Het lichtere leeswerk >ver staatsgeheimen, Lollen en zwaluwen Uit het politierapport I leusder kmUs FTTTTTvTTl 1 VERBIJSTERENDE WERELD VAN TERNATIONALE SPIONAGE Samenstelling: Bert Vos ISDAG 2 FEBRUARI 1982 boek gate-affaire, onthuld door Woodward en Bernstein. Zoiets groots verrichten, dèt is de droom vön veel journalisten Aldus De Borchgrave en Moss, twee Amerikaanse journalisten, die samen ,,The Spikeschreven, in het Neder lands vertaald metMisleid". Hoofdper soon van dit boek is de jonge journalist Robert Hockney, die iets groots denkt te verrichten door de Amerikaanse CIA door te lichten, spionnen te ontmaske ren èn door het aantonen van infiltraties van de Amerikaanse geheime dienst in de journalistiek. Het klimaat is er rijp voor Hij slaagt in zijn opzet, maar heeft niet door, dat hij gebruikt wordt door de KGB. die op zeer intelligente wijze del westerse media heeft gemanipuleerd] en niet alleen de media Jaren later is het dezelfde Hockney die deze KGB- manipulaties op het spoor komt en .hardnekkig beetje voor beetje de gehei men bloot legt. ..Misleid" schijnt inter nationaal als een sensationeel boek te zijn ontvangen en werd prompt een ge heide bestseller in Amerika en Enge land. Helemaal begrijpen doe ik dat niet, ik ben zelfs bang, dat het boek een beetje overschat is. Sensationeel is het eigenlijk niet wat Arnaud de Borchgra ve. hoofdredakteur van Newsweek en Robert Moss, redakteur van Foreign Report (Economist) en hoofdredakteur van de Daily Telegraph in deze spiona geroman naar voren brengen Wie een beetje regelmatig spionage-romans leest, weet zo ongeveer wel wat de Russische KGB voor ons allemaal op het vuur heeft staan. Het boek zou ge baseerd zijn op feiten Op het feit bij voorbeeld, dat volgens Leonid Brezjn- jev in 1985 de Sowjet Unie het leider schap moet hebben veroverd. Dat de KGB zich stevig heeft ingenesteld in de hoogste niveau s van alle westerse re geringen. Die feiten worden niet met bewijzen gestaafd in deze overigens goed geschreven roman, die echter pas in de tweede helft echt spannend wordt Pas dan volgen de gebeurtenissen zich in een snel tempo op Maar dan zitten we ook al in de toekomst en hebben we te maken met een Amerikaanse rege ring, die net is gezuiverd. „Misleid" is een spionage-thriller, die alleen maar bevestigt wat we eigenlijk wel kunnen weten of vermoeden. Uit andere spio nage-romans De ogen van de mol, door Thomas Ross. Op dit moment hebben we eigen lijk maar één Nederlandse schrijver, die in staat is gebleken goed doorwrochte spionage-romans te schrijven. Die man is Thomas Ross. van wie eerder „De honden van het verraad" verscheen. In „De ogen van de mol" is het opnieuw BVD-agent Martin Finch die centraal het en- nieuw een spionage-inriuer van maat, die zich kan meten met die van de beste buitenlandse schrijvers. Een thril ler, die je met plezier leest van de eerste tot de laatste bladzijde Zig Zag naar Armageddon, door Tony Foster. De uitgever geeft het zelf eigenlijk al aan in een begeleidend persbericht: „De auteur werd in 1976 veroordeeld tot het uitzitten van een ge vangenisstraf wegens drugsmokkel Hij zat zijn straf uit in de Terminal-lslandge- vangenis te San Pedro, Californié en hier schreef hij dit boek Foster vermeldt in zijn voorwoord niet expliciet hoe lang zi|n gevangenisstraf was. maar de om vang van het boek doet het ergste ver moeden Inderdaad 640 bladzijden is niet niks voor een spionage-thriller en je aarzelt wel eventjes voordat je aan zo'n pil be gint. Niettemin konstateer je - na die ruim 600 bladzijden te hebben gelezen - dat „Zig Zag naar Armageddon" een redelijk spannend boek is geworden, ondanks de lengte Eigenlijk meer een epos, waar best een fikse TV-serie van gemaakt kan worden Het draait alle maal om de bouw en het gebruik van een kerncentrale in een Midden-Ameri kaans landje, dat door een Amerikaan met geheugenverlies wordt geleid, na dat hij zijn schoonvader aan de macht heeft geholpen met behulp van Pale stijnse terroristen. De kernreactor is van Canadese makelij en de bouwer ervan boeken, voor u besproken perback. 