achterveld ging drieweekse cursus van start heb besloten niet te roken" gebeurt me vrijwel nooit dat een boemerang niet goed gooit" (c~Mm enmfwbby Gemout de Graaf maakt boemerangs 1 Om Uwentwil, Tabak, zou ik alles doen, behalve sterven. Charles Lamb „Roken is niet meer een vanzelfsprekendheid' I DAG 2 FEBRUARI 1982 reportage HTERVELD Roken heeft mijn hart gestolen. Dóód-zon rat is een leus op een van de affiches in het Achterveldse ■jebouw, waarin zich circa dertig enigszins gespannen ten en vrouwen hebben verzameld. Ook bij hen heeft bun hart gestolen, maar dit dertigtal wil ermee stoppen, ;.at het dóód-zonde is. Omdat ze de sigaret, de sigaar of de iiiet meer willen, volgen deze mensen een cursus, die izen geeft bij het besluit niet meer te roken. Deze cursus K gegeven door de plaatselijke kruisvereniging in samen- ng met de stichting Leven en Gezondheid. onfleveer dertig mannen en vrouwen zitten een beetje onwennig istlc stoelen ot houten banken. Ze kunnen niét naar een rokertje m. Voor hen staat een groot projectiescherm. Achter In het ;t een tllmprojector. Voor de rest Is de ruimte sobert|es. Mede- ors van de kruisvereniging en de stichting lopen wat heen en weer «gen de aanwezigen het cursusgeld (zes tientjes) te betalen, t ml) probeert Iemand gevat te zl|n en zegt: „Ik zal even m'n sjek en. Uhh, m'n andere sjek natuurlijk". nu wel zo, dat de mannen die roken in totaliteit meer zijn gaan paffen. Bij de vrouwen is een stijging te zien van het aantal rokers: van 28 naar 36 procent tussen 1978 en 1981. Het NIPO ploos ook uit hoe het rookgedrag is van de jeugd in de leeftijd van tien tot en met 14 jaar. Vorig jaar bleek 19 procent sigaretten op te steken; drie procent minder dan in 1980. Stuk voor stuk hoopge vende cijfers, die naar verwacht dit jaar wéér wat lager zullen liggen. Cursist de heer Pol uit Amers foort rookt tl vijftien jaar. „Vier pakjes shag per week", zegt Ie. Vlug omgerekend zijn dat 23 door Caspar van Loo •1 van de cursisten is de heer Groot uit Achterveld. Een oker, die drie dagen met een •i tabak doet. Hij is er van Üigd. dat roken ongezond Vaarom deze cursus? De it::,,lk heb al eens eerder met 1 geprobeerd te stoppen, 'zonder echt resultaat. Ik wil Mer opnieuw een poging jn; Deze cursus is voor mij goede stok achter de deur", zegt hij iets waar ik nooit zo jst bi| stilgestaan heb: ,,Ro- s niet meer een vanzelfspre- Iheid Veel mensen, niet-ro- hebben daar hinder van. in al uit sociaal oogpunt zou Bstopt moeten worden met n." ns gegevens van een Nl- uête, gehouden in op en de stichting Volksge lid en Roken in het voor- ij, rookt 41 procent van de nders vanaf 15 jaar en Dat is twee procent min- 1 in 1980 en vier procent 1er dan in 1979 De daling is gevolg van een „veranderd igedrag" bij de mannen. In itak 52 procent van de man- regelmatig een sigaret, si- of pijp op. Drie jaar later is nog maar 47 procent. Het is «haggles per dag. „Ik heb het nooit eerder geprobeerd om te stoppen. Maar nu deze cursus er Is, vind Ik het een mooie gelegen heid 't wel te doen. Het Is ook beter voor m'n gezondheid en Ik merk dat mensen het soms niet leuk vinden als Ik een sigaret opsteek". Het negatieve sociale aspect van het roken zal, denk Ik, In de toekomst steeds meer de door slag geven bij het stoppen met roken. Wellicht dat aan dit punt nog meer aandacht gegeven moet worden. „Goedenavond dames en heren. Welkom bij deze cursus Stoppen met Roken". Voorzitter D. Versteegh van de stichting Leven en Gezondheid staat voor de groep, waaruit zo nu en dan een benauwd kuchje is te horen. De prikkelende stoffen in een sigaret hebben blijkbaar hun Voorzitter D. Versteegh van de stichting Leven en Gezondheid spreekt de cursisten in Achterveld toe werk goed gedaan in het slijm vlies van de strottepijp. Voorzit ter Versteegh zegt dan, dat er tegenwoordig steeds meer aan dacht komt voor rokers die ervan af willen. „De methode van