I Zuid ver-van-je-bed-show voor de gemeenteraad Kantlijn w', Zilver Boos (1) Boos (3) Boos (2) Afscheid Spijt Mededelingen Staart -DONDERDAG 4 FEBRUARI 1982 Loep op Leusden „Enige tijd geleden-het in ook al wel weer vorig ar zijn - stond er in „Loep ^)Leusden"datde emeenteraad de plaatsing abri's in Leusden-Zuid goedgekeurd. WErwas volgens uw krant nggepraat over een nbenulligheidalseen ushaltehokje. Nu is het oor iedereen die toevallig een auto heeft en die iedere „aggebruik moet maken van et openbaar vervoer toch el belangrijk om bij regen I n wind in een hokje te „unnen staan sspectievelijk zitten, want achten is er altijd bij." Het is mevrouw L. Arp uit "eusden-Zuid, die hier uit rvaring spreekt. Ze schrijft ns over het wachthokje, dat og steeds niet bij de halte ij de kerk aan de irnhemseweg staat, tlsschien herinnert u zich [ie discussie van eind vorig lar. Het college stelde de aad voor om in Stoutenburg n bij de kerk in Zuid maar ,brl's op kosten van de lemeente te plaatsen, want Ja betrokken lüsmaatschappijen - die het gouden moeten doen - iadden er geen geld voor. fooral de VVD'er Willem Hoytema van Konijnenburg .ïveerde zich in deze affaire 'drachtig. Willem sprak ichandevande lüsmaatschappijen, die het :o lieten afweten en ging Itechts onder luid protest i ikkoord met financiering fooi de gemeente. Nu is mevrouw Arp al een ||,iele tijd bezig met pogingen rjm de halte die vaak 1 gebruikt wordt van een wachthokje voorzien te [Krijgen. Ze is er al in 1979 over gaan schrijven met de busmaatschappij Centraal FNederland, die de lijndienst over de Arnhemseweg verzorgt. Het antwoord dat rij kreeg op 14 december 1980 van Centraal Nederland 3 heeft mevrouw Arp als bijlage ingesloten. De busmaatschappij schreef onder meer: ,,Op 15 maart 1979 hebben wij het Kollege van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Leusden een brief geschreven, inhoudend een voorstel tot het plaatsen van een drietal abri's. Behoudens een telefoontje van de gemeente, hebben wij nog geen bericht ontvangen. Met uw brief ter ondersteuning zullen wij wederom op korte termijn kontakt opnemen met de gemeente en indien nodig met Provinciale Waterstaat. Wij vertrouwen dat de door u geschetste situatie binnen afzienbare tijd tot het verleden zal behoren." Dat was dus december 1979 en mevrouw Arp concludeert: die abri had er allang kunnen staan op kosten van Centraal Nederland, maar de gemeente heeft op het aanbod niet gereageerd. Voldoende In 1980 schreef mevrouw Arp diverse brieven aan de dienst Gemeentewerken van de gemeente Leusden, hetgeen pas op 5 februari 1981 tot een antwoord leidde. Burgemeester Rademaker en secretaris Brouwer lieten toen weten: „Wij hebben Centraal Nederland onlangs verzocht om bij de bushalte Leusden-Zuid bij de kerk een abri te willen plaatsen. Een en ander heeft vrij lang geduurd, omdat tussen Centraal Nederland en de VAD onderhandelingen werden gevoerd over uitbreiding van het lijnennet in verband met de verdere uitbouw van Leusden en eventuele verlegging van lijnen. Eerst onlangs ontvingen wij van C.N. een nota waarin zij hun plannen voor 1981 bekendmaakten. Hopende u hiermee voldoende te hebben ingelicht,. Dat laatste zinnetje is natuurlijk een beetje dom, want mevrouw Arp weet op dat moment eigenlijk nog niks. Het duurt tot november vorig jaar voordat de abri weer opduikt in de openbaarheid. „Het is nu weer februari," vervolgt mevrouw Arp haar schrijven, „misschien krijgen wij (halte Zuid kerk) nu eerstdaags net zo'n mooi bushokje als vorig jaar geplaatst werd bij de halte politieburo! Naar mijn idee zijn we in Leusden-Zuid een ver-van-je-bed-show voor de gemeenteraad