Ie—s«len krant Renault 9 GTL: „auto van het jaar" Nieuwe Toyota Carina en Celici HONDA INTRODUCEERT NIEUWE ACCORD EN SPORTIEVE CIVIC DONDERDAG 7 JANUARI 1982 sporen van zweverigheid, geen zijwind- gevoeligheid en van oneffenheden in het wegdek merkt men ook weinig. De Renault 9 laat zich vlekkeloos leiden en valt bij wijze van spreken, met de pink te sturen De geriefelijke inrichting draagt er toe bij dat je, ook na langere tijd sturen, fit en monter uit de wagen stapt Gaan we de stad in, dan blijkt hij ook daar prima handelbaar Het gedrag in de bochten is uitstekend Overhellen doet het koets werk - in tegenstelling tot vele andere merkgenoten - zeer weinig Wèl treedt een vrij duidelijk onderstuurkarakter op, wat bij gas loslaten snel overgaat in stevig overstuur Het dashboard is, ook in het donker, prettig afleesbaar Knoppen en hendels voor de instrumenten zitten op de juiste plaats. Dat laatste geldt tevens voor de lekker korte pook? die goed onder hand bereik staat en vjot schakelt, waarbij de vijfbak zich soepel gedraagt Zowel vóór als achter is de markering goed. Remmen doet de wagen uitstekend Bij stevig remmen vertonen de voorwielen blokkeerneigingen Tijdens de koude natte decemberda gen hebben we. zonder klachten, driftig gebruik gemaakt van kachel, ventilatie en achterruitverwarming. Vreemd vin den we het ..dicht" slaan van de buiten spiegel waardoor we bij miezerig weer. óf de spiegel regelmatig moeten schoonmaken, of het mette Weinig zicht naar achteren moeten doen Onze R 9 GTL is geen ..duiveltje in een doosjedaarvoor komen de TS. GTS en TSE wat meer in aanmerking, al moeten daarvan de verwachtingen ook niet te hoog zijn Renault gee top voor de GTL 150 km/uur op e nemen we maar aan. Om van 0-80 te komen hebben we 9.9 sec. r van 0;100 km/u gaat in 15 sec. Op dan nog lang niet, van 0-120 km/u I 25 sec. Soepel is de motor zeker schakelen hoeft niet, willen we e opschieten, is het wèl noodzakelij „vier" is in de stad prima bruikba Eerst reden we een 300 km ti stads- binnen- en buitenwegen ir rustig tempo, schakelend op aanw van de indicator Er moet 20,5 I bi neerkomt op een verbruik van 1 lit« 14,6 km Daarna weer 300 km vi zelfde soort wegen. Nu pakten v „negen" wat forser aan en de w zat er niet mee Aan de pomp was het wèl duidel merken. Exact 25 liter moest er in c liter tank, wat neerkomt op 1 liter p km Redelijk tot goed voor dit typt gen. Wordt er met wat meer beien reden, dan lijkt ons 1 op 15 zeker I baar. PRIJZEN De goedkoopste uitvoering, d< erg kale Renault 9 C kom 15.700,- Onze testwagen de 9 incl „vijfbak" komt op 18.975,- duurste „negen" de TSE 20 320-opbrengen Daartusse nog vele mogelijkheden Onze testwagen de negen GTL. geen moeite Positief opvallend is de hoofdruimte achter. Over de benen hebben we het al gehad Starten doet de krachtbron iedere koude morgen na het uittrekken van de choke vlot, daarna moet er wel een poosje met de choke-knop gestoeid worden Vanuit het vooronder blijft het knap stil, slechts bij hoge toerentallen en bo ven 120 km/uur dringt er wat gebrom binnen. Bij een snelheid rond deze 120 km/uur voelt-ie zich uitstekend in z'n element. Bij 140 km/uur ligt de wagen nog steeds prettig op de weg; weinig Nieuwste vondst van Renault, de ge weldige z g Monotracestoelen. tingaanwijzers die tevens van opzij zichtbaar zijn Rondom bezit de Renault 9 robuste bumpers en beschermstrips welke parkeerschade kunnen voorko men. Achter zitten twee grote lichtunits. Mistachterlampen en achteruitrijlam- pen zijn op onze testwagen standaard. Overige