ecretaris-generaal Scouting- rganisatie op bezoek in Leusden Nog weinig animo voor inspraakwinkel van CML i Tijdens jaarvergadering Vrouwenraad Buitenlandse vrouwen eerst laten wennen aan nieuwe situatie Schoolraad vergadert Kinderdisco in Blijhof donderdag pPÖTOlI pompen leusüen krant Jpel van verkennen" nu al in 118 landen „ZAL ENIGE GEWENNING VRAGEN" Kennismakings avond EVP Planadviesgroep woensdag bijeen eusder :rant "dinsdag 19 januari 1982 plaatselijk nieuws abonnementsgeld: 54,20 per jaar; 27 60 ier half jaar; 14,05 jier wartaal. Dachten bezorging: tls abonnee dient t de rant voor dinsdag- of londerdagavond 18.00 lur te hebben ontvan- ien Is dat niet het geval, leem dan kontakt op net onze hoofdagent be- orging (dinsdag en don- Ierdag tussen 18.30 en 9.30 uur), tel. 033- 140691 Bij geen gehoor unt u kontakt op nemen net onze inspekteur be- orging, overdag 03420- 6141, toestel 44 üab -stellen foto's: )e meeste in de Leusder I trant gepubliceerde fo- o's kunt u nabestellen met uitzondering var irchief- en historisch oto's), bij vooruitbet.v ing van 5,- per exerv ilaar (formaat 13 x 18 :m) op giro: 871441 .n.v. BDU b.v. te Barne- 'eld, met duidelijke ver- nelding van gewenste oto, aantal, nummer ran krant, pagina waar- >p de foto werd ge- Jlaatst. U kunt ook kon- ant betalen op ons kan oor, Rozendaallaan 9, .eusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont- /angt u de gewenste fo- o's thuis. 'LEUSDER KRANT is een gave van de BDU-kranten- mbinatie te Barneveld. LEUSDEN „Geef buiten landse vrouwen eerst de tijd te wennen aan de Nederlandse sa menleving en aan de herenigde gezinssituatie voordat je als vrij williger/ster bij hen komt." Een belangrijke uitspraak van Fransje van Schaick-van Schijn- del die afgelopen woensdag tij dens de jaarvergadering van de vrouwenraad sprak over het on derwerp: Hoe „vinden" buiten landse en Nederlandse vrouwen elkaar. Als voorzitster van de vereni ging buitenlandse werknemers Amersfoort vertelde zij met name over de achtergronden van Turk se en Marokkaanse vrouwen en mannen. De regels die door de Islam worden opgelegd, worden ook in Nederland zo goed mogelijk na geleefd Het vervelende is dat op diverse manieren deze regels uit gelegd kunnen worden en ook verschillend worden uitgelegd door de schriftgeleerden. Meest al heeft dat als gevolg dat de vrouw als onbelangrijk persoon wordt gezien en geen enkel zelf beschikkingsrecht heeft. Man nen. dus ook zoons, zijn het be langrijkste. zowel binnen als bui ten het gezin. In de ontwikkeling moet de vrouw altijd een stapje achter zijn op de man Bij deze uitleg gaf Fransje eni ge voorbeelden zoals vrouwen die wel op naailes komen maar niet op de Nederlandse taalles Of vrouwen die op een gegeven moment met taalles ophouden omdat zij anders waarschijnlijk verder komen dan hun man Kinderen ontplooien zich sa men Een pop of auto als speel goed krijgen zij niet. Wel een bal of een spelletje waar je samen mee kunt spelen. Dit samen ont plooien wordt heel ver doorge voerd Zelfs wanneer je als Turk of Marokkaan een betere baan kunt krijgen dan de anderen word je uit de groep gezet Dan Den je geen goede Islamiet Vreemde ideeën voor ons zo- ils voor de bevalling geen enkele raamuitrusting of babykleertje i huis te hebben, is voor hen fnel gewoon z.ou je dit wel in hu is hebben dan tart je Allah en kan het wel eens niet zo goed gaan tijdens de bevalling Fransje gaf nog veel meer voorbeelden en had over dit on derworp wel een thema van een week nunnen houden Zes vrouwen van de werk groep culturele minderheden Leusden waren buiten de bestu ren en afgevaardigden van de vrouwenverenigingen speciaal voor dit onderwerp aanwezig Hoewel zij in Leusden meer met Vietnamezen te maken