1981 op'n rijtje 'LA September: Stoom Oktober: Slokkeraf faire November: struc tuurplan December: plaatse lijke televisie Kreyns DONDERDAG 31 DECEMBER 1981 terugblik vervolg van pagina 8 De schitterende manifestatie Stoom '81 trok zeer veel belangstelling tijdens dat mooie weekend Laten we in september maar meteen beginnen met het mooiste van die maand: de manifestatie STOOM '81. Die werd in het prachtige laatste weekend van september gehouden op het spoorlijntje tussen Amers foort en Woudenberg, beter bekend als het Ponlijntje. Duizenden men sen kwamen naar deze unieke ge beurtenis kijken en zagen oude loco motieven piepend, steunend, flui tend en stomend aan zich voorbij trekken. Dat zulks vaker moge ge beuren. Ook leuk in september was het reisje van Jan Wagenaar naar Den Haag. Hij ging daar op bezoek bij de minister van Verkeer en Waterstaat. Eindelijk, mag je wel zeggen, want Wagenaar was al maanden lang van plan om eens naar het Haagse te rei zen. In Leusder Kringen circuleerde al de grap: „Ken je die van die wet houder die naar Den Haag ging? Nou, die ging niet". Maar het kwam er dan toch nog van. Wagenaar legde aan Zeevalking uit dat Leusden drin gend moet worden aangesloten op de Rijksweg 28. Wagenaar vond be grip in Den Haag, maar helaas geen geld. Zodat de kans dat Leusden bin nen afzienbare tijd wordt aangeslo ten op de Rijksweg nog steeds mi niem moet heten. Politiek gezien was in september de mededeling van de afdelingen van PSP en PPR het belangrijkste. Die mededeling hield in, dat deze bei de partijen volgend jaar niet meer mee zullen doen aan de gemeente raadsverkiezingen. Niemand kan of wil er tijd aan besteden, men geeft de voorkeur aan het voeren van aktie, zo lieten de besturen van beide par tijen weten. Een opvatting die niet alleen op begrip bleek te kunnen re kenen. En dan nog wat feestelijkheden: de Hamershof bestond in september jongstleden precies een jaar. De on dernemers in dat winkelcentrum za gen in die gebeurtenis de aanleiding voor een groots feest. Drie dagen ak- tiviteiten in de Hamershof, waarbij de avondmarkt het hoogtepunt ge noemd kan worden. Het zag toen werkelijk zwart van de mensen in de Hamershof. Wel vier, vijf belangrijke onderwer pen in oktober. Zelfs iets dat op een „affaire" zou kunnen lijken. Om daar mee te beginnen: de Slokkerwonin gen dus. Gaan we hier nu niet meer helemaal uitleggen, maar het kwam er op neer dat de gemeenteraad vond dat het college een stuk grond in de Tweede Fase te duur wilde verkopen voor het bouwen van premiekoop woningen. Want die grond had een aardig stukje voorgeschiedenis en die schroefde de prijs er van aardig op. Rinze Bloemhof bond de kat de bel aan. En met succes. In de raads vergadering van vorige maand had hij de hele gemeenteraad achter zich en ging de prijs van de grond om laag. Tegelijkertijd werd duidelijk, dat het volgend jaar helemaal ernst wordt met het snoeien op de ge meentelijk begroting. Deden we er dit jaar al een ton of zeven af, in ok tober werd duidelijk dat we het vol gend jaar met zo'n anderhalf miljoen minder op de gemeentelijke begro ting zullen moeten doen. Een reeks van bezuinigingsvoorstellen is in middels de commissies gepasseerd en zal straks bij de vaststelling van de begroting definitief worden. In oktober opnieuw een verrassen de aktie van een ministerie. Deze keer was het CRM, dat met name het gemeentebestuur nogal verbaasde met het voornemen de Schoolsteeg bosjes tot beschermd natuurmonu ment aan te wijzen. Dat heeft nogal wat gevolgen voor de gemeentelijke plannen en daarom is het gemeente bestuur het er niet mee eens. Van de andere kant: het is natuurlijk de red ding van de Schoolsteegbosjes, waarover we nu al zoveel jaren bezig zijn. Wil CRM de aanwijzing een defi nitief karakter geven, dan moet het ministerie dat voor oktober van het komend jaar laten weten. En dan verscheen ook weer eens het CML, het Leusdense inspraakor gaan, in het nieuws. Er was veel kri tiek op het functioneren van het CML en het Coördinatieteam kwam na lang discussiëren met een nieuwe structuur. Belangrijkste elementen daarin: een onafhankelijke voorzitter en een inspraakwinkel. Die onafhan kelijke voorzitter is er nu: Jan Boer- ma. De inspraakwinkel moet nog ge opend worden. Nog twee oktober-nieuwtjes: het Huis van de Sport mag van de pro vincie niet in Leusden gebouwd wor den en de sporthal van het aktiviteï- tencentrum „De Korf" ging op tijd open voor de Leusdense school sport. In november deden we weer even een rondje „structuurplan". De me dewerkers van het adviesburo Arn hem produceerden een tussentijds verslag, waarin onder meer te lezen stond, dat door de opvang van de eigen woningbehoefte van Leusden tot aan 1995 tenminste 144 hectares nodig zijn. Dat is niet mis en we kre gen even de indruk, dat er op raads- niveau enigszins geschrokken werd van die uitkomst. Vroeg men zich in het begin van het jaar nog af of niet zestig of