1 65-jarige gereformeerde kerk inDeGlindnog steeds jong Heropening Rabobank j Koninginnedag- j i programma gereed i leiisüen ■nfifc KPO bijeenkomst Boekhoudcursus voor PJGU-jongeren Zondag viering Frühschoppen NDERDAG 7 JANUARI 1982 Achtervelds nieuws DE GLItvlD - Op 26 decem ber 1916 werd in De Glind de kerk geïnstitueerd. Vanaf die dag begint de officiële geschie denis van de kerk van ,,De Glindhorst" Zondag 10 januari zal dit heuglijke feit door de le den van deze kerk op sobere wijze worden gevierd. Deze viering zal plaats vinden tij dens een gewone kerkdienst die zal aanvangen om 10 00 uur Tijdens deze dienst zal er medewerking worden ver leend door een eigen kinder koor en de Gospelgroep De tekst voor de verkondiging de ze morgen is even als op 26 december 1p16 uit Lucas 2 vers 21 Na de dienst zal er nog een gezellig samen zijn plaats vin den in (Je grote ontspannings zaal naast de kerk. Hier kan men elkaar dan nog een tijdje ontmoeten en eventueel sa men nog wat zingen. Dit alles onder het genot van een kopje koffie en een (fris) drankje Het kerkbestuur heeft besloten om de helft van de giften die even tueel zullen worden ontvangen en de collecte van die zondag te bestemmen voor het crê- che-werk voor alleenstaande moeders en hun kinderen in Buenos Aires (Argentinië). Gif ten die in verband met de vie ring van dit feit zullen worden geschonken kunnen worden overgemaakt op het gironum mer van de diakonie p/a J H Gerritsen, Ringlaan 13, De Glind of de Ned Midden- standsbank te Barneveld, re keningnummer 65 50.60.510. Bijgaand artikel over de nu 65-jarige kerk in het jeugddorp werd geschreven door domi nee J. Jellema, predikant in De Glind. moeilijkheden De neerslag daar van was ook merkbaar in het geestelijk leven. Maar ook waren er redenen tot dankbaarheid Al was de gemeente zonder predikant ..dat ook thans de juichtoon past Gode alleen de eer", aldus de notu len van een in 1925 gehouden ver gadering van de leden der ge meente Op de landelijke diakonale confe rentie in 1927 verklaarden in een resolutie, die werd aangenomen, de diakenen spontaan het werk van ,,De Glindhorst" zo mogelijk voort te zetten. Een groot stuk binnen lands diakonaal werk van de gere formeerde kerken in Nederland. Zo werd 22 december 1927 opge richt ,,de vereniging tot verzorging van kinderen, de Rudolphstichting" (genoemd naar ds. R J W. Ru dolph, die vele jaren ijverde voor het werk in de Kinderbescher ming). De Gereformeerde Kerk nam van de voormalige vereniging voor langdurige verzorging van minder jarigen enig meubilair over. 50 ban ken, 19 lampen, 16 gordijnen en 1 kachel met pijp samen voor 130,10' Een duidelijke illustratie van kosten en prijzen in de jaren twintig. De naam van de kerk werd gewij zigd in .Gereformeerde Kerk van De Glind", postadres Achterveld. EIGEN PREDIKANT De gemeente kreeg in kandidaat G. Zeijl uit Sneek haar eerste eigen predikant. Zondag 17 augustus 1930, de dag van intrede, is een zeer bijzondere feestdag geweest voor de kerk van De Glind. Een kleine kerk met een eigen herder en leraar. Ds. Korfker bevestigde ds. Zeijl in het ambt van predikant Na deze eerste dominee dienden tot op van daag nog negen andere de kerk. De oorlogsjaren waren moeilijk en gingen niet zonder meer voorbij Er was verdriet om hen die vielen en die weggevoerd waren en niet te rugkeerden Het monument aan de Postweg, in het hart van