louden klomper carnavals eizoen staat voor de deur lezorgde KPJ-ers gaan lit jaar jubileum vieren Mevrouw Dalmulder maakt poppen met karakter' Prijs winnaars kerstboom verbranding Frühschoppen weer gestart Schoorsteen brand snel geblust Activiteiten ABTB Ik maak ze voor de aardigheid' „Stoppen met roken maandag van start DINSDAG 12 JANUARI 1982 «EUSDEN/CENTRUM Ook Leusdense carnavalsclub ont- nt niet aan de noodzaak van :uinlging. Op de vrijdag ge iden persconferentie van de uden Klomp ter gelegenheid I de presentatie van het leut- igramma '82, bleek dat nog t, maar het Frühschoppen ft in het komende seizoen iterwege. Daar tegenover in de entreeprijzen voor de sten niet omhoog. De vrijdag schenen Gouden Klompse atscourant, ditmaal in een passelijke carnavalsblauwe slag, ziet er weer zeer ver- gd uit. De oplage van 6000 ks is leuk voor de adverteer- s, maar bepaald niet voor de :orgers. Om de PTT, direct na nieuwjaarsdrukte niet op- uw extra te belasten en mede gerieve van de vereniglngs- i werd de enorme stapel druk- rk in eigen beheer huis-aan- s door de gleuf in de voordeu- geschoven. Volgens plan in afgelopen weekend maar de r lage temperatuur en de ieuw waren tegenwerkende toren. Klaag daarom niet te il als uitgerekend uw exem- ar met enige vertraging had te npen. laterdag hebben de Gouden impers carnaval-'82 ingeluid t een uitstapje naar de Zilver uien in Schoonhoven. Een car navalsclub, die binnenkort wel eens zonder voorzitter kan ko men te zitten. Het (on)geluk wil, dat president Wim v. d Ven in middels Leusdenaar is gewor den. De return van het uitje naar de Lekstad vindt a.s. zaterdag plaats Dan komen de Zuidhol landers naar Leusden om op het Boerenkielenbal van de Gouden Klomp te ervaren, hoe hier het feest der zotheid wordt gevierd. De moreel verplichte feestkle ding is dan een boerenkiel en zo'n ding is tijdens de inmiddels aan de gang zijnde uitverkoop extra goedkoop Grijp dus uw kans en geniet mee van Fix-Fox Heel andere carnavalskoek, maar niet minder van allure, isop 9 februari de bezetting" van het Zeemanshuis aan de Asschatter- weg Ook voor de Gouden Klom- pers een van de dankbaarste on dernemingen van het seizoen. Vooral omdat zo'n avond het le ven van de doorgaans al wat oudere Leusdenaren met- min stens een jaar verlengt, ledereen wacht na afloop al weer met smart naar de volgende editie. GROOT CARNAVAL Zaterdag 20 februari is de gro te dag van Carnaval-'82 In een ..alternatieve tent" aan de Smid se ook wel evenementencen trum genoemd worden de bloemetjes flink maar toch netjes buitengezet. Dat ook bij de Gou: den Klomp goed promotie kan worden gemaakt, bewijst het .geval Gerrit van Tiel". Ooit en nog met zo lang geleden was dit a.s ex-gemeenteraadslid slechts een doodgewone carna- valler en nu treedt hij op als niet minder dan gastheer van prins Goedgemutst II. zijn adjudanten Johan en Reinier, van Willem, Andries, Cor, Georg jr., Jan, Pie- ter, Dick, Ronald en Toon als overige leden van de Raad van Elf. Voorts van de senatoren Jan, Hans, Piet, Gijsen Arie, van voor zitter (zolang dat nog duurt) Georg sr., vice-voorzitter Piet, 1e en 2e secretarissen Jan en Bert, penningmeester Pieter en p.r- man Rob. alsook van de acht- plus-één dansmariekes en de voltallige jeugdraad met prins Martijn als kopman. Dat Gerrit dat nog mag beleven' Fix-Fox, de Blaaspijpjes, onze eigen dans mariekes en wie weet, wie nog meer, zorgen voor het entertain ment. U bent derhalve gewaar schuwd. Op diezelfde 20e februari ge beurt nog veel meer. Zoals de rond 12.00 uur vertrekkende car navalsoptocht, weer groter en