I INSPRAAK- WINKEL Presentatie keuze-nota Structuurplan Leusden Hanneke van Eyden wil speciale yogagroep voor fobiepatiënten starten ispraakwinkel CML aat op vrijdag 5 januari van start Eén streekplan voor gehele provincie Utrecht Jeugddienst Kinder-disco in Blijhof leuetlei' krant BIBLIOTHEEK WIERSVELDSEWEG VOLGENDE WEEK DINSDAG: Voorstel Gedeputeerde Staten: SVA kaarten 1 foto^kopÜ"" nodig? Leusder Krant j DONDERDAG 14 JANUARI 1982 plaatselijk nieuws ■USDEN - Het Is zover, vrlj- 15 januari zal de Inspraak- iel van het CML van start i. Het Comité Milieuzorg iden rondt daarmee een pe- jvan veel praten en overleg- af en gaat nu, met vrljwilll- In de praktijk toetsen of het i jaar geleden opgevatte Idee asvatbaarheld heeft. De In- akwlnkel Is te vinden In de otheek, Hamersveldseweg n de kamer waar ook de ar- jctenwlnkel soms Is gehuls- en zal open zijn op Iedere agavond van 19.00 tot 20.00 Immers de bibliotheek Is toch ook open. NSTEN artikelen die de winkel gaat open, zijn geen tastbare goe- n maar diensten. Iedere bewo- jit de gemeente Leusden kan terecht om over alles op het ad van plaatselijke of regionale lelegenheden te vragen of te laten informeren Maar ook en over het waterschap, re- tieschap of zuiveringsschap isn worden gesteld et dat er altijd direkt een oplos- op tafel komt of dat er direkt i ondernomen kan worden, r in ieder geval wordt de weg azen in het nog altijd bestaan de ambtelijke doolhof van gemeen te of provincie. Diverse signalen uit de bevolking wijzen namelijk nog steeds op het feit dat velen niet of te weinig op de hoogte zijn van de taakverdelingen en werkwijze bin nen de gemeentelijke of provinciale overheid. Dagelijkse problemen kunnen bijvoorbeeld gemakkelijk opgelost worden als de weg naar die oplossing maar bekend is. Ook kan het voorkomen dat dezelfde problematieken van groepen uit de bevolking gebundeld kunnen wor den tot één probleem. Tevens zijn er veel meer mogelijkheden om doeltreffend mee te denken in be stuurlijk handelen, zonder dat dit direkt een politieke of „aktiegroep- achtige" kleur hoeft te hebben. De inspraakwinkel is hiervoor. BEMANNING De „verkoop" van inspraak ge beurt door vrijwilligers die, door wat voor omstandigheid dan ook. reeds enigszins de weg weten of het voor de „klant" willen uitzoeken De opzet is dat de winkel in eer ste instantie bemand wordt door twee personen. Tegelijkertijd zal het buiten de openingstijden om al tijd mogelijk zijn vragen en sugges ties bij de inspraakwinkel neer te leggen, hiertoe is het adres van de bibliotheek voorhanden (Hamers veldseweg 77, 3833 GL Leusden) en bovendien staat in de biblio theek een vragenbus van de in spraakwinkel opgesteld. Na een bepaalde periode zal een evaluatie plaatsvinden naar aanlei ding waarvan besluiten genomen worden inzake openingstijden, be zetting, plaats, enzovoort. PRIVACY Teneinde de privacy zoveel mo gelijk te bewaken wordt er zo min mogelijk gewerkt met namen en adressen, tenzij dit zonder be zwaar van de klant kan gebeuren Hierdoor is het ook mogelijk ano niem van de diensten van de in spraakwinkel gebruik te maken. Kortom: heeft u iets op het hart inzake subsidies, bijstandsproble- matieken, hondepoepoverlast, ge meentelijke of provinciale belastin gen, huisvuil en rioolaangelegen heden, maar ook bestemmings plannen fietspaden, bushaltes, stoplichten en zelfs geluidsoverlast van straalvliegtuigen de CML-in- spraakwinkel heeft mogelijk een oplossing De winkel is herkenbaar aan het vignet, open op iedere vrij dagavond van 19.00 tot 20.00 uur in de bibliotheek Nieuw Langen- beek. afhankelijk nieuwsblad irde gemeente Leusden. schijnt elke dinsdag en erantwoordelijke rdaktie ert Vos larnix Kreijns (pl. verv.) -edaktie: jertien Engelkens aspar van Loo. -ilevering kopij en ad vertenties: '(Oor het dinsdagnum- ler tot