Geut krijgt slechts roorlopig huurcontract rOllege stelt ACTE voor Bewoners woonwagencentrum moeten vooraf bekend zijn Levendig optreden Egidius Ensemble Latent Talent Volop belangstelling voor programma Oudere Leusdenaren naar kleuterschool VERDEELD IN COMMISSIE DINSDAG 12 JANUARI 1982 plaatselijk nieuws -l 5 Van één onzer medewerkers). - Ook de commissie welzijn en onderwijs kwam er niet uit waar het ging om de vraag of het jongeren- De Geut zou moeten gaan vallen onder de supervisie van de chting SOCCLE of rechtstreeks onder de gemeente. Belangrijke lag, waarop ook maandag geen antwoord kwam, is of het jonge- icentrum aan de Zwarteweg er nu slechts tijdelijk staat of er órlopig wel zal blijven staan. )e gemeenteraad heeft tijdens vorige maand gehouden verga ing het door B en W voorge- lde huurcontract met de stich- ..De Geut'' weer terugverwe- naar de commissies omdat n het niet eens was met de gang zaken. tijdens de commissieverga- bleken de meningen nogal Corri Verduin (PKL) zei indruk te hebben dat de ge- ente met twee maten meet", entertijd werd, aldus het raads- De Til min of meer gedwongen icgepteren dat de stichting die in jsden de sociaal-culturele cen- beheert SOCCLE"). het be er over de voormalige jongens- zou gaan voeren. De stich- voor R.K jeugd- en jongeren- huurt de school voor het be- van 27.000 - per jaar. daar bij zijn de kosten van energie en een aantal andere zaken inbegre pen. Het voorstel van B enW komt er op neer dat ,,De Geut" 1200- per jaar moet neertellen voor de huur van het boerderijtje. Energie kosten en andere zaken komen dan wel voor rekening van de stich ting Onderbrengen bij SOCCLE vonden B en W niet nodig omdat het zou gaan om een ..tijdelijke zaak" en omdat het slechts één huurder betreft. Beide zaken zijn nogal aanvechtbaar zo bleek ook maandagavond weer Corri Ver duin plaatste vraagtekens bij de op merking van wethouder Van Wou denberg dat het gebouw niet voor meerdere zaken geschikt zou zijn. Ook ..De Geut" is best wel voor meerdere doeleinden geschikt, zo meende het raadslid, omdat het ge bouw alleen maar in het weekeinde gebruikt wordt en af en toe 's avonds De heer Baaiman liet een ander geluid horen. Dit raadslid namens de partij Gemeentebelangen, ver klaarde geen voorstander te zijn van een zogenaamd multi-functio- neel gebruik van een jongerencen tra. Als het gebouw bestemd is voor jongeren, moet het ook ge bruikt worden door jongeren", zo meende hij Waar multi-functioneel gebruik van een gebouw toe leidt als daar niet voldoende toezicht op is kun je merken bij de Achterveld- se .Moespot", zo legde de heer Baaiman uit ..Dat gebouw wordt van tijd tot tijd gebruikt voor zaken die de Achterveldse horeca recht streeks concurrentie aandoen", al dus het Achterveldse raadslid. De zaak waar de heer Baaiman op doelde heeft echter al de aandacht van de gemeente, zo bleek uit uit spraken van de heer Lakeman, chef van de afdeling welzijn. TIJDELIJK De discussie over het huur contract wel of niet via SOCCLE spitste zich maandagavond toe op de vraag of het jongerencen trum „De Geut" nu wel of niet tijdelijk is. „Als het tijdelijk is moeten we met voortvarendheid zoeken naar een definitief onderkomen voor de jongeren", zo meende Harm Offereins (SGP/GPV). Het ziet er echter naar uit dat de jon geren zelf best in het huidige on derkomen aan de Zwarteweg wil len blijven. Of dat kan hangt af van de bankgirocentrale die een optie op de boerderij heeft. Eén dezer dagen heeft de gemeente weer een gesprek met vertegen woordigers van de bankgirocen trale waarin men hoopt wat meer duidelijkheid