Supermarkt als decor voor dure commercial" ierste boekje Groenstichting oor burgemeester Rademaker Leusdense Vietnamezen vierden hun nieuwjaarsfeest „Je vecht niet voor jezelf maar voor toe komstige bewoners" Eengezinswoningen van Fort houden degasrekeninglaag j Leusder Krant j VAC op jaarvergadering Feestavond postduiven- houders KASSA-SCANNERS CENTRAAL Klaverjasclub Leusden Troef I Geen makelaar, maar architect FOTO-KOPIE I NODIG? plaatselijk nieuws Kick Stokhuyzen interviewt een actrice, die voor klant speelt. 3 bestellen foto's: meeste in de Leusder int gepubliceerde fo- S' kunt u nabestellen (St uitzondering van -*ïhief- en historische 7jïs), bij vooruitbeta- -fljvan 5,- per exem- iar (formaat 13 x 18 i) op giro: 871441 Q,v. BDU b.v. te Barne- ^ld, met duidelijke ver- ilding van gewenste o, aantal, nummer nil krant, pagina waar- de foto werd ge- iatst. U kunt ook kon- it betalen op ons kan- >r, Rozendaallaan 9, ■fJSden/Centrum. Hufeveer drie tot vier llken na betaling ont- Yit|t u de gewenste fo- s'thuis. EUSDER KRANT is een ve van de BDU-kranten- linatie te Barneveld. De filmploeg in actie. LEUSDEN „Wót, zijn ze in Leusden al weer aan het filmen? Laatst het IKON en nu dit weer. Tsjongejonge". Verbaasde mensen genoeg in de Hamershof-supermarkt als ze daar een filmploeg aan de gang zien. Ze hoeven echter geen pogingen te doen om op de televisie te komen, want de filmopnamen zijn uitsluitend bestemd voor een levensmidde- lenbeurs, die volgende maand in Utrecht wordt gehouden. Geen TV, maar commercie dus. Wim Wahle Is er maar blij mee. Vier fabrikanten van zogeheten kassa-scanningsapparatuur hebben een particulier filmbedrijf opdracht gegeven een vijftien minuten durende commercial te maken over hun scanningspullen. En laat Centra-Wahle nou net vorig jaar dergelijke apparaten in zijn zaak te hebben gehaald. Technologie, waarmee bij de kassa de prijs van de boodschappen wordt afgelezen. Direct wordt dan in de hoofdcomputer aangegeven welke artikelen verkocht zijn. Handig voor de magazijnmeester. Om dit systeem te laten werken is het wel noodzakelijk, dat de artikelen zijn voorzien van de inmiddels wel bekende streepjescode, die onder meer aangeeft welk artikel het betreft en wat de prijs is. Een eigentijds systeem, dat een smak geld kost. Maar Wim Wahle krijgt in ieder geval wel een filmploeg over de vloer, die in circa acht uur een filmpje van vijftien minuten maakt. Je zou zeggen wat een klungels als ze daar zo lang over doen, maar het schijnen professionals te zijn die het neusje van de zalm willen en dat kost tijd. Er waren trouwens nog meer professionals donderdag aanwezig in de supermarkt. Acteurs en actrices die in het filmpje voor klant spelen en NCRV's Kick Stockhuyzen in de tol van interviewer. ,,En wat vindt u nou van deze scanner-kassa's", zal ongetwijfeld een van de vragen zijn geweest. Verder mocht Wim Wahle voor de camera vertellen over „zijn" apparatuur. „Het verhaaltje heb ik niet zelf gemaakt, hoor", meldde de Centra-winkelier. De bedoeling van de commercial mag duidelijk zijn: op de levensmiddelenbeurs volgende maand in Utrecht moet de hypermoderne kassa-apparatuur onder de aandacht worden gebracht van ondernemers, die beroepshalve de beurs komen bezoeken. Wat ze te zien krijgen is een peperdure STER-spot. Dat is business en waarom ook niet. Rozendaallaan 9 Leusden-C, LEUSDEN De uitslag van de klaverjaswedstrljd van donder dag 21 januari bij Leusden