PI De mogelijke uitbreidingsgebieden van Leusde s Structuurplan-procedure.Arnhem' functioneert in Leusden niet A J De parkeerplaats-formule heeft het jaar 2000 niet gehaald Werkgroep vergadert pompen Milieu-educat" Commentaren Meningen DINSDAG 26 JANUARI 1982 plaatselijk nieuws (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN In het tweede tussentijdsverslag In de ge combineerde tase 3 en 4 van de structuurplanprocedure gaat het Advlesburo Arnhem gedetailleerder in op de mo gelijke uitbreidingsgebieden van Leusden. Uitgangspunt daarbij uitgesproken door de gemeenteraad in juni van het vorig jaar is de opvang van de natuurlijke aanwas van Leusden. Daarvoor moeten per jaar ongeveer 250 260 huizen gebouwd worden, waarvoor in de periode 1985 -1995 (de periode die het nu in de maak zijnde structuur plan beslaat) ongeveer 144 hectare grond nodig is. Die hoeveelheid grond is inclu sief de ruimte die vereist is voor voorzieningen en werk- gelegenheidsterrelnen. On geveer 50% van de Leusdena- ren zou in de eigen gemeente werk moeten kunnen vinden. De mogelijke uitbreidingsge bieden zijn^de volgende 1. 't RUIGE VELT De bebouwing van dit gebied, dat omsloten wordt door Mid- denweg-Noorderrandweg-Zwar- teweg staat al vast. Momenteel is er een bestemmingsplan voor in de maak. Daarbij wordt er van uitgegaan dat 20 hectare voor woningbouw gebruikt zal wor den en 7 hectare voor werkgele genheid In dat geval zou er ruim te zijn voor 500 a 600 woningen, voldoende dus voor iets meer dan twee |aar. De mogelijkheid bestaat om het werkgelegen- heidsterrein wat kleinertemaken en daardoor meer ruimte over te houden voor woningbouw Maar de adviseurs wijzen er op, dat de Noorderrandweg in de toekomst zeker wanneer aansluiting op de Rijksweg 28 is gerealiseerd zeer druk zal worden en dus voor morsestraat 13 ede tel. 08380-36738 geluidsoverlast zal zorgen Daar om lijkt het de adviseurs beter om tussen de woningen in 't Rui ge Velt en de weg gesproken wordt van 20.000 auto's per dag op de Noorderrandweg —een schil van werkgelegenheid te leg gen. 2. GEBIED LINIEDIJK Het gebied dat in het verslag wordt aangeduid als „Gebied Li- niedijk" heet in het Leusdense spraakgebruik 't Vliet. Het ligt ten noorden van de Noorderrand weg tussen die weg en het Vallei kanaal. De Liniedijk loopt er dwars doorheen Volgens Ad- viesburo Arnhem heeft het ge deelte, dat het meest voor woon bebouwing in aanmerking komt een capaciteit van ongeveer 450 woningen, dus zeg maar een kleine twee jaar voldoende voor de woningbehoefte van Leus den. In het verslag wordt er op ge wezen, dat er nogal wat barrières zouden komen te liggen tussen dit woongebied en de rest van Leusden De eerder genoemde drukke Noorderrandweg, even tueel de bedrijfsgebouwen daar langs, de Liniedijk. Om toch een goede relatie tussen dit gebied en de rest van Leusden te creë ren, zal er zeker een goede lang- zaamverkeersroute moeten ko men. Bovendien wordt er op ge wezen dat een stukje bos van ongeveer 2,5 hectare in dit ge bied niet gespaard zal kunnen blijven. 3. GEBIED HORSTERWEG - ENGWEG Nog verder naar het noorden, in de richting van Stoutenburg dus, ligt het gebied Horsterweg- Engweg. Dat ligt aan de noordzij de van het Valleikanaal. en het zal duidelijk zijn dat voor dit ge bied nog sterker dan voor 't Vliet sprake is van barrières. Ook hier wijzen de adviseurs op de nood zaak van een goede langzaam- verkeersroute Het gebied biedt voor vele jaren ruimte voor wo ningbouw. 