I „Nieuw tracé van Heiligenbergerweg twee richtingen" cMinsmmfMy) Annemarie Nanninga maakt leerzaam kinderspeelgoed met uniek tintje Uilivier VI bezocht Boerenkielenbal nentingen tegen DTP, Rode Hond en Mazelen - LEUSDEN CONTRA AMERSFOORT; NCVB-centrum kwam bijeen a: FOTÖ^KÖPÜ NODIG? Leusder Krant j J plaatselijk nieuws «T DINSDAG 19 JANUARI 1982 /an één onzer verslaggevers) LEUSDEN Het college van en W. van Leusden vindt, dat e Heiligenbergerweg in Amers- Sort in de toekomst niet éénrich- ngsverkeer moet worden. Dat chrijft het college in een com- lentaar op het Amersfoorts be- temmingsplan Willem 3, waarin e mogelijkheid is opgenomen m het laatste stukje van de Hei- genbergerweg vanaf de Stads- ng éénrichtingsverkeer te ma ken. Dit gedeelte van deze weg moet een nieuw tracé via het Bleekerseiland worden. In het commentaar, vervat in een brief aan het dagelijks be stuur van Amersfoort, schrijven B en W. van Leusden. dat het instellen van éénrichtingsver keer op de Heiligenbergerweg zeer nadelig zal zijn voor de ver keersafwikkeling van het Leus- dense verkeer. Jn de huidige situatie is al duidelijk te merken hoe moeilijk het is de Stadsrinq te bereiken via de Bisschopsweg en Hendrik van Viandenstraat. Wij zijn bevreesd, dat een deel van het bestemmingsverkeer voor Amersfoort zich dan via om wegen naar deze plaats zal gaan begeven. Daardoor zullen ande re punten zwaarder worden be last. hetgeen dan weer aanlei ding zal zijn tot ongewenste ver keerssituaties op die punten", al dus het Leusdense college Met die ..andere punten" worden wel licht bedoeld de Horster- en Hes- LEUSDEN - Volgende week 'Inden in Leusden-zuid. Leus- len-centrum en Achterveld nentingen plaats tegen difterie, etanus, polio (DTP-inenting). ro le hond en eventueel mazelen. Alle kinderen die geboren zijn in 973 en 1978 ontvangen deze reek een oproep voor een DTP- tenling en meisjes die geboren ijn in 1971 een oproep om ingeënt 3 worden tegen rode hond De kinderen uit 1973 kunnen ook ïgeent worden tegen mazelen De uders dienen dan de invulstrook ie bi| de oproep is gevoegd aan de inderen mee te geven Hel rooster oor de inentingen ziet er als volgt it: Maandag 25 januari, wijkgebouw Smisvereniging. Roo van Aldewe- altlaan 13 13.30 tot 14.00 uur: Rode Hond 14.00 tot 14.30 uur: D T P /Maze len (geb 1973) 14.30 tot 15.00 uur: DTP (geb 1978) Dinsdag 26 |anuari, wijkgebouw Kruisvereniging. Rozengaarde 33: 13.15 tot 15.30 uur: Rode Hond 13.15 tot 14.45 uur: DTP (geb 1978) 15.15 tot 17.15 uur: D T P /Maze len (geb 1973) Donderdag 28 januari, Wit-Gele Kruisgebouw. Walter van Amers- foortslraat 36, Achterveld 13.30 tot 14.00 uur: Rode Hond 14.00 tot 14.30 uur: D.T P /Maze len (geb. 1973) 14.30 tot 15.00 uur: D T P (geb 1978) De inenting kan alleen plaatsvin- LEUSDEN De NVtB-afde- ling centrum hield vorige week maandag haar jaarvergadering in het Dienstencentrum. Aller eerst werden de huishoudelijke zaken aigenanaeia. in ae pauze vond er een verloting plaats. De heer Ton de Wijze uit Leusden was uitgenodigd om na de pauze het een en ander te vertellen over „Vakantie In de bergen". Als inleiding vertelde hij eerst iets over juiste kleding en schoei sel, elementaire zaken wanneer men in de bergen gaat wandelen. Hierna liet hij een diaserie zien van zijn tochten in de alpen LEUSDEN ..Ik heb hout altijd al een fijn mate riaal gevonden om mee te werken. Mijn vader had een houtzagerij en daar om kwam ik er al jong mee in aanraking Het voordeel van houten speelgoed bo ven plastic speelgoed is ook dat het gemakkelijker te repareren is. Het lijkt mij ook dat je het niet zo gauw weggooit als spullen van plastic, dat - behalve Lego en Playmobil - wegge gooid wordt als het oud en versleten is. Het is vaak leuk om oud houten speel goed te bewaren voor la ter. Dat doe ik dan ook met houten speelgoed van mijn dochtertje Aan het woord is Annema rie Nanninga. In haar woning Walstro 40 kan men veel produkten bewonderen die allemaal zijn voortgekomen uit haar hobby: werken met hout. Houten bootmodellen, houtgesneden paardjes, maar wij gaan het hebben over een