1981 op 'n rijtje Januari: Aktivitei- tencentrum komt er Februari: Huis van de Sport Maart: Mandemaker uit PvdA terugblik DONDERDAG 31 DECEMBER 1981 LEUSDEN - Hebben belangrijke zaken de gewoonte zich rond de jaar wisseling af te spelen, of geeft oud en-nieuw sommige zaken een extra cachet? Nu zitten we bijvoorbeeld weer met een discussie over de laat ste fasen van het structuurplan, door D'66 nog juist voor de Kerst aange zwengeld. En of dat al niet feestelijk genoeg was, heeft het college ook de behandeling van de begroting voor het komend jaar rond de jaarwisse ling gedrapeerd. Vorig jaar was het eigenlijk niet an ders. Toen kon iedereen bij kerststol en oliebollen even mijmeren over het al of niet bouwen van een aktivitei- tencentrum en een tennishal. Het zal niemand ontgaan zijn dat de bouw van die twee accommodaties is doorgegaan en dat we het project „Korf en Inslag" zonder aarzelen mogen uitroepen tot hét onderwerp van het achterliggende jaar. Maar er gebeurde meer, op allerlei terrein. Een selectie uit wat in Leusden in 1981 tot „nieuws" gerekend werd door de redaktie van de Leusder Krant zetten wij op de laatste dag van dit jaar op een rijtje. In chronologi sche volgorde. Moeten we toch beginnen met het aktiviteitencentrum en de tennishal, want daarover werd in de eerste maand van het jaar beslist. Eind vo rig jaar kwam het gemeentebestuur met zijn voorstel en dat werd in de loop van januari kritisch bekeken in de vergaderingen van de verschil lende raadscommissies. In de raads vergadering aan het einde van de maand nam de raad het besluit, waarbij de fractie van Progressief Leusden - op de zich van de stem ming onttrekkende Marion Defares na - tegenstemde. Ook van het sloopfront nieuws in januari. Eindelijk ging dan toch het Ansfridushuis voor de bijl. Op de hoek van Noorderinslag en Hamers- veldseweg - thans „Kloosterhof" - zie je er nu geen barst meer van. Bo vendien kwam het bericht binnen, dat van het Rijk een bijdrage van an derhalf miljoen verwacht kon wor den voor de verplaatsing van de vee voederfabriek van Van de Berg. Later in het jaar kwam het definitief tot overeenstemming tussen de firman ten en de gemeente. En ook van de veevoederfabriek is nu vrijwel niets meer over. Ook van de Leusdense aardbodem verdwenen: de busdienst tussen Leusden-Zuid en -Centrum. Was in de laatste drie maanden van 1980 een experiment, maar in januari bleek dat het op deze wijze niet te exploiteren viel. De kaartverkoop voor de bus had minstens 4000,- op moeten leveren, maar er kwam slechts driehonderdveertig gulden en één kwartje binnen. En dat bete kende het einde van het openbaar vervoer tussen beide Leusdense kernen. Werd er nog wel het nodige gepraat over al dan niet computer gestuurde belbussen, maar tot op heden is ook daar niets van geko men. Met het hoofd van de gedeputeer de A. Schapenk openden wij de eer ste krant van februari. De provinciale bestuurder, die alles weet van VVT en herindeling, was op bezoek in Amersfoort. Hij kwam daar de pre sentatie van een rapport over de groeistatus van Amersfoort bijwo nen en zei, desgevraagd, ook iets over Leusden. „Leusden bouwt na de Tweede Fase alleen nog voor de eigen behoefte", zo zei Schapenk en liep daarmee vooruit op wat de ge meenteraad later in het jaar in het kader van het structuurplan zou uit spreken. Maar februari herinneren wij ons toch vooral als de maand waarin wij kennis maakten met Mr. De Vink, ad vocaat te Utrecht. Hij kwam hier sa men met de Doornse architect Timm- ler om