I touwtrekken om tennisbanen ip het Valleisportpark Baghwandiscipel vindt zichzelf geen dwaas Notitie welzijnsbeleid woonwagen-bewoners: aandringen en afwachten GS nemen stelling tegen uitbreiding oefenterrein teusJerlé PORTSTICHTING EN COLLEGE ZIJN HET ONEENS IN COMMENTAAR OP STRUCTUURSCHEMA Commentaren Meningen pompen FOTO-KOPIE i NODIG? Leusder Krant1, DINSDAG 2 FEBRUARI 1982 plaatselijk nieuws in één onzer medewer- s) .EUSDEN - Burgemeester wethouders gaan de ge- enteraad voorstellen om 25.000,- uit te trekken jr de aanleg van twee ten- banen op het Valleisport- ■k. De sportstichting vindt aanleg van deze twee ba- 1 niet zo urgent en ziet lie- dat eerst de tennisvereni- ig „Lookhorst" aan twee of e extra banen geholpen rdt op het Burgemeester Inlngpark. Uiteindelijk zal gemeenteraad moeten uit- iken of er banen komen en ja, waar die dan zullen wor- n aangelegd. 3e aanleg van nog twee extra velbanen op het Valleisportpark een hartewens van de LTV susdenzo bleek maandag- jnd ti|dens de vergadering van commissie welzijn. Voorzitter J. 1 Marissing van de tennisclub eg volop de gelegenheid om de avraag van de LTV Leusden" toe te lichten. het Valleisportpark zijn al tennisbanen aanwezig. Het lom zes ..gravelbanen" en nafhankelijk nieuwsblad or de gemeente Leusden. Ifechijnt elke dinsdag en pderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Kreijns (pi. verv.) edaktie: Jertien Engelkens Caspar van Loo. nlevering kopij en ad- ertenties: voor het dinsdagnum- ner tot uiterlijk maan dagmiddag 12.00 uur, Ipor het donderdag- ffijmmer tot uiterlijk Woensdagmiddag 12.00 uur. daktetie en admini- ratie: Kantoor Leusder rant, Rozendaallaan 9, usden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: ƒ154,20 per jaar; 27,60 per half jaar; 14,05 per vartaai. lachten bezorging: 'Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of londerdagavond 18.00 lur te hebben ontvan- 'gen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op Pmet onze hoofdagent be zorging (dinsdag en don derdag tussen 18.30 en 19 30 uur), tel. 033- B940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur be zorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. labestellen foto's: meeste in de Leusder .Krant gepubliceerde fo to's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbeta ling van 5,- per exem plaar (fprmaat 13 x 18 :'Cm) op giro. 871441 t.n.v. BÖU b.v. te Barne- ld, met duidelijke ver- Iding van gewenste to, aantal, nummer van krant, pagina waar op de fotp werd ge plaatst. U kunt ook kon- tant betalen op ons kan- or, Rozendaallaan 9, eusden/Centrum. Ongéveer drié1 tot vier t weken na betaling ont vangt u de gewenste fo to's thuis. twee ,,all weather banen" De laatstgenoemde panen zi|n voor wat betreft de extra kosten die dit met zich meebracht, betaald door de tennisvereniging. Inmiddels is er ook een Iraaie accommodatie door de tennisvereniging neergezet op het sportpark, de de vereniging veel geld kost door de aanhoudend hoge rentestand. Aanleg van twee extra banen zou de vereniging om meer dan één reden zeer welkom zijn. Op dit ogenblik heeft men bij de vereni ging de beslissing genomen om voor wat betreft het ledental te groeien tot 560 senior- en 200 ju- niorleden, dit om de extra kosten van het clubhuis over wat meer mensen te kunnen spreiden Aan leg van twee banen zou het sport park niet alleen „compleet" maken. het zou ook de mogelijkheid bieden nog meer leden te accepteren. WACHTLIJST Op dit ogenblik heeft de vereni ging nog een wachtlijst van 200 se nioren