Gerrit Achterberg overleed 20 jaar geleden in Leusden leusileip krant Kantlijn ratjes amilies ,^er Afspraak Jenever DONDERDAG 14 JANUARI 1982 Loep op Leusden REDAKTIE: MARNIX KREYNS; BIJDRAGEN: FRITS VAN BREDA EN CASPAR VAN L00 hoort het niet. Bi/ regen verliezen kartonnen dozen hun stevigheid li Leusden wordt zoals (end sinds 1 januari bij wijze leen zes maanden durende iel het huisvuil gescheiden pzameld. Dat wil zeggen dat loud papier en het atvalglas art naast de vuilniszak op de iep gezet kan worden. Het pier bij voorkeur in een •tonnen doos met een touwtje amheen en de lege flessen, npotten en wat dies meer zij in n houten kratje, dat na het iggooien door de mannen van Itman weer op de stoep wordt uggezet. Tenminste, dat Is de doellng. Nu is in de eerste week van de proef gebleken, dat sommige Leusdenaren hun kratjes niet meer hebben teruggezien. Foutje van Spltman? Volgens de dienst gemeentewerken is daar geen sprake van. De oorzaak ligt veel simpeler. De kratjes hebben sommige mensen stiekem meegenomen om er aanmaakhout voor de open haard van te maken. Wiedusinhet vervolg weer een kratje met glas naast het huisvuil op de stoep zet is gewaarschuwd. Degenen, die deze kratjes meepikken voor huishoudelijk gebruik zijn óók gewaarschuwd. hoort het wel: het atvalglas keurig in eenkrat/e. /oor wie dacht dat minister op den Uyl de laatste tijd ren maar slechte berichten - lis over de korting op het kengeld - de wereld in stuurt, len wij een bericht uit „De Ikskrant" van jongstleden andag aan. Onder het kopje emeenteraden opengesteld jrfamilies" bericht het ltendblad: ,Na de komende raads- en tenverkiezingen kunnen ltgenoten óf ouders en deren tegelijkertijd In meenteraden en Provinciale iten zitten. De ministerraad ig vrijdag akkoord met een tsontwerp, dat het verbod irop opheft. Dit deelde e-premler Den Uyl na afloop e. Bovendien wordt de ilmumleeftijd van leden voor en en Staten teruggebracht 21 jaar." lag dat even goed nieuws en? Eindelijk mogen dan ■ri en Jan Verduin samen in de Iteenteraadofvaderen ihter Van Woudenberg, om eens wat te noemen. iaromdatmag?Ookdat wij in „De Volkskrant": „De irkende bepalingen voor :te familieleden die samen in genwoordlgende lichamen i, zijn niet meer nodig, it het kabinet. Ze hadden zin tijd dat de band tussen irs en kinderen en tussen enoten meestal meer irchisch was, zodat iwenste beïnvloeding in en organen kon ontstaan." de tijden even veranderen! n we het slot van het iht: „De minimumleeftijd emeenteraden is nu 23 in voor Provinciale Staten tu is gekozen voor 21maar rdt op den duur achttien Is de algemene lerjarigheidsgrens ook op lesteld. Het nieuwe ntwerp kan bij een vlotte lentaire behandeling al n na de verkiezingen voor en Staten van dit lar." uurt het evenzogoed nog tot Svoor we in gezinsverband ëbijdrage aan de lokale en vlnciale democratie kunnen iren. Bvrouw Ans Lansaat vraagt Indacht voor het Leger des s. Het gaat om de jaarlijkse llnzamellng van het Leger, fit jaar gehouden wordt van ot 27 februari. De opbrengst satemd voor projecten in de iwereld. Een gigantisch stuk werk, waarbij het Leger des Heils (ook wel genoemd het leger van de helpende hand) uw hulp nodig heeft. Die zou kunnen bestaan uit het zich opgeven als collectant. Dat kan individueel, maar ook in groepsverband. Een telefoontje naar Ans Lansaat- liefst 's avonds na zessen - is voldoende. Het telefoonnummer is 943891. De man achter het grijze bureau aarzelt; „Achterberg, was dat niet die dominee?" „Nee", verbeter ik, „die dichter." Ja, die