^Mensen met geldproblemen ^aan te laat naar hun bank" R Vijftig jaar ABTB Achterveld in gedenkboek vastgelegd Grammofoonplaat „U roep ik aan voor pijporgel Koningshofkerk ■eusder krant; apelaan Kohlman nam in 1932 het initiatief Amnesty schrijfavond in teken van verdwijningen VIS NA ELF JAAR WEG BIJ AMRO LEUSEN Leusder Krant1, Orgelcommissie Leusden nam initiatief A.B.T.B. ACHTERVELD 1932 - 1982 FOTO-KOPIE i NODIG? j Rozendaallaan 9 Leusden-C. plaatselijk nieuws fan één onzer verslaggevers) EUSDEN - ,,Als de economie slecht gaat. floreren de ban- De heer J. Vis (34), beheerder van het AMRO-filiaal in Isden. citeert een uitspraak van een wijsgeer van wie hij de m niet meer weet. Vis doelt met dit citaat op het bijna handjevol Ikfilialen van allerlei pluimage dat in Leusden aanwezig is Hij ft de groei en de bloei van de AMRO, ABN. Bondsspaarbank, 3 en Rabobank in deze gemeente van dichtbij meegemaakt ia elf jaar zegt Vis het Leusdense bankleven vaarwel en gaat toeleggen op het werk van docent/ontwikkelaar van de afde- opleidingen van de AMRO. „Deze afdeling is, als je het zo kunt gen. de keuken van de bank, waarin medewerkers worden irgestoomd: van baliemeisje tot districtsdirecteur' it nieuwe werk betekent een motie voor de man, die in de Blopen jaren „zijn" filiaal een wikkeling heeft zien doorma- vanuit een garage van een owoning op de Finnmark, via toenmalige noodwinkelcen- n aan de Torenakkerweg naar i modern kantoor aan de aikersgracht in De Hamers- Vis: „Het zijn elf leuke en chfbare jaren geweest. Maar ik ga nu weg, omdat ik geen deel van het inventaris van de bank wil worden. Bovendien betekent het nieuwe werk een stap vooruit in mijn carrière." Kuril u als deskundige zeggen hoe over hel algemeen de financië le positie van de Leusdenaar is Zijn er veel probleemgevallen? Vis „Het Is bekend dat een aan- Mensen mei fmancièle problemen kloppen Ie laai bij hun bank aan tal jaren geleden de Leusdenaar in verhouding tot de overige Neder landers vijf procent meer te verte- door Casper van Loo ren had Leusden stond dan ook toen bekend als een welvarend dorp Nu, in deze slechtere tijd, zal dat beeld wel gewijzigd zijn Over het aantal probleemgevallen heb ik weinig informatie. Onze bank heeft er niet zoveel, omdat wij zeer zorg vuldig omspringen met het ver strekken van leningen Als niet op verantwoorde wijze geld wordt ge leend. is de kans groot dat iemand zijn financiële verplichtingen niet meer kan nakomen Hoe de situatie bij de andere banken is weet ik niet. omdat banken niet graag zeggen wij hebben er weer een paar zor- genklanten bij" SCHULDSANERING De heer Vis is trouwens van mening, dat als mensen in de geldproblemen komen, ze vaak te laat de hulp van hun bank in roepen. ..Banken kunnen in een DONDERDAG 4 FEBRUARI 1982 vroeg stadium voorkomen, dat dergelijke mensen nog verder de afgrond in glijden. Met budget begeleiding (leren bezuinigen en verantwoord geld uitgeven) of in ergere gevallen het inschakelen van de sociale dienst (voor een schuldsanering via de Crediet- bank) kan veel leed worden ge spaard". dat er zowel een toename is in het aantal spaarrekningen als in de hoeveelheid spaargeld. Er wordt vooral tegenwoordig veel geld op een rekening met een hoge rente gezet Ik denk. dat de mensen een stukje zekerheid zoeken voor hun geld in deze moeilijke tijd." POSTKANTOOR Kunt u iets zeggen over de ftnan- Dan komen we op het aantal ciele problemen van de Leusdense bankfilialen in Leusden en citeert middenstand Het is natuurlijk vra- AMRO-beheerderVisdeeerderge- gen naar de bekende weg noemde wijsgeer ,,Je kunt wel zeggen, dat de banken met Leus- Vis (diplomatisch) .Problemen den