en 270 junioren. Deze grote wachtlijst wordt door het bestuur van de LTV „Leusden" als belang rijkste argument aangevoerd om de gemeente te overtuigen dat aanleg van de uitbreiding niet op zich kan wachten. Als beide banen aangelegd zijn kan de tennisver eniging het sportpark pas echt vol tooien door het definitief aanbren gen van groenvoorzieningen en een arkeerplaats. Het collfge van burgemeester en wethouders is bereid geld uit te trekken ten be hoeve van de twee tennisbanen Het collivindt ook dat de twee of drie banen die „Lookhorst nog no dig heeft op het Buiningpark aan gelegd moeten worden Uitvoering van dit plan zal, zo vinden b en w nog een jaartje op zich moeten la ten wachten. Planologisch en „fei telijk" zou het niet mogelijk zijn de banen op dit park nu al aan te leg gen. BEVOORDEELD Corri Verduin (PKL) bleek het maandagavond maar erg moei lijk te hebben met het voorstel van b. en w. Zij vindt het hele tennlsgebeuren In Leusden sterk bevoordeeld ten opzichte van andere sporten. Ook de sportstichting zou van mening zijn dat het tennis wel pas op de plaats kan maken, zo meende mevrouw Verduin. Inderdaad zou Leusden het landelijk ge middelde ver overtreffen als alle plannen die er nog liggen wor den uitgevoerd. Binnen korte tijd kunnen tennisllefhebbers In Leusden beschikken over maar liefst tennisbanen. Henk v. d. Sloot (CDA) bleek het enige raadslid, dat zich vier kant stelde achter het voorstel om op het Valleipark twee banen aan te leggen. Wat hem betreft worden er dan volgend jaar twee of drie banen op het Buiningpark aangelegd. Mevrouw Van Amerom (VVD) wist het nog niet zo precies. Aan leggen van twee banen is voor haar fractie geen vrobleem. De vraag is echter waar die twee ba nen moeten komen. Het liberale raadslid wil graag uitgezocht hebben of het nu echt wel zo is dat aanleg van de banen op het Buiningpark op dit moment niet mogelijk is. „Lockhorst" vraagt nu al tien jaar om een paar extra banen", zo motiveerde mevrouw Van Amerom haar verzoek om nadere toelichting. Harm Offereins (SGP/GPV) wil eerst nog wel eens van de sport stichting weten wat dit adviesor gaan nu wel vindt van de gang van zaken. Koppen tellen om te voorspel len hoe de gemeenteraad straks gaat beslissen lijkt op dit mo ment niet mogelijk, mede omdat de fracties van D'66, PKL en Ge meentebelangen hun stem nog even voorbehouden. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN Vorige week wa ren Leusdenaren In de gelegen heid om één van de vele discipe len van de Baghwan Shree Raj- neesh In het activiteitencentrum De Korf aan te horen. Een discussie aangaan met Swa mi Deva Amrlto, bij de burgerlij ke stand waarschijnlijk nog altijd Ingeschreven onder de naam Jan Foudraine, was er niet bij: vragen konden slechts schriftelijk Inge diend worden omdat „dit sponta ner zou zijn". De exploitant van De Korf had de belangstelling voor de Bagh- wanvolgeling rijkelijk hoog ge schat In de grote zaal stonden 200 stoelen klaar voor het pu bliek dat moest toestromen. Slechts 35 stoelen waren er no dig. Een deel daarvan werd in beslag genomen door een aantal uit Amsterdam meegekomen volgelingen, een ander deel door nieuwsgierige belangstellenden. Mogelijk was de gevraagde en treeprijs van f8,50 voor de ge middelde Leusdenaar te hoog, ook kan het zijn dat de inwoners van Leusden totaal geen belang stelling hebben voor de Bagh- wanbeweging. Jan Foudraine, gekleed in een- fraai bordeauxrood (door ande ren oranje-rood genoemd) kos tuum, begon zijn spreekbeurt met een paar diepe zuchten