xl nternaat .Don Bosco' gaat dicht Gemeente komt muziekschool tegemoet Toch een record bij prestatieloop Éi) J L hr X'X. litblijven overheidssubsidie hoofdoorzaak ^HVÜET n Getuigen gezocht Geen vergadering ABZ in januari IVER INVOERING RECHTSPOSITIEREGELING J FOTO-KOPIE Vandaag in de Leusder Krant Leusder Krant J Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Geen krant ontvangen? NODIG? rX Verantwoordelijk redakteur: BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495, b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 14,05 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. DINSDAG 12 JANUARI 1982 13e JAARGANG NO. 77 an een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het internaat „Huize Don Bosco" gaat dicht, lonomische recessie, sterk stijgende kosten en het uitblij- n van een regeringsstandpunt inzake het subsidiëren van hoolinternaten zijn er de oorzaak van dat het bestuur van de chting, die het internaat beheert, heeft moeten besluiten de uyen op 1 augustus aanstaande te sluiten. Dat heeft tot volg dat de ongeveer 45 nu nog in het internaat verblijven- jongens thuis of elders huisvesting moeten vinden. De igeveer 25 personeelsleden van het internaat zullen alle >rden ontslagen. Pater J W N van Luijn. direc teur van het internaat, spreekt van een ..pijnlijk besluit", dat echter bij de velen die bij het internaatwezen en in het bijzonder Huize Don Bos co betrokken zijn, niet als een vol komen verrassing zal overkomen De laatste jaren zijn voor Don Bos co. het internaat dat 35 jaar gele den door de Salesianen van Don Bosco werd opgezet aan de Dode- weg. financieel bijzonder moeilijk geweest Het internaat werd voor- et internaatsgedeelte van Don Bosco namelijk uit twee bronnen gefinan cierd financiële bijdragen en ande re vormen van steun door de con gregatie der Salesianen. ander zijds indirecte steun door de over heid Deze overheidsstem voor de verzorging van de jongens werd gegeven in het kader van de Alge mene Bijstandswet (ABW) Met na me nu die laatste financieringsbron dubieus is geworden, kunnen de Salesianen het internaat niet lan ger openhouden Voor de congre gatie is de grens van de financiële draagkracht bereikt MOTIE Volgens een mededeling van het bestuur, die dezer dagen aan de jongens en de medewerkers is ge daan. is de afgelopen jaren bij voortduring geprobeerd van de Rijksoverheid een duidelijker standpunt te verkrijgen ten aanzien van de financiering van het inter naatswerk ..Zo werd aldus het bestuur, ..in december 1979 bij het ministerie van CRM een verzoek ingediend om definitieve toelating van in het kader van de Algemene Bijstandswet indirect gefinancierde instellingen. Hoewel het Ministerie zich bij besluit d d 3 juli 1979 had verbonden om binnen dertien maanden na ontvangst (dwz vóór 1 februari 1981) mededeling te doen van een beslissing op dit ver zoek. is een antwoord tot op heden uitgebleven Uit ambtelijke stukken, zoals de Interim-Rapporten I en II van de Interdepartementale Werkgroep Residentiële Voorzieningen (IWRV) en de toelichting op de be groting van CRM voor 1981. is ge bleken dat met een erkenning van de zogeheten Schoolinternaten in het kader van de indirecte financië- ring via de Algemene Bijstandswet niet langer rekening werd gehou den Ondanks vele pogingen van de Stichting Schoolinternaten Ne derland om subsidie te verkrijgen voor het internaatswerk is tot op heden door de Overheid geen toe zegging gedaan. Als enig resultaat werd geboekt dat de Tweede Ka mer vrijwel unaniem - slechts één stem tegen - een motie aannam waarin werd gesteld dat de toela ting tot de Algemene Bijstandswet voor Schoolinternaten open moet blijven totdat de Kamer het geheel van instellingen