Procedure hanteren, waarbij de raad alle aspecten en risico's af kan wegen" „Nu zijn de andere kernen aan de beurt" „Van subsidiebeleid is in Leusden geen sprake" SE DEMOCRATEN '66 EN DE BESLUITVORMING GEMEENTEBELANGEN EN DE ACCOMMODATIES GPV/SGP EN DE LEEFBAARHEID DERDAG 28 JANUARI 1982 i— gemeenteraad van één onzer verslagge- LEUSDEN - De beslultvor- ningsprocedure kan In ver- «billende opzichten veel >eter. Dat Is de rode draad lie door de algemene be- ichouwlngen van D'66 lo- jen ten aanzien van de ge- neentebegrotlng 1982. gaast een zinvolle opstelling ran de voorbereiders van ie- Jer voorstel aan de raad, rlndt de fraktie van D'66 het «sentleel. dat alle Informa- ;le vooral tijdig wordt ver- ichaft om overleg met de ichterban zinvol te maken. Jat dit in het afgelopen jaar ilet altijd het geval is ge veest, blijkt uit het feit, dat Ie fraktie van de Democra- en zich ietwat nijdig uitlaat >ver de gevolgde procedure nzake de verkoop van ■buwgrond ten behoeve van >00 woningen in Wilden- jurg-Claeverenblad aan het bouwbedrijf Bredero. „Het söllege heeft dit miljoenen- (Ontrakt in een, naar de me ling vên onze fraktie, te snelle besluitvormingspro- eedure naar de raad ge bracht'zo zegt woordvoer der Rinze Bloemhof. Vol gens de fraktie was er vrijwel geen gelegenheid om het voorstel grondig te bestude ren. „Het contract met Bre dero werd de raad toegezon den op 29 december en op 5 januari moest de raad beslis sen." D'66 dringt er met klem op aan om juist voor dit soort besluiten een proce dure te hanteren, waarbij de raad alle aspecten en risi co's goed kan afwegen. GEMEENTEWERKEN D'66 is het niet eens met het college ten aanzien van het plegen van investeringen zo dat de te besteden uren van de dienst Gemeentewerken toe geschreven kunnen worden aan de kapitaaldienst De De mocraten zijn van mening, dat er alléén investeringen ge pleegd mogen worden als het belang van de gemeenschap dat vraagt „Als de dienst Ge meentewerken met een over capaciteit gekonfronteerd wordt, dan zijn er andere maat regelen nodig", vindt D'66 en noemt er een paar. Werk zaamheden die nu door de ex terne bureau s uitgevoerd wor den, kunnen door de eigen dienst verricht worden Verder dient er gezocht te worden naar volwaardig vervangend werk binnen het totale ambtelijke apparaat en in het uiterste ge val dient een aanpassing van het personeelsbestand plaats te vinden. Wat dat betreft ziet D'66 graag een nota tegemoet, waarin met name aandacht wordt geschonken aan de mo gelijkheden tot omscholing van ambtenaren. INSPRAAK Inspraak staat hoog in het vaandel van D'66 geschreven. „Al jaren vragen wij om een inspraakverordening," aldus de heer Bloemhof. 19bl0 „Een eerste aanzet wordt nu binnenkort gerealiseerd met het gereed komen van een in spraak-inventarisatie, maar de fraktie hoopt, dat de raad niet zal wachten op een wet op de inspraak alvorens zij een in spraakverordening voor de ge meente Leusden vaststelt." D'66 dringt er op aan dat de door het college ingestelde ad viesorganen op een dusdanig tijdstip worden geraadpleegd, dat de uitgebrachte adviezen van invloed kunnen zijn op de besluitvorming. Over het be sloten vergaderen van raad en commissies zegt D'66 de argumenten hiervoor zeer kri tisch te zullen toetsen. Beperking van de taak van Bureau Voorlichting zoals het college zich dat voor stelt, acht D'66 onjuist. Er zijn volgens de fraktie méér voorlichtende taken dan dat op het gebied van structuur- en verkeersplan en tweede fase