1 De overheid trapt op de rem n onze wagen staat stil et is het internaat Don Bosco financieel ^mogelijk geworden zijn functie te vervullen Restgroep gaat door tot 1983 Nog onduidelijk wat met gebouwen gaat gebeuren Ook begeleide kamerbewoning kan niet worden voortgezet reportage 5DEN Het Internaat Don Bosco" sluit op 1 us 1962 zijn deuren. Dit sn wij In de editie van vorl- sk dinsdag. Naar aanlei- m deze berichtgeving had nedewerkster Anco Mali ttprek met pater J. W. N. IJn, directeur van het Inter- in de heer S. Hoekstra, igmeester van het stlch- sstuur „Huize Don Bosco tpet niet verstandiger om •ten met de sluiting van •aat, nuerdoorderege- geen beslissing over de iring van schooi interna- énomen?" Stichtingsbestuur en de men van „Don Bosco" [rj gezegd, dat wij met ons zouden wachten tot 1 de- 1981. Na de diverse ge- die wij in de loop van !e jaren met de overheid gehad, mocht vóór die een antwoord verwacht n. Dat antwoord is steeds door de overheid uitge- |Onze laatste informatie is it de uitgebreide Kamer- issie Jeugdwelzijn op 8 -1982 over dit onderwerp in lering bijeen zal komen, echter móésten nu een be- lemen. Er moet vroegtijdig lies geregeld worden bij- eeld al om voor de |ongens oede oplossing te vinden ren als school af te ronden, elfde tijd moeten ook onze wbrkers naar éndere funk- unnen uitzien. Wij achtten aarom niet langer verant- I om te wachten met ons t. Want in het andere geval m wij 1 augustus niet kun- iluiten Om ons internaat inger open te houden: dat ons een tekort van MO.— opleveren Over bedrag de Stichting niet beschikt, en kén beschik- lat kader moesten wi| deze alle betrokkenen zéér pi|n- leslissing nemen. 1 augus- 182 valt het doek". Aldus de evan een in de uitputtings- pch wel moedeloos gewor- enningmeester. 5IDIËNTEN l Stichting Huize Don Bos- usden" kende twee subsidi- Ten eerste de Congrega- f Salesianen, diein 1946 het aat zijn gestart enhet 25 mg hebben gefinancierd In éede plaats de overheid, die ndirekte financiering via de bene Bijstandswet zijn deel Ie aan de verzorging der ns. die in het internaat wa- pgenomen. neenhalf iaar geleden moest het Stichtingsbestuur in vergadering gaan met de Salesi- anen. omdat de penningmeester met grote bezorgdheid de ex ploitatietekorten op zich èf zag komen Daarbij kwam dat jon gens van minder draagkrachtige ouders al door de Salesianen werden gesubsidieerd, en dat de medewerkers, de broeders der Salesianen al het minimum loon ontvingen. Er Is toen een afspraak ge maakt. dat het Stichtingsbestuur gedurende drie jaar mocht reke nen op één miljoen gulden van de zijde der Salesianen voor: a. de financiering van de ex ploitatietekorten b. de aanvulling op de inter naatsgeiden c. de reduktie op de salarissen van de Salesiaanse medewerk- Pater Van Luijn. De Rooms- Katholieke kerk is een rijke kerk. Veel kerken en congregaties be zitten landeri/en, onroerend jeugd. 80% van ons ontwikke lingswerk is ook voor de jeugd. Om een paar voorbeelden te noemen: Ratteneiland in Vene zuela, Haiti, India, Thailand In dertijd, en daar hangt het nauw mee samen, wilde men graag een Nederlandse stichting hebben opdat Nederlandse missionaris sen zouden deelnemen aan de ontwikkelingsprojekten Maar in de jaren zestig hadden we nog 185 Salesianen. Nu. 105 in Ne derland en 35 elders Dat geeft aan, dat de congre gatie minder financiële draag kracht heeft. Van het beperkte budget der Salesianen gaat het internaat de helft opslokken. Bo vendien wij zijn als congregatie nooit rijk geweest Bijna alle gelden, die wij als Salesiaanse provincie overhou den, worden in jeugdprojekten in de derde wereld en in eigen land gestoken In dat soort projekten zijn subsidies niet of nauwelijks voorhanden Toen er meer scholen kwa men, verschoof de populatie van het internaat. Er kwamen méér vragen voor opname van jongens met opvoedingsproblemen en probleematieken rond het zelf standigheidsproces. Zeker de laatste vijftienjaar verschoof Don Bosco als kostschool voor LTS jongeren naar opvoedingsinsti tuut. Met alles wat daaraan vast zit Deskundigheid van pedago gen, werkplannen en dergelijke Ook het onderbrengen