4. GEBIED LANGESTEEG Het gebied Langesteeg heet doorgaans „het gebied ten zui den van de Schoolsteegbosjes". Wanneer de uitbreiding van Leusden in die richting gaat, dan kan gedacht worden aan een ge bied dat begrensd wordt door de Schoolsteegbosjes, de Hamers- veldse Wetering, de scheidings lijn in de verkaveling tussen Ha- mersveld en Leusbroek, en de Hamersveldseweg. Dat gebied heeft een capaciteit van zo'n 1800 woningen en zou dus voor vele jaren ruimte bieden voor de Leusdense woningbehoefte Be staat er ook nog de mogelijkheid om in verdere toekomst het ge bied tussen de Hamersveldse Wetering en het Valleikanaal te bebouwen, waarvan de geschat te capaciteit ruim vijfhonderd woningen bedraagt. Een zeer groot probleem bij uitbreiding van Leusden in zui delijke richting wordt gevormd door de Schoolsteegbosjes. Zo als bekend is dit gebied door de staatssecretaris van CRM voor lopig aangewezen als be schermd natuurmonument. Inde loop van dit jaar kan die voorlopi ge aanwijzing gevolgd worden door een definitieve, hetgeen grote gevolgen heeft voor de bosjes zelf en de naastgelegen gebieden. Voorlopig doen de adviseurs alsof er niets aan de hand is Ze wijzen erop dat de verbinding tussen Leusden-centrum en het mogelijke uitbreidingsgebied in het Zuiden gevormd wordt door een vrij smalle corridortussen de Schoolsteegbosjes aan de ene kant en het bedrijventerrein Paardenmaat aan de andere kant Daar zou verandering in moeten komen. „De meest aan gewezen verbindingszóne is wel een circa 200 meter brede strook ten oosten van de Hamersveldse weg", aldus het verslag. Dan kom je dus wel in de Schoolsteegbos jes. maar volgens de adviseurs is daar weinig bezwaar tegen, om dat dat stuk van de bosjes toch niet het meest waardevolle is. Het fraaiste gebied ligt aan de kant van de Liniedijk, het stuk aan de Hamersveldseweg is in feite al vrij gecultiveerd, zo mel den de adviseurs. De mensen van Arnhem zou den de Centrumweg in zuidelijke richting willen doortrekken, wanneer de keuze op dit alterna tief valt. Die doorgetrokken Cen trumweg zou dan de voornaam ste verbinding voor auto's met het uitbreidingsplan moeten worden, terwijl de Hamersveld seweg als langzaamverkeersrou- te zijn landelijke karakter zou kunnen behouden, zo menen de adviseurs, die verder stellen: „Bij doortrekking van de Cen trumweg naar het zuiden ont staan ook bouwmogelijkheden tussen deze weg en de Hamers veldseweg tussen de erven van bestaande huizen ligt nog vrij veel ruimte, die diverse functies kan krijgen. Naast woningbouw valt in de eerste plaats te denken aan voorzieningen zowel be bouwde als onbebouwde (met een parkkarakter): maar tussen het groen kunnen ook enige werkterreinen in de vorm van kantoren gebouwd worden. Op deze wijze kan een gemengde zone ontstaan die logisch aan sluit bij Hamershof. De doorge trokken Centrumweg kan funge ren als scheiding tussen inten sief gebruik in het gebied ten wensten ervan en minder inten sief gebruik ten oosten ervan. Dit rustiger gebied wordt dan een bufferzone ten opzichte van de Schoolsteegbosjes met mogelijk enig recreatief gebruik, maar vooral een agrarische functie. Het behoud van één of twee boerderijen in dat gebied is dan ook aan te bevelen." 5. GEBIED TABAKSTEEG Het gebied Tabaksteeg is be ter bekend als de Pon-driehoek Dit gebied is met name op aan drang van de linkse partijen in de gemeenteraad in beeld geko men, maar de adviseurs zien het niet zitten De capaciteit van het gebied is slechts toereikend voor vier vijf jaar, je bewerkstelligt er geen echte verbinding tussen Zuid en Centrum mee. Maanweg en spoorwegovergang worden zwaarder belast en bovendien zit je met gigantische kosten ten gevolge van de uitkoop van Koepon 6. GEBIED TEN WESTEN VAN DE GROENE ZOOM Eveneens vanuit de raad kwam in november de gedachte om ook het gebied ten westen van de Groene Zoom als mogelijk uit breidingsgebied te bezien Dat hebben de onderzoekers van het Adviesburo Arnhem echter niet gedaan. Zij schrijven Ten westen van de Groene Zoom zijn terreinen te vinden die bebouwd zouden kunnen wor den. Er moet dan wel ten opzich te van de bestaande bebouwing en voorzieningen de barrière van de drukke Groene Zoom en Maaffweg overwonnen worden, nog