dichter. Kijk, dan loopt u vanaf de hoofdingang recht door De vinger van de man in het kantoortje, die Ik naar het graf van Achterberg vroeg, gaat over een plattegrond van de begraafplaats Rusthof. Over de asfaltweg, langs het roton- detje, dan nog even rechtdoor en dan bij de flauwe bocht naar links het bos in. Ik zeg het te zullen vinden. Zondag Is het twintig jaar geleden dat Gerrit Achterberg stierf. Na 56 jaar maakte een hartaanval een einde aan zijn bewogen leven. Hij overleed in Leusden, waar hij zich In mei 1953 vestigde en waar hij dus bijna negen jaar woonde in het witte huis, Molenhoekje 3. Het huls staat er niet alleen nog, Achterbergs weduwe Johanna van Baak woont er ook nog steeds. De toezegging het graf te zullen vinden, kan ik niet meteen gestand doen. Rotonde jawel, flauwe bocht jawel, maar dan het bos in. Reeksen graven, waarop zich bij deze vrieskou slechts een enkel kerststukje of tuiltje plastic roosjes weet te handha ven. Werklieden verwijderen met motorzagen laaghangende takken van de naaldbomen. Het ruikt lekker, de zon schijnt, maar het graf van Achterberg vind ik niet. Bijna negen jaar in Leusden. Na jarenlange verblijven in ver schillende psychiatrische inrichtingen, die toen overigens nog met namen als „Rijksasyl voor psychopaten" werden aange duid. Het aan Gerrit Achterberg gewijde Schrijversprentenboek nummer 21 vermeldt 5 mei als de datum van vestiging in Leus den. „In de komende jaren bezoekt hij „Incognito" twee maal per week de leeszaal van de Openbare Bibliotheek in Amers foort. Maakt met zijn vrouw fietstochten in de omgeving". Ik besluit het vanaf de rotonde opnieuw te proberen. Met meer succes. Kort na de flauwe bocht ontwaar ik in het bos een graf dat wat afgezonderd van de overige ligt. Omgeven door rodondendrons en naaldbomen, waarin zich enkele eekhoorns ophouden, ligt er de uit Oonderen afkomstige steen, die Achter- bergs graf markeert. Van dood in dood gegaan, totdat hij stierf. De namen afgelegd, die hij verwierf. Behoudens deze steen, waarop geschreven: de dichter van het vers, dat niet bedierf. Terwijl ik het in bronzen letters aangebrachte kwatrijn „Graf schrift" lees, zijn de motorzagen tot rust gekomen. De werklui passeren, op weg naar hun middag-boterham. „Hé, bolle, heb je honger; je loopt zo hard." Achterberg in Leusden. Hij werkte er aan „Ballade van de gasfitter" en „Ode aan Den Haag". Hij schafte er zich een achttiendelige Winkler Prins aan. Hij werd er vijftig, een feest dat met een diner in De Lage Vuursche gevierd werd, waarbij A. Roland Holst de tafelrede hield. Hij werkte er aan het 43 gedichten omvattende „Spel van de wilde jacht" en behaalde er zijn rijbewijs. Hij kreeg er de Constantijn Huygens- prijs voor zijn gehele oeuvre, waarbij de Commissie van Advies van de Jan Campertstichting onder meer oordeelde: Achterberg overschrijdt veeleer door de macht van zijn woord Iedere vorm van het gewone menselijke zijn en verheft zich tot de sfeer, waarin de mens tot bewustzijn van zijn oorsprong geraakt. Hij is bij uitnemendheid de dichter van de mogelijkheid van de mens. Achterberg poëzie schudt ons wak ker en ontstelt ons. Door haar zien zij een afglans van de wereld, waartoe wij in wezen behoren. Wij worden bewust van wat wij in waarheid zijn. Een dichter, die, een dichterleven lang, trouw is gebleven aan deze hoge roeping van het dichterschap, wiens werk geen inzinkingen kent, heeft recht op dank van de ge meenschap, waartoe hij behoort en wier leden hij wegen heeft gewezen tot