hebben, die met heel andere motieven en achtergronden naar Nederland zijn gekomen vonden de vrou wen het toch belangrijk genoeg hier aanwezig te zijn CURSUSSEN Het vervolg van de cursus ..Hoe werkt de gemeente" waarin nu een dee' van de praktische kant van de gemeente wordt be licht kan afzonderlijk worden ge volgd Kosten f 12,50 De eerste les. donderdag 28 januari, wordt een commissievergadering voor bereid. Dinsdag 2 februari wordt een commissievergadering be zocht en donderdag 25 februari de raadsvergadering Donder dag 4 maart wordt de cursus af gesloten De eerste en laatste les wordt gehouden in het oude ge meentehuis aan de Burgemees ter de Beaufortweg „Uitkomen met inkomen" is een cursus die wordt gehouden op woensdag 3, 10 en 17 maart. Kosten 20,—. Voor beide cursussen kan men zich opgeven bij Anneke van Hasselt, tel. 940216. morsestraat 13 ede tel 08380-36738 "■I - De heer Nagy bezocht het landelijk kantoor aan de Larikslaan Een door het hoofdkwartier in Geneve voorgestelde fusie tus sen beide organisaties kwam er niet omdat men het niet eens kon worden. Toen de wereldvergade ring daarop overging tot schor sing van het lidmaatschap van Chili, kwamen beide partijen in dat land alsnog tot elkaar. Twee jaar later kon Chili weer lid wor den van „World Scouting". RELIGIE Een ander uitgangspunt van World-scouting is dat men voorschrijft dat in de nationale organisatie de religie een rol moet spelen, anders gezegd er moet een „spirituele dimensie" in Scouting aanwezig zijn. Uiter aard staat binnen Scouting niet de één of andere godsdienst cen traal Zowel in Islamitische. Boeddhistische als in Christelij ke landen wordt scouting beoe fend Het accepteren van juist deze „spirituele dimensie" als één van de peilers van Scouting is er bijna de oorzaak van geweest dat de Nederlandse scouts uit de wereldorganisatie moesten stap pen Toen de vier Nederlandse or ganisaties die zich met scouting bezighielden in 1973 officieel fu seerden werd men het eens over de grondslag, zoals die voor Ne derland binnen scouting zou gel den. Het ging toen om een fusie van de R K. jongensorganisatie „De Katholieke Verkenners", de R K meisjesvereniging „De Ne derlandse Gidsenbeweging", de „neutrale" „Nederlandse Pad vinders Vereniging" en de gelijk gestemde „Nederlandse Pad- vindsters Gilde" In deze aanvan kelijk geformuleerde grondslag werd er in de ogen van het we reldbureau onvoldoende aan dacht geschonken aan de „spiri tuele dimensie" van scouting Een voorstel om tot schorsing van de Nederlandse scouts als lid van de wereldorganisatie over te gaan lag al bij de wereldconfe rentie. Op het laatste moment kon men het echter eens worden over een formulering die wel ge nade kon vinden in de ogen van het Geneefse bureau. JONGENS EN MEISJES~ In Nederland zijn er momen teel rond de 120 000 jongens en meisjes lid van een scouting groep Het landelijk bureau in Leusden helpt de groepen in het land zoveel als in haar vermogen ligt. Op dit ogenblik is er nog geen sprake van dat de jongens- en meisjesorganisaties op wereld niveau gaan fuseren. De heer Nagy, de „grote baas" van de jongenstak verwacht echter dat de organisaties in de komende twintig jaar steeds verder naar elkaar toezullen groeien. Tijdens de komende jamboree, een groot internationaal kamp voor ver kenners. dat volgend jaar in Ca nada wordt gehouden zullen voor het eerst ook meisjes offi- ciee' deelnemen. Het Nederland se contingent zal bestaan uit 120 jongens en 40 meisjes In 1975, toen de jamboree in Noorwegen gehouden werd waren er ook al dames op het terrein aanwezig Zij vervulden echter alle mogelij ke staf- en servicefuncties Van samengaan tussen jon gens en meisjes in alle landen waar scouting wordt bedreven kan