mooier dan vorig jaar (wie lacht daar"?) en die als alles goed gaat om circa 14.30 uur arri veert bij het gemeentehuis, waar burgemeester J W M. Radema ker staat te popelen om een paar dagen met goed fatsoen de stad- sleutel uit handen te geven Wel licht in ruil voor een paar prinse lijke onderscheidingen, want be halve prins Goedgemutst is ook collega Puup de zoveelste ter plekke. Voorts krijgt de bekende Lisidunes Klomp een jaar lang een andere bestemming. Na de ze carnavaleske plechtigheden begint het Kindercarnaval in de Til met o m. de Strings. Zondag (zonder Fruschop- pen) is het rustdag en een dag later begint om 20.00 uur in Blij- hof de carnavalsavond voor de in Leusden wonende jongeren van vroeger. Het Vastenavondbal op 23 februari met Eddy Brink vindt plaats ten (tweede) huize van Gerrit van Tiel met mogelijk een sportieve omlijsting en voor het Midvastenbal op 20 maart kunt u alle eventuele afgelastingen ten spijt weer terecht in de Roda-kantine met Fix-Fox PROGRAMMA Het carnavalsprogramma 1982 op een overzichtelijk rijtje gezet biedt de navolgende mogelijkhe den: Een drietal toevallige bezoekers van een vroeger Boerenkielenbal. Zaterdag 16 januari: Boeren kielenbal in de Roda-kantine. Aanvang 20.30 uur. Boerenkiel verplicht Leden gratis en f7.50 voor met-leden Zaterdag 20 februari: Om 12.00 uur vertrekt carnavalsoptocht. Circa 14 30 uur uitreiking Lisidu- nese Klomp en overhandiging stadssleutel Aansluitend Kin dercarnaval (entree f 1,50 aan de kassa en voor kinderen van leden gratis kaarten bij de voorver koopadressen). Om 20.30 uur Groot Carnaval in de Korf met prijzen voor de beste costume- rmg. Leden gratis en niet-leden elf piek. Maandag 22 februari: Jonge- ren-van-vroegerbal in Blijhof. Aanvang 20 00 uur Piet Valkenet is als oplosser van vervoerspro blemen belbaar via 940942) Dinsdag 23 februari: Vasten avondbal in de Korf Bij voorkeur gecostumeerd. Aanvang 20.00 uur Leden betalen niets en niet- leden drie knaken. Zaterdag 20 maart: Midvasten bal in de Roda-kantine Aanvang 20 30 uur. Entree voor leden kos teloos en voor niet-leden f7,50 V uoivci fvoopaui essen: Rob van der Werve, Gironde 15. Pieter van der Veer, Beaufortweg 22. Folket van der Veer, Hondsdraf 29. Cees Herder, Julianalaan 55 Tot slot nog een goedgemutste raad u kunt alle evenementen GRATIS bezoeken (besparing f 11als u lid wordt van de Gouden Klomp a f 22,50 per jaar. Secretaris Jan Roos (niet te ver warren mef de Roos van Leus den!) is van uw komst op de hoogte (Henegouwen 7. telf. 942650). ACHTERVELD Woensdag avond vond de inmiddels traditi oneel geworden kerstboomver branding plaats. Door de Achter- veldse jeugd was een vrij groot aantal kerstbomen bijeen ge bracht. Voor elke gebrachte boom kreeg men een bonnetje waarmee een prijs te winnen was. Buiten deze prijzen werden er ook nog voor 15 personen een rit met de brandweerwagen uit geloot. Voordat de bomen in brand werden gestoken werden eerst de prijzen verloot. Deze verloting werd gedaan door de oud-brand weerman Jan van Nimwegen. De gelukkige winnaars waren 1e en 2e prijs Rudi van Daatselaar, 3e prijs Freek v.d. Glind, 4e prijs Mark Leermakers en 5e prijs Hans van den Heuvel. Tevens werden ook de 15 gelukkigen bekend die op 16 januari een rit met de brandweerauto mogen meemaken. De winnaars van de ze rit moeten op de genoemde datum om 10 uur present zijn bij de brandweergarage aan de Ver jaagde Ruiterweg. Onder vrij grote belangstelling en een luid hoerageroep van de jeugd werd hierna de brand in de bijeenge brachte bomen gestoken, dit door en onder toezicht van de leden van