Veel belangstelling voor Leusdense onderwijsmarkt Voorrangsregeling kruising Asschatterweg- Lapeerseweg Dertig rokers hebben besloten ermee te stoppen Weer structuurplan- verslag verschenen Doorlopend bingo leusder knnwfc I Lezing Geref. Bond Eendracht speelt op bestelling in Ros Beyaart Uitbetaling kinderbijslag aan verzorgende ouder Deense ambassadeur naarLeusden Cursus van start in A'veld Jan Foudraine, discipel Bhagwan naar Leusden E LEUSDER KRANT is een Itgave van de BDU-kranten- 'ombinatle te Barneveld. VOORSTEL LEUSDEN AAN PROVINCIE: TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT KURSUSSEN SPREEKVAARDIGHEID iONDERDAG 21 JANUARI 1982 plaatselijk nieuws 3 deze week in de gemeente ACHTERVELD n één onzer medewerkers) .EUSDEN - Veel ouders van rllngen die In Leusden de vijf- of zesde klas van een lagere iool bezoeken, maakten gls- ivond van de gelegenheid ge lik om zich nader te oriènteren Ie vele vormen van voortgezet Jerwljs. Tweeëntwintig scho- voor voortgezet onderwijs uit Leusden, Zeist, Nijkerk en Amersfoort presenteerden zich op de informatiemarkt welke in „De Korf' werd gehouden. De infomarkt is een initiatief van het Leusdens schoolhootdenbe- raad, een overlegorgaan waarin het hele Leusdense onderwi|Sveld is vertegenwoordigd In het verle den is al eens een dergelijke markt in Leusden gehouden; het ging toen echter uitsluitend om niet-con- fessionele scholen Gisteravond waren alle „zuilen" vertegenwoor digd In de praktijk geeft het school hoofd van de lagere school een ad vies als het gaat om de vraag voor welk schooltype een leerling het meest geschikt is Het schoolhoofd nieuwsblad de gemeente Leusden. ijnt elke dinsdag en derdag. daktie: Jert Vos tfarnix Kreijns (pi. verv.) ledaktie: lertien Engelkens gaspar van Loo. Inlevering kopij en ad vertenties: jroor het dinsdagnum- liner tot uiterlijk maan- gmiddag 12.00 uur, or het donderdag- mmer tot uiterlijk Woensdagmiddag 12.00 uur. Redaktetie en admini stratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 54,20 per jaar, 27,60 per half jaar; 14,05 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvan gen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent be zorging (dinsdag en don derdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel, 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur be zorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde fo to's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbeta ling van 5,- per exem plaar (formaat 13 x 18 jCm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barne- veld, met duidelijke ver melding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waar op de foto werd ge plaatst. U kunt ook kon- tant betalen op ons kan toor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont vangt u de gewenste fo to's thuis. LEUSDEN - Burgemeester en wethouders zullen de provincie verzoeken een voorrangsrege ling in te stellen voor het kruis punt Asschatterweg-Lapeerse- weg, waarbij het verkeer op de Asschatterweg voorrang krijgt op het verkeer van de Laapeer- seweg. In het verleden is getracht de enigszins verwarrende situatie op dit kruispunt te verduidelijken met een bord dat aangaf dat de As schatterweg in feite de doorgaande route was. Dit bord is echter weer verwijderd, omdat het in de praktijk de suggestie wekte dat de Asschat terweg een voorrangsweg was Overwogen is het kruispunt te re construeren, maar in verband met de te verwachten hoge kosten is hiervan afgezien Gekozen is nu voor het instellen van een voor rangsregeling. Omdat het een ver keersmaatregel buiten de bebouw de kom betreft, beslist de provincie of hieraan uitvoering wordt gege ven. zal dat doen aan de hand van zijn eigen ervaring en wordt daarbij ge steund door de zogenaamde BA- VO-rapportage, een serie testen welke gedurende de laatste twee jaren op de lagere school wordt af genomen. Verder ondergaan de meeste leerlingen op Leusdense scholen nog een psychologisch on derzoek welke uitgaat van de stich ting voor school- en beroepskeuze. De infomarkt bleek