kenmerken van deze nieuwko mer. forse buitenspiegel, tweesnelhe den ruitenwissers met tipstand (weer geen vaste of variabele interval, hoe lang nog?) en gesloten tanktoegang achter klepje. De wagen staat op 155 SR 13 Michelin XZX banden INTERIEUR Renault liet bij het ontwerp van de,9" niets na om de inzittenden optimaal comfort te bieden. In onze GTL staat de geweldige zogenaamde „Monotrace" bestuurdersstoel. Deze heeft drie ver- stelmogelijkheden, in lengterichting, kantelbare zitting en verstelbare rugleu ning. Door deze speciale constructie hebben de achterpassagiers extra veel voetruimte onder de voorstoelen aan weerzijden van het stoelframe. Een woord van lof voor de fraaie meubilair- bekleding. Doet de hele woonkamer compleet aan, het instrumentarium maakt hierop geen uitzondering. Uiteraard zijn alle gebruikelijke meters aanwezig, keurig opgesteld in een strak overzichtelijk dashboard Jammer vinden we wel dat de bovenste rij controlelampjes, door het sterk naar voren hellende bovenste deel van het dashboard, voor lange per sonen niet zichtbaar is. Een schakelindicator vertelt wanneer brandstofverbruik gunstig overgescha keld moet worden Aflegmogelijkheden zijn er op het dashboard, in het niet afsluitbare kast je. in de forse console en op de deuren, De beklede kofferruimte kunnen we ze ker als groot betitelen. TECHNIEK Op het gebied van motoren en tech niek houdt Renault het overwegend bij het oude vertrouwde Betrouwbare componenten van bijvoorbeeld de R14 bleven gehandhaafd, waar nodig werd renovatie gepleegd. Voor de R9 staan drie motorversies beschikbaar 1,1 I, 1,4 I (60 pk) en 1.4 I (72 pk) Daarnaast komt binnenkort dan nog de 1.4 I Auto maat (68 pk). Al deze krachtbronnen zijn oude be kenden, maar er zijn wel veel wijzigin gen aangebracht. Zoals een nieuw ty pe krukas en verbeterde verbrandings kamers, waardoor een optimale adem haling van de motor gewaarborgd wordt In onze wagen staat de 1386 cm3 krachtbron, goed voor 44kW (60 pk) bij 5250 tpm. Het maximum koppel be draagt 102 Nm bij 3000 tpm. Nog wat technische informatie: de R9 motor be zit contactpuntloze elektronische ont steking. onderliggende nokkenas aan gedreven door een ketting De dwars voorinstaande vierpitter drijft via een vijfbak (niet standaard) de voorwielen aan Rondom is de wielophanging onaf hankelijk, vóór met schroefveren en ne gatieve stuurstraal, achter met in el- kaars verlengde liggende torsiestaven. Tevens vinden we rondom hydrauli sche telescoop schokdempers Zowel vóór als achter een stabilisatorstang. Vóór bezit de R9 schijfremmen, achter zelfnastellende trommelremmen, werkend via een Master Vac rembe- krachtiger. De besturing is van het type tandheu gel. Draaicirkel tussen trottoirs be draagt 9,8 meter. Er zijn 4 stuuromwen- telingen nodig om het roer van uiterst links naar uiterst rechts te draaien VEILIGHEID Voor de actieve en passieve veilig heid zorgen onder andere de uitsteken de wegligging, prima remmen, prettige besturing, een groot glasoppervlak van maar liefst 2,30 m2, de knipperlichtin stallatie, 6 cm brede veiligheidsgordels, kooiconstructie, kreukelzónes, korte gedeelde stuurkolom en kindersloten op de achterportieren We missen een - oh zo broodnodige - gelaagde voorruit. Begrijp ons niet verkeerd, er zit wel een ruit vóór maar van het geharde soort RIJDEN De Renault 9 gaat zich duidelijk rich ten op het grote publiek, daar is deze „kleine" Sedan bij uitstek geschikt voor. Het moet in onze ogen al heel gek lopen als deze nieuwste loot aan de Renault- stam geen succes wordt. Hij