zeventig procent van de Leusdense bevolking in het eigen Nadat het al enige tijd in gebruik was, werd het jongerencentrum De Geut op 27 november officieel geopend Als het aan CRM ligt worden de Schoolsteegbosjes natuurmonument Leusden bouwt na de Tweede fase alleen nog voor eigen behoefte Met een enorme gongslag opende mr P van Dijke het aktiviteitencentrum De parochianen van de St. Jozefkerk kregen er een gloednieuw ontmoetingscentrum bij. dorp werkgelegenheid zou moeten kunnen vinden, nu lijkt - gezien het ruimtebeslag - vijftig procent al heel mooi. En bovendien: het eerder inge nomen uitgangspunt, dat er alleen nog gebouwd gaat worden voor op vang van de eigen behoefte, was heel mooi, maar zelfs dat lijkt al (te) veel grond te gaan vergen. Zodat je nu geluiden begint te horen in de richting van: desnoods moeten er maar wat Leusdenaren in de groei stad Amersfoort gaan wonen. Zoals gezegd: het structuurplan en de ver der te volgen procedure helpen ons waardig over de drempel tussen ou de en nieuwe jaar, waarin we er nog een heleboel van zullen horen. Gaan in november onze gedachten ook nog even naar de R.K. kerk Sint Jozef, waarvan het interieur dit jaar geheel vernieuwd werd. Bovendien konden de parochianen in november een pracht van een parochiecentrum in gebruik nemen, dat verrees in de tuin van de pastorie. De leden van de Jozef parochie grepen de gelegen heid aan om een feestje te bouwen en nodigden alle andere dorpsgeno ten uit om een kijkje in hun nieuwe parochiecentrum en vernieuwde kerkgebouw te komen nemen. Geprotesteerd werd er ook in no vember. De reeds eerder in dit jaarverslag gesignaleerde Water- loobewoners schreven naar Defen sie, dat zij het geheel niet eens zijn met de voorgenomen uitbreiding van het militair oefenterrein op de Leus- derhei. En de afdeling Leusden van de PPR liet ook weten daar op tegen te zijn. Gingen ook nog eens vijf bussen met Leusdenaren naar Amsterdam om deel te nemen aan de massale demonstratie tegen kernwapens. Dat was dus op 21 november jongstle den. Wellicht ook een uiting van pro test, maar dan toch van wat minder sympathieke aard vond in Leusden eind november plaats. Schoolge bouwen werden beklad en dat bete kende een schade van tienduizend gulden. De daders bleken drie jon gens van dertien en veertien te zijn. Ze bekenden tegenover de Leusden se Rijkspolitie. En wat kiezen we als thema voor de maand december? Lokale telvisie in Leusden, lijkt dat niet wat? Daar schijnt al het een en ander over in deze krant gestaan te hebben. Een aantal experimentele uitzendingen, verzorgd door de afdeling electroni- sche media van de BDU (ook uitge ver van deze krant), waren in de loop van deze maand in een aantal Leus dense huiskamers te zien. Aanlei ding vormde de officiële opening van de Korf. In de week voorafgaand aan die opening op 11 december ver toonde de Regionale Omroep Mid den-Nederland in verschillende Leusdense en Achterveldse wijken een soort lokaal actualiteitenpro gramma. Op 11 december zond men ruim drie uur lang live uit vanuit het die dag geopende aktiviteitencen- tru'm. En de week daarop werd een samenvatting van de live-uitzending uitgezonden. Over het algemeen waren de reac ties op de lokale televisie-uitzendin gen positief. Maar wel hadden een aantal personen en instanties moei te met het feit, dat de uitzendingen van de ROM plaatsvonden via de ka nalen waarop normaal Duitsland I of II te zien is. Zo protesteerde de ver eniging „Antenne Vrij" tegen het wegdrukken van deze zenders. En vanuit de progressieve hoek werden er vragen over in de gemeenteraad gesteld. Volgend jaar wordt er verder gesproken in één van de raadscom missies over lokale televisie in Leus den en het gebruik van de Centrale Antenne-inrichtingen. We noemden het al: De Korf ging officiéél open. Binnen het kader van een heuse plechtigheid verrichtte mr. P. v. Dijke, commissaris van de koningin in Utrecht, de officiële ope ningshandeling. En toen konden de festiviteiten goed losbarsten: sport- demonstraties, gehandicapten sport, bowlingdemonstraties, een informatiemarkt, een snertloop, enz. Duizenden mensen maakten in dat openingsweekend kennis met De Korf. En verder, tenslotte? Kou, sneeuw, commissievergaderingen over de begroting 1982, en de aardi ge gedachte van het CIMK, dat er hier misschien plaats zou zijn voor een Hemaatje. Vijftienhonderd vierkante meters maximaal groot. En dan geen buurtsteunpunten meer in de wijken Claeverenblad/Wildenburg en Alandsbeek. Daarover - en over nog veel meer andere dingen - zullen we het verder hebben in 1982. Daarover zult u dan kunnen lezen in de Leusder Krant. En heel misschien ziet u er nog eens iets van op uw televisiescherm. Want, u weet het: de toekomst zal niet vreemder wezen dan het verleden is geweest. Namens allen, die in 1982 de Leus der Krant hebben gemaakt, een ge lukkig en gezond 1982 toegewenst.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 9