Achterveld verloor van KVVA ereniging Drente bracht lijspel in St. Joseph AC GEEFT EEN BUFFETFESTIJN. Q~MctlSCUinfwb&y) Wies Verploegh maakt etsen „Ik vind het leuk als het griezels worden' leueder hnnt SVA dames BL W ÏSSk UIT EN T0CH EEN BEETJE THUIS plaatselijk nieuws uit gehaald. Scheidsrechter Ko ren wees resoluut naar de elfme- terstip. Albert Tolboom voltrok het vonnis en verkleinde de ach terstand tot 1-2. De resterende pr»e uit De Goede Gokker If- JHTERVELD De bewo- ^'sommissle van huize St. Jo- 0 hield voor de bewoners van ..huls en de bewoners van ^■cura weer een ontspan- P'iavond. De afdeling toneel de Vereniging Drente uit refoorl voerde het blijspel -Goede Gokker" op. De heer >rst opende de avond met Tliartelijk welkom tot de aan- gan. Hij was verheugd met rote opkomst. 9 ipel speelt zich af In en rond 3|g«ïln van Kaspar de Wit, csande uit man, vrouw en ;<Së dat na de dood van haar 'IfS door hen wordt opge- 3«heer De Wit leeft er goed ie Hoe hij zijn geld verdient is zo heel duidelijk. Alleen zijn aknecht Frederik weet dat het wordt verkregen met gok- Ook heeft de heer De Wit ^dure paarden op stal staan, "wie hij meer aandacht be- Igdt dan aan zijn vrouw Klara. geeft problemen en er ont- t regelmatig een hevige ech- lVie twist Klara zoekt dan ook ding en vindt deze bij een JHtèer Bontée, die meer i,heeft dan centen. Deze ter niet voor haar. doch nichtje dat op haar 21 ste de beschikking zal krijgen over een flink vermogen. Mevrouw Klara wil voor haar nichtje een goede echtgenoot zoeken en reageert op een huwe lijksadvertentie Er verschijnt een heer Janssen, die zeer ono- zel overkomt. Hij wordt door de heer des huizes aangezien voor de veearts die moest komen Het gesprek tussen de beide heren brengt de lachspieren wel in be weging Als de heer De Wit even weggaat wordt de heer Janssen opgevangen door het dienst meisje. die hem in de keuken onderbrengt. Even later ver schijnt de veearts Janssen, die door mevrouw wordt opgevan gen. Deze is in de veronderstel ling dat het de man van de huwe lijksadvertentie is. Ook nui ont staat er weer een hele gekke situatie. Tussen al deze bedrijven door gaat het nichtje Diana haar gang en wordt verliefd op de stalknecht Johan. Dan verliest de heer De Wit plotseling alles met gokken. Het personeel moet worden ontsla gen en alles moet worden ver kocht Maar aan het eind komt dan toch alles weer goed. Johan deelt mede dat Dianaen hij gaan trouwen, dit tot grote verbazing van allen, met uitzon dering van Frederik die van alles op de hoogte is. Dit heeft tot gevolg dat de heer Bontée een tegenvaller te verwerken krijgt en de benen neemt. Johan krijgt een heel goede baan bij een grote manege en heeft er inmiddels voor gezorgd dat de heer De Wit daar ook kan gaan werken De echtelieden verzoenen zich met elkaar. Voor Frederik en zijn echtgenote is het ontslag niet zo erg want hij krijgt over twee maanden toch A O W. Ook het dienstmeisje heeft er geen pro blemen mee want zij gaat trou wen met de heer Janssen die eerst voor de veearts werd aan gezien. Het stuk werd zeer vlot in een voor iedereen verstaanbaar Drents dialect gespeeld. De lach salvo's van de aanwezigen waren niet van de lucht. Vooral de huis knecht en zijn echtgenote kre gen met hun spel de lachers flink op de hand. Klara en de heer De Wit waren de sterkste spelers, hoewel de overigen ook in hun rol een zeer goed spel te zien gaven. Na afloop dankte de voor zitter van de bewonerscommis sie, de heer Van Wegen, het ge zelschap. Hij deed dit geheel op rijm. ACHTERVELD Achterveld heeft op eigen terrein de meerde re moeten erkennen in het Amersfoortse K.V.V.A. Met 2-1 werd verloren. Achterveld