alléén. Ook de ontwik keling van het sociaal-cultu reel plan, het onderwijs het onderhoud van openbaar groen e.d. dienen de volledi ge aandacht te krijgen, vindt de fraktie van D'66. D'66 Miljoenencontract Claeverenblad Wildenburg te snel naar de raad gebracht Op de foto is de verrichting van grondboringen in dat gebied te zien WERKGELEGENHEID, WONINGBOUW Ondersteuning van het mid den- en kleinbedrijf in de ge meente Leusden - voor zover het in het vermogen van de ge meentelijke overheid ligt - dient voorop te staan. D'66 waarschuwt het college er voor om nieuwe ondernemingen, die zich hier willen vestigen, beloftes te doen, die als ge meente niet waargemaakt kunnen worden. De mening ten aanzien van het structuurplan werd door D'66 in een eerdere nota al kenbaar gemaakt (bouwen naar het noorden en minder hectares gebruiken, niet ver der gaan met het structuur plan). In de algemene be schouwingen gaat de fraktie hier niet verder op in Leegstand dient te worden voorkomen, is een belangrijk credo van D'66 en zij is het dan ook volstrekt oneens met de opmerking van het college, dat voortgang vooral van belang is voor het sluitend houden van de exploitatie-opzet van hetge- meentelijke grondbedrijf. D'66 wenst alleen woning bouw te realiseren op grond van de behoefte voor de be woners van Leusden en de regio, alles passend binnen de VVT en de regionale VVT. De fraktie wil de konsekwen- tie van die opstelling met be trekking tot de exploitatie van het grondbedrijf graag vernemen van het gemeen tebestuur. ONDERWIJS-WELZIJN Naast lof voor de wijze waar op de boerderij het Claeveren blad en de onderwijsnota in de raad zijn behandeld, heeft D'66 kritiek ten aanzien van de exploitatie-opzet van De Korf en De Inslag „Het college heeft zich daarbij bij laten staan door externe adviseurs. Heel duidelijk is gebleken, dat die adviezen onjuist zijn ge weest." stelt zij vast „De raad is ook voorzien van ondeugde lijke informatie" Wat betreft de gemeentelij ke accommodaties wenst D'66 een wat zij noemt „eensduidig beleid" Een niet bestaand woord, waarmee de fraktie wil aangeven, dat voor alle ge meentelijke accommodaties hetzelfde zai moeten gelden. D'66 verwacht dan ook, dat de Geut en ook de Woelige Hoek na de verbouwing geëxploi teerd gaan worden door SOC- CLE Omdat dit op zich onvol doende is, wenst en verwacht D'66 ook een heroverweging van het huur- en exploitatiebe- leid van SOCCLE. De jeugd van Leusden-Zuid, onderge bracht in de Stichting „Juid" i o dient ook ruimte te krijgen in De Woelige Hoek, stelt D'66 voor Zij besluit haar algemene beschouwingen met het uit spreken van de wens dat „een open en voor iedereen doorzichtiger besluitvor ming bij zal dragen tot een nog grotere betrokkenheid van de burger bij het raads- gebeuren." yy -l - i IS V.; I.W Ibk.. (van een onzer verslagge vers) LEUSDEN - „Verheugd zijn wij dat in Leusden-centrum enkele grote aktiviteitencen- tra tot stand zijn gekomen, zoals de Korf, de Inslag en de ijsbaan. Wel gaan wij er echter van uit, dat nu de an dere kernen aan de beurt zijn.'' Het bovenstaande citaat mag een typerende zin heten uit de bijdrage van Gemeen tebelangen aan de algemene beschouwingen naar aanlei ding van de ontwerp-begro- tlng 1982. In zijn algemene beschouwingen heeft Ge meentebelangen-woord voerder Herman Baaiman gisteravond uitvoerig ge pleit voor meer aandacht voor de kernen Achterveld, Stoutenburg en Leusden- Zuid. Vooral Achterveld werd in het verhaal van Ge meentebelangen