Troef luidt: 1. Hr. Dekker 5249, 2 Hr Knol 5218, 3. Hr v Egdom 5061, 4. Hr, De Ridder 4908 en 5. Mevr. Grim berg 4829 punten. De stand is hierdoor gekomen op 1 Hr De Ridder 24440, 2. Hr. v Waterschoot 24195, 3 Hr Dek ker 24094, 4 Mevr. Grimberg 23615, 5. Mevr Bolt 23557, 6 Mevr. v.d Berg 23476, 7 Mevr v Egdom 23324, 8. Hr Kuyper 23265, 9. Hr. v Egdom 23088 en 10 Hr Knol 22877 punten Gezellige drukte op het nieuwjaarsfeest. lage prijs zeer snelle bouwtijd van huis uit de beste isolatie ideaal voor kleine en grote projekten (zowel in premie- als woningbouw sektor). de dokumentatie ligt al voor t klaar, bel: 01833-2800 Fort Bouw BV, Hoge Maasdijk 1-5, 4285 XB Woudrichem, telex 26731 fort nl. •en onzer verslaggevers) EUSDEN Uit handen Groenstichting-voorzit- lorrie Abrahamse heeft meester mr. J. W. M. aker vrijdagmiddag rste exemplaar ontvan- >an het boekje over tien Groenstichting. Eerder mevrouw Abrahamse dat kje gekregen uit handen Max van Gijn, eindredac- van het boekwerkje. Ter een en ander zich vrijdag dag op een feestelijke bij komst in de grote zaal van "De Korf" afspeelde, kregen de bewoners van de wijk „De Rozendaal" het boekje in de brievenbus. Het boekje is uitgegeven naar aanleiding van het tienjarig be staan van de Groenstichting die in de wijk met de Eurowoningen het groen en de andere gemeen schappelijke voorzieningen (zwembad, tennisbaan) beheert. Max van Gijn onthulde, dat het begonnen is met het idee om de bewoners van de wijk te enquête ren over wat zij vinden van het wonen in hun wijk. „Dat idee ontstond ruim een jaar geleden Rademaker ontvangt uit handen van onstichtina-voorzitter Corrie Abrahamse het eerste exemplaar het boekje en we vonden de socioloog John Bokma bereid om zo'n enquête voor ons op te zetten. Zaten we wel met de vraag, op welke ma nier we de enquêteresultaten be kend zouden kunnen maken. Daaruit is het idee van dit boekje ontstaan," aldus Van Gijn, spre kend namens een vijfhoofdige redactiecommissie. Behalve de enquêteresultaten bevat het boekje ook verschillende inter views, foto's en tekeningen. Corrie Abrahamse dankte de redactiecommissie voor de ver richte werkzaamheden en merk te op, dat het een leuk boekje geworden was. Volgens me vrouw Abrahamse blijkt uit het boekje, dat De Rozendaal dan wel een lastige wijk kan zijn, maar dat men er niettemin in slaagt om problemen in een goe de verstandhouding met het ge meentebestuur op te lossen. Ook burgemeester Rademaker vermeldde dat aspect van tien jaar Groenstichting in zijn speechje. Rademaker sprak van ,,af en toe gezellige ruzie, maar elkaar toch telkens weer vinden" De burgemeester, die zelf enige woonervaring in de Eurowonin gen heeft, sprak de hoop uit dat ook de tweede, derde en volgen de generaties bewoners van de woningen in De Rozendaal zou den willen meewerken aan het ideaal van de woningstichting: niet alleen samen wonen in een wijk, maar ook samen dingen doen in en voor die wijk. BIJZONDER De Delftse hoogleraar W. C. J Boer sprak in zijn bijdrage ook over idealen Boer heeft indertijd als landschapsarchitect meege werkt aan de opzet van de wijk „De Rozendaal" Voor hem bete kende het de verwezelijking van een ideaal, namelijk dat mensen in nieuwbouw in zo'n groene om geving kunnen wonen, en dat de mensen er zelf voor zorgen Boer ..Ik zit dertig jaar inditwerk en ik kan u zeggen dit is echt iets heel bijzonders", aldus de Delft- se hoogleraar, die er ook nog melding van