lan voor 112 bejaardenwoningen terrein van Van de Berg Eierhandel Van Hamersveld naar Barneveld Wethouder Wagenaar en de verkeers-struktuur Ossendrijver minder reinigings rechtenvoor alleen staanden Avond over epilepsie bij NCVB Verhuizing leidt niet tot ontslagen leusder kncant: lOGELIJK HOTEL IN HOOFDCENTRUM Chemische bestrijdings middelen niet „milieu- bedervend" BUI* Commentaren Meningen Een kattebelletje of een fijn gedrukt kaartje? DONDERDAG 4 FEBRUARI 1982 m plaatselijk nieuws oormalige terrein van de veevoederfabriek van Van de Berg, waarop nu 112 wooneenheden voor 7 zijn gepland. (Van eén onzer verslagge vers) LEUSDEN - De chemische middelen die de gemeentelij ke plantsoenendienst veel vuldig gaat gebruiken bij de verdelding van onkruid zijn niet „mileubedervendDit heeft wethouder Jan Wage naar (VVD) dinsdagavond op vragen van Rinze Bloemhof (D'66) geantwoord. In de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Orde ning zei de wethouder, dat de chemische bestrijdingsmidde len vergeleken moeten worden met een aspirine ..Als we hoofdpijn hebben nemen we een aspirine om die klacht te vprdriivpn Hio acnirino 15 prh- ter niet goed voor ons lichaam, zonder dat we daar nou direct de verschijnselen van mer ken. aldus wethouder Wage naar, die verder zei, dat de chemische middelen zeker niet „goed" zijn, maar de grond in ieder geval niet verontreinigen. De bestrij dingsmiddelen (in korrel en vloeibare vorm) zijn ontwikkeld door de Landbouwhogeschool in Wageningen Het gebruik van de chemica liën zal worden geïntensiveerd bij het onderhoud van het openbaar groen in Leusden nu het wieden van onkruid met de hand te duur is geworden voor de plantsoenendienst Deze dienst moet dit jaar 100 000 gulden bezuinigen op het on derhoud van het Leusdens groen Het chemisch wieden" gaat sneller en is dus goedko per. Wethouder Wagenaar zeg de toe, dat bij het spuiten van de chemicaliën opgepast zal worden in de buurt van parti culiere moestuintjes die te gen het openbaar groen aan liggen. Van eén onder verslagge- rs) .EUSDEN - De bejaarden- chting Leusden heeft een nafhankelijk nieuwsblad ióf de gemeente Leusden. srschijnt elke dinsdag en iriderdag. Verantwoordelijke redaktie: Ben Vos Marnix Kreijns (pl verv.) Re aktie Ètertien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en ad vertenties: Öbor het dinsdagnum mer tot uiterlijk maan dagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Redaktetie en admini stratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op {Werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 54,20 per jaar; 27.60 per half jaar, 14,05 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvan gen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent be zorging (dinsdag en don derdag tussen 18 30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur be zorging, overdag 03420- 16141, toestel 44 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde fo to's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbeta ling van 5,- per exem plaar (formaat 13 x 18 cm) op giro. 871441 t.n.v. 8ÖU b.v. te Barne- véld, met duidelijke ver gelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waar op de foto werd ge plaatst. U kunt ook kon- tant betalen op ons kan toor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drié, tot vier weken na betaling ont vangt u de gewenste fo to's thuis. E LEUSDER KRANT is een tgave van de BDU-kranten- ombinatie te Barneveld. plan bij de gemeente inge diend voor de bouw van 112 zogenaamde wooneenheden voor bejaarden op het terrein van de voormalige veevoe derfabriek van Van de Berg aan de Noorderinslag. Deze woningen zijn gedacht in ge bouwen van vier en vijf lagen (negentien meter hoog). De 112 wooneenheden voor be jaarden zouden in de premie- huur moeten worden gereai- seerd. Dit werd dinsdagavond in de raadscommissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening door de heer Roggenkamp van de dienst gemeentewerken bekend gemaakt Het plan voor deze be- jaardenwoningen is in