mijn stichting kan daarbij succesvol zijn. U moet niet denken dat deze cursus u zonder meer van het roken afhelpt. Het stoppen moet u namelijk zelf doen Deze cur sus geeft u daarbij adviezen. Ik kan wel zeggen dat de methode van mijn stichting 70 tot 80 pro cent resultaat geeft. Dit percen tage is aan de voorzichtige, lage kant". Dan zegt de heer Ver steegh iets waar ik nu duidelijk mijn twijfels over heb: „Als u stopt met roken en verder niets aan uw gezondheid doet, hoeft u niet te stoppen". Het sociale aspect maakt blijkbaar geen deel uit van de cursus. HAAT-LIEFDE De voorzitter gaat verder. Hij heeft een makkelijke en geoefen de babbel. „Radikaal stoppen met roken is de beste methode. Zowel lichamelijk als psychisch Een sigaret is evenveel een vriend als een vijand voor de mens Er bestaat in feite een haat-liefde verhouding Maar omdat de sigaret ook je vijand is. moet je er radikaal mee breken." Volgens voorzitter Versteegh moet men niet trachten om te turnen in een „gezelligheidsro- ker" Want hij zegt. dat die niet bestaat. „Niet-rokers kunnen ook gelukkig zijn", klinkt het uit zijn mond. De stichting Leven en Gezond heid, waarvan Versteegh dus voorzitter Is, houdt zich al een jaar of tien bezig met „praktische hulpverlening aan verstokte ro kers". Het 5-dagenplan van de stichting schijnt over de gehele wereld al meer dan 13.000.000 mensen van het roken afgehol pen te hebben. De wereldwijde aanpak ligt 'm in het feit, dat de stichting een initiatief is van de Zevendedags Adventisten, een kerkgenootschap dat over de ge hele wereld te vinden is en een gezonde leefwijze voorstaat. De cursus Stoppen met Roken is afkomstig uit Canada, waar be hoorlijke successen zijn ge boekt. In Nederland is de cursus al eens via de telvisie uitgezon den. De heer Versteegh zegt: „We zijn destijds met de cursus begonnen omdat er zogezegd een gat in de markt was. Dat klinkt onbedoeld commercieel. Je stapt gewoon daarin waarin behoefte bestaat". De cursus in Achterveld kost zestig gulden per deelnemer. Wie denkt dat de begeleiding niet geholpen heeft, kan een gedeelte van het in schrijfgeld terugkrijgen. „Daar doen we niet moeilijk over", al dus Versteegh. SPEK EN BONEN „Ik heb besloten niet te ro ken" De circa dertig mensen in het zaaltje zeggen deze regel een paar keer hardop. De eerste psy chologische stap naar het stop pen met paffen Ik houd mijn mond dicht. Zat mijn shag nog in de jaszak? Als ik de mensen aar zelend hoor zeggen ..Ik heb be sloten met roken", krijg ik het gevoel alsof ik in de tweede klas lagere school zit en niet heb opgelet. Maar ja, we krijgen nu film. Bewegende tekenbeelden met ondertitels. Op speelse en ironische wijze wordt niet-roken propaganda gemaakt. Geen gru- welfilm gelukkig over verwoeste longen en aan kanker lijdende mensen De lichten floepen weer aan. Voordat er even gepauzeerd kan worden, collectert voorzitter Versteegh de nog aanwezige pakjes sigaretten. Vrijblijvend. Mijn pakje Samson krijgt hij niet Ik doe voor spek en bonen aan de eerste cursusavond mee. In de pauze krijgen de cursis ten naar keuze een glaasje si naasappelsap of appelsap aan geboden Naar ik later hoor zijn dat goede drankjes om de nicoti ne uit het bloed te zuiveren. Na een klein kwartiertje gaat iedereen weer op ziin plaats zit- 'ten en verschijnt dr L. Boerse- ma, huisarts in Achterveld, voor de groep. Hij zal de „medische aspecten" behandelen in de cur sus. Boersema, die vroeger een pakje per dag rookte en nu dus niet meer paft, heeft een aantal boekjes meegenomen Hij laat blijken zijn huiswerk niet goed gedaan te hebben, want regel matig moet hij informatie in de boekjes opsnorren om zijn be toog voort te kunnen zetten Het ziet er wat stuntelig uit en som mige cursisten, merk ik, raken een beetje geïrriteerd. FRISSE LUCHT Wat de dokter zegt is voor mij niet nieuw, zoals de verschijnse len bij de eerste trek van een sigaret en de „bestanddelen" van een peuk (kankerverwekkende stoffen, koolmonoxyde, prikke lende stoffen en nicotine). Hij zegt uitdrukkelijk, dat er geen voedingsstoffen in een sigaret zitten. Uiteindelijk vertelt de Achterveldse huisarts hoe de klap van het stoppen met roken in de eerste vierentwintig uur moet worden opgevangen. „Drink in totaal zes acht glazen water of vruchtensap om de ni cotine uit het bloed te krijgen en daarmee de prikkel, behoefte om een sigaret op te steken. Nicotine lost namelijk goed op in deze vloeistoffen. Drink geen koffie, thee of alcohol want zij wekken namelijk de prikkel op om te roken Eet verder hoofdzakelijk vruchten: ananas, perziken, abri kozen, appels enzovoorts En probeer verder driemaal daags drie keer diep adem te halen door de neus en vervolgens via de mond weer uitademen. Wel frisse lucht. Sterkte, dat was het voor vanavond". Maandagavond 18 januari, bij na tien uur 's avonds. De eerste cursusavond heeft twee uur ge duurd. De mensen verlaten drup- pelgewijs het Achterveldse krulsgebouw. De een kijkt opge lucht, de ander wat somber. Denkt misschien aan de verloren „vriend", of aan een rendez vous. Plotseling denk Ik er ook hard aan om m'n gedraaide saf fies vaarwel te zeggen. Ik besluit nog niks, maar neem me voor de eerste tijd geen shaggies meer te draaien en veel water te gaan drinken. Ik voel het pakje Sam son in mijn jaszak. „Gewoon stoppen", staat op het foldertje dat ik mee naar huis krijg- Gewoon sociaal stoppen. LEUSDEN/ZUID De be ers van Hobbleskoop hobbytentoonstelling die zeven november jongstle- in de openbare basis- iooI 't Palet was georgani- d hebben hem vast zien zitten: Aernout de iaf. Samen met zijn buur- jen liet hij daar aan ge- resseerden de boeme- angs zien die zij zelf ge naakt hebben. Vooral de isten onder de bezoekers n zich verleiden tot de ikoop van een klein model merang. FORT ernout een zestienjari- mavo-scholier uit Leus- -Zuid laat me een in- kwekkende verzameling merangs zien Daarbij itaat die verzameling uit schillende modellen en it de wetenschap dat hij ze ïmaal zelf gemaakt heeft ijg ik de indruk dat hij al paar jaar met deze hobby :ig is. Niets is minder .Afgelopen zomer las een artikel over boeme- igs in ,,Kijk" Daarbij stond een bouwbeschrijving een boemerang. Zo is het jonnen. Kort daarna las ik „De Jonge Onderzoeker" zelfde artikel. In een van artikelen werd verwezen Boemerangs" een kje geschreven door G. urink. Dat boekje had n in de leeszaal nog niet lar dat hebben ze inmid- tls besteld. Toen ik het wil lenen bleken er nog tien r me te zijn. Er is dus best langstelling voor. De rijver, G. Schurink, is ook jrzitter van de Algemene Boemerang Organisatie .Holland" die in Amstelveen jevestigd is. Daar ben ik lid /an geworden en ik ontvang het „Boemerang Bulletin" Het clubblad Ik schrijf heer Schurink wel eens om iets te vragen over boe merangs en ik krijg altijd heel vriendelijk antwoord". Kun je vertellen waar een boemerang voor gebruikt wordt? Is het louter een sportvoorwerp of Is het ook wel een jachtwapen? „Nee er is een verschil tus sen de boemerang, die alleen als sportvoorwerp gebruikt wordt, en het werphout dat het echte jachtwapen vormt Het werphout heeft een an der profiel dan de boeme rang. Dit werktuig heeft een grotere open hoek dan de boemerang. Het komt na het gooien niet terug. Het is dui delijk alleen bedoeld om er buit mee te halen De boeme rang is waarschijnlijk bij toe val uit dit werphout ontstaan. Het is waarschijnlijk een „mislukking" geweest. Door het afwijkende profiel kwam het met een grote boog weer terug bij de werper. Daar door is het als sportmateriaal gebruikt gaan worden. De Engelsen gaven tenslotte de naam. Zij zagen in Australië de inboorlingen er voor de sport mee omgaan. Zij vin gen steeds de klanken „boom-a-rang" op en zij die gaan verbinden aan alle werphouten. De naam van één soort is dus gaan gelden voor twee