uiterlijk maan dagmiddag 12.00 uur, 'roor het donderdag- jummer tot uiterlijk roensdagmiddag 12.00 ur. edaktetie en admini stratie: Kantoor Leusder rrant, Rozendaallaan 9, "eusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en 'an 13.30 tot 17.00 uur. bonnementsgeld: 54,20 per jaar; 27,60 "er half |aar; 14,05 per wartaal. r "lachten bezorging: Is abonnee dient u de 'Irant voor dinsdag- of 'onderdagavond 18.00 'ur te hebben ontvan- I en. Is dat niet het geval, 'eem dan kontakt op het onze hoofdagent be zorging (dinsdag en don derdag tussen 18.30 en '9.30 uur), tel. 033- '140691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen iet onze inspekteur be- orging, overdag 03420- 6141, toestel 44. Jabrstellen foto's: Je meeste in de Leusder irant gepubliceerde fo il's kunt u nabestellen |net uitzondering var irchief- en historisch; oto's), bij vooruitbet;,- hg van 5,- per exer.v laar (formaat 13 x 18 m) op giro: 871441 n.v. BDU b.v. te Barne- eld, met duidelijke ver leiding van gewenste bto, aantal, nummer an krant, pagina waar- ip de foto werd ge- jlaatst. U kunt ook kon- 3nt betalen op ons kan- por, Rozendaallaan 9, feusden/Centrum. )ngeveer drie tot 'vier ireken na betaling ont- angt u de gewenste fo b's thuis. LEUSDER KRANT is een ave van de BDU-kranten- iblnatie te Barneveld. LEUSDEN - Volgende week dinsdag 19 januari wordt in een extra vergadering van de com missie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening een nieuw vervolgrapport over het struc tuurplan gepresenteerd. In dit rapport zijn de keuze-mogelijk heden voor de toekomstige ont wikkeling van Leusden-centrum nader uitgewerkt. Met name wordt In dit rapport Ingegaan op de bebouwingsmogelijkheden van de gebieden ten zuiden en ten noorden van Leusden in rela tie tot de landbouw natuur en landschap, verkeer en voorzie ningen. In de vergadering van aanstaan de dinsdag wordt het rapport toe gelicht, de behandeling ervan vindt plaats in de vergadering van de commissie OW/RO op 9 februari. Evenals bij de behandeling van het voorgaande rapport gaat het nog niet om het doen van bepaalde keuzes, maar om het tegen elkaar afwegen van de mogelijkheden aan de hand van de onderzoekre sultaten. Het doen van keuzes komt in de volgende ronde aan de orde bij de behandeling van de keu zenota in april. Vanaf woensdag 20 januari ligt het rapport ter inzage bij hel bureau Voorlichting, Zwarteweg 16a en in de gemeentelijke informatiestand in de bibliotheek Nieuw-Langen- beek. Bij het Bureau Voorlichting kan men ook terecht voor vragen over het structuurplan Telefoon 941247, toestel 116 In de tweede helft van de volgen de week wordt het rapport toege zonden aan alle daarvoor in aan merking komende organisaties en groeperingen In verband met de behandeling van het rapport in de LEUSDEN - De eerste jeugd dienst in het jaar 1982 is op zon dag 17 januari om 19.00 uur in de Marcuskerk. Hoe het jaar er gaat uitzien weten we niet. De een ziet het hoopvol in, de ander heeft zijn twijfels en zijn zorgen. We kunnen elkaar helpen om verder commissie OW/RO op 9 februari verdient het aanbeveling pfn even tuele vragen en opmerkingen vóór die datum in te dienen. Het volgende week dinsdag te verschijnen rapport wordt ook besproken in de werkgroep Ruimtelijke Ordening van het CML. Dat gebeurt op maandag 25 januari In de expositieruimte, Zwarteweg 16a. De vergadering begint om 20 uur. De vergaderin gen van de Commissie OW/RO worden eveneens gehouden In de gemeentelijke expositieruim te, aanvang 20 uur. te gaan, we hebben elkaar hard nodig. Als jeugd willen we hierover na denken tijdens de jeugddienst. Het thema is dan ook „Hoe zullen we verder gaan?". Ds MG Boescho- ten uit Bunnik behandelt dit thema en de gospelgroep Reformation uit Leusden verleent muzikale mede werking. Na afloop is er koffiedrin ken