en de woorden „Verheugt U" De rest van zijn verhaal lichtte deze boodschap toe. Of iedereen ook werkelijk verheugd naar huis ging is voor uw verslaggever nog maar de grote vraag. In ieder geval maakte de heer Foudraine, of moeten we hem Swami Deva Amrito noemen, er geen geheim van dat hij een gro te hekel heeft aan de pers. De Haagse Post. de Volkskrant, Vrij Nederland en Sipke van der Land in zijn televisieuitzendingen heb ben duidelijk laten merken hoe ze over de Baghwanbeweging en haar volgelingen denken Een positief woord kon er in de krant en voor de T.V. niet van af. Toch lopen er in de hele wereld al 300.000 mensen „voor lui. in hun oranje pak met een ketting om hun nek", aldus de woorden van de volgeling. Dit aantal lijkt nog steeds te groeien, vooral nu de Baghwan sinds vorig jaar verhuisd is van Poona in India naar een verblijf in de Verenigde Staten. De Baghwan wordt, zo werd door het betoog van de heer Foudrai ne duidelijk, door zijn volgelin gen gezien als „De Meester", als zodanig wordt hij door zijn disci pelen vergeleken met Jezus Christus, Boeddha, Mohammed en andere „verlichte Meesters". Grote voordeel van een Bagh wan in deze tijd is „dat we hem op de cassetteband kunnen ho ren en op video kunnen zien", aldus de vlotpratende psycho analyticus Jan Foudraine De boodschap die de Bagh wandiscipel over had te brengen is kennelijk niet gedurende één lezing over te brengen. In zijn betoog werd er dan ook herhaaldelijk op gewezen dat de boeken die de spreker had geschreven gekocht moesten worden en dat daarnaast vrijwel alle toespraken van de Baghwan in boekvorm zijn uitgegeven of op de band staan. Wel maakte de inleider er geen geheim van dat hij van mening was dat „dit Christendom een catastrofe is". Als de Baghwan- volgeling gelijk heeft lopen we allemaal maar een beetje te sla pen en wordt het tijd dat we „wakker worden". Dit „ontwa ken" zou dan moeten gebeuren door een soort „explosie" in de hersenen. Bij de Baghwan is dat „exploderen" nu bijna dertig jaar geleden gebeurd, bij veel volge lingen heeft dat proces inmid dels ook plaatsgevonden. Aan het eind van de toespraak wilde één van de aanwezige vol gelingen de zaal oproepen te komen tot een happening waar bij een ieder eikaars hand moest vasthouden. Wat daarvan de be doeling was zullen we nooit we ten Discipel Swami Deva Amrito kapte dit alles af met de woorden „Laat dat maaraan mij over" Van Jan Foudraine mocht iedereen gewoon een kopje koffie gaan drinken aan de gezellige Korfbar VRAGEN Tijdens de koffiepauze had een ieder de gelegenheid zijn (schriftelijke) vragen te formule ren, dit terwille van de eerderge noemde „spontaniteit". Eén van de aanwezigen maakte van de gelegenheid gebruik om duide lijk te laten merken dat ze het niet eens was met de visie van de inleider Zij vond de Baghwan-beweging een „vlucht uit de werkelijkheid" en vond dat de Baghwan-disci- pel „de mensen de narigheid aanpraat". „Ik pik het niet als iemand zegt dat ik slaap!" aldus een duidelijk verontwaardige toehoorster. Voor Jan Foudraine waarschijn lijk geen nieuw geluid. Hij verge leek dit soort reacties met dezelf- Swami Deva Amrito de krachten die Jezus aan het kruis gebracht hadden De vra genstelster moest echter zelf maar haar conclusies uit de avond trekken, zo werd vanaf het podium geantwoord, tenslotte was ze zelf gekomen, de keus was nu weer aan haar opgenomen op de cassetteband te beluisteren. Ook hier weer de oproep om „wakker te worden". Behoefte om lang na te blijven praten over het gebodene had