zowel als K.V.V.A. waren niet volledig. Bij Achter veld ontbrak wegens schorsing Herman v. Ruitenbeek en bij K.V.V.A. Harry Settels wegens blessure. Na het beginsignaal van de Amersfoortse scheidsrechter J. Koren begonnen beide ploegen met verkenningen om eikaars zwakke punten af te tasten. Na een kwartier spelen kreea Ach- ACHTERVELD Zondag speelden de Achterveldse dames I een uitwedstrijd tegen Laren. Achterveld moest het ditmaal zonder Hetty van den Heuvel en Rina Herder doen, daar deze ge blesseerd waren. Laren stond op de ranglijst met twee punten 1 minder dan Achterveld, het was dus voor Achterveld wel oppas sen. De eerste tien minuten van de speeltijd was Laren heel wat sterker. Tweemaal had Jacqueli ne de Vette op de doellijn hulp nodig. Tijdens de eeste helft wisselde de Achterveldse trainer Mechtild van Ruitenbeek en Karina Prin sen van plaats Mechtild moest naar het middenveld, terwijl Kari na als laatste vrouw ging spelen Dit bleek een goede zet te zijn geweest Karina Prinsen en Ma rieke Daatselaar werden de uit blinksters van de wedstrijd en hielden samen de wedstrijd goed o nder controle. Achterveld kwam wat onder de Larense druk uit en kreeg een paar goede kan sen Anja van Middelaar ging op een diepe bal van Marieke Daat selaar goed door doch de Laren- se keepster kon, ten koste van een hoekschop het nog juist red den Kort daarop kreeg Lida van de Bedum de bal Ze gaf de bal goed door naar Monique van der Goes, haar schot ging echter jammergenoeg juist naast. Na de rust werd Mechtild van Ruitenbeek vervangen door Mar garet van Druten Het bleef een gelijk opgaande wedstrijd met kansen aan beide zijden Onge veer 10 minuten voor het einde kwam er een felle uitval van Ach terveld. Het schot van Linda van Hamersveld kon de Larense keepster maar net stoppen terveld de eerste scoringskans doch Herman Kerkhof lepelde de door Gijs Hak aangespeelde bal juist over het heiligdom van KVVA doelman Wijntjes Hier na kreeg K.V.V.A. meer grip op het middenveld, door technisch en tactisch spel Achterveld daarentegen compenseerde bij gebrek aan techniek en taktiek veel door keihard werken. Johan van Dalen, Hans Versteeg en de veel koppende Klaas van de Heu vel waren wel de grootste zwoe gers K.V.V.A. had bepaald pech toen uit een ingooibal de bal via de voet van hun middenvoor kei hard via de Achterveld deklat het veld weer in sprong. Toch had den de Amersfoorters kort hierna succes. Terwijl de gehele Ach terveld defensie bij een snelle aanval van K.V.V.A. wegens bui tenspel bleef staan en de scheidsrechter liet doorspelen moest doelman Tolboom ver uit zijn goal om redding te brengen Hij beging hierbij de fout om de bal te spelen buiten het straf schopgebied. Vrijetrap voor K.V.V.A. dus 0-1. Bij deze stand gingen de spe lers theedrinken Rust. In de 2e helft bleek linksback Adri van de Heuvel last van zijn rug, vervan gen te zijn door Marcel Boonen De eerste aanvallen waren ge heel voor Achterveld en K V V A moest alle zeilen bijzetten. Uit een flitsende aanval over links leek Gijs Hak te gaan scoren, doch de K.V.V.A -doelman kon ten koste van corner redding brengen. Even later zagen we een soloren van Kees Voorburg besloten met het goed aanspelen naar Albert Tolboom die de bal naast het doel schoot. Achter veld bleef drukken en spelbepa ler Herman Kerkhof zette enkele maken Gijs Hak aan het werk die echter de uitstekende K V V A - doelman Wijntjes op zijn weg zag Met lange ballen trachtte KVVA. uit de verdediging te komen en had hierbij een keer succes. Na een half uur spelen kon Johan van Dalen, linksback, de snelle K.V.V.A. rechtsbuiten niet tijdig bereiken om af te stop