veel ge noemd, en Baaiman schroomde niet om er ge wag van te maken dat die kern als een achtergebleven gebied behandeld zou zijn. „Hoe lang", zo vroeg Ge meentebelangen zich af ten aanzien van het gemeentelijk accommodatiebeleid. „wacht Leusden-Zuid al niet op een jongerencentrum? Over een centrum in Stoutenburg is nog nooit gesproken, daar wonen ook jongeren. In Achterveld is weliswaar op sportgebied, vooral wat voetbalvelden en tennisbanen en toebehoren betreft, veel gedaan Maar er zijn nog wensen ook, reeds vastgelegd in het sociaal-cul tureel plan. Onze fractie blijft streven naar realisering van een zwembad in Achterveld en daar zijn we nu al jaren mee bezig en omdat wij daar al jaren mee bezig zijn, is men in Achterveld ook nog uit zijn jasje van de gymzaal gegroeid, zodat er nu nog een wens bijgekomen is, namelijk een „jumbohal" Altijd werd er maar gezegd „Dat is voor Achterveld niet haalbaar' „Laat Achterveld eerst zelf maar eens geld op tafel leg gen" „De exploitatie is niet kostendekkend Deze kreten willen onze fractie en Achter veld niet meer horen In Leus den-centrum zijn zwembad, De Korf en de Inslag wel ge realiseerd. doch werken met gigantische exploitatietekor ten. Dit is ook niet bepaald kos tendekkend te noemen Wat dat betreft is Achterveld als een achtergebleven gebied behandeld. Maar het is nog niet te laat. In Achterveld be hoeft een zwembad of een jumbohal niet in acht maanden tijds gereed te zijn, dat mag best iets langer duren", aldus de fractie van Gemeentebe langen. SCHANDE Ook waar het om de woning bouw gaat, maakte Herman Baaiman een aantal kritische opmerkingen ten aanzien van Achterveld „Gelukkig", aldus Baaiman tot het college, „be gint het er op te lijken, dat de woningbouw in Achterveld ook eindelijk van de grond gaat ko men Het bouwrijpmaken is voor een groot deel gereed, maar wij zien nog steeds met spanning uit naar de eerste spa die voor de bouw van de woningen in de grond gezet gaat worden. Ook aan de bouw van woning wetwoningen in Achterveld hebt u „gedacht" Wij zeggen uitdrukkelijk „gedacht", want er is over de woningbouw in Achterveld al zo veel gedacht, maar nog niets van terecht ge komen Wat de oorzaken van de stagnatie allemaal zijn ge weest, dat is nu niet terzake, maar er was maar éen woord voor in de volksmond en dat was schande' Opvallend is ook de hoeveel heid aandacht, die Gemeente belangen schonk aan de werk gelegenheid in Leusden Vol gens de woordvoerder zou Leusden best eens een wat ak- tiever werkgelegenheidsbeleid mogen voeren. De notitie van de Kamer van Koophandel „Eemland, werkloos toezien" heeft dan wel gereèulteerd in het aanstellen van een ambte naar bedrijfscontacten Maar die notitie bevatte nog veel meer aanbevelingen, die vol gens Gemeentebelangen niet door het college zijn opgepakt „Helaas", aldus Baaiman, „moeten wij vaststellen, dat het althans ons niet duidelijk is, welk werkgelegenheidsbeleid het college thans voor ogen staat." KNELPUNTEN Waar Gemeentebelangen op andere onderdelen van de aanbiedingsbrief van het colle ge in ging, werd dat vaak toe gespitst op situaties in Achter Gemeentebelangen:Veel aandacht voor Achterveldse zaken zo als verbetering van de Schoonderbekerweg veld, Stoutenburg en Leusden- Zuid. Zo maakte Baaiman bij het onderwerp „Verkeer" niet alleen een opmerking over de wenselijkheid van aansluiting van Leusden op de Rijksweg 28, hij vroeg ook aandacht voor de uitzonderlijk slechte kwali teit van een deel van het weg dek van