specialiteit die An nemarie Nanninga sinds 1978 is gaan ontwikkelen: het vervaardigen van houten puzzels. „Mijn dochtertje was toen twee. Ik zag in de win kels die Bruna-puzzels liggen en ik dacht: „dat lijkt me leuk om zelf te maken." LEONIE MERTS PALEIS SOESTDIJK Ik ben met een goedkoop soort multiplex begonnen. De allereerste puzzels zaag de ik volgens het echte puz zelmotief, met die holletjes." Annemarie laat die eerste puzzel zien. Het is te zien dat er intensief mee gespeeld is er zitten krasjes op en er zijn stukjes af. Eén van de hoeken laat los van de achtergrond plaat Van die dingen heb ik geleerd in de loop der jaren Eerst kocht ik goedkoop hout omdat het me leuk leek puz zels te maken, maar toen ik er eenmaal echt mee verder ging, ging ik alles ook verbe teren en perfectioneren Voor zo'n lijst boor ik tegenwoor dig met een 0.6 millimeter boortje een gaatje in de plaat, zodat de lijst één geheel blijft en een stuk beter bliift zitten. En kijk. tijdens hét zagen treedt altijd houtverlies op Ze laat een aantal puzzels zien, waar bij sommige veel duidelijker dan bij andere een speling te zien is Niet eens tussen de stukjes binnen de afbeelding maar meer tussen de afbeelding en de lijst. „Ik ben ook een veel dunner zaagje gaan gebruiken, om dat houtverlies zoveel moge lijk te beperken Een andere verandering die Annemarie heeft toege past is het aanbrengen van haar initialen op de puzzels Dit nadat een nichtje een puzzel die zij van Annemarie had gekregen had doorgege ven aan een vriendin die om een origineel kinderkadootje verlegen zat. „Die vriendin was uitgeno digd op paleis Soestdijk. In die tijd was prinses Christina daar. Haar zoontje Bernardo werd toen één jaar. Op de puzzel die naar Soestdijk ts gegaan staan mijn initialen nog niet. Mijn nichtje zei toen. „gó. wat jammer dat je naam er niet op stond Haar man die tandarts is heeft toen voor mij op zo'n „tandarts stokje" mijn initialen van ko perdraad gemonteerd Als een puzzel af is, houdt ik dat koper boven het vuur en zo kan ik zelf mijn initialen in de puzzels afdrukken Wie nu de letters AN onder een hou ten puzzel aantreft kan er dus zeker van zijn dat het een produkt van Annemarie Nan ninga is. FLEURIG Hoe komt een puzzel nu tot stand? „Ik ontwerp zelf een teke ning. die met carbonpapier op de houten plaat wordt overgebracht Bij het ontwer pen van de tekeningen ga ik het meest uit van dierfiguren Dat komt misschien ook wel omdat ik zelf veel van dieren houd. Ook ben ik een keer gevraagd om een viertal puz zels te maken waaraan een specifiek diergeluid aan vast zit Daar zijn toen onder meer deze kikker en deze haan uit ontstaan" Twee fleurige puz zels liggen op tafel. Vooral de haan heeft veel felle kleuren „Het is een puzzel die veel kinderen erg aanspreekt, misschien juist door die kleu ren." Nadat de tekening op het hout is overgebracht worden de stukjes uitgezaagd vol gens de daartoe aangegeven lijnen. Veelal zaagt Annema rie de puzzel per uitgebeeld onderdeel uit. bijvoorbeeld per arm. been. muts om maar wat te noemen Worden die onderdelen echter te detailis- tisch denk maar eens aan knopen van een jas dan worden ze uitgezaagd als on derdeel van een groter ge heel Omgekeerd geldt het zelfde: worden de verschil lende stukken te groot om als een stukje uit te zagen, dan deelt Annemarie ze. daarbij toch nog vaak gebruik ma kend van de bekende „jig- saw"-lijn. TEST Als de stukjes zijn uitge zaagd. gaat Annemarie pas met hobbyverf aan de slag om de gewenste kleuren aan te brengen De stukjes krij gen doordat zij veelal één detail afbeelden ook meestal slechts één kleur per stukje Het verten na het uitzagen heeft Volgens Annemarie als voordeel dat stukjes zelf de scheidslijn tussen de ver schillende onderdelen vor men en men niet het risico loopt dat een onzuivere lijn te zien is Maar maken die één- kleurige stukjes de puzzel niet vrij moeilijk voor kinde ren? „Mijn dochtertje zit er vaak bij als ik de puzzel aan het uitzagen ben. Als ik daar mee klaar ben en er is nog geen verf aangebracht weet zij de puzzel toch in elkaar te zetten. Ik