y SB /ensstructuur gaat uit van een volledige ansluiting op Rijksweg 28 en Amersfoort nspraakwinkel CML gaat half januari van start Aanvraag predikaat experimentele bouw 61 houten woningen ERKEERSPLAN, TWEEDE DEELNOTA Iffil achter standpunt Milieu federatie Leusderhei Ongeluk op Doomseweg loopt goed af 444 44 w 4 Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden M BIBLIOTHEEK NIEUW-LANGENBEEK Bij ministerie Volkshuisvesting Nieuwjaars bijeenkomst VVD Geen krant ontvangen? j FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant Verantwoordelijk redakteur: BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495. b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 14.05 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. DINSDAG 5 JANUARI 1982 13e JAARGANG NO. 75 de redaktie) iUSDEN In het tweede cept-)deel van het Verkeers- Leusden (nota Planvor- l), dat dinsdag 12 januari in werkgroep Verkeersaangele- leden zal worden bespro- wordt uitgegaan van een itie, waarin de Noorderrand- een volledige aansluiting t gekregen op Rijksweg 28 >p de Helligenbergerweg in Tsfoort. Aangezien het nog trekt onduidelijk is, wanneer 10e de aansluiting zal plaats en, betekent dit, dat de In de i beschreven en gewenste eersstructuur voorlopig nog volledig kan worden doorge- d. Daarom zal de invoering de In het Verkeersplan ge- mde verkeersstructuur In fa- Ingevoerd moeten worden, bij is duidelijk, dat dit voor- lelijk konsekwenties heeft r het autoverkeer, dat In het begin nog steeds gebruik zal moeten blijven maken van we gen, die daarvoor eigenlijk on voldoende zijn. (Horsterweg, Helligenbergerweg, Lockhor- sterweg). Voor het langzaam ver keer heeft een niet tijdig aanslui ten van de Noorderrandweg op Rijksweg 28 en het wegennet van Amersfoort tot gevolg, dat het verkeersaanbod op sommige kruispunten groter zal zijn, dan in de verkeersstructuur nè aan sluiting is voorzien. Extra maat regelen worden dan ook aanbe volen om die (naar men hoopt) tijdelijke situatie op te kunnen vangen. Het zou ons tever voeren om alle toelichtingen ten aanzien van de gewenste structuur in dit artikel te noemen, zodat wij hoofdzakelijk zullen volstaan met hetgeen door invoering van het verkeersplan (zoals dat er nu uit ziet) zal veranderen voor zo wel langzaam- als snelverkeer. Voor het fietsverkeer zou het volgende gerealiseerd moeten worden: 1. Fietspad langs de noord- resp. zuidzijde van het Val leikanaal (fietspadenplan prov. Utrecht). 2. Fietspad langs de goede renspoorlijn naar Amers foort, vanaf de Maanweg- Groene Zoom. 3. Fietsroute vanaf het toe komstige tunneltje (voor langzaam verkeer) onder de Groene Zoom naar het fiets pad langs de spoorlijn, over het terrein van het Burge meester Buiningpark. 4. Fietspad langs de tennishal (vanaf Larikslaan naar Ursu- lineweg). 5. Tweede fietspad langs de (zuidzijde van de) Noorder inslag (tussen Groenhouten en de Middenweg). 6. Tweede fietspad langs de tweede fietspad langs de Noorderinslag wordt noodzakelijk geacht. (oostzijde van de) Midden weg. 7. Fietspad langs de Asschat- terweg (buiten de bebouw de kom). 8. Fietspad tussen Walstro (wijk de Wetering) en de Hessenweg (ter hoogte van de Emelaarsweg) via het be staande brugje over het Val- leikanaal (alternatief voor 7). 9. Eén of twee fietspaden de (te verleggen) Dodeweg. Fietspad langs het zuidelijke deel van de Hamersveldse- weg (tussen de Centrum- weg en de spoorwegover gang). 11 Fietspad langs de Stouten- burgerlaan 12. Fietspaden rond het winkel centrum Hamershof. 13 Tunneltje voor langzaam verkeer onder de Groene Zoom ter hoogte van de toe gang tot het Burgemeester Buiningpark. 14. Tunneltje voor langzaam verkeer onder de Groene Zoom ter hoogte van de Burgemeester De Beaufort- wea 15. Verkeerslichteninstallatie op de kruising Noorderrand- weg-Hosterweg-Zwarteweg (na aansluiting Noorder randweg op A28). 