maakte dat in zijn ogen Leusden de eerste in Ne derland was, die een ideaal woonerf creëerde Daarbij doel de hij uiteraard op de pleinen in De Rozendaal Als volgende in de reeks van sprekers kwam drs. J. Poot, des tijds bij Eurowoningen de grote man achter dit project, met de mededeling, dat de Groenstich ting in feite een „negatief idee" was geweest Poot: „Ik bedoel, dat de Groenstichting uit nood geboren is. Om de plannen voor een wijk met zoveel groen te kunnen uitvoeren was uiteraard veel geld nodig De gemeente had dat geld niet en toen zijn we op het idee gekomen om de toe komstige bewoners in te schake len. U ziet hoe dat kan functione ren en daarom is het jammer, dat er nooit meer van dergelijke stichtingen ergens in Nederland van de grond zijn gekomen Tot slot van de bijeenkomst was het woord aan de heer R. van de Hengel, bewoner van de hof stede „De Rozendaal" aan de Hamersveldseweg. Naar die boerderij is de wijk genoemd en fhankelijk nieuwsblad 'de gemeente Leusden. schijnt elke dinsdag en dlrdag. «iintwoordelijke da irt Vos afnix Kreijns (pl. verv.) iktie: [ien Engelkens iar van Loo. ering kopij en ad- rtenties: or het dinsdagnum- :r tot uiterlijk maan- grniddag 12.00 uur, I or het donderdag- - imer tot uiterlijk tensdagmiddag 12 00 daktetie en admini- - ftie: Kantoor Leusder art, Rozendaallaan 9, Üsden-Centrum. Op irkdagen geopend van .00 tot 12.00 uur en - 1113.30 tot 17.00 uur. lónnementsgeld: 120 per jaar; 27,60 alf jaar: 14,05 per 'jrtaal. ichten bezorging: S'abonnee dient u de int voor dinsdag- of kjjiderdagavond 18.00 te hebben ontvan- n. Is dat niet het geval, _em dan kontakt op it onze hoofdagent be- •ging (dinsdag en don- rdag tussen 18.30 en .30 uur), tel. 033- 0691 Bij geen gehoor M u kontakt op nemen Dit-onze inspekteur be rging, overdag 03420- 141, toestel 44. LEUSDEN - Door de circa 30 Vietnamezen die in Leusden wo nen werd afgelopen vrijdag nieuwjaar gevierd. Als uiting van dankbaarheid hadden diverse Leusdenaren die de afgelopen twee jaar direkt of indirekt met hun leven hier betrokken zijn ge weest een uitnodiging gekregen tot het bijwonen van dit feest. Of ficieel is het nieuwe jaar voor de Vietnamezen afgelopen maan dag ingegaan. Het nieuwe jaar is in tegenstelling tot hier, ieder jaar op een verschillend tijdstip. Zodra de nieuwe maan - geen maan zichtbaar - naar het eerste kwartier gaat - steeds meer maan zichtbaar - wordt door de Vietnamezen minstens een week nieuwjaar gevierd op de plaats waar de grootouders wonen. De nieuwjaarsviering in Leusden bestond uit een avondvullend programma, waaronder zang, dans en een Vietnamese maal tijd. Zeker 100 Leusdenaren hadden aan de uitnodiging gehoor gegeven en werden aan de ingang van de Hogere School voor Gezondheids zorg hartelijk welkom geheten door de heer Pham van Ngo De gym zaal van de school was voorzien van tafeltjes en stoeltjes waar de gasten en later de Vietnamezen aan plaatsnamen. Na welkomstwoorden onder meer door Pham van Ngo en pas toor Pierre Tran Van Hoa kon de maaltijd beginnen Deze bestond uit kip-kerriesoep, kroepoek, kleine loempia's, kippaté. een soort droge leverworst en stokbrood Als drank werd cider en bier geserveerd De pittigheid kon door middel van een scherpe saus, al naar gelang de behoefte, verkregen worden Tij dens de maaltijd werden diverse liederen gezongen door een groep jonge Vietnamezen Het podium was versierd met de Nederlandse en Vietnamese vlag, Vietnamese