I SOMBERE TOEKOMST VAN DE MENSHEID WMo 221 Het menselijke gezicht van een mythische mollengemeenschap Chandler garant voor spanning en goed plot De Surinaamse keuken: handzaam en goed boek dossier Derde |Vereldoorlog WILLIAM HORWOOD'S „DUNCTON SAGA" DONDERDAG 31 DECEMBER 1981 Nog 18 jaar tot de Apocalypse. door Bert Vos) Volgens de brigade-generaal bui en dienst Shelford Bidwell en met lem tien defensie-specialisten, kan Ie derde wereldoorlog binnen vijf aar een feit zijn. En wat dat voor de nensheid betekent, wordt In het foor hem geredigeerde boek „W.O. Jl", dossier Derde Wereldoorlog'' iitvoerlg en angstaanjagend realis- isch geschetst. Bidwell staat niet al- een. Want reeds eeuwen eerder verd aangegeven, dat de twintigste >euw wel eens het einde van het hui- lige tijdperk en de daarin levende jnensen zou kunnen betekenen. Wat door Bidwell na een zorgvuldige nalyse als de grootste waarschijnlijk heid werd vastgesteld, een derde we- eldoorlog met als resultaat de vrijwel olkomen vernietiging van de huidige amenleving, is door bekende en tame- jk onbekende profeten en zieners eeu- /en geleden reeds voorspeld. Het is pvallend dat met name de laatste jaren ijvoorbeeld de befaamde profetieën tan de zestieneeuwse ziener Nostrada- ius zo enorm in populariteit zijn geste gen. Moderne bewerkingen van zijn oorspellende boeken vliegen als •roodjes over de toonbanken van de boekhandels. Met name in Frankrijk is ;en ware Nostradamus-rage ontstaan llet lijkt er op, dat de huidige samenle- 'ing de voorspellingen van Nostrada- ius koestert als een sombere bevesti- Iing van hun eigen vermoedens. Het is ■aar het wereldbeeld van vandaag is iepaald niet opwekkend te noemen 'oortgaande kernbewapening en daar mee de dreiging van een derde wereld oorlog, honger, ellende en onderdruk- 'ing in veel werelddelen, economische &n geestelijke crisis: zoiets kan niet lang loed blijven gaan De reaktie kan niet litblijven Als we de profeten moeten geloven. Ian is het jaar 2000 het fatale jaar van *nze ondergang. Nostradamus is de bekendste onder hen. Van hem ver- 'cheen kortgeleden bij uitgeverij Veen b Utrecht de vertaling van een boek *>ver deze Franse profeet en zijn werk: 1 De profetieën van Nostradamus", ge schreven door dr. N. Alexander Centu- rio. Hoewel de voorspellingen van No stradamus blijkbaar erg moeilijk op ..jaartal" zijn in te schatten, heeft de schrijver getracht om de befaamde „tijdsleutel", die Nostradamus zegt te hebben gebruikt, te ontsluieren. De Franse ziener heeft zijn voorspellingen namelijk niet in de juiste volgorde opge schreven. uit angst naar men zegt voor de Inquisitie. Talrijke wetenschappers hebben zich over dit fenomeen gebo gen, maar tot nu toe is niemand er in geslaagd om op overtuigende wijze die tijdsleutel te vinden om daarmee de nogal chaotische volgorde van de be faamde Centuriën van Nostradamus te ordenen Ook Centurio (een schuil naam?) slaagde daar niet in. ook al zegt hij, dat de door hem gebruikte methode z.i. de beste is. Het resultaat van deze onderzoeken is, dat het jaar 2000 op zich niet meer direkt veel onheil geeft Het gaat bij No stradamus meer op de gehele periode tussen 1990 en 2035 In die periode vinden talrijke oorlogen plaats met ver schrikkelijke uitwerkingen. Europa is een chaos, het midden-oosten en Rus land éen kokende oorlogsketel Toch kan men enige twijfels koesteren aan de waarheid van Nostradamus. Door de eeuwen heen wordt voorspeld, dat de wereld tenslotte beheerst zal worden door een Vredestichter, anderzijds door Het Beest. In het midden latend wat Nostradamus voor ogen heeft, is het wel vermakelijk te lezen, dat de Frans man uit de zestiende eeuw in ieder ge val een Fransman op het oog heeft, die vrede zal schenken in de eerste helft van de 21e eeuw Ook de naam wordt door Nostradamus genoemd: Hendrik de Gelukkige, geboren op 21 j'anuari 1981 uit het geslacht van de Bourbons Deze Hendrik de Gelukkige zal in 1999 koning van Frankrijk worden In die pe riode zal hij een grote Arabische invasie weerstaan en reeds veroverde