soorten van ver schillende aard. Er bestaan echter ook weer verschillen de soorten boemerangs. „Dit voorbeeld'-Aernout pakt een boemerang die een hoek van ongeveer negentig graden tussen de poten vertoont -„Is een Ooldea." RUIMTE Je hebt veel verschillende modellen. Is het zo datje met een simpel model begonnen bent en daarna een steeds ingewikkelder model bent gaan maken? „Nee. dat is niet zo. Ik ben begonnen met het model uit „Kijk". Iedere keer als ik een nieuw model zag ging ik het maken. Dus ik maak eigenlijk alles door elkaar heen Het model zegt ook niets over het gooien met de boemerang. Sommigen modellen gooien moeilijker dan andere. Bij het gooien met boeme rangs ben je wel afhankelijk van het weer. Vooral de fak- tor wind is erg belangrijk. Maar het maken van boeme rangs bewaart Aernout dan ook voor die dagen dat het weer niet al te best is. Staat er dus niet al te veel wind en is de aanwezige bries regelma tig dan is Aernout met zijn boemerangs langs de Ta- bakssteeg te vinden „De wind moet vooral regelmatig zijn, anders kun je niet goed bepalen hoe je moet gooien Als de wind ook maar iets te hard is. houdt het al op. om dat de boemerang daardoor uit zijn baan wordt gebracht Ik heb laatst in de sneeuw gegooid. Daarvoor had ik al een rode boemerang geno men. Hij viel echter op de grond en ik kon hem haast niet meer vinden, doordat hij onder de sneeuw was gezakt. Een boemerang gooi je vanuit verticale stand Als je de boemerang horizontaal gooit, vangt hij wind en valt hij op de grond. Je hebt vrij veel ruimte nodig: een flink veld, een weiland of zoiets. Hoe hoog en hoe ver boeme rangs komen is niet precies te zeggen. Ik denk dat ze wel zo'n vijftig meter ver kunnen komen. Hoe hoog, dat kan verschillen. Gemiddeld ha len boemerangs daarbij een snelheid van negentig kilo meter per uur. Het verhaal dat ze op hun baan een appel doormiddel kunnen snijden is niet waar. Als dat zo was zouden ze vallen. Het zou dan ook riskant zijn om ze op je vingers op te vangen, zoals ik bij deze vijfpotige boeme rang doe TRAINING In het midden van die boe merang zit een rond gat Het schijnt tamelijk eenvoudig te zijn om boemerangs op die manier op te vangen, zeker als je enige oefening hebt „Training is wel belangrijk. Ik had laatst al een tijdje niet meer gegooid Dat kon ik goed merken. Ik ben laatst ook met een paar jongens gaan gooien Zij deden het voor het eerst. Op een kleine jongen na kreeg niemand het voor el kaar Door vaak te gooien krijg je de slag te pakken" Boemerangs worden van licht materiaal gemaakt. Van daar dat de wind al zo snel vat op het voorwerp hebben. Welk materiaal gebruikt Aer nout voor zijn boemerangs? „Boemerangs kunnen van diverse materialen worden gemaakt, als ze maar licht zijn Men gebruikt wel alumi nium, karton en plastic. Poly ester is wat zwaarder, maar wordt ook wel gebruikt Het voordeel van dit materiaal is dat beschadigingen makke lijk te verhelpen zijn, maar dat het in de eerste plaats nog wel een tik kan hebben. Als een polyester boemerang is verbogen dan kun je zelfs een bankschroef gebruiken om het weer goea proberen te krijgen. Ikzelf gebruik meestal vuren *bt berken- multiplex. Om kromtrekken te voorkomen bewaar ik ze vaak tussen spanners van tennisrackets. Als ze krom trekken heb je kans dat ze tijdens hun baan zakken en niet meer terugkomen Vooral berkenmultiplex is wel goed materiaal voor het maken van boemerangs. Het nadeel van houten boeme rangs is dat ze na beschadi- ding niet meer zo goed te repareren zijn." DOOLHOF Aernout laat een boeme rang zien die langs het prik keldraad is gegaan Daar zijn duidelijke sporen van achter gebleven Het is altijd af wachten of na reparatie de boemerang nog te gebruiken is Soms luistert het minder nauw, maar vaak blijken er toch verhoudingen te zijn waar rekening mee gehou den moet worden: „Van één van de boemerangs was een poot voor de helft afgebro