Bouwen ten zuiden van de Schoolsteegbosjes: VVD, SGP/GPV en Gemeentebelangen: ja CDA: alleen in uiterste noodzaak PKL: nu nog geen besluit nemen D'66: onder geen beding Moet Leusden Euro pese gemeente blijven? Cabaret in De Hakhorst „Sfeer van romantiek behoort tot verleden" vrouwenkafé werd gepraat over Ie vrouw en haar schuldgevoelens Projectleider Wol gaat spreekuur houden leusderk Werkgroep Agrarische Aangelegen heden Vrouwenkafé over wonen VAN SPUITGAST TOT HULPVERLENER plaatselijk nieuws LEUSDEN - Van het beroep 'rouw bestaat één beeld, ■n'iverwachtingspatroon: de nke slanke den die als een ■nado in het rond stuift, alles irfekt voor elkaar heeft, haar •zin gezonde voeding voor- t, de luiste medicijnen in huis «ft, vermoeide echtgenoot i fantastische wijze opvangt i het allemaal dolletjes vindt Tijdens de inleiding van de la-avond in het vrouwenkafé gelopen maandag over chuldgevoelens" bracht ije Schaeffer onder andere zienswijze naar voren, waar et name de reclame erg op in- nafhankelijk nieuwsblad oor de gemeente Leusden. erschijnt elke dinsdag en anderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnik Kreijns (pi. verv.) Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en ad vertenties: voor het dinsdagnum mer tot uiterlijk maan dagmiddag 12.00 uur, vo,or het donderdag nummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. speelt. Maar wat gebeurt er nu wanneer vrouwen daar verande ring in aan willen brengen? Dan komen vanzelf de schuldgevoe lens. Hoe ontstaan deze schuld gevoelens. Is dat de omgeving die ze opdringt of komt dit vanuit jezelf. En wat doe je daaraan?' Voornamelijk over deze vragen discussiëerden de circa 25 aan wezige vrouwen. OPVOEDING In twee groepen werd hier gerui me ti|d over gesproken, omdat ie dereen zowel over het schuldge voel vanuit jezelf als door anderen LEUSDEN - Maandag 15 fe bruari vergadert de werkgroep Agrarische Aangelegenheden in de raadszaal van het gemeente huis. Aanvang 20.00 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Opening. w 2. Vaststelling verslag vergade ring 16-3-1981 3. Inventarisatie vragen. 4 Mededelingen. 5 Bestemmingsplan ..Buitenge bied Oost". 6. Wat verder ter tafel komt. 7. Rondvraag. 8 Sluiting. bezorgd veel voorbeelden kon noe men. ..Veel schuldgevoel ontstaat vanuit vrouwen zelf. De manier waarop je opgevoed bent speelt daarin een belangrijke rol Overdag tijd vrij maken voor jezelf is voor de meeste vrouwen een groot pro bleem, want eerst moet het huis houdelijk werk klaar zijn en of dat ooit afkomt9 De kinderen laten overblijven om de dag beter te kun nen benutten9 Onmiddellijk komt het schuldgevoel om de hoek kij ken Zelfs wanneer kinderen het overblijven leuk vinden Het schuldgevoel opgelegd door de omgeving komt vaak uit de richting van familie of kennissen. Een voor beeld hiervan is dat er vanuitge- gaan wordt dat de vrouw alle socia le kontakten bijhoudt, of dit nu haar eigen kontakten zijn of met haar familie of die van haar man Houdt zij deze kontakten niet bij dan wordt de vrouw hierop aangesproken", klonk het in het vrouwenkafé. LEUSDEN - De Vereniging voor Welzijn Ouderen (WOL) heeft als doel het bevorderen van een optimaal welzijn van alle oudere inwoners van Leusden en probeert daarbij hun belan gen zo goed mogelijk te beharti gen. In samenwerking met de Stich ting Bejaardenwerk Zuid-Oost- Utrecht - met als werkgebied Leus- LEUSDEN - Maandag 15 fe bruari zal men in het Vrouwenka fé praten over „Vrouwen en wo nen". Juist voor vrouwen is het wonen heel belangrijk omdat het nog steeds zo is dat de meeste vrouwen het grootste deel van de tijd in en om de woning zijn. Vorig najaar is er in het Vrouwen kafé al een avond geweest waarop dit onderwerp besproken werd Toen werd echter niet gepraat over hoe de bouw van woningen van in vloed zou kunnen zijn op het plezie rig wonen. Aanstaande maandag gaat het hier nu juist wel over. Twee vrouwen van de Vrouwen Advies Commissie (VAC) zullen op deze avond ook hun bijdrage leveren om tot een goede uitwisseling van ge dachten te komen, Voor informatie over deze avond kan men kontakt opne men met Gerdine Strijker, tele foon 