blijkt de prettige vlotte gezinswagen te zijn die je verwacht aan te treffen. Instappen zowel vóór als achter kost Het Franse Staatsconcern Regie Nationale des Usines Renault, kort weg Renault, heeft tussen de R4 en R30 niet zo erg veel ongebruikte getallen meer over. Sinds enige tijd is daarom de 9 ingepikt als aandui ding voor het nieuwste product, de kleine broer van de R18. Het getal „13" durft zelfs Renault niet aan. Een sedan-uitvoering - zoals we van Renault gewend zijn - met vier deuren, zich voegend tussen het grote aanbod kleinere middenklas sers. In Frankrijk rijdt de R9 al zo n drie maanden rond. Nu komt deze kleine - maar van binnen ruime - sedan onze automarkt veroveren. „De Renault 9 richt zich op een clientèle die een ruime gezinsauto zoekt; zeer zuinig in gebruik en in onderhoud", meldt Renault in z'n persinformatie. Deze uitspraak kunnen we na een testweek niet volle dig beamen, maar ruim is de wagen zeker en redelijk zuinig ook. De Renault 9 rijdt dagelijks in grote aantallen uit de zeer moderne 240 ha. grote fabriek te Douai in Noord-Frankrijk. In dit gigantische bedrijf werken 7300 personen en 125 Robots aan de tot stand koming van de R9. Renault brengt direct een groot aantal varianten van de 9 op de Nederlandse markt. Toevallig of bewust maar liefst negen. Keuze is er uit 1,1 of 1,4 liter motoren, waarbij de laatste ook nog in een opgevoer de versie verkrijgbaar is. Een versie met automatische transmissie komt lente 1982. Wij reden de Renault 9 GTL. Voor het eerst zagen we de R9 op de IAA te Frankfurt EXTERIEUR De Renault 9 is exact 4,06 meter lang Natuurlijk is ook bij het ontwerpen van deze Renault veelvuldig gebruik gemaakt van computers. Dat blijkt dui delijk uit de gunstige CX waarde van 0,385 Voor de GTS en de TSE versies daalt, dankzij de montage van een spoi ler aan de achterzijde, de CX waarde zelfs tot 0,37. Deze lage luchtweer- stand wordt onder meer verkregen door de schildbumper compleet met spoiler aan de voorzijde die strak op de carros serie sluit, plaatwerkdelen aan de voor zijde die onderling zijn afgedicht, stijlen zonder waterafvoergoot. sterke welving van de voorruit en een naar achteren smaller toe lopend dakpaneel Forse rechthoekige halogeen kop lampen worden geflankeerd door rich- Tnv/nta C.elir.a Cnnné: vnrmnevinn doet ons denken aan de IJSA Continental Nieuwe Honda Accord; slanker meer binnen- en kofferruimte gen van 1335 cc die 52 kW (70 pk) levert bij 5750 t p m. (ter vergelijking de „normale" Civic levert 60 pk bij 5500 tpm Het maximum koppel bedraagt 100 Nm (10,2 kgm) bij 3400 t p.m Deze dwarsgeplaatste watergekoel- de viercilinder met bovenliggende nok kenas en dubbele carburateur, heeft een cilinderinhoud van 1335 cc. Een lekker pittige motor, die bovendien re delijk zuinig is. Gemeten volgens de ECE norm be draagt het verbruik bij 90 km/u 5,9 liter bij 100 km. De topsnelheid van de Civic ,,S" be draagt 160 km/u. Snel optrekken doet hij ook. De Civic ,,S" is voorzien van een handgeschakelde 5-versnellingsbak. UITSTEKEND De sportiviteit van de Civic ,.S" komt niet alleen tot uiting in de pittige motor De wielophanging met zwaardere voor veren en dubbelwerkende „heavy Du ty" schokbrekers is aan het sportieve karakter aangepast. Vóór en achter zijn stabilisatorstangen gemonteerd. De brede 165-70SR13 banden dragen ver der bij tot de grote stabiliteit. Natuurlijk heeft ook deze Civic ,,S" het beproefde offset-springsysteem, waarbij de schroefveren excentrisch staan ten opzichte van de schokdem pers. De nieuwe Civic ,,S" laat zich