kennelijk niemand. Het was een kwestie van „inpakken en weg wezen". AFGROND „We rennen samen slaapdron ken naar de afgrond", zo besloot Jan Foudraine zijn vragenhalf- uurthe, de enige redding ligt wat hem en zijn medestanders be treft In „meditatie" Voor de enkele tientallen aan wezigen bestond er tenslotte de gelegenheid om een deel van een toespraak van de Baghwan zelf, i LEUSDER KRANT is een iHgave van de BDU-kranten- nbinatie te Barneveld. - Weinig belangstelling DEZE WEEK IN DE GEMEENTE LEUSDEN ZUID EN CENTRUM Dinsdag 2 februari 20.00 uur: OW RO, expositieruimte, Zwart- weg 16a Woensdag 3 februari 13.30 uur: Begeleidingscommissie woonwa gencentrum, commissiekamer, Burg De Beaufortweg Woensdag 3 februari 19.30 uur: Raadsvergadering, begrotingsbe handeling Maandag 8 februari 20.00 uur: KPO-bijeenkomst, De Til Maandag 8 februari 20.00 uur: NCVB-bijeenkomst, Dienstencen trum, Burg. de Beaufortweg. Maandag 8 februari: Werkgroep Onderwijs Maandag 8 februari 20.00 uur: Jaarvergadering Cine Leusden, Groot Krakhorst Dinsdag 9 februari 20.00 uur: ABZ Dinsdag 9 februari 20.00 uur: OW/RO extra i v.m. structuurplan, Zwarteweg 16a ACHTERVELD Woensdag 3 februari 9.00 uur: handwerkhobbyclub Donderdag 4 februari 13.30 uur: bejaardensoos Vrijdag 5 vebruari 20.00 uur: Hes- senkar kaarttoernooi door Marnix Kreyns LEUSDEN - Morgenmid dag bespreekt de Begelei dingscommissie Woonwa gencentrum Leusden een no titie over het welzijnsbeleid ten aanzien van de toekom stige woonwagenbewoners van Leusden. Op de agenda voor de vergadering, die mor gen vanaf 13.30 uur word ge houden in de commissieka mer van het oude gemeente huis aan de Burg. de Beau fortweg, staat de notitie aan gekondigd als een „discus sienota". Dat lijkt wat veel eer voor de vier velletjes tekst, die over dit onderwerp zijn geproduceerd. Niet dat het om de omvang van het ge schrevene gaat. Maar in de notitie wordt een nogal af wachtende houding aange nomen als het er om gaat om voorstellen te doen „die de deelname van woonwagen bewoners aan het gemeen schapsleven en de algemene voorzieningen bevorderen". iEn daar gaat het om. De begeleidingscommissie voor hel woonwagencentrum werd bij 'raadsbesluit van 14 november 4979 in het leven geroepen. Raadsleden, CLM'ers, omwonen den én toekomstige bewoners - al le zouden in de commissie verte- genwordigd worden - kregen een aantal taken toegewezen Daartoe behoren onder meer het verstrek ken van informatie aan de inwoners van Leusden teneinde een juiste beeldvorming te kweken, het fun geren als klankbord voor de omwo nenden, die mogelijk afwijzend staan tegenover een centrum; het adviseren van burgemeester en wethouders en het leggen van con tacten met toekomstige bewoners van het centrum. Tot nog toe zijn de leden van de commissie nog niet aan alle taken die hen werden gesteld toegeko men Het zwaartepunt heeft tot nog toe vooral gelegen op de adviserin- gen van B. en W., het verstrekken van informatie aan Leusdenaren en het verrichten van de klankbord functie Nu zou men zich wat meer met de andere taken bezig houden, waartoe ook het eerder genoemde „doen van voorstellen die de deel name van de woonwagenbewo- ners aan het gemeenschapsleven en de algemene voorzieningen be vorderen Daartoe strekt de nu voorliggende notitie, die in twee de len uiteen valt Eerst geeft de notitie een korte schets van de achter gronden van het wonen in woonwa gens en het ontstaan van woonwa gencentra In het tweede deel wordt aandacht geschonken aan het beleid ten aanzien van de toe komstige