TIEN JAAR WIJK ROZENDAAL Of: hoe de droom van bestuurders en projekt-ontwikkelaars anders uitpakte. I lang oorzaak van j j ongenoegen en wantrouwen" Meer dan de helft is tevreden, vooral door groen en voorzieningen Het woonparadijs voor de j 21e eeuw volgens de j i formule van drs. J. Poot. j# De Groenstichting: 10 jaar BEWONERS ROZENDAAL OVER HUN WIJK plaatselijk nieuws LEUSDEN Het gebeurt niet vaak, dat een wijk haar tweede lustrum viert door middel van een gedenkboek je). De wijk Rozendaal —al tijd al een buitenbeentje ge weest binnen de Leusdense veste doet dat wel. De jour nalist Max van Gijn is de sa mensteller. Hij schreef in sa menwerking met anderen: „Rozendaal tien jaar" in op dracht van het bestuur van de Groenstichting Rozendaal, het beheersinstituut van alles wat rond de huizen in Rozen daal groeit, bloeit en wordt gebruikt. In het boekje de re sultaten van een bewoners enquête,' een interview met burgemeester Schneider van Almelo (de man onder wiens bestuur in Leusden de Euro woningen van de grond kwa men), gesprekken met archi tect Klunder, stedebouwkun- dige Zuiderhoek en groenar- door Bert Vos chitect Boer. Opzichter-be heerder Kuijpers vertelt over zijn werk en ervaringen, ter wijl het één en ander histo risch uit de doeken wordt gedaan aan de hand van een dialoog tussen de heren Ou de Vrielink en Den Besten. Een gesprek, waaruit duide lijk het grote ongenoegen naar voren komt, dat de wijk Rozendaal en met name de Groenstichting vrijwel vanaf de geboorte heeft omringd. Uit wat Oude Vrielink en Den Besten te vertellen hebben blijkt overduidelijk, dat de Groenstichting Rozendaal en alles wat daarmee samen hangt, vanaf het begin on danks een basis van puur wantrouwen in leven bleef, in stand gehouden door ge meentelijke bestuurders, die alles zélf wilden doen, maar niet wisten hoe. Tumultueuze vergaderingen waren geen uitzondering. Oude Vrielink: „Het waren, zoals een buur man van me zei, Poolse land dagen. Iedereen had zijn emoties. Vaak was er geen agenda. De vergaderingen stonden onder het motto: „Roept u maar!" „Tien jaar Rozendaal" is een leerzaam boekwerkje. De vraag is alleen nog steeds of het iédere Rozendaler nu dui delijk zal worden, wat de Groenstichting wel is en wat niet. Ondanks alles. EUROWONINGEN Wie in 1969 over Leusden sprak, had het over de Eurowo ningen En dat was geen wonder. De projektontwikkelaar Eurowo- DINSDAG 26 JANUARI 1982 IdlSjBl* |C1— wethouder Bijleveld was, nu bur gemeester van Houten. Maar wie ook de uitvinder is geweest, trots hoeft men er nietoptezijn. Vanaf het begin van de Groenstichting was er slechts sprake van wan trouwen tussen bewoners en ge meentebestuur en je zou kunnen zeggen, dat Rozendaal in die ja ren was doortrokken van het „grote ongenoegen" Niemand wist eigenlijk precies wat de Groenstichting voor de bewo ners te betekenen zou kunnen hebben. Het enige wat duidelijk was, dat was de jaarlijkse reke ning voor ettelijke honderden guldens. Het interview met de heren Oude Vrielink en Den Bes ten spreekt wat dat betreft duide lijke taal. Begin 1980 werd een einde gemaakt aan de Groen stichting Oude Stijl, in 1970 op gezet door gemeentelijke be stuurders, die en dat blijkt pas achteraf geen flauw benul hadden over wat ze aan het doen waren. Het ongenoegen en wantrou wen is grotendeels verdwenen, ook al zijn er nog steeds Rozen dalers, die zich telkens weer af vragen, waarom ze nou jaarlijks zoveel moeten betalen om in het woonparadijs van drs Poot te mogen wonen. De Groenstich ting Rozendaal is na tien jaar volwassen geworden Evenals het vele, en bepaald aantrekkelij ke groen, dat onder leiding van de landschapsarchitect Boer tot stand kwam. Deze Groenstich ting Nieuwe Stijl beheert nu de erfenis van het New