'lan voor twee „voorstadlijnen' ussen Amersfoort en Leusden Tegengesteld eenrichting verkeer Hamersveldse- weg nabij Hamershof Kleintje Karnaval IET VERKEERSPLAN EN HET OPENBAAR VERVOER /"X" .Tr,*Tivr*V: Vier keer per uur busverbinding met Amersfoort? Van prins Janus tot Herman Kuiphof Woensdag kerstboom verbranding Ontwerp-nota Planvorming Verkeersplan 12 januari a.s. ter diskussie Tieners kijken terug in De Til j FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant j DINSDAG 5 JANUARI 1982 plaatselijk nieuws fan de redaktle) LEUSOEN Het openbaar rvoer In Leusden-centrum kan inmerkelijk verbeterd worden s de gedachten, neergelegd In ?el twee van het Verkeersplan eusden (Planvorming) gekon- etiseerd zouden kunnen wor- ?n. In het Verkeersplan wordt tgegaan van drie verschillende indlensten, uit te voeren door VAD. Eén van deze lljndlens- n Is dezelfde als de huidige, zij ?t met enige aanpassingen wat ïtreft de route. De twee andere jn zogenaamde „voorstadlij- ^n" tussen station Amersfoort Leusden-centrum. De ene )orstadlijn verbindt Amersfoort met het noordelijke deel van Leusden-centrum, de andere met het zuidelijke deel. Eén van de voorstadlijnen (het zuidelijke) zal dan met een frekwentie van twee keer per uur worden uitge voerd, de andere èn de interloka le lijn één keer per uur. Door op verschillende tijden te rijden, zou dan vanuit Leusden-centrum globaal gezien een verbinding met en van Amersfoort verkre gen kunnen worden met een fre kwentie van vier keer in een uur. Daarbij kan het grootste deel van Leusden-centrum, inclusief de winkelcentra, bestreken worden, met de invoering van deze drie lijnen zouden de drie uitgangs punten van de nota gerealiseerd kunnen worden. GOEDE VERBINDING Het Verkeersplan (deelnota 2) gaat uit van de volgende taken van het openbaar (bus-)vervoer. Ten eerste het onderhouden van een goede verbinding met het centrum van Amersfoort en het station van de Nederlandse Spoorwegen, ten tweede het ver binden van Leusden-Centrum met de overige woonkernen bin nen de gemeente en ten derde het vormen van een interne ver- voersmogelijkheid (binnen de gemeente) naar de belangrijkste winkelcentra, werkgelegen- heidsgebieden, concentraties van scholen en recreatieve voor zieningen. De twee genoemde voorstadlij nen" kunnen vooreen groot deel aan deze wensen tegemoet ko men, aldus wordt in de nota ge steld. De eerste voorstadlijn, met een frekwentie van één maal per uur tussen Amersfoort (station) en het noordelijke deel van Leus den-centrum zal dan de volgen de route moeten volgen Amers foort, Heiligenbergerweg, Noorderinslag, Torenakkerweg, Asschatterweg, Burg. de Beau- fortweg, Groene Zoom, door Princenhof volgens de huidige route. Zwarteweg, Asschatter- - 'i i i r- (U -'t m >-H. 3* 1 V Legenda route interlokale buslijn 2 J|'^ routes voor st adl i|nen bushalte ivioedsgebied (400m| Zo zal het toekomstige lijnen-net van het openbaar vervoer in Leusden-centrum er uit kunnen zien, als de gedachten uit de tweede deelnota van het Verkeersplan Leusden gestalte zouden kunnen krijgen Hierover is overleg gaande tussen de gemeente Leusden en de VAD. weg, Torenakkerweg, Noorder inslag, Heiligenbergerweg, Noorderinslag, Heiligenberger weg, Amersfoort (station) De tweede voorstadlijn. met een frekwentie van twee maal per uur, zal dan de volgende route nemen Station Amersfoort, Heiligenber gerweg, Groene Zoom. Cen- trumweg, Smoussesteeg (die dan wél door de langzaam ver keer en bussen, niet door het autoverkeer gebruikt mag wor den), de Beekridder. Midden weg. Asschatterweg (buslus bij Valleikanaal) en dan weer retour volgens dezelfde route richting Amersfoort (station). Als alterna tief voor de Smoussesteeg kan gedacht worden, aldus de nota, aan een route over de weg Cla- renburg, Beekridder Dehuidige buslijn (106) vande VAD volgt dan een kortere route: Amersfoort, Heiligenbergerweg, Noorderinslag. Middenweg, As schatterweg, Zwarteweg. Hor- sterweg, Stoutenburg en verder richting Barneveld en Nunspeet (en omgekeerd) Dat niet iedereen in Leusden- centrum op vier honderd meter van een bushalte zal wonen, be hoeft geen betoog. Hoewel de belangrijkste gebieden door de drie buslijnen ontsloten kunnen