woonwagenbewoners in Leusden MEDIO 1983 Een dergelijk beleid is nodig ge worden, nu er een woonwagencen trum in Leusden komt. Aan de Mid denweg, in het gebied 't Ruige Velt, komt een centrum voor tien wa gens met de mogelijkheid dat uit te breiden tot vijftien standplaatsen Dat alles in het kader van het de centralisatiebeleid, dat door de ho gere overheden sedert 1977 weer wordt gevoerd Naar verwachting zal het centrum in Leusden midden volgend jaar gereed zijn. Maar B en W. hebben inmiddels wel beslo ten met de daadwerkelijke aanleg van het centrum - het betreffende bestemmingsplan is de gemeente raad reeds gepasseerd - te wach ten totdat men een lijst met namen van toekomstige bewoners heeft ontvangen Er zijn namelijk gelui den te horen, dat de bewoners van het woonwagencentrum Amers foort niet veel belangstelling voor verkassen naar Leusden hebben In de notitie worden een aantal punten, die onderdeel vormen van een welzijnsbeleid ten aanzien van woonwagenbewoners, genoemd: geestelijke verzorging, sport, re creatie, gezondheidszorg, maat schappelijk werk, gezinsverzor ging. onderwijs en educatie Maar op geen van die terreinen zit de nojitje veel werk weggelegd voor de gemeente Pastorale zorg aan woonwagenbewoners heet een zaak van de kerken en geestelijke verzorgers zelf te zijn. De commis sie zou slechts kunnen aandringen. „De commissie dringt er bij de ker ken op aan om vanuit het geloof/de levensovertuiging een perspectief te bieden op de discriminatie van minderheden. Veel kan en moet worden gedaan binnen de kerkelij ke verkondiging om een versoepe ling van de wederzijdse standpun ten te bewerkstelligen", zo maant de notie het pastoraal werk, zonder aan te geven hoe of wat. SPECIFIEK Ook artsen en tandartsen moe ten aan het werk. Zij moeten zich op de hoogte stellen van „de speci fieke situatie van woonwagenbe woners" Hetzelfde geldt in feite voor maatschappelijk werk en ge zinsverzorging Wanneer straks het woonwagencentrum in Amers foort zal zijn opgeheven, zal er geen specifiaal welzijnswerk meer voor woonwagenbewoners zijn. Het woonwagenteam zal er dan niet meer zijn, maar de opsteller van de notitie weet „dat met name m de boezem van de Maatschap pelijke Dienstverlening Eemland overleg wordt gepleegd met be trekking tot deze materie Wat sport en recreatie betreft wordt voorgesteld om eerst maar eens aan te zien, hoe de zaak zich zal ontwikkelen. „De toeloop op sportclubs", aldus de notitie, „moet worden afgewacht. Indien noodza kelijk kan op deze toeloop door de sportclubs worden ingesprongen Het gebruik van de vrije/publieke speelvelden zal mogelijk integre rend werken Opnieuw vage be woordingen dus. Voor de begeleiding van het onderwijs hoeft volgens de noti tie geen aparte werk- of stuur groep te worden ingesteld. Naar schatting zal het gaan om een stuk of tien kinderen. Naar de verwachting zullen deze kinde ren katholiek onderwijs gaan volgen, wat dan aan de Klimop- school zou moeten gebeuren. Zo nodig kan het hoofd van de Al- phon Arlënsschool (school voor kinderen van woonwagenbewo ners) bemiddeling verlenen. Mochten woonwagenbewoners de leerplichtwet overtreden, dan moet ten aanzien van hen de nor male procedure gevolgd wor den. Ook ten aanzien vafl ypfa& wassenen-educatie neemt ae notitie een afwachtende houding aan. „Daarbij speelt het gegeven een rol dat de ervaringen die zijn opgedaan met volwassenen educatie aan woonwagenbewo ners niet erg positief zijn." (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN/UTRECHT - Gede puteerde