de brandweer \CHTERVELD Vrijdag 8 ja- ari hield de K.P.J. haar jaarver- dering De voorzitter verwel- mde alle aanwezigen en wen- i hen alsnog een heel voor- Dedig 1982. Als eerste werd de nnmgmeester in de gelegen- id gesteld zijn financieel ver- g over het afgelopen jaar voor lezen. Hieruit bleek dat de 'eniging er financieel in het lelopen jaar niet op achteruit gaan was. Als gevolg hiervan rd de contributie dit jaar niet 'hoogd De penningmeester arschuwde de leden dat zij de ik echternietal te optimistisch lesten bekijken, dit vooral om- t er dit jaar wel enkele grote iviteiten voor de deur staan, irbij is o a de viering van het ^-jarig bestaan en de geplan- uitwisseling De leden gingen irna akkoord met het financie- /erslag. )e secretaresse gaf vervol- is een overzicht betreffende activiteiten van het afgelopen jaar. Verder gaf zij ook een over zicht van het programma van het komende jaar Hierna volgde een bestuursverkiezing Ruud van den Berg trad als bestuurslid af Als aspirant-bestuurslid werd Ronald de Vette verwelkomd. De voorzitter dankte Ruud voor het vele werk dat hij als bestuurslid voor de vereniging had gedaan. Nadat nog enkele agendapunten waren afgehandeld bleek bij de rondvraag dat de leden zeer be zorgd waren over het voortbe staan van de vereniging Het bleek dat veel van de leden von den dat er te weinig publiciteit van de K P.J. uitging. Dit was zeker niet bevorderlijk voor de uitbouw van de vereniging. Het bestuur beloofde hieraan wat meer zorg en aandacht aan te zullen besteden. VERTROSSING Verder bleek er onder de leden ook ongerustheid te bestaan be treffende de z g vertrossing, welke ook bij de K.P.J. momen teel zeer sterk doorwerkt Het bestuur stelde met klem dat de K.P.J. er niet alleen was voor het organiseren van feesten en dis co's, en er derhalve ook andere activiteiten zoals krevo e d. zou blijven organiseren Geen der bestuursleden bleek bereid al leen voor feesten en disco's de K.P.J. in stand te willen houden In dat verband wil men proberen de K.P.J zijn eigen identiteit te laten bewaren. Hierop is het doel en handelen van het bestuur ge richt. De aanwezige leden gin gen hiermede volledig akkoord. Uit de ter beschikking staande gegevens bleek dat het ledenbe stand de laatste jaren vrij con stant is. Nadat het officiële ge deelte was afgewerkt bleef men nog gezellig bijeen en werd er nog een spelletje bingo ge speeld. Om ongeveer 23.00 uur werd deze bijeenkomst gesloten. De voorzitter dankte voor de op komst en zei heel blij te zijn over de grote opkomst van de jongere leden Deze vormen uiteindelijk de toekomst van de vereniging. Verder dankte hij allen voor de zeer positieve instelling van deze avond. Het bestuur van de vereniging is vanaf 1 januari als volgt sa mengesteld" W. v.d Tweel, voor zitter, G Hilhorst, secretaresse, J. Pommer, penningmeester en W. Schimmel, M. v.d. Hengel. S. van Hamersveld en R de Vette leden. Donderdagavond om 20.00 uur zal er een kaartwedstrijd worden gehouden tegen de le den van de A B T B. Deze wed strijd zal worden gehouden in de Moespot ACHTERVELD Zondag morgen vond voor de eerste maal In het nieuwe jaar weer het Früh schoppen plaats in D'Ouwe Peerdestal. Het werd weer een heel gezellig samenzijn. Ook nu was de zaal reeds vrij kort na de aanvang weer gevuld en moes ten de laatkomers met een staan plaats genoegen nemen. Het schaatsenrijden bleek op het bezoek aan het Frühschop pen geen invloed te hebben. Na dat Hans Janssen alle aanwezi gen had verwelkomd en hen een voorspoedig 1982 had toege wenst gaf hij nog eens een korte uitleg wat het Frühschoppen in houdt. De Hinterfelder Musikanten vermaakten hierna de aanwezi gen met hun gezellige Oosten rijkse muziek. Ditmaal werd de muziek afgewisseld met zang hetgeen door de aanwezigen zeer werd gewaardeerd. 