Na 't Vliet niet verder naar het noorden uitbreiden Dverigens verdeelde fracties zijn het over één ding eens: ilium iiiiiiimiiiiiii 'ri nu Hamersveldseweg heeft drempel Oud papier voor 't Palet Solidariteitswinkel en IKV willen kraam in Hamershof NPV Yvonne Keuls in De Glind Bijeenkomst reumapatiënten J1URIK j Leusder Krant j Coördinatie team CML bijeen Vlllllllllllllllllllllllllllllllllllll fJX. Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden FOTO-KOPIE NODIG? Geen krant ontvangen? Voor contactlenzen natuurlijk naar Groeneveld. Houdt Groeneveld voor ogen w DONDERDAG 11 FEBRUARI 1982 - 13e JAARGANG NO. 86 Verantwoordelijk redakteur: BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495, b.g.g, (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 14,05 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V.f>_ [Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De fracties in de gemeenteraad zijn het over één ding eens: verdere uitbreiding van Leusden moet niet ten noorden van het Valleikanaal plaatsvinden. Na bebouwing iran t Ruige Velt en 't Vliet moet er niet verder in noordelijke richting worden uitgebreid. Maar voor de rest zijn de fracties verdeeld. Men is het er niet over eens of 't Vliet gereserveerd moet worden voor werkgele genheid of dat door woningbouw moet plaatsvinden. De frac ties van VVD, SGP/GPV en Gemeentebelangen vinden dat er na 't Ruige Velt en 't Vliet ten zuiden van de Schoolsteegbos- |es gebouwd moet worden om de natuurlijke aanwas van Leusden op te vangen. Het CDA wil slechts „in uiterste nood zaak" ten zuiden van de Schoolsteegbosjes bouwen. De Pro gressieve Kombinatie Leusden wil die beslissing nu nog niet nemen. En D'66 wil helemaal niet meer bouwen voor opvang van de natuurlijke behoefte, maar aanzienlijk minder, zodat er In ieder geval niet ten zuiden van de Schoolsteegbosjes ge bouwd zal hoeven worden. Die uiteenlopende uitspraken zijn dinsdagavond jongstleden gedaan door woordvoerders van de verschillende fracties in de vergadering van de raadscom missie „Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening". De ver gadering was in zijn geheel ge wijd aan de bespreking van het tweede tussentijds rapport in de gecombineerde fase drie en vier van de opstelling van een struc tuurplan voor de gemeente Leusden. Dat structuurplan moet in grote lijnen aangeven hoeveel Leusden In de periode 1985-1995 nog zal groeien en waar dat dan zal gebeuren, in die gecombineerde fase drie en vier houdt men zich bezig met formu leren van beleidsalternatieven, het afwegen van die alternatie ven en het doen van keuzen. Een en ander resulteert in april vol gend jaar in het vaststellen van een keuzenota. EIGEN BEHOEFTE Eerder stelde de gemeenteraad de uitgangspunten vast. Het voor naamste is dat de raad na voltooi ing van de Tweede Fase (dat ge beurt in de loop van 1984). alleen nog voor de opvang van de eigen behoefte van Leusden wil bouwen, dus niet meer voor woningzoeken den van elders De helft van de Leusdense bevolking zal in de toe komst in Leusden werkgelegen heid moeten kunnen vinden. Op ie dere hectare uitbreidingsgebied worden 25 woningen gebouwd, ie dere arbeidsplaats vergt 215 vier kante meter Het adviesburo Arn hem, dat de gemeenteraad van Leusden adviseert bij de opstelling van het structuurplan, heeft uitge rekend dat er met die uitgangspun ten voor de jaren 1985-1995 voor woningbouw 93,6 hectare nodig is en voor werkgelegenheid 18 hecta re. Voor de nieuwe inwoners zullen ook nog een aantal voorzieningen gerealiseerd moeten worden, waarvoor 23,5 hectare nodig is. In totaal is daarom voor de opvang van de eigen behoefte in de eerste tien jaar na voltooiing van de Twee de Fase 135 hectare nodig, zo heeft Adviesburo Arnhem becijfers. Wat de richting van de uitbrei ding aangaat zijn er in de achterlig gende maanden verschillende lo- katies in beeld gekomen. Vast staat dat na de Tweede Fase eerst het gebied 't Ruige Velt aan snee zal komen. Dat ten noorden van de huidige bebouwing van Leusden- centrum gelegen gebied biedt plaats voor tenminste 600 wonin gen Dan is er ook nog enige ruimte voor