197 blz. waarvan 16 blz. met foto's uit film. Prijs: 24,90. Doodvonnis per verzekerings polis door James M. Cain, 1981 Uitgave. Loëb uitgevers b.vAm sterdam. Paperback, 134 blz Prijs: 17,50. Gemaskerde Betovering/Vlam men In de nacht door Victoria Holt. Vertaling P H. Fruithof en Helen Knopper. Uitgave: Van Hol- kema Warendorf in Bussum Ge bonden, 600 pag., prijs 39,50. Jamaica Inn. „Jamaica Inn", je zou het een spannende streekro man kunnen noemen van Daphne du Maurier, is geschreven in de be gintijd van haar carrière (ongeveer 1932) Nu als vierde druk en in een andere tijd bezien blijven de span ning en de geheimzinnigheden tot het slot boeien. Het verhaal speelt Zich af in een lugubere herberg De Jamaica Inn, waar Mary Yellan bij haar tante komt wonen na het overlijden van haar moeder In de herberg gebeu ren 's nachts regelmatig geheim zinnige dingen oie Mary stukje bij beetje ontdekt. Hoe meer zij te we ten komt. hoe gevaarlijker het voor haar wordt en hoe hoger de span ning in het boek wordt opgevoerd Uiteindelijk met een min of meer happy end. Bekijkje het verhaal vanuit de tijd dat het boek geschreven werd dan is de Mary-figuur erg vrouwelijk, maar met een flinke doortastend heid. Het verhaal speelt zich af in Cornwall, de geboortestreek van Daphne du Maurier. In al haar boe ken speelt dit prachtige stuk Enge land een belangrijke rol Daphne du Maurier die behalve deze roman, diverse andere romans, toneel stukken en biografieën op haar naam heeft staan, kreeg in 1938 haar grootste bekendheid met de roman „Rebecca" Diverse keren vertaald en herdrukt en zelfs verfilmd door Hitchcock Dat haar boeken regelmatig herdrukt wor den geeft overduidelijk weer dat zij nog steeds bij een grote lezerskring zeer geliefd is. T.M „Jamaica Inn" door Daphne du Maurier Uit het Engels vertaald door Hansje Hardenberg, uitg. Van Holkema en Warendorf, Bussum 1981, paperback, 291 blz., prijs 19,50 terdag zijn er vernielingen aan gericht aan de auto van K. in de Hohorstlaan. De antenne en de buitenspiegel werden afgebro- ,n. AUTO IN BRAND Op de Groene Zoom is zondag morgen vroeg een auto geheel uit gebrand De brandweer bluste de brand met twee forse stralen. De auto die zaterdag met pech aan de kant van de weg was afgezet, is eigendom van de heer R S uit Garderen. De oorzaak van het in brand vliegen is nog onbekend. band; bruin/oranje keeshond met GEVONDEN wit streepje over neus (reu) Donkerblauwe skihandschoen met rode streep; kettinkje en han ger VERLOREN Sleutelbos met vijf sleutels; ko perkleurige sleutel met zwart pop petje. roodbruine portemonnee met pasie en tien gulden; donker blauwe leren handtas met porte monnee, dameshandtas met don kerblauwe portemonnee en pasje. WEGGELOPEN Rood witte kater met oranje hals- DIEFSTAL De heer A. Q uit Rotterdam heeft bij de rijkspolitie aangifte gedaan van diefstal van achterreflectoren van zijn personenauto. De auto stond geparkeerd bij de School voor Wijsbegeerte aan de Dodeweg. VERNIELING In de nacht van vrijdag op za- lort Vos) Miet nou aan mij, of lijkt het er tiad op, dat het aantal boeken ilonnen en spionage aan het Is? Hoe het ook zij, op mijn jt weer een behoorlijke stapel oelbeproefde genre. Boeken selende kwaliteit, maar die al- één ding met elkaar gemeen i: de hoofdrollen worden ver lor de vaak naamloze helden Russische KGB, de Amerl- CIA of de Britse Ml 6. Met ast