X HEMA: geen filiaal in Leusden fdeling Leusden van Katholieke lattelands Jongeren ter ziele Leusdense raad zal zich niet uitspreken over atoomwapens m ttx. ien behoefte meer aan agrarische contacten m Midden- en Kleinbedrijf behandelt CIMK-rapport Op dit moment geen plannen voor vestiging Leusder Krant j GEEN ADHESIE MOTIE HELLEVOETSLUIS Vredes platform: Leusden kernwapenvrij 444 44 4 J L cir Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden DONDERDAG 11 FEBRUARI Verantwoordelijk redakteur: BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495, b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 14,05 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B. DINSDAG 9 FEBRUARI 1982 13e JAARGANG NO. 85 nze verslaggever CASPAR VAN LOO EUSDEN - Op dit moment zijn er geen concrete inen voor de vestiging van een HEMA of één van aangesloten bedrijven van dit warenhuis in sden. Volgens de Koninklijke Bijenkorf Beheer B), waartoe de HEMA behoort, is Leusden op wel kandidaat voor een vestiging, maar komt i plaats niet voor op de lijst van nog te bouwen lA's of aangesloten bedrijven. Public-relations- i de heer Peterse van de KBB liet desgevraagd >n: „Ik heb alles gecheckt, maar er zijn geen inen voor een vestiging in Leusden. Voor ons is narkt in Nederland al redelijk voorzien". i mededeling van de Ko- lijke Bijenkorf Beheer t in contrast met de uit- ak die wethouder Jan Jemaker, die onder meer lenstandszaken in zijn ïfeuille heeft, vorige c deed in de begrotings- adering. Hij liet tot ieders issing weten, dat „het er uitziet, dat Leusden een a HEMA krijgt, een subfi- van de vestiging in rsfoort". De wethouder deze informatie uit, naar ei, besprekingen met de A-directie. Volgens Man aker is de gemeente dus steeds in onderhande met de directie van het inhuisconcern. ar zowel het hoofdkantoor t KBB in Amsterdam, als de Vroom zijnde hoofd van de isloten bedrijven van de HE- :ls de HEMA Amersfoort weet van (mogelijke) plannen voor stiging van een warenhuis in Leusden De heer Vroom liet nog weten: ,,Op dit moment wordt er een generaal onderzoek gehouden door ons naar de vestigingsplaats mogelijkheden voor een HEMA of een aangesloten bedrijf. Leusden valt ook onder dat onderzoek, maar er zijn pertinent geen concrete plannen Niemand kon vertellen of wilde vertellen hoe wethouder Jan Mandemaker aan zijn informatie is gekomen ALTERNATIEVEN Feit is wel, dat de wethouder bij zijn uitspraak blijft. Hij wilde desge vraagd niet zeggen met welke per sonen van de HEMA-directie hij heeft onderhandeld „Ik acht het in dit stadium niet juist om namen van contacten te noemen," aldus wet houder Mandemaker. Als hij inder daad in onderhandeling is geweest met directieleden, wii hij wellicht niemand in verlegenheid brengen door het noemen van namen. De heer Kroon van het Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf, dat in november van het vorig jaar Volgens wethouder Mandemaker ziet het er naar uit, dat Leusden een sub-filiaal van de vestiging in Amersfoort (foto) krijgt De KBB zegt van niets te weten een rapport heeft uitgebracht over de gewenste winkelstruktuur in Leusden, zegt dat als de HEMA in derdaad (voorlopig) geen plannen heeft voor een vestiging er weinig alternatieven voor een warenhuis in Leusden overblijven. ..Volgens ons is een HEMA-achtig warenhuis in Leusden. en dan bedoelen we De Hamershof. het enige grootwin kelbedrijf dat in de opzet van de plaatselijke winkelstruktuur past. Dat hebben we ook in ons advies rapport aan de gemeente kenbaar gemaakt," aldus de heer Kroon van het CIMK in Diemen. BELANGSTELLING In bedoeld rapport beveelt het CIMK aan om in De Hamershof een warenhuistype als de HEMA te bouwen om het winkelcentrum aan te vullen en om als.trekker" te fun geren. De onderzoekers van het in stituut schrijven verder in hun rap port, dat zij vorig jaar november ge sproken hebben met de directie van de aangesloten bedrijven van de HEMA, waaruit naar voren kwam dat er grote belangstelling is voor een vestiging in Leusden De heer Kroon, een van de sa menstellers van het CIMK-rapport, zegt desgevraagd dat hij hierover telefonisch met de heer Vroom van de HEMA heeft gepraat De heer Vroom bevestigt dit gesprek, maar ontkent in feite dat hij bepaalde ver wachtingen over een vestiging