weet niet precies waar kinderen naar kijken Wel weet ik. dat kinderen evenveel tijd nodig hebben om de puzzel in elkaar te zetten als volwassenen." De puzzel is pas klaar als na het verten de lakbeurt ach ter de rug is Om een beetje te kunnen te bepalen voor wel ke leeftijd de puzzel geschikt is worden de puzzels „getest" door Annemaries dochtertje en kinderen uit de omgeving. Gaat er veel tijd in een werkstuk zitten? „Als ik het ontwerpen van de tekening iets dat relatief weinig tijd kost niet meere ken, dan kom ik op ongeveer drie uur per puzzel. Ongeveer hoor. want ik werk niet aan een stuk. Het is nogal ver snipperde tijd." KERSTMAN Uit het voorgaande verhaal is al gebleken dat de puzzels niet louter voor eigen gebruik dienen maar ook als kado. Biedt Annemarieke ze ook te koop aan? „Van de tweehonderd puz zels die ik tot nu toe gemaakt heb. zijn er honderd wegge gaan als relatiegeschenk voor een bedrijf. Mijn over buurman werkt voor een re- klamebedrijf en hij kwam met die opdracht. Het ging om een puzzel van een kerstman Deze puzzel is naar relaties gegaan die jonge kinderen hadden. Daar is veel tijd in gaan zitten. Vanaf juni 1980 heb ik eraan gewerkt. Het was klaar in september 1980 en dat moest ook wel. Zoiets moet op tijd klaar zijn zodat het op tijd ingepakt en verdeeld kan worden Aan die opdracht moest ik dan ook wel vaste tijden werken. En iedere puz zel moest ik als hij klaar was in een apart plastic zakje doen. zodat er geen puzzels door elkaar raken Omdat ie dere puzzel met de hand is uitgezaagd past ook elk stuk je alleen daar het mooist waar hij oorspronkelijk is uitge zaagd Sinds die tijd beschikt An nemarie ook over verpak kingsmateriaal Daarop staan haar portret en naam. maar ook een voorbeeldje van de puzzel én de garantie dat de puzzel handwerk is. „De puzzels hebben een keer in een winkel in Ede te koop gelegen. Dat liep niet zo goed. Dat was wel het geval op een hobbymarkt in Utrecht. Op een tentoonstel ling als „Hobbieskoop" in 't Palet te Leusden-Zuid gaan ze de ene keer wel vlot van de hand. een andere keer niet. Ik maak geen reklame voor de puzzels en plaats ook geen advertenties Mensen die er belangstelling voor hebben komen door „mond-rekla- me" naar mij toe. Dat was het geval met dat relatiege schenk. Ook deelname aan markten levert opdrachten op. Daardoor ben ik wel prij zen gaan berekenen voor puzzels die ik in opdracht maak. UNIEK Het is namelijk vrij arbeids intensief werk en ik moet die uren toch steeds vrij maken Dat doe ik dan ook. hoor Ik ben niet zo'n type dat de hele dag loopt te poetsen Het is moeilijk om een prijs te bepa len voor een puzzel, vind ik De kosten aan benodigde materialen per puzzel liggen rond de zeven gulden De prijzen van de puzzels liggen rond de vierentwintig gulden Dat is geen vreemde prijs als je naar puzzels in de winkels kiikt Die ziin machinaal ge maakt en met een handge maakte puzzel heb je wel iets unieks in huis." Zijn er weieens scholen ge komen met opdrachten „Nee. wel heb ik puzzels gemaakt voor een speel-o- theek in Bilthoven. Dat ging via een vriendin. Van haar hoorde ik ook dat die puzzels altijd uitgeleend zijn. Zij hoorde op haar beurt van een kinderpsycholoog dat de puzzels goed waren voor kin deren: ze waren leuk als speelgoed en goed als „leer stof". Zou je het maken van puz zels aan anderen willen leren via een kursus zoals die bij voorbeeld door Latent Talent gegeven worden? „Ik zit in de organisatie van Laten Talent. Ik geef ook wel kursussen, maar niet op dit vlak. Ik zou ook geen drie avonden kunnen besteden aan het maken van puzzels. Op het punt van het beschil deren zou dat ook moeilijk heden opleveren. De puzzels zouden niet goed gedroogd zijn aan het eind van een avond. Er zou wel één kur- susavond aan besteed kun nen worden In het kader van het maken van kinderspeel- qoed. Dan zouden we ons kunnen toeleggen op speci- van het zagen en de houtkeu- ale punten zoals de techniek ze." li senweg en de Lockhorsterweg B en W. dringen er op aan de Heiligenbergerweg in de nieuwe situatie open te stellen voor ver keer