16. Verkeerslichteninstallaties op de kruising Centrumweg- Smoussesteeg-Kooikers- gracht. 17 Verkeerslichteninstallatie op de kruising Arnhemse- weg-Maanweg. MIDDENGELEI PERS Het ziet er naar uit, dat de dienst Gemeentewerken het bij zonder druk zal krijgen met de aanschaf van en het plaatsen van zogenaamde middengeleiders (met vluchtheuvel) Die midden geleiders zullen te behoeve van het langzaam verkeer op wegen met veel autoverkeer worden ge plaatst op punten, waar andere, verdergaande maatregelen niet direkt gewenst of nodig zijn. De punten zijn: 1. Kruising Noorderrandweg- Horsterweg-Zwarteweg (in de situatie waarin de Noor derrandweg nog niet is aan gesloten op de rijksweg A28) 2. Aansluiting Noorderrand weg-Valleikanaal 3. Aansluiting Groene Zoom- Centrumweg. 4. Aansluiting Groene Zoom- Larikslaan. 5 Kruising Middenweg-Dolo- mietendreef-Geode. 6. Kruising Noorderinslag-Mid denweg (middengeleiders in beide wegen) 7. Aansluiting Noorderinslag- Wienckewijk. 8. Aansluiting Jan van Arkel- weg-Walter van Amersfoort- straat. Omdat het een wet van Meden en Perzen is. dat (brom-)fietsers altijd de kortste route plegen te nemen, wordt in de nota voorge steld om aan die behoefte tege moet te komen door het kreëren van zogenaamde „doorsteekmo- gelijkheden", waardoor voor de fietsers een kortere verbinding wordt geschapen. Punten, waar dit zou moeten gebeuren volgens de opstellers van de nota, zijn 1 Viltroos-Rozengaarde 2 Rozenhaag-Noorderinslag 3 Rozengaarde-Asschatterweg 4 Bohemen-Noorderinslacj 5. Essex-Middenweg-Azuriet 6. Azuriet-Gorzen De Leusdense wegen zullen méér middengeleiders krijgen om het langzaam verkeer in staat te stellen veiliger over te steken, omdat een verkeerslicht ontbreekt. 7. Wilgenlaan-Middenweg-Bol- derikhof/Zonnedauwhof Verder zijn nog een aantal an dere maatregelen nodig. Voor Leusden-zuid betekent dat de aanleg van een kleine brug voor langzaam verkeer over de Heili genbergerbeek in de Oude Rijks weg, een brug(je) voor langzaam verkeer over het Valleikanaal als verbinding tussen de fietspaden langs de Noorderinslag en het aan te leggen fietspad langs de Asschatterweg (buiten de be bouwde kom), het geschikt ma ken van de Smoussesteeg voor busverkeer en fietsers Een belangrijke maatregel is het instellen van tegengesteld éénrichtingverkeer op het ge deelte van de Hamersveldseweg tussen de Landweg en de Dissel. Verder zal een rekonstruktie moeten plaatsvinden van die punten, waar de oost-west-route voor fietsverkeer Asschatter- weg-De Beaufortweg de wijkont- sluitingen kruist (Hamersveldse weg en Asschatterweg nabij de Biezenkamp). Het kruispunt Noorderrandweg-Zwarteweg-Horsterweg zal bevei ligd moeten worden met een verkeerslichtinstallatie n de redaktie) EUSDEN - Zoals de planning iu uitziet, zal de Inspraakwln- van het Comité Milieuzorg isden half januari van start n in de openbare bibliotheek uw Langenbeek te Leusden- ttrum. Het ligt in de bedoeling op 15 januari a.s. te starten jdag), van 19 tot 20 uur. Om- de werkgroep Samenlevings douw Leusden (SOL) officieel ft afgehaakt en niet meer deel naakt van het CML, zal de In- aakwinkel, oorspronkelijk plan van de SOL, nu door jen'' van het Comité Milieu- g Leusden worden „be nd". •m te beginnen zal de Inspraak- <el ongeveer twee maanden aien Daarna zal kunnen wor- bekeken of er werkelijk behoef- jestaat aan een dergelijke in stantie. Belangrijk hierbij is, dat de Leusdenaren wéten, dat de in spraakwinkel bestaat, wanneer men er met vragen en suggesties terecht kan en wat de inspraakwin kel kan doen. In eerste instantie zal de Leusdense inspraakwin kel fungeren als een verwijs-instan- tie. Een winkel, waar Leusdenaren, die de weg kwijt zijn geraakt in het ambtelijke doolhof, voorgelicht kunnen worden over hoe men een bepaald probleem zou kunnen op lossen, aan wie men het probleem kan voorleggen etc Het is vaak erg belangrijk voor een individuele bur ger, die met een probleem worstelt, te