over deze zaak te krijglen. Het gesprek zal overigens niet alleen over het boerderijtje gaan, ter discussie zal staan de vraag welke plannen de bankgirocen trale op ruimtelijk gebied heeft in de nabije toekomst. Omdat alleen de bankgirocentra le kennelijk een uitspraak kan doen over de tijdelijkheid van het jonge rencentrum wil de commissie wel zijn graag wachten op de beslissing van de centrale voordat men een definitieve beslissing neemt over een huurovereenkomst met de stichting „De Geut" Ook doet men nog geen uitspraak over de vraag of het jongerencen trum beheerd zou moeten worden door SOCCLE. Omdat de stichting „De Geut" toch verder moet draai en is de tussenoplossing om voor lopig maar het voorstel van B. en W te volgen en het concept huur contract voor te leggen aan de stichting. Als meer bekend is over de toe komst van het gebouw kan een de finitieve overeenkomst gesloten worden in een onzer verslaggevers) .EUSDEN Het college van rgemeester en wethouders et de gemeenteraad deze ïnd een voorstel ten aanzien de bestuursleden voor de hting Activiteitencentra sden (ACTE). In juli van dit besloot de gemeenteraad tot In het leven roepen van deze hting, die zich bezighoudt het beheer van het activitei- :entrum 'De Korf' en de ten- lal 'De Inslag'. Nu beide ac- imodaties volop draaien, is nodig dat de gemeenteraad een aantal mensen in het bestuur van de stichting benoemt. Volgens de in juli van dit jaar door de raad vastgestelde statu ten van ACTE moet het stich tingsbestuur worden gevormd door: een lid. te benoemen door en uit de gemeenteraad; een lid. te benoemen door en uit het college; twee leden, aan te wijzen door de Sportstichting, de Zwem badstichting en Soccle; deze worden ook door de gemeen teraad benoemd, een lid. de voorzitter van het bestuur, welk lid geen binding heeft met de gemeente Leus den of met een bij de stichting aangesloten vereniging; de voorzitter wordt, in overleg met de overige bestuursle den. bemoemd door de raad Namens het college van bur gemeester en wethouders zal welzijnswethouder Gijs van Woudenberg in het bestuur van ACTE plaatsnemen. Inmiddels hebben de fractievoorzitters in de gemeenteraad besloten, dat het CDA-raadslid Ad Wisman na mens de gemeenteraad in het stichtingsbestuur zitting zal ne men, De overige voorgestelde bestuursleden zijn de heren G. Bolk en A. G R Bakker namens de Sportstichting; de heren D. A. van de Wall Bake en B de Gans namens de Zwembadstichting; de heren R Scutrups en R Sirre namens SOCCLE In de betreffende raadscom missies komt de benoeming van bestuursleden voor ACTE.deze maand aan de orde. waarna de benoeming in de raadsvergade ring aan het einde van deze maand zou kunnen plaatsvinden B. en W noemen momenteel nog geen kandidaat voor het voorzit terschap Daarover zal de raad. na overleg met de overige be stuursleden, „zo spoedig moge lijk" een voorstel bereiken VERLOREN Blauwwit geblokte handschoen; 3 autosleutels in bruin etui; zwarte portemonnee met inhoud. (Van één onzer medewerkers). LEUSDEN - De gemeente Leusden houdt de ontwikkelingen betreffende de woonwagencentra in de omliggende gemeenten goed in de gaten. Zoals bekend wordt er in Leusden ook gewerkt aan de totstand koming van een woonwagenkamp voor 10 standplaatsen, dat moet gaan verrijzen op een terrein aan de Middenweg. Het blijkt nu dat het in de praktijk erg moeilijk is om een woon wagenkampje dat gerealiseerd is ook werkelijk bevolkt te krij gen. Woonwagenbewoners blijven het liefst bij elkaar op een groter kamp. De gemeente Soest heeft dat inmiddels al ge merkt. Men heeft daar de