voor veel ou ders een prima gelegenheid om te zien welke scholen in de omgeving van Leusden en Leusden ze)f, welk type onderwijs geven Naast vrijwel alle Amersfoortse scholen voor voortgezet onderwijs, waren ook de R.K. technische school Don Bosco uit Leusden, het Herman Jordan lyceum uit Zeist en de Christelijke Agrarische school uit Nijkerk vertegenwoordigd Elke school had de beschikking over een kraam" waar alle mogelijke documentatiemateriaal te verkrij gen was. Veelal werden de kraampjes bemand door de direc teur, rector of leerkrachten van de betreffende school, bij wie men na dere inlichtingen kon krijgen. DON BOSCO De R K technische school Don Bosco werd vertegenwoordigd door de directeur van de school, de heer Stevens, en een docent Don Bosco is de laatste tijd nogal in het nieuws geweest omdat het inter naat dat aan Don Bosco is verbon den dicht gaat Het blijkt nu, zo ver telde de heer Stevens, dat veel mensen het idee hebben dat nu ook de technische school haar poorten gaat sluiten. Dit is echter beslist niet het geval. De technische school blijft ge woon doorgaan. In feite had de school niets te maken met het internaat, met dien verstande dat bewoners van het internaat wel de school bezochten. Om te la ten zien dat de school nog springlevend is wordt er volgen de maand voor belangstellenden een „kijkavond" In Don Bosco gehouden. I IPU> I .O, 3U i. LEUSDEN -Ds. C. den Boer uit Woudenberg houdt op donder dag 28 januari een lezing voor de Gereformeerde Bond. De lezing I gaat over „De graan en de Wijn oogst", naar aanleiding van Openbaringen 14 4 tot eind. De bijeenkomst begint om 20 00 i uur in het jeugdgebouw aan de Ooi- evaarshorsterweg ledereeh is har- j telijk welkom Voorzitter Versteeg van de Stichting Leven en Gezondheid spreekt de cursisten toe. ACHTERVELD - In het kruis- met Roken" van start gegaan, gebouw te Achterveld Is maan- Ongeveer dertig mensen hebben dagavond de cursus „Stoppen zich hiervoor ingeschreven. De cursus wordt georganiseerd door de Stichting Leven en Ge zondheid in samenwerking met de plaatselijke kruisvereniging. Ook twee Achterveldse huisartsen en een diëtiste verle nen hun medewerking aan de cursus, die In totaal zeven avonden duurt. „Stoppen met Roken" is een ini tiatief van de Stichting Leven en Gezondheid, die zich nu al tien jaar bezighoudt met praktische hulpver lening aan rokers. Voorzitter Ver steeg zei maandagavond, dat de cursus over de gehele wereld be kendheid geniet en dat het ,,5-da- genplan" van de stichting al dertien miljoen mensen van het roken heeft afgeholpen „Niet dat de cur sus garandeert dat de deelnemers stoppen met roken, want dat is niet zo. Wij geven slechts adviezen De cursisten moeten zelf stoppen met roken." aldus de heer Versteeq. Vrijdag 22 januari 18.00 uur: SVA junioren tafeltenniswedstrijden, kantine sportpark Zaterdag 23 januari 20.30 uur: Boerenkielenbal. Ons Gebouw Maandag 25 januari 19.30 uur: AMBC ledenvergadering, Hotel De Roskam Maandag 25 januari 20.00 uur: EHBO reanimatiecursus. Ons Ge- bouw Maandag 25 januari 19.30 uur: schrijven Amnesty International, Van Oldenbarneveltstra^t 84 Dinsdag 26 januari 09.00 uur: j Welfareclub Zonnebloem. Ons Ge bouw LEUSDEN ZUID EN CENTRUM Donderdag 21 januari 20.00 uur: Bijeenkomst landbouworganisa- ties. De Til Donderdag 21 januari 20.15 uur: Schoolraad, t Startblok. Jan van Arkelweg. Achterveld Vrijdag 22 januari 20.00 uur: PJGU-jaarfeest, De Mof, Arn- hemseweg Zaterdag 23 januari 20.00 uur: PJGU-jaarfeest, De Mof, Arnhem- seweg Zondag 24 januari 13.00-17.00 uur: Doorlopende bingo. Blijhof, Ansfriduslaan Maandag 25 januari 20.00 uur: Lustrumviering Vrouwenkafé, De Hakhorst Maandag 25 januari 20.00 uur: CML/RO, structuurplan/keurenno ta Dinsdag 26 januari 9.30 uur: Jaarvergadering KPO, parochie centrum Dinsdag 26 januari 20.00 uur: le zing Jan Foudraine, De Korf, Smid se 1 Donderdag 28 januari 19.30 uur: Raadsvergadering vervolg van de voorpagina is. vervolgens het gebied 't Vliet, tussen 't Ruige Velt en het Val- leikanaal.Vervolgens wellicht verder