delen van Frankrijk en Spanje op de Arabie ren heroveren Die strijd tegen de Ara bieren (DE VAR) in heel Europa zal tientallen jaren duren, maar Hendrik de Gelukkige zal overwinnen En wordt tenslotte president van de Verenigde Staten van Europa. Trieste balans: zo'n tien miljoen doden en gewonden, alleen al in Europa WÈS& In het boek over Nostradamus is ui teraard veel meer te lezen dan hetgeen volgens de Franse ziener nog moet plaats vinden. Ook de periode tussen 1500 en nu is door Nostradamus voor speld. Tal van feiten van nu zijn terug te vinden in de befaamde Centuriën Voorspellingen, die zijn uitgekomen. Of de Hendrik de Gelukkige van Nostrada mus ooit nog eens president van de Verenigde Staten van Europa zal wor den na een vernietigende oorlog tussen oost en west, zal pas over dertig jaar, veertig jaar bekeken kunnen worden En dan is het nog de vraag of er iemand is, die zich dan nog voor deze theoreti sche vraag interesseert. Wie niet in No stradamus gelooft, zal het boek lezen als een amusante curiositeit Anderen zullen de gegevens die Nostradamus aandraagt vergelijken met andere pro fetieën (zie ook de Openbaring van Jo hannes) en er wellicht konklusies voor de nabije toekomst uit kunnen trekken HET FATALE JAAR 1999 Die konklusies trekt in ieder geval Charles Berlitz in zijn nieuwste boek ,,Het fatale jaar 1999". Berlitz, die eer der bekendheid verwierf met zijn boe ken over de Bermuda-driehoek en het verdwenen Atlantis, wordt door sceptici gerangschikt in de rij van „pseudo-we- tenschappelijke fantasten", waartoe natuurlijk ook Erich von Daniken be hoort. Berlitz is weliswaar niet zo „door- draverig" als Von Daniken met zijn bui tenlandse hypoteses, maar ook hij heeft aan geloofwaardigheid ingeboet door zijn vurige pleidooien voor het bestaan van Atlantis en de duivelse invloed van de beruchte Bermuda Driehoek. Op zich boeiende literatuur, die zich laat lezen als een spannende thriller, maar in de wereld van de wetenschappers schamper begroet Toch is ..Het fatale jaar 1999" allerminst een op teveel fan tasie berustende hypothese Berlitz heeft alle bestaande feiten en gege vens op een rij gezet, voorspellingen geanalyseerd en met andere voorspel lingen vergeleken. Hij gaat niet - zoals andere schrijver over dit onderwerp - van één mogelijkheid (wereldoorlog) uit, maar kijkt ook naar andere zaken, die een mogelijke ondergang van onze beschaving kunnen bewerkstelligen (natuurrampen, dreiging vanuit de kos mos, de vernietiging van het natuurlijk evenwicht). Het totaal is soms verbijsterend door de hoeveelheid mogelijkheden, die on ze ondergang kunnen veroorzaken Aan de andere kant geeft het boek een interessante hoeveelheid boeiende, historische feiten én veronderstellin gen, worden zieners en profeten aan het woord gelaten en wordt in de aller oudste ..boeken" en overleveringen ge graven op zoek naar relevant materiaal Dat aan slot ook de onvermijdelijke UFO's ,,in beeld" komen is daarom ei genlijk jammer, omdat daarmee aan de geloofwaardigheid van het eerste ge deelte afbreuk wordt gedaan Immers: in wereldrampen van ongekende groot te wil met graag geloven. UFO's zijn slechts ..fantasieën" over nooit bewe zen buitenaardsen. Die twee elemen ten zijn dan ook slecht te koppelen, ook al heeft Berlitz dat helaas wel gedaan Voor het overige is ,.Het fatale jaar 1999" een boeiend en historisch inte ressant boek voor hen, die zich in deze materie willen verdiepen W.O. Ill: het dossier DERDE WE RELDOORLOG En dan tenslotte de betrekkelijke realiteit van vandaag ,,W O III - Dos sier Derde Wereldoorlog" is een angst aanjagende analyse van ons huidige wereldbeeld en daarmee samenhan gende oorlogsdreigingen, geschreven door verschillende deskundigen op dit terrein, geredigeerd door brigade-ge neraal b.d. Shelford Bidwell Bidwell (die naam zou je bijna symbo lisch kunnen noemen) en de zijnen ge ven een analyse van de samenleving van vandaag en doen dat op enerzijds nuchtere, pragmatische wijze, ander zijds met een angstaanjagende indrin gendheid Op basis van politieke