versterkt door het langge rekte Burgemeester Buining- park. Het gebied dat daar achter ligt is bovendien sterk versnip perd, en wel door een aantal bos-en natuurgebieden (Heili genberg, Lokhorst) maar ook door Heiligenbergerweg, spoor lijn en Heiligenbergerbeek, met als gevolg dat voor bebouwing een aantal vrij kleine terreinen zonder samenhang overblijven Bovendien is diverse malen in het verleden .de politieke wens naar een landelijke zone te ten van Leusden uitgesp Op grond van deze oven gen is er van afgezien deb wingsmogelijkheden van< bied nader te onderzoekei 7. GEBIED TEN OOST VAN HET VALLEIKANj Opvallend is dat in hetv vervolgens wel het gebie oosten van het Valleikana de orde komt. Daar hee mand om gevraagd en sed oorspronkelijke tweede fat geldt dit gebied als spreekbaar", wanneer hi woningbouw gaat. Toch delen de onderzoekers hi het dat ze tot de conclusiek dat het gebied niet als voor bebouwing in aanm komt. De verkeersafwik zou geheel via de Asschatti moeten lopen, waardoor jej erg grote uitbreiding ten van het Valleikanaal kunt rt ren. vervolg op pagina 5 LEUSDEN De werk$ll€ Milieu-educatie vergacierac donderdag 28 januari in de«^ missiekamer van het oud meentehuis aan de Burgei ter De Beaufortweg. Aai 20.00 uur. h De agenda vermeldt de volg"1 punten: 1. Informatieuitwisseling Bijenteeltvereniging i het nieuwe schoolpro;L ma Mij 2. Notulen van 17 dece- .1981 3 Ingekomen stukken 4 Coordinatieteam verc ring 5 Schoolprogramma 6. Boomfeestdag 7. Materiaal paddentrek I 8 Weggooi-olie - publiJKj enzovoort Q| 9. Inspraakwinkel 10 Militaire oefenterreinei 11. Schoolsteegbosjes 12 Termijnschema 13 Straatnamenboekje 1 14 Rondvraag Plannen worden veel beter, mooier, leuker wanneer de plaatselijke overheid zich bij het opstellen er van laat advi seren door deskundigen. Dat moet althans de reden zijn, waarom gemeentes over gaan tot het inroepen van deskundige hulp. Niet zo leuk Is het dat het altijd zoveel geld kost. Nog veel minder leuk wordt het, wanneer de uitkomsten van het weten schappelijk onderzoek en het daarop gebaseerde advies je niet welgevallig blijken te zijn. In Leusden springen de laatste tijd twee plannen in het oog, die met behulp van externe deskundigen worden gemaakt: het Verkeersplan en het Structuurplan. In het kader van het eerstgenoem de plan hebben ingenieurs van raadgever DHV weten schappelijk vastgesteld dat het in de zon prettiger lletsen is dan In de regen en dat het afleggen van een alstand van vijfhonderd meter doorgaans minder moeite kost dan het afleggen van een afstand van duizend meter. Geen conclu sies, waar iemand zich snel een buil aan zal vallen. Bo vendien blijven de kosten van het advies enigzins binnen de perken. Bij het structuurplan ligt dat duidelijk anders. Niet al leen zijn de kosten aanzien lijk tot nog toe is er In deze barre tijden door het ge meentebestuur al 1,2 miljoen gulden aan de opstelling van het structuurplan besteed de uitkomsten tot nog toe blijken ook noa eens niet le dereen welgevallig te zijn. Dat structuurplan moet aangeven, wat er met Leus den gaat gebeuren, wanneer de Tweede Fase Is afgerond. In hoofdzaak gaat het om twee vragen: hoeveel groter moet Leusden nog groeien? En: waar moet die verdere uitbreiding gesitueerd wor den? Die vragen kun je vanuit uitgangspunten beantwoor den. Je kan de kwestie „terl- torlaal" benaderen. Dat kijk je naar de plattegrond van Leusden en stelt in gezamen lijk overleg vast, welk gebied of welke gebieden je nog voor bebouwing wilt gebrui ken. Vervolgens reken je uit hoeveel hulzen daar dan zou den kunnen staan en van daaruit kom je bij je verdere uitgroei In aantal Inwoners uit. Je kunt ook aan de andere kant beginnen. Je kiest een bevolkingsontwikkellngsmo- del, dat je je tot taak stelt. Bijvoorbeeld: het opvangen van alle woningzoekenden In de provincie Utrecht. Dan