worden, zal een gedeelte van Claeverenblad en Wildenburg iets verder moeten lopen (naar de Centrumweg) Ook het werk- gelegenheidsterrein Paarden- maat en het industrieterrein aan de Ambachtsweg zullen per openbaar vervoer niet te berei ken zijn. LEUSDEN-ZUID Leusden-zuid zal voorlopig verstoken blijven van een goede busverbinding met Leusden- centrum. De nota zegt hierover Leusden-zuid heeft een buslijn van Centraal Nederland (82) die Leusden-zuid goed met Amers foort (station) verbindt. Gezien de geringe belangstelling die er bestond voor een in 1979 gehou den experiment met een buurt bus tussen centrum en zuid lijkt het niet zinvol om deze lijn via Leusden-centrum te leiden." Wat overigens niet hoeft te beteke nen, zoals ook in de werkgroep Verkeersaangelegenheden werd opgemerkt, dat dit in de toe komst niet zou kunnen verande ren. Zeker gezien het feit, dat straks ook Claeverenblad en Wil denburg afgebouwd zullen zijn Om die wijken snel met Amers foort te kunnen verbinden, zou een doortrekking van de Cen traal Nederland-buslijn vanuit Leusden-zuid naar deze wijken wellicht het meest voor de hand liggen Door dan een route te kiezen via het winkelcentrum de Hamershof, zou de verbinding tussen centrum en zuid alsnog tot stand gebracht kunnen wor den Al met al ziet het er niet slecht uit voor de toekomstige busver binding tussen Leusden en Amersfoort en de wijken van Leusden-centrum onderling. Op welk tijdstip deze struktuur van het openbaar vervoer gereali seerd zou kunnen worden, is uit de nota echter niet te lezen. Het ligt in de lijn der verwachting, dat invoering van de voorstadlijnen in de periode tussen nu en 1985 gerealiseerd zouden kunnen worden. (Van de redaktie) LEUSDEN - Volgens de con- cept-deelnota Planvorming van het Verkeersplan Leusden, zal de Hamersveldseweg tussen Noorderinslag en Centrumweg een ander karakter krijgen. Voor gesteld wordt - om doorgaand autoverkeer op deze weg onmo gelijk te maken en daardoor een veiliger afwikkeling van het fiets- verkeer te bereiken - tegenge steld éénrichtingsverkeer in te voeren. Dat zal betekenen, dat de automobilisten niet meer vanaf de Noorderinslag door kunnen rijden over de Hamersveldse weg, tot aan de Centrumweg. Het autoverkeer zal gedwongen LEUSDEN/CENTRUM aast sport hebben ook cultuur n politiek een belangrijke in- reng gehad in de bekende pres- .atieloop van de KPJ-afdeling Leusden. Op de voorgrond nog wel en met name als leveranciers 'van het merkwaardige assorti ment „startschutters". Promi nente figuren op hun terrein en tot meerdere eer en glorie van de Leusdense onderneming met een grote landelijke bekendheid. .Wij vragen al niet meer waarom de hardhollers zo vroeg in het jaar deelnemen aan de van pro beersel tot evenement uitge groeide KPJ-activiteit in Den Treek. Ze komen gewoon en dan ook nog massaal. Een zekere Cees Leyenaar heeft 10 jaar lang een domine rende rol gespeeld in de presta tieloop-organisatie. ,,Lang ge noeg om er nu maar eens mee op te houden", vindt de sympathie ke Leusdenaar, die deze periode afbouwt met dit jaar nog als speaker op te treden Een klein Drobleem kan nog een spaak in iet wiel steken Cees wordt op 10 januari van 14 30 uur tot ruim tweemaal drie kwartier later ook in Barneveld verwacht als scheidsrechter bij de voetbal wedstrijd Maluku Muda -Achter veld De praktijk heeft echter ge leerd. dat het veld van de Barne- veldse club snel afgekeurd wordt en wellicht zijn de weergoden bereid daar op die dag ook weer voor te zorgen. We zien wel. In 1972 bij de allereerste pres- tatieloop schoot de Leusdense carnavalsprins Janus I 315 deel nemers van start en in 1973 han teerde Stan Haag, disc-jockey van de zeezender Veronica het pistool voor 375 jagers op het fraaie herinneringsvaantje in 1974 onverwacht grote proble men: het jaar van de oliecrisis! Desondanks opnieuw een suc ces. De bijna echte oliesheik Ab- doel Omar (Piet) Valkenet kwam op de fiets naar de start om 450 trimmers het bos in te jagen Nog steeds werd de deelnemerslijst langer en in 1975 het eerste jaar met Don Bosco als centrale plaats van handeling werden 450 vaantjes uitgereikt nadat de Tour de France-renner Gerard Vianen als starter was opgetre den