namens de stichting „Stad en Rekreatie" het „Huis van de Sport" aan te prijzen. Op onnavolgbare wij ze legde De Vink uit, hoezeer Leus den in de vaart der volkeren zou wor den opgestoten bij uitvoering van dit projekt. Een indoor-atletiek en turn- centrum met daaromheen woningen in een pyramidevormig gebouw. En dat alles dan in 't Ruige Velt, tussen Leusden-centrum en Stoutenburg. De gemeenteraad zou er in maart over beslissen. Eveneens in februari inventari seerden we eens, hoe het ging met de verkoop van woningen in de nieuwbouwsector in Leusden. In de premiesfeer liep het allemaal nog wel, maar duidelijke stagnatie trad op in de verkoop van nieuwe wonin gen in de vrije sector. Duidelijkste voorbeeld in Leusden wordt ge vormd door de door Nationaal Grondbezit gerealiseerde woningen in Langenbeek. Het ontwerp van Joop Moolhuyzen verkocht (en ver koopt) nogal traag. In februari waren er pas 29 van de 76 verkocht. Opnieuw sloopwerk in Leusden. De Tabaksschuur - te zijner nage dachtenis hier met een hoofdletter gespeld - ging tegen de vlakte. De schuur hoorde vroeger bij de boer derij 't Spul in Groenhouten. Die boerderij ging een paar jaar terug al tegen de vlakte, de akties van vele Groenhouters ten spijt. Maar de Ta baksschuur stond daar nog immer Het Ansfridushuis werd begin van dit jaar met de grond gelijk gemaakt. De indrukwekkende demonstratieve fietstocht naar Amersfoort voor een veiliger De woningen met de golfplaten daken in Langenbeek waren in februari nog op lange na niet verkocht De Tabaksschuur mocht niet behouden blijven. Mr De Vink kwam in februari spreken over het ..Huis van ou sport'een indoor atletiekcentrum dat in 't Ruige Velt zou moeten verrijzen Jan Mandemaker stapte in maart uit zijn partij. De busdienst tussen Leusden-zuid en -centrum viel niet te exploiteren. vervolg op pagina 8 monument te wezen, zij het in tame lijk verloederde staat. In de lente was het dan zover: de schuur was derma te vervallen geraakt, dat van restau reren geen sprake meer kon zijn. En daar ging de Tabaksschuur. Wat ging er nog meer in maart? Jan Mandemaker de PvdA uit. Direk- te aanleiding daartoe vormde het op treden van de wethouder tijdens de besluitvorming over aktiviteitencen trum en tennishal. De wethouder had, naar de smaak van zijn achter ban, het linkse standpunt onvol doende duidelijk in het college naar voren gebracht. Maar al vaker was de afgelopen jaren gebleken, dat men in PvdA-kringen niet volkomen geluk kig kon worden van het opereren van Jan Mandemaker als wethouder. Re den voor het afdelingsbestuur om de wethouder aan te raden zich voor een volgende raadsperiode niet meer kandidaat te stellen voor de functie van wethouder. Mandemaker vond een andere op lossing: hij bleef aan als wethouder, maar stapte uit de PvdA. Een trauma tische ervaring binnen links Leus den. Maar er was belangrijker nieuws in maart. Er was een aktie, georgani seerd door de aktiegroep „Veilig Over" en de Leusdense Vrouwen raad. Doel: een veiliger verbinding tussen Leusden en Amersfoort voor het langzaam verkeer. Aanleiding: de dood van een jonge Leusdense fietser op het viaduct in de Heiligen- bergerweg. Middel: een demonstra tieve fietstocht naar het gemeente huis in Amersfoort. Het werd een onvergetelijke mani festatie. Honderden Leusdenaren stapten op de fiets om aan het ge- De stichting Achterveld 600 presenteerde haar feestprogramma. Een onderdeel dat al van start is gegaan in de paardgroeiwedstrijd.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 7