re ken je uit hoeveel huizen daarvoor nodig zijn, hoeveel grond vervolgens. En dan kijk je op de kaart van Leusden, waar je het vereiste aantal hectares kunt vinden. De trouwe volgers van de structuurplanprocedure we ten, dat de gemeente voor de tweede methode heelt geko zen. De bevolkingsontwikke ling is de basis. Meer precies, zoals In juni vorig jaar door de gemeenteraad werd vast gesteld, Is het bouwen voor eigen behoefte het uitgangs punt. Aanvankelijk leefden er Ideeën om wellicht meer te doen dan alleen bouwen ten behoeve de eigen bevol kingsgroei. Zou je bijvoor beeld niet zoveel woningen moeten bouwen als er nodig zijn om het voorzlenlngen- pell, Incluis een nog te reali seren warenhuis, op peil te houden? Zulke gedachten verdwenen evenals Ideeën over 60 of 70% werkgelegen heid binnen de gemeente voor de eigen bevolking, al ras onder tafel, toen Advies buro Arnhem had berekend, wat dat in het vereiste aantal hectaren zou betekenen. Al leen bouwen voor natuurlijke aanwas, terwijl voor 50% van de Inwoners werkgelegen heid In het dorp moet zijn, vergt voor de |aren 1985-1995 niet minder dan 144 hectares. Met die getallen kwamen de deskundigen in november vorig Jaar op de proppen en het was voor de gemeente raad echt even schrikken. De reacties waren navenant. In de eerste plaats werd oude gewoonte de boodschap per op de kwaliteit van het nieuws aangekeken. De be cijferingen van het advlesbu ro werden heftig aangeval len. Dat kon toch nooit zoveel wezen. Zou die gezinsver dunning echt wel zo hard gaan? Konden er nou echt niet meer hulzen op één hec tare? Had je nou echt zoveel vlerkante meters voor één ar beidsplaats nodig? Enzo voort. Maar de raadsleden gingen nog verder. De resultaten van het onderzoek waarvoor de raad dus zelf de uitgangs punten heeft geformuleerd waren zelfs dermate onwel gevallig, dat zonder blikken of blozen de eerder geformu leerde uitgangspunten over boord gezet werden. Niet lan ger werd er gedacht vanuit een bevolklngsontwlkkellngs model, maar plotseling kwa men woordvoerders van de verschillende fracties met duidelijke territoriale uit gangspunten op de proppen. Het gebied 't Vliet en niet meer. Of 't Vliet en nog een beetje. Of 't Vliet en de Pon driehoek. Evelien Blom verwoordde het duidelijkst, wat er aan de hand was: „gevoelsmatig" vond haar fractie het door advlesburo Arnhem becijfer de te veel van het goede. Gevoelsmatig. Niet langer was het de Wetenschap, die denken en doen bepaalde, maar het gevoel. Waarschijn lijk het gevoel van: we kun nen toch niet van Stouten burg tot aan de Leusbroeker- weg de boel gaan volbouwen. Het zal niet de eerste keer zijn dat er In de politiek meer op basis van gevoelens dan op grond van rationele argu menten dingen gedaan wor den, beslissingen genomen worden. Het Is jammer dat de jongens van Arnhem die psy chologie van de reacties op hun novemberrapportage niet beter gezien hebben. Misschien Is de raad te zeer op hun wetenschappelijke edele delen gaan staan. Mis schien ontbreekt hen die feeling gewoon, hetgeen een tekortkoming zou zijn. In le der geval strijkt hun rappor tage van deze maand het tweede tussentijds verslag wel zo verschrikkelijk tegen de haren van de raadsleden In, dat je er koud van wordt. Onverbloemd het zuiden aanbevelen, terwl|l de raad toch In eerste Instantie naar het noorden wil. Onze cijfers zijn juist, uw suggesties zijn onbruikbaar, u houdt zich niet aan de procedure, kort om: wij hebben gelijk. Zo'n optreden van de adviseurs kan makkelijk lelden tot een recalcitrantie van de zijde van de raadsleden In desfeervan: we zullen wel eens even laten zien wie hier de baas is. Zegt Arnhem, dat naar het zuiden moeten, dan gaan we dus naar het noorden. Duidelijk verstaanbaar zei dinsdag avond In de extra vergade ring van de raadscommissie ruimtelijke ordening: „Ik word doodziek van