in Leusden. En dat geldt ook voor andere dingen." Zitten wij iets dichter bij het gemeentehuis en leggen dus een gemeentevoorlichter Hans Hermans de vraag voor: wanneer komt dat bushaltehokje er nou eindelijk eens? Bij navraag blijkt de voorlichter dat het momenteel nog even wachten is op provinciale toestemming voor het in november genomen raadsbesluit. Naar verwachting komt die goedkeuring vandaag of morgen binnen en dan kunnen de abri's worden besteld. Levertijd drie weken. „Dus zeg dat we die dingen in de loop van maart neerzetten, dan zitten we aan de veilige kant." Ver Geeft Hans Hermans ook nog een toelichting op de continuing bushaltehokje-story. Hermans: „Het volgende is gebeurd. Indertijd meldde Centraal Nederland ons, dat er door het Ministerie van Verkeer en Waterstaat extra geld ter beschikking was gesteld voor het plaatsen van abri's. Dat gebeurde in het kader van de bevordering van het openbaar vervoer. Op dat moment waren wij echter met de busmaatschappijen in onderhandeling over mogelijke verandering van de lijnen en wijziging van de concessieregels. De gedachte speelde toen om Leusden-Zuid met Leusden-Centrum te verbinden door verlegging vandeCN-route. Nu zouden die abri's dus wel gratis geplaatst worden, maar onderhoud en eventuele verplaatsing ervan is vervolgens voor de gemeente. Dus vonden we het op dat moment verstandiger om het verloop van de onderhandelingen even af te wachten." De onderhandelingen liepen op niets uit. Toen duidelijker werd, hoe het wel zou worden in de nabije toekomst had het Ministerie inmiddels de bedoelde regeling weer ingetrokken. En dus had de busmaatschappij er ook geen geld meer voor. Waarna het vervolgens nog een paar nachtjes slapen kostte, vooraleer het gemeentebestuur manmoedig de abrikosten vooreigen rekening nam. Tot zover de geschiedenis van een abri. -sr. - w si Halte Zuid politieburo. abri et gebeurt niet zo vaak dat iraadsvergadering kort is. De ||sdense traditie, dat een bsvergadering pas helemaal t is als na elf uur de laatste terslag van de voorzitter valt, ■dt in het algemeen bijzonder iwin ere gehouden. Maarer natuurlijk enkele onderingen. Eén daarvan is rergadering na de algemene chouwingen. Op zo'n avond erblijkbaar geen zinnig >rd meer te zeggen na de antische woordenstroom die ens de algemene chouwingen op de •gemeente wordt losgelaten, ■neeste raadsleden zwijgen i ook en stemmen toe. orige week donderdagavond het eigenlijk al net zo. Er was ter één betrekkelijke •utant, die nog bijna roet in korte raads-diner dreigde te •ien. De liberaal Hoytema van tijnenburg - nog niet zo op de •gte met de tradities - ging op dnekkige wijze in diskussie twethouder Mandemakeren gemeester Rademaker over tubsidie van ruim 14.000,- »r het opknappen van de nzaal In Achterveld ten loeve van Avanti. Terwijl de lere raadsleden al lang ukkig waren met de spoed die college betrachtte om Avanti i het zo broodnodige map-geld te helpen in de >p, dat deze gulle geste in juni >r de Achtervelders niet zou 'den vergeten, wilde de heer <tema wel wat nadere lichting op dit voorstel. Was •verleg gepleegd met de >rtstichting? Want die kreeg ners het bedrag geminderd haar begroting. Wethouder ndemaker: „Jazeker is er •rleg gepleegd. De wethouder i financiën heeft overleg •fleegd met een lid van het ituur van de Sportstichting, leer Van Woudenberg, Ihouder van Welzijn." /tema vond dat maar een rkwaardig, niet-serieus woord, zodat burgemeester demaker ingreep om de ichte afgevaardigde van de irale Leusdenaren de zaak jeens uitte leggen: „De ortstichting moet bezuinigen. I bedrag dat bezuinigd wordt, rdt deels gebruikt voor anti. "Natuurlijk lag het