Town-syn- droom uit de zeventiger jaren. Met één groot verschil: men wéét nu, wat er wordt beheerd en waarom De Groenstichting heeft duidelijkheid geschapen in de financiële ondoorzichtigheid van de gemeentelijke voorgan gers. En dat alleen al is het vieren van tien jaar Rozendaal best waard ROZENDAAL NU Na tien jaar Rozendaal het tijd voor een evaluatie jubileumboekje voorziet ds Samensteller Max van Gijn in geslaagd om aan del van interviews, historische tenswaardigheden en feiten nu de bewoners méér in en duidelijkheid te verschi dan ooit het geval is geweest zijn niet louter positieve za die uit de doeken worden daan De toon van kritiek is, miskenbaar. Kritiek op gemfl tebestuurders, die schijnbaS een vlaag van overmoed bel nen met een New Town LeusM die nooit afgemaakt werdl nooit afgemaakt kon wor|ï> omdat een ontwikkeling vanrcl samenleving altijd anders is.l men tientallen jaren tevoren» denkt en zo fraai op papierjl Sterker nog wat tien jaar Jë den de bestuurders als ge'S waardig en degelijk in de ra klonk, is nu klinkklare nonyjj geworden. De New Town Ly den is een luchtkasteel gebleM Binnen tien jaar. Vandaar dat Leusdense pol tegenwoordig aanmerk! voorzichtiger te werk gaan. V die zijn er nu achter gekor dat het voorspellen van de komst het beste aan erke profeten overgelaten kan den. Wat voor hen overblijft Is herstellen van de toen In o moed gemaakte fouten. Z een verkeers-structuur die deugt. Wat de wijk Rozem betreft: dèt was voor de plaa lijke politici een makkie. Wa< blijkt, dat de Groenstichting zendaal toch nog ergens g voor blijkt te zijn. Maar laats ter niemand de eer voor opeisen dit instituut te heb bedacht. De kans zit er steeds in dat hij aan de sch3 paal wordt genageld uitzonderlijke bestuurders, die dergelijke „nonsens" ook nog serieus hebben genomen VOLWASSEN Niettemin werd Leusden op gestuwd in de vaart der volkeren door het projekt van de heer Poot. Het prestlge-projekt kreeg extra aanzien door de opening van de modelwoningen op Fin mark door in die tijd beroemde sport-coryfeeën als Ard Schenk, Ada Kok en anderen. Daartoe was een grote feesttent op het toen nog maagdelijke plein neer gezet, die bevolkt werd met alle mogelijke belangrijke mensen uit heel Nederland en omstreken. De fanfare barstte los. Leusden bepaald bedrag zou moeten be talen. Geld. dat nodig was om al dat extra groen en de extra voor zieningen als zwembad en ten nisbaan te kunnen afbetalen Èn ter aflossing en rente van de één miljoen gulden, die was geleend nog voordat er ook maar één inwoner in Rozendaal was neer gestreken ONGENOEGEN EN WANTROUWEN Uit het interview in „Tien jaar Rozendaal" met burgemeester Schneider blijkt, dat hét allemaal zijn idee was geweest, die Groenstichting, ook al kunnen we ons nog heel goed herinne ren, dat de qrote animator toch De wijk Rozendaal: veel zwemmen in eigen bad i i De wijk Rozendaal: veel groen. moest iets bijzonders worden, de eerste grote aanzet voor de New Town Leusden. Het voorbeeld concept, dat het gemeentebe stuur van Leusden voor ogen had, was dat van de Engelse steden. Géén slaapstad van Amersfoort, maar een stad met een eigen identiteit, een eigen karakter compleet met alle voor zieningen die daar bij horen. Een stad met zo n 55 000 inwo ners moest het worden. Uit de toelichting op het stedebouw- kundige plan blijkt wel, hoezeer de gedachte van de gemeentebe sturen op hol waren geraakt: „De imposante uitbreiding van de ge meente Leusden zal worden uit gevoerd in drie fasen De ge was duidelijk geïmponeerd door dit opmerkelijke vlagvertoon. Potentiële kopers zwichtten voor de luxueuze reclame-brochures van de projektontwikkelaar, op gezet In samenwerking met het Haagse PR-bureau Frans Weg man. Een brochure, waarin de een schone belofte