de plaats ge- komen voor het plan voor de bouw van een hotel, kantoorruimten en tachtig appartementen op het ter rein van Van den Berg Gebleken is dat deze opzet gewoonweg niet haalbaar is. Door de heer Roggenkamp werd meegedeeld, dat bi| de gestapelde wooneenheden voldoende groen en parkeerplaatsen zijn geprojec teerd De bejaardenstichting is be- reid circa 1,7 miljoen gulden voor de grond neer te tellen De Provin ciale Planologische Dienst, die een toetssteen is voor bouwplannen, kan zich volgens Roggenkamp ver- enigen met het 112 wooneenhe- denplan SLOOP Op het terrein waar de bejaar denwoningen zijn gedacht, stond nog niet zo lang geleden nog de veevoederfabriek van de familie Van de Berg Deze fabriek is eind vorig jaar gesloopt, omdat ze door de uitbreiding van Leusden midden in het dorp kwam te staan Met na me de wijken Groenhouten es Ros senberg ondervonden zodoende nog wel eens overlast van de vee- voederfabnek Dit leidde lot de con clusie dat het bedrijf verplaatst moest worden Maar dat bleek zo duur te zijn, dat de sloop onmoge lijk door de gemeente alleen be taald zou kunnen worden Na lang onderhandelen kon uiteindelijk de steun gekregen worden van de mi nisteries van Volksgezondheid en van Volkshuisvesting, die Leusden wel met een miljoen gulden wilden helpen Voordat de sloop van de fabriek een feit werd. werd een aantal maanden daar voor een plan gepresenteerd om de vrijkomende I grond te gebruiken De bouw van een hotel, kantoorgebouw en ap partementen werd sterk overwo gen Het hele feest is niet doorge gaan. omdat dit plan om allerlei re denen niet haalbaar bleek KLEIN HOTEL Wethouder Jan Wagenaar (VVD) deelde in de commissie mee, dat de plannen voor de komst van een hotel in Leusden j echter nog niet in de prullen mand zijn verdwenen. Er zijn na melijk contacten met een onder nemer die wel iets ziet in een klein hotel in het hoofdcentrum. „Er is nog niets concreets. Maar er is wel degelijk behoefte aan een hotefin Leusden. Alleen Pon al heeft voor haar personeel 21 overnachtingen per dag in Leus den. Misschien dat over een tijd je nadere mededelingen komen over het hotel-plan", aldus wet houder Wagenaar. Henk Ossendri/ver (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het CDA-raadslid Henk Ossendrijver heeft gister avond tijdens de voortzetting van de begrotingsbehandeling een warm pleidooi gehouden voor verlaging van de reini gingsrechten voor alleenstaan den. De CDA-er beschouwt het als een onrechtvaardigheid dat alleenstaanden, die doorgaans minder huisvuil produceren dan gezinnen evenveel moeten beta len. Financiën-wethouder Jan Mandemaker liet weten dat dit onderwerp de aandacht van het college heeft. Maar de wethou der vermoedt dat vermindering van de reinigingsrechten voor alleenstaanden geen goedkeu ring van de hogere overheden zal krijgen. Het reinigingsbeleid is er in zijn algemeenheid name lijk op gericht om afzonderlijke tarieven voor verschillende groepen juist af te schaffen. Soms - zo tegen de verkie zingen - bekruipt me de twijfel. Dan denk ik: het is natuurlijk allemaal flauwekul wat de bur gers zeggen over allerlei ge meentelijke zaken, de wethou der beslist toch. Neem nou bij voorbeeld de verkeers-struk tuur in Leusden Daar is jaren lang over gepraat. Daar zijn verschillende akties over ge voerd door verontruste bur gers met het doel om meer lijn, méér beleid en méér veilig heid, met name voor het lang zaam verkeer, ten aanzien van de Leusdense verkeersstruk- tuur te realiseren De gemeen te gaf uiteindelijk toe en het re sultaat is, dat nu driftig wordt gewerkt aan een „verkeers plan", waarin een duidelijk be leid tot uitdrukking gebracht moet worden Wethouder Wa genaar had moeite met die be slissing, want verschillende opvattingen druisten geheel tegen zijn eigen mening over een goed lopend (lees auto-) verkeer in Binnen de inmiddels opgerich te werkgroep Verkeersaange- legenheden. die tot taak heeft die nieuwe verkeersstruktuur nauwlettend te begeleiden, leidde dat in het verleden meerdere malen