voorjeugdhulpver lening in breed verband heeft beke ken. (motie d d 11 februari 1981). Het hoofdgebouw van ..Don Bosco Directeur Van Lui/n pijnlijk besluit Naderhand is verscheidene malen toegezegd dat de Kamer daar op korte termijn over zou spreken en dat dan de Regering haar stand punt zou formuleren, doch ge noemde dat werden tot nu toe steeds naar later tijdstip verscho ven Onduidelijkheid en onzeker heid namen daardoor toe Ook directe stappen van het Stichtingsbestuur van Huize Don Bosco naar de Overheid hebben geen resultaat opgeleverd Er dient te worden gewacht op het rege ringsstandpunt. zo zegt het bestuur in zijn verklaring. SCHADE Het uitblijven van dit standpunt heeft het internaat ..grote schade" berokkend. ..Het Provinciaal Be stuur van de Congregatie der Sale sianen van Don Bosco had medio 1978 aan het Stichtingsbestuur een garantie toegezegd voorde tijd van drie jaar met betrekking tot de financiering van de exploitatiete korten en de bijdragen in de inter- naatsgelden voor jongens van min der draagkrachtige ouders, voor wie geen beroep op de Aigemene Bijstandswet mogelijk was De Congregatie, die het internaats werk sinds de oprichting in 1946 in 'an één onzer medewerkers) LEUSDEN - Na alle geharrewar over de invoering van een schtspositieregeling voor de leerkrachten die verbonden jn aan de muziekschool in Leusden lijkt er nu een compro- u's gevonden te zijn tussen muziekschool en gemeente. In rincipe stelt de gemeente voorlopig het geld beschikbaar dat ïnodigd is om te komen tot onder meer een pensioenrege- ig voor de werknemers van de muziekschool. Een onder- jeksgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van gemeen- en muziekschool moet echter gaan uitzoeken of het beno- gde geld niet gevonden kan worden door op andere zaken nnen de school te bezuinigen. Voorlopig krijgt de muziek- 3hool, als de gemeenteraad dat inminste goed vindt, een bedrag an 110 000- Dit bedrag is voor 8 muziekschool voldoende om te aldoen aan zijn personele ver lichtingen gedurende de eerste sht maanden van dit jaar. Met het edrag kan ook het exploitatiete- Drt over 1981 worden opgevan- 5n Tijdens de maandagavond ge- Duden vergadering van de com- lissie welzijn en onderwijs werd jidelijk dat de gemeente Leusden feite de rekening gepresenteerd 'ijgt van een beleid dat willens en etens in het verleden is gevoerd De Leusdense muziekschool is het schooljaar 1969 1970 gestart iet zeventig leerlingen. De toen- talige gemeenteraad besloot de ïhool een éénmalige subsidie te geven Men deed daarbij de sug gestie om aansluiting te zoeken met de streekmuziekschool in Amersfoort Het bleek echter dat de leerkrach ten welke verbonden waren aan de streekmuziekschool beschikten over een behoorlijke rechtspositie regeling Als Leusden daarbij zou aansluiten moest er behoorlijk wat geld op tafel komen. Vandaar dat een jaar later de stich ting muziekschool Leusden van de grond kwam die startte met 100 leerlingen De leerkrachten welke de stichting aantrok kregen een la ger salaris dan hun collega's in Amersfoort omdat ze bijvoorbeeld geen pensioenregeling aangebo den kregen In latere jaren werden de salarissen weliswaar wel opge trokken. een behoorlijke rechtspo sitieregeling kwam er nooit, omdat dat de gemeente Leusden teveel geld zou gaan kosten Enige verlichting kwam er toen de muziekschool in 1976 een rijkser kenning kreeg. Het Rijk en een jaar later ook de provincie kwamen elk met een éubsidie van 50 000- per |aar over de brug Ook toen kwam een pensioenregeling niet ter sprake omdat deze te duur zou zijn. VERPLICHT Toen het ministerie van CRM voorschreef dat per 1 januari 1981 een rechtspositieregeling voor de leerkrachten, verbonden aan