„Het is wat je er zelf van maakt" Kinderspaarplan. oge rente en direct opvraagbaar. rmis SPAARDEPOSnOS M hebt Je spaarbeurzen aai «aaloonto NEEMT UW BANK DE TUD, DE BESTE SRAARVORM VOOR U UIT TE ZOEKEN? BONDSSPAARBANK Rooie Vrouwen hielden open avond over Joke Smit CREAT1QUE Echtpaar v.d. Berg vijftig jaar samen BOERDERIJ 4 oma komt bij ons c' -vd, Reservegeki VOOR VRIJE TIJD HANDWERKEN ZELFMAAKMODE 10% korting op alle Lina Brown stofjes. TE KOOP GEVRAAGIj 20% korting op al u< stoomgoed DINSDAG 2 FEBRUARI 1982 LEUSDEN/CENTRUM - Afgelopen vrijdag 29 Janu ari vierde het echtpaar v.d. Berg-Steenhagen het vijftig jarig huwelijksfeest. De heer en mevrouw v.d. Berg res pectievelijk 74 en 77 jaar konden het jubileum eigen lijk al twee dagen eerder vie ren. 27 januari Is de eigenlijke trouwdag van het echtpaar. Eén van de schoonzoons kon die datum moeilijk met zijn werk combineren. Op zo'n groot feest moet toch wel ledereen aanwezig kunnen zijn, vandaar dat de verschui ving plaats vond. In het verleden was dat wel vaker gedaan. Ja, voordat men aan het vijftigjarig huwe lijksfeest toekomt zijn er eerst een aantal andere jubi lea te vieren Het wordt een routinezaak! Mevrouw v.d. Berg heeft het met voorberei dingen voor woensdag toch wel een béétje druk gehad. Het spreekt natuurlijk vanzelf dat de drie dochters van het echtpaar die dag langkwa- men, vergezeld van gezinsle den die wel konden komen. KARAKTER Vrijdag kon jong en oud het echtpaar gelukwensen in ,,'tRos Byeaart", na een eu charistieviering in de St. Jo zefkerk. Het was tevens een gelegenheid om eens bij te praten met oude bekenden en familieleden, die niet iede re dag langs komen. Broer A. v.d. Berg bijvoorbeeld, die ,,even" overkwam uit Cana da. In 1975 is het echtpaar bij deze emigrant op bezoek ge weest. De herinnering aan de zwerftocht per auto door dat land is nog niet vervaagd! En al voor het feest ver heugde het echtpaar zich op het weerzien met een familie uit Limmen, leden van een gezin, waarbij mevrouw v.d. Berg en haar dochters tijdens de meidagen van 1940 waren ondergebracht. Het kontakt met die familie is altijd geble ven De heer J.v.d. Berg zat in die dagen als soldaat in Zee land. Hij kwam na een be nauwde tijd pas weer naar huis terug, toen men niet lan ger zat opgesloten tussen Franse troepen, die langer verzet hadden geboden dan de Nederlandse. Het echtpaar heeft tijdens het huwelijk veel meege maakt en ook daardoor veel bekenden opgedaan. Samen heeft het veel van de wereld gezien Nu doen ze het even rustig aan, na een operatie, waarbij een gedeelte van een long van de heer v.d. Berg is weggenomen „Het is wat je er zelf van maakt", zo vinden beide ech telieden En gevraagd naar hun visie op het huwelijk: „Je moet niet meteen als je het oneens bent zeggen ik ga Je komt bij elkaar met ieder je eigen karakter. Er zal soms veel gepraat moeten worden, dat is heel belangrijk in het huwelijk. Anders loopt het fout". RASECHT De heer v.d Berg is een rasechte Leusdenaar. Zijn vrouw komt uit Brabant^ uit de gemeente Dusschen Het echtpaar woont nu al weer een aantal jaren in de aardige woning aan de Ba- voortseweg Het is de zesde woning van het echtpaar in de gemeente Leusden. On der de vijf vorige bevindt zich een aan aantal woningen die inmiddels zijn gesloopt om plaats te maken voor wonin gen voor het „nieuwe Leus den". Hun vorige woning in Asschat bijvoorbeeld, waar men nu de wijk „De Wete ring" zal vinden. Aan de Bavoortseweg wo nen zij nu al een tiental jaren, sinds de pensionering van de heer v.d. Berg. Het aanbre ken van de pensioentijd viel samen met de opheffing van de Amersfoortse Phoenix- brouwerij, waar de heer v.d. Berg als brouwer werkzaam was. De opheffing veroor zaakte een voortijdige pensi onering, maar