942345. Het Vrouwenkafé is iedere maandagavond geopend van 20.00 tot 24.00 uur in eetcafé De Hakhorst, Waarden 25a. den, Scherpenzeel, Veenendaal en Woudenberg - kon een project leider worden aangesteld. Deze functionaris, de heer A A Ver meer, die de WOL met raad en daad terzijde zal staan, is ook voor iedere oudere inwoner persoonlijk beschikbaar en zal voor dat doel met ingang van 17 februari in Leus den en Achterveld spreekuur gaan houden. In Leusden-Centrum houdt de heer Vermeer spreekuur op iedere woensdagmiddag van 16.00 tot 17.00 uur in het wijkgebouw van de Kruisvereniging Leusden, Rozen- gaarde 33 Telefoon 941218 Op de eerste en derde woens dag van de maand van 15.00 tot 15.30 uur houdt de projectleider in Achterveld spreekuur Dit gebeurt in het wijkgebouw van de Kruisver eniging Achterveld, Walter van Amersfoortstraat 38 Telefoon 03425-1333 Oudere Leusdenaren die vra gen hebben op het gebied van hulpverlening, huisvesting en dergelijke, met problemen zitten, iets willen organiseren of be paalde aktiviteiten willen onder nemen, kunnen op de genoemde tijden en plaatsen terecht bij de heer Vermeer. U bent van harte welkom. vervolg van pagina 1 Bloemhof, dan komt voorde demo craten de Pon-driehoek in zicht als potentieel uitbreidingsgebied. In een antwoord aan de raadsleden wees de heer Hoogerwerf van het Adviesburo Arnhem vooral tot PKL- woordvoerder Jan Jacobs Hij wees er op, dat het op zich wel mogelijk is om beslissingen vooruit te schuiven naar later data, maar dat je met de bestemming van het gebied 't Vliet voor óf woningbouw óf werkgelegenheid al een heel be langrijke stap zet. Gebruik je het gebied voor woningbouw, dan zou dat in feite een afronding van Leus den moeten betekenen. Want, al dus Hoogerwerf, het is op z'n minst onverstandig om daar in het noor den op een tamelijk ongunstige plek een beetje woningbouw te ple gen, als je toch van plan bent om daarna nog naar het zuiden uit te breiden. TINTJES Wethouder Jan Wagenaar (VVD) deed er nog een schepje bovenop. Al bij de ontwikkeling van 't Ruige Velt moet je in verband met de in frastructuur van dat gebied al we ten, wat je met 't Vliet gaat doen. Wat de wethouder zelf betreft is dat duidelijk: 't Vliet moet gereserveerd worden voor werkgelegenheid, wo ningbouw moet gesitueerd worden ten zuiden van de Schoolsteegbos jes De wethouder onderbouwde zijn standpunt met wat hij enige „persoonlijke tintjes" noemde. Wa genaar wees er op dat tot nog toe erg mathematisch aan het struc tuurplan was gewerkt, maar dat er ook gevoelselementen een rol spe len. Daartoe behoren bijvoorbeeld gevoelens van onzekerheid van mogelijk betrokken agrariërs. Wa genaar „Bij aanvragen van boeren in het verleden hebben we altijd re kening gehouden met mogelijke uitbreiding in zuidelijke richting. Dat weten de agrariërs ook. Voor de agrariërs is er nooit de verwachting geweest, dat Leusden nog wel eens in noordelijke richting zou kunnen uitgroeien Zelfs die argumenten ten spijt, slaagde de wethouder er dinsdagavond niet in om tot een conclusie te komen, die alle fracties konden on derschrijven. Dat de grens van Leusden-centrum aan de noordzijde wordt gevormd door het Valleikanaal, dat staat voor iedereen vast. Over de invulling van 't Vliet (werkgelegenheid of woning bouw) is men het niet eens. En woningbouw ten zuiden van de Schoolsteegbosjes wordt door D'66 radicaal af gewezen, terwijk PKL en CDA van de noodzaak daarvan ook nog lang niet overtuigd zijn. door Fritsvan Breda DONDERDAG 11 FEBRUARI 1982 Bloemhof raad besloot al (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De gemeente Leusden Is al zo'n tien jaar lid van de vereni ging van Europese gemeenten. In woners van Leusden hebben daar ei genlijk nooit iets van gemerkt, behal ve dan misschien dat men zich wel eens afgevraagd heeft wat het blau we bordje met het opschrift „Europe se Gemeente" bij de invalswegen naar Leusden nu eigenlijk betekent. Ook de raadsleden in de commissie Algemene Bestuurszaken blijken er geen idee van te hebben wat het lid maatschap van bedoelde vereniging nu eigenlijk inhoudt, zo bleek tijdens een vergadering van deze commissie. Bij