het Jeugd dorp, herinnert ons er vandaag nog aan. Groot was de blijdschap toen in 1945 de vrede kwam en weer on der gewone omstandigheden het werk kon worden voortgezet. In 1940 werd de eerste steen ge legd voor de bouw van een nieuwe kerk Deze stond er niet zo snel als werd gehoopt. Dat kwam door een vorstperiode en vanwege het feit dat de voortgang van het werk af hankelijk werd gesteld van de goedkeuring van de Algemeen-Ge machtigde voor de wederopbouw, waarmee enige tijd gemoeid was. In 1941 werd de nieuwe kerk, onze tegenwoordige kerk. in gebruik ge nomen. ,,Een monument van ge loofsvertrouwen in oorlogstijd". In 1967 is het interieur van de kerk gemoderniseerd. Zondagsmorgens is de kerk voor het grootste deel bezet door kinde ren en jongeren van het jeugddorp In de morgendiensten wordt reke ning gehouden met hun aanwezig heid. Door een 'overeenkomst tussen kerk en stichting stelt de predikant Beeld van een dienst, december 1981 van het kerkgebouw, gefotografeerd op een zondagmorgen in 1976 het grootste deel van zijn tijd be schikbaar voor een geestelijke ver zorging van het jeugddorp De gemeenteleden delen in die verantwoordelijkheid ten aanzien van de kinderen die tijdelijk in hun midden zijn. GEMEENTE huis-godsdienstoefening; vanaf 30 augustus 1914. Omdat er opvoe dingswerk was begonnen door ,,de Vereniging tot duurzame verzor ging van minderjarigen" in de afge legen, weinig bevolkte en ook wei nig geestelijk bearbeide streek, waar eens het kasteel ,,De Glind horst" lag. Spoedig kwam uit de omgeving het verzoek deze samenkomsten ook voor het publiek open te stellen Dat werd ingewilligd en zo was reeds na een paar weken de zaal van het meisjespaviljoen geregeld gevuld met kerkgangers. Daarom stelde de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk van Barne veld - in overleg met de classis Apeldoorn - een regeling vast voor de aldus begonnen Evangelisatie- arbeid Zó vermeldden de notulen en ..tegelijk werd door de intus- schen toegenomen bevolking van het in wording zijnde opvoedings dorp, de begeerte uitgesproken en door de Kerk van Barneveld de wenselijkheid erkend van Dienst des Woords voor deze Gerefor meerden, die door hun arbeid en afstand verhinderd werden gere geld in de samenkomsten hunner Kerk te Barneveld mee te leven." Het meisjespaviljoen werd te klein Later werden samenkomsten in 2 schoollokalen gehouden En weer later in een hulpgebouw, de ,oude Kerk", de oude. verdwenen ,.kerk" deed ook dienst als ontspannings gebouw De kerkdiensten werden geleid door de direkteur van het opvoe dingsdorp, die predikant "was en ook de catechisaties leidde, ds. Vo gelaar. De opvolger van ds Ru dolph, ds. Vogelaar, voormalig boerenzoon, eerst onderwijzer la ter predikant geworden gaf in deze harde en moeilijke jaren voor de pioniers met veel energie leiding aan het ontginningserk van "t Jeugddorp MOEILIJKHEDEN Toen later, in 1924, een nieuwe di rekteur kwam, geen theoloog, ging deze nog wel een aantal catechisa ties namens de kerkeraad, geven Ook woonde de direkteur van ,,De Glindhorst" van tijd tot tijd de kerke- raadsvergaderingen bij In de twintiger jaren geraakte de vereniging ,,De Glindhorst" in De gemeente van de kerk van De Glind-Achterveld is een gemeente van „Filistijnen, Tyriërs en Moren" heeft eens iemand gezegd In ieder geval van mensen overal vandaan. Uit alle windstreken van ons land. Samen