dat op zich heeft hem geen pijn gedaan „Ik behield mijn volle loon voor de jaren die ik nog had moeten werken". Maar zijn vak miste hij toch wel. Nóg raakt hij enthousiast aan de praat als hij uitlegt hoe de procedure Drecies in elkaar zit. „Het was mooi werk. Het leefde en er groeide iets. Bo vendien was het ook verant woordelijk werk De eerste jaren werkte hij als arbeider voor het zware werk sjouwen en dergelij ke —bij de brouwerij, maar hij wist snel op te klimmen tot brouwer. Tot de crisisjaren roet in het eten kwamen gooi en. Met een dertigtal anderen kwam de heer v.d Berg op straat te staan. Er volgde een periode van „steuntrekken", bestratingswerk voor de ge meente. Maar daarna keerde hij toch weer terug bij de brouwerij. Vanuit de werkver schaffing betaalde de ge meente mee aan zijn loon dat lager was dan eerst toen hij hetzelfde werk deed. Maar door werken wist hij weer aan zijn oude loon te komen. KAARTJE LEGGEN Nu knutselt hij graag. HIJ geniet er van om voor henzelf o's ziin rekeningen met of meer jaren kunt Spaar-Rek' «3 *- C. - VT T~-r U kunt zo langzamerhand vorm uit te zoeken die u het beste past. Zo zijn er talloze interes- kiezen uit tientallen spaarvormen. Een spaarvorm die u van santé mogelijkheden om te sparen. Elk met verschillende namen en re- spaarder tot belegger maakt. Of een De Bondsspaarbank kent ze allemaal, gels. Elk met voor- en nadelen. spaarvorm die u ook tussendoor de We zijn immers niet zomaar een bank. De Bondsspaarbank neemt vrijheid geeft om eens te profiteren D A All/ graag de tijd voor u, precies de spaar- van uw spaarzin. vl^/ELIEL D/AIMI\ i LEUSDEN/CENTRUM De maandelijkse bijeenkomst van de Leusdense Roole Vrouwen groep was deze maand anders van opzet dan gebruikelijk. De Roole Vrouwen Leusden organi seerden op woensdag 27 Januari een open avond over Joke Smit en het feminisme, met de verto ning van de door „Kijk Haar" vervaardigde film „Ik wil dat het voor mijn dochter en kleindoch ter beter wordt". Volgens kerngroeplid Ans van Kemenade gaf de film ook weer de Rooie Vrouwen Leusden mee bezig willen zijn. Door de gebrekkige publiciteit vooraf waren slechts 22 vrouwen aanwezig, waaronder verschei dene niet- rooie vrouwen. Joke Smit was één van de be langrijkste feministes van de tweede emancipatiegolf in Ne derland. Het begon allemaal in 1967, na haar artikel „Het onbe hagen bij de vrouw" in het literai re blad „De Gids", de vele reak- ties, de oprichting van Man- Vrouw-Maatschappij. haar idee- en worden al jaren in praktijk gebracht. De emancipatie-com missie. de emancipatiewerk sters. de VOS-cursussen, de vrouwentelefoons, het tijdschrift „Lover", de aktiegroepen Marie wordt wijzer" en „Tijd voor School", het televisieprogramma „Ot en Sien", de abortusgroep „Wij Vrouwen Eisen". Joke overleed op 19 septem ber 1981. In het laatste jaar van haar leven deed ze hetzelfde als ze de afgelopen dertien jaar had gedaan Onafgebroken was ze in de weer met de vrouwenzaak Het is een onvoorstelbaar groot verlies voor de vrouwenbewe ging dat Joke er niet meer is. Midden in haar leven, 48 jaar oud, moest ze sterven na een ziekte van een jaar. In de overlij densadvertentie stond: Joke Smit, feministe. Weinig vrouwen dragen dat woord met zoveel recht en reden als Joke Kort voor haar dood schreef Joke Smit een lied. Ze vroeg Cobi Schreier er muziek bij te maken en het op haar begrafenis te spelen: Om de algemene strekking van Joke Smits bedoe lingen met de wereld enigszins aan te geven volgt van dit lied het laatste gedeelte: „Er is een land waar mensen willen wonen, waar jong zijn niet betekent, dat je steeds wordt genegeerd, waar zwakken met respect bena derd worden en vreemdelingen niet meer ge kleineerd, waarin geweld door niemand meer geduld