spreuken en de boom met geluks- bloemen die in Vietnam alleen bloeien tijdens de eerste dagen van het nieuwe jaar Een schattig dans je van Vietnamese meisjes in boe- renklederdracht gaf een vertede rende aanblik Op een gegeven moment kwam er een leeuw binnen vergezeld van een breedlachende Vietnamees, doe samen een zeer wilde dans uit voerden, begeleid door de trom. Wanneer in Vietnam de leeuw tij dens het nieuwe jaar het dorp be zoekt, betekent dit geluk. De la chende man beeldt een persoon uit die altijd vrolijk is, maar ook overal raad op weet. Een goochelaar die met eenvoudige middelen zoals ping-pongballetjes en een krant erg goede trucs bracht, was vooral bij de Vietnamese kinderen erg in trek. Alle Vietnamese kinderen waren trouwens aanwezig, ook de klein ste baby's De Vietnamese dames waren gekleed in witte broek waarover- heen een nauwsluitende zijden tu niek in de fijnste kleuren In Viet nam wordt deze kleding behalve in de vrije tijd, altijd gedragen. Iedere school of werkgelegenheid heeft zijn eigen kleur en motief. PIET HEIN Om iets van de Nederlandse cul tuur aan de Vietnamezen, die zo'n uitstekend programma brachten, te laten zien, stelde burgemeester Rademaker voor „Piet Hein" te zin gen Aan het slot van het lied zei hij „Kijk dat is nu het verschil in cul tuur Overigens deed hij evenals de heer Vis van de werkgroep voor culturele minderheden een goede poging enkele wensen in het Viet namees uit te spreken wat duide lijk gewaardeerd werd. De dank baarheid van de Vietnamezen uit ten zich niet alleen in de speeches; er werden ook kado's overhandigd waaronder een met de hand ge maakt houten schip voor het nieu we gemeentehuis De gratis loterij was het laatste schepje van al het goede dat de Vietnamezen op deze avond de Leusdenaren aangeboden heb ben. Ofschoon de Vietnamezen heel dankbaar zijn in Nederland te wonen, zullen zij pas gelukkig zijn wanneer Vietnam een vrij en democratisch land is geworden. LEUSDEN Door een misver stand is in het artikel „Houtsket- letbouw heeft in Leusden altijd een wanklank gehad" In de krant van donderdag 21 januari een hinderlijke fout geslopen. Hal verwege het artikel wordt over „de makelaar" gesproken, in dit geval makelaardij RBR, terwijl er „de architect" had moeten staan. Aldus moet de passage luiden: LEUSDEN „Nog steeds heeft de gemeente niet helemaal in de gaten dat je niet voor jezelf vecht maar voor de toekomstige bewoners". Een uitspraak van mevrouw C. Groenewegen, lid van de VAC (Vrouwen Advies Commissie) voor de woningbouw Leusden, tijdens de afgelopen dinsdag ge houden jaarvergadering van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen. Mevrouw Groenewegen, die voor het eerst een lezing hield over de VAC, somde in een re cordtijd op wat de VAC doet, hoe zij zich heeft ontwikkeld en waar zij zich mee bezighoudt. De VAC. in 1979 geïnstalleerd door B W, verdiept zich serieus in de woningbouw en woonom geving, een moeilijke materie met vele wisselende problemen De VAC doet haar best door studie, luisteren en veel lezen de wensen van de woonconsument op de juiste wijze te vertolken Door praktisch alle vergaderin gen en bijeenkomsten op dit ge bied bij te wonen, met elkaar tekeningen te bekijken en werk besprekingen te houden, waarna adviezen worden uitgebracht, is de VAC niet meer weg te denken in Leusden. Dat deze adviezen praktisch en deskundig zijn, moeten verschil lende architekten nog leren aanvaarden