in Leusden geuit heeft tegenover de heer Kroon van het CIMK. ,,lk heb tegen hem gezegd dat we voor Leusden op zich wel belangstelling hebben, maar dat geldt ook voor andere, vergelijkbare plaatsen," al dus de heer Vroom, hoofd aange sloten bedrijven van de HEMA. ZIE OOK PAGINA 3 één onzer medewerk- USDEN Op donder- 4 februari hebben de le- yan de Katholieke Platte- B jongeren afdeling Leus besloten hun vereniging i heffen. Tegelijkertijd is in groep van tien mensen het werk gegaan om te en tot de oprichting van nieuwe, meer algemene- ïreniging voor jongeren f 14 d 15 jaar. K.P.J. is niet aan haar einde men door een gebrek aan igstelling. Integendeel, op toment dat besloten werd de tiging op te heffen waren M leden ingeschreven. Een Is groter wordende groep Ie binding met de landelijke l; echter niet meer zitten. De L Nederland organiseert on- neer studiedagen, cursus excursies en meer van dat zaken, alleen gericht op het ïnbedrijf. Juist voor dit zaken bestaat er bij de Leusdense jongeren steeds min der belangstelling. Het percenta ge jongeren dat lid was van de Leusdense K.P.J. en een directe binding had met de agrarische bedrijfsleven werd steeds klei ner. Ook de contacten die men bin nen de kring Eemland van de K.P.J onderhield, werden door de leden steeds minder op prijs gesteld. Binnen de kring werd men geacht samen te werken met de dorpen Achterveld, Eem- nes en Hoogland De verschillen in interesse bij de leden in de diverse afdelingen liepen naarde mening van de Leusdense K.P.J te ver uiteen om vruchtbaar te kunnen samenwerken In november 1981 ondernam het K.P.J. bestuur nog een laat ste poging om te zien of er mis schien toch nog belangstelling bestond voor voortzetting van de K.P.J Er werden 60 jongeren uitgenodigd waarvan bekend was dat ze een .agrarische ach tergrond" hadden. Tien jongeren gaven gevolg aan de uitnodiging om te komen praten, zes werden er alsnog lied van de K.P.J. Voor het K P.J bestuur duidelijk een te kleine basis om te besluiten de contacten met de K.P.J. Neder land voort te zetten. Het besluiit van de ledenverga dering van de K.P.J. Leusden van vorige week heeft tot gevolg dat het bestuur en de vereniging zijn ontbonden. Uit het oorspronke lijke ledenbestand zijn nu tien enthousiaste leden naar voren getreden die de opdracht heb ben gekregen de bestaande acti viteiten te waarborgen en rich ting te geven aan een nieuwe jongerenvereniging. Contract persoon voor deze nieuwe ver eniging. die aansluiting zal zoe ken bij de R.K. Stichting voor jeugd- en jongerenwerk is Wim Brundel, De Wevershilt 10 tele foon 945448. Met de opheffing van de Leus dense K.P J. is er een einde ge komen aan een jongerenvereni ging die haar oorsprong vijfen- De Vlaamse kermis in 1979 was een zeer groot succes dertig jaar geleden had in het toenmalige Hamersveld Nadat de oprichting in 1935 van een afdeling van de Aartsdiocensane Boeren- en Tuindersbond in Ha mersveld had plaatsgevonden, bleek er ook behoefte te bestaan aan een J.B.T B de Jonge Boe ren en Tuindersbond. Deze club. die beschouwd kan worden als de voorloper van de K P.J.. werd op 12maart 1936opgericht Inde oorlog werd deze organisatie door de bezetters verboden, na de oorlog werd al snel opnieuw begonnen met de activiteiten De J.B.T.B. was aanvankelijk een mannenaangelegenheid Pas in de jaren 1953/1954 kwam daar verandering in. toen de jongens vereniging omgezet werd in een ..gemengde" vereniging In 1970 werd ook de naam van de vereniging gewijzigd in K.P J Deze vereniging is in Leusden vooral bekend geworden door de organisatie van de jaarlijkse prestatieloop in de maand janu ari Het is echter slechts één van de vele activiteiten van de vereni ging Het gezelligheidskarakter is voor veel leden erg belangrijk, de K.P.J gaat ook wat ..moeilij ker" zaken echter niet uit de weg De kerstvieringen van de K P J. hebben altijd een geheel eigen tijdse sfeer Een groep leden weet deze viering altijd tot een waar hoogtepunt in het vereni gingsjaar te maken Landelijk kwam de Leusdense K.P.J. erg ver in wedstrijden, waarbij het ging om „improvise ren" op het gebied van toneel. Al bleek ook hier dat de Leusdense jongeren „te modern" waren in vergelijking met de jongeren uit plattelandsgemeenten in andere delen van ons land, waardoor eerste prijzen niet behaald wer den Nog vers in het geheugen ligt de „Vlaemsche Kermis" die de K.P J.