ancieel-technisch niet emaal zo simpel, maar in )telijnen.Wethouder ndemaker vulde dat nog eens v- ,Jn feite moet je het zien als n rangeerterrein, waarop een wagon met geld via een wissel op een andere lijn terecht komt." Harm Offereins (GPV/SGP): „In dat verband lijkt het meer op een speelgoed-wagon." De heer Hoytema, kennelijk niet zo ingevoerd in het openbaar vervoer, liet zich niet van de wijs brengen en wees het college er op, dat eerst een advies van de Sportstichting afgewacht zou moeten worden alvorens dit bedrag aan Avanti en de gymzaal wordt toegekend. Dat ging wethouder Van Woudenberg allemaal wat te ver. „Nou moeten we geen biels op de rails gaan gooien", hield hij de heer Hoytema voor. „Het is al bijzonder dat we de zaak zo snel konden regelen. Het advies van de Sportstichting komt later wel." Tja, daarna werd nog een opmerking gemaakt door het college, die niet juist was. De heer Van Tiel viel toen zijn fraktiegenoot maar bij om één en ander te corrigeren en alles bij elkaar kostte het toch nog een kwartier voordat het besluit goedgekeurd kon worden. Anders.Niettemin kon voorzitter Rademaker nog vóór acht uur de vergadering sluiten. Zelfs de rondvraag ging in doodse stilte voorbij. „Kijk," hield de voorzitter de raadsleden met een brede glimlach voor, „zó hoort het!" Net als bij de Nederlandse Spoorwegen, ook al willen daar ook nog wel eens vertragingen ontstaan. maandelijks door de gemeente Utrecht georganiseerde wedstrijd voor Utrechtse persfotografen. De beide tentoonstellingen zijn op maandag te bezichtigen van 13.00 tot 16.00 uur en van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. Tot en met 13 februari. De beste Nederlandse persfoto's van 1981, bijeengebracht in de Zilveren Cameratentoonstelling, zijn momenteel te zien in Utrecht. Rechtstreeks van Schiphol, waar de jaarlijkse tentoonstelling werd geopend, verhuisden de ongeveer 250 foto's naar het gemeentelijk informatiecentrum in Utrecht, dat aan het Vredenburg is gelegen. Behalve een selectie uit de inzendingen om de strijd voor de wisseltrofee, die dit jaar ging naar Vincent Mentzel, is er ook werk te zien van fotografen uit Utrecht en de regio. Daartoe werden de fotografen uitgenodigd hun beste foto van het vorig jaar ter beschikking te stellen. Bovendien hangen er de twaalf „foto's van de maand", de inzendingen van een in 1981 De situatie kan inmiddels veranderd zijn. Want op het moment dat dit geschreven wordt, is het dinsdag en u leest het op donderdag. Dan is het ondertussen woensdag geweest en heeft de gemeenteraad zich beziggehouden met de re- en duplieken, een stukje folklore dat de behandeling van de gemeentelijke begroting heet op te sieren. En dus hebben de raadsleden van de Progressieve Kombinatie Leusden inmiddels kunnen reageren op de woorden van wethouder Jan Mandemaker van vorige week woensdag. Want die woorden zijn in de progressieve hoek uitermate slecht gevallen. Het gaat om financiën, dat spreekt. In hun algemene beschouwingen hadden de raadsleden van de progressieve kombinatie een flink stuk gewijd aan de financiële positie van de gemeente Leusden. Het motto zou kunnen heten „We Moeten De Zaak Niet Zwarter Voorstellen Dan Zij Is". Zeker de wind zit de gemeente niet meer zo mee, vooral de Rijksuitkeringen worden alsmaar minder, maar echt slecht schijnt het niet te gaan volgens de progressieven. „Waar we ons als fractie tegen keren is de indruk die gewekt wordt, als zou Leusden in grote financiële problemen verkeren. Wij zijn van mening dat het begrotingstekort een papieren tekort is. Dat niet bezuinigd behoeft te worden op uitgaven die mensen en groeperingen direct in hun mogelijkheden