dan ook exact sturen in een snel genomen bocht. REMMEN Ook de remmen van de Civic „S" zijn aan het sportieve karakter van de wa gen aangepast. De bekrachtigde schuf- remmen (7 inch) vóór zijn voorzien van ventilatiesleuven om fading door over verhitting tegen te gaan Samen met de trommelremmen achter zorgen ze voor een uitstekend remgedrag onder alle omstandigheden. INTERIEUR Het interieur van de Civic ,,S" is. zo als men dat in een Honda kan verwach ten, uitstekend verzorgd Het kleuren schema is zwart met tweekleurige be kleding van de kuipstoelen. Het vier- spaaksstuur heeft een sportief aanzien en ligt prima in de hand. Dit laatste geldt ook voor de versnellingspook De Civic ,.S" is voorzien van een rookglas zonnedak dat gedeeltelijk opengeklapt kan worden of er in zijn geheel uitgenomen Om bij een open dak de wind buiten te houden en het windgeruis tot een minimum te beper ken. kan er een windscherm worden gemonteerd Wanneer dit scherm niet wordt gebruikt is er een keurige hoes als opbergmateriaal aanwezig. VORMGEVING De Styling van de carrosserie straalt de sportiviteit van de Civic ,.S" uit Bum pers, stootranden en raamstijlen zijn mat zwart gehouden evenals de grille. Rond de met kunststof bedekte bum pers en grille zijn rode strepen aange bracht. Op de zijkanten prijkt een stri ping met het woord „Civic". De spoiler vóór en de dakspoiler ach ter beklemtonen het sportieve uiterlijk en dragen bij tot de grote stabiliteit. De Civic „S" staat bovendien op een set fraaie sportvelgen Deze nieuwe sportieve Honda Civic ,,S" wordt geleverd in de kleuren rood en zwart. Prijs 18.995,-. Toyota-importeur Louwman en Parqui lanceert twee ver nieuwde modellen op de Neder landse markt, de Carina en Celi- ca. De nieuwe Carina wordt gele verd in twee Sedanuitvoeringen en 2 vijfdeurs Stationwagons, één met handgeschakelde Lak en één met automaat. Resultaat van de gestroomlijnde carrosse rie is een lage luchtweerstand, belangrijk voor een gunstig brandstofverbruik. Traditiegetrouw is de nieuwe Carina compleet uitgerust. Tot de standaard voorzieningen behoren onder meer; een spoiler onder de voorbumper, ge tint glas rondom, half onder de aërody namisch gevormde motorkap verzon ken liggende ruitenwissers met twee snelheden en interval, bekleed stuur wiel. quartsklokje. economymeter, hoofdsteunen, radio, achteruitrijlampen en mistachterlicht. Nieuw is ook de besturing, die nu vol gens het tandheugelprincipe funktio- neert. Met 18 590,- voor de Sedan met handgeschakelde 4-versnellings- bak kost de nieuwe Carina nagenoeg evenveel dan zijn voorganger De prij zen van de Sedan met automaat en de vijfdeurs Stationwagen, die standaard van een in twee delen neerklapbare achterbank is voorzien, zijn respectie velijk vastgesteld op 20.040- en f 20 495,-. In de sector sportieve modellen intro- duceert Toyota twee nieuwe Celica- modellen: de 1 6 Coupé en de 2 0 Lift- back. Deze laatste heeft een schuin af lopende carrosserie waarin opgeno men een grote achterklep, die toegang verschaft tot de bagageruimte Deze kan door het naar voren klappen van één van beide rugleuningen van de twee achterstoelen aanzienlijk worden Net als bij de Carina het geval werd ook de carrosserie van de Ti Celica voor het grootste deel in de tunnel ontworpen. Dit leidde tol zeer lage luchtweerstandswaarck 0 34 Het brandstofverbruik va nieuwe Celica s doet derhalve g< zins vermoeden dat het hier spo modellen betreft De techniek van d£ Celica's wer ledig aangepast aan de eisen v; jaren tachtig Moderne motoren, di halve weinig