-jongeren in 1979 organi seerden op een boerderij in Stoutenburg Tot in de kleinste details was op het erf een middel eeuws gebeuren opgebouwd, waarbij alle bezoekers zich in middeleeuws kostuum getooid hadden. Het ligt niet in de bedoeling dat dit soort activiteiten tot zoveel mogelijk op dezelfde voet doorg aan. Dit blijkt ook uit de regeling die men heeft ingesteld voor de nu oud-K.P.J. leden, ledereen die voor 1 april zijn normale con tributie betaalt, wordt geacht lid te zijn geworden van de nieuwe jongerenvereniging. Over de doelstelling van de vereniging heeft de groep van tien leden al een eerste vergadering gehou den. Ortath*nkeli|H nieuwsblad voor de gemeente Leusden DUU •rtchljnt dinsdag sn donderdag in de gemeente Leusden. ■milleberichten en losse advertenties 35 cent per mm. ij kontrakten belangrijke korting. Busderheitjes 1,11 per regel (37 cent per mm), tose nummers: 60 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: >ns kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage- jks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur •opend. Zaterdags gesloten. (Van één onzer verslagge vers) LEUSDEN - De werkgroep Midden- en Kleinbedrijf zal haar vergadering van aan staande donderdag geheel wijden aan de behandeling van het CIMK-rapport over de gewenste winkelstruc tuur in Leusden en de ont sluiting van De Hamershof. Dit voor de plaatselijke mid denstand zo belangrijke rap port bevat adviezen aan het college van b. en w. Het Centraal Instituut Mid den- en Kleinbedrijf (CIMK) af deling Planologie doet zoals bekend (zie LK 17 december) drie belangrijke aanbevelin gen: in de Hamershof zou een warenhuistype als de HEMA gebouwd moeten worden om dit winkelcentrum aan te vullen en om als „trekker" te funge ren; de realisatie van buurt- steunpunten is niet aan te ra den, in De Hamershof moet na de definitieve voltooiing vol doende parkeergelegenheid zijn. De werkgroep Midden- en Kleinbedrijf mag donderdag haar zegje doen over deze en andere aanbevelingen en con clusies in het CIMK-rapport, dat al in november is gepre senteerd De werkgroep vergadert donderdag 11 februari vanaf 20.00 uur in de raadszaal van het gemeentehuis aan de Hamersveldseweg. Proef gescheiden inzamelen huisvuil slaat aan: in januari 63 ton glas en papier opgehaald pag. 3 Verstoppertje spelen met een warenhuispag. 3 Mens en z'n hobby: Wies Verploegh maakt etsen pag. 5 Achtervelds nieuwspag. 5 Sport pag. 7 r—j FOTO-KOPIE NODIG? Rozendaallaan 9 Leusden-C. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De Leusdense gemeenteraad zal geen uit spraak doen over het statio neren van atoomwapens op' het grondgebied van de ge meente. Vertegenwoordigers van de diverse fracties in de commissie Algemene Be stuurszaken zijn het met bur gemeester en wethouders eens dat het wel of niet plaat sen van atoomwapens een zaak is voor de landelijke overheid. Niet alle gemeenten in Neder land nemen een standpunt in zo als Leusden nu doet. De ge meente Hellevoetsluis kwam vo rig jaar uitgebreid in het nieuws, omdat de gemeenteraad van de ze gemeente een motie aannam die tot strekking had dat Helle voetsluis, indien dat aan de orde zou komen, plaatsing van (nieu we) atoomwapens op haar grondgebied te allen tijde zou te gengaan onder gebruikmaking van alle wettelijke beschikbare middelen. De gemeenteraad van Helle voetsluis vond het nodig om mei een dergelijke motie te komen om de mening van een steeds groter wordende groep burgers die zich legen atoomwapens verzet, te ver sterken Nederland zou naar de mening van Hellevoetsluis achter blijven waar het gaat om het nemen van duidelijke beslissingen met be trekking tot een gunstige wending in de bewapeningswedloop. De ge meente Hellevoetsluis stuurde de motie, die overigens met een zeer krappe meerderheid werd aange nomen, naar alle Nederlandse ge meenten met de suggestie ook een dergelijke motie aan te nemen. INCONSEQUENT B. en w van Leusden hebben hun collega's in Hellevoetsluis in middels laten weten dat men in Leusden niet tot een utispraak zal komen over de plaatsing van atoomwapens. B. en w. zullen dit onderwerp, zo schrijven zij, zeker niet in de raad aan de orde stellen. LEUSDEN