nog de mollen, de zwalu- i de slachtoffers van de vaak deelde manipulaties van rege- Cgeheime diensten. Voorde •s prima leesvoer. i Mahdi, door A. J. Quinnell. De jr A J Quinnell (een pseudo- naakte op verrassende wijze zijn mei „Creasy's Wraak", een ,van het zuiverste water vol actie selinge wendingen. Kortgeleden een zijn tweede thriller; „De (De Verlosser). Quinnell heeft ebrek aan fantasie, dat blijkt op- Zijn idee is het scheppen van de de lang verwachte opvolger van nmed De uitvoerende partij de Geheime Dienst, samen met de CIA. Doel de totale 'knjgen over de Mohamme- ,ten, met name de olierijken, een paar wonderen. •at bizar onderwerp, maar uit- litgewerkt met een maximum ifwaardigheid. De wonderen ireld nog niet uit, wordt vaak [maar sterker nog door de irtschrijdende techniek is het ■ilijk meer om zaken, die eeu- len tot de wonderen behoor- isch uit te voeren Wonder- verschijningen, bliksem- uit een heldere hemel, als er geld tegenaan gegooid [is dat allemaal best te realiseren alllijkt het door een ex-geheim van de Britse Geheime Dienst ^ffde plan eerder een grap, hoe erpver wordt gepraat, hoe groter 'wan slagen wordt geacht en ij serieus aan het werk Uiter- Fel grootste geheim Peter C een van de topmensen van krijgt de leiding van het pro- ir die wordt verliefd op een balletdanseres, door de lis „zwaluw" naar Gemmell ge- n Op zich misschien wat banaal, ;Jét gegeven wordt ijzersterk uit- kt. Door de escapades van de Brit ir een lek in het grootse plan üjl/lahdi' is zonder meer een ster- iller, die ondanks het bizarre ge- Rloofwaardig is uitgewerkt met dien een - evenals in „Creasy's verrassende ontknoping ivolen leid (The Spike), door Arnaud rchgrave en Robert Moss. Veel name Amerikaanse journalisten- in zich gespiegeld aan de Water- re, en men behandelt het met een aan verveling grenzende kennis van zaken. Maar wie weet nog, wat LIEFDE is? Dit is een citaat uit Olaf de Lan- dells inleiding voor de bundel ver halen De harp der minne, waarin hij achtereenvolgens aan bod laat ko men: de romantische liefde, de of ferende liefde, de gelukkige liefde, de eenzame liefde en de wijze lief de. Olaf J de Landell behoort tot de meest geliefde romanciers van Ne derland Hij maakte naam als een schrijver die zijn pen meesterlijk beheerst en uiteenlopende roerse len van de menselijke ziel op boeiende wijze gestalte kan geven. (Gebonden, f 24,90) „De glimlach die blijft", verza meld werk van Godfried Bomans (Uitgave Elsevier) Op 22 decem ber overleed Godfried Bomans In dat jaar 1971 had zijn faam een hoogte bereikt als nooit tevoren, niet alleen door zijn boeken, maar ook door zijn artikelen en inter views in dag- en weekbladen, door zijn voordrachten en zijn medewer king aan radio- en TV-uitzendin- gen Voor elke Nederlander, voor elke Vlaming was hij een begrip ge worden. Tien jaar na zijn dood ver scheen bij Elsevier een soort „her denkingsbundel" onder de titel. „De glimlach die blijft" Een titel, die het wezenlijk aangeeft van de in de bundel verzamelde verhalen van Bomans de glimlach. Want dat is, wat Bomans als geen ander wist op te roepen met zijn fijntjes neer geschreven humor, zijn rake uit spraken, zijn badinerende schet sen „De glimlach die blijft' heeft bij mij opnieuw een glimlach opgeroe pen toen ik de soms bekende ver halen weer eens las De bundel be vat het meest wezenlijke uit de tal rijke tot nu toe verschenen boeken van een schrijver, die ongetwijfeld ooit over enkele eeuwen in de lite raire annalen van Nederland en Vlaanderen te boek zal staan als een volkslegende Bij leven en wel zijn. (paperback. 