tot konflikten met de tamelijk eigenzinnige wethouder. Maar gelukkig is deze oppositie afgezwakt of grotendeels verstomd. Wage naar haalde dus opgelucht adem en pakte de oude draad weer op Gevolg: „De Cen- trumweg moet een belangrijke doorgaande route worden, zegt de wethouder Hoe zat dat ook al weer met die Centrumweg? Tamelijk simpel Dat zou een belangrij ke doorgaande route moeten worden volgens de computer, die daartoe een hele hap al dan niet relevante gegevens te verwerken kreeg alvorens tot deze konklusie te komen Protesten. Want zo n drukke weg zou immers de Hamers hof nogal resoluut scheiden van de nieuwe wijken in de tweede fase Gevolg, het lang zaam verkeer, de winkelende Leusdenaren zouden met moeite de weg over kunnen steken Een fout, die reeds eerder met de Noorderinslag werd gemaakt, waardoor Leusden in twee duidelijke de len werd gesplitst. Geen nood, want een computer staat ten dienste van de mensheid niet waar en dus kreeg de compu ter andere, al dan niet relevan te, cijfers voorgeschoteld en het resultaat was frappant De Centrumweg zou géén brede, drukke, belangrijke route hoe ven te worden, want met name ter hoogte van het winkelcen trum zou vrijwel geen door gaand verkeer zijn ledereen, behalve de wethouder, tevre den Maar een wethouder verloo chent zi|n eigen ideëen nooit, ook al lijkt dat even zo Wet houder Jan Wagenaar slaat dus nu terua Hii wil de Cen- door Bert Vos trumweg gewoon weer tot een drukke, doorgaande, uiterst belangrijke route maken. De werkgroep Verkeersaangele- genheden stelde wel, dat dit afhankelijk, is van de wijze, waarop straks wordt uitgebreid (naar het noorden of naar het zuiden), maar bestreed de op vatting van de wethouder niet Terwijl er toch eigenlijk niets wezenlijks is veranderd Ook eerder al was de vraag aan de orde welke richting Leusden voor haar nieuwbouw moest kiezen De belangrijkheid van de weg af laten hangen van de keuze, die de raad straks moet gaan doen, is de zaak om draaien Je kiest voor een Cen trumweg als wijkontsluiting of je kiest er niet voor Als je voor wijkontsluiting kiest en dus voorrang geeft aan het wijkver- keer, aan de Leusdenaren in de wijk. die daardoor geen bar rière krijgen tussen winkelcen trum en hun eigen woonwijk, dan moet je voor je doorgaand verkeer andere oplossingen zoeken Dét is verkeersbeleid Wat er nu dreigt te gebeuren is wat altijd al is gebeurd in Leus den het nemen van ad hoc- beslissingen als het niet meer anders kan Betreurenswaar dig. Dat blijkt ook uit de diskussie rond de Hamersveldseweg om en nabij de Hamershof Tegen gesteld éénrichtingsverkeer, waardoor de Hamersveldse weg géén doorgaande route zou kunnen zijn, ligt de wet houder ook al zwaar op de maag. En toch is er duidelijk anders over de Hamersveldse weg gesproken in het verle den Met name het deel tussen Noorderinslag en Centrumweg zou een wijkontsluitingsfunktie krijgen met daarbij de funktie als zoekroute voor de Hamers hof ten behoeve van automobi listen die een parkeerplaats zoeken De Hamersveldseweg zou met name voor het lang zaam verkeer wat verkeers- vriendelijker en vooral veiliger worden gemaakt Een parkeerverbod, duidelijke fiets-stroken en zo nodig snel- heidsbelemmerende obsta kels. Wat zegt wethouder Wa genaar nu7 „Tegengesteld éénrichtingsverkeer is ten be hoeve van de fietsers Ik vind echter dat we zo n fietsroute niet boven de Hamershof moe ten stellen Het accent moet op dit winkelcentrum liggen Daar zitten mensen die geld willen verdienen. Dan moet je er niet voor zorgen dat het winkelcen trum voor auto's moeilijk be reikbaar wordtAls ik dergelij ke opmerkingen hoor, dan gaan m n haren recht overeind staan Dan vind ik, dat regel recht tegen de doelstellingen van het op stapel staande Ver keersplan wordt ingegaan. Dan vind ik, dat voor de auto blijkbaar nog steeds alles moet wijken, ook al is hetgeen Wa genaar beweert over „dat moeilijke bereiken van de Ha mershof". natuurlijk flauwe kul. De Hamershof is ook met een wat anders ingerichte Hamers veldseweg uitstekend