ML/RO reageert verdeeld p rapportage structuurplan „Centrumweg moet belangrijke doorgaande route worden" Oranjevereniging wil bevolking meer bij feesten betrekken leusder iksutsiSs jcrant Voorstel over stoplichten op komst Voorlopig programma 30 april en 5 mei vastgesteld Wethouder Wagenaar in werkgroep verkeer: „Wel belang stelling voor gebouwen van gemeente Leusder Krant1, Van Woudenberg: FOTO-KOPIE NODIG? 1NDERDAG 28 JANUARI 1982 plaatselijk nieuws .EUSDEN - De werkgroep mtelijke ordening van het usdense inspraakorgaan t CML, heeft maandag- ond verdeeld gereageerd de jongste rapportage in kader van de opstelling een structuurplan voor jemeente Leusden. Met me op de vraag in welke hting Leusden zich na vol- oilng van de Tweede Fase iu moeten ontwikkelen, kon werkgroep geen eens- idend antwoord geven. >irj aantal werkgroepsleden 'rzette zich tegen uitbrei- Cvan Leusden ten zuiden de Schoolsteegbosjes, fwijl andere dat juist de eest gewenste uitbrei- ngslokatie bleken te vin- in. ,C|l/IL RO behandelde maandag- |Kd het tweede tussentijds ver- igSn de gecombineerde fase drie vier van het structuurplan. Dat rslag verscheen begin vorige iiek en we besteedden er in de usder Krant van afgelopen don- -rdag en dinsdag uitvoerig aan- 'jt aan. Het verslag werd vorige dinsdag gepresenteerd in extra vergadering van de scommissie Openbare ten en Ruimtelijke Ordening, jijeenkomst. die ook werd bij- jond door het CML-lid Sjet ten .Die vergadering heb ik", al- isfen Berge,,met sti|gende ver- izlng gevolgd. Volgens mij is het nafhankelijk nieuwsblad >or de gemeente Leusden. trschijnt elke dinsdag en jnderdag. Verantwoordelijke redaktie: irt Vos larnix Kreijns (pi. verv.j daktie: rtien Engelkens spar van Loo. levering kopij en ad- rtenties: ior het dinsdagnum- ler tot uiterlijk maan- gmiddag 12.00 uur, Voor het donderdag- lummer tot uiterlijk voensdagmiddag 12.00 jur tedaktetie en admini- Itratie: Kantoor Leusder (rant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld 54,20 per jaar; 27,60 jer halfjaar; 14,05 per (wartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvan gen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op (het onze hoofdagent be zorging (dinsdag en don derdag tussen 18.30 en 19 30 uur), tel. 033- 10691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen et onze inspekteur be zorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. abestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde fo to's kunt u nabestellen jmet uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbeta ling van 5,- per exem plaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barne- ld, met duidelijke ver leiding van gewenste ito, aantal, nummer n krant, pagina waar op de foto werd ge plaatst. U kunt ook kon- tant betalen op ons kan toor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drié tot vier preken na betaling ont vangt u de gewenste fo to's thuis. bij het opstellen van een structuur plan de bedoeling om een beleids richting aan te geven, niet om be leid Ie maken Maar de raadsleden willen nu al beleid gaan maken Het CDA praat over aantallen te bou wen woningen, andere partijen zeggen nu al dat een deel van de Leusdense natuurlijke aanwas hier maar niet moet blijven wonen Ik vind dal een onaanvaardbare zaak. Een volgende gemeenteraad moet het beleid kunnen voeren dal dan nodig is Dat kan niet meer, als je nu al bepaalde zaken volkomen vastlegt", aldus ten Berge Ten aanzien van de richting van ver dere uitbreidingen van Leusden gaf Ten Berge de voorkeur aan het ge bied ten zuiden van de School steegbosjes, wanneer 't Ruige Veil bebouwd is. KNOPPEN De heer D Verbeek bleek ook van mening, dat je niet zomaar le gen Leusdenaren in de toekomst kunt zeggen, ga maar egens an ders wonen. Verbeek .Ze ker boerenkinderen zouden hier toch moeten kunnen blijven wonen Je kunt niet eerst van