Hildebrand Brom. in Leus den ook bekend als Ab Hofstee, had in 1976 niet minder dan 803 klantjes voor het gehol door Den Treek. RECORD Het tot nu toe geboekte abso lute record was met 1047 deelne mers even imponerend als de figuur van de startschotenlosser big fat John Russell, de bekende Finnmarker soulzanger. Ruim duizend deelnemers derhalve in 1977! Jan Terlouw, de kopman van D'66 en misschien mede dankzij de prestatieloop thans minister, schoot in 1978 een pe loton van 980 enthousiastelingen op pad De tijdelijke daling van het deelnemersaantal zette zich nog even voort. Heinze Bakker, bekend van radio en TV met zijn meeslepende Tour de France-re porters hij bracht de Tour levensecht bij u in de huiskamer! kreeg 750 lo(o)p(st)ers op hol in 1979 en een jaar later gold het pistoolgeknal van de visueel ge handicapte sportman Rein van der Louw voor 731 trimmers. Een enorme ommekeer bracht de motorduivel Jack Middelburg in 1978 teweeg. Hij benaderde met een klandizie van 1020 da mes en heren van 8 tot zeg maar 80 jaar het recora van 1977. De bekende radio-en TV-verslagge- ver Herman Kuiphof komt dit jaar met het startkanon in actie en misschien wel voor een nieuw record? Nu nog even enkele dienstbe richten. De jeugd t/m 14 jaar start om 14.00 uur voor de loop van V/2 km en de overige al dan niet gelegenheidsatleten hebben de keuze uit de afstanden van 3 km (start 14.15 uur), 5 km (14.47 uur) of 10 km (14.45 uur). Ingeschre ven kan worden op de dag van de prestatieloop vanaf 12.30 uur in de kantine van Don Bosco of bij de voor-inschrijving op zaterdag 9 januari van 18.30 tot 19 30 uur in de Til aan de Hamersveldse weg De deelnamekosten bedragen f 3,— (jeugd t/m 14 jaar f 2,—) en de organisatoren Richard Schoonderbeek, Gerard van 't Klooster, Guido van Dijk, Wim Brundel en hun assistenten wen sen u een plezierige en sportieve middag. LEUSDEN/CENTRUM - De als een normale nieuwjaarsre ceptie bedoelde bijeenkomst van de Gouden Klomp liep zaterdag al spoedig leuk uit de hand. Het werd een compleet voorproefje van wat de karnavallers in de komende maanden nog boven het hoofd hangt. Het begon al met het begin zoals altijd maar in dit geval bijna diep in de nacht en met name om 22.00 uur als andere mensen de eerste aanstalten maken voor de dage lijks terugkerende nachtrust. Het legale karakter van de onderne ming werd onderstreept door de tijdelijke aanwezigheid van onze burgemeester als een van de eer ste bezoekers. Terwijl de andere belangstel lenden gratis entree hadden in het zwembadrestaurant Chez Henri, zagen wij de vijf GK-sena- toren ieder f 5,50 betalen De ge dachte aan de een of andere belasting kwam op maar bleek onjuist. Die persoonlijke bijdra ge was als vooruitbetaalde porto bedoeld om voortaan tijdig in het bezit te komen van de vergade- rinqsnotulen. Zo simpel gaat dat bij het illustere pretgezelschap. Behalve de gebruikelijke boeren, burgers en buitenlui kwamen ook enkele hoogwaardigheids bekleders hun opwachting ma ken bij onze prins Goedgemutst, die na zijn prolongatie opvallend Betergemutst is. Namens de Fe deratie van karnavalsverenigin- gen in Midden-Nederland (dis trict 11) was voorzitter Frits den Ouden helemaal naar Bavoort gekomen om, mede namens de keistedelijke Leutbroeken, zijn prinselijke collega Pleziervol 1982 te wensen. Vrouwe Hanna van Bohemia aan de zoveelste onderscheiding te helpen en de lokale dansmariekes te huldigen voor hun successen bij de jongs te Intrada (een soort Eurocup ontmoeting voor deze spring-in- 't-veldjes) Dat bracht de onver wacht toch aanwezige prins Puup Vil (of is het nu VIII?) ook nog even aan de micro met een toast op zijn dorstlustige buur man. De een of andere verdekt op gestelde band nam toen hon neurs over en met toppers uit onze vaderlandse karnavals-hit- parade werd het In het knusse restaurantje weldra net zo druk als op de rotonde Hoevelaken op een mooie zomerzondagmiddag. Een nadrukkelijke infiltratie van uit de roodzwarte voetbalkantine In de onmiddellijke nabijheid daar bleek het nieuwjaarsgedoe van 18.00 tot officieel 20.00 maar In de praktijk 22.00 uur kennelijk net lang genoeg maakte het GK-succes compleet. (Van de redaktie) LEUSDEN - Op de valreep