ver houdingen. het aanwezige wapentuig, ideologiën en de verdeling van onze grondstoffen, wordt in „W.O' III" ge schetst, hoe een derde wereldoorlog op vrij korte termijn (binnen vijf jaar) zou kunnen ontstaan. Geen opwekkend boek, dat is duidelijk. Toch succesvol, want inmiddels is van dit boek alweer een derde druk verschenen, waaruit je zou kunnen konkluderen, dat wij graag over onze eigen ondergang en ons ei gen onvermogen tot vrede willen lezen. De defensie-deskundigen, die in Bodwell's boek aan het woord komen, schetsen een blauwdruk voor een blijk baar onontkoombare catastrofe. Koel, beredenerend gaan we ten on der door onze eigen vernietigings drang. Zonder echte winst voor wie dan ook Wie Bidwell's boek leest, kan zich niet aan de indruk onttrekken dat - hoe groot de vernietiging ook wordt ge schetst - het allemaal toch nog aan de optimistische kant is Maar dat is dan ook het enige vleugje optimisme in een boek, dat voor de rest de koude rillingen over je rug laat glijden. Als je al geen pessimist was. zou je het op slag wor den Voor wie precies wil weten hoe het allemaal zou kunnen gaan, over vijf jaar of omstreeks het jaar tweeduizend, moet het allemaal zelf maar eens nale zen Voer voor de ras-pessimisten! V De profetieën van Nostradamus", door dr. N. Alexander Centurio. Oorspronkelijke titel Nostradamus, prophetische Weltgeschich te", 1977. Vertaling (en bewerking) me vrouw E.M J. Prinsen Geerligs, 1981Uitga ve. L J. Veen te Utrecht. Paperback. 288 blz „Het fatale jaar 1999", door Charles Berlitz Oorspronkelijke titel Doomsday 2000 A D - 1981. Vertaling Gerard Grasman, 1981. Uit gave J.H Gottmer te Haarlem Paperback, 188 blz „W.O. Ill - dossier Derde Wereldoorlog". door Shelford Bidwell (e.a.) Oorspronkelijke titel: World War 3, 1978. Vertaling Stichting tekstverzorging i.o Uitgeverij Rostrum bv. te Haarlem. 1981 Paperback. 246 blz door Bert Vos) n Richard Adam's „Waterschaps- jeuvel", het befaamde verhaal over een konijnen-gemeenschap, heeft -en opvolger van allure gekregen, let is de Britse schrijver William ilorwood die in de traditie van Tol kien en Adams een schitterende ro tan heeft geschreven over een ge meenschap van mollen, j „The Duncton Saga". Nu behoren [lollen niet bepaald tot de meest ge- ,efde dieren, dat is waar. Mollen on- kergraven je tuin, mollen kunnen elfs behoorlijk ruïnerend te werk i<aan in de agrarische gebieden. Kortom: wie over mollen praat, heeft (et er vaak alleen maar over hoe je ze to snel mogelijk kunt vangen. Het pos van William Horwood zou daar- ■1 wel eens een drastische verande- ing kunnen brengen. Want deze sa- a over het lief en leed in een mollen- emeenschap laat de „achterkant an het gelijk" zijn, mollen met een ïenselljk gezicht, met menselijke ekjes. Zoals Adams in zijn befaamd geworden „Waterschapsheuvel" de konijnen populariseerde in zijn my- tisch verhaal. De Duncton saga is een fascine rend dieren-epos, waarin de donke re, mysterieuze wereld van de molJen wordt getekend. Een wereld in het Bos van Duncton met een eigen geschiedenis en een ei gen mythologie. De saga vertelt over de strijd van de mollen tegen sociaal verval en tirannie Onder het bos van Duncton ligt een oeroud gangenstelsel waarin een groot mollenvolk woont. Het eens zo trotse stelsel met zijn oude religieuze tradities raakt echter meer en meer in verval Door de wormrijke grond verliezen de mollen hun weerstand, hun onderne mingsgeest en hun belangstelling voor de klassieke ritualen rond de ..Steen" Op een dag dringt een vreemde mol het stelsel binnen: Alruin, groot, woest, sluw. Het duurt niet lang of alle mollen zijn gezwicht voor zijn sterke klauwen en zijn allesvernietigende kracht, en Al ruin heerst als een tiran. Hij verbiedt doelloze zwerftochten buiten het stelsel en negeert de oude geooaen en tradi ties. Eén zwakke plek heeft Alruin: zijn dochter Rebecca, een jonge sterke mol wier geest niet gebroken kan worden door haar vaders tirannie Maar na verloop van tijd zijn er meer mollen die zich tegen Alruins heer schappij verzetten