vormen ze de kerk, de ge meente van Christus. Was vroeger het aantal leden uit Achterveld gering, al heeft (in 2 ge neraties) de familie Blom van Grote Fliert vanaf het begin tot de kerk behoord, nu is het een aardig aan tal mensen die in het overwegend Rooms Katholieke Achterveld zijn komen wonen, die behoren bij de kerk van De Glind Hetzelfde kan gezegd worden van omwonenden van het Jeugddorp Ons oudste gemeentelid, A Stof- felsen. Kolfschoterweg 26 heeft vrijwel vanaf het begin tot heden de geschiedenis van de kerk mee be leefd LAATSTE JAREN Het zou te ver voeren om in deze korte samenvatting allerlei zaken en gebeurtenissen te vermelden Toch een paar belangrijke punten uit de laatste jaren. Op 26 decem ber 1976 werd in De Glind het zes tigjarig bestaan van de kerk ge vierd Dat gebeurde tijdens een vie ring met de kinderen op zondag 23 januari 1977. Verschillende oud predikanten waren bij de viering aanwezig. In 1976, 1977 en 1978 werden er gemeentedagen georganiseerd en gehouden Daarbij werden in De Glind telkens buitenlandse gasten ontvangen Zo was er op de eerste gemeentedag ds. Piek uit Welling ton en een jaar later waren er gas ten uit Soemba. Die contacten zijn tekenend voor de betrokkenheid van de geloofsgemeenschap in De Glind met hetgeen zich buiten de kerk afspeelt Maar centraal staat in De Ghnd altijd, dus ook in de kerk, de zorg voor de kinderen Vandaar ook dat een groot aantal gemeenteleden betrokken is bij het clubwerk, het koor, de gospel groep, en het koffiebarwerk. Een drietal jeugdouderlingen die zelf contacten onderhouden met oude re jongens en meisjes, helpt mee om heel de gemeente te stimuleren in de bijzondere opdracht die ze heeft En omgekeerd zijn het juist de kinderen die de nu 65-jarige kerk in De Glind jong houden. - Méér dan 65 jaar ge- begon de geschiedenis e Kerk. Met de komst van en opvoeders naar het waar 1 juli 1914 het werk was begonnen van „ontouderde en ver- Kinderen". Een waarvan ds. R. J. W. Ru- een eigentijdse bewogen jarltaan, de eerste predikant- ;teur zou worden. Maar, he- stierf ds. Rudolph 10 mei de droom die hij droomde werd fordt gewerkt tot op vandaag die droom tot werkelijkheid te een 2e Kerstdag, 26 december 6. werd de Kerk geïnstitueerd. Is we dat noemen. Vanaf die Degint officieel de geschiede- van de kerk van „De Glind- st e kerkdienst ging ds. E. J. Wien- van Barneveld. die preekte ir aanleiding van Lucas 2 vers eerste ambtsdragers - in die- de dienst bevestigd - waren D. i Eerden en H Kamphuis als ou- ling en J. de Zoete als diaken Jr 1916 was er al een geregelde ACHTERVELD - Vrijdag 15 januari heropend de Coöperatieve Ra- )ank Achterveld WA haar vernieuwde kantoor aan de Jan van telweg 9. Op 12 juni van het vorige jaar werd de beslissing tot deze bouwing genomen en op 17 augustus met de daadwerkelijke jw begonnen. Na een officiële bijeenkomst zal om 15.30 uur de ik worden geopend door de voorzitter van de Stichting 600 jaar hterveld, hierbij bijgestaan door zijn echtgenote, la dit feestelijk gebeuren kan iedereen onder het genot van een drankje sen hapje de verbouwde bank bezichtigen, s Avonds tussen 19.00 en 30 uur, is er voor alle cliënten een Open Huis. 1en besloot tot verbouwing omdat de bank niet meer voldeed aan de anwoordige eisen. Cliënten die contant geld kwamen opnemen, moes- nog al eens wachten. De verhouding balieruimte administratieve nte