in twee richtingen. „Tevens wordt hiermee bereikt, dat het openbaar vervoer sneller kan doorstromen naar het centrum van Amersfoort", menen zij. NIET ZEKER den Klompers en tal van vreem delingen. waaronder zelfs een Beresteiner (of kwam hij uit de zak met gevonden voorwerpen van verleden jaar?) deden net alsof ze niets beters hadden te doen en met een onvoorstelbare inzet. De nieuwste carnavals schlagers (met o m. het „tassie" van Rotterdamse Annie) en top- pers-van-toen wisselden elkaar af en de tijd vloog voorbij Het Boerenkielenbal van de Gouden Klomp trouwens ook en dat was een goed teken In de kleine uurtjes van zaterdag kwam lang zamerhand een einde aan de confrontatie van Goedgemutst en Uilevier Rozendaallaan 9 Leusden-C. Bij foto van drietalboeren" Drie bekende hereboeren op het Boe- renKieienoai de zilverstad achterover hadden gedrukt als souveniertje. Nog uitdagender dan de maansver duistering van een week eerder. Toch was prins Uilevier VI niet met boze bedoelingen uit Schoonhoven gekomen. Hij had onderscheidingen bij zich voor de Leusdense dansmariekes en een super-gezinspot" echte zil veruitjes voor onze Raad van Elf en later werden ook de dames van de raadsleden in het zonne tje gezet Terwijl het huisorkest Fix-Fox deed waarvoor het be taald werd en de dansvloer steeds meer gebruikers ontving, hebben wij nog een kort gesprek gehad met de opper-Zilverui en de al weer enige tijd in Leusden wonende voorzitter van het Lek- stedelijke gezelschap van leut en gein. Om een lang verhaal kortte maken Wim van der Ven heeft niets tegen Leusden en nog min der tegen de Gouden Klomp, maar hij staat of komt niet op de transferlijst. Als mede-oprichter behoort hij tot de vaste inventaris van de Zilveruien en daarmee basta' Ondertussen ging het hossen en klossen in de Roda-kantine vro lijk verder. Doorgewinterde Gou- Een woordvoerder van de ge meente Amersfoort laat desge vraagd weten, dat het nog lang niet zeker is dat in de toekomst op het laatste gedeelte van de Heiligenbergerweg uitsluitend éénrichtingsverkeer zal zijn. Hij verwacht nog pittige discussies bij de uitwerking van het bestem- I mingsplan Willem 3. Het betref fende buurtcomité en de raads- commissie voor ruimtelijke orde ning hebben hun voorkeur voor I éénrichtingsverkeer uitgespro- ken voor het stukje tracé van de Heiligenbergerweg. „Bij de oor- spronkelijke planopzet is men j trouwens uitgegaan van twee- richtingsverkeer In ieder geval zal voor het nieuwe gedeelte grond worden gereserveerd om twee rijbanen te maken", aldus de woordvoerder van de ge meente Amersfoort. den wanneer het kind het oranje ot witte inentingsboekje bij zich heeft Bent u niet meer in het bezit van dit boekje, dan kunt u bij de afdeling Burgerzaken gratis een duplicaatinentingsboekje aan vragen. Is uw kind geboren in 1973 of 1978 of uw dochter in 1971 en hebt u geen oproep ont vangen dan kunt u hierover eveneens kontakt opnemen met de afdeling Burgerzaken, Ha- mersveldseweg 2 (gemeente huis), telefoon 941247, toestel 120. LEUSDEN/CENTRUM On danks de nog steeds voortduren de periode van voetbalafgelas tingen Roda heeft al twee maanden geen competitiewed strijd verloren! was het zater dagavond druk in het Buining- parker clubhuis. Prins Goedge mutst II had namens de Gouden Klomp bedoeld optrekje ge kraakt als plaats van ontmoeting met geestverwanten uit Schoon hoven. Een 30-tal van de circa 11.000 Lekstedelingen (histo risch ook bekend als „Klokken- dieven", maar ditmaal voorzich tigheidshalve optredend als „Zil veruien") had gevolg gegeven aan de lokroep van onze carna valsclub. De op het eerste gezicht wat vreemde combinatie van klom pen en uien viel zeker niet tegen en werd van leuk al spoedig erg plezierig. Die jongens kenden el kaar. want nog maar zeer kort geleden waren de G.K 's op visite in de Lekstad en lieten ze duide lijk merken. Goed zichtbaar maar wel buiten het bereik van de grijp- rage Schoonhovense handen hing ergens hoog aan de wand de enorme zilverui, die de Gou den Klompers bij hun uitje naar

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5