een muziekschool verplicht zou zijn. maakte niemand zich daar zorgen over Alle partijen, ook de gemeen te Leusden. gingen er van uit dat het rijk deze operatie wel zou be kostigen Dit pakte echter anders uit Het rijk draagt slechts een be drag van nog geen twintigduizend bij ten behoeve van de invoering van een rechtspositieregeling Dit bedrag is echter bij lange na niet voldoende. De muziekschool zit nu voor het blok. Aan de ene kant wil de gemeente dat de muziekschool gewoon meedoet met de bezuini gingsoperatie en zo'n 10% ..inle vertaan de andere kant wordt de muziekschool door het rijk verplicht een rechtspositieregeling in te voe ren die handenvol geld kost Aanvankelijk stond de gemeente op het standpunt dat de muziek school zelf maar moest zien hoe ze aan het benodigde geld kwam Bij de muziekschool leidde deze hou ding er onder meer toe dat de direk- teur van de school, de heer De Rid der, in onze krant een ingezonden stuk plaatste waarvan de toonzet ting nogal onvriendelijk was Over de ..toonzetting' van de brief heeft Henk de Ridder tegenover B en W zijn excuses aangeboden, de in houd bleef echter recht overeind staan. Het ziet er nu echter naar uit dat een oplossing in zicht is. Om dat de muziekschool eigenlijk al leen maar kan bezuinigen als er leerkrachten afvloeien of als er meer kinderen in eén groep ge plaatst worden die tegelijkertijd les krijgen, is het onmogelijk voor het eind van dit schooljaar daadwerkelijk te bezuinigen. Contractueel heeft de muziek school tot september van dit jaar verplichtingen aangegaan. De gemeente blijft weliswaar op het standpunt staan dat invoering van een rechtspositieregeling geen extra geld mag kosten. Voor dit jaar wil men echter nog wel de helpende hand toesteken. De eerdergenoemde onder zoeksgroep zal moeten bekijken op welke manier één en ander haalbaar is. Wel lijkt duidelijk dat er van de voorgestelde bezuini gingen op de post muziekschool geen sprake kan zijn. STREEKSCHOOL Rinze Bloemhof (D'66) sugge reerde maandagavond om nu dan toch maar weer te kijken of aanslui- Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden DUU Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 35 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,11 per regel (37 cent per mm). Losse nummers: 60 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor. Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. LEUSDEN Bij Don Bosco werd zondag voor de elfde keer in successie de inmiddels lande lijk bekende Prestatieloop van de KPJ-afdeling Leusden gehou den. Hoewel het deelnemersaan tal lager is geweest dan in 1981. werd toch een record verbeterd: nooit eerder was het bij een pres tatieloop kouder dan afgelopen zondag! Het ontbreken van wind en de aanwezigheid van een goed merkbaar zonnetje lever den weliswaar een redelijk goed loopweertje op. maar veel ..vaste klanten" bleven desondanks weg. Opvallend veel voetballers bijvoorbeeld. Juist een groep, die wat hun sport betreft, al een hele tijd vorstverlet heeft. Ook vervolg op pagina 3 LAGER FALKE AANBOUWKEUKENS 1' KOOTWIJKERBROEK INTERIEURBETIMMERINGEN VELUWEWEG 28 30 KOOTWIJKERBROEK 03423-1207 VOOR: KWALITEIT •IEDERE PRIJSKLASSE SERVICE Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel 033- 940691Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr 03420-16141 belangrijke mate heelt gefinan cierd. acht de grens bereikt van haar financiële draagkracht Zij is niet langer in staat de groeiende tekorten te dekken, die instandhou ding van het internaat met zich brengt Als een laatste poging om de voort zetting van het internaatswerk mo gelijk te maken is door het Stich tingsbestuur in overleg met het Provinciaal Bestuur van de Con gregatie in