op de andere werd gestapeld, daartoe geïnspi reerd door de gemeentelijke wensdromen, aangemoedigd door de verbeeldingskracht van de heer Poot. Niet lang daarna werd de eer ste volwassen boom op Finn- mark geplant. Want het was ook iedereen duidelijk, dat zo'n prachtige wijk meteen fiks in het groen gezet moest worden Vol wassen groen liefst. En daarmee begon de ellende. Want de grote vraag was ook toen al wie moet dat allemaal gaan betalen? Het antwoord: de Groenstichting Ro zendaal. Met andere woorden: de bewoners zélf Het zou nog ettelijke jaren du ren, voordat de bewoners van Rozendaal er achter zouden ko men, wat die Groenstichting pre cies te betekenen had. Maar ze konden er niet onderuit: ieder een had keurig het koopkontrakt getekend, waarin onontkoom baar zwart op wit stond, dat iede re koper van een Eurowoning in de wijk Rozendaal tevens ver plicht lid was van de Groenstich ting en daarvoor jaarlijks een ningen onder leiding van de heer Poot (later door cynische Leus- denaren de despoot genoemd), pakte de zaken grootscheeps aan Het projekt Leusden werd het paradepaardje van Eurowo ningen èn van drs Poot Reclame via de televisie bracht landelijke bekendheid nadat minister Schut van Volksvesting de ma quette van het (grote) geheel had onthuld en de eerste betonnen segmenten in de weilanden wa ren geplant. De wijk Rozendaal meente Leusden is er van het begin af van uitgegaan, dat de New Town Leusden zodanig moet worden opgezet, dat de woningen, de groenvoorzienin gen, de wegen en de waterpartij en glansrijk de kritiek van de „nieuwe" Nederlanders uit het jaar 2000 moeten kunnen door staan." Men moet bepaald een dichterlijke geest in dienst heb ben gehad bij de gemeente om dergelijke bloemrijke taal neer te kunnen pennen. En bovendien De wijk Rozendaal: veel speelgelegenheden (door Bert Vos) LEUSDEN In het boekje „Rozendaal tien jaar", samenge steld door Rozendaler/journalist Max van Gijn is een uitgebreid hoofdstuk opgenomen met de uitslag van de onlangs gehouden enquête onder de bewoners van de wijk Rozendaal, door hard- nekkigen nog steeds „Eurowo ningen" genoemd als gevolg van de geslaagde commerciële In doctrinatie van drs Poots en zijn public relationbureau in het be gin van de jaren zeventig. De uitslag van de enquête is in zo verre interessant, dat een aar dige indruk kan worden verkre gen ten aanzien van het woonge not. Is de wijk Rozendaal in alle opzichten het woonparadijs ge worden, zoals werd voorzien, of zitten er toch negratleve kanten aan de opzet èn de uiteindelijke uitvoering. PARKEREN Laten we eens met een nega tieve kant beginnen. Het parke ren. Wat dachten de gemeente bestuurders, daartoe geïnspi reerd door de New Town Ge dachte, over het toekomstige parkeren van auto's in de wijk We citeren „Alle woningen be- vatien, op de begane grond, een garage, waarin één, desgewenst twee auto's onderdak kunnen vinden. Bovendien bevat elke woning nog parkeerruimte bui ten voor nog eens twee auto's. Indien in het jaar 2000 iedere ring van plein-indeling ten be hoeve van meer parkeerruimte, enkele parkeer-concentraties in het grote groen. Misschien dat we de heer Poot nog eens om advies kunnen vra gen Overigens behoren de andere genoemde nadelen niet tot de opvallende zaken van Rozendaal alléén Het zijn zaken, die ook in andere Leusdense wijken wor den aangetroffen, zoals misbruik van voetpaden, verlichting die vaak stuk is, vervuiling van de vijvers en overlast van honden en katten. Het ontbreken van een echte voortuin is echter wél typisch des Rozendaals. Hoewel het me ver baast, dat zo weinig wordt ge klaagd over de afschuwelijke betonnen bloembakken aan de pleinkant VERBOUWINGEN Er zijn weinig mogelijkheden voor echte verbouwingen in Ro zendaal. De meeste