in de richting van Stou- tenburg. Bovendien werden er verschillende alternatieven aan gedragen. Zo suggereerde D'66 om ook eens naar de Pondrie hoek te kijken en kwam de Pro gressieve Kombinatie Leusden (PKL) met het idee om ook eens te denken aan het opvullen van lege plekken binnen Leusden- Centrum (inbreiden). In het nu verschenen tweede tussentijds verslag wordt onder meer ingegaan op wat naar aan leiding van het eerste tussentijd se verslag is opgemerkt. Boven dien wordt dieper ingegaan op de verschillende mogelijke loka- tles voor uitbreiding van Leus den, waarbij in het bijzonder wordt ingegaan op de aspecten) verkeer, natuur en landschap en landbouw. Het Adviesburo Arnhem blijft voorshands vasthouden aan zijn eigen cijfers en hanteert ook in het tweede tussentijds verslag een bouwtempo van 250 wonin gen per jaar. Inbreiding is vol gens de adviseurs geen reëel al ternatief. „De capaciteit van de totale bebouwingsmogelijkhe den in Leusden-Centrum is slechts voldoende voor circa 130 woningen. De kern van Leus den-Centrum Is Immers groten deels nieuw en een kenmerk van nieuwbouwwijken is dat ze meestal volgepland worden, ter wijl open gaten door sanering niet voor komen," aldus het ver slag. Dus moet er buiten Leusden- Centrum gebouwd worden. Als alternatieven worden daarbij ge noemd: - 't Ruige Velt (waarvan het be bouwen al vaststaat) - gebied Liniedijk (tussen Noor derrandweg en Valleikanaal) - gebied Horsterweg-Engweg (ten noorden van het Vallelka- naal) - gebied Langesteeg (ten zuiden van de Schoolsteegbos jes) - gebied Tabaksteeg (Pondrie hoek) - gebied ten westen van de Groene Zoom. - gebied ten oosten van het Val leikanaal. OPPERVLAKTE De onderzoekers van het Ad viesburo Arnhem maakten dins dagavond duidelijk dat er voor hen eigenlijk slechts twee reële mogelijkheden zijn: ten noorden van 't Ruige Velt en ten zuiden van de Schoolsteegbosjes. Dui delijk werd ook, dat de adviseurs het gebied ten zuiden van de Schooisteegbosjes eigenlijk het meest geschikt vinden. Bijvoor beeld omdat de oppervlakte er van groter is en omdat de situe ring er van ten opzichte van de bestaande bebouwing - met na me het centrum de Hamershof - veel beter is dan de lokaties in het noorden. Die conclusies van het Advies buro Arnhem staan dus haaks op de uitspraken, die in novem ber in de raadscommissie OW- RO werden gedaan. Reden voor CDA-fractievoorzitter Evelien Blom om zich dinsdagavond hardop af te vragen, waar men nu eigenlijk mee bezig was. Had de commissie dan in november nog niet duidelijk genoeg ge zegd, hoeveel en in welke rich ting Leusden na de Tweede Fase nog zou kunnen groeien. Ook D'66-fractievoorzitter Rinze Bloemhof - wiens partij zich nog het meest duidelijk heeft uitgela ten over omvang en richting van de verdere groei van Leusden - uitte zijn ongenoegen over de handelwijze van Adviesburo Arnhem. De heer Hoogerwerf van dat buro wees er echter op, dat Adviesburo Arnhem niet meer gedaan had dan het vervol gen van de afgesproken proce dure. De door de raadscommis sie in november gedane uitspra ken liepen in feite op die proce dure vooruit, aldus Hoogerwerf. Op dinsdag 9 februari aan staande bespreekt de raadscom missie OWRO dit tweede tussen tijds verslag. Voor die tijd is het woord aan de werkgroep Ruim telijke Ordening van het CML, die er zich aanstaande maandag over zal buigen. Na het overleg in de raadscommissie zullen de medewerkers van Adviesburo Arnhem voor de gemeenteraad een keuzevoorstel formuleren. Met het doen van een keuze door de gemeenteraad - die in de ge meenteraad van april dit jaar ge maakt zal worden - wordt deze fase van het structuurplan afge sloten. In het structuurplan legt de raad in grote lijnen de ontwikke ling van Leusden in de jaren 1985 tot en met 1995 vast. In 1980 ving de gemeenteraad met deze klus aan. Eerst werd een Inventa risatie gemaakt van onderwer pen, die zouden moeten worden onderzocht om een beeld te krij gen van de toekomstige ontwik keling van Leusden. In de twee de fase van de opstelling van het structuurplan werden