grootste moeite gehad om woonwa gens te krijgen op het terrein dat daar helemaal voor ingericht was. Ook Hoevelaken heeft te kampfen met dergelijke proble men, al lijken die nu voor een groot deel achter de rug. De gemeente Leusden gaat op dit moment rustig door met het ontwikkelen van het woonwagencentrum. Het college van bur gemeester en wethouders heeft echter één dezer dagen een brief naar het Amersfoortse woonwagenschap gestuurd met het verzoek uit te zoeken welke woonwagenbewoners een standplaats in Leusden willen innemen. Leusden is namelijk niet van plan om een woonwagencentrum in te richten als niet van tevoren bekend is wie er komt wonen. Mocht er geen enkele belangstelling zijn voor een standplaats in Leusden dan heeft de gemeente geen zin om met de daad werkelijke aanleg van het kamp te beginnen, zo hebben B. en W. het woonwagenschap laten weten. i (Van éen onzer medewerkers) LEUSDEN - Als het aan de gemeente ligt krijgen de oudere Leusdenaren de beschikking over de kleuterschool „Wip- Wap" aan de Leusdense Ro- zengaarde. De stichting „Wel zijn Ouderen Leusden", in de wandelgangen aangeduid met WOL, wilde kleuterschool gaan gebruiken als ontmoetingscen trum. LEUSDEN - In plaats van Syntagma Musicum, dat wegens ziekte van tenor Marius van Al ten a verhinderd was, werd het Valleiconcert afgelopen vrijdag in de Dorpskerk te Leusden-zuid verzorgd door het Egidius Ensemble. Voor veel trouwe fans van één der pioniers van de oude muziek-herleving was dit wellicht een teleurstelling, maar zij zullen moeten toegeven, dat voor een voortreffelijke vervanging was gezorgd. Niet alleen is het Egidius ensemble eveneens een groep die zich met muziek uit middeleeuwen en renaissance bezighoudt, maar zelfs waren enige programma-onderdelen identiek met het geplande programma van Syntagma Musicum: Oseletto selvaggio van Jacopo da Bologna, En ce gracieux temps van Jacop de Serleches en de bekende virelai van Johann Vaillart, Par maintes foys, stonden op beider repertoire. Ook in de kwaliteit van het gebodene was niet zoveel verschil. Natuurlijk is Syntagma Musicum een groep met een enorme ervaring en mist Egidius hier en daar nog die professionele routine, maar dat wordt ruimschoots vergoed door de enthousiaste inzet, waarmee deze uit vier vrouwen bestaande formatie het muzika le erfstuk uit de middeleeuwen tot klinken brengt. Het programma dat Egidius verzorgde, was een themaprogramma, dat geconcentreerd was rond de in de middeleeuwen zeer in trek zijnde vogelsymboliek Verschillende gedichten (onder anderen van Petrarca) en prozafragmenten, vooral ontleend aan het standaard werk over de valken/acht van keizer Frederic II: De arte ven and i cum avibus (Over het agen met vogels), fungeerden als leidraad. Het gevaar van dergelijke aanpak is dat zo n programma een musicolo gisch karakter krijgt, en te belerend wil zijn. Dat Egidius dit gevaar omzeilde ligt niet m de laatste plaats aan zijn al eerder gesignaleerde, frisse, niet-routineuze presentatie, die soms zelfs iets intiems en giechelends, iets van vrouwen onder elkaar" had (ik bedoel dit strikt m positieve zin). Wat de muzikale aspecten betreft: Marianne Hund-Davis (zang en harp), Lida Dekkers (zang), Henriëtte B'êkker (blokfluiten) en Els van der Mey (vedel en blokfluit) vormen een goed ingespeeld gezelschap dat op een alerte manier recht kan doen aan de verfijnde, hypergecul- tiveerde ritmische en melodische nuances van deze kunst uit de periode van de ,,Ars subtilior", in Italië het Trecento genoemd De veertiende eeuwse, vaak zeer wereldse, muziek kwam zo fris en spontaan