kwam duidelijk scheef te liggen. Al met al gegevens die de bank tot 'eep deden besluiten Men beschikt nu over een zogenaamde snelkas. chten is voor de cliënten verleden tijd geworden, ook de balie-afdeling anmerkelijk groter en dat komt de privacy ten goede Het kantoor is verbouwd door van Ruitenbeeks bouwbedrijf uit Achter veld, naar een ontwerp van architectenburo D. Opstelten uit Leusden. De firma A. A van Daatselaar legde het electrische gedeelte aan, de mensen van C Blom deden het schilderwerk en de stoffering werd verzorgd door Heugaveld, allen uit Achterveld De bouwadviezen kwamen van de Rabo bank Nederland. Van 15 tot en met 22 januari is er een feestweek. Omdat het kantoor heropend wordt heeft de Rabobank Achterveld tal van acties opgezet, vooral voor de jeugd Er wordt een huis aan huis folder bezorgd met daarin o.a. een bon voor een gratis amaryllisbol. Kinderen tot 6 jaar die in de feestweek de bank bezoeken, krijgen een kadootje aangeboden. Alle kinderen in de leeftijdscategorie 6 tot 12 jaar mogen meedoen aan een kleurwedstrijd, waarbij ze een draagbare radiocassette-recorder kunnen winnen Iedere baby die in de feestweek geboren wordt krijgt een spaar bankboekje met alvast 50,- er op. Tot slot ontvangt iedere nieuwe spaarder die in de feestweek minstens 25,-op een spaarrekening inlegt een premie van drie rijksdaalders kado. vernieuwde interieur van de Rabobank. LEUSDEN - Maandag 11 ja nuari zal in Blijhof 's avonds om acht uur voor leden van de KPO de mogelijkheid bestaan om met elkaar weer eens creatief bezig te zijn. De door de leden zelf meegebrachte kleine voorwer pen van hout, metaal en dergelij ke kunnen dan onder leiding van een medewerker van Salda wor den geëmailleerd. Op donderdag 26 januari om 9.30 uur vindt de jaarvergadering plaats in het parochiecentrum aan de Hamersveldseweg. Hieraan zal om negen uur een gebedsdienst voorafgaan, waarna pastor F Overbeek het onderwerp „Geloof in :t gezin" zal bespreken ACHTERVELD - Het feestco mité heett de laatste maanden zeker niet stil gezeten. Na diver se vergaderingen heeft men in middels het programma voor de viering van Koninginnedag in 1982 voor elkaar. De feestelijk heden zullen beginnen op don derdagavond 29 april. Dan zal er weer een lampionoptocht wor den gehouden waaraan kan wor den deelgenomen met versierde wagentjes, groepen en indivi- duelen. De start is weer bij Onze Wereld en mogelijk zal de finish zijn bij Ons Gebouw waar dan aan elk deelnemend kind een tractatie zal worden uitgereikt. Vrijdag 30 april zal de viering van Koninginnedag beginnen met de traditionele reveille om 7.00 uur Di rect na afloop hiervan zal de mu ziekvereniging DWS een rondgang door het dorp maken Hel is niet uitgesloten dat bij deze rondgang nog een speciale attractie is. Öm 9.00 uur zal een door de AMBC georganiseerde puzzelrit voor auto's en motoren worden ge- start. Voor de kinderen van 4 t/m 8 I jaar zullen er kinderspelen plaats vinden in Ons Gebouw, terwijl er voor de jeugd van 9 tot 12 jaar weer een vossenjacht door het gehele dorp wordt gehouden ten of buurtschappen, dus geen fa- milieteams Dit minivoetbal begint om 14.00 uur Voor de jeugd van 16 jaar en ouder is er 's avonds een disco avond in Ons Gebouw, terwijl de jeugd van 12 tot 16 jaar hiervoor terecht kan in De Moespot. Aan vang 20.00 uur. Op hetzelfde tijd stip zal er een kaartavond begin nen