meegroeien Maar ze hebben in de zakenwereld ontstaan door geen (ast van e|kaar net COntact is een slecht stuk management Als sportief en collegiaal. Ik vind ook er over geldzorgen bij de midden- dal de Leusdenaren uit een ruim stand wordt gepraat, wordt vaak De aanbod van banken moeten kun- Hamershof bedoeld Ik vind, dat je nen j<jezen zegt vis, die het een dit winkelcentrum wat ademtocht g0ede zaak vindt dat het nieuwe moet geven, want gezien de groot- postkantoor in De Hamershof dicht te van Leusden hebben we De Ha- m de buurt van een aantal bankfilia- mershof gewoon nodig Was dit ien is gepland ..Wanneer dit PTT- winkelcentrum vi|f jaar eerder ge- gebouw er staat is het bankgeld-en bouwd dan had men niemand ooit girogeldverkeer bij elkaar horen klagen Deze middenstan ders hebben duidelijk deze tijd te- Even terug naar de actualiteit 9e" Als de Bankgirocentrale over en Eind oktober vorig jaar. tussen paarjaar moet afslanken, is het dan twee haakjes, maakte directeur T mogelijk, zoals wordt gesugge- van de Burgt van de Leusdense reer(j om werknemers van de BGC Rabobank bekend, dat het plaatse- 0nder te brengen bij aangesloten lijke zakenleven meer problemen ban/cen? kent dan in Nederland normaal is „Vooral de middenstander wordt Vjs Jk kan daar hee, weinig geconfronteerd met een dalend in- 0ver zeggen Het zal misschien komen en dus een dalende koop- moeten afhangen van de groei van kracht van de klant De over het de banken Eerlijk gezegd weet ik algemeen nog vrij |onge midden- niej 0f we over twee a brie jaar stand heeft het duidelijk moeilijk meer mensen in het AMRO-filiaal met deze situatie nodig hebben Ik ben daar heel Hoe is het spaargedrag van de voorzichtig in Leusdenaar? Gisteren was er gelegenheid om afscheid te nemen van de Vis We hebben aer.onstateerd. heer J. Vis, die ondanks zijn ..Problemen in de zakenwereld ontstaan door een slechtstuk manage ment nieuwe functie binnen zijn bank concern in Leusden blijft wonen. Hij is opgevolgd door de heer F. A. Veenhuizen. die benoemd is tot directeur van het AMRO-kan- toor Leusden. ACHTERVELD - Dit jaar viert e Achterveldse afdeling van de artsdiocesane Boeren en Tuin ders Bond haar 50-jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit jubileum is er een gedenkboek versche nen waarin de geschiedenis wordt weergegeven. Aan het eind van de vorige eeuw ont stond er een crisis voor de land bouw en veeteelt. Deze crisis ontstond doordat Amerika haar graan tegen zeer lage prijzen op de wereldmarkt bracht. De kop pen werden bij elkaar gestoken en in die tijd ontstond het Neder landse landbouwcomité dat als overkoepelend orgaan fungeer de van de inmiddels bestaande landbouw maatschappijen. Daar veelal notabelen die in de bestu ren zaten de dienst uitmaakten, voelden de kleine boeren zich in die organisatie niet thuis. Dit had tot gevolg dat er in 1896 De Ne derlandse Boeren Bond werd opgericht. Vanaf hel begin van de oprich ting van deze bond was het de be doeling om ook provinciale boeren bonden op te richten alsmede plaatselijke afdelingen Toch ont stonden er steeds problemen voor al wat betreft de geloofsbeleving, in 1917 werd de Aartsdiocesane Boe ren en Tuinders Bond opgericht en kort daarna de Christelijke Boeren en Tuinders Bond Tot 1932 bleven de Achterveldse boeren aangeslo ten bij de Provinciale Stichtse Boe renbond. Dit jaar zou een beslis send jaar zijn. Kapelaan W Kohl man wist de Achterveldse boeren en jonge boeren warm te krijgen voor het idee om ook in Achterveld een afdeling van de ABTB op te richten en dan tevens ook de JBB Op 14 januari 1932 werd er een bijeenkomst belegd waar zowel de oudere als de jongere boeren aan wezig