de Schoonderbeker weg in Achterveld. Dat stukt weg ligt weliswaar in de ge meente Barneveld, maar het college zou dan maar eens bij de buurgemeente er op moe ten aandringen, dat daar snel wat aan gedaan wordt. Ook met het verkeersplan kwam Baaiman in Achterveld terecht Hij zei er gelukkig mee te zijn. dat dat plan er aan komt, maar dan moeten ook meteen wel de knooppunten in Achterveld er in meegenomen worden. Die zouden niet op de lange baan geschoven mogen worden. „Er zijn," aldus Ge meentebelangen, „in Achter veld knelpunten bij. die al lang opgelost hadden kunnen zijn, zonder dat er sprake van een verkeersplan zou zijn ge weest." Bij het onderwerp „Sport" be perkte Gemeentebelangen zich tot de situatie rond de Schietvereniging Leusden Nog steeds heeft de SVL geen eigen accommodatie, wat Ge meentebelangen voor een ver eniging met 200 leden en een lange geschiedenis toch wel een treurige zaak vindt. Baai man vroeg het college of er niet ergens in Leusden een be staand pand te vinden zou zijn, waarin - zonder dat overlast wordt veroorzaakt - enkele schietbanen aan te leggen zijn. Met het rouwcentrum, tenslot te. kwam Baaiman weer in Achterveld terecht In de aan biedingsbrief had het college laten weten, dat er een grote financiële inspanning door de gemeente gepleegd zou moe ten worden om in Leusden- centrum een rouwcentrum te krijgen Dat zit er dus niet in, aldus het college Maar volgens Baai man zou er een alternatief zijn: Achterveld. De Gemeentebe langen-woordvoerder vroeg het college in ieder geval parti culiere initiatieven in deze rich ting te willen steunen, (Van één onzer verslagge vers) LEUSDEN - De kritiek die Harm Offereins van de GPV/ SGP-fractie in zijn algemene beschouwingen heeft laten horen, is er volgens hem op gericht dat Leusden door de gemeente leefbaar wordt ge houden. „Daarvoor is het nodig, dat wij ook een ver standig en voorzichtig be leid voeren. In de aanbie dingsnota bij de begroting '82 mis ik namelijk een stuk je nuchtere zakelijkheid," al dus Harm Offereins. In zijn beschouwingen haalt dit raadslid bijvoorbeeld uit naar de plannen voor kleine woningen „Dat er behoefte is aan deze woningen staat bui ten kijf Daarom is het goed. dat u ook op dat gebied plan nen heeft ontwikkeld U dient er echter wel voor te waken, dat dergelijke plannen niet lei den tot hobby's waarbij uitein delijk het woon- en leefklimaat terugloopt tot iets dat in de vakantie misschien leuk is, maar in de rest van het jaar zeker niet," aldus Harm Offe reins Hij doelt wellicht op de plannen voor 61 kleine houten woningen in Leusden Hij vindt overigens, dat ook grotere ge zinnen in Leusden een betaal bare woning moeten kunnen vinden. Voor een goede ontwikke ling van Leusden is het vol gens de GPV er ook wenselijk dat er voldoende woningwet woningen worden gebouwd. „Mijn fraktie verwacht dat het college alles zal doen om de samenwerking met de Wo ningstichting Leusden harmo nieus te doen verlopen. Bij dui delijke erkenning van ieders verantwoordelijkheid moet het mogelijk zijn om organisatori sche of in de menselijke ver houdingen liggende drempels weg te nemen", meent raads lid Offereins FINANCIËN Offereins „Dat er bezuinigd moest worden was voor ieder een duidelijk vorig jaar We gaan dor hout kappen, werd de leus. Of alles wat nu aan bezui nigingen is voorgedragen on der deze leus valt. betwijfel ik en ik ben zeker dat de plant soenendienst aan mijn zijde te vinden is Bstuurlijk is de geko zen methode om te