Te weinig worden deze opmerkingen nog verwerkt in hun tekeningen. Het mooiste zou zijn dat, zodra de eerste architekt bij de ge meente binnenkomt, enkele vrouwen van de VAC hierbij aan wezig zijn. Een vraag uit de zaal of de VAC ook weet wat voor materialen gebruikt gaan worden in nieuwe huizen moest helaas ontkennend worden beantwoord. De VAC krijft jammergenoeg geen bestek in handen. Als voorbeeld noem de de vragenstelster scherpe roestvrijstalen randen aan keu kenkastjes. Resultaten die de VAC boekt, zijn soms waar te nemen, maar als adviescommissie kan zij echter geen druk uitoefenen. Drie maanden geleden heeft de VAC een woongeriefonder- zoek ingesteld Mensen uit 130 woningen in twee wijken zijn ge ënquêteerd. Zeer binnenkort hoopt de VAC de uitslag te kun nen publiceren Als uitbreiding van het bestuur van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen werd Ina Bakker gekozen. In de samen stelling van de overige bestuurs leden is dit jaar geen verandering gekomen. Dinsdag 16 november hopen de plattelandsvrouwen hun 20-jarig jubileum te vieren. LEUSDEN/CENTRUM De jaarlijkse feestavond van de post- duivenhoudersvereniging Leus den wordt op vrijdag 29 januari gehouden in de Roda-kantine (aanvang 20.00 uur). Aangezien op het jaarleest ook de dames van de leden en de donateurs welkom zijn, is gekozen voor een ruimte buiten de „normale werksfeer" van het eigen club huis in de Rosmolen. In de loop van de avond, met diverse attracties, worden ook de prijzen uitgereikt, die de leden hebben gewonnen in het vlieg- seizoen 1981 en op de jongste postduivententoonstelling in de Til Van de 59 gegadigden voor een HSB-huis vielen er steeds meer mensen af naarmate onder de enthousiaste „leiding" van de architect de hulzen steeds duur der werden. Ad Kranenburg zegt nu: „Die architect heeft destijds om allerlei redenen, ook per soonlijke, er alles aan gedaan om die woningen zo fraai mogelijk te maken. Zijn veranderingen kwam echter alleen de architec tuur ten goede". De prijzen ste gen in verband met de tijd met tienduizenden guldens. Makelaardij RBR uit Leusden Is dus in dit verband onterecht in het artikel genoemd. RBR heeft zelfs, evenals de gegadigden, nooit inspraak gehad in het houtskeletbouw-plan Langen- beek. vandaar Van de Hengels aanwe zigheid. Zelf leek hij dat nogal bijzonder te vinden, „een boer in zo'n burgergezelschap, dat mag wel in de krant", aldus Van de Hengel De boer kon zich nog goed herinneren, hoe hij inder tijd met verschillende burge meester onderhandeld heeft over de verkoop van zijn qrond, onder meer voor de bouw van de Eurowoningen En ook de bouw van die woningen zelf kon Van de Hengel zich nog goed heugen Opeens verrezen er van die blok ken beton in het weiland Geluk kig, aldus Reinier van de Hengel, zijn die huizen goed in het groen gezet, waardoor ze in ieder geval 's zomers geheel aan het oog onttrokken worden. „Daar ben ik de Groenstichting dankbaar voor", aldus Van de Hengel Het boekje over tien jaar Groenstichting hebben alle in woners van De Rozendaal gratis gekregen. Voor andere belang stellenden is het te koop in boek handel Hamershof in het gelijk namige winkelcentrum eengezinswoning Mevrouw Abrahamse ontvangt als voorzitter van de Groenstichting Rozendaal het eerste exemplaar van het jubileumboekje uit handen van de voorzitter van de redaktie-commissie en samensteller Max van Gijn.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3