uit het stof der eeuwen tevoorschijn Met name de beide zangeressen troffen door hun levendige voordracht, die op een goede vocale techniek steunde j - Het in enige foute inzetten resulterende verslaDoen van de concen tratie na de pauze was, gezien het veeleisende programma, vergeef lijk, en droeg wellicht zelfs bij tot de plezierig informele sfeer van dit concert. Het publiek was gelukkig talrijk en heeft zich bij dit optreden zeker niet hoeven vervelen. R. de W. De kleuterschool „Wip-Wap" komt leeg te staan als de kleuters met hun juf gaan verhuizen naar de openbare basisschool ,,de Wegwijzer", waarmee de kleuter school een zogenaamd scholen koppel vormt De verhuizing is mogelijk omdat door een teruglo pend leerlingenaantal een paar lokalen zijn vrijgekomen in de school aan de Asschatterweg. De stichting WOL denkt het ge bouwtje aan de Rozengaarde al leen overdag nodig te hebben, 's avonds zou het gebouwtje even tueel een andere bestemming kunnen krijgen Er is ook sprake van geweest dat de kleuterschool in gebruik zou worden genomen door de vrouwen van Leusden. De vrouwenraad en een aantal vrouwenorganisaties pleit al erg lang voor een eigen ontmoetings centrum voor vrouwen Het lijkt er nu op dat ook deze groeperingen binnen niet al te lan ge tijd geholpen kunnen worden. Voor hen is er ruimte beschikbaar in de kelder van het nieuwe ge meentehuis. Naast de muziekschool en de bil jartvereniging die ook in de kelder gehuisvest zullen worden is er ruimte voldoende over voor de vrouwen. cursus stoelen matten, waarvoor veel belangstelling blijkt te be staan. KLASSIEK VERBOND Tijdens de open dag van La tent Talent werd ook aandacht gevraagd voor de Amersfoortse afdeling van het Nederlands Klassiek Verbond Het Klassiek Verbond houdt zich actief bezig met alle facetten van de Griekse en Romeinse beschaving en hun doorwerking in latere tijden. Het verbond telt in Nederland en Bel- gie zo'n 5000 leden. De Amers foortse afdeling, waarvan ook veel Leusdenaren deel uitmaken telt ongeveer honderd leden. De vereniging kent vooral veel oud gymnasiasten onder haar leden, mede omdat in het activiteiten programma ook aandacht wordt geschonken aan de Griekse en Latijnse taal. Belangstellenden kunnen nadere informatie ver krijgen bij de secretaresse van de afdeling, mevrouw M M B van Boven-Hoensler. Verdiweg 673 in Amersfoort SNEL INSCHRIJVEN De meeste cursussen van La tent Talent beginnen al erg snel, zodat spoedige inschrijving wen selijk is. Alhoewel pas later be slist wordt of een bepaalde cur sus wel of niet doorgaat lijkt het er op dat het merendeel van de ruim vijftig cursussen wel dege lijk doorgang vindt. Open plaat sen zijn er op dit moment nog bij de cursus „poppen maken", „voedingsleer", „ontspannings technieken", bij de cursussen Hindeloper- en volksschilderen, „haken en breien", „veldbiolo- gie", „re-animatie" en „antieke meubelen" Dit overzichtje Is echter lang niet volledig zodat het raadzaam Is zich van tevoren te laten infor meren of er nog plaats is voor een bepaalde cursus. Inlichtingen over het cursuspro gramma van „Latent Talent" zijn te verkrijgen bij de voorzitster van de werkgroep, Friedy Borg huis, tel. 940272. Ook als men een volgende maal een bepaalde cursus wil geven hoort mevrouw Borghuis graag iets van U. FRANSE LES Door een misverstand is in het programmaboekje van Latent Talent niet opgeno men dat Franse les in Leus den Zuid gewoon doorgaat Het is een cursus voor begin ners en voor eenvoudige con versatie. - Belangstellenden lieden zich informeren staan Tijdensdecursus.dieacht ochtenden of middagen in