pen. Uit een vrije schietpositie loste rechtsbuiten Lengton een schot van zeker 35 meter vanaf de zijlijn Via binnenkant paal en buiten het bereik van Achterveld doelman Tolboom werd alzo het 2e doelpunt aangetekend. Werkelijk een klassegoal 0-2 Toch gaf Achterveld zich nog niet gewonnen en kwam enkele malen goed terug Drie minuten voor tijd werd bij een massaal opgezette aanval de opgedrongen back Johan v. Da len in het beruchte gebied onder- tijd was te kort om nog K.V.V.A. te komen. Uitslagen Achterveld - K.V.V.A. Achterveld 2 - Hoogland 3 Achterveld 3 - ODI 2 Achterveld 4 - A P W C 4 Dames Laren - Achterveld Programma zondag A P W C 1 - Achterveld 1 Barneveld 2 - Achterveld 2 V V Z.A. 3 - Achterveld 3 Achterveld 5 - Quick 9 S.E.C. 6 - Achterveld 6 Dames Achterveld 1 - S.D.O. 1 naast 1-2 1-1 4-0 0-4 0-0 14.30 12.00 11.30 12.00 11.30 10.00 r W „Gezellig smullen en swingen" voor f29,50 p.p. i willen u graag ouderwets onthalen. Van 19 februari t/m 10 april staat er elke vrijdag en zaterdagavond i grandioos buffet gereed van warme en koude schotels, waaronder zalmforel, kipfilet hawai, paté's, gesneden ossehaas in stroganoffsaus, garnalensalade, etc. etc. Dit alles vooraf gegaan door een hartig voorgerecht. Onbeperkt smullen en genieten van de h\ muzikale omlijsting door organist nMVIHRRIIV \wim Bos (Dranken normale prijs). RESTAURANT AC Restaurant Oud-Leusden Vlooswijkseweg 1, E8 Amersfoort- Moarn/Amersfoort-Zwolle. 'Tel: 033T-14098. 1^1 "f LEUSDEN „Mijn ■moeder is boven aan het bijten" is voor vreemden die aan de deur komen bij :de familie Verploegh een 'vreemde uitdrukking. iVoor bekenden zegt dat in jieder geval dat Wies Ver ploegh op zolder aan het iBgrk is met haar etsen Dat zij voorlopig dit werk tals hobby doet omdat zij ej vanwege de kinderen hier niet teveel tijd aan kan be steden komt uit haar ver haal naar voren. Wies: „Van 1959 tot 1963 heb ik op de Academie voor Beeldende Kunsten en Tech nische Wetenschappen ge zeten. Daar deed Ik tekenen en schilderen. Een onderdeel hiervan was etsles maar dat sprak mij toen nog niet zo aan. Na de opleiding trouwde ik. Ik schilderde nog wel veel en op een gegeven moment werd op De Hof een cursus etsen gegeven. Daar vond ik het zó leuk, dat ik meteen weer van alles wilde gaan doen. Op zo'n cursus ben je echter op een gegeven mo ment uitgeleerd en dan moet je zelf verder. In die tijd maakte ik ook linoleumsneden en het verve lende was dat je voor zowel het een als het ander een goede pers nodig hebt en ik had alleen een mangel. Wij hebben toen toch maar een pers aangeschaft omdat het erg frustrerend is wanneer een goede ets of linoleum snede niet uit de verf komt vanwege de mangel." VERVAARDIGING Als leek zegt mij zowel de pers als de mangel niet veel en Wies vertelt mij uitgebreid hoe een ets vervaardigd wordt ,,Je begint de randen van een plaatje zink of koper af te schuren en maakt de hoeken rond. De boven- en onderkant maak je met wa tervast schuurpapier glad en je poetst ze daarna op De achterkant wordt gelakt en de voorkant wordt met gesmolten was bedekt. Met een etspen teken je op het plaatje het ontwerp zodat daar de was verdwijnt Hierna gaat het plaatje in een bak salpeterzuur Waar geen was of lak zit bijt het salpeterzuur uit (Hier komt de uitdruk king, ,,mijn moeder is aan het bijten" vandaan). Na het bad salpeterzuur wordt het plaatje ingesmeerd met verf en weer schoonge- poetst zodat alleen in de groeven de verf blijft zitten De ets komt voor de pers te liggen met daarop een blad vochtig papier en een lap vilt. Zo gaat de ets door de pers en het werkstuk is klaar" Ter wijl Wies uitlegt laat zij mij de handelingen zien