55 ACHTERVELD Maandag 18 januari start de cursus „Stoppen met roken" van de stichting Le ven en Gezondheid. Aanvang 20.00 uur in het kruisgebouw, Walter van Amersfoortstraat 36. Deze cursus wordt georgani seerd door de kruisvereniging Achterveld en staat onder leiding van de artsen Boersema en Koch en een psychologisch geschoold medewerker van de stichting. Bovendien is er voor de eerste avond een diëtiste aangetrok ken. De complete cursus duurt drie weken (7 avonden) en kost ACHTERVELD Terwijl een aantal bewoners van de Pater Stromstraat zaterdagavond vol inclusief materiaal en comsump- ties 60 gulden. De data zijn 18, 19, 20, 21, 25 en 28 januari en 4 februari. Opgave mogelijk bij zuster Van Dignun, telefoon 1333 en de huisartsenpraktijk Boersema- Koch, telefoon 1222. Ook is het mogelijk zich op de eerste bij eenkomst (maandag 18 januari) nog op te geven belangstelling naar de maans verduistering stond te kijken, za gen zij plotseling uit de schoor steen van de familie van W. von ken en vlammen naar buiten ko men. Het bleek dat bedoelde schoorsteen in brand stond. De onmiddellijk gewaarschuwde brandweer was in een recordtijd ter plaatse. De brandweer wist de schoorsteenbrand in een korte tijd te blussen en daardoor erger te voorkomen. De schade bleef beperkt tot wat rook en een brandlucht in de woning. ACHTERVELD Op 10 febru ari van dit jaar hoopt de plaatse lijke A.B.T.B. afdeling haar50-ja- rig bestaan te gaan vieren. In verband hiermede zullen een aantal activiteiten op touw wor den gezet. Een van deze activitei ten is het medewerken van de basisscholen. Samen met de A.B.T.B. zullen deze scholen een schoolproject opzetten. Er zal kennis kunnen worden genomen van de bedrijven, er zullen diavoorstellingen zijn en ook zal er een open dag worden gehouden De plaatselijke basis scholen hebben van de A B T B een schrijven ontvangen waarin een uiteenzetting wordt gegeven wat de A.B.T.B. is en wat de A.B.T.B zoal doet De heer Jan Rutte is de man die bij het op te zetten project zal helpen. Voor het stellen van vragen en het bekomen van nadere inlichtin gen kan men steeds bij de heer Rutte terecht. Hij woont op de boerderij achter de Roskam Vandaag start de Leusder Krant met de nieuwe rubriek „Mens in zijn hobby". In de eerste aflevering een portret van poppen- riaakster mevrouw R. Dalmulder. Wie trouwens denkt een leuke hobby te hebben, kan de edaktie van deze krant bellen (941495). Bekeken zal dan wor- len of er een artikel aan wordt gewijd. -EUSDEN Poppen iken is een hobby die •schillende mensen zich len hebben gemaakt. De >te verscheidenheid in ppen ligt voornamelijk 1 de soorten materiaal ar de poppen mee ver- irdigd worden. Me- >uw R. Dalmulder uit usden maakt poppen it „karakter". 'erschillende poppen sie- i de huiskamer van me- uw Dalmulder. Enkele als te huiskamerbewoners, leren voor deze gelegen- d uit diverse kamers van huis gehaald. Mevrouw Dalmulder: „Een paar jaar ge leden stonden in de LibeHe klederdrachtpatroontjes, üe bijbehorende pop en verschil lende klederdrachten kon je bestellen. Aan één pop met zes klederdrachten heb je niet zoveel en het leek me daarom leuk zelf poppen te gaan ma ken. Vroom en Dreesmann in Utrecht had een hobbyten toonstelling waar het soort poppen dat ik wilde gaan ma ken tentoongesteld werd. De mevrouw die deze poppen had gemaakt gaf ook cursus en met mijn moeder ben