Staten van Utrecht zijn nou niet zo te spreken over het voorstel in het Structuurschema Militaire Terreinen om het mili tair oefenterrein op de Leusder- hei uit te breiden tot een Com pagnies Oefen Terrein (COT). „Er is voldoende aanleiding zich te verzetten tegen de aanwijzing van de Leusderheide als COT alsmede tegen de geprojecteer de uitbreiding", aldus het colle ge van GS in een commentaar op het structuurschema. Een van de bezwaren die het provinciaal bestuur aanvoert is, dat het structuurschema voor wat de Leusderhei betreft een belangrijk wrikpunt veroorzaakt met het streekplan Utrecht-Oost en de be treffende gemeentelijke bestem mingsplannen. In het streekplan heeft het gebied, dat voor uitbrei ding in aanmerking komt, het stem pel van „agrarisch met recreatieve waarde Bovendien wordt in het streekplan Utrecht-Oost de wense lijkheid uitgesproken dat het militair gebruik van de Leusderhei gecon solideerd (niet uitgebreid) zou wor den „Daarvoor is nader een aantal argumenten aan te voeren. Door dat het structuurschema er haast demonstratief blijk van geeft deze te kennen en ze te hebben afgewo gen, rijst de vraag of nog een zin volle discussie mogelijk zal zijn", menen GS. Een ander punt van kritiek van de zijde van GS is. dat de keuze voor de Leusderheide als COT-locatie en met name de daarmee gepaard gaande uitbreiding is gemaakt op basis van een afweging waarbij ge meentelijke en provinciale belan gen opzij zijn geschoven voor mili taire en financieel-economische belangen. Verder voeren Gedeputeerde Staten in hun commentaar aan, dat het geheel onzeker is in welke mate de combinatie van COT/EOT voor de Leusderhei een intensivering van het militair gebruik met zich zal brengen. GS vinden: „Inzicht daar in is noodaakelijk teneinde daar over in het licht van van streekplan neergelegde beleid een oordeel te kunnen vormen" Voorts begrijpen GS niet waarom het COT op de hei duizend hectaren moet zijn; in het structuurschema wordt niet onder bouwd waarom de huidige 874 hectaren niet voldoende zijn De uitbreiding van het oefenter rein zou in hoofdzaak moeten plaatsvinden in een gebied met naaldbossen, die uit zogeheten ex- tensief-recreatief oogpunt (wande len, fietsen en dergelijke) zeer aan trekkelijk genoemd kunnen wor den. Deze bossen vormen overi gens het broedgebied voor ransuil, sperwer en havik „Een uitbreiding van de militaire activiteiten in dit gebied zoals voorgesteld is echter vanuit planologisch oogpunt uiter mate ongewenst te noemen Een dergelijke ingreep is niet slechts nadelig voor de huidige kwetsbare boswaarde van het gebied, maar vormt tevens een ernstige beper king van de recreatieve mogelijk heden voor de bevolking van de omliggende stedelijke bebou wingsconcentraties (Utrecht, Zeist, Amersfoort)", aldus het provinciaal bestuur Zoals bekend ontvouwde het ministerie van Defensie vorig jaar in het Structuurschema Mili taire Terreinen een aantal be leidsvoornemens ten aanzien van de oefenterreinen in Neder land. Zo ook voor een gedeelte van de Leusderhei, dat volgens defensie zou moeten worden uit gebreid tot een COT van duizend hectaren om in het kader van be paalde NAVO-taken tanks te kunnen laten oefenen. Tegen de uitbreiding hebben eerder stel ling genomen de bewoners van het buurtschap Waterloo, het PPR-aktlecentrum Leusden, de Stichtse Milieufederatie en in iets mindere mate de gemeente raad van Leusden. morsestraat 13 ede tel 08380-36738 Rozendaallaan 9 Leusden-C. LCUOUwl l'v.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3