beperken. En, dat in de begroting voldoende ruimte te vinden is om door ons gewenste nieuwe beleidsinitiatieven te financieren." naar de botte bijl. Mandemaker betichtte zijn vroegere fractiegenoten van financiële onkunde en noemde het door PKL gestelde onjuist en getuigen van weinig politiek inzicht. Inhoudelijk ging de wethouder totaal niet in op het verhaal van PKL. Dat verhinderde burgemeester Rademaker niet om de wethouder van financiën te complimenteren met zijn prima betoog. Een wethouder die zich in deze ook nog eens geruggesteund weet door de chef van de afdeling financiën, die de voorstellen van PKL als „oenig" afdeed. Het echtpaar Van den Tweel senior, gefotografeerd samen met twee misdienaartjes tijdens de afscheidsreceptie van jongstleden zondag. De parochianen van de rk. parochie Sint Jozef aan de Hamersveldseweg in Leusden-centrum hebben zon dag afscheid genomen van hun koster Zoals wij eind vorig jaar al in een lang verhaal in de Leusder Krant aankondigden, is de heer A van den Tweel na ruim vijfendertig jaar opgehouden met zijn werkzaamheden als koster. Om elf uur werd er zondagmorgen ter gelegenheid van dat feit een mis opgedragen in de Jozefkerk Aansluitend was er in het nieuwe parochiecentrum een bijeenkomst, waarop zeer veel parochianen en anderen de heer Van den Tweel de hand kwamen drukken Zoon Albert neemt een deel van de werkzaamheden van zijn vader over Het kosterschap, zoals dat vele jaren lang door de heer Van den Tweel senior is bekleed, bestaat in die vorm thans niet meer Albert van den Tweel zal zich samen met zijn echtgenote vooral ook bezighouden met het parochiecentrum Dat is nog eens een ander geluid in onze donkere dagen. Papieren tekort, mooie kreet, maar PKL liet het daar niet bij. Men noemde een drietal punten om die uitspraak te onderbouwen: - Leusden heeft inde loop der jaren forse reserves opgebouwd. In totaal, zo melden de progressieven, zit er in verschillende reserve-fondsen een bedrag van 34 miljoen gulden. De saldi-reserve is vier miljoen gulden groot. Daarmee kun je wat doen, zo zegt PKL. We hebben indertijd geld weggelegd voor slechtere tijden en die tijden zijn nu aangebroken. - Dit jaar wordt de rente over de algemene reserve van het grondbedrijf niet als bijdrage aan de sportvoorzieningen toegerekend, maar aan de algemene reserve van het grondbedrijf. „Toch hebben we," aldus de algemene beschouwingen van PKL, „dit jaar één miljoen gulden voor het aktiviteitencentrum uit de reserve van het grondbedrijf gehaald, omdat de overgebleven reserve volgens Gedeputeerde Staten voldoende was. Het begrotingstekort valt bijna weg als hier de oude gedragslijn was gevolgd". - En tenslotte: in diverse begrotingsposten is afschrijving op grond begrepen. Dat is onzin vindt PKL, op grond hoefje helemaal niet af te schrijven. Grond verliest zijn waarde toch immers niet. Nou riekt het allemaal wat naar het beruchte Ei van Columbus, vinden wij. Maar evenzogoed mag je van de wethouder van financiën verwachten dat hij de zeepbel doorprikt, wanneer het een zeepbel zou zijn. Dat nu heeft Jan Mandemaker niet gedaan. Waar hij wellicht met een speld had kunnen volstaan, greep de wethouder Waarom zijn ze nou zo boos bij PKL? Omdat ze hun voorstellen daar helemaal niet zo oenig en stom vinden en dat dat wel zou blijken, wanneer er wél inhoudelijk op hun voorstellen wordt ingegaan. Niet alleen beschikt PKL over eigen financiële deskundigen in de schaduwfractie, het in de algemene beschouwingen gehouden verhaal Is ook nog eens gecheckt bij deskundigen uit de Statenfractie en deskundigen van de Vereniging Nederlandse Gemeenten. Deskundigheid in het kwadraat