in D'Ouwe Peerdestal. Indien het voornemen van de regering om 5 mei als nationale feestdag te houden werkelijk heid wordt, zal op 5 mei een ge zellige fietspuzzeltocht worden georganiseerd. Kerkdiensten LEUSDEN - Het Utrechts Landbouw Genootschap organi seert in samenwerking met het bestuur van de PJGU, afdeling Leusden, de boekhoudcursus „Al is de boer ook nog zo snel, de fiscus achterhaalt hem wel". De ze boekhoudcursus wordt op zes woensdagavonden van 20.00 tot 22.30 uur in De Til, Ha mersveldseweg 30, gegeven. De data zijn: 20 en 27 januari, 3,10, 17 en 25 februari. Het is de be doeling om met elkaar geduren de deze zes avonden een boek- houdrapport met de fiscale za ken die daarbij een rol spelen, te behandelen. De volgende onderwerpen ko men aan de orde: balans, kasboek en winst- en verliesrekening Ook wordt ruime aandacht besteed aan Aan deze het goed en doelmatig bijhouden vossenjacht is ook nog een extra van de boekhouding, waarbij ver wedstrijd verbonden Zowel de Vossenjacht als de kinderspelen zullen om 9.00 uur beginnen In plaats van een zeskamp zal er dit jaar een mini straatvoetbal wor den georganiseerd. De deelne mende teams moeten worden ge formeerd uit bewoners van de stra- schillende systemen naar voren zullen komen Daarnaast wordt een aantal fiscale maatregelen uit de doeken gedaan, zoals aftrek ge huwde werkende vrouw, inkom stenbelasting en de BTW De WIR i komt ook £an bod en daarbij wordt de milieutoeslag niet vergeten De ACHTERVELD laatste avond wordt het onderwerp gezinsbudgettering besproken Daarom is het ook een cursus die zowel voor de boer als voor de boe rin en de meewerkende gezinsle den van belang is. Bedrijfsoverna me met alles wat daarbij speelt is interessant genoeg. De kosten voor zes cursus be dragen 30 gulden, inclusief kof fie en materiaal. Wel pen en pa pier meenemen. Geïnteresseer de leden van de PJGU kunnen zich bij het bestuur opgeven. ACHTERVELD - Zondagmor gen zal het voor de eerste maal in het nieuwe jaar weer Frühschop pen zijn in D'Ouwe Peerdestal. De aanvang is om 11.30 uur. Ge zien de successen van de voor gaande keren zal het zeker aan te bevelen zijn tijdig aanwezig te zijn wil men van een zitplaats verze kerd zijn De muziek wordt ook de ze morgen weer verzorgd door de Hinterfelder musikanten die weer de echte gezellige Oostenrijkse muziek ten gehore zullen brengen. Geref. Kerk, De Glind, Jeugd dorp: zo. 10 jan 10.00 en 19 00 uui: ds. J. Jellema. Ned. Herv. Kerk: zo 10 jan. 9 00 uur: ds, Kamerbeek, Hoevelaken. R.K. Kerk: za 9 jan 19.00 uur H Mis; zo. 10 jan. 8.30 en 10.30 uur H Mis. alle diensten voorganger J. Jansen, predikant H van Hattum LEUSDEN/CENTRUM Herv./Geref. Marcuskerk: 9 00 uur Geref Herv woorddienst, ds J S Ridderbos; 10 30 uur H A Geref Herv ds. J Weernekers; 19.00 uur H A Geref. Herv.. ds D van Boven. Amersfoort Geref. Kerk Vrijgem.: 9.30 uur dr M J Arntzen, Amersfoort, 16 45 uur: leesdienst. LEUSDEN/ZUID Dorpskerk: 9 00 uur: Geref Herv. woorddienst, ds J Weernekers; 10.30 uur: Geref Herv woord dienst. ds J. S Ridderbos; 18.30 uur: Geref. Herv. woorddienst, ds J. v d Berg, Harderwijk Good News Christian Fellowship (Huis de Boom. Arnhemseweg 107) 10 00 uur English speaking service De Kandelaar (Heiligenbergerweg 64) zo 10.00 uur: aangepaste dienst voor doven en slechthoren den, ds. A N. Hendriks.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5