van de jongens wijzigde zich drastisch Vroeger had je veertig jongens op een slaapzaal Zo'n situatie is nu niet meer denkbaar De laat ste grote verbouwing, die in de orde van f400.000,— lag, en die ook door de congregatie werd gefinancierd, voorzag in éénper soonskamers. Allengs liep de ca paciteit van het internaat daard oor terug van 200, op 140, 120, 111 naar 55 van nü. Door de economische reces sie, de kostenstijgingen, de grote bijdragen aan de ouders werd de overheid gedwongen tot het ne men van bepaalde maatregelen De jongens komen toch al niet meer zó vroegtijdig naar een in ternaat als jaren geleden Een schoolinternaat werkt nog steeds preventief Dat is ook het van het provinciaal bestuur van de Salesianen van Don Bosco. Ook over het gebruik van de gebouwen moet worden beslist. Er zijn ideeën geopperd, maar daarover kan ik u niets zeggen, want die moeten eerst worden uitgekristalliseerd. Het is een zorg Wat doe je met die gebouwen, waarvoor nu geen duidelijke bestemming is. Voor een groot gedeelte van deze ge bouwen heeft de congregatie wél een bestemming, maar vooreen deel nog niet Daar valt dus nog weinig over te zeggen ,,Wat gaat er met de /ongens gebeuren: kunnen ze in een in ternaat in de regio worden on dergebracht?" ,,Het internaat sluit in augus- goed, aandelen. Was er nou ner gens bereidheid om geld voor dit werk beschikbaar te stellen?" ,,De Salesianen zijn niet rijk. Ze zijn pas in 1937 in Nederland begonnen, en wel in Leusden. Daar ging de oorlog over heen. In 1946 moesten we opnieuw alles van de grond af opbouwen. De congregatie heeft wat dat betreft weinig veerkracht. Wij hebben een oude medebroeders, die hier pensioen of AOW kunnen in brengen En het aantal intredin gen neemt af De Nederlandse provincie van de Salesianen gaat prioriteiten stellen" INDEAAL DON BOSCO „Maar het ideaal van Don Bos co was toch luist om de kansar me longens steun te bieden. Is dat vanuit de congregatie in deze ti/d dan niet meer mogelijk?" De congregatie biedt die hulp ook. Ze werkt voor de kansarme BEHOUDEN VOOR „ERGER" „Wat gaat er met de jongens die een scala van redenen in een internaat zouden moeten wor den opgenomen, gebeuren? U hebt zélf gesteld, dat u door internaatsopname een groot aantal jongens voor „erger situ aties" kunt behoeden. Hoe moet dat nu?" ,,lk denk, dat het ons nu finan cieel onmogelijk is geworden de ze funktie te vervullen, zoals dat bij vele schoolinternaten het ge val is. Misschien moeten we even te ruggaan in de geschiedenis. Eén van de prioriteiten van on ze congregatie is de arbeidende jeugd en de opleiding van deze jeugd. In de vorige eeuw zijn twee ordes begonnen met het onderwijs aan de werkende jeugd Eén daarvan is de congre gatie van Don Bosco. Hieruit is later het technisch onderwijs ontstaan. In de Tweede Wereldoorlog ging het klein seminarium, dat voornamelijk mensen voor de missie opleidde, van Leusden naar Uchelen. NadeTweedeWe reldoorlog hebben wij toen in Leusden gezegd, dat wij ons op de ambachtsschooljeugd wilden gaan richten. Wij zijn toen be gonnen met een internaat met ambachtsschool. Je had toenter tijd wél kostscholen voor MULO- HBS- en Gymnasiumleerlingen, maar niet voor de ambachts schooljeugd. Veel jongeren konden geen LTS volgen, omdat er bij hen in de buurt zo'n school niet te vin den was. meest jammerlijke; dat men nu dus later met jongens naar in stanties gaat met méér schade voor het kind. Moet je dan zó lang wachten?, vroeg de Stichting Schoolinternaten Nederland aan de Kamer. Er waren daarover vragen gesteld door ouders, ver wijzende instanties en psycholo gen. Inmiddels zijn de standpunten zéér verhard bij de overheid Men geeft weinig hoop Er zijn een paar internaten, die op eigen kracht dóórgaan. De kans dat er positieve resultaten in zitten voor enig internaat zijn héél gering" Penningmeester Hoekstra: „Tegen Don Bosco zegt men: het opvoedingsmodel, dat door de pedagogische staf wordt gehan teerd is prachtig Maar subsidie daarover kunnen we niets zeg gen. wordt er dan aan toege voegd Dan zijn we terug bij de vergadering van 8 maart en we staan weer in de