mfortabele reiswagen met m geweldige wegligging Alfa Romeo met modulaire motor euwjaars- ernooi BC Leusden W 518 uit nieuwe ,,5-serie": leusder krnni: Vloot" van tien taxi's P8 NU OOK VOOR VERVANGING Door uitbreiding van het aantal maten: MNSDAG 12 JANUARI 1982 Henk Budding) de 49e Internationale Automobiel Ausstellung medio septem- ;e Frankfurt am Main, werd de vernieuwde BMW 5-serie officieel duceerd. In Nederland stond het nieuwste produkt van de Baye- e Motoren Werke al enige weken eerder in de showrooms. Revo- lair nieuws was het niet. Veel techniek uit de vervangen modellen in de nieuwe 5-serie verwerkt. zien lijkt de carrosserie eender als z'n voorganger, doch schijn egt. Zetten we een „oud" en een nieuw model naast elkaar, dan we duidelijk verschil. Onder het verlaagde front blijkt nu een er aanwezig. Met het oog op de zo belangrijke lage luchtweer- I werd de achterzijde van de wagen hoger. Door deze maatregelen Je de Cw waarde naar 0,38; een zeer gunstig cijfer voor dit type n in de grotere middenklasse. is heeft het nieuwe type de voorwielophanging die stamt van de te. Het topmodel van de 5-reeks - de 528i - kreeg een geheel ye achterasconstructie. keus uit vier motoren. In de 518 staat de enige viercilinder uitge- net 2 B 4 carburateur. Bij de overige modellen staan zescilinders t vooronder voorzien van een mechanisch-hydraulisch (520i) of ilectronisch geregelde brandstofinspuiting (525i en 528i). >den met de BMW 518. schuwingssyteem, dat aangeeft - af hankelijk van de rijstijl - wanneer de wagen een servicebeurt nodig heeft. Verder noteren we een uitgebreid ver- warmings- en ventilatiesysteem, forse interieurverlichting, onder andere werkend op de vier portieren, een ruim verlicht kastje, aflegmogelijkheden op het dashboard, in de console en kaart- vakken op de deuren RIEUR uiten oogt de vierdeurs Limousine (Z'n strakke vormgeving met de Boekachtige voorzijde is een lust it oog Zowel vóór als achter zien worse verchroomde bumpers om jken doorlopend tot aan de wiel- i. Rubberen strips voorkomen (beschadigingen Die taak heb- ak de stootstrips op de flanken. SfeMW is de voorspoiler geïnte- Icin de carrosserie Deze spoiler i'deri het brandstofverbruik en ibt bij hogere snelheden de koers ten In de specifieke BMW grille jen zich grote ronde halogeen Open Vóór en achter zijn de rich- jjiVNijzer tevens van opzij waar jaar Voorts geeft een lichtpunt jöe wielkasten extra informatie de 14 inch velgen zitten Michelin 75 SR radiaalbanden IIEUR iden de „woonkamer" fraai uitge- en keurig afgewerkt. Het a-syme- gewelfde dashboard is mooi en >verzichtelijk. Twee grote ronde n bevatten een gecombineerde lidsmeter kilometer-dagteller en latuurhjk een toerenteller Mis ge- de rechter klok bevat een heuse grote, tijdsaanduider We zien eel liever een toerenteller Wel izig op de andere modellen, iklokken heen diverse waarschu- ampjes, schakelaars etc Funk- I blijkt het service-interval waar- VEILIGHEID wielophanging gecombineerd met veerpoten en schroefveren. Vóór komt daar nog een stabilisator bij. Er zijn 3 3/4 omwentelingen van het stuurwiel nodig om van uiterst links naar rechts te komen Type van besturing worm en rol met bekrachtiging BMW claimt een draai- cirkel van 11,3 meter (buitenkant car rosserie). RIJDEN Wekelijks verzorgen we een auto-test. De ene week rijden we met een klein onderkruipertje, dan weer met een pitti ge rakker Vervelen doet het nooit Toch geeft het ons een extra kick een week met een BMW te rijden Vier wielen, een stuk blik en een krachtbron, zult u zeg gen. Jawel, maar dan wel een fijn rij dend stuk blik. Instappen zowel vóór als achter ge beurt probleemloos. Voorin laten de zeer royale stoelen zich tot een optima le. zij het wat diepe zit instellen. Deze garanderen op de lange trip een gewel dig comfort Ondanks het forse vierspa- kige