo vragen de muzikanten zich af, zou die vrijdagavond nu niet voor mensen die lid willen worden van „Lisiduna" een belemmering vormen? Doordat ze op vrijdagavond wel eens naar een feestje gaan of het lange weekend graag op een camping doorbrengen of watdënook. Als dat zo is, en er meer muzikanten te verwachten zouden zijn op een andere doordeweekse avond, dan is men bij „Lisiduna" bereid om de wekelijkse repetitie te verplaatsen. Maar voordat men dat doet, wil men weten, om hoeveel adspirant-muzikanten het zou gaan. Dus, als het u mocht betreffen, bel dan even met de heer B. Duinsbergen, telefoon 03498-3152. Niet alleen zijn er nieuwe muzikanten welkom bij „Lisiduna", men kan er ook nog majorettes gebruiken. De heer Duinsbergen meldt ons dat men bij „Lisiduna" nu de beschikking heeft over een kleine, geselecteerde groep, die het de komende jaren goed zal doen bij optredens in en om Leusden. Misschien in de toekomst ook wat verder in het land, maar dat is nu nog moeilijk te bekijken. Momenteel treedt het majorettenpeloton zo n 25 keer per jaar op. De majorettes staan onder leiding van Lucie van der Last, die niet alleen instructrlce is, maar tevens jurylid van de KNF. En dat, verzekert de heer Duinsbergen, betekent dat Zaterdag 26 december, Duitsland 1, 22.15 uur: Le Clan des Sici- liens Een Franse speelfilm uit 1969 in de regie van Henry Verneuil In de hoofdrollen Jean Gabin en Alain Delon Een politiefilm, waarin een Parijs commissaris jacht maakt op een gangster, die echter beschermd wordt door een Siciliaanse clan Zaterdag 26 december. Duitsland 2, 16.25 uur: Sissi, die junge Kaïserin Oostenrijkse speeltilm met onder anderen Romy Schneider, Karlheinz Bóhm en Gustav Knuth Zaterdag 26 december, Duitsland 2, 19.30 uur: Potop Het eerste deel van een Poolse speeltilm uit 1974 ..Potop (zondvloed) is de spectaculaire verfilming van de gelijknamige roman van Henryk Sien- kiewicz. Het verhaal speelt zich al tegen de achtergrond van de bloedi ge veldslagen tijdens de Zweeds-Poolse oorlog van 1655 tot 1660 Een Poolse officier van adelijke alkomst wordt verliefd op een meisje Het tweede deel van deze film wordt zondag 27 december op dezelfde zender en op dezelfde tijd uitgezonden Zondag 27 december. Duitsland 120.15 uur: Morocco Amerikaan se speeltilm uil 19Ó geregisseerd door Josel von Sternberg Mei in de hoofdrollen Mariene Dietrich en Cary Copper ..Morocco" is het filmde buut van Mariene Dietrich in Hollywood Zij speelt de aantrekkelijke nachtclubzangeres, die in een Marokkaanse club gaat optreden Zij wordt verliefd op Tom Brown, een soldaat uit het Franse vreemdelin genlegioen De liefde tussen Amy en Tom (gespeeld door Gary Coo per) verloopl echter niet helemaal volgens het boekje Zondag 27 december. Duitsland 2. 15.15 uur: Sissi Schicksalsjah- ren einer Kaïserin Oostenrijkse speeltilm uit 1957. die min ol meer hel vervolg is op ..Sissi. die junge Kaïserin". de film die zaterdag op Duits land 2 is te zien int.: Van Heteren - Makelaardij Tel. 03449-1943. Leusden, Kornoelje 35 Goed onderhouden middenwoning met ber ging en achterom. Bevat o.a. gezellige grote Z-kamer met parketvloer en isol. begl., 5 slaapkamers en fraaie badkamer met ligbad. Leuk aangelegde achtertuin, grenzend aan speelweide. Een zilveren draagmedaille van de Kamer van Koophandel is de heer C Schaap uit Driebergen ten deel gevallen Dat kleinood kreeg hij