weten, bij wie hij of zij moet aan kloppen. Vaak weet men dat niet, komt bij de verkeerde instantie te recht met als gevolg veel vertraging of helemaal geen afhandeling. De inspraakwinkel zal dat kunnen voorkomen Daér verwijst men overigens niet alleen naar de juiste instanties, maar daar zal men - zeker na een bepaalde inloopperiode - ook infor matie kunnen verstrekken over de lopende zaken op allerlei terrein in Leusden. Vragen over welzijn, over ruimtelijke ordening, gemeentelijke plannen op allerlei gebied. Ook wanneer men in beroep wil gaan tegeneen beslissing van d enw ot de gemeenteraad, dan zal de In spraakwinkel de juiste weg kunnen aangeven die men dan moet vol gen. Natuurlijk kan men ook met klachten en suggesties terecht bij de inspraakwinkel. Die zullen dan niet meteen opgelost kunnen wor den, maar wel worden doorgege ven aan de desbetreffende instan ties of organisaties. De Inspraak winkel richt zich in eerste instantie op de Leusdense zaken, maar ook voor landelijke onderwerpen op al lerlei inspraak-gebied kan men na tuurlijk bij de inspraakwinkel te recht Het ligt overigens in de bedoe ling om - indien de inspraakwin kel van het CML in Leusden-cen- trum succes heeft, ook een der gelijke winkel te starten in Leus den-zuid en Achterveld en zo mogelijk ook in Stouten- burg. We houden u op de hoogte. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden BDUl Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 35 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,11 per regel (37 cent per mm). Losse nummers: 60 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. (Van één onzer verslag gevers) LEUSDEN - De ge meente Leusden gaat het ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening vragen om aan het plan voor 61 houten woningen in Munnikho- ve/Bosveld het predikaat „experimentele bouw" te verlenen. Deze aanvraag wordt gedaan, omdat de ontwerpen van de huizen niet voldoen aan de gel dende bouwvoorschrif ten. Als de gemeente ech ter het predikaat op zak heeft, hoeft men zich niets aan te trekken van die voorschriften. In de vergadering van de raadscommissie Openbare Werken en Ruimtelijke Orde ning zal vanavond opnieuw het plan voor de houtwoningen even aan de orde komen De commissieleden zullen dan op de hoogte worden gebracht van de aanvraag voor het pre dikaat „experimentele bouw". Verder zal aan hen worden medegedeeld dat bouwbedrijf Finnhouse, een van de drie makers van een ontwerp van een houten woning, inmiddels is afgehaakt. Dit bedrijf zit met een prijs van ruim een ton voor een huis (inclusief grond) te hoog gezien de oorspronkelij ke prijsstelling van 80.000 gul den per woning. Inmiddels is wel gebleken dat ook de twee andere indieners van een ont werp hoger uitkomen dan dit bedrag, maar zij zitten altijd nog circa tienduizend gulden lager dan Finnhouse. Als ver vanger van dit bouwbedrijf heeft de gemeente nu een fir ma uit Noord-Holland in de arm genomen. Vanavond wordt in de vergadering van de com missie OW/RO bekend ge maakt welke firma dat is. Dan zal ook het vervangende ont werp worden gepresenteerd. GOEDKOOP Zoals bekend werd begin oktober vorig jaar in de verga dering van de commissie Openbare Werken en Ruimte lijke Ordening het plan voor de 61 houten woningen in Mun- nikhove/Bosveld officieel ge presenteerd. Goedkope vrij staande huisjes bestemd voor alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens. Bij de pre sentaties destijds waren er drie ontwerpen van architectenbu reau Hopstaken/Van Eys, Finnhouse en Vikinghus. De twee laatstgenoemden lieten een huis zien, dat gelijkvloers is. Hopstaken/Van Eys hadden een tekening van een woning met twee verdiepingen. Als het plan wordt uitgevoerd is het de bedoeling een mengelmoesje van alle drie de typen in Mun- nikhove/Bosveld neer te zet ten In de commissievergadering vanavond zal ook nog het een en ander worden gezegd