stuurwiel blijft er een prima zicht vrij op het duidelijk afleesbare instrumenta rium Bij het gebruik van de verlichting wor den tevens alle klokken, knoppen etc prachtig oranje verlicht. Klasse' Aflegmogelijkheden zijn ruimschoots voldoende aanwezig. Prima doordach te rangschikking van alle bedieningsor ganen dragen bij tot rustig rijplezier Starten doet de motor via de automati sche choke zeer vlot, waarna de motor direkt mooi rond loopt Hierna nemen we een zacht geronk uit het vooronder waar Dit motorgeluid wordt bij een snelheid van 120 km u en meer vrij dui delijk, mede doordat windgeruis ont breekt. Het lekker korte pookje stekend uit de console, bedient de vierversnellingsbak kort, makkelijk en direct De koppeling grijpt soepel aan en vraagt slechts ge ringe pedaalkracht Voor de besturing niets dan lof: licht en exakt, waarbij de prima gedoseerde stuurbekrachtiging een kranig handje mee helpt. Zelfs bij hoge snelheden - 150 km/u en meer - blijft het wegkontakt prima be waard Oneffenheden in het wegdek en sterke zijwind hebben een geringe in vloed op de koersvastheid op het rechte eind Bij het snel nemen van bochten helt het koetswerk enigszins over De wagen heeft een bijna neutraal stuurka- rakter met slechts een kleine neiging tot onderstuur Al met al een prettige rusti ge besturing Niet te overdreven soepele vering, waarbij zowel grote als kleine hobbels goed worden verwerkt maken mede het toeven in de cabine komfortabel. De schrijfremmen vóór en trommelrem- men achter zorgen voor een zeer hoge vertraging. Hierbij vraagt de pedaal wei- De testwagen; BMW 518 mg kracht Blokkeerverschijnselen doen zich niet voor, ook niet na diverse malen krachtig remmen De nood- (hand)rem doet het prima Door het vele glaswerk hebben we rondom ruim zicht Dat wat we eventueel nog missen ge ven de twee, electrisch van binnen uit verstelbare buitenspiegels weer Zo wel de vóór als achterzijde van de BMW is goed gemarkeerd Vanuit de dubbele koplampen - twee branden er natuurlijk tegelijk - komt een geweldige bundel licht op het donkere wegdek. Het algehele komfort staat op een hoog, bijna eenzaam, niveau Maar weinig klassegenoten evenaren de BMW 518 Onze 518 kunnen we niet toevoegen aan de orde van „scheurijzers Hier voor komen de 525i en nog meer de 528i in aanmerking Eigenlijk vinden we onze 518 de luilak van de familie. Logisch als we beden ken dat de „slechts" 90 paardenkrach ten sterke motor zo'n slordige 1200 kg moet voortbewegen We klokte van 0- 80: km/u in 10,6 sec van 0-100 km u lukte in 13,8 sec en van 9-120 km u in 18,1 sec Daarna is de fut zoek Als topsnelheid geeft de fabriek 164 km u op, daar houden we ons maar aan. De ze BMW 518 willen we dan ook als een fijne reiswagen kwalificeren Tegenover de matige acceleratie en toch wel vrij hoge topsnelheid staat een relatief gunstig brandstofverbruik. Na 500 km stads-, binnen- en buitenwegen tankten we 49 liter superbenzine bij, wat neerkomt op een verbruik van 1 literf per 10,2 kilometer Hierbij moeten we wel opmerken dat we ons tijdens deze 500 km meting „rede lijk" aan de landelijke snelheidslimieten hielden PRIJZEN Voor de BMW 5-serie gelden de volgen de prijzen: Onze testwagen, de 518 30 695-, 52Öi 36 695, 525i 42 795,-; 528i 48 895,- en 528i au tomatic 49.995,-. Alle bedragen inclusief BTW, exclusief 390,- afleveringskosten Uitstekende rij-eigenschappen beho ren tot de aktieve veiligheid Als passie ve „safety" voorzieningen vinden we Gelaagde voorruit, prima remmen knipperlichtinstallatie. korte gedeelde stuurkolom, kooikonstruktie, kreukelzó- nes vóór en achter en kindersloten op de achterdeuren Zowel vóór als achter dragen driepunts automatische gordels hun veiligheidssteentje bij, terwijl er voor de vijfde passagier een heupgor gel ter beschikking is TECHNIEK In het ruime vooronder van de BMW 518 staat de vorig jaar