Huiver, de oudste mol van het stelsel, trekt zich terug in de Oude Ritten en houdt daar de ritualen rond de Steen in ere. Een jonge zwakke mol, Varen, voegt zich bij Huiver en zal later diens taak overnemen, en - ten slotte - proberen het kwaad dat het stel sel heeft doordrongen, met behulp van Rebecca te keren. Varen beleeft veel avonturen en moet in zijn strijd tegen het kwaad velerlei gevaren totseren, soms alleen, soms met een paar medestanders. Hij be zoekt vreemde stelsels, maar zijn eigen stelsel wordt intussen getroffen door rampen Varen raakt zelf gewond, Re becca wordt ziek, hun helpers sterven, maar toch zien de twee mollen kans het stelsel te redden en de oude waarden te doen herleven. „The Duncton Saga" is ongetwijfeld een bijzonder boek De mollengemeen schap met haar aparte tradities, mytho logie en sfeer komt tot leven, krijgt op een gegeven moment een menselijk gezicht. Want dat is, wat Horwood ook zeker heeft beoogt met zijn schitteren de roman: een allegorie op de menselij ke gemeenschap. Wat dat betreft past „De Duncton Saga" voortreffelijk in de klassieke traditie van Orwell's „Boerde rij der dieren" en natuurlijk ook in het oeuvre van Richard Adams. Sommigen hebben Horwoods' boek vergeleken met het werk van Tolkien. Natuurlijk, er zijn overeenkomsten, maar toch lijkt het me toe, dat Tolkien's werelden van een heel andere orde van grootte zijn dan hetgeen Horwood schiep. Niettemin zullen de fervente aanhan gers van Tolkien ook veel genoegen kunnen beleven aan „De Duncton Sa ga" De schrijver van „De Duncton-saga" - William Horwood - werd in 1944 in Zuid-Engeland geboren. Hij studeerde geografie, werkte daarna als journalist bij de Daily Mail en besloot zich in 1978 full-time te gaan wijden aan het schrij ven van een roman: „Duncton Wood" Bij toeval ontmoette hij toen het boek bijna klaar was een jonge Amerikaanse literair agente: Sheri Safran. Zij ver kocht „Duncton Wood" naar Amenka, aan McGraw-Hill, die de gebonden uit gave ongeveer een jaar geleden publi ceerde. Het boek werd in Amerika - iets ongewoons voor een debuut - uitgeko zen als „alternate selection" van The Book of the Month Club. De paperbackrechten gingen in Ame rika voor een kwart miljoen dollar naar Ballantine Books. In Engeland werd „Duncton Wood" uitgegeven door Hamlyn, die daarmee zijn fonds meer prestige wilde geven De gebonden uitgave verscheen in sep tember 1980 en aan het eind van het jaar waren er al zestienduizend exem plaren verkocht. Ook in Engeland werd „Duncton Wood" uitgekozen door The Book of the Month Club, dit keer als „main choice". Bovendien ontving Hamlyn voor zijn promotiecampagne de marketing- en promotieprijs van het Engelse boekenvak Inmiddels heeft ook Hamlyn een pa perbackeditie uitgegeven. Tenslotte voor de filmliefhebbers een verheugend bericht. Het boek zal wor den verfilmd. In welke vorm is op dit moment nog niet bekend, maar als „The Duncton Saga" als film net zo goed wordt als „Waterschapsheuvel", dan kunnen de filmliefhebbers ruim schoots tevreden zijn Het boek biedt voldoende stof voor een niet alleen spannende, maar ook qua dramatische structuur boeiende film Aanbevolen' „DE DUNCTON SAGA", door William Hor wood. Oorspronkelijke titel The Duncton Saga", 1980 Vertaling Liesbeth Kramer, 1981Uitgegeven door Sijthoff te Alphen aan den Rijn Paperback. 630 blz. prijs 39,50. ,,Zijn verhalen hebben een opwin dende spanningals een tijger die op de loer ligt en op het punt staat toe te springen". Dat schreef eens een re censent van de Daily Telegraph over het werk van de Amerikaanse thriller schrijver Raymond Chandler Hij slaat met die typering de spijker op z'n kop. Want inderdaad, de boeken van Chandler zijn zó geschreven, hébben „iets", waardoor de lezer in feite ge noodzaakt is het verhaal in één keer uit te lezen om die opwindende spanning op de laatste bladzijde te kunnen ontla den. De filmliefhebbers zullen ook on getwijfeld Raymond Chandler kennen, wiens boek Farewell my love werd verfilmd. Een rolprent met het corrupte Los Angeles uit de jaren