geen sprake zijn, zolang er culturen zijn die uitgaan van on gelijkheid van man en vrouw. Toch Is de samenwerking al In een groot aantal landen een feit. De wereldorganisatie stimuleert de samenwerking niet, maar constateert wel dat van onder af de wil tot samengaan er wel de gelijk is. GROOTSTE JEUGDVERENIGING Scouting Nederland is in ons land verreweg de grootste jeugd organisatie met haar 120.000 le den. De grootste „Scout-densl- ty" zoals de heer Nagy dat noemt hebben we hiert echter bij lange na niet. Zelfs In Engeland, waar ruim 70 jaar geleden de grond slag voor de scouting-beweging weid gelegd is de „verkenners dichtheid" niet zo groot als In de Philippljnen. Dat land, met zijn 40 miljoen inwoners heeft 2 mil joen leden ingeschreven in de nationale scoutingorganisatle. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN De Leusdena- ren hebben aarzelend gere ageerd op de start van de inspraakwinkel van het CML. Op de eerste avond, afgelo pen vrijdag, kwam slechts een mevrouw met vragen naar de ze „winkel" van het Comité Milieuzorg Leusden. Volgens een van de medewerkers kan er van te voren niet echt over een tegenvalleer worden ge sproken, omdat het moeilijk is van te voren bepaalde ver wachtingen van dit project te scheppen. De inspraakwinkel is een initi atief dat binnen het CML na een tijd van veel praten en overleg gen tot stand is gekomen Iedere Leusdenaar met vragen over subsidies, overlast, verkeerssitu aties. belastingen, bestem mingsplannen en wat dies meer zij kan bij de vrijwillige mede werkers van de inspraa~kwïpkël terecht Niet dat zij dan onmid dellijk en altijd een pasklare op lossing uit de hoed toveren, maar in ieder geval hebben zij de ken nis om de vragenstellers de weg te wijzen in het ambtelijke dool hof van de gemeente of provincie om daar de problemen aan de orde te stellen. Het is mogelijk om anoniem bij de inspraakwin kel aan te kloppen De mevrouw die vrijdagavond de gang maakte naar de „winkel" van het CML legde een aantal vragen over geluidsoverlast, los lopende honden en verkeers drempels op tafel Ook wilde zij weten op welke manier iets be reikt kan worden om te voorko men dat een lantaarnpaal in haar wijk Rozendaal telkens weer sneuvelt. Deze mevrouw werd aangeraden het een en ander aan de orde te stellen in de vergade ring van de Groenstichting. die in haar wijk aktief is. Bovendien werd haar toegezegd dat bepaal de problemen worden doorge stuurd naar de werkgroep Ruim telijke Ordening vanhet CML GEWENNING Volgens een van de mede werkers van het Comité zal het nog enige gewenning vragen eer meerdere Leusdenaren gebruik gaan maken van de diensten van de inspraakwinkel. „Het zal te vens zaak zijn voor ons om meer reclame te maken voor dit pro ject. We moeten ervoor zorgen de inspraakwinkel populair te maken", aldus deze CML-mede- werker. De inspraakwinkel van het Co mité Milieuzorg Leusden is iede re vrijdagavond van 19 00 tot 20.00 uur open en is gehuisvest in de bibliotheek aan de Hamers- veldseweg 77 De „winkel" wordt telkens bemand door twee per- - sonen Het is ook mogelijk buiten de openingstijden om vragen en^ suggesties te sturen naar de in spraakwinkel Een briefje naar: Inspraakwinkel CML. Hamers- veldseweg 77. 