een eerste bezuinigingsronde in mei vorig jaar was het lidmaatschap al eens ter discussie gesteld. In de begroting voor 1982 kwam het bedrag aan lid maatschapsgeld helemaal niet meer voor. Burgemeester J W M Rademaker meende dat het lidmaatschap „per on geluk" was afgevoerd en pleitte er in de commissie ABZ dan ook voor om via een begrotingswijziging alsnog het be nodigde geld op tafel te leggen Voor Rinze Bloemhof (D'66) hoefde dit niet zo nodig In de D'66 fractie is over het lidmaatschap van de Europese club ge sproken en men heeft er vrede mee dat het lidmaatschap wordt opgezegd Harm Offereins (SGP/GPV) wilde liever helemaal niet meer op de zaak terugko men omdat naar zijn menina de Raad al formeel besloten had het lidmaatschap op te zeggen. Een uitspraak die de burgervader bestreed. De post was naar zijn me ning ongemerkt verdwenen. Om emotionele redenen vindt de burge meester dat Leusden lid moet blij ven. CDA, VVD en PKL willen, als de burgemeester daar prijs op stelt nog wel eens op de zaak terugkomen. De burgemeester zal dan eerst het voor en tegen van het lidmaatschap van de vereniging van Europese Ge meenten eerst eens op papier moe ten zetten. Aan de hand van een der gelijk memo kan dan verder gepraat worden, zo meenden de vertegen woordigers van de drie grootste frac ties. te wachten staat „Ironisch, cy nisch, zelfrelativerend en met een fikse grijnslach „Het waarom van de terugkeer" slaat niet zozeer op de terugkeer op de planken als wel op het leven dat we leiden, aldus Joost van Eijkeren in de persinfor matie. „Het waarom van de terug keer" heeft dan ook betrekking op iedereen. MATERIAAL Redaktetie en admini stratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op f werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur. I Abonnementsgeld: 54,20 per jaar; 27,60 Sper half jaar; 14,05 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvan gen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent be zorging (dinsdag en don derdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- ,940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur be zorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde fo to's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbeta ling van 5,- per exem- plaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BÖU b.v. te Barne- véld, met duidelijke ver- rtfelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waar op de foto werd ge plaatst. U kunt ook kon- tant betalen op ons kan toor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum Ongeveer drié, tot vier weken na betaling ont vangt u de gewenste fo to's thuis. E LEUSDER KRANT is een Ëive van de BDU-kranten- binatie te Barneveld. - Rademaker per ongeluk. LEUSDEN - Vanavond (don derdag) geeft Joost van Eijkeren een voorstelling van zijn pro gramma ,,Het waarom van de te rugkeer" in De Hakhorst. De aanvang is om 21.00 uur en de entree is gratis. Joost van Eijkeren brengt geen cabaret in een traditioneel jasje, noch qua vormgeving, noch qua inhoud. Hel is een programma - zo slaat in de folder vermeld - over datgene wat ons bezighoudt en dat wat ons (van een onzer medewerkers) LEUSDEN - Naast het blussen van alle mogelijke brandjes is de taak van een brandweerman ook het ver lenen van bijstand bij water overlast verkeersongeval len en dat soort zaken. In de toekomst wordt de organi satie Bescherming Bevol king opgeheven. Een deel van deze organisatie wordt dan overgenomen door de brandweerkorpsen in Ne derland. hetgeen betekent dat hulpverlening een steeds belangrijker taak wordt van de brandweer. De brandweer in de ge meente Leusden, bestaan de uit 39 vrijwilligers en één beroepskracht, bereidt zich al helemaal voor op de nieuwe taakstelling. ,,De sfeer van romantiek die altijd rond een brandweer- mandant Upperman nader toe. Dit jaar zal er ook gestart worden met ontruimingsoe feningen in alle gebouwen waar meer dan 50 mensen In kunnen. Dit betekent dat ook op de Leusdense scholen geoefend gaat worden in het snel verlaten van de school. OEFENEN Zelf blijft de Leusdense brand weer ook regelmatig oefenen De Irekwentie van de oefenin gen in de