dus en niemand die het over „oenig" heeft gehad. Maar ze willen er bij het Leusdens gemeentebestuur gewoon niet aan en bovendien heeft Jan Mandemaker alle reden om uit rancune ieder voorstel van zijn voormalige fractieleden naar de prullenbak te verwijzen. Aldus de redenering in progressieve Leusdense kringen, waar men bovendien zeer gebelgd is over de-manier-waarop Mandemaker zich tot de PKL-fractie richtte. Mocht de muis gisteravond een staart hebben gekregen, dan hoort u nog van ons. Wethouder Jan Wagenaar (VVD) is een man van uitspraken, die al dan niet tot iets leiden. Dinsdagavond in de raadscommissie OW/RO deed hij (weer) een opmerkelijke uitspraak, die de Leusdense ambtenaren in hun zak kunnen steken. Tot een mevrouw op de publieke tribune die een brief naar de gemeente heeft gestuurd en al tijden op antwoord wacht, zei de wethouder met een bedroefde blik: „Het spijt me mevrouw, dat er nog steeds geen goed systeem is om brieven aan de gemeente snel te beantwoorden. Ik laat hierbij de ambtenaren zakken. Ik en de overige commissieleden zitten hier namens de bevolking van Wat hoor ik nou? Zit er een (klem) kansje in, dat die be faamde bocht in de Heiligen- bergerweg afgebroken moet worden 9 Jammer nou. we zijn er net aan gewend om er bui ten het spitsuur met een snel heid van 80. 90 kilometer per uur door te gaan Natuurlijk kunnen we al die verkeerslichten wel af gaan breken zodra al die beloofde tunneltjes voor het langzaam verkeer zijn aangelegd Het vierde sportpark komt na bij de Schoolsteegbosjes. Let op m 'n woorden Want volgens een wetenschappelijk rapport hebben hazen en konijnen geen last van al die ballen. Als we nou goed begrijpen was Mandemaker niet de enige in de progressieve fraktie die ver stand van geld had Als we dan volgens de PKL ge noeg geld hebben, waarom moest er dan zo gejammerd worden over de realisering van De Korf en Inslag? ,.Er zal dor hout gekapt moe ten worden,zeggen de pro gressieven. In de School steegbosjes en ten behoeve van neer te zetten blokhutten 9 De raad heeft overal verstand van van het openbaar trein vervoer, van schepen door woelige baren en zo. maar als er iets aan de verkeersstruk- tuur van de eigen gemeente moet worden gedaan, laten ze dat aan de wethouder over D'66 vraagt om een inspraak verordening. Maar dat wil na tuurlijk niet zeggen, dat we met zo 'n verordening straks ook in spraak mogen plegen Met die opiniepeilingen mag de PvdA in Leusden wel op haar tellen passen Dat ze kan tellen weten we al. En ja hoor óók het raadslid Hoytema van Konijnenburg kan de stemmen in Achterveld wel vergeten. Jan Wagenaar lijsttrekker van de VVD Met Sjef ten Berge op de bok Harm mag weer van de bestu ren van GPV en SGP. Touwtrekken om tennisba nen Dat is wat je noemt. multi-funktioneel gebruik De ons bezoekende Baghwan- discipel vindt zichzelf geen dwaas, lees ik tot mijn genoe gen. Hij is dus óók tot de ont dekking gekomen, dat er geen brood zit in Leusden en de Leusdenaren G S nemen stelling tegen uit breiding militair oefenterrein. Gaan ze met scherp schieten Onze verslaggever steekt toch véél aarzelender zijn sigaret op sinds zijn bezoek aan Ach terveld Die knaap die boemerangs maakt zou eigenlijk volgend jaar met z n handeltje op de gemeentelijke nieuwjaarsre ceptie moeten staan ..Oprichting fietsclub in zicht", staat er in mijn krant Toch niet omdat er allemaal van die prachtige ..doorsteekjes" zul len komen, die Harm Offereins eigenlijk niet wil en waar vast ook geen geld voor is? Haaien verslikten zich" Ze ker teveel onder water ge zwommen met de mond open. Een automobilist die gepar keerd stond bij de school voor de Wijsbegeerte miste