afgelopen vrijdag opgespeld, omdat hij 25 jaar in dienst is bi/ de Leusdense metaalwarenfabriek ..UMEFA. De heer Schaap begon 25 jaar geleden als produktiearbeider en is thans chef van één van de produktieafdelingen van UMEFA, waar onder meer metalen kampeerartikelen vervaardigd worden. Direkteur N. Cru! spelde de versierselen bij de heer Schaap op Dat gebeurde tijdens een receptie in het bedrijf aan de Ambachtsweg, waarbij de heer Schaap ook nog diverse kado's in ontvangst mocht nemen De receptie werd vooral bezocht door collega 's en oud-collega's Deze zes boekwerkjes vormen tezamen het tot nog toe geproduceerde deel van het structuurplan voorde gemeente Leusden Een structuurplan, waarvan de procedure terdiskussie staat. D 66 heeft dezer dagen de knuppel in het hoenderhok gegooid. In een briefstellen de democraten, dat het nu welletjes moet zijn met het structuurplan. Ophouden na afronding van fase drie en vier - hetgeen in de maand april van het volgend jaar zal geschieden - en de fasen vijf en zes maar overslaan. Te verwachten valt dat binnen politiek Leusden meer mensen daar zo over denken en dat zullen we begin volgend jaar - bijvoorbeeld bij de algemene beschouwingen - wel te horen krijgen Voorlopig illustreren we de situatie even Deze zes deeltjes hebben nu bijna één miljoen gulden gekost. Een stapeltje van éen miljoen dus. En als we fase vijf en zes nog wel gaan doen, komt daar nog eens f 275 000,-bij. Maar ongetwijfeld ook wel een paar boekjes de meisjes een goede opleiding Krijgen bij „Lisiduna". De meisjes zijn inmiddels druk in de weer met het instuderen van een aantal nieuwe dingen. Wie nog lid wil worden van het peloton, krijgt speciale bijles om eventuele achterstand in te halen. Opgeven kan bij dezelfde heer Duinsbergen. telefoonnummer zie boven. Wie eerst eens een kijkje wil nemen op een repetitie kan iedere dinsdagavond om 19.00 uur terecht in het gebouw van de speeltuinvereniging „Blijhof" in de Ansfriduslaan. Typefouten in officiële stukken kunnen in de regel vaak storend of verwarrend werken. Maar een slippertje van de schrijfmachine, waarop netjes een raadsvoorstel werd getikt, heeft voor de Stichting Achterveld 600 een royale uitwerking gekregen. In de laatste raadsvergadering in Leusden kwam het voorstel van het college aan de orde, waarin de raad werd gevraagd een eenmalige subsidie van 35.000 gulden aan de Achterveldse stichting toe te kennen. Een stichting die bij gelegenheid van het 600-jarig bestaan van Achterveld in het leven is geroepen om de gebruikelijke jubileumfestiviteiten op touw te zetten. Aangezien deze aktiviteiten geld kosten en de stichting op de begroting een tekort had geraamd van 31.650 gulden, werd er om steun bij de gemeente aangeklopt. Het college vond het „teneinde de stichting in staat te stellen op een passende wijze de aktiviteiten ten uitvoer te brengen" goed een bijdrage te verlenen en besloot aan de raad voor te stellen een subsidie van 33.000 gulden toe te kennen aan de Stichting Achterveld 600. Maar wat geschiedde dus? Op de typkamer van het gemeentehuis ging iets mis en verscheen het bedrag 35.000 gulden in het voorstel. De gemeenteraad wilde daar niet moeilijk over gaan doen en liet zich van zijn royale kant zien. Gevolgeen onbestrafte typefout van tweeduizend gulden en een gelukkige Stichting Achterveld 600.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 11