ken. Vreemd genoeg deed hij het nog goed. Toen ik er een heel klein stukje afhaalde en hem repareerde, bleek dat ik er niet meer mee kon gooi en". Aernout zaagt de boeme rangs uit plankjes hout Eerst heeft hij de bouwtekening vanaf papier op het nout overgebracht. Daarna lakten schuurt hij ze twee maal. Met plakkaatverf worden de ver sieringen aangebracht „We hebben stickertjes die ik in de vorm van de afbeelding knip en op de boemerang plak. Daarna schilder ik de hele boemerang, over de stickers heen. De stickers haal ik er vervolgens af en ik schilder de afbeelding in." Op een van de boemerangs prijken Kwik, Kwek en Kwak, op een andere vierpotige boemerang is een verkeers- circuit afgebeeld, kompleet met auto's, weer een andere is op een wat klassiek aan doende manier versierd in zwart en geel. Binnen het gezin De Graaf bestaat toch wel een heel grote waarde ring voor een boemerang waarop een ingewikkeld doolhof is afgebeeld. KOSTEN Met het maken van een boemerang is Aernout twee drie uur bezig. Het meeste gebeurt met de hand ge woon omdat hij niet over een uitgebreide „gereedschap penkist" beschikt maar hij wil wel eens naar een schuur- machine grijpen. Is dat niet een beetje rigoreuze aanpak bij het gebruik van dit lichte materiaal Vooral omdat het gewicht en profiel toch wel belangrijk zijn? „Nee hoor. het gaat goed Het gebeurt me vrijwel nooit dat een boemerang niet goed gooid. Het gewicht kun je ook in grote mate bepalen door het aantal keren lakken Verder kunnen boemerangs verzwaard worden door het gebruik van lood Het ge wicht kun je dus zelf rege len." Aernout maakt de boeme rangs in de eerste plaats voor eigen gebruik. Ook gaan er af en toe boomerangs weg als kado. Het is geen dure hob by: de materiaalkosten per boemerang bedragen onge veer vier gulden. Het was een uitzondering dat men bij Hobbieskoop de boeme rangs kon kopen. De kleinste en meest verkochte—boe merangs kostten een rijks daalder. De middelgrote en grootste respektievelijk tien en twaalf gulden Bij een speelgoedwinkel was men al meer kwijt geweest Aernout vertelt: Ik zag laatst een boe merang van middelgrootte voor vijfentwintig gulden. Die was niet eens van berken gemaakt en een beetje met indianenmotieven beschil derd Ik verkocht de boemerangs om enigszins de kosten er uit te krijgen Vooral kleine jon gens vonden het erg leuk. Ze kregen er ook een gebruiks aanwijzing bij. Op wedstrij den gebeurt dat ook. Men verkoopt boemerangs om de reiskosten er uit te krijgen" TOEKOMST Doe je zelf mee aan wed strijden? „Nee, dan moet ik nog een tijdje oefenen" Waarop zijn moeder, die het gesprek volgt, opmerkt dat het wel een manier is om te oefenen. Ja dat is zo. Ik mag wel mee doen aan wedstrijden, door mijn lidmaatschap De af standen vormen ook wel een probleem. Dat brengt de no dige kosten met zich mee De wedstrijden worden in Ede gehouden, maar ook op Ter schelling en Amsterdam. Bo vendien moet ik dit jaar exa men doen daardoor heb ik niet veel tijd, maar ik ben wel van plan om een keer aan wedstrijden mee te gaan doen". Zou je anderen willen leren hoe ze boemerangs kunnen maken en hoe ze ermee moe ten omgaan? Daar heeft Aernout duidelijk nog niet aan gedacht. „Ik mpet zelf nog zoveel leren' Misschien in de toekomst Jongens en meisjes die ge ïnteresseerd zijn geraakt in de hobby van Aernout mo gen best kontakt met hem opnemen Zijn telefoonnum mer is 940496. „Maar misschien kunt u hen beter wijzen op de artikelen en het boekje over boeme rangs?" Natuurlijk, dat ook Voor de geïnteresseerden De artike len over boemerangs en boe merangs maken stonden in „Kijk" het julinummer in 1981 „De Jonge Onder zoeker" nummer 9,1981Bei de maandbladen zijn vast wel te vinden in de bibliotheek En misschien vind je daar ook het volgende boekje: G Schurink, Boemerangs. (Verschenen in Thieme's Vrije Tijd Serie). Leonie Merts

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5