april 1981 besloten tot uitstel van een definitieve beslis sing Daarbij is gesteld dat vóór 1 december 1981 zekerheid diende te zijn verkregen ten aanzien van - de erkenning in het kader van de indirecte financiéring via de ABW. - de goedkeuring door de Over heid van tarieven op basis van een sluitende exploitatiebegroting. Indien vóór gestelde datum geen duidelijkheid werd verkregen op de beide punten, dan zou het school jaar 1981 82 als een afbouwjaar worden beschouwd Helaas is beoogde zekerheid op beide pun ten tot op heden uitgebleven. Om die reden heeft het Stichtingsbe stuur in zijn vergadering van 5 ja nuari 1982 het besluit oenomen. dai net internaat I iuize Dun boscu te Leusden per 1 augustus 1982 zal worden gesloten aldus het be stuur ting bij de streekmuziekschool in Amersfoort niet haalbaar zou zijn Dit omdat de kosten nu wel gelijk zouden gaan lopen Mevrouw van Amerom (VVD) verklaarde bij voorbaat al tegen een dergelijke handelwijze te zijn Al die samenwerkingsovereen komsten kosten ons toch al erg veel geld' verklaarde het liberale raadslid Over het voorstel om de muziekschool in ieder geval dit jaar te helpen met een fors geldbedrag wilde mevrouw van Amerom nog geen uitspraak doen Liever wacht ze nog even het gesprek af dat de gemeente deze week met de mu ziekschool heeft. Ik denk echter wel dat we voor het blok zitten en ja moeten zeggen aldus het raads lid. Corri Verduin bleek wat absolu- ter in haar uitspraak. ..Het is onver antwoord om de muziekschool te dwingen op korte termijn een kwart van het aantal uren te laten inleve ren om aan de financiële verplich tingen te kunnen voldoen'aldus het progressieve raadslid Ze hoopt dan ook dat er een voor alle partijen aanvaardbare oplossing uit de bus gaat komen Rozendaallaan 9 Leusden-C. In eerste week werd vijftien ton glas en papier opgehaald bij proef gescheiden inzamelen huisvuil3 IKON televisie in Leusden t De Geut krijgt slechts voorlopig huurcontract Bewoners woonwagencentrum moeten vooraf bekend zijn 5 Volop belangstelling voor programma Latent Talent Een nieuwe rubriek: Mens en z'n hobby 7 Van Rootselaar-trofee voor Avanti 9 Overig sportnieuws 9 LEUSDEN - Op dinsdag 5 ja nuari heeft zich even voor half negen 's ochtends een aanrij ding voorgedaan op de hoek As- schatterweg-Hondsdraf Hierbij werd het Vietnamese meisje F. O. uit Leusden aangereden door een auto. In eerste Instantie dacht men dat er niets ernstigs gebeurd was; een moeder bracht het meisje naar school en de au tomobilisme) is doorgereden. Op school bleek echter dat het meis je haar been gebroken had. Omdat de ware toedracht van het ongeval niet bekend is. worden getuigen verzocht kontakt op te ne men met de rijkspolitie in Leusden Ook vraagt de politie op de automo bilisme). die te goeder trouw is doorgereden in de veronderstelling dat het meisje niet gewond was. zich met haar in verbinding wil stel len Het telefoonnummer van de rijkspolitie is 94444. (van een onze verslaggevers) LEUSDEN De raadscom missie Algemene Bestuurszaken komt deze maand niet voor een vergadering bijeen. De leden van de commissie ABZ zouden ei genlijk vanavond (dinsdag 12 ja nuari) bijeen komen. Maar van avond wordt in de werkgroep Verkeer het Verkeersplan behan deld. Dat achtte commissie voorzitter burgemeester Rade maker dermate belangrijk, dat ook de leden van de commissie ABZ erbij aanwezig moeten kun nen zijn. Vandaar dat de ABZ- vergadering vervalt. De commis sie komt nu in februari voor het eerst weer bijeen. VRIJ A METSELARIJ Zie advertentie op 6 VAN DEN HEUVELS 0ANSCENTRUM LEUSDEN Heden mschri/ving Voorjaarscursus Ballroom Latin-American. Aanvang vanal 22 januari Club- en Pnvé-lessen

Leusder Krant | 1982 | | pagina 1