vruchtbare bezinning op eigen innerlijk." Een etmaal na het eerste bezoek aan Rusthof schijnt opnieuw de winterzon over de begraafplaats. Nu ben ik vergezeld van de fotograaf, die het graf van de dichter op de gevoelige plaat zal vastleggen. Ik ken de weg nu en al snel bukt de fotograaf zich tussen de rodondendrons om de imposante steen op de juiste wijze voor de lens te krijgen. Als we teruglopen komen we de werklui weer tegen, nu terugkerend van de lunch. Een wat dikkere man loopt achteraan. Uit „Voorbij de laatste stad", een door Paul Rodenko „mede ten behoeve van het literatuuronderricht op de middelbare scholen" samengestelde bloemlezing: INNEMEE Ze worden hier begraven met een haast alsof de dood hen op de hielen zit. En wat een buitenman het meest verbaast is dat de stoet bijna geen staart bezit; natuurlijk weer een ver familielid waarmee men even naar de groeve raast om gauw terug te wezen van de rit want ieder blijft zichzelf het allernaast. Bij ons luiden ze urenlang de klok. Een kind beseft wat te gebeuren staat. Men schaart zich achter 't lijk in diepe stilte. En lang daarna hangt in het dorp een kilte, die iemand door de schouderbladen gaat; als het herstellen van een zware schok. (1953) Kreyns Het is wel eens moeilijk om je aan eerder gemaakte afspraken te houden. Dat bleek ook maandagavond weer eens tijdens de vergadering van de commissie welzijn en onderwijs. Ter discussie stond de samenstelling van het bestuur „Stichting Activiteitencentra Leusden". Het ligt in de bedoeling dat deze stichting gaat optreden alseensoort beheerder voor „De Korf" en „De Inslag", terwijl er ook gedacht wordt de accommodaties van de sportstichting.de zwembadstichting en SOCCLE in deze stichting onderte brengen. De voorgestelde samenstelling van het stichtingsbestuur bleek onverwacht niet de goedkeuring weg te kunnen dragen van de VVD-fractie, dit tot verbazing van de andere aanwezige raadsleden. Mevrouw N. A. van Amerom (VVD) liet weten graag wethouder Wagenaar in het bestuur van de nieuwe stichting te zien. Een moeilijke zaak. Want hadden niet alle fracties hun vertrouwen uitgesproken In de persoon van de heer Wisman (CDA), die namens de gemeenteraad in het bestuurzou gaan zitten? Nee, mevrouw Van Amerom wilde liever de heer Wagenaar in plaats van wethouder Van Woudenberg In het bestuur. In de officiële stukken staat echter dat de heer G. van Woudenberg namens het college in de stichting zal gaan zitten. Bovendien werd bijna vier jaar geleden in „Samen Onderweg" door de diverse politieke partijen vastgelegd dat de heer Van Woudenberg de portefeuille zou krijgen, waarin onder meer sport, cultuur, recreatie en welzijn zat. Mevrouw Van Amerom werd maandagavond nog eens op deze afspraak gewezen. Henk van der Sloot (CDA) dacht het laatste woord te hebben met zijn opmerking: „Laten we het nou maar zo laten". Het mocht niet zo zijn. Een vastberaden Lilly van Amerom bleef bij haar standpunt: „Wij steunen het voorstel niet". Leusden schijnt erg in trek te zijnalslokatiebijde Hilversumse televisiemakers. Geregeld worden in deze plaats opnamen voor een televisieserie of -programma gemaakt. Sla er de Leusder Kranten maar op na. De IKON is deze week met een filmploeg, een stel acteurs en figuranten aan de gang geweest In het eetcafé van boerderij Hakhorsteninhet Zuivelcontrole-instituut aan de Kastanjelaan. Zoals wij dinsdag meldden zijn er opnamen gemaakt voor de gezinsserie Schade en Schande, die in oktober door de Interkerkelijke Omroep Nederland op de buis wordt