3833 GL Leusden. is dan voldoende. De eerste zitting van de CML Inspraakwinkel in bibliotheek Nieuw Langen- beek. LEUSDEN - De afdeling Amersfoort e.o. van de Evangeli sche Volkspartij (EVP) organi seert woensdag 20 januari in het nieuwe partij-sekretariaat aan de Hendrik van Viandestraat 19 te Amersfoort een kennismakings avond voor alle EVP-stemmers, leden en belangstellenden. De lijsttrekker en vice-voorzit- ter van de EVP. Rien Weststrate. is die avond aanwezig en wil graag met u van gedachten wis selen over de betekenis en func tie van de EVP in de landelijke én plaatselijke politiek. Aanvang 20.00 uur (van één onzer medewerkers) LEUSDEN Terwijl op min der dan 100 meter afstand de „normale" disco in het jongeren centrum „De Til" werd gehou den, startte in het verenigingsge bouw van „Blijhof" een experi mentele kinderdisco. De ervaring had geleerd dat ook kinderen in de leeftijdsgroep van acht tot twaalf jaar geïnteres seerd zijn in popmuziek en dis co-dansen. Vandaar de poging bij de speel- en rekeratievereni- ging om te zien in hoeverre een kinderdisco zou aanslaan. Zondagmiddag was het zo ver Rond de klok van drie uur kwa men de kinderen nog wat onwen nig binnen Enkele gekleed in hippe disco-outfit, anderen in hun normale kleding De eerste belangstelling ging I vooral uit naar de zoutjes en de limonade en wat minder naar de muziek Daar de zoutjes kenne lijk wat krap ingekocht waren en daarom snel uitverkocht, werd de aandacht meer gericht op de muziek en het dansen. Paul Tijs- sen en Coen Vermeulen deden hun uiterste best om zoveel mo gelijk aan de wensen van het jonge publiek tegemoet te ko men door verzoekplaatjes te draaien. Police. Madness en de Dolly Dots waren duidelijk favoriet bij de jongere jeugd Behoudens een enkele uitzondering ver maakte de jeugd zich best in de voor de gelegenheid aangepaste grote zaal van Blijhof. Gezien de belangstelling staat het vast dat er over twee maan den weer een discomiddag ge houden wordt. De jeugd hoeft echter niet zó lang weg te blijven bij „Blijhof". A.s. zaterdagmorgen kan men terecht bij de zogenaamde hob by-instuif. LEUSDEN De gemeen- I schappelijke schoolraad voor het openbaar onderwijs verga dert donderdag 21 januari in 't Startblok, Jan van Arkelweg 12 in Achterveld. Aanvang 20.15 uur. De agenda vermeldt de vol gende punten: 1. Opening 2. Verkiezing Dagelijks Be stuur 3. Verslag vorige vergadering 4 Mededelingen w.o werk groep onderwijs en regiona le schoolraad 5. Ingekomen en uitgegane stukken 6 Concept eindrapport over blijven/schooltijden 7 Reactie planadviesgroep 8 Vakantieregeling 9. Procedure benoeming di recteur basisschool 10 Medezeggenschap 11. Aanwijzing leden werk groep Onderwijs 12. Rondvraag en sluiting LEUSDEN De planadvies groep vergadert woensdag 20 ja nuari in de raadszaal van het gemeentehuis. Aanvang 20.00 uur. De agenda vermeldt: 1 Opening 2. a Verslag van de vergade ring van de planadvies groep d.d. 18 november 1981. b. Verslag van de vergade ring van planadvies- en plangroep d d 16 decem ber 1981. c. Verslag van de inspraak avond d.d 14 december 1981 3. Mededelingen 4 Behandeling van de reacties op plan/programma en subsi dieverordening 5 Rondvraag erantwoordelijke jdaktie: ert Vo6 larnix Kreijns (pl. verv.) tedaktie: lertien Engelkens c'aspar van Loo. Severing kopij en ad- ertenties: oor het dinsdagnum- ier tot uiterlijk maan- agmiddag 12.00 uur, oor het donderdag- 'ummer tot uiterlijk /oensdagmiddag 12.00 ur. ledaktetie en admini- tratie: Kantoor Leusder trant, Rozendaallaan 9, eusden-Centrum Op verkdagen geopend van 0.00 tot 12.00 uur en an 13.30 tot 17.00 ui,r. De heer L. Nagy ontvangt mkele scoutingartikelen van de heer P. H. Beke tijd onderhield mr J. W M. Rademaker de buitenlandse contacten van de katholieke verkenners in Nederland. Het hoofdkantoor van de we reldorganisatie van de „Boy Scouts" is gevestigd in Genëve De secretaris-generaal is daar echter niet vaak te vinden Meestal verblijft hij in één van de 118 landen waar op dit moment scouting bedreven wordt. Jam mer genoeg gaat 80% van de tijd van de heer Nagy zitten in het oplossen van allerhande proble men. Het valt ook niet mee om een club waar over de hele we reld 16 miljoen jongens deel van uitmaken