regio wordt opge voerd, de schaal waarop de oefeningen worden uitgevoerd wordt echter kleiner Daar naast volgen allerlei individue le brandweerlieden cursussen. Van tijd tot tijd meet men ook de krachten met andere korp sen in de buurt. Dat gebeurt dan tijdens regionale wedstrij den. waaraan de Leusdense brandweer ook regelmatig deelneemt Vorig jaar moest het gehele Leusdense brandweerkorps worden ingeschakeld om de brand in het noodpostkantoor aan de Torenakkerweg te bestrijden Het materiaal waarover de Leusdense brandweer be schikt is tien jaar geleden „ge voelsmatig" vastgesteld. Op dit ogenblik is de Inspectie voor het Brandweerwezen be zig met een onderzoek in de regio Eemland naar de vraag of er in de regio wel voldoende materiaal is om adekwaat hulp te kunnen verlenen en of dat materiaal wel op de geschikte plaats staat. Inmiddels is al duidelijk geworden dat de ge meenten ten noorden van Amersfoort de beschikking hebben over veel hulpverle- ningsmateriaal, terwijl de ge meenten aan de andere kant Bij de felle brand in april '81 in het PTT-gebouw moesten bewoners en personeel van het nabij gelegen bejaardentehuis t Hamersveld geëvacueerd worden. Een geluk was dat er we! ontruimingsoefenin gen op initiatief van de brandweer in het bejaardentehuis waren gehouden Dit jaar zal er worden gestart met ontruimingsoefeningen In alle gebouwen waar meer dan vijftig mensen in kunnen. man hing, behoort zo lang zamerhand tot het verle den," meent brandweercom mandant J. Upperman. Toen hij 12 jaar geleden benoemd werd tot brandweercom mandant van de Leusdense brandweer kwam het nog voor dat de vrijwilligers re gelmatig een greep deden in hun binnenzak. Nader on derzoek leerde dat uit de bin nenzak een plat flesje sterk alcoholische drank tevoor schijn kwam als hartverster king voor de blusser. De eer ste daad van de heer Upper man was dan ook het verbie den van deze gevaarlijke ge woonte „omdat je nu een maal niet dronken boven op een dak kunt gaan staan". DIPLOMA'S Het Leusdense brandweer korps heeft een behoorlijk ni veau volgens de heer Upper man. Ongetrainde brandweer lieden zijn er in het korps niet te vinden, iedereen heeft mini maal het diploma brandwacht tweede klas Veel leden van het korps hebben echter veel meer gespecialiseerde cur sussen gevolgd. Zo beschikt de Leusdense brandweer nu ook over gediplomeerde hulp verleners, die bijvoorbeeld ge leerd hebben hoe mensen die bekneld zijn geraakt in een au to. na een ongeval, er uit ge haald moeten worden. De enige beroepsbrandweer man die Leusden kent is Henk Smal Hij heeft tot taak het brandweermateriaal in goede staat te houden en twee maal per jaar alle 440 brandkranen in de gemeente te controleren. Een zeker niet onbelangrijke klus omdat de brandweer er blindelings op moet kunnen vertrouwen dat uit een brand- kraan ook werkelijk water komt als dat nodig mocht zijn. De 39 vrijwilligers zijn verdeeld in drie groepen In Achterveld is één groep altijd paraat, in Leusden centrum rukt in princi pe altijd één van de twee groe pen uit Bij grotere branden worden alle brandweerlieden naar de plek des onheils ge roepen van Amersfoort nauwelijks over dit soort zaken beschiken Als de Inspectie klaar is met haar onderzoek zou dit wel eens kunnen betekenen dat de gemeente Leusden de be schikking krijgt over een dure, gespecialiseerde hulpverle ningswagen die dan inzetbaar moet zijn in een groot deel van de regio. De Leusdense brandweer besteedt steeds meer aan dacht aan de veiligheid van vooral grotere gebouwen. Van tijd tot tijd worden scho len, bejaardentehuizen enz. bezocht om nog eens extra te letten op de brandveilig heid van de gebouwen. Ook ontruimingsoefeningen staan steeds vaker op het programma van de brand weer. Vooral de bejaardente huizen kunnen daar tot nu toe over meespreken. Dat dit soort oefeningen ook werkelijk nut hebben blijkt uit de wijze waarop perso neel en bewoners van 't Ha mersveld reageerden toen er vlak bij het tehuis een felle brand uitbrak in het nood- postkantoor. „Ik ben er trots op dat er toen geen paniek is uitgebroken", licht com-

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3