gemoderniseer de vloeistofgekoelde viercilinder-in-lijn motor voorzien van een lichtmetalen ci- linderkop Krukas en nokkenas zijn res pectievelijk vijf- en driemaal gelagerd Deze krachtbron met een inhoud van 1766 cm3 levert bij 5500 tpm een maxi mum vermogen van 66 kW (90 pk) Het maximum koppel bedraagt 140 Nm bij 4000 tpm De BMW bezit rondom onafhankelijke Alfa Romeo besteedt reeds sinds lange tijd veel geld aan het bestuderen van methoden tot vermindering van het brandstofverbruik. Eén van deze aktiviteiten betreft de modulaire motor. Een dergelijke motor is één van de manieren die kan leiden tot een effektieve energiebespa ring. Met de studie daarvan werd reeds in 1976 aangevangen in het kader van een Italiaans energiebesparingsprogramma van het Nationaal Research Centrum, het CNR. Het module concept betekent dat ob- jekten op basis van hun effektieve ge bruik bemeten worden, door slechts dat deel van een systeem te gebruiken dat echt nodig is. Dit is ook wat er bij de modulaire motor gebeurt. INEMACLUB DE KORF TART ACTIVITEITEN MET rHE DEER HUNTER" an de redaktie) LEUSDEN - „De Cinema- ub De Korf i.o." begint haar itlviteiten met de vertoning in de Amerikaanse speel- m „The Dear Hunter" van gisseur Michael Cimino op >nderdagavond 21 januari s. in de Korfzaal van het itiviteitencentrum De Korf. aewel het de bedoeling is, it de Cinema-club De Korf ettertijd alleen voor leden introducés zal gaan ■aaien, zijn de eerste vier W)rstellingen voor ieder- m toegankelijk. Daarvoor ïtaalt men een speciale in- Dduktie-prijs van 3,50. er voorlopig bestuur kan >g niets zeggen over de de- iltieve toegangsprijs van x>r haar georganiseerde mvoorstellingen in de toe- >mst, maar zeker is, dat die jger zal zijn dan nu het ge il is en dat men bovendien i dient te zijn van de Cine- aclub. De Cinemaclub De Korf i.o. van plan om na de vier intro- jktie-filmvoorstellingen (met m Der Blechtrommel en Je sus Christ Superstar) over te gaan tot de definitieve oprich ting van de club, indien daar voor voldoende belangstelling blijkt te bestaan. Is dat het ge val - en het ziet er naar uit dat er inderdaad belangstelling genoeg is - dan zal de Cine maclub De Korf elke vierde donderdag van de maand film voorstellingen in De Korf gaan verzorgen Welke films dat zul len zijn, is nu nog niet bekend, maar het programma zal dan in overleg met de leden worden vastgesteld Aanvankelijk werde de acti viteiten van het voorlopig be stuur en initiatiefnemers ge start onder de naam „Cinekorf Leusden maar het is geble ken. dat dit een minder geluk kig gekozen naam was. omdat hierdoor verwarring ontstond Er is - en dat is iedereen wel licht bekend - nog een club. die actief is op het gebied van film, namelijk „Cina Leusden", de filmclub, die met haar leden zélf filmpjes maakt Het be stuur van „Cina Leusden" vreesde terecht, dut het pu bliek twee verenigingen met bijna dezelfde naam met el kaar zou gaan verwarren Om dat te voorkomen is besloten om Cinekorf om te dopen in „Cinemaclub De Korf", de club die speelfilms vertoont. KAARTVERKOOP Vanaf vandaag is de voor verkoop van toegangskaartjes voor „The Deer Hunter" ge start. Voor de speciale intro- duktieprijs van 3,50 kunnen die kaartjes gekocht worden op het kantoor van de Leusder Krant (tijdens kantooruren) en in het activiteitencentrum De Korf, iedere dag van 20 tot 22 uur Die voorverkoop gaat door tot en met woensdag 20 janua ri a s Daarna - indien er nog kaartjes beschikbaar zijn - kan men vanaf een half uur vóór de voorstelling terecht in de Korf zaal. waar „The Deer Hunter" zal worden vertoond Overi gens ziet het er naar uit, dat er veel belangstelling zal zijn voor deze bijzondere film. die ver schillende Oscars won en door kenners wordt beschouwd als een van de beste films van de zeventiger jaren over oorlog, de overlevenden en de achter- blijvenden