die onder werpen onderzocht. Nu verkeert men in de gecombineerde derde en vierde fase: het opstellen van beleidsalternatieven, het afwe gen daarvan en het doen van een keuze. Dat moet dus voor 1 mei aanstaande gebeuren. Daarna zouden nog een vijfde en zesde fase moeten volgen, waarin een en ander wordt omgezet In een echt structuurplan. Er gaan ech ter steeds meer stemmen op om het bij de vaststelling van de keuzenota te laten. Met name vanwege de kosten zou men de vijfde en zesde achterwege wil len laten. LEUSDEN - „Ik ben nu een maal gek op toneel. Al jaren re peteert toneelclub Eendracht el ke week op dinsdagavond bij mij in het Ros Beyaart en ik mag al tijd graag kijken op zo n oefen avond. Uiteindelijk werd ik zelfs zo enthousiast dat ik me ook als lid opgaf en zo kon het gebeuren dat ik In mijn eigen etablisse ment voor een volle zaal als to nelist moest opkomen." John Visser, exploitant van het Ros Beyaart en tegenwoordig ook van activiteitencentrum De Korf, mag zich een trouwe supporter van Eendracht noemen. Dat re sulteert in een unieke samen werking. Want al speelt hij zelf niet meer („Nee, daar heb ik geen tijd meer voor!"), de banden zijn inniger dan ooit en op verzoek van de horeka-exploitant voert Eendracht de komende maan den twee eenakters op. Een in het Ros Beyaart en een. een paar maanden later, in de Korf. Beide stukken vallen geheel buiten de gewone programmering van de toneelvereniging. „Het zijn stuk ken die ik, zo kun je het wel noe men, besteld heb bij Eendracht," aldus John Visser. Het eerste wordt op 30 januari opgevoerd in de grote zaal van het Ros Beyaart Het gaat hier om de "eenakter „O dïë mahnen"Van G Mielke, waaraan vijf Eendracht-le- den onder leiding van regisseur N. G Pieters hun beste krachten ge ven John Visser heeft gelijk maar besloten er een hele feestavond van te maken Na de tonelisten treedt namelijk pianist/organist Roel Valk op en de aanwezige feestgangers zullen dan in de gele genheid worden gesteld te dansen. Het toneelspel is een typische klucht, waarin de hoofdpersoon, een kunstschilder, een tijdje alleen thuis is. Hij wordt echter streng in de gaten gehouden door zijn schoonmoeder en haar huishoud ster Natuurlijk ontstaat er paniek als er een leuk meisje ten tonele verschijnt „O die mannen" staat garant voor drie kwartier ouderwets lachen. De entree voor deze avond - toneel, muziek en dans - be draagt zes gulden; aanvang half negen De later in de Kort op te voeren eenakter is bij Eendracht nog niet in studie genomenover opvoering en inhoud van het stuk volgen te zijner tijd nadere mededelingen. LEUSDEN - In Blijhof aan de AnSfriduslaan 49 Wordt zondag- I middag 24 januari een grote doorlopende bingo gehouden. Vanaf één uur's middags tot een uur of vijf is iedereen welkom om eens binnen te lopen en mee te spelen. De opbrengst is bedoeld voor de peuterspeelzaal Blijhof II, waarvan onlangs door een brand de hele inventaris in vlam men opging. De schade bedroeg circa 10.000 gulden. Vele Leusdenaren reageerden spontaan op de oproep om speel goed af te staan en Blijhof II kan wat dat betreft al weer goed uit de voe ten Alleen wat nu nog ontbreekt is het wat groter en duurder speel goed Vandaar dat deze bingo zon dagmiddag wordt georganiseerd Winkeliers en particulieren heb ben hiervoor erg leuke prijzen ter beschikking gesteld. Zo valt er on der meer te winnen tien truien, een elektrische wekker en een pannen- set Men kan zijn kinderen zonder problemen meenemen. Voor op vang, onder deskundige leiding van de peuterspeelzaal-leidsters, wordt gezorgd Swami Deva Amrito (Jan Foudrai ne). AMERSFOORT - Op 1 januari 1982 wordt de bestaande rechts grond voor het recht op kinder bijslag, namelijk het onder- houdsbeginsel. uitgebreid met het verzorgingsbeginsel. Voor kinderen beneden de leeftijd van 16 jaar, die tot een huishouden behoren, zal voortaan de verzor ger in de eerste plaats aanspraak kunnen maken op kinderbijslag. Het introduceren van het verzor gingsbeginsel in de AKW zal in LEUSDEN - Op dinsdag 26 ja nuari om 15.00 