bij elkaar te houden TOTAAL 25 MILJOEN LEDEN De organisatie waar de heer Nagy de scepter overzwaait is de jongenstak van de wereldorgani satie. Deze organisatie heeft 16 miljoen jongens over de hele we reld geregistreerd Ook de da mes kennen echter een scou- tingorganisatie. hieraan zijn over de hele wereld 9 miljoen leden verbonden. Men kan dus stellen dat het „spel van verkennen", zoals dat oorspronkelijk door Baden Powell is bedacht, nu door 25 miljoen jongens en mei sjes gespeeld wordt. Het gaat hier om officieel geregistreerde leden die via hun landelijke orga nisatie zijn aangesloten bij één van de twee wereldbureaus. Het werkelijke aantal kinderen dat zich bezighoudt met scouting is echter veel groter Er zijn landen, zoals Polen en Hongarije, waar wel degelijk een soort scouting bedreven wordt Deze landen zijn echter niet aangesloten bij de wereldorganisatie omdat ze niet voldoen aan de doelstellin gen van deze club. INTEGRITEIT Het elke keer weer beoordelen of een scoutingorganisatie in een land wel voldoet aan de eisen die de wereldorganisatie stelt is één van de belangrijkste taken van de secretaris-generaal en zijn staf. Zodra de geloofwaar digheid en integriteit van scou ting in het geding is komt de heer Nagy in actie. Uiteindelijke be slissing of een land wel of niet lid kan zijn van de wereldorganisa tie ligt niet bij de professionele medewerkers van scouting Het laatste woord is altijd aan de „wereldconferentie", waar afge vaardigden uit de hele wereld deel van uitmaken. Eén van de eisen die de scou tingorganisatie zichzelf heeft ge steld, is dat de landelijke organi satie afhankelijk dient te zijn van regering, politieke organisatie, kerkelijke instelling enzovoort Een organisatie die voor 100% betaald wordt door de overheid kan nooit lid zijn van de wereld organisatie Hiermee hoopt men te voorkomen dat scouting ge bruikt wordt om politieke doel stellingen te verwezenlijken. Dat dit gevaar altijd aanwezig is. ligt erg voorde hand Vooral in de derde wereldlanden heeft men de neiging om via Scouting de nationaliteitsgevoelens op te fokken. Nog niet zo lang geleden, in 1974 nam de wereldconferentie het besluit om Chili uit de we reldorganisatie te stoten, dit on danks het feit dat er in Chili een bloeiende scoutingorganisatie was. Probleem in Chili was dat er in feite twee organisaties waren De één was aan te merken als een duidelijke Rooms-Katholieke or ganisatie. de ander was in hoge mate gepoliticeerd Beide orga nisaties voldeden niet aan de eisen van de wereldbeweging een onzer medewerkers) EUSDEN De secretaris- »raal van dewereld-scou- organisatie, de heer L. y, was vorige week don- lag ter gelegenheid van werkbezoek aan het lelijk kantoor van scou- even in Leusden. Voor ctie en medewerkers van erlands grootste jeugdor- isatie een belangrijke ge- rtenis omdat een bezoek van de hoogste padvinders functionaris in de wereld aan ons land slechts een enkele maal eerder voorgekomen is. De directe aanleiding voor het bezoek was het feit dat de scoutingorganisatie in Ne derland enige tijd geleden een nieuw kantoor aan de Larikslaan in gebruik heeft genomen. Omdat de heer Nagy toch in de buurt was (tussen een veraaderinq in Bazel en een t heer Nagy (r), secretaris- jtingorganisatie afhankelijk nieuwsblad >r de gemeente Leusden. ■schijnt elke dinsdag en iderdag. iraal van de wereld afspraak in Brussel had hij een dag over) kwam hij even langs. Het bezoek betekende ook een weerzien met Leus- dens burgervader, de heer Rademaker. In 1967 heeft de heer Rademaker tijdenzeen wereldconferentie in Seattle (U.S.A.) bijgedragen tot de benoeming van de heer Nagy tot secretaris-generaal, In die

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3