bezuinigen een zeer goede geweest De vraag in hoeverre de open baarheid in de besluitvorming geweld is aangedaan, laat ik graag ter beantwoording aan erkende insprekers over" PERSONEELSBELEID Volgens de GPV/SGP-frac- tie moet de gemeente oppas sen dat bij een matiging in de loonkostensfeer van de amb tenaren geen roofbouw wordt gepleegd op deze mensen. In de aanbiedingsnota zeggen b. en w dat vacatures niet zonder meer moeten worden opge vuld „Roofbouw plegen is mo reel onverantwoord en is bo vendien niet vol te houden Mijn fraktie spreekt de hoop uit dat het college, zonodig in overleg met de raad, nieuw te starten werkzaamheden naar een latere datum verschuift, als anders het gewone werk van de ambtenaren in gevaar komt," aldus Offereins. Als het niet anders mogelijk is, heeft hij voor het college een tip neem tijdelijke krachten in dienst. STRUCTUURPLAN Bij de fraktie van GPV/SGP vraagt men zich af of het wel zin heeft om na de gedane beleidskeuzen over de groei van Leusden na 1985 met het structuurplan verder te gaan tot een definitieve vaststel ling. Offereins: „Dat kost ons nog eens drie ton. We zullen dan een structuurplan hebben, waarvan de eerste delen al in de bestemmings plan-fase verkeren - 't Ruige Velt en misschien ook 't Vliet - terwijl voor de volgende delen het structuurplan zo flexibel dient te zijn om in te spelen op nieuwe ontwikke lingen, dat een ongestoorde bestemmingsplanprocedu re in de resterende planpe riode nauwelijks denkbaar is". Wat de verdere ontwikke- GPV'SGP ..Voor een goede ontwikkeling van Leusden moeten er voldoende woningwetwoningen worden gebouwd Op de foto de nieuwe huurwoningen in Zwanenburg ling van Leusden betreft, is het volgens Harm Offereins nodig dat binnenkort een be spreking wordt gehouden over de tot nu toe niet benut te reserveringen voor „bij zondere doeleinden „Ik denk hierbij onder andere aan de toekomst van H-2 (de grote tijdelijke parkeerplaats aan de zuidkant van de Ha mershof, red.) en de gereser veerde grond voor verdub beling van wegen en de bouw van een middelbare school. Het lijkt mij niet ver antwoord deze dure grond onbeperkt braak te laten lig gen," aldus het raadslid. POSTWEG De GPV/SGP-fractie vindt, dat de verbetering van de Postweg niet voor de helft moet worden gedaan. „Dat is geen oplossing maar een zoet houdertje. Ik veronderstel dat het grotendeels dezelfde ge bruikers zijn, die zowel het ene als het andere deel gebruiken ACCOMMODATIES De fraxiie vindt het onver antwoord om dure plannen te gaan maken voor de invulling van de kelder van het nieuwe gemeentehuis zolang de oude gemeentelijke gebouwen nog niet zijn verkocht. Bij de bouw van het nieuwe stadhuis is men ervan uitgegaan dat een gedeelte van de kosten gedekt moet worden door de verkoop opbrengst van de oude gebou- SUBSIDIEBELEID Harm Offereins constateert dat er in Leusden van een sub sidiebeleid geen sprake is, ten zij het beleid er in hoofdzaak is op gericht rijksbijdragen los te peuteren. „De opmerking van het college in de aanbiedings nota om het subsidiebeleid aan te passen heeft ons dan ook verbaasd", aldus Offe- reins. HUISVESTING Tenslotte van de GPV/ SGP-fractie nog iets over huisvestingsbeleid. Hoewel deze fractie niet twijfelt aan de zorgvuldigheid waarmee de commissie woningverde ling haar werk doet, vraagt ze zich af of de probleemge vallen (gescheiden of In geldnood verkerende men sen. red.) niet worden voor getrokken.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5