Het voorlopig bestuur van de Cinemaclub De Korf raadt ie dereen dan ook aan om zo nsnel mogelijk kaarten te halen op één van de bovengenoem de voorverkoop-adressen om teleurstelling te voorkomen. In onze filmrubriek van donderdag komen we uitge breid terug op de film zelf. ISDEN/CENTRUM agavond 5 januari organi- badminton club Leusden nieuwjaarstoernooi. De Ische commissie had voor Zwitsers' gemengddubbel- >oi de koppels geformeerd, el gezelligheid voorop werd bij sommige partijen anatiek om de punten ge- n. De wedstrijden verlie pen vlekkeloos met in totaal circa honderd partijen tussen 19.00 en 23.00 uur. Na afloop werd in de Korfbar gezellig nog een glas op een sportief en gezond 1982 gedron ken en voorzitter Ruud Zuer be nutte deze gelegenheid voor het uitreiken van de door Centra Wahle beschikbaar gestelde prij zen. De uitslag was 1 Yvonne Fredrix/Joop de Ko ning 2. Corry Kuil/Luuk Seun- ninga 3 Jeanne Okhuyzen/Dick v. d Hoeven. Voor de jeugd werd een nieuw jaarstoernooi georganiseerd op de zaterdagen 2en 9januari inde Korf Zowel de meisjes als de jongens speelden in vier leef tijdsgroepen een single-toernooi en daarnaast diverse behendig heidsspelletjes met racket en shuttle Poulewinnaars werden Marion Klinkerberg, Marionlien West- land, Wilma v. d. Gaast en Mirjam de Jonge bij de meisjes en Mare v. d. Meer, Gert Stein, Jurgen Pijpers en David Krielen bij de jongens. Op basis van onderzoek dat rond de modulaire motor is gedaan, kunnen twee dingen worden opgemerkt Ten eerste dat de huidige verkeerssituatie, vooral in de stad, de motor dwingt tot het gebruik van een lager aantal pk's dan het maximale vermogen Dit bete kent, dat de benzinemotor, wanneer slecht een gedeelte van het vermogen wordt gebruikt, een lager rendement geeft t.o v. hét maximum rendement dat hij te bieden heeft Wat gebeurt er nu in de praktijk? Wanneer aan de motor een laag vermo gen wordt gevraagd, worden een verla ging van de vullingsgraad van het lucht/ brandstof mengsel en een vermindering van de effektieve compressie geregi streerd in die toestand is de verbran ding moeilijker. De lage aanzuigdruk heeft ook als konsekwentie dat er meer voor nodig is om het mengsel bij elke cyclus in de cilinder te brengen. Dat betekent, dat het rendement van de motor proportio neel vermindert met het verminderen van de nuttige opbrengst van de ar- beidscyclus. Met andere woorden, het specifiek verbruik gr/CVh (grammen verbruikte brandstof per pk per uur) is zo veel lager als het afgegeven vermo gen van de motor hoger is Alfa Romeo heeft deze oplossing ge kozen, die. ook al is de benzinebespa ring niet zo groot, gemakkelijk toe te passen is op het steeds toenemende aan tal auto's dat uiteerust is met elektroni sche injektie en daardoor speciaal ge schikt is voor een elektronische rege ling. Men kan hiermee snel een fre- kwent veranderen van normaal naar partieel funktioneren en omgekeerd Dee eigenschappen verhogen de moge lijkheid een reële bijdrage te leveren aan de besparing van energie. Deze keuze moet geen verwondering wekken Bovenal gaat het om een prio riteit, m die zin dat Alfa Romeo met deze keuze zeker niet de research op het gebied van de verdeling van het mengsel opgeeft. Om op dit moment kosten te besparen wordt de derde ma nier, die van de verdeling van de cilin derinhoud niet toegepast. Zoals altijd wanneer men nieuwe we gen inslaat, heeft men zich ook in dit geval bepaalde eisen gesteld. De voor naamste eis is om een auto te verkrijgen die in staat is met slechts twee aktieve cilinders te funktioneren in omstandig heden wanneer dat kan en die automa- tisch'naar vier werkzame cilinders kan overschakelen wanneer er behoefte be staat aan meer vermogen. Het ekonomisch voordeel in energie termen kwantificerend, werd het voor stel van Alfa Romeo in EEG verband gebracht. Een kontrole