dertig als de cor voor het speurwerk van de particu lier-detective Philip Marlowe, de hoofd figuur in de zeven hard boiled romans van Chandler. Een van zijn boeken, The Lady in the Lake uit 1971is door Bruna in Nederland onder de titel De vrouw in het meer heruitgegeven. In deze thriller wordt Philip Marlo we door de parfum-industrieel De race Kingsley gevraagd diens vrouw terug te vinden. Zo op het eerste gezicht geen moeilijk klusje voor de particulier-detective, die bekend staat om zijn harde aanpak, zijn scherpe tong en zijn vernuft Maar als Marlowe aan de slag gaat en via een niet bepaald vriendelijk verhoor met Chris Lave- ry, een intiem vriendje van Kings- ley's vrouw, een ongewild on zachtzinnig gesprekje met inspec teur Degarmo van het kustplaatsje Bay City uiteindelijk bij Little Fawn Lake aankomt, stuit hij op de aan leiding van een heleboel gedon der. Bij het bergmeer Little Fawn Lake heeft de opdrachtgever van Marlowe een buitenhuisje, waarin diens vrouw voor het laatst zou zijn gezien. De detective uit Los Ange les, op zoek naar aanknopings punten, wordt dan geconfronteerd met het lijk van een vrouw, dat al een tijdje in het bergmeer heeft ge legen. Het blijkt niet het dode li chaam van de echtgenoot van De race Kingsley te zijn. Maar als Marlowe later een ver moorde Chris Lavery vindt, een geheimzinnige vrouw ontmoet, op het spoor komt van een in de doof pot gestopte raadselachtige dood van een cfoktersvröuw en een ver velende inspecteur Degarmo te genover zich vindt, blijkt „de vrouw in het meer" zeer zeker belangrijk te zijn voor de ontrafeling van alle mysteries, waarin Philip Marlowe verwikkeld is geraakt Dit boek van Raymond Chandler is natuurlijk niet te vergelijken met de romans van bijvoorbeeld Aga- thie Christie of die van het Zweed se echtpaar Sjöwall en Wahlöó Maar Chandler weet wel op eigen wijze sterke dialogen en een geraf- fieerd plot te verwerken in zijn ver halen. waarmee hij een spanning kweekt die zijn boeken, en dus ook De vrouw in het meer, voor ieder een het lezen waard maken. C. van L. De vrouw in hel meer. door Raymond Chandler. 1971 Vertaling F Lancel Uitge geven door Bruna Zoon. Utrecht Paper back De Surinaamse Keuken van Ma- rischka de Morrée-Scheltus en Sonja van de Rhoer-ter Bals Is een hand zaam maar vooral goed kookboek De schrijfsters Sonja (lerares koken en voeding) en Marischka (Surinaamse) hebben gerechten beschreven die in Suriname regelmatig gegeten worden. Bovendien staan er diverse familiere- cepten van Manschka in, eigen recep ten dus. In het voorwoord wordt aangegeven dat dit boek een handleiding kan zijn voor een Surinaams gezin maar vooral ook voor de Hollandse huisvrouw en -man die eens wat anders wil De reak tie van Surinamers is dat het wel een leuk boekje is maar erg verneder landst. Ingrediënten die Suriname niet kent, worden in de recepten verwerkt. Ik vind het toch een goed kooboek om de volgende redenen Een verkla rende woordenlijst geeft aan wat be paalde ingrediënten inhouden, hoe ze verwerkt moeten worden en waar deze te koop zijn. Wanneer de ingrediënten niet te krijgen zijn, worden alternatie ven aangegeven. De recepten zijn bo vendien zo samengesteld, dat er niet uren in de keuken voor gestaan moet worden. Wel dient het aanbeveling een dag van tevoren het recept door te ne men. omdat met name vlees vaak ge marineerd wordt. De inhoud van het boek is overzichtelijk. De keuze van een éénpansmaaltijd of een combina tie van gerechten is eenvoudig zelf sa men te stellen. De Surinaamse Keuken is een ver smelting van onder andere Chinees. Japans. Indonesisch. Hindoestaansen Creools eten wat een zeer unieke sa menstelling van ingrediënten geeft Ik zou u kunnen vertellen hoe heerlijk de recepten zijn, maar ik adviseer: pro beer het zelf eens. Vooral op het ge bied van vlees, net even anders en piti- ger, heb ik met dit kookboek al enige succesjes geboekt. De Surinaamse Keuken door Marischka de Morrée-Scheltus en Sonja vcan de Rhoer- ter Bals Elsevier 1981, 112 blz

Leusder Krant | 1981 | | pagina 4