wordt, waar allen kunnen troosten als een mens ten onder gaat Dat is het land waar mensen willen wonen, het land waarin saamhorigheid bestaat. Dat is het land waar mensen willen wonen. het land waarin saamhorigheid bestaat." FILM De film „Ik wil dat hetvoor mijn dochter en kleindochter beter wordt" is een aangrijpend inter view dat van Joke pas na haar dood mocht worden uitgezon den Tegenover interviewster Els Bonger zet Joke haar visie op de vrouwenbeweging uiteen Ze spreekt niet alleen over het verle den Ze spreekt niet alleen over het verleden en de dingen die door haar toedoen zijn bereikt, maar ontwikkelt ook een idee over de toekomst dat als haar testament kan gelden. Joke wekt vrouwen op samen te werken vanuit feministische solidariteit, om zo de macht te krijgen die nodig is om de huidige aatschap- pij te veranderen in een maat schappij waarin mannen en vrouwen gelijke rechten en plichten hebben. Vrouwen moe ten leren beleid te maken en vechten voor een plaats binnen besturen van partijen, vakbon den en advieslichamen. Vanuit deze positie kunnen vrouwenbe- langen het meest effektief wor den nagekomen. Een nieuw initi atief is het zogenaamde ouder- schapskontrakt waarin bij de geboorte van een kind de rech ten en plichten van beide ouders worden vastgelegd. Vrouwen ge ven hiermee haar „natuurlijke eerste verantwoordelijkheid" op ten gunste van een gedeelde ver antwoordelijkheid Uit het ge sprek blijkt welke gigantische in spanning Joke heeft geleverd om compromisloos voor haar opvat tingen op te komen Zij is een inspirerend, maar moeilijk te evenaren voorbeeld voor ieder een die zich inzet voor vrouwen Niet alleen vanwege de figuur van Joke Smit, maar ook omdat in kort bestek de recente ge schiedenis van de Nederlandse feministische beweging de revue passeert, is deze film van grote waarde De aanwezige vrouwen onder de indruk van hetgd gezien hadden. Na de vertl van de film werd in drie grof en in de grote groep met el gesproken over wat de vrol in de film had aangesproka Joke zag het jaar 2000 all „magisch jaar" bij het realil van een nieuwe maatschf De vrouwen in De Til led jaartal wat te vlugge naderJ het bespreken van de reals van die idealen, bleek bovefi dat veel aspektenuit de sarr! ving een grote samenhangij nen. Herverdeling van arbeid istfe een sleutelwoord. Over d| van de huidige werklooshej ren de meningen verdeeld Cr in ieder geval over arbeidsJ sen voor vrouwen wordt gej vonden de vrouwen voorl Verder kwam de positie vl man binnen deze discussif de orde. Zij zijn degenen zullen moeten leveren, voel hun status als hun financies treft, stelde men onder anoT Over hoe vanuit de mar| wereld de discussie moet worden, waren nog v tekens. Volgende maand wil meni aanleiding van deze film f gaan op het onderwerp wenpartij". GEBOREN 19 jan. '82 Harmen Benjamii J. M. Sjoerds en J. Wesseli 20 jan '82 Ronald, z.v. Meijer en J. Strijland 23 jan '82 Frederik JohanK z.v. F. J. K. van Santen e Snoek. 26 jan. '82 Muriel-Kristel, d H. E van der Hulst en C. Y.l Boer. GEHUWD: geen OVERLEDEN: 13 jan. '82 H W. van Lavi oud 82 jaar. 20 jan. '82 J. Hendriks, wed. Midlum, oud 78 jaar. 24 jan. '82 G Hoogland, oi jaar 25 jan. '82 M. van Vliegen, J. van Binsbergen, oud 83j Lina Brown stofjes, 'n begrip... Voor interieur en het vervaardigen van kleding en kinderkleertjes. DEZE WEEK: CREATIQUE WINKELCENTRUM HAMERSHOF In een gebied van ca. 10 15 km rondom I Amersfoort zoeken wij een boerderij of I vrijstaand landhuis. Liefst met mogelijkheid van een kantoorrui^S Minimum hoeveelheid grond ca. 5 000 m' U kunt schrijven of bellen A. G. Sandig, Postbus 715 B 3800 AS Amersfoort Telefoon 033-14459 L STOMERIJ FLORENTINA Dorpsstraat 233 Scherpenzeel Tel. 03497-2120

Leusder Krant | 1982 | | pagina 6