bereik baar. juist door de zoekroute. waar de wethouder al jaren zo ijverig naar streeft. Het is dan ook op z'n minst pijnlijk te moe ten konstateren, dat de werk groep Verkeersaangelegen- heden haar eigen - in het Ver keersplan neergelegde - doel stellingen verloochent Dan vind ik. dat deze werk groep ernstig tekort schiet. Maar ook de raad Daardoor is het ook moge lijk, dat wethouder Wagenaar, daarin driftig gesteund door zijn liberale fraktie in de raad, binnenkort waarschijnlijk er in zal slagen om verschillende verkeerslichten af te breken „wegens overbodigheid". Maar het allerbontste is toch wel het „besluit" van de werk groep Verkeersaangelegen- heden om „de Hamersveldse weg pas onder handen te ne men wanneer er zich ernstige problemen gaan voordoen Ik weet niet wat ik onder „ernsti ge problemen" moet verstaan, maar in de praktijk zal dat bete kenen, dat er wellicht eerst do delijke ongevallen moeten plaats vinden, voordat er ook maar iets aan de Hamersveld seweg om en nabij de Hamers hof zal worden gedaan Als ik dat allemaal zo lees, dan denk ik, dat het geld. dat nu aan het Verkeersplan wordt besteed eigenlijk weggegooid geld is. Want wat heeft het in vredes naam voor zin om allerlei doel stellingen vast te leggen als daaraan niet wordt vastgehou den7 Wat heeft het voor zin om naar een verkeersstruktuur te streven, waarin voor het lang zaam verkeer én het autover keer de veiligheid voorop staat, als er slechts moment- beslissingen worden geno men, die niets met verkeersbe leid hebben te maken? De wethouder wil gewoon, dat de auto's ongehinderd door Leus den kunnen rijden Gewoon eer. kwestie van dikke lijnen trekken, alle verkeers lichten opheffen, (want de wet houder houdt niet van rood) en het lot van het langzaam ver keer aan het toeval overlaten. Het paradijselijke ideaalbeeld van de New Town Leusden verworden tot een gewone or dinaire plaats met een ver keers-struktuur. die in het cha otische Amsterdam niet zou misstaan Met voetgangers, die zelfs niet meer op knopjes kunnen drukken in de onge rechtvaardigde hoop, dat zij ooit groen licht zullen krij gen LEUSDEN - Maandag 8 februari houden de NCVB afdelingen zuid en centrum een gezamenlijke avond De bijeenkomst begint om 19.45 uur in hel Dienstencentrum aan de Burgemeester De Beaufort- weg De heer P W Poot uit Bodegraven koml voor de dames een lezing houden over ..De Macht van het Kleine 1982-100 |aar epilepsie bestrijding De heer Poot zal vertel len wat epilepsie is en betekent en zal de tilm ..Wat is epilepsie' verto nen Na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen en het verkrijgen van nadere informatie ACHTERVELD - Vanaf maan- j dag 1 februari is Achterveld weer een bedrijf armer. Men ingang van die datum is de eierhandel van L.A. van Hamersveld ver huisd naar Barneveld. Bijna 80 jaar is deze zaak in Achterveld gevestigd geweest, maar het ontbreken van uitbreidingsmo- i gelijkheden dwong de firma naar elders uit te wijken. Het bedrijf I werd enige tijd geleden door een i van de zoons van Van Hamers veld overgenomen. De grootvader van de huidige eigenaar is ongeveer 80 jaar ge leden met de eierhandel begon nen. Hoewel deze in Achterveld woonde en in hoofdzaak hier zijn handel deed was er geen opslag ruimte. Deze werd gevonden in Amersfoort. Na enkele jaren kon uiteindelijk toch een magazijn in het dorp worden gevonden, op de plaats waar nu de woning van de gebroeders Schouten staat. In 1944 werd de zaak overgeno men door de zoon L.A. van Ha mersveld. Het bedrijf groeide en er moest worden uitgezien naar een grote ruimte. Deze werd ge vonden aan de Verjaagde Ruiter- weg. Toen ook dit te klein werd kocht van Hamersveld in 1957 een stuk grond aan de Hessen weg en bouwde daar het pand dat er nu nog staat. SAMEN Dit pand is nu echter vanaf 1 fe bruari leeg Door de geweldige groei was dit pand ook weer te klein geworden. De jonge van Hamers veld was inmiddels in contact geko men met een collega uit Soest De ze zat ook met de problemen van een uitbreiding Daar deze