ondervraag den zouden graag een extra ver dieping op hun huis willen heb ben, maar het bestemmingsplan Rozendaal (en de daarbij beho rende voorschriften) voorziet daar echter niet in. Andere soor ten verbouwing die men graag zou willen zien: balkon over de volle breedte, de benedenpui aan de achterkant drie meter de tuin in, een kelder onder het huis, uitbreiden naast het huis (hoek- Nederlander boven de 18 jaar zijn eigen auto mocht bezitten, dan nog kennen de bewoners van deze drive-in-Eurowoningen geen parkeerproblemen." Een simpele tocht door de wijk leert ons, dat dit een toch wel erg naïeve illusie is geweest En toch is het nog geen 2000. Slechts 3% van de bewoners heeft geen auto, 60% heeft één auto en 37% van de bewoners bezit méér dan één auto. „Wij zijn dus een auto- rijke wijk", lezen we in het boekje en zo is het Sterker nog. In Rozendaal is er bijna geen plaats meer voor zonder overlast voor anderen. De meerderheid van de auto-bezitters parkeert de auto op het pleintje Dus niet in de gigantische garage, waar wel twee auto's in konden, ook niet voor hun deur. Dat er wat aan het moeizaam geworden parkeren gedaan moet worden, is voor de meerderheid wel zeker. Veel ad viezen gaan in de richting van dwang Andere oplossingen parkeergelegenheid bij de in gang van de pleinen, extra par keerplaatsen naast de kopgevels van de hoekwoningen, verande- Parkeren in de wijk Rozendaal is na tien jaar een ware kunst geworden. De plannenmakers dachten voldoende ruimte te hebben tot het jaar 2000. Een ernstige misrekening. De wijk Rozendaal veel fiets- en voetpaden woningen), balkons verbouwen tot serre en de garage verande ren in woonruimte Verder is er behoefte aan een fietsschuur, een carport vóór en meer tuin grond ten koste van het fiets/voetpad. Veel van die wen sen kunnen echter niet gereali seerd worden omdat het bestem mingsplan daarin niet voorziet De vraag van verschillende be woners: maak van de Groen stichting een echte vereniging van huiseigenaren, is wellicht zo gek nog niet. Het blijkt tenminste dat er op dat gebied nog veel werk aan de winkel is. Al was het alleen maar om te bekijken in hoeverre uitbreidingsmogelijk heden gerealiseerd kunnen wor den en om dèt te coördineren uit oogpunt van kostenbeheersing. PRIVACY In het algemeen is men tevre den over de privacy. 81 procent van de geënquêteerden vonden, dat er méér privacy was dan in wijken met normale bouw. 23 procent vindt, dat er méér ge luidshinder binnen te konstate ren is dan in andere woningen elders De geluidshinder buiten wordt door maar liefst 44 procent als minder dan elders be schouwd. VOORZIENINGEN De voorzieningen in de wijk, zwembad, tennisbaan, speel plaatsen en het vele groen, wor den door de meerderheid als het meest positieve van de wijk erva ren. Wat overigens niet betekent, dat er niets meer op het verlang lijstje staat: allerlei ontspan- ningsvormen dienen ruimte te krijgen, zoals crossen, rolschaat sen, sleeën, skateboard, vissen. Teveel om op te noemen, rij we nemen aan, dat de bewoiw van Rozendaal niet zoveel a'ei len wijken van hun mede-Uli denaren elders. II Tenslotte nog een cijferii procent van de Rozendalers)! In geval van brand I woning weer op dezelfde pli willen bouwen en tien pro< elders in de wijk. De meerdert is dus tevreden met Rozend de eerste echte nieuwbouw van Leusden na de introdu van de New Town. En dal li ondanks alle fouten die in verleden zijn gemaakt g gek resultaat. Over tien jaar len we alles opnieuw op eenr zetten, mits de Groensticft dan nog bestaat en bereid Is zo'n interessant boekwerkje'* realiseren als nu, in 1982,'F jaar nadat op de weilanden jc het oude Hamersveld de drc*- van Poot werd gerealiseerd.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 8