kou". KAMERBEGELEIDINGS- PROJEKT „U was begonnen met een ka- merbegeleidingsprojekt. Gaat u daar mee dóór?" Pater Van Luijn: ..Wij hebben sterk gestreefd naar een kamer- begeleidings projekt. Naar een stuk verzelfstandiging We zijn begonnen met acht jongens Dit jaar waren dat er vierentwintig. De stichting houdt echter met alle aktiviteiten op, en kan ook dit projekt niet meer voortzetten." WAT DAN IN DE TOEKOMST ..Die beslissing hangt niet af van het stichtingsbestuur, maar tus 1982 We hebben de laatste jaren bij het aannemen van nieu we jongens wel rekening gehou den met de mogelijkheid, dat het internaat zou moeten sluiten We kunnen voor iedereen een rede lijke afbouw bereiken. MET RESTGROEP DÓÓR Met een restgroep gaan we dóór tot 1983, omdat het voor die groep onmogelijk is om een be vredigende èndere oplossing te vinden In de eerste plaats is er de praktische reden van het af maken van de school. In de tweede plaats is er de pedagogi sche reden: bij bepaalde jongens moet je het proces èfmaken, op dat hun overstap naar een ande re situatie verantwoord is. Je houdt dus voorlopig nog een bestemming voor de ruimten hier. Na 1983 moeten de beslis singen worden genomen. Wat de aanvragen betreft zou den er voor de regio Midden-Ne derland nog 40 jongens per jaar kunnen worden opgenomen Dat hebben we ook aan de overheid gezegd. Dat is aantoonbaar met de cijfers, die we verstrekt heb ben Als je praat over de behoef te dié is er wel. Maar er kan vanwege de financiën niet meer aan voldaan worden. De over heid trapt de rem in en onze wagen staat stil". Wel vindt pater Van Luijn, dat je ook reëel moet zijn met het teruggaan van het aantal jeugdi gen in Nederland en ook met het soort van èndere opvangstmoge- lijkheden kampen vele interna ten met ónderbezetting De over heid zegt: wij hebben gesubsi dieerde internaten met leeg stand, en dié willen we vól heb ben De overheid pretendeert, dat deze internaten hetzelfde kunnen opbrengen als interna ten zoals Don Bosco. Pater Van Luijn zegt echter: ,,De vraag voor mij Is of die pretentie van de overheid juist is". ,,De nood zaak". vindt hij, „om te bezinnen ziet iedereen wel in Maar gaat dat volgens de richtlijnen van de ambtelijke afdelingen, of met een gezond stuk inspraak van de mensen in het veld?" TELEURSTELLEND Het meest teleurstellende vindt pater Van Luijn dat de over heid na februari 1981 de zaak zo enorm heeft getraineerd Het eerste en het tweede gesprek, waarvoor duidelijke afspraken zijn gemaakt, die afgezegd wer den door de overheid, hadden volgens hem nog tijdens de vori ge regeringsperiode plaats kun nen hebben Het derde gesprek bleef uit door de durende rege ringsformatie, en werd verdaagd van november tot maart. Dat vindt hij allemaal zeer frustre rend Hij vraagt zich af hoe se rieus de internaten worden ge nomen. Hij zegt dat alle instan ties. die bij het overleg betrokken zijn, vinden dat de internaten niet serieus worden behandeld „Om economische redenen zullen ook alle mooie plannen, die de overheid zélf heeft, moeten wor den aangepast", zegt hij AFVLOEIINGSREGELING „Er werken zo'n 25 mensen in het internaat. Administratief personeel, huishoudelijke staf en direktie. Wat gaat er met hen gebeuren? Is er een afvloeiings regeling? Kunnen ze elders in de omgeving geplaats worden?' ,,Er wordt kollektief ontslag aangevraagd bij de daartoe aan gewezen instanties. Dat houdt in, dat iedereen om moet zien", al dus de heer Hoekstra, ,.naar een èndere betrekking. We zullen proberen hen daarbij te helpen naar vermogen." Pater Van Duijn ,,Het is niet ondenkbaar, dat een deel van de mensen hier kon blijven werken. Wij hebben als Salesianen toch ook mensen nodig. Dat moeten we eerst met iedereen doórpra- ten". De penningmeester: „De 9tlchtlng houdt op met zijn werk zaamheden. Bij de huidige werkeloosheid die er heerst, zul len verschillende mensen niet vlug een andere baan krijgen. Enkele zullen een overstap naar een ander internaat kunnen ma ken. Maar als zij elders in het land gaan werken, kan dit grote kon- sekwentles hebben". ANCO MALI IINSDAG 19 JANUARI 1982 I-

Leusder Krant | 1982 | | pagina 7