over de mogelijke prijzen van de houtwoningen. Dit gezien de hogere calculaties van Viking hus en het architectenbureau Hopstaken/Van Eys. Voor Achterveld zal een rekon struktie of herinrichting van de Walter van Amersfoortstraat noodzakelijk zijn om daar sluip- verkeer tegen te gaan. Op de volgende kruispunten zullen verkeerslichten aange bracht moeten worden: aansluiting Noorderrandweg- Groene Zoom; Groene Zoom- Zuiderinslag-Maanweg; Maan- weg-Arnhemseweg; Centrum- weg-Smoussesteeg; Noorder- randweg-Horsterweg-Zwarteweg Overigens stellen de opstellers van het rapport (DHV) nadrukke lijk, dat de verkeerslichten, waar nodig, zodanig afgesteld dienen te worden, dat met die afstelling bepaalde verkeersstromen te re gelen zijn. Met andere woorden: door op een hoofdroute voor autoverkeer de auto's prioriteit te geven, en op andere routes het langzaam verkeer, kan wellicht voorkomen worden, dat sluip routes ontstaan. De nota gaat er dus van uit, dat de verkeerslich ten een belangrijk instrument kunnen zijn om een bepaald ver- keerspatroon te stimuleren. Nieuwjaarsreceptie B. en W. voor het eerst in De Korf3 Achterveld kreeg eerste buurtschap3 Plan voor twee „voorstadlijnen" tussen Leusden en Amersfoort. Dat staat onder meer In de tweede deelnota van het verkeersplan5 De korfballers van Antilopen verloren de belangrijke wedstrijd tegen Kameo met 10-11. Een afgeladen sporthal zag deze spannende wedstrijd. Een verslag op9 Overig sportnieuws 9 LEUSDEN De WD-afdeling Leusden houdt op vrijdag 8 janu ari een nieuwjaarsbijeenkomst in 't Ros Beyaart. Aanvang 20.30 uur (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Ten aanzien van de uitbreiding van het militair oefenterrein op de Leusderhei neemt de afdeling Leusden van de PvdA het standpunt over van de Stichtse Milieufederatie. Dat standpunt behelst een andere si tuering van het Compagnies Oe fen Terrein (COT) dan het Minis terie van Defensie thans voor ogen staat. Bovendien stelt de PvdA in zijn reactie de vraag, waarom een COT persé 1000 hectare groot zou moeten zijn. Op 31 december jongstleden liep de termijn af, waarop men kon reageren op het structuur schema Militaire Terreinen. Eer der deden dat vanuit Leusden onder meer de nabij de Leusder hei wonende bewoners van de Waterloogemeenschap en het plaatselijke aktiecentrum van de PvdA. Op de valreep heeft nu dus ook de afdeling Leusden van de PvdA gereageerd, terwijl ook de Leusdenaar G. de Weerdt dezer dagen een reactie heeft ingezon den. Ook hij schaart zich achter de essentie van hetgeen de Stichtse Milieufederatie heeft verwoord in zijn reaktie onder de titel „De slag om de Leusderhei" Redenen voor de PvdA om te pleiten voor een andere situering van het COT zijn de landschap pelijke en ecologische waarde van het bij de uitbreiding te be trekken gebied en de belangen van de aanwonenden. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De 21-jarige dienstplichtig militair Van der P. uit Leusden heeft maandag avond als een wonder een ern stig auto-ongeluk op de Doornseweg In zijn woonplaats overleefd. Omstreeks 18.15 uur vloog de soldaat met zijn auto op deze weg ter hoogte van Water loo uit de bocht en knalde tegen de zijkant van een vrachtwagen die in de richting van Maarn reed. De ravage na het ongeval was groot. De auto van de dienst plichtig militair was total loss en de vrachtwagen behoorlijk be schadigd. De Leusdenaar kon echter licht gewond zelf uit zijn wagen kruipen. Hij werd daarna voor observatie naar het zieken huis vervoerd, maar mocht later op de avond al naar huis. Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr 03420-16141. Rozendaallaan 9 Leusden-C. (van den heuvel's danscentrum i Ilhjsden |Heden inschrijving Voorjaarscursus Ballroom Latin-American. I Aanvang vanal 22 Januari I Club- en Privé-lessen. Lepelaar 6, Leusden. j033-942362. yijrSTERREMIVUSSQPLSS.1 1

Leusder Krant | 1982 | | pagina 1