en gelegenheid om met elkaar nog wat na te praten. leusden - „Er zit op één van mijn yogagroepen een mevrouw, die veel last heeft gehad van een fobie. Negen jaar is ze om die reden niet op vakantie geweest. Ze doet nu vijf jaar aan yoga en de laatste jaren is ze weer op vakantie geweest. Dat durf de ze weer aan, dank zij de yoga. Nou heeft die mevrouw echt doorgezet. Want voor veel fobiepatiënten Is het een hele stap om naar zo n groep te komen. En om er te blijven. Ze zijn soms bang om te gaan hyperventileren, worden erg onrustig en blij ven op een gegeven moment weg. Daarom dacht ik: als ik nu eens een groep zou star ten speciaal voor fobiepa tiënten. Dan hoeft men niet meer zo benauwd te zijn, dat anderen in de groep vreemd van je gedrag staan te kijken. De groepsleden zouden steun aan elkaar kunnen hebben.'' Hanneke van Eyden geeft vijf jaar yogales in Leusden Driemaal in de week heeft zij in de schaapskooi van Groot- Krakhorsl een groep die uit acht tol tien personen beslaat Via haar vader, die ook yogale- raar is. kwam Hanneke van Ey den in aanraking mei yoga Dat boeide haar zo zeer, dal zij bij „Yoga en Vedanta" van Rama Polderman een opleiding tot lerares volgde. Ze geeft Hatta- yoga, de basisvorm van yoga, die er op gericht is het fysieke welzijn van de beoefenaar te bevorderen. Bij Halta-yoga gaal de aandacht uit naar li chaamshoudingen, ademsbe- weging en ontspanning. Voor ieder mens van belang, maar vooral ook voor fobisten en hy- perventilanten Voor die men sen kreeg Hanneke van Eyden belangstelling via een artikel in egn landeJijke krant. „Hef ging over iemand die niet meer de straat op durfde. Die kwam al Hanneke van Eyden ,,Het lijkt me verschrikkelijk, als /e helemaal niet meer kan doen, wal je wil. jaren de deur niet meer uit en dal lijkt me verschrikkelijk, wanl dan kan je helemaal nief meer doen waf je wilt. Er zijn natuurlijk ook mensen die van een andere fobie last hebben, bijvoorbeeld dat niet met het openbaar vervoer meedurven Of die regelmatig hyperventile ren, hun ademhaling niet meer onder kontrole kunnen hou den. Voor al die mensen is yo ga van belangje leert je adem haling beheersen, je leert je ontspannen. Het is dus wel ge richt op fysiek welzijn, maar dat leidt natuurlijk ook tot een geestelijke betere situatie." al dus Hanneke van Eyden. Ze stelt zich voor. dat er niet meteen met yogaoefeningen begonnen hoeft fe worden, maar dat er ruimte kan zijn voor wat praten. „Misschien kan het ook tot een uitwisseling van telefoonnummers komen, zodat mensen elkaar zouden kunnen ophalen en elkaar via de telefoon zouden kunnen helpen." Een tijdje geleden vroeg Hanneke van Eyden de redak- tie van de Leusder Krant een berichtje over haar initiatief in de krant op te nemen. Dat de den we - een klein berichtje - en er kwam een reactie op Te weinig dus om een groep te starten. Misschien hebben te weinig mensen het berichtje gelezen, misschien - zo ver moedt Hanneke van Eyden - is de drempel die fobiepatiënten moeten ovenvinnen om aan zoiets te beginnen toch wel erg hoog. Niettemin wil ze de door haar geboden mogelijkheid nogmaals onder de aandacht brengen De yogagroep voor fobiepatiênten wil Hanneke van Eyden wekelijks op vrij dagmorgen tussen 10.45 en 11.45 uur houden Plaats van handeling is de schaapskooi van Groot-Krakhorst en de kosten bedragen 5,- per keer. Er zijn minstens acht deelnemers nodig om een groep te kunnen starten Van één deelnemer is Han neke van Eyden in elk geval verzekerd; „Als die groep er komt, dan zal die mevrouw, die zolang niet op vakantie was geweest, in ieder geval mee doen. Dat heeft ze al aange kondigd. Ze vond het een goed idee en dacht met haar erva ring ook iets aan zo'n groep te kunnen bijdragen." Het telefoonnummer van Hanneke van Eyden is 941613 (Van één onzer verslaggevers) UTRECHT/LEUSDEN - Eén streekplan voor de gehele pro vincie Utrecht. Dat stellen Gede puteerde Staten voor aan provin ciale staten. In de eerstkomende statenvergadering zal worden gepraat en wellicht besloten worden tot het voorbereiden van één streekplan in de nieuwe zit tingsperiode van de provinciale staten tussen 1982 en 1986. Voor het gebied van de provincie Utrecht zijn momenteel drie streek plannen van kracht: streekplan voor Midden- en Zuidoost-Utrecht, vervolg van de voorpagina betekent dat er geen fietspad langs de Asschatterweg komt. De CDA'ers voelen daar echter meer voor, omdat zo n fietspad een betere en kortere route is tussen Achterveld en Leusden. In de wensstructuren voor het fiets- en bromfietsverkeer wordt op aandrang van wethouder Wa genaar en groepscommandant R. van Doorn en de heer S. ten Berge (belden zaten op de pu blieke tribune) een fietspad langs de Leusbroekerweg opge nomen. Dit in verband met de veiligheid van fietsers in de spitsuren, waarin veel auto's over deze weg rijden. DHV had dit fietspad niet in het plan mee genomen, omdat dit ingenieurs bureau vindt dat het autoverkeer nog wel meevalt op de Leusbroe kerweg. SMOUSSESTEEG Op voorstel van de werkgroep wordt in de wensstructuur voor het openbaar vervoer de route van de tweede bus-voorstadlijn tussen Amersfoort en Leusden iets gewij zigd In het plan wordt door DHV gedacht de bus de volgende route te laten rijden: station Amersfoort, Heiligenbergerweg, Groene Zoom, Centrumweg, Smoussesteeg (waarover dan geen auto's mogen rijden), Beekridder, Middenweg, Asschatterweg (buslijn bij Valleika naal) en dan weer terug naar Amersfoort via dezelfde route. Als alternatief voor de Smoussesteeg wordt in de deelnota de weg Cla- renburg, Beekridder aangedragen. De werkgroep vindt nu, dat het zaakje moet worden omgedraaid, dus dat de Smoussesteeg het alter natief wordt voor Clarenburg en Beekridder. Dit vanwege het feit, dat de aanleg van een busbaan over de Smoussesteeg wellicht vreselijk duur wordt. Bovendien heeft de gemeente het plan om de ze steeg uitsluitend voor voetgan gers en fietsers toegankelijk te ma ken. Wethouder Wagenaar voegde daaraan toe, dat de bewoners van Munnikhove, Bosveld en Zwanen burg min of meer beloofd is een buslijn in die wijken te maken .Die belofte moeten we niet zonder meer aan de kant schuiven", zei Wagenaar. Volgens DHV is het ar gument van de hoge aanlegkosten voor een busbaan op de Smous sesteeg een beetje voorbarig, om dat er geen inzicht is in deze kos ten Die zouden best eens mee kunnen vallen. Zoals eerder genoemd gaat de werkgroep maandag 25 januari verder met de behandeling van de tweede deelnota van het Verkeers plan. Deze vergadering is open baar. De opkomst dinsdagavond was erg matig In de wensstructuur voor fiets- en bromfietsverkeer is alsnog een fietspad langs de Leusbroekerweg opgeno men. streekplan Utrecht-Oost (waar Leusden onder valt) en streekplan Utrecht-West. In een dergelijk plan worden uitgangspunten voor het beleid van de ruimtelijke ordening aangegeven ,,Uit ervaring is gebleken", zo la ten GS weten, ,,dat met de werk zaamheden ter voorbereiding van een nieuw streekplan, dan wel een op meer dan ondergeschikte pun ten herzien streekplan, een periode van tenminste vier jaar is gemoeid. Bovendien bestaat er een voorkeur om de procedure tot herziening van een streekplan te doen plaatsvin den binnen één zittingsperiode van provinciale staten. Dit betekent dat vaststelling van een herzien streek plan voor Midden- en Zuidoost- Utrecht vermoedelijk pas in het be gin van 1986 plaats kan vinden. Herziening van de beide andere in 1978 vastgestelde streekplannen zal dan in het jaar 1988 moeten zijn gerealiseerd. Omdat tussen deze tijdstippen slechts een periode van twee jaar is gelegen ligt de vraag voor de hand, of het niet zinvol is