;da gaat speciale vergadering beleggen Onrust en onbegrip bij iddenstand over louwmarkt Van Galen Bezwaarschriften Buitengebied- lost in Raad van State SB Midden- en Kleinbedrijf kan zich vinden in CIMK-rapport Uitspraken Upperman vallen verkeerd Vrouw en kind vastgehouden J LL b r Meeste mensen waren zaak vergeten" Kledingbeurs in Vrouwenkafé j Leusder Krant j Vandaag in de Leusder Krant Behalve voorstel afsluiting Hamersveldseweg: Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden l FOTOKOPIE J NODIG? Verantwoordelijk redakteur. BERT VOS Redaktie en administratie. Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495. b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 14,05 per kwartaal Uitgave B.D.U. B.,V. DINSDAG 16 FEBRUARI 1982 13e JAARGANG NO. 87 far1 één onzer verslaggevers) LEUSDEN Binnen de Leusdense middenstand heerst ft veel onrust en onbegrip na de opening van bouwmarkt in Galen op het werkgelegenheldsterreln Paardenmaat. De 'tellers zijn met stomheid geslagen over het ruime assortl- it spullen dat deze zaak In bouwartlkelen mag verkopen, imlge winkeliers vrezen concurrentie en zijn bang dat door iomst van .Van Galen een precedent op het werkgelegen- terrein wordt geschapen. Ook de CDA-lractle In de raad niet te spreken over de door B. 1 W. toegestane ruime assortl- lenlianbiedlng In de bouw- tt. Het chrlsten-democra- I raadslid Ad Wisman mocht jerdagavond de kwestie Van in aan het begin van de ver ging van de werkgroep Mld- BO- en Kleinbedrijf aan de orde Hltn. Hij sprak zeer nadrukke- k zijn ongenoegen uit en legde rt college van B. en W. In de ■noon van wethouder Jan ■Idemaker, die voorzitter Is M de werkgroep, een waslijst Ktlen vragen voor. Wisman llgde aan, dat het CDA van Is op woensdag 3 maart een iderlng te beleggen waar- fel«. aadsiractle», de onder- irsorganlsaties, de wlnke- erenlglngen en zo mogell|k imer van Koophandel ultge- jd zullen worden om te pra- over de kwestie Van Galen. De oorzaak dat de vlam in de an is geslagen, is het feit dat de ■ie week geopende bouw- t Van Galen, volgens de Iddenstand en het CDA. ook ikeien verkoopt als gloeilam- tuingereedschap. zonwe- ng, tafels, stoelen, bedden en :etaonderdelen. Artikelen die ets te maken hebben met de branche waarvoor de zaak nlijk is bestemd „Juist in werkgroep is bij herhaling, I vroeg genoeg, de bezorgd- 1d uitgesproken door alle Isfracties, ondernemers en lamer van Koophandel over telverkoop in een daartoe geéigend en niet bedoeld idustrieterrein", aldus CDA'er tlaman in de werkgroepverga- ering. zij vinden dat „deze, algemeen als oneerlijke concurrentie be kend staande handelwijze, in Leusden geweerd dient te wor den". Verder wil het CDA weten of het college vindt, dat de on dernemersorganisaties en de raadsleden „de op deze wijze toegespeelde Zwarte Piet niet verdiend hebben", en wat denkt het college hieraan te doen Ook willen de christen-democraten haarfijn weten wat Van Galen niet mag verkopen inzi|nzaakop de Paardenmaat. Voorts wordt aan het college gevraagd of het „te formuleren bestemmings plan volgens B. en W. nog de oplossing biedt het een en ander bi) het bedrijf terug te draaien". Wethouder Jan Mandemaker liet donderdagavond weten, dat het vollege binnenkort met een nota over de Paardenmaat op tafel komt, waarin wellicht de meeste vragen van de CDA- raadsfractie worden beant woord „Zo niet, dan wordt zo spoedig mogelijk een reactie ge geven", verzekerde Mandema- CIMK-distrlbutle-planoloog J. van der Heeden, die naar de ver gadering was gekomen voor de behandeling van het CIMK-rap- port, antwoordde op een vraag uit het publiek, dat de bouw markt „op gespannen voet staat met de advisering In het rapport met betrekking tot winkelcen