zaak midden in Soest stond was daar geen enkele mogelijkheid om uit te breiden Besloten werd om samen te beginnen. Er werd een B.V ge sticht onder de naam Eierpaksta- tion Brouwer en van Hamersveld. Na gedegen overleg werd een mo gelijkheid gezocht om het bestaan de bedrijf in Achterveld uit te brei den Achter het bedrijfspand in Achterveld ligt een strook grond van vier meter die eigendom is van de gemeente. Ook was er nog een stuk eigen grond dat voor de even tuele uitbreiding gebruikt kon wor den. Er werd contact opgenomen met de gemeente met het verzoek om de strook grond te kunnen ko pen en tevens werd vergunning aangevraagd het pand te mogen uitbreiden De gemeente wilde de grond niet verkopen en ook zou geen vergunning voor de uitbrei ding worden verleend. De mogelijk heid om een bedrijfspand te vesti gen op het toekomstige werkgele- genheidsterrein in Achterveld was wel mogelijk, maar dit zou nog du ren tot ongeveer 1985 Verzocht werd om dan in Leusden op het werkgelegenheidsterrein en bedrijf te vestigen. Ook dit kon niet gerea liseerd worden voor 1984 of 1985 Zo lang kon echter niet gewacht worden daar uitbreiding dringend noodzakelijk was. JAMMER Brouwer en van Hamersveld gin gen nu verder zoeken en werden in Barneveld met open armen ontvan gen, aldus van Hamersveld. Bin nen enkele dagen was daar op het industrieterrein grond aangekocht en kon een bedrijfspand worden gevestigd „Ik vind het wel jammer dat alles zo gegaan is aldus de huidige eigenaar „Mijn grootvader heeft dit bedrijf opgebouwd en dit is dankzij de geweldige inzet van mijn vader en moeder die er beiden hard voor gewerkt hebben uitgegroeid tot hetgeen het nu is. Hadden we de grond van de gemeente kunnen kopen en ons eigen stukje grond mogen gebruiken dan hadden we voldoende gehad voor de uitbrei ding. Hadden we in Achterveld of Leusden terecht gekund waren we zeker niet naar Barneveld vertrok ken. Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat er in Leusden meer prijs gesteld wordt op grote bedre ven Ik ben erg blij dat in verband met deze verhuizing geen perso neel moet worden ontslagen Het personeel gaat met ons mee. hoe wel ze in Achterveld kunnen blijven wonen Begonnen met de transportfiets is het bedrijf via de bakfiets uitge groeid tot drie vrachtwagens, een bestelauto Met uitzondering van de noordelijke provincies wordt er geleverd door heel Nederland. SPEELPLAATS Volgens Hans Hermans, voor lichter van de gemeente Leus den, kon aan het verzoek van Van Hamersveld om uitbreiding te mogen realiseren aan de Hes senweg geen medewerking wor den verleend. Hermans: „De heer van Hamersveld is in 1980 bij ons geweest met een plan voor uitbreiding van zijn bedrijf. Die uitbreiding zou gedeeltelijk moeten komen te liggen op de plaats, waar nu een speelplaats- je ligt tussen de Hessenweg en de Walter van Amersfoortstraat. Het speelterreintje wilden wij daar niet weghalen en daarom kon dat uitbreidingsplan niet ge realiseerd worden" De gemeentevoorlichter be grijpt niet, hoe Van Hamersveld aan de informatie komt dat hij niet voor 1984 of 1985 op een bedrijventerrein in Leusden- centrum terecht zou kunnen. Hermans: „We zijn nu Paarden- mest aan het ontwikkelen en ik begrijp niet. waarom hij daar niet naar toe zou kunnen. Met het be drijventerrein in Achterveld zal het inderdaad nog wel even du ren". Sommigen schrijven vlug even een briefje om te melden, dat er gezinsuitbreiding heeft plaats gevonden. Dat is natuurlijk óók een manier. Toch gaat er niets boven een fijn gedrukt kaartje, uitgezocht naar uw smaak. Uit de grote collectie 1982 hebt u enorm veel keuze En wat de tekst betreft: wij zorgen snel en accuraat, dat er op komt te staan wat u wenst In hand- of machineletter. Vandaag besteld, morgen klaar. DE LEUSDER KRANT als het om snelheid èn kwaliteit gaat Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum. Op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 13 30 tot 17 00 uur. Telefoon 033-941495

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3