om in de periode tot 1986 de proce dures tot herziening van de drie streekplannen samen te voegen. Provinciale Staten kunnen dan bin nen één zittingsperiode één streek plan vaststellen voor het gehele ge bied van de provincie Utrecht." VOORDELEN Het vaststellen van één streek plan voor de gehele provincie heeft een aantal voordelen boven de hui dige verdeling in meerdere plan nen, vinden Gedeputeerde Staten. ,,ln de eerste plaats zullen de toch altijd wat arbitraire grenzen tussen de plannen vervallen In het verle den is wel gebleken, dat het niet mogelijk is om een streekplanbe grenzing te vinden, die een zodanig logisch verloop heeft dat discussie hierover uitgesloten is", aldus GS Het vaststellen van één streekplan heeft volgens dit college ook het voordeel, dat het mogelijk is een duidelijke visie over de relatie wo nen/werken te geven, zonder dat hierover door overschrijding van streekplangrenzen meningsver schillen kunnen ontstaan. Ook vin den GS dat uitspraken over de in frastructuur (wegen, spoorlijnen et cetera) bij weergave op één streek- plankaart aan duidelijkheid winnen. EVALUATIE Het voorbereiden van een streekplan voor Utrecht in een periode van vier jaar zal naar de mening van GS „een maximale inspanning vragen van alle be trokkenen". Het is dan ook nood zakelijk om tot de start van de eigenlijke streekplanwerkzaam heden medio dit jaar, de nog res terende tijd te besteden aan een aantal voorbereidende werk zaamheden, aldus Gedeputeer de Staten. Behalve de ai begon nen evaluatie van het streekplan Midden- en Zuidoost-Utrecht wordt daarbij ook gedacht aan een evaluatie van de streekplan nen Utrecht-Oost en -West. Hier mee is men inmiddels begon nen. LEUSDEN - Op zondagmid dag 17 januari wordt er In het clubgebouw van speel- en re- kreatievereniging Blijhof, te vin den aan de Ansfriduslaan in Leusden-Centrum, een disco ge houden. Kinderen vanaf 8 jaar zijn van drie tot vijf uur van harte welkom. De maximum leeftijd waaraan men denkt is zo om en nabij de 12 jaar. Het idee van een speciale disco middag voor de jongeren is eigen lijk al enkele maanden geleden ont staan toen een groep kinderen met Blijhof kampeerde op het scouting- centrum in Baarn. In het program ma van deze kampweek was een discogebeur^n opgenomen. Het bleek dat dit programmaonderdeel erg goed. aansloeg, vooral bij de jongeren. Bij wijze van experiment wil Blij hof nu ook eens in haar eigen ver enigingsgebouw iets dergelijks or ganiseren Als a s. zondag blijkt dat het idee aanslaat wil men ook in de toekomst doorgaan met het van tijd tot tijd organiseren van een disco middag. De financiën zullen waar schijnlijk geen barrière vormen om de middag te bezoeken. De entree prijs is gesteld op 1 gulden voor leden, op vertoon van hun lidmaat schapskaart. Kinderen die geen lid van de vereniging zijn betalen het dubbele bedrag om binnen te ko men. Ook de consumptieprijzen heeft men terwille van de kleintjes extra laag gehouden Een bekertje cola, seven up of sinas is verkrijgbaar voor een kwartje, bovendien is het eerste rondje voor rekening van Blijhof. Ook knabbelzoutjes zullen verkrijgbaar zijn. Volledigheidshalve vermelden we nog dat een zekere Koen voor de techniek zorgt, terwijl ene Paul de plaatjes aan elkaar zal praten. Belden zijn zeker geen onbekenden voor die jongelui die vaker een activiteit van Blij hof bijwonen. ACHTERVELD - Maandag avond zal de vierde ronde wor den gespeeld van het SVA kaart- toernool. Leden,donateurs en medewerkers kunnen aan dit toernooi deelnemen. De aan vang Is om 20.00 precies. De deelnemers dienen dus wel op tijd aanwezig te zijn. Er is deze avond weer een aantal mooie en praktische prijzen te winnen. Er kan zowel geklaverjast als geschutjast worden. Rozendaallaan 9 Leusden-C. j

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3