233 blz 26,90) erg in de belangstelling staat is „The postman always rings twice" Caine zelf stond nogal sceptisch tegen de ondernemingen van de filmindustrie aan Sterker nog hij probeerde strijd te leveren tegen Hollywood om de manier waarop men daar met geesteskinderen van schrijvers omging. Zonder veel sukses overigens. Terug naar het geschreven woord „Doodvonnis per verze keringspolis" is gebaseerd op het gegeven van het overlijden van ie mand die nog maar kort geleden voor een hoog bedrag verzekerd is Dit idee ziet men wel vaker in misdaadromans en klinkt daarom wat afgezaagd Dat is het verhaal allerminst Phyllis sluit een onge vallenverzekering af voor haar echtgenoot, die door zijn werk aan tal van risiko's blootgesteld is, ech ter zonder hem hierover in te lich ten. Zij weet hierbij de verzeke ringsagent voor haar karretje te spannen en hem tot haar mede plichtige te maken. Meer verklap ik niet. Aan te raden voor de liefheb bers. Ook voor de niet regelmatige lezers van dit genre alleraardigst als zij op zoek zijn naar vakantie- lektuur, dat niet veel plaats inneemt in de koffer. Gemaskerde Betovering/Vlam men in de nacht. Omvangrijker is de nieuwe „Victoria Holt" twee werken in een dikke bundel Zoals haar trouwe publiek weet, spelen beide verhalen zich af rond gegoe de families, in de omgeving van of op een landgoed en met een erfenis als belangrijk gegeven op de achtergrond. En de arme vage bond blijkt uiteindelijk de rijke erf genaam te zijn. Gevolg een huwe lijk. Een Engels decorum Een maatschappij die allang vervlogen is. gezien door een roze bril De gegevens voor twee hele lan ge verhalen. Met alle respekt voor het publiek van Victoria Holt (dat naar mijn vermoeden grotendeels uit vrouwen zal bestaan), vind ik het bij het lezen van deze boeken toch altijd weer vreselijk jammer dat schrijfsters uit dit genre zich niets gelegen laten aan de positie van hun seksegenotes. Moraliserend voert men aan wat een vrouw hoort te doen en vooral wat zij dient te laten Het traditionele rollenpatroon wordt juist op de achterhaalde ter reinen nog eens stevig gestut LM. Ik, Mata Hari door Josine van Dalsum, 1981. Uitgave Van Hol kema Warendorf in Bussum Pa- De blanke slaaf, door Fanny Howe (uitgeverij De Kern-Baarn). Voor de liefhebbers, die ook hun tranen de vrije loop lieten gaan bij het lezen van „De Negerhut van Oom Tom" schreef Fanny Howe de roman „De Blanke Slaaf", het ver haal van Peter McCutcheon, die als baby bij zijn ongetrouwde moe der wordt weggenomen en aan een slavin wordt gegeven om op te voe den als haar eigen kind De kleine Peter ervaart al jong de kwelling en aanwaardigheid van slavernij, maar hij ontdekt ook de warmte en liefde van een mooie zwarte vrouw en het respect van zijn aangeno men volk (gebonden, 29.90) Pionnen en pioniers door E. Rotholz (uitgeverij De Kern- Baarn) In deze roman geeft A. M Ekert-Rotholz een kleurig beeld van de Australische gemeenschap, waarin zich het leven van de „ou de" met dat van de „nieuwe" Au straliërs vermengt. Een boeiend, dramatisch met humor gekruid boek. waarin de oude en de nieuwe wereld, gisteren en vandaag, men sen afkomstig uit de uiteenlopend- ste windstrekenelkaar ontmoeten Alexander Rigby, een architect met vermetele bouwplannen die zijn stempel op het moderne Sydney drukt; Annie, zijn Engelse vrouw, Molly Fleet uit Paramatta, de oud ste plattelandsstad van Nieuw-Zuid Wales; Candy Bluth uit West-Au- stralië, prototype van de knappe Australische; Patrick Trent, de o- paatzoeker uit een oude, Ierse im migranten-familie, Robert Mair, 'n Japans-Australische. Charlie Rain bow, een inboorling wiens wieg in de Australische rimboe stond. Zij (en nog vele anderen) dragen allen het hunne bij tot de fascinerende handeling die, via een kunstige af wisseling tussen dramatische ver tellingen en monologen die de spanning opvoeren, een onver moed hoogtepunt bereikt (gebon den. 32,50) „De Mahdi", door A J Quinnell 1981 Vertaling Frank Visser Uitgave, Ros trum bv te Haarlem Paperback, 251 blz Prijs 24,90 „Misleid", door Arnaud de Borchgrave en Robert Moss 1981 Oorspronkelijke titel The Spike Uitgegeven door Else vier Nederland/De Boekerij te Amster dam Paperback. 