boeren hun land afnemen om woningen Ie bou wen en dan tegen hun kinderen zeggen, dat er voor hen geen plaats is". Verbeek deed geen dui delijke uitspraak over lokaties. waar volgens hem het beste uit breiding van Leusden kan plaats vinden. De heer Van de Salm, evenals Verbeek agrariër, deed dat wel. Van de Salm sprak zijn voorkeur uit voor bebouwing van 'I Vliet, de Pon-driehoek en uitbreiding binnen de bestaande bebouwing van Leusden-centrum Van de Salm: ,,lk ben legen uitbreiding in het zuiden. De Schoolsteegbosjes gaan helemaal naar de knoppen, wanneer je ten zuiden daarvan gaat bouwen." Ook de heer Spaans uitte be zwaren tegen uitbreiding ten zuiden van de Schoolsteegbosies. Enerzijds omdat ook hij aantasting van dat natuurgebied vreest, an derzijds omdat hij door de aanwe zigheid van de bosjes een „gesple ten stad" ziet ontstaan. Spaans achtte woningbouw in het noorden en noord-oosten van Leusden meer aanvaardbaar, terwijl hij ook nog eens de aandacht vestigde op de Pon-driehoek „Misschien dat woningbouw daar ook wat kan doen tegen de vergrijzing van Leusden-Zuid". De heer Baars beperkte zich tot de opmerking, dat zijns inziens niet gebouwd moet worden aan de overzijde van het Valleikanaal „De alstand tol de bestaande bouw wordt dan te groot" aldus Baars De heer Klomp verweet de me dewerkers van het adviesburo Arn hem eerder gedane suggesties vanuit het CML onvoldoende in de rapportage verwerkt te hebben In zijn ogen stevent het adviesburo veel te duidelijk op het zuiden al. een lokatie die Klomp niet ziet zit ten „dat betekent insluiting van de Schoolsteegbosjes en dat is het einde van dat natuurgebied" Klomp sprak zich uit voor uitbrei ding in noordelijke richting, terwijl ook lokaties als bij de Maanweg en lussen Groene Zoom en Heiligen- bergerweg voor hem nog niet uit beeld verdwenen ziin Mevrouw Terwindt, voorzitter van de werkgroep RO, bleek van standpunt veranderd. „Aanvan kelijk dacht ik dat het noorden de meest gewenste richting was, maar ik zie nu toch het gevaar, dat daar een tweede Leusden- Zuid zou ontstaan. In deze rap portage is mij duidelijk gewor den dat het gebied 't Vliet en ver der noordelijk gelegen lokaties toch niet geschikt zijn voor wo ningbouw. Daarom denk ik, dat toch het gebied rond de Lange- steeg de beste lokatie is. De bos jes moeten goed afgeschermd worden, het waterpeil in stand gehouden worden. Dan ben ik er voor om na 't Ruige Velt het ge bied ten zuiden van de School steegbosjes te bebouwen," al dus mevrouw Terwindt. JJ Dit stuk van de Hamersveldseweg bi/ de Hamershof zal als het aan wethouder Wagenaar ligt, zo blijven als het is VRACHTWAGEN EN AUTO BOTSTEN LEUSDEN - Op de Bavoortseweg zijn dinsdag een vrachtwagen en een auto met elkaar in botsing gekomen Beide automobielen werden beschadigd. De heer C uit Nijkerk reed met zijn vrachtwagen richting Leusden zuid, nam de bocht te krap en knalde tegen de auto van de heerR uit Hoevelaken. Beide partijen werden het niet eens over wie nu eigenlijk de veroorzaker van de aanrijding was. De rechter zal nu moeten bepalen wie voor de schade aansprakelijk is. (Van één onzer verslagge vers) LEUSDEN - Wethouder Jan Wagenaar is er een fel voor stander van dat de Centrum- weg in Leusden in de toekomst een belangrijke doorgaande weg wordt En dus geen ge deeltelijke wijkontsluitingsweg zoals raadgevend ingenieurs bureau DEV in de tweede deel- nota van het Verkeersplan naar voren brengt. Dit liet de wethouder maan dagavond bij de tweede behan delingsronde van het Verkeers plan in de werkgroep verkeers- aangelegenheden krachtig we ten. „Als de Centrumweg tussen de Groene Zoom en Hamersveld seweg een wijkontsluitingsweg wordt, zal veel sluipverkeer naar de Hamershof en Leusden-zuid er gebruik van gaan maken. Want de mensen zijn niet zo, dat zij keurig over de hoofdwegen dpor Leusden rijden. De mensen zoeken de