ik vorig jaar die in Utrecht gaan volgen. Eind februari wist ik qenoeg over poppen maken en ben ik met de cursus ge stopt. Eerst heb ik vijf poppen gemaakt waar ik de kleder dracht voor had besteld en Dalmulder met het Spakenburgspoppenechtpaar. daarna ben ik zelf de kleding gaan verzinnen. Ik ben vroeger kleuterleidster geweest en had dat prutserige eigenlijk al onder de knie. Omdat ik het op die cursus zelf zo gezel lig heb gevonden, besloot ik één keer in de week 's ochtends cur sus te geven. Negen dames heb ik gemiddeld op de cursus. Deze blijven dan weer totdat zij zelf denken er genoeg vanaf te we ten Inmiddels zijn twee dames met de cursus gestopt, die nu thuis niets anders doen dan pop pen maken". SCHONE SLAAPSTER De poppen van mevrouw Dal mulder zijn inderdaad de moeite waard. Een zwerver, gezeten op een boomstam heeft zwervers kleren aan en heeft ook een ver weerd gezicht en zo te zien is hij de 50 gepasseerd. De schone slaapster is niet alleen gestoken in een prachtige nachtjapon, lig gend op een bed met hetzelfde dessin, haar huid is als een perzik en haar wimpers vallen op haar wangen als kleine borsteltjes. Hoe krijgt mevrouw Dalmulder zulke uiterlijke schoonheden en karaktertrekken voor elkaar? Het beste is dit te zien wanner de cursisten binnenkomen en hun poppen, die nog niet af zijn uit stallen De meeste poppen vertonen veel gelijkenis met die van mevrouw Dalmulder wat kleding en vorm geving betreft, maar hebben toch een iets andere uitdrukking op het gezicht De kop van de pop, waar verschillende vrouwen mee bezig zijn, wordt vervaardigd van een soort nylon watten waarom heen een stuk nylonkous wordt gedaan. Door de watten te vor men en eventuele rimpeltjes en gelaatstrekken met nylongaren erop te naaien krijgt de kop een eigen karakter De neus wordt op dezelfde manier gemaakt Bo vendien wordt deze verstevigd met een kraal of een ander hard voorwerp, zodat de neus de vorm behoudt. Het lijfje van de pop bestaat uit elektriciteitsdraad omwonden met stroken wit lin nen Eenmaal zover kan de pop aangekleed worden. ONDERJURKEN Mevrouw Dalmulder: „De kle ding maak ik meestal op de naai machine. Natuurlijk komt daar ook nog veel handwerk bij. Dit echtpaar, „en zij wijst naar twee Spakenburgse poppen die met een volksdansje bezig zijn", heb ik gemaakt voor de tentoonstel ling in de Korf. De kleding heb ik van een plaatje in een boek nage maakt. Tot aan de onderjurken aan toe zijn alle finesses uitge werkt. De vrouwelijke pop heeft zelfs aangespelde mouwtjes „De meeste poppen maak ik voor de aardigheid. Voor mijn broer heb ik laatst een skier gemaakt en voor de loterij van de steen- zoekersclub. waar ik lid van ben, een steenzoeker. Regelmatig maak ik iets nieuws om aan de dames te kunnen laten zien Zo nu en dan verkoop ik wel eens door Tea Middelkoop wat, maar dat is vaak wanneer iemand ook zo'n zwerver wil heb ben of ook zo'n omaatje met kleinkind op haar schoot Wanneer ik nu nog eens goed na die Spakenburgse kijk vallen mij de mooi gevormde handjes op en zelfs de ellebogen met van die kleine inhammetjes zijn dui delijk te onderscheiden. Door de elektriciteitsdraden in het lijfje kunnen de poppen een stand Innemen die bij hen past. Zo zit de zwerver op een boomstam. Een kabouter zit nonchalant op de rugleuning van de bank en het Spakenburgs echtpaar voert een dansje uit. Mevrouw Dalmulder heeft niet alleen veel plezier in haar eigen hobby maar het leren van haar hobby aan anderen gaat net zo gemakkelijk en kennelijk met veel plezier Alsof zij al jaren niets anders doet

Leusder Krant | 1982 | | pagina 7