van de verkre gen positieve resultaten was noodzake lijk d m v. een lange en bewijsvoerende proef in stadsverkeer, dat in onze ste den dikwijls chaotisch maar helaas reëel is. Toen besloten was een dergelijke kontrole te doen uitvoeren, is spontaan het idee ontstaan om aan de „professio nelen" in het verkeer, in dit geval de taxichauffeurs, te denken. Wie konden beter dan zij de proef uitvoeren met deze auto's? Het voorstel van het „demonstratie- projekt" van Alfa Romeo behelst een „vloot" van een tiental auto's die dezer dagen werden afgeleverd aan de Coö peratie van Taxichauffeurs m Milaan Pirelli's brandstofbesparende band, de PS, waarbij de energieaspekten ge paard gaan met een verdere verbetering van het prestatieniveau en levensduur, is nu ook beschikbaar voor de vervan- gingsmarkt. Voorheen was het monteren van de PS, vanwege het Plus 1 concept van de 65-serie. een 1 inch hogere velg nodig. Maar nu. dankzij de snelle technologi sche ontwikkelingen bij de Italiaanse bandenfabrikant, is dit niet langer nood zakelijk. Pirelli heeft nu een groter aan tal maten op de markt gebracht, zodat 80% van de Europese automobilisten bij vervanging van de banden op de P8 kunnen overgaan "Het Plus 1 concept blijft prioriteit houden bij Pirelli, omdat de Europese autofabrikanten meer en meer gebruik gaan maken van de 1 inch hogere velg. Dit geeft de ontwerpers meer mogelijk heden tot, bijvoorbeeld, vergroting van de remmen. Op het ogenblik wordt de P8 in de volgende maten geproduceerd Standaardmaat Plus nu 1 Plus Een vervanging P8 vervanging P8 145 R 12 155/65 R 13 of 135 R 13 155/65 R 13 of 165/65 R 13 165/65 R 13 145 R 13 175/65 R 13 165/65 R 14 155 R 13 185/65 R 13 175/65 R 14 165 R 13 185/65 R 14 155 R 14 185/65 R 14 165 R 14 205/65 R 14 185/65 R 15 175 R 14 205/65 R 14 165 R 15 185/65 R 15 Bij de Nederlandse importeur, Neita B V in Breukelen, is op dit moment de P8 leverbaar in de maten 165/65 SR 14 TL 153,- bruto) en 175/65 SR 14 TL 172 - bruto). De verwachting luidt, dat het volledige P8 programma over twee maanden in Nederland leverbaar zal zijn. (S A.C C A P.) Al deze auto's hebben de mogelijkheid tot modulair funktione ren en zijn noodzakelijkerwijs uitgerust met de C.E.M Een van de Alfa-taxi s. u-'gerust met modulaire motor Voor dit demonstratieprojekt van ta xi's met modulaire motor, heeft Alfa Romeo van de zijde van de EEG een financiering ontvangen van 40 procent van de geschatte kosten van 200 mil joen Lire. Dit betekent dat de EEG niet alleen gevoelig is voor het energiepro bleem, maar daarbij ook Alfa Romeo en haar technische staf hoog aanslaat. Voor deze 10 auto's begint op deze manier een lange weg van circa 15 000 km, die ieder van hen zal rijden in een tijdsbestek van enkele maanden. Van de 10 taxi's zullen er acht het normaal funktioneren afwisselen met het modu laire. zodat er steeds vier auto's rijden met een normaal werkende en vier met een modulair funktionerende motor. Hieruit kunnen konklusies getrokken worden voor wat betreft de brandstof- besparing door de modulaire motor in normaal verkeer. De andere twee auto's zullen konstant modulair funktioneren, behalve tijdens korte en noodzakelijke kontroleperiodes. Bij deze laatste twee auto's zal bo venal duidelijk worden of zich eventue le problemen zullen voordoen met de speciale komponenten, die zijn onder worpen aan thermische en mechanische belastingen. De toelevering, hel onderhoud en de gehele technische service van de tien Alfetta's 2.0 LI in taxi-uitvoeringzullen rechtstreeks door Alfa Romeo worden uitgevoerd. Elke auto is voorzien van een tachograaf waarmede ondermeer de snelheden van het voertuig en de bednjfsuren worden geregistreerd. Met de gegevens van de tachograaf zullen de afgelegde trajekten exact kunnen wor den gewaardeerd.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 11