waren. Leider was pater Kohlman die er op wees dat er de mogelijkheid was om katholiek georganiseerd te zijn in een eigen standorganisatie JONGE BOEREN BOND Het resultaat van deze avond was dat eerste de Jonge Boeren Bond werd opgericht als onderaf deling van de ABTB gaven zich 13 leden op Hierna volgde op 17 fe bruari 1932 een propaganda- avond. Hier werden doelstellingen van de ABTB uiteengezet Deze dag werd dan ook de officiële op richtingsdatum van de Achterveld se ABTB-afdeling Met totaal 24 le den werd de afdeling gestart Een voorlopig bestuur werd ge kozen van 5 personen bestaande uit W van den Hengel, P van den Hengel. J H van Soesbergen, G van Esveld en C. Verhoef De con tributie werd vastgesteld op vijf gul den per lid waarvan f 1,25 over schoot voor de kas van de afdeling Besloten werd een onderhoud aan te vragen met de inmiddels be staande Coöperatieve Handelsver eniging en deze te vragen om een jaarlijkse subsidie Deze vereni ging zag ook het nut in van een goede boerenstandorganisatie en besloot een jaarlijkse subsidie te geven voor elk lid van de ABTB dat ook lid was van de Landbouwver- eniging Dit is zo gebleven tot aan de fusie met de Vallei Op een ver gadering van 21 september werd een definitief bestuur gekozen De samenstelling van het bestuur werd als volgt Wous van den Hen gel, voorzitter, J H. van Soestber- gen, secretaris-penningmeester; C Verhoef 2e voorzitter, leden G van Esveld en J Huurdeman en geestelijk adviseur kapelaan W Kohlman CURSUSSEN De Achterveldse afdeling is tot aan het huidige jubileum zeer actief geweest In de afgelopen 50 jaar zijn er heel wat cursussen georga niseerd Reeds in de begin jaren werden er de 3-jarige landbouw avondcursussen gehouden Later volgden de melkcursussen. boek- houdcursussen, veevoeding, be mesting en mechanisatiecursus- MISS PEACH By Mell Lozorus r\2mk,ttze< oe ee toch ajik<; i/aaj aaaj dat pCYV7tefE. K£/neK OP vJE HEBBEN; zocaax:, UE naafc zgcp je Ke^r poer G\.k- Release Wednesday MISS PEACH By Mell Lozorus /|?aak,A<^ Je JE AjAc«rnEJa?ie? *JU f7AAP zier ALS 4jRie2El_Fll-MS HEB JE eis l/E£(. HJAJCEe i.LASr fAAJ. LEUSDEN - Amnesty Interna tional Leusden houdt maandag 8 februari weer de maandelijkse schrijfavond in de Hamersveld- seschool, Lijsterbeslaan 54. Tussen 19.30 en 21.30 uur kan iedereen in de gemeente Leus den daar binnenlopen om voor beeldbrieven over te schrijven, gericht aan de autoriteiten van landen waar mensen onrechtma tig gevangengehouden worden of worden gemarteld. Maandag a s. staat de schrijf avond in het teken van de landelijke aktie verdwijningen Om 19 30 uur kunt u de Film „Stem der ver misten" zien Verder kunt u brie ven schrijven voor 9 ..verdwenen' personen uit verschillende landen in Zuid en Midden Amerika. Afrika en het Midden Oosten De werk groep Amnesty hoopt weer vele mensen te kunnen verwelkomen Inlichtingen Ineke Borg. telefoon 943887. sen Voor de meisjes werden huis- houdcursussen georganiseerd, dit in samenwerking met de inmiddels opgerichte boerinnenbond Later waren de cursussen niet meer no dig door de oprichting van land bouwscholen, hogere land- en tuin bouwscholen In de oorlogsjaren kon de afdeling in verband met de Duitse bezetting en de opgelegde bezettingsmaatregelen niets on dernemen. Na het einde van de oorlog werd op 4 september 1945 de eerste bestuursvergadering ge houden Tijdens de ledenvergade ring van 19 september 1945 werd een nieuwe geestelijk adviseur be noemd. kapelaan Andnnga Ook werd het bestuur uitgebreid tot 7 leden Het ledental steeg in deze jaren tot boven de honderd Bij het 25-jarig bestaan was dit gestegen tot 120 en dat is zo gebleven tot op de dag van heden