uur wordt het aanmerkelijk verbouwde en uit gebreide kantoorgebouw van Al fred Benzon BV aan de Lariks- laan officieel weer In gebruik ge nomen. De heropening op be scheiden wijze geschiedt door de ambassadeur van Denemar ken, zijne excellentie B. Krog- Meyer. Na deze plechtigheid be staat tot 18.00 uur voor de geno digden gelegenheid tot het be zichtigen van het vernieuwde complex. Wat later in het jaar volgt nog een „open dag" voor de bevolking van Leusden. vrijwel alle gevallen een veran dering van de aanvraag van de kinderbijslag betekenen. Dit komt het duidelijkst tot uiting in geval van echtscheiding of duur zaam gescheiden leven. Echter ook in het overgrote deel van de andere gevallen zal de nieuwe regeling consequenties hebben. Op grond van de AKW kan in bepaalde gevallen meer dan een persoon recht hebben op kinderbij slag voor eenzelfde kind Om te voorkomen dat dubbele uitbetaling voor hetzelfde kind plaatsvindt, zul len bij algemene maatregel van be stuur nadere regelingen worden getroffen, waarbij de voorrangsre- gels worden uitgewerkt Daarbij zijn de volgende uitgangspunten van belang a. bij samenloop van aanspraken tussen enerzijds een verzorgende ouder en anderzijds een onderhou dende ouder, zullen de aanspraken van de verzorgende ouder voor gaan, b bij samenloop van aanspraken tussen twee verzorgende ouders - een vrouw en een man, die samen een huishouden vormen - zullen de aanspraken van de vrouw voor gaan Als gevolg van het een en ander zullen ingrijpende veranderingen plaatshebben bij het aanvragen van kinderbijslag Met ingang van het eerste kwartaal 1982 gaan de kinderbijslagaanspraken van de verzorgende ouder voor pp die van de onderhoudende ouder De ver zorger dient dan ook de kinderbij slag zelf aan te vragen Ook in een gezamenlijke huis houding van een vrouw en een man zal de wetswijzing gevolgen heb ben voor wat betreft de aanvrage om kinderbijslag. In de huidige si tuatie wordt de kinderbijslag in vrij wel alle gevallen aangevraagd door de man Met ingang van het eerste kwartaal 1982 zullen de aanspraken op kinderbijslag van de vrouw voorgaan op die van de man. Het staat overigens de vrouw in alle gevallen vrij om de kinder bijslag rechtstreeks door de Raad van Arbeid op de bank- ot girorekening van haar echtge noot te laten overmaken. De keu ze voor de vrouw is overigens een voorlopige keuze. Met in gang van 1 januari 1983 zal naar alle waarschijnlijkheid een keu zesysteem worden ingevoerd, waarbij de vrouw en de man zelf zullen kunnen bepalen wie de kinderbijslag gaat aanvragen. LEUSDEN - Swami Deva Amri to (Jan Foudraine). een discipel van Bhagwan Shree Rajneesh, houdt op dinsdag 26 januari om 20.00 uur een lezing In de Kort. Deze lezing maakt deel uit van een tweede serie bezoeken van Foudraine aan steden, waar hij de visie van Bhagwan nader toe licht. Jan Foudraine. auteur, werd in 1978 discipel van Bhagwan en ver bleet drie maanden in Poona. Hij schreef een verslag van zijn erva ringen, dal in maart 1979 werd ge publiceerd Een jaar later na een tweede verblijf van drie maanden in Poona, verscheen het dagboek „Bhagwan Notities van een discipel De meest recente publi- katie is „Meester, anti-meester en de psychotherapeut dat in juli '81 werd uitgegeven Jan Foudraine kreeg in 1971 enige bekendheid als schrijver van het boek „Wie is van hout9", waarvan nu ongeveer 200 000 exemplaren zijn verkocht. Zijn lezing dinsdag 26 januari duurt anderhall uur Na de koffie pauze kunnen de aanwezigen vra gen stellen aan Swami Deva Amri to De entreeprijs bedraagt 8,50 gulden Het instituut voor effektieve talenstudie Engels Duits Frans Spaans Portugees Italiaans Russich Nederlands Individuele talenpraktikumkursussen (10. 40.60 of 100 uur) voor: - beginners - gevorderden - vergevorderden Algemeen, toeristisch, commercieel, economisch en technisch taalgebruik. Iedere morgen, middag en avond kursussen. |- - Gespecialiseerde kursussen Intensieve spoedkursussen Bedrijfskursussen Inlichtingen; 033-729097

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3