voor zover dit in korte tijd mogelijk is. Op haar zolder heeft zij een werkbank staan waar de han delingen plaatsvinden, de pers en een tafel waar ver schillende tekeningen en et sen liggen. Aan de muur han gen diverse werkstukken en tijdens het verhaal laat zij re gelmatig het een of ander zien ter illustratie. EXPOSEREN Exposeer je regelmatig? Wies begint te lachen ,,Veel mensen zeggen tegen mij: ,,Je moet meer expose ren", maar wat ik op het mo ment doe. vind ik voldoende leder jaar doe ik mee aan de Hobbieskoop in Zuid en twee jaar heb ik geëxposeerd bij de Lions club Dat tezamen geeft al een sneeuwbaleffekt Je krijgt daar genoeg be kendheid door. Ik verkoop regelmatig maar wil niet te veel onder druk staan, juist vanwege mijn gezin Voor een expositie moet je vrese lijk hard werken omdat je steeds nieuwe dingen wilt hebben Ach. misschien inde toekomst in een gekke bui Je weet het nooit LESSEN Waar ik wel aan begonnen ben is etsles geven aan vol wassenen. Dit eigenlijk naar aanleiding van de Hobbie skoop van twee jaar geleden Twee mensen kan ik les ge ven op deze zolder. Zo heb ik er twee op donderdagoch tend, twee op donderdag avond en voor tekenles zit een volwassene dan op de voorzolder Dat is echt heel leuk om te doen. Ik kom tot de ontdekking dat dingen die ik zelf automatisch doe. ik nu aan anderen kan uitleggen. Wanneer je de anderen be zig ziet, gaan je vingers weer jeuken Het geeft mij een enorme stimulans" Schilder /e helemaal niet meer? „Ik kan niet zeggen ik schilder niet meer maar etsen doe ik veel meer Ik kan daar mee rustig op zolder gaan zitten en zo'n ets kun je even wegleggen. Schilderen doe ik het liefst in de huiskamer Omdat ik voor namelijk bloemen, zö uit de tuin, schilder, houdt dat in dat je in vrij korte tijd een indruk moet proberen vast te leggen Nou ja. dan komt er geen eten op tafel Niet dat iemand dat erg vindt Het is zelfs zo dat mijn man bewonderend zegt. en dat is alleen wanneer ik aan het schilderen ben ,,Je bent weer aan het werk. hè?". Portretjes teken ik ook wel eens en laatst ben ik begon nen met antieke poppen te schilderen, geleend uit het poppenmuseum van mijn tante. Daar kun je ook wat langer over doen Wies laat mij verschillende schilderijen van antieke pop pen zien Erg goed gemaakt, maar de etsen spreken mij meer aan. Waarschijnlijk omdat daar een grotere verscheidenheid in zit. In die zin dat een be staand gegeven bijvoorbeeld een gevleugeld dier op de eerste ets precies wordt weergegeven en bij de vol gende ets geplaatst wordt in een grappige omgeving of een gek koppie heeft Zo be denkt ze oneindige variaties Zelf heeft Wies daar wel iets op te zeggen ..Op de acade mie was alles heel streng Je fantasie kon je nauwelijks ge bruiken omdat je precies moest namaken wat klaar stond. Ik vond dat wel goed. want wanneer je niet weet hoe iets precies in elkaar zit. hoe kun je er dan mee spe len? Etsen maken mij losser van alles Spelen met schilde ren doe ik zelden. Wat die etsen betreft zegt ze, en zij laat mij etsen van vreemde wezens in een lugu bere omgeving zien. ,,ik vind het leuk als het griezels wor den". Al pratend lopen wij van de zolder naar beneden. Onder tussen bekijken wij de schil derijen, etsen en tekeningen die overal hangen. Voor Wies Verploegh, als kunstschilderes beter be kend als Wies van Hoorn en altijd signerend met Wies, kan haar werk nu alleen haar hobby zijn. Misschien dat Ik, wanneer zij in de toekomst de stap waagt vaker te exposeren en daardoor frequenter met haar werk bezig zal zijn, kan zeggen: „Weet je nog vanDe Mens en zijn Hobby Tea Middelkoop van Maanen

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5