werkgelegenheid. In het kader van de opstelling van een bestem mingsplan voor het gebied, dat mo menteel wordt ontwikkeld, moet worden bezien of het in z'n geheel voor woningbouw gebruikt zal wor den of dat er ook enige werkgele genheid moet komen (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De Hamersveldseweg. het gedeelte tussen de Noorderinslag en de Centrumweg. is weer opengesteld voor het doorgaande verkeer Dit weggedeelte is een tijdje vanuit het zuiden afgesloten geweest in verband met onder andere de aanleg van een fietspad van De Hamershof via de Centrumweg naar de Groene Zoom. Het resultaat is nu zichtbaar ter hoogte van de Koningshof kruist het fietspad de Hamersveldseweg waarvoor een verhoging is aangebracht. Op die manier ligt er meteen een verkeersdrempel in de weg Het verkeerskarakter op deze weg heeft nog twee veranderingen ondergaan. Burgemeester en wethouders hebben namelijk besloten op de Hamersveldseweg tussen Noorderinslag en Centrum weg een tweezijdig parkeerverbod in te stellen. Dit om onoverzichtelijke en gevaarlijke verkeerssitua ties naar het verleden te verbannen Verder hebben zij besloten om de voorrangsregeling op deze weg op te heffen (met uitzondering van de kruising met de Dissel) Dit om te voorkomen dat er met te hoge snelheid door auto's over de Hamersveldseweg wordt gereden. Tegen de besluiten van het college van B en W. kan tot dertig dagen na bekendmaking bezwaar worden gemaakt bij de Kroon Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden DUU Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 35 cent per mm. Bij Kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,11 per regel (37 cent per mm). Losse nummers: 60 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leu9den-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. Na de bebouwing van 't Ruige Velt zou men verder kunnen uitbreiden in noordelijke richting. Allereerst is daar het gebied 't Vliet, gelegen tussen 't Ruige Velt en het Valleika naal En eventueel zou men dat Valleikanaal kunnen overschrijden om gebruik te maken van de in be ginsel nauwelijks beperkte uitbrei dingsmogelijkheden in de richting van Stoutenburg De andere belangrijke mogelijk heid om uit te breiden wordt ge vormd door het gebied ten zuiden van de Schoolsteegbosjes. Ver dere mogelijkheden zijn dan nog een strook ten westen van de Groe ne Zoom, de Pon-driehoek en in- breiden in de bestaande bebou wing van Leusden-centrum en Leusden-Zuid In de rapportages in deze fase van de opstelling van het structuurplan hebben de medewerkers van het Adviesburo Arnhem uitvoerig alle voor- en nadelen van de verschil lende mogelijkheden belicht. Daa-- bij werd onder meer gelet op ver keerstechnische aspecten, de ge volgen voor de landbouw, de na tuurlijke waarden van de verschil lende terreinen, enzovoort. BOSJE BEHOUDEN Dinsdagavond werd van de com missieleden verlangd om zich over die verschillende lokatiemogelijk- heden uit te spreken, zodat college vanb enw en Adviesburo Arnhem verder kunnen gaan werken aan een keuzenota, waarin een en a. der zal worden vastgelegdDe frac ties van GPV/SGP, VVD en Ge meentebelangen bleken aardig op één lijn te zitten Harm Offereins wil na 't Ruige Velt aan de noordzijde het gebied 't Vliet alleen nog voor werkgelegenheid benutten. Vol gens Offereins is daar voldoende ruimte voor en is er dan tevens de mogelijkheid om het aldaar gele gen bosgebiedje, dat enige natuur lijke waarde heeft, te behouden Woningbouw moet volgens de frac tie van GPV/SGP ten zuiden van de Schoolsteegbosjes gepleegd wor den Ook Gerrit van Tiel (VVD) bleek op die lijn te zitten Hij noemde het gebied ten noorden van 't Ruige Velt ongeschikt voor woningbouw, «tenzij je daar een hele nieuwe stad wilt bouwen Ten zuiden van - 't Vliet moet de noordelijke begrenzing van Leusden vormen, maar de raad is verdeeld over de vraag of het gebied voor woningbouw of werkgelegenheid gebruikt moet worden de Schoolsteegbosjes dus, temeer daar de gedachten, aldus Van Tiel, eigenlijk al jaren die kant opgaan Niet alleen was dat in het vorige structuurplan ook al het uitbrei dingsgebied, ook