van 1981 verscheen de ontwerp-nota planvorming Verkeersplan Leusden. Deze ontwerp-nota zal worden besproken In de eerstko mende vergadering van de werk groep Verkeersaangelegenhe den op dinsdag 12 januari a.s. in LEUSDEN - Ook aan het begin van het komende jaar zal de ge meente Leusden in samenwer king met de brandweer weer de traditionele kerstboomverbran dingen organiseren. Evenals vo rig jaar wordt een aantal leuke prijzen verloot. Het gemeentebe stuur en de brandweer hopen het hiermee extra aantrekkelijk te maken om de kerstbomen voor de „officiële" verbrandingen in te leveren en zo het houden van wilde verbrandingen en het de poneren van kerstbomen op alle mogelijke en onmogelijke plaat sen tegen te gaan. De verbrandingen worden op woensdag 6 januari op twee plaat sen in de gemeente gehouden Op die dag kunnen de bomen tussen 15.00 en 19.00 uur op de verbran dingsplaats worden ingeleverd. Voor iedere boom die wordt ingele verd ontvangt de brenger een lot dat kans geeft op een prijs. In de hele gemeente worden 20 prijzen beschikbaar gesteld en nog een 30 extra prijzen, die bestaan uit het meemaken van een rit door de ge meente op een brandweerwagen. De prijswinnaars worden om 19 15 uur bekend gemaakt. De verbran dingen beginnen om 19.30 uur. De kerstboomverbrandingen worden dit jaar op andere plaat- sen gehouden, te weten: - Voor Achterveld op het terrein aan de Kerkdijk, achter de Moes- I pot. - voor Leusden-zuid en cen trum op het kermisterrein aan de Noorderinslag, hoek Centrum weg. het gemeentelijke voorlichtings centrum aan de Zwarteweg. De vergadering begint om 20.00 uur. U bent van harte welkom om mee te praten over de toekomst van de Leusdense verkeers- structuren, de huidige en toe komstige knelpunten en de eventuele oplossingen hiervoor. V ♦inrichting ontsluiting parhaar •in hooldrout* ll»ln»ik*i ......aanvullend» rout* tlalavarhaar De verkeerssituatie rondom de Hamershof LEUSDEN Op vrijdag 8 ja nuari wordt er in het jongeren centrum „De Til" voor het eerst in 1982 een tieneravond gehou den. Net zoals dat op radio en T.V. gebruikelijk is wordt er op deze avond teruggeblikt naar 1981. Dit betekent dat iedereen de gele worden gebruik te maken van het gedeelte van de Centrumweg langs het toekomstige raadhuis. Gezien vanaf de Noorderinslag zal het autoverkeer in zuidelijke rich ting kunnen rijden tot de parkeer terreinen van de Hamershof. Om gekeerd zal het autoverkeer vanaf de Dissel ook tot de ingang van het zuidwestelijk parkeerterrein van de Hamershof kunnen rijden Doorgaand verkeer wordt hier door onmogelijk gemaakt, maar al le percelen aan dit deel van de Ha mersveldseweg blijven wél per au to bereikbaar Het fietsverkeer, aldus de nota. dat de Hamersveldseweg volgt, of deze oversteekt, kan hierdoor vei lig worden afgewikkeld Via de Smidse, de Mulderij en de Hamers veldseweg blijven de parkeerterrei nen rondom de Hamershof bereik baar Overigens ontbreekt nog steeds een parkeerverbod op dit deel van de Hamersveldseweg, zoals al geruime tijd geleden is aangekondigd in de werkgroep Verkeersaangelegenheden. Wel wordt in de nota gesteld, dat het mogelijk zou kunnen zijn, dat aparte maatregelen getroffen zullen moeten worden voor het fietsverkeer op de Hamersveld seweg om en nabij de Hamers hof. Over het aangekondigde parkeerverbod zwijgt de nota. genheid wordt geboden nog eens te herhalen wat hij of zij in het vorig jaar heeft laten zien tijdens één van de vele tiener avonden. Dit betekent een herhaling van een stukje improvisatie en van zelfsprekend een herhaling van de danswedstrijden. Alsdaarvol- doende belangstelling voor is volgt er ook nog een herhaling van het onderwerp „petten op" en „kauwgumballen blazen". Als alle herhalingen achter de rug zijn en er nog wat tijd over is kan er een voorstelling ..moppen Rozendaallaan 9 Leusden-C. tappen" gehouden worden. In dit geval liefst geen herhalingen, originele grappen zijn altijd het leukst. De tieneravond In de Til begint zoals gebruikelijk om zeven uur 's avonds. In ,.De Til" voorlopig geen prijsverhogingen, ook in 1982 Is de entreeprijs voor de tieneravond voorlopig gesteld op één gulden.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5