ONDERAFDELING In 1951 werd als onderafdeling van de ABTB de rijvereniging De Rietruiters opgericht Door gebrek aan belangstelling werd deze ver eniging in 1962 weer opgeheven In het jaar daarvoor was er ook als onderafdeling van de ABTB een Imkersbond opgericht Na veel vruchtbare jaren werd ook deze wegens gebrek aan belangstelling in 1975 opgeheven De oprichting van het Waterschap de Barneveld- se beek heeft de ABTB sterk gesti muleerd Ook bij de oprichting van de streekverbetering Heiligenber- gerbeek was zij nauw betrokken. De ABTB probeert ook nu nog het doorgeven van het Rooms Katho lieke geloof te stimuleren Ook nu probeert de Achterveldse afdeling mee te leven met de Achterveldse samenleving BESTUUR Opvallen bij deze afdeling is dat er in de afgelopen 50 jaar zo weinig bestuurswisselingen plaats von den De huidige voorzitter is de der de voorzitter in die jaren. Van de oprichters van deze af delingen zijn er momenteel nog drie in leven. Dit zijn J. P. van den Hengel, wonende aan de Vlnse- laarseweg en H. van Bekkum en H. Voskuilen die in huize St. Jo seph wonen. Het huidige be stuur bestaat momenteel uit C D. Kooloos. voorzitter; G. Hil horst secretaris; G. W. Tijmen sen penningmeester en leden J G. J. de Groot. W. H. van Dijk, G M. C. van Burgsteden. J. M. H Rutten. Geestelijk adviseur is B J. ter Bekke. Het gouden jubi leum zal niet alleen op 10 februa ri feestelijk worden herdacht, doch zal het gehele jaar in de belangstelling staan door het houden van open dagen, thema dagen en dergelijke. De jubileumuitgave is geschre ven door Jan Tijmensen en sa mengesteld door Gijs Hilhorst. l LEUSDEN - In maart 1979 I kwam de Koningshofkerk klaar. Echter zonder pijporgel. De or gelcommissie heeft toen het ini tiatief genomen een grammo foonplaat uit te brengen om zo- I doende geld bijeen te krijgen voor een gemeentezangorgel in de Koningshofkerk. Henk van Aken zal dit orgel in samenwer king met de intonateur Gert van I Buuren gaan bouwen. Als advi seur zal bij dit orgelbouwproject de heer Willem Hulsman optre- den. Die plaat is nu uitgekomen en heet ,,U roep ik aan". Voor de realisatie van deze LP werd. wat betreft de artistieke realisatie, de hulp van Arie Vonk uit Amers foort ingeroepen. Hij is dirigent van het Koningshofkoor. Dit koor verzorgde samen met het Koningshofkinderkoor, van Frank van der Bos en een ge mengd koor uit Ede de koorwerken op deze plaat Ook is er samen zang vanuit de St Joriskerk en or- gelsoli vanuit de Oude Kerk in Am sterdam te beluisteren Alle pro grammaonderdelen staan gegroe peerd rond het thema ..U roep ik aan vier eeuwen kerklied Hierbij is gestreefd naar een zo groot mo gelijke verscheidenheid, zowel vo caal als instrumentaal In alle geko- I zen composities is een kerklied verwerkt waarbij verschillende stijl periodes met hun specifieke bena deringswijzen vertegenwoordigd zijn Momenteel wordt er in de Ge reformeerde Kerken Vrijgemaakt veel gebruik gemaakt van een proef-bundel. die in 1975 door de synode van Kampen werd vrijgege ven De inhoud van deze bundel draagt echter nog een voorlopig ka rakter Het ..actiecomité grammo foonplaat Leusden' koos voor de berijming van 1773. omdat zij het niet verstandig vond psalmteksten op de plaat vast te leggen die over een paar jaar misschien toch weer anders worden gezongen Het uitgangspunt bij de sa menstelling van het program voor deze grammofoonplaat is geweest: de luisteraar stil te doen staan bij de inhoud en de functie van de kerkmuziek. De grammofoonplaat is te bestellen bij de heer M. Valentijn, Landweg 78. 3833 VM Leusden. Telefoon 943946. Giro 8515. De plaat kost 22,95. -«m ■V-s,

Leusder Krant | 1982 | | pagina 7