gebracht. Bij het nemen van shots gebeuren er altijd wel kleine dingen, waardoor zo'n opname opnieuw moet worden gedaan. Zo ook maandagmiddag in het eetcafé van Hakhorst, waarin een scène werd gefilmd van de drie hoofdrolspelers Bram van de Vlugt, Theo de Groot en Annelies Hulsker gfezeten aan een cafétafel. Beide heren moesten in deze scène „voor de sfeer" jenever drinken. Maar ledereen weet dat niet echte jenever wordt geschonken, maar doodgewoon water. Het waarom magduidelijkzijn. Maar wat gebeurde er? Bij de zoveelste opname (take) nipte de grijzende Bram van der Vlugt opnieuw aan zijn glaasje om vervolgens bijkans proestend uit te roepen „Stop maar, zo kunnen we niet verder". Wat bleek: de figurant-barkeeper had per ongeluk de verkeerde fles gebruikt en de glaasjes gevuld met echte Hollandse jenever. Acteur Bram van de Vlugt zei even later: „De jongen dacht dat wij zeker nu wel een echte borrel konden gebruiken". Als de plank niet wéér misge slagen wordt, komen er maar liefst 61 blokhut-woningen in Bosveld. Geen wonder dat het bos veld is geworden Overigens komen die bezuini gingen extra hard aan als je bedenkt, dat er in 1971 nog riante Eurowoningen werden gebouwd en men het tien jaar later niet verder brengt dan blokhutten. Maar toch: laat die raad maar uit haar doppen kijken. Voor je het weet zijn we met z'n allen bezig met het bouwen van een aardig vakantie-dorp. De moderne Leusden aar in de blokhut het tweede huis als eerste huis. Als we het goed begrijpen gaat straks in Claeverenblad voor lopig maar een halve (bouw)- trein van start, omdat de rails (nog niet) lang genoeg zijn. Beverig konijntje in de Wete ring Potverdorie zeg! Wilde eventjes de Noorderrandweg overslaan. Die aansluiting op rijksweg 28 is er toch nog niet?" Herdershond in Rozendaal „Stelje niet aan zeg! Ooit wel eens geprobeerd de Asschat- terweg over te steken?" „De gemeente heeft gesprek ken gevoerd met de Hams, lees ik tot mijn verbazing in mijn krant. Over een waren huis nog wel. Een nieuwe fir ma? Nee hoor, dat had natuurlijk de Hema moeten zijn, HEt MAga- zijn van de Bijenkorf. Inder daad, die bedoel ik. Toch lo gisch, want het zoemt allemaal wél' Kunnen we bij de opening die gong nog eens weer ge bruiken Overigens is Jan Mandemaker vast niet bij die gesprekken tussen gemeente en Hema-di- rektie geweest, want die heeft de brief die niet bestaat nog met gelezen Alwéér een plannetje voor een zoekroute in de Biezenkamp van onze onvermoeibare Dienst Gemeentewerken. Heus, we weten nou echt wel dat die dienst prima plannetjes weet te bedenken, maar wan neer worden ze nou eens uit gevoerd? Er is natuurlijk voor de ge meente wel een prima manier om van boerderij 't Claeveren blad af te komen. Moet ze ge woon het gerucht verspreiden, dat de Baghwan belangstelling heeft getoond. Kop. Gemeente komt mu ziekschool tegemoet". Dat is héél wat anders dan „achter de muziek aan". De VVD wil de kat de bel aan binden, lees ik tot mijn genoe gen. Alleen. als het straks in juni maar geen kater wordt. De VVD vindt óók, dat we wat minder snel een bezwaar moe ten indienen tegen alles wat ons niet zint. Jawel, maar het bezwaar is, dat als we niet snel genoeg zijn, we te laat ko men. Toch een aardige man, die Joost de Jongh, het opper hoofd van onze plaatselijke VVD Altijd in voor een goede commercial. Bewoners woonwagencen trum moeten vooraf bij de ge meente bekend zijn", lees ik in mijn krant. Nou, dat is nogal wiedes. Zwartwoners hebben we al genoeg! Nog een kop „Oudere Leus denaren naar