kortste weg."' aldus wethouder Wagenaar. De bij de vergadering van de werkgroep aanwezige DHV'er Van Dijk waarschuwde ervoor, dat de Centrumweg in de hoedanigheid van doorgaande weg in de toe komst in conflict komt met de in- en uitgangen van wijken als Claeve- renblad, Wildenburg en Groenhou ten en lastige aansluitingen zal ge ven op de Groene Zoom en Ha mersveldseweg „Dan is het vrijwel zeker, dat op de Centrumweg een soortgelijke situatie ontstaat als op de Noorderinslag, want het plaat sen van stoplichten zal dan perti nent nodig zijn," aldus de heer Van Dijk De werkgroep kapte dit punt af door de opmerking, dat de functie van de Centrumweg dan bekend moet worden wanneer meer be kend is over de groei van Leusden Als die uitbreiding naar het zuiden geschiedt, zal de Centrumweg wel licht een zwaardere functie moeten krijgen dan wanneer Leusden naar het noorden gaat uitbreiden FABELTJE Bij de behandeling van de twee de deelnota van het Verkeersplan kwam ook nog de Hamersveldse weg (het stuk bij de Hamershof) ter sprake Wethouder Wagenaar vroeg zich hardop af hoe het fabel tje dat dit gedeelte van deze weg werd afgesloten in de wereld is ge komen. „Daar is nog helemaal geen sprake van. DHV stelt voor om tegengesteld éénrichtingsver keer in te voeren op de Hamers veldseweg, maar daar zie ik niets in," aldus deze VVD-wethouder Volgens hem kan eén dergelijke verkeersmaatregel niet worden verantwoord tegenover de bewo ners aan die weg en tegenover de Hamershof Wagenaar: „Tegenge steld eenrichtingsverkeer is ten be hoeve van de fietsers. Ik vind ech ter dat we zo'n fietsroute niet boven de Hamershof moeten stellen Het accent moet op dit winkelcentrum liggen Daar zitten mensen die geld willen verdienen Dan moet je er niet voor zorgen dat het winkelcen trum voor auto's moeilijk bereik baar wordt." Werkgroeplid Harm Offereins zei te vinden, dat de Hamersveldse weg voorlopig niet veranderd moet worden „Voor je plezier rijdt men niet over die weg, want die is al onaantrekkelijk voor het verkeer genoeg," aldus Offereins. Afge sproken werd om de Hamersveld seweg onder handen te nemen wanneer er zich ernstige proble men gaan voordoen. INSPRAAK De werkgroep verkeersaangele- genheden kwam eerder op 12 ja nuari bijeen om het tweede deel van het Verkeersplan Leusden, de nota Planvorming, te bespreken Toen kon echter de werkgroep niet in één keer deze nota doorworste len Vandaar dat afgelopen maan dag een tweede ronde plaatsvond Op 12 januari werden de vier wens- structuren in het Verkeersplan (voor het voetgangersverkeer, het fiets- en bromfietsverkeer, het openbaar vervoer en het autover keer) behandeld. Wensstructuren die er in feite voor moeten zorgen, dat het autoverkeer in het centrum grotendeels wordt geweerd en dat daar betere voorzieningen voor voetgangers, fietsers en bromfiet sers komen. De werkgroep heeft dat uitgangspunt in principe onder streept. Het uiteindelijke verkeersplan zal in april van dit jaar aan de gemeenteraad ter goedkeuring worden voorgelegd. Voor die tijd zullen er voor de Leusdenaren nog inspraakomgelijkheden zijn op het ontwerp-Verkeersplan. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Er bestaat wel de gelijk belangstelling bij kopers voor de gemeentelijke panden. Wethouder Gijs van Wouden berg heeft dat gisteravond in zijn reactie op de algemene be schouwingen van de raad ge zegd. Eerder deze maand ver klaarde zijn collega van finan ciën, Jan Mandemaker, dat er nog weinig koperspubliek op de zes gemeentelijke gebouwen is afgekomen. De verkoop van deze panden moet circa 3,5 miljoen gulden op brengen die al in de kostendekking van het nieuwe, nog in aanbouw zijnde, gemeentehuis zijn opgeno men. Omdat er belangstelling be staat voor de gemeentelijke gebou wen, zal er verder worden gegaan met het maken van plannen voor de bestemming van de kelder van het nieuwe stadhuis. Harm Offe reins had hierover in zijn begro tingsbeschouwingen vragen ge steld. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De gemeenteraad kan binnenkort een voorstel van het college van b. en w. ten aan zien van de verkeerslichten in Leusden verwachten. Daarin zul len de tijden waarop de verkeers lichtinstallaties functioneren aan de orde gesteld worden. Bo vendien komt de vraag aan de orde, of bepaalde stoplichten niet afgeschaft zouden kunnen worden. Dat heeft wethouder Jan Wage naar (VVD) woensdagavond tij dens de eerste ronde van de begro tingsbehandeling gezegd. De wet houder richtte zich daarmee min of meer tot zijn eigen fractie, die over dit onderwerp het indienen van een initiatiefvoorstel had aangekon digd Niet nodig, aldus Wagenaar, het college komt zelf met een voor stel. Overigens liet de wethouder blijken dat het nemen van een be sluit over dit onderwerp niet een voudig zal zijn Wagenaar „Het blijft natuurlijk zo, dat een regeling met verkeerslichten de meest ze kere weg is Maar we moeten er in de raad maar eens over filosofe ren." sLEUSDER KRANT is een gave van de BDU-kranten- ^mbinatie te Barneveld. (Van eén onzer medewerkers) LEUSDEN - Als het aan het be stuur van de Leusdense Oranje vereniging ligt, wordt de plaatse lijke bevolking meer dan vooreer bij de feestelijkheden rond ko ninginnedag en bevrijdingsdag betrokken. Alhoewel het pro gramma nog niet tot in details vast staat en er nog van alles kan veranderen, is nu al duidelijk dat de viering van beide dagen an ders zal verlopen als voorgaan de jaren. Het zal de liefhebbers van autocrossen teleurstellen dat het naar alle waarschijnlijk heid niet mogelijk is dit jaar weer een autocross op koninginne dag te organiseren. Een geschikt terrein lijkt, mede door de snelle uitbreiding van Leusden, nauwe lijks meer te vinden. Tijdens de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de oranje vereniging, welke maandagavond in het jongerencentrum „De Til werd gehouden waren meer leden dan vorig jaar op komen dagen Vo rig jaar zat voorzitter G. v.d. Hengel alleen met zijn bestuursleden rond de tafel Nu hadden zes van de ruim 500 leden de moeite genomen om de jaarlijkse vergadering bij te wonen. Een terugblik op het vorig jaar mag tijdens een jaarvergade ring niet ontbreken Financieel ge zien is het jaar 1981 voor de oranje vereniging niet geheel succesvol verlopen. De penningmeester moest vaststellen dat het jaar was afgesloten met een verlies van ruim drieduizend gulden Toch nog altijd beter dan het jaar ervoor toen er 15 000- tekort was Gelukkig voor de oranjevereniging heeft men de beschikking over een re servepotje waaruit ook dit jaar het verlies kon worden bijgepast De geringe belangstelling voor een aantal activiteiten en de onver wacht hoge huur van de „feesttent" hadden naar de mening van de penningmeester tot het verlies ge leid. DE KORF Als het aan het bestuur van de oranjevereniging ligt, wordt het ac- tiviteitencentrum „De Korf' dit jaar het middelpunt van de festiviteiten Niet alleen spaart men een fors be drag uit omdat men geen grote tent hoeft te huren, men rekent er op dat „De Korf" voor de bevolking aan trekkelijker is om naar toe te ko men De ervaring heeft geleerd dat een oranjebal in een tent nu een maal nauwelijks bezoekers trekt, in de feestzaal van het activiteiten- centrum zou dat wel eens anders kunnen liggen Hei feit dat bevrijdingsdag dit jaar voor de meeste Nederlanders een vrije dag zal zijn, betekent voor de oranjevereniging extra werk Men is van mening dat als de over heid meer nadruk legt op de viering van de vijfde mei, men plaatselijk zeker niet achter kan blijven. PROGRAMMA Het voorlopige programma is voor wat betreft het bestuur van de oranjevereniging rond. Het uitwer ken van de details en het vinden van voldoende medewerkers om de activiteiten te begeleiden zal echter