be slag neemt leren de jongens en meisjes lekkere en gezonde hap jes klaarmaken Belangstellen den zullen echter moeten af wachten of in het volgend pro gramma van „Latent Talent" weer een dergelijke cursus wordt opgenomen De twee cursussen voor dit voorjaar zijn al volge boekt. BEROEPSMATIG Alle cursussen van Latent Ta lent worden gegeven door plaatsgenoten die door beroep, studie of liefhebberij thuiszijn op een bepaald gebied en deze ken nis door willen geven Eén uit zondering is er echter op deze regel Mevrouw Elly Ridderbos is de enige docent wiens dagelijks werk het is om cursussen te ge ven Mevrouw Hioderpos is do cente voor de cursus „stoelen matten" en voor de cursus „moeilijke onderdelen naaien" Beide cursussen worden gege ven in samenwerking met de Stichting Huishoudelijke Voor lichting, een stichting die gesub sidieerd wordt door het Ministe rie van Onderwijs Mevrouw Rid derbos is aan deze stichting als leerkracht verbonden Alhoewel zij voor Latent Talent de cursus sen verzorgt, wordt zij gewoon betaald door haar werkgever, de betreffende stichting. De Stich ting Huishoudelijke Voorlichting heeft cursussen op het gebied van voeding, huishoudkunde, textiel en kleding, tuin en plan ten, beter bewegen en consu mentenvoorlichting. Alhoewel mevrouw Riderbos gespeciali seerd is in het onderwerp kleding en textiel, geeft zi| ook graag de an één onzer medewerkers) LEUSDEN Zondagmiddag esenteerde de werkgroep „La at Talent" in de gebouwen van •erderij „Groot Krakhorst" ar twaalfde cursusprogram- a. Het blijkt dat de belangstel- g voor hetgeen de werkgroep ganiseert nog lang niet af- f mt. Integendeel, ook nu weer n er cursussen die al voor de >en Dag waren volgeboekt. Op dag zelf konden medewerkers Latent Talent ruim honderd- ftig mensen inschrijven voor n cursus. Men verwacht echter g een groot aantal bank- en o-overschrijvingen, zodat het laai aantal cursisten ook nu (er enkele honderden zal be- igen. De Open Dagen van Latent lent trekken elke keer weer 3l publiek. Een groot aantal zoekers komt om zich te laten inschrijven voor een cursus, veel belangstellenden komen echter ook om eens te kijken wat er bij „Latent Talent" zoal gedaan kan worden. Ook zondagmiddag waren er weer veel docenten die bereid waren om een nadere toelichting te geven op de inhoud van de eén of andere cursus. De docenten in de „creatieve hoek" hebben het altijd wat gemakkelijker omdat zij kunnen laten zien wat er tij dens een cursus gedaan wordt Het lijkt erop dat de demon straties tijdens de Open Dag er toe bijdragen dat mensen zich aanmelden De hele middag had mevrouw Fokkema, die een cur sus bloemschikken geeft, veel belangstelling van het publiek dat haar aan het werk kon zien. Voor deze cursus kan men zich nu niet meer opgeven omdat het maximum deelnemersaantal al bereikt is. Hetzelfde geldt voor de cursus „brooddeeg". Me vrouw J Willigenburg geeft deze cursus in het bakhuis van boer derij Krakhorst, nieuwe aanmel dingen kunnen niet meer geac cepteerd worden omdat de be langstelling voor deze cursus, waarin van deeg allerlei wandde coraties gemaakt worden, ge woon te groot is. Ook de cursussen „jazzgymnas- tiek" mogen zich in een grote belangstelling verheugen. Deze cursus, die gezien wordt als een vorm van konditietraining met accenten op de gezelligheid, is al volgeboekt. KOKEN VOOR KINDEREN Kinderen van 9 tot 12 jaar heb ben kennelijk veel belangstelling voor koken en bakken. Ook in dit voorjaar heeft Latent Talent twee kookcursussen voor deze leef tijdsgroep op het programma

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5