trum De Hamershof". De (onver wachte) detallhandelverkoop bij Van Galen kan dus een ondermij ning betekenen van de de uit komsten In het CIMK-rapport. Het plaatsen van de verwljs- bordjes naar bouwmarkt Van Galen vorige week is buiten medeweten van het college van B. en W. ge beurd. Wethouder Mande- maker, onder andere voor middenstandzaken, heeft gezegd deze zaak uit te zoe ken. Hij reageerde In de ver gadering van de werkgroep Midden- en Kleinbedrijf op een vraag van de heer Tim mer waarom Van Galen wel verwijsbordjes heeft mogen plaatsen en winkelcentrum De Blezenkamp daar nog nooit toestemming voor heeft gekregen. ERUGDRAAIEN Hij heeft B. en W gevraagd of Zo ziel een gedeelte van hel interieur van de bouwmarkt er uit fan één onzer medewerkers) LEUSDEN - Op dertien april ■nataande worden In de Raad ■n State de bezwaarschriften ihandeld van diegenen, die In )79 bezwaar hebben aangete- tegen onderdelen van het immlngsplan „Buitenge- bied-Oost". Dit gebied ligt vanuit Leusden-centrum bezien aan de andere kant van het Valleikanaal. Volgens de heer Verbeek, lid van de werkgroep agrarische aange legenheden, zouden de meeste Indieners van een bezwaar schrift al lang vergeten zijn, dat ze dat ooit hadden Ingezonden. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden BOU Verschijnt dinsdag en donderdeg In de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 35 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheltjes 1,11 per regel (37 cent per mm). Losse nummers: 60 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. Hef bestemmingsplan waar het hier om gaat leverde in 1979 in to taal 166 bezwaarschriften op Veel indieners maakten bezwaar tegen de voorgenomen bouw van een tweede brug over het Valleikanaal in het verlengde van de huidige Middenweg. Andere bezwaar schriften waren gericht tegen de voorgenomen aanleg van een fiets pad langs de Horsterweg of de As- schatterweg Weer anderen had den bezwaren tegen andere onder delen van het bestemmingsplan. Diegenen die bezwaar hebben gemaakt tegen de bouw van een tweede brug over het Valleikanaal hebben inmiddels al van de provin cie gelijk gekregen Tegen de uit spraak van de provincie zijn b. en w., namens de gemeenteraad, daarentegen weer in beroep ge gaan Ook dit beroep zal door de Raad van State behandeld worden Al met al blijven er nog zo n 30 40 indieners van een bezwaarschrift over die nu door de Raad van State zijn uitgenodigd om hun bezwaren nader toe te lichten. Wie er nu ei genlijk wel en niet uitgenodigd zijn om te verschijnen werd maandag avond, tijdens de vergadering van de werkoroep aararische aanoele- genheden. niet geheel duidelijk. Ook Evelien Blom, fractievoorzit ster van het CDA. bleek een uitno diging gehad te hebben, vanwege haar bezwaar tegen de tweede brug Hiermee neemt mevrouw Blom een ander standpunt in dan de rest van de Raad. die juist wel een brug in de wijk Alandsbeek wil. ..Het kan dus best leuk worden in Den Haag", aldus Evelien Blom. Het bezwaarschrift dat de heer Verbeek heeft ingediend is gericht tegen de gang van zaken bij het CML. De meerderheid van de werkgroep ruimtelijke ordening van het CML heeft zich uitgesproken vóór de aanleg van een tweede brug over het Valleikanaal Het CML heeft de gemeente dan ook gunstig in deze richting geadvi seerd De heer Verbeek vindt het niet juist dat het CML in haar advies niet gerept heeft over een minder heidsstandpunt in de werkgroep Al met al kan het best een ge zellig reisje worden naar Den Haag. Er werd zelfs gesugge reerd dat het misschien mogelijk Is om een bus te huren, zodat alle bezwaarden met elkaar naar de Raad van State kunnen gaan. \Qy (Van één onzer verslaggevers) Oud-ondercommandant J van