nog wel wat tijd vergen Een aantal traditionele zaken heeft men in het programma laten staan Op de avond voor koninginnedag or ganiseert men in Leusden-Zuid weer een lampion-optocht voor de kinderen. Men wil er naar streven om in deze Leusdense woonwijk meer te doen, de bewoners van Zuid zullen dan echter zelf ook in actie moeten komen. De reveille op koninginnedag is niet meer weg te denken, 's Mor gens vroeg zullen ook nu weer hon derden kinderen met lawaaima kende voorwerpen de straat op gaan om de ouderen duidelijk te maken dat er iets bijzonders aan de hand is Uitslapen op de vrije dag is er ook dit iaar niet bu Na een kin deroptocht en een zanghulde op het plein voor het gemeentehuis zullen in de omgeving van „De Korf' volksspelen starten Men denkt daarbij aan een „levend gan zenbord'ringsteken, touwtrekken, enzovoort Kortom, ledereeen moet tijdens de volksspelen aan bod kunnen komen. Voor de kinde ren zullen er op koninginnedag te vens voorstellingen in „De Korf' gegeven worden De ouderen kun nen 's avonds in het activiteiten centrum terecht voor een dansje Een tractatie voor de kinderen is er dit jaar niet meer bij Op het feit dat de oranjevereniging elk jaar de kinderen van de kleuter- en lagere scholen verrast met een pakketje snoep is vorig jaar door een aantal ouders afwijzend gereageerd „Het schijnt een grote zonde te zijn om de kinderen wat lekkers te geven" aldus voorzitter G. v d. Hengel, die er overigens direct aan toevoegde dat de kinderen niet vergeten zul len worden Men streeft er naar om de jeugd een blijvende herinnering te geven AUTOCROSS De oranjevereniging raadt ieder een aan om vooral nog geen oude auto te kopen met de bedoeling aan de autocross in Leusden mee te doen. Het blijkt erg moeilijk te zijn een terreintje te vinden waarop de cross verreden kan worden Alleen als nog op tijd een geschikt terrein gevonden kan worden kan er een autocross op touw gezet worden Men heeft een terrein van onge veer 3 hectare nodig. Van een agrariër is niet te verwachten dat hij een terrein beschikbaar stelt, de schade op zijn weiland zal ver bo ven de 6000,- liggen als hij de crossers en toeschouwers toelaat zo meent de heer Van de Hengel. BEVRIJDINGSDAG Op 5 mei zal er in de morgenuren door de oranjevereniging iets wor den georganiseerd voor de oudere Leusdenaren. Ook de kleuters zul len op deze dag aan bod komen als er voor hen op koninginnedag niets behoorlijks te doen is geweest De oudere jeugd kan 's middags mee doen aan een fietscross, die ge houden zal worden op de dan aan gelegde crossbaan rond de lijs- baan Ook het kijken naar de fiets- crossers zal een aardige tijdpasse ring zijn. avond van de vijfde mei zullen weer negen Leusdense ploegen kunnen meedoen aan het spektakel, dat dit jaar plaats zal vinden op één van de parkeerterreinen van de Hamers hof. Verenigingen en/of buurten kunnen zich tot uiterlijk 20 februari opgeven bij J. Boersen, Beerzewijk 9 in Leusden, telefoon 942738. Te lang wachten met aanmelden kan betekenen dat niet meegedaan kan worden. De eerste negen aanmel dingen zullen gehonoreerd wor den Na de zeskamp kan iedereen terecht in „De Korf" waar voor le vende muziek gezorgd zal worden KERMIS Op 5 mei gaat in Leusden ook weer een kermis van start, die zal blijven staan tot zaterdag 8 mei. Over een aardige afsluiting van de feestweek wordt nog gedacht door het bestuur van de oranje vereniging. In ieder geval staat vast dat er op vrijdagavond ze ven mei een grote disco-avond voor de jeugd in het activiteiten centrum zal plaatsvinden. ZESKAMP Zoals de laatste jaren gebruike lijk is, zal er ook dit jaar weer een zeskamp gehouden worden, welke onder leiding zal staan van een aantal mensen die ook bij het T.V. gebeuren betrokken zijn. Op de Rozendaallaan 9 Leusden-C. De O V L. in vergadering bijeen

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3