384 blz. Prijs 29,90 „De ogen van de mol", door Thomas Ross, 1981 Uitgave Van Holkema Warendorf te Bussum Paperback 285 blz Prijs 24,50 „Zig Zag naar Armageddon", door Tony Foster 1981 Uitgave Uitgeverij Luitingh bv te Laren NH Paperback. 640 blz. Prijs 34 50. Icarus", door Peter Way 1980 Oor spronkelijke titel Icarus Vertaald door J. Verheydt. 1981 Uitgave Het Spectrum te Utrecht, paperback, 236 blz Prijs 24.50 is een voormalige vriend van de dikta- tor, ook al weten beiden dat niet door het geheugenverlies van de ene. De kerncentrale wordt misbruikt voor ver vaardigen van kernbommen. Dat is ei genlijk de kern van het verhaal, waar omheen Tony Foster een ontzaggelijke hoeveelheid drama en romantiek heeft gebouwd met tientallen hoofdfiguren, die allemaal een rol spelen in dit spel vol intrige, verraad en internationale spion nen. Als Palestijnse terronsten er in sla gen om vier kernbommen in handen te krijgen zijn we al ettelijke honderden bladzijden en jaren verder, maar dan breekt ook de hel echt los in de wereld en proberen verschillende geheime diensten in een race om de klok een catastrofe te voorkomen „Zig Zag naar Armageddon" heeft een aktueel thema, dat door Foster zorgvuldig is uitgewerkt. Natuurlijk, het had natuurlijk allemaal wat korter, be knopter gekund en daardoor kent deze spionage-thriller ook enkele dieptepun ten. maar in totaliteit is „Zig Zag naar Armageddon" mede door het aktuele, beklemmende thema een spannende epos toch met enige kennis van zaken geschreven door een man, die daar dui delijk de tijd voor had. „Icarus", door Peter Way. Tenslot te in deze reeks spionage-thrillers de roman van Peter Way „Icarus" Ook een aktueel thema, de ontwikkeling van een fusie-reactor. Zoals bekend is de wetenschap al lang bezig een werkbare methode te vinden om uit zeewater energie op te wekken. In plaats van kernsplitsing wordt daarbij uitgegaan van het principe van kernfusie Voor deel van dit systeem is een vrijwel te verwaarlozen radio-activiteit (binnen twaalf jaar gehalveerd), waarbij een on beperkte hoeveelheid energie kan wor den verkregen. Water is immers goed- harp is. Is zij niet een ketelmuziek- CEN IN HET KORT achtige popband met teveel elek trisch lawaai en bar weinig inhoud? Menigeen verheft zijn stem zonder kennis van zang of van liefde, en arp der minne", door Olaf J. rumoert over jij-en-ik-en-wij tndeii Uitgave De Kern te Als men over liefde praat is het up- to-date om daar het bed bij ter spra- vraag ik me af, of de liefde ke te brengen. Voor velen is het iag-de-dag nog altijd een ene begrip synoniem met het ande koop Nadeel de werking van een der gelijke fusie-reactor is gebaseerd op zeer hoge temperaturen Dr Michael French is in Engeland bezig aan een dergelijk projekt Icarus Terwijl de werkzaamheden in een eindstadium zijn gekomen, ontdekt French tot zijn schrik, dat de bouw van de reactor heeft plaatsgevonden op basis van een fou tieve berekening, waardoor de reactor uit elkaar zal springen Heeft French Voor diegenen die tijdens deze stille tijd na de feestdagen op zoek zijn naar „leesvoer" voor thuis of om misschien nog mee te nemen op wintersport, Is er nog keus genoeg. Als zij zich dan niet willen vermoeien met het „zware werk", volgen hier een aantal werken met een wat lichtere inhoud. Ik, Mata Hari. Na het sukses van de - bijna - gelijknamige televisie serie, beschrijft hoofdrolspeelster Josine