kleuterschool". Dat moet een nieuwe vorm van avondonderwijs voor volwassenen zijn. de KLA- VQ... Steeds als ik over ons fraaie open jongerencentrum De Geut lees, is er iets mee. Ze praten veel teveel in al hun commissies, besturen en groe pen, of ze willen helemaal niet praten in de Jeugdraad Nou is men verdeeld over de Geut. Als we die tap nou eens een poosje dichtdraaien, zou dét helpen? Kop in de krant: „Bezorgde KPJ-ers gaan dit jaar jubileum vieren.Dat zal vast een héél erg gezellig feestje worden! Dat heb je nou als je zo lang praat over de aanleg van een ijsbaan. Kwam ie niet eens op tijd klaar. De gemeente had ze ker niet op een versnelde Ko ning Winter gerekend Cinemaclub De Korf gaat in de Korf zaal van De Korf een film draaien. Zeker over de bijen teelt, denk je dan De Commissie Algemene Bestuurszaken vergadert deze maand nog niet. In het alge meen valt er dus niks te bestu ren. Gemeentewerken wou graag demonstreren hoe het verde len van het opgehaalde ge scheiden huisvuil in z'n werk gaat Maar niks hoor, met de journalisten in de buurt gaat er altijd wat mis. Logisch, dat er nu óók geen applaus af kon Nog eventjes over de poes van de VVD nagedacht Ze gaan dus de kat de bel aan binden, om te voorkomen, dat anderen de kat te vaak op het spek bin den. Overigens ken ik die kat van Joost de Jongh (u toch ook?) Zit dagelijks tussen honderd duizenden vissen. Maar aan komen, ho maar! De slome En mét bel heb ik heleméél m 'n twijfels. Maar nou even serieus het is toch wel moedig van de VVD om nog zo vlak voor de verkie zingen de Leusdenaren te gaan vertellen waar het op staat. Dat zie ik D '66 nog niet vrijwillig doen. Een andere zaak is wat Jan Mandemaker straks gaat doen. Zou die zich vrijwillig aansluitenAch nee, drie is teveel. Waarmee ik maar wil zeggen, dat politiek best boeiend is, één keer in de vier jaar Regisseur Philip Engelen (met brilletje) uit Leusden praat op de set met de acteurs Bram van de Vlugt, Theo de Groot en Annelies Hulsker Weekenddiensten Weekeinde: 16 en 17 januari. HUISARTSEN Voor de huisartsen in de gemeente Leusden, voor de praktijken van de artsen Van den Berg. Binkhorst/Du Boeuff, Boersema'Koch, Lantink/ Verhagen, Van Nieuwkerk en Den Toom neemt dit weekeinde waar; dr. J. den Toom, van Diepenheim Scheltuslaan 7, Leusden-Z. tel 943300. Voor spoedgevallen: spreekuur zaterdag- en zondagmiddag om 14 uur. Visites graag voor 10 uur 's morgens aanvragen. APOTHEEK Apotheek De Hamershot, de Brou werij 14, tel. 943441 Apotheek Leusden, de Biezen kamp 16, tel. 942303 geopend op werkdagen van 08 30- 18.00 uur Week. 15 januari t/m 21 januari. Buiten deze uren is voor spoedre- cepten geopend op weekdagen van 19.30-20.00 uur en op zater dag, zon- en feestdagen van 14 00-14.30 uur en van 17 30- 18.00 uur: Apotheek De Hamers hof, De Brouwerij 14, Leusden, tel. 943441 Buiten bovenstaande uren is uit sluitend voor spoedrecepten in Amersfoort geopend. Java Apo theek, Leusderweg 212, tel. 14887 WIJKVERPLEGING Dit weekeinde heeft zr. I. I Kipp- Nijhuis, Pr. Hendriklaan 17, Leus den, tel. 940346 dienst. Bovendien heeft deze zuster avonddienst van donderdagavond 14-1 t/m woens dagavond 20-1 VERLOSKUNDIGE Mevr. R Dijkhuizen, H. van Vian- denstraat 2, Amersfoort, tel 19200 b.g.g. 722000 TANDARTS Voor noodgevallen in het weekein de Dokterscentrale Amersfoort, tel. 033-722000. MAATSCHAPPELIJK WERK EN GEZINSVERZORGING De spreekuren van de gezamenlij ke dienstverleningsinstellingen in Leusden en Achterveld zijn als volgt; Leusden Centrum: In de boerderij Groot Krakhorst, Bolderikhof 18, tel. 945618 Maatschappelijk Werk: maandag 9 00-10.00 uur MDE; dinsdag 9.00-10.00 uur PSC; woensdag 9.00-10 00 uur Gemeente Leus den; donderdag 9.00-10 00 uur PSC; vrijdag 9.00-10.00 uur MDE MDE gezins- en bejaardenverzor ging en maatschappelijk werk: maandag van 14.00-15 00 uur dinsdag van 14.00-15.00 uur Ge zamenlijke Kruisverenigingen (AIMD) dinsdag en donderdag van 9.00- 10.00 uur PSC. Leusden Zuid: In Kruisgebouw, Roo van Aldewereltlaan 13, tel. 940818. Maatschappelijk werk. maandag 10 00-11 00 uur Gemeente Leus den; vrijdag 14.00-15.00 uur PSC Gezinsverzorging en Bejaarden hulp. maandag 13.30-14 30 uur AIMD; vrijdag 14.00-15 00 uur PSC Achterveld: Kruisgebouw, Walter van Amersfoortstraat 30, tel. 03425-1333. Maatschappelijk werk vrijdag 9 00-10.00 uur Ge meente Leusden Gezinsverzorging en Bejaarden hulp: vrijdag 9.00-10.00 uur MDE Maatschappelijk Werk MDE: maandag van 11.00-12 00 uur Tijdens het weekeinde kan men zich in dringende gevallen dag en nacht wenden tot de telefonische hulpdienst voor Vechtstreek, Gooi en Eemland, tel. 035-45555. WERKGROEP „LAAT LEVEN" te Leusden, hulp voor moeder en kind bij niet gewenste zwanger schap, tel. 033-942291 en 033- 940541 (Leusden) en tel. 033- 620244 (bureau „laat leven" Amersfoort) DIERENARTSEN: Gelieve uw eigen dierenarts of die renkliniek te bellen. Een telefonisch antwoordapparaat geeft op welke dierenarts voor spoedgevallen te bereiken is. TEL. HULPDIENST: Werkgroep Homosexualiteit Amersfoort (WHAM). Iedere vrij dagavond van 20.00-24.00 uur, tel. 03495-5672. PASTORALE HULP: Spreekuren. Er zijn vaste tijden, waarop mensen aan de pastorieën een pastor kunnen bereiken Leus den. maandag, dinsdag, donder dag en vrijdag van 9.00-9.30 uur en van 14.00-14.30 uur. Achter veld: maandag en woensdag van 16.30-17.30 uür en vrijdag van 19.00-20.00 uur. Buiten deze tij den zal er lang niet altijd een pastor aanwezig zijn. Graag van deze tij den gebruik maken. RUTGERSHUIS AMERSFOORT (bureaus voor geboorteregeling en seksualiteitsvragen), Zonnehof 10 (in het GG en GD gebouw), tel 033-18931 Spreekuren volgens afspraak. OPPASCENTRALE: Van maandag tot en met zaterdag tussen 16.00-18.00 uur, tel. 944235, Gnenden 16. Leusden. AA (Anonieme Alcoholisten) Werkgroep „De Schakel": Groepsavonden iedere dinsdag avond in het Groene Kruisgebouw, Leusden-Zuid, tel 033-940439 (24 uur per dag) Corr. adres Postbus 709. 3800 AS Amersfoort. A.A. AMERSFOORT Tel. 941102. Al-Anon: (zelfwerkgroep van fami lie en vrienden van mensen met alkoholproblemen) Al-Anon Amersfoort, Postbus 946, 3800 AX Amersfoort, tel. 727203 en 753373. Al-Anon Werkgroep te Leusden: Groepsavonden iedere dinsdag avond om 20.00 uur in Huize Groot Schutterhoef, Arnhemseweg 10, 3832 GL Leusden-Zuid (tevens corr. adres), tel. inl. 033-943722 b.g.g. 940182. Hulpdienst Gemeentediakonaat Dorpskerk: Voor Groenhouten, Akkerhoeve- Noordwijck, Langenbeek: Mevr. Langbroek, Weesboom 13, tel. 940130 en mevr. Lawalata, Wanmolen 20, tel. 944237. Voor zuid: Mevr, Abbrink, Pr. Christinalaan 7, tel 942047 en mevr. Schwencke v. D. Scheltuslaan 44, tel. 940635. Voor het gebied ten noorden van de Noorderinslag-Middenweg kunt u zich tot de hulpdienst Marcuskerk richten. Oppascentrale voor gehandi capten Amersfoort e.o.: Kontakt- persoon voor Leusden: Nel van Lippevélde, Bretagne 22, tel 942485 Kraamcentrum: spreekuur elke tweede woensdag van de maand van 11.00 tot 11.30 uur in het wijk- gebouw Krooneend

Leusder Krant | 1982 | | pagina 9