de re flectoren van zijn auto Dat was niet wijs van de dief. maar be geerte Blauwe reiger in het nu nog groene Vliet ..Als ze maar flin ke visvijvers aanleggen met veel groen; die huizen omzeil ik wel. Als de raad net als in de vorige periode zo snel ..zeteltje wis selt" in de komende vier jaar, ziet de positie van de lagere kandidaat er rooskleurig uit. Of niet Vermoeide postduif ..En toch dacht ik. dat hier ergens een hoge toren moest staan De Baghwan wil. dat we wak ker worden. Fondrame zal wel gedacht hebben Leusden is een slaapstad Wakker wordende Leusde- naar .Hoezo? Verkoopt die man dan wekkers? Het wordt misschien tijd dat de fietsen weer eens opgepoetst worden vóórdat het te laat is. Leusden. We moeten er daarom voor zorgen dat er een goed antwoordsysteem op brieven gericht aan de gemeente komt". We wachten af. Enkele korte mededelingen: Gert de Weerdt („Bezwaarschriften-Paultje")uit de Wetering zal geen bezwaar maken tegen het nu ter visie gelegde verkavelingsplan van de nieuwe wijken Claeverenblad en Wildenburg. Willen de CDA-fractie en Rinze Bloemhof (D'66) met het geleuter (om verschillende redenen) over de zogenaamde „hoogbouw" in de nieuwe wijken Claeverenblad en Wildenburg onmiddellijk ophouden. De bovengenoemde muis heeft gisteravond inderdaad nog een staart gekregen, zij het eigenlijk niet een exemplaar om over naar huis te schrijven. Dan maar in de krant. Zowel Corri Verduin (PKL) als wethouder Jan Mandemaker (Financiën) hebben het gisteravond nog even gehad over hun aanvaring van vorige week. Dat gebeurde tijdens de afsluiting van de begrotingsbehandeling gisteravond. Tijdens de replieken zei Corri, dat het antwoord van de wethouder van financiën er vorige week niet om gelogen had. „Het leek wel alsof we oneerbare voorstellen gedaan hadden", aldus Corri Verduin. Maar ze zei ook wel te weten, waarom Mandemaker zo fel naar de FKL-fractie had uitgehaald („financiële onkunde en politiek onbenul"). ..Rancune", oordeelde het FKL-raadslid. In het daarop volgende antwoord van Jan Mandemaker bleek niets minder waar. „Ik heb een hoop hebbelijkheden, maar ik heb geen last van rancuneuze gevoelens. Wel was ik vorige week teleurgesteld. Teleurgesteld, omdat u sprak van een papieren tekort. Beseft u wel wat de portee van die opmerking is? Onze ambtenaren hebben weken lang tot in de late uren voor dit begrotingsresultaat zitten werken. Dus is de door u gemaakte opmerking grievend voor hen. Zij zouden slechts hebben zitten werken voor een papieren tekort", aldus de wethouder tot het raadslid. Niettemin erkende de wethouder dat de opmerkingen vanuit de progressieve hoek het een en ander hadden losgemaakt. Zoveel zelfs, dat de wethouder er geen bezwaar tegen had om de progressieve voorstellen bij de eerst volgende vergadering van de commissie FEZ eens uitvoerig te bespreken. Dat gebeurt dan na afloop van de gewone vergadering zodat ook uw achterban, die kennelijk uitvoerig dooru geraadpleegd Is, een woordje mee kan spreken", aldus Jan Mandemaker. Corrie bleek daar „heel blij" mee te zijn. Opnieuw een affaire erledigt. ■T HRT I»MJTKtrapfmt GEVONDEN Portemonnee met inhoud; zwar te dameshandschoen VERLOREN Gouden kettinkje waaraan gouden tientje; vier sleutels aan musketon- haak POLITIE CENTRUM VERLOREN Jongensbril, bankbiljet; sleutelbos, dameshorloge GESCHEPT De zesjarige J v.d. P. moest dinsdag met een beenbreuk over gebracht worden naar het St. Elisa- bethziekennuis nadat hij was ge schept door een auto. Het ongeluk gebeurde toen het jongetje plotse ling de weg overstak De bestuur der, de heer T. uit Leusden, kon de knaap niet meer ontwijken. A

Leusder Krant | 1982 | | pagina 11