brandstof ook weinii derhoud verlangen, vormen het van de auto's, maar ook de verbe 5-versnellingsbak, de tandh stuurinrichting en de op de Lif geïntroduceerde onafhankelijke a< wielophanging zijn van deze aai sing sprekende voorbeelden. Een novum van Toyota is de Celica Liftback XT tegen meerpr verbare automatische transmiss» elektrisch inschakelbare over Door een simpele druk op de kno de overdrive worden ingeschc waarmee het toerental aanmerk zakt. de geluidsopbrengst daalt e? benzineverbruik eveneens or gaat, zonder dat de snelheid ve dert De Toyota Celica wordt leverb; vier uitvoeringen Het voordeligste is de opvallend gevormde en reeds compleet uitgeruste Celica 1,6 ST pe, die 21 745,- kost De Celica, 2.0 XT Liftback 26 750,- met 5-versnellingsbc 28.750,- met automatische tran sie plus overdrive, terwijl de extra tieve Celica 2 0 GT Liftback Twin wordt aangeboden voor 31 995 Deze laatste uitvoering is spe bestemd voor de automobilist die veel eisen stelt ten aanzien van vt gen en prestaties. Een tweetal du carburateurs, twee bovenliggende kenassen, en een 60% sperdiff Toyota Carina; complete en aangepast aan de jaren '80 Vijf jaar na de introduktie van de Accord driedeurs in 1976 en drie jaar na de verschijning van de Accord Sedan, verschijnt de nieuwe Honda Accord. Een middenklasser, met als basis de beproefde 1602 cc motor. De nieuwe Accord heeft een gedurfder en gedistingeerder vormge ving gekregen en wijzigingen aan de motor leidden tot een soepeler motorkarakteristiek en een zuiniger brandstofverbruik. Tal van geluidswerende maatregelen resulteerden in het zeer lage geluidsniveau in het interieur van 65 dB bij 100 km/u. De belangrijkste wijziging van de nieuwe Accord, naast de aanpas sing van de motor, betreft de grotere afmetingen van beide modellen. Zowel de driedeurs als de Sedan heeft een grotere wielbasis en een bredere sporing gekregen. De beduidend ruimere afmetingen zijn vooral in het interieur merkbaar. De extra ruimte in het interieur is nuttige ruimte, met meer beenruimte, vooral voor de achterpassagiers en een baga geruimte die met 22,4% werd vergroot bij de driedeurs en met 26,5% bij de toch al niet krap bemeten Sedan Er is verder een grotere benzinetank gemonteerd, waarvan de inhoud nu 60 liter bedraagt. Voorts werden de rijei- genschappen verbeterd en het comfort voor de inzittenden vergroot MOTOR De krachtbron van de nieuwe Accord is de 1602 cc viercilinder met bovenlig gende nokkenas. Er is wel het een en ander veranderd aan de '82 versie van deze motor. Een gewijzigde kleppen opstelling, en een hogere compressie- verhouding geven een betere verbran ding bij een geringere belasting. Het resultaat is een soepeler karakteristiek in de lage en midden toerengebieden én een zuiniger brandstofverbruik. De grotere klepdiameter en de hogere compressie hebben voorts geleid tot een snellere vermogensreaktie ZUINIG Dankzij het geïntegreerde streven naar vermindering van lucht- en rol- weerstand van de carrosserie en de ge wijzigde kleppenopstelling van de mo tor heeft de nieuwe Accord een vrij laag benzineverbruik. Enkele prijzen Accord 3-deurs 21.495-, 4-deurs 22 795,-. De Honda Civic is een der meest po pulaire auto's van Nederland, getuige de verkoopcijfers van de laatste jaren. Er bleek een groeiende behoefte te be staan aan een sportieve versie. Die is er dan nu. de Civic ,,S" Een wagen die een sportief wegge drag combineert met uitstekende pres taties én zuinig brandstofverbruik. Deze Civic „S" heeft een krachtbron gekre-

Leusder Krant | 1982 | | pagina 12