van Dalsum nu de persoon lijke ervaringen van de uit Leeuwar den afkomstige danseres, die in 1917 in Frankrijk wegens spionage ter dood veroordeeld werd. Dit ge geven heeft - sinds de executie van Mata Hari in 1917 - steeds op nieuw mensen gefascineerd en hen ook gebracht tot het schrijven van boeken of het maken van films. Dat hierbij de juistheid van het his torische verhaal wel eens geweld aangedaan wordt is best te begrij pen. Het is ook niet gemakkelijk om aan historische feiten rond Maga- retha Zelle - zoals Mata Hari's ei genlijke naam luidde - te komen Daarvoor moet men wel dieper gra ven dan encyclopedieën en ge schiedenisboeken, die maar heel beknopte beschrijvingen geven Daaraan hecht ik de konklusie dat het enige en nogal tragische be lang van Mata Hari schuilt in het verhaal van de overspelige vrouw, die nadat ze verraad heeft ge pleegd, haar verdiende loon in de vorm van de kogel heeft gekregen Er is bij mijn weten nog niemand geweest die zich dermate in de per- zelf die fout gemaakt of is met de com puter geknoeid? Vanaf dat moment ver andert het tamelijk rustige weten- schaps-leven van French in een nacht merrie. Hij wordt gemanipuleerd door de Britse Geheime Dienst, waarbij hij zelf het slachtoffer dreigt te worden French accepteert dat niet en als hij verstrikt raakt in de netten van de KGB doordat die een „zwaluw" op hem heeft afgestuurd, ontworstelt hij zich aan de invloed van zowel de Britse als de Rus sische Geheime Dienst Het meisje Ky- ra - door de Russen gebruikt om French in te palmen - wordt verliefd op de Britse geleerde en dat is wederzijds De zwaluw vliegt weer uit en keert niet terug op het nest French schakelt Cris pin Bridgé in. een man. die het klappen van de zweep kent en bereid is French te helpen Vanaf dat moment ontwikkelt zich een keiharde strijd, waarbij de Brit ten en de Russen gedwongen worden samen te werken in hun wanhopige po ging French te pakken te krijgen De man, die als enige in de wereld blijkt te weten hoe een fusie-reactor ontwikkeld moet worden om goed te kunnen werken. „Icarus" Is een sterke thriller, met mensen, die keihard een grimmig spel spelen om de macht. Een spel. waarin een mensenleven niets meer waard blijkt te zijn als „hogere" be langen een essentiële rol gaan spe len. Jammer van de correctlefouten soon Magaretha Zelle had ver diept, dat er een gedegen per soonsstudie tevoorschijn was ge komen. De film van John v.d. Rest en het boek van Josine van Dalsum beantwoorden hier ook niet aan Het boek - in eerste persoonstijl geschreven - is een schriftelijke weergave van wat er ook op televi sie te zien was, hier en daar aange past om het verhaal van Mata Ha- ri's ervaringen wel soepel te hou den De gewoonte om na film- en tele- visiesuksessen ook boeken uit te geven, is inmiddels een stevig in geburgerde gewoonte, dat door een groot publiek gewaardeerd wordt Hoewel men hier wel iets anders op het oog heeft dan de gevoelens van de kijkers, natuur lijk Ook deze werken over het leven van Mata Hari zijn weer geromanti seerd Juist omdat men lijkt te wil len aangeven dat men wel op zoek is geweest naar de persoon Maga retha Zelle. vraag ik me af of dat wel zo is Haar betekenis wordt ietwat overtrokken, lijkt mij en het zou mij niets verbazen als dat ook zou gel den voor haar persoonlijkheid Voor mensen die na het zien van de se rie wel in het boek geïnteresseerd zijn de verteltrant is beslist niet on aardig. Foto's van scènes uit de serie zijn in het werk opgenomen. Doodvonnis per verzekerings polis. Van een boek naar aanlei ding van een televisiefilm naar een schrijver die enige van zijn werken verfilmd zag James M. Cain. Een van zijn werken die op het moment

Leusder Krant | 1982 | | pagina 9