de Tweede Fase is in feite georiënteerd op verdere uitbreiding in zuidelijke richting ,,De Schoolsteegbosjes vormen natuurlijk een probleem en daar zullen we ons dan ook terdege over moeten bezinnen." aldus Van Tiel Ook Herman Baaiman. woordvoer der van Gemeentebelangen pleitte voor woningbouw in zuidelijke rich ting, zonder aantasting van de Schoolsteegbosjes Veel aarzelender stelde zich Piet Voormolen namens het CDA op Volgens hem komt 't Vliet wel dege lijk in aanmerking voor woning bouw Werkgelegenheid zou gesi tueerd kunnen worden ten westen van de Horsterweg Nergens moet over het kanaal gebouwd worden „Slechts in uiterste noodzaak wil het CDA akkoord gaan met wo ningbouw ten zuiden van de Schoolsteegbosjes, „maar," aldus Voormolen, „dat is voor ons een uiterst moeilijke zaak ONZEKERHEDEN Ook voor Jan Jacobs (Pro gressieve Kombinatie Leusden) bleek het geen eenvoudige zaak. Hij wees op de grote hoeveelheid tijd tussen het moment waarop je je gegevens verzamelt om je plannen op te passeren en het moment waarop je daadwerke lijk gaat bouwen. Dat betekent, aldus Jan Jacobs, dat je met gro te onzekerheden te doen hebt. Hoe verder je in de toekomst denkt, des te groter de onzeker heden. Daarom pleitte de PKL- woordvoerder er voor om niet nu reeds beslissingen te nemen met drastische gevolgen voor de jaren na 1990. Jacobs sprak van „grote sprongen" en doelde daarmee op bouwen ten noor den van het Valleikanaal of ten zuiden van de Schoolsteegbos jes. De beslissing over dergelij ke sprongen hoeft volgens PKL nu nog niet genomen te worden. Jan Jacobs: „Met 't Ruige Velt, 't Vliet, Achterveld en inbreiden kunnen we vooruit tot en met 1990. Dat betekent dat we niet eerder dan in 1985 - zijnde vier jaar voor we daadwerkelijk moe ten gaan bouwen - hoeven te be slissen over wat wè verder gaan doen. Het lijkt me om verschil lende redenen van belang om nu niet maar pas dan die beslissing te nemen. De economische si tuatie is uiterst onzeker. Daar mee hangt samen, dat het even min duidelijk is, welke contin genten voor sociale woning bouw in de toekomst nog verkre gen kunnen worden. En dan is er nog de ontwikkeling van Amers- foort-groeistad. In 1984, 1985 hebben we op die ontwikkelin gen meer zicht," aldus Jan Ja cobs, die aldus pleitte voor een fasegewijze opbouw van het structuurplan Namens D'66 pleitte Rinze Bioemhof voor een herziening van de uitgangspunten. Opvang van de natuurlijke behoefte vergt zoveel hectares, dat D'66 er niet aan wil. 't Ruige Velt en 't Vliet kunnen nog bebouwd worden, maar ten zuiden van de Schoolsteegbosjes willen Bloemhof en de zijnen persé niet „De bosjes zijn ten dode opge schreven als je ten zuiden er van bouwt." aldus Bloemhof. De woordvoerder van D'66 hield een pleidooi voor hantering van de nul lijn ten aanzien van de bevolkings ontwikkeling van de Tweede Fase j Als dat niet haalbaar zou zijn, aldus vervolg op pagina 3 De romantiek van het brandblussen is verleden tijd pag 3 Leusdenseadvocaat pag. 5 NCVB en epilepsie pag 5 Sportpag 7 Loep op Leusden pag 9 Kantlijn pag. 9 Film pag. 11 DOKTERSDIENST: 033-945735 LEUSDEN - Donderdag 18 fe bruari staat er bij 't Palet een container voor oud papier. Wil men graag papier geven, maar kan men het niet zelf brengen dan kunnen de volgende adres sen gebeld worden: 944523 of 940307. DE GLIND/ACHTERVELD - Op donderdag 18 februari komt Yvonne Keuls in De Glind spre ken over haar boek „De moeder van David S." en haar nieuw te verschijnen boek „Floortje Bloem". Yvonne Keuls beijvert zich voor de opvang van ouders van drugsverslaafden. ledereen, dus ook de inwoners van Achterveld, die hier belangstel ling voor heeft, is van harte wel kom. De avond begint om 19.45 uur in het Ontspanningsgebouw van het jeugddorp De Glind, gelegen naast de kerk. De zaal is open om 19.30 uur AMERSFOORT - Op dinsdag 16 februari houdt de Reumapa tiëntenvereniging Amersfoort en omstreken haar ledenvergade ring in De Groene Stee, Wiekslag 92 in Amersfoort. Na de pauze geeft mevrouw Van Keken een bloemschikdemonstra tie De bijeenkomst begint om 14.00 uur Voor inlichtingen tele foon 620697 (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De solidariteits winkel en de Leusdense afdeling van het IKV willen graag 's zater dags een kraam bemannen in de Hamershof om aldaar hun artike len en ideeën te slijten. Om een kraam neer te zetten in een win kelcentrum is toestemming van b. en w. nodig. B. en w. geven deze toestemming niet op eigen houtje maar vragen eerst advies aan de daarvoor in aanmerking komende commissies. Vandaar dat maandagavond de commissie Algemene Bestuursza ken zich bezighield met de vraag of solidariteitswinkel en IKV in aan merking zouden komen voor een standplaats in de Hamershof Een eerder verzoek was al eens afge wezen omdat de gemeente Leus den voor de Hamershof graag een „inbeddingsperiode" wilde, het geen betekent dat gedurende een bepaalde tijd geen wijzigingen op treden in het straatbeeld van de winkelwijk Op zich hebben de le den van de commissie ABZ er niet zoveel bezwaar tegen dat er in de Hamershof van tijd tot tijd een kraam verschijnt. Amnesty Interna tional staat er immers ook al af en toe met een marktkraam Toch waren de leden van de ABZ commissie van mening dat zij niet alleen konden beslissen over een eventuele standplaats. De solidari teitswinkel verkoopt namelijk arti kelen, welke wellicht ook in de Ha mershof te koop zijn. De solidari teitswinkel zou wel eens goedko per kunnen werken omdat zij ver der geen kosten hebben, in tegen stelling tot de winkelier die voor ho ge lasten zit, zo werd opgemerkt. De commissie midden- en klein bedrijf zal zich daarom ook nog die nen uit te spreken over de vraag of aan solidariteitswinkel en IKV ver gunning verleend moet worden tot het innemen van een standplaats Niemand verwacht echter dat win keliers bezwaar zullen hebben te gen de verschijning van de solidari teitswinkel in de Hamershof „We moeten de zaak niet afwegen tot op het laatste onsje cashewnotenal dus burgemeester J W M. Rade maker, die hiermee te kennen gaf dat wat hem betreft de solidariteits winkel en het IKV naar de Hamers hof kunnen komen Een woordvoerder van de soli dariteitswinkel sprak vanaf de publieke tribune de verwachting uit dat de winkeliers blij zouden zijn met de komst van „zijn" win keltje. Men heeft namelijk al een jaar lang elke maand een zater dag een marktkraam bemand op het winkelcentrum „De Biezen- kamp". Hieroverzijn nooit klach ten ontvangen, integendeel de winkeliers aldaar zijn de mening toegedaan dat de marktkraam extra publiek naar het winkel centrum trekt. GEREEDSCHAPPEN IJZERWAREN 't Erf 4 (Winkelcentrum Hamershof) Leusden Tel. 033-943910. Rozendaallaan 9 Leusden-C. LEUSDEN - Dinsdag 16 fe bruari houdt de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen een bijeenkomst in Groot Krak- horst. Aanvang 20.00 uur. Mevrouw Lokhorst is uitgeno digd een lezing te houden die als titel heeft „Het ei in de Kunst en de Natuur" LEUSDEN - Maandag 15 fe bruari komt het Coördinatieteam van het CML voor een vergade ring bijeen. De bijeenkomst wordt gehouden in de commis siekamer van het oude ge meentehuis en begint om 20.00 uur. De agenda luidt als volgt: 1 Opening 2 Vaststelling verslag CT-verga- dering 11-1-1982 3 Ingekomen stukken, medede lingen 4 Verslaggeving werkgroepen CAI; Nieuwbouw gemeentehuis, begeleid. Woonwagencentrum; WRO; WME; Inspraakwinkel 5 Vergaderruimten in de toe komst, i.v m de te verwachten vol ledige zelfstandigheid van het CML 6 Financiën CML: penningmees ter; zichtbaar maken van alle kos ten 7. Korte discussie over de toekom stige vorm van het CML, (mede) aan de hand van de ,,Mikkers"-no- ta's betreffende de vereniging en stichting 8 Rondvraag. 9 Agenda volgende vergadering CT 10 Sluiting. Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel 033- 940691Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr 03420-16141. r Wtj kunnen u alles over contactlenzen k 1 vertellen Of het nu harde, zachte of zuurstofdoor latende Z flex-lenzen zijn Bovendien hebben wij eer>aanbod in zachte \v contactlenzen voor f 400 Leusden, Winkelcentrum Hamershof, Grutterij 3 De Groeneveld opticiens zijn aangesloten bu het Optiek Gilde

Leusder Krant | 1982 | | pagina 1