die lui". Bedoeld werden de Arnhem se adviseurs. Waarmee niet gezegd Is, dat de Advlesburo Arnhem het volslagen bij het verkeer de eind heeft. Wanneer de raad vast houdt aan zijn uit gangspunt dat de natuurlijke aanwas aan hulzen geholpen moet worden, dan zou het best eens zo kunnen zijn, dat uitbreiding ten zuiden van de Schoolsteegbosjes even afgezien van eventuele pro blemen ten aanzien van dit natuurmonument l.o. de aangewezen lokatle Is. Dat gebied heeft In elk geval min der negatieve kanten dan alle andere alternatieven. Maar als de raad nou ge woon niet aan een uitbrei ding van die omvang wil be ginnen? Dat ze dus gewoon van het eerder Ingenomen standpunt afstappen en nog slechts een beperkt gebied willen volbouwen, wat dan? Dan moeten de raadsleden In leder geval de konsekwenties daarvan duidell|k onder ogen zien en ze hardop durven ver tellen. Het betekent namelijk dat je na een be|>erkt aantal laren na 1985 de deur ge woon op slot doet. Dat je tegen woningzoekenden vanuit |e eigen bevolking zegt: probeer maar In Amers foort aan een huls te komen of wacht tot oma doodgaat en |e haar huls kunt overnemen. Of spaar maar net zo lang door tot je een huls kunt ko pen In plaats van er nu een te willen huren. Wellicht dat een wethouder van D'66 bereid gevonden kan worden om deze boodschap voortdu rend aan bezoekers van zijn spreekuur over te brengen. ACHTERUITGANG Het moeilijke Is, dat je In het bovenstaande een plei dooi voor ongebreidelde uit breiding van het dorp zou kunnen lezen. Waar je bij voorbeeld nog wat „stil- stand-ls-achteruitgang" mo tleven (teruglopend voorzle- nlngennivo, teruglopend aantal inwoners) aan toe kan voegen. Dat Is niet de bedoe ling en het lijkt me dan ook onontkoombaar, dat je toch weer naar de kaart van Leus den gaat kijken en zegt: tot hier en niet verder, waarbij de mate van verdergaan uiter aard een politieke keuze Is. Betekent dat dan, dat er aan de structuurplanproce dure wat schort? Ik vrees van wel. Zo'n procedure Is prach tig, wanneer je Inderdaad be schikt over een ruime hoe veelheid potentieel uitbrei dingsgebied en het ook tevo ren vaststaat, dat ledereen aan de uitvoering van de uit gangspunten wil meewerken. In Leusden is dat dus duide lijk niet het geval en dan func tioneert een structuurplan volgens de methode-Arnhem veel minder. Natuurlijk heeft het ruim één miljoen kosten de project het een en ander opgeleverd. We zijn nu ge heel geïnformeerd over het abiotisch patroon van het weiland van de heer Jansen en ook over het aantal zeven tienjarigen in 1993 hoeft nie mand ons Iets meer wijs te maken. Dat is allemaal prach tig materiaal om beantwoor ding van de twee kernvragen (hoeveel nog uitbreiden en waar) beter mogelijk te ma ken. Maar als je aan de uit komsten er van om gevoels matige of politieke redenen niet aan wil, dan doe je er t{!| verschrikkelijk weinig mtgv Dan is het eenvoudiger goedkoper om de gevoele^ In de verschillende fracl» eens te peilen, medewerk?^ van de dienst gemeentewi^, ken naar de kaart te laky, kijken en vervolgens rrev voorstellen te komen. H>: verschil is dan natuurlijk, een en ander niet geprodfl ceerd is door Deskundige^ hetgeen het Gezag van fy' verhaal zou verminderen. H5I nu via Arnhem aangeschaft! gezag is echter wel erg dut De vraag is daarom zeker g rechtvaardigd of we dew procedure nog wel verdj moeten afwerken. Alvorefi daar een beslissing over^ nemen zal de gemeenterad- zich duidelijk moeten lalt informeren over wat er in A vijfde en zesde fase van kit procedure nog staat te 9 j beuren en over de vraag hoeverre het achterwege b j ten van die fasen de waar^ van het eerder geproducei de zou doen verminderd Maar we hadden er op de:va manier nooit aan moeten bs ginnen. L Marnix Kreyr^Jj - Het tot nog toe zichtbare resultaat van de structuurplanprocedure

Leusder Krant | 1982 | | pagina 4