Het Vredes- platform Leusden, waarin deelnemen PvdA, D'66, PSP, PPR, Rooie Vrouwen, Vrou- wenkafé, MOV/Pax Christl, Vrouwen voor Vrede/Vrou wen tegen kernwapens en het IKV heeft op 3 februari J.l. vergaderd en nieuwe plan nen gemaakt. Na de geslaagde aktle waar door ook vele Leusdenaren op 21 november In Amster dam demonstreerden tegen kernwapens In Europa wil het Vredesplatform In Leusden zelf aan de slag. Op donderdag 13 mei a s drie weken voor de gemeen- teraads verkiezingen, zal op een politieke diskussieavond aan Leusdense politici een petitie worden voorgelegd, gericht aan de gemeenteraad van Leusden Aan de exakte inhoud en vorm wordt nog gewerkt, maar de petitie komt in het kort hierop neer Vredespoli tiek is niet alleen een landelij ke. maar ook een plaatselijke aangelegenheid' Op basis van een aantal overwegingen zal aan de gemeenteraad worden verzocht een motie aan te nemen waarin Leus den tot kernwapenvrij gebied wordt verklaard Ook zal wor den aangedrongen op eigen initiatieven van de gemeente voor een plaatselijk vredes beleid o.m. met betrekking tot vredesonderwijs en vre- desvoorlichting Getracht zal worden de pe titie door zoveel mogelijk Leusdenaren te laten onder tekenen De aktie hiervoor start al vóór 13 mei; mede werking zal worden gevraagd aan allen die op 21 november in Amsterdam mee hebben gedemonstreerd of met het doel van de demonstratie sympatiseerden. Op de diskussieavond zal alle gelegenheid zijn voor plaatselijke politici en voor de Leusdense bevolking om op de petitie te reageren. Aan het forum op deze avond, dat geleid zal worden door Eric Jan Tuininga, zal ook deel genomen worden door de heer F. H von Meij- enfeldt, voormalig directeur van de Koninklijke Militaire Academie, en een arts die lid is van de Nederlandse Ver eniging voor Medishe Pole mologie. Nadere bijzonderheden worden later bekend ge maakt. Belangrijkste reden om dit laatste niet te doen is het feit dat het Leus dense college zich moet bezig hou den met zaken van gemeentelijk belang en niet met aangelegenhe den die thuishoren bij de rijksover heid Het dagelijks bestuur van Leus den vindt het overigens inconse quent dat gemeenten klagen over het feit dat Rijk en Provincie zich steeds meer bemoeien met ge meentelijke zaken en zich daar te genover zelf, zoals in het geval van de atoomwapens, wel bemoeien met nationale of zelfs „supra-natio- nale" zaken. De leden van de commissie A B Z bleken maandagavond ge heel achter het ingenomen stand punt van b. en w. te staan. „We moeten ons als gemeente niet be moeien met zaken die ons niet aan gaan". aldus het P K L-raadslid Jan Jacobs. Toch wilde het pro gressieve raadslid wel de mogelijk heid openhouden voor de gemeen teraad om zich uit te spreken over zaken die de bevolking en de raad ter harte gaan. „Ook de Leusdense bevolking maakt zich zorgen over de opslag en het transport van nu cleaire wapens", aldus de heer Ja cobs. Als dat nodig is, kan de raad best een uitspraak doen. vindt het raadslid, die aankondigde de ont wikkelingen op de voet te zullen volgen. De motie van Hellevoetsluis heeft namelijk nog een staartje gekregen. Een aantal gemeenten heeft, In navolging van Helle voetsluis, In hun Algemene Poli tieverordening laten opnemen dat opslag en transport van atoomwapens in de gemeente verboden is. Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland zijn het niet eens met het opnemen van een dergelijke bepaling in de A.P.V. en hebben het betreffende arti kel voor schorsing voorgedra gen bij de Kroon. Een uitspraak van deze instantie is er toe op heden niet. Ook het CDA raadslid Ton Zwart bleek het geheel eens te zijn met de door b, en w. van Leusden gevolg de procedure. „Voor zover ik weet speelt het probleem in Leusden niet", merkte de CDA-er op. De he ren Baaiman (Gemeentebelangen) en Hoytema (VVD) vonden het ook niet erg nodig om nu al uitspraken te doen. „Als er sprake van is dat plaatsing van atoomwapens in Leusden aan de orde komt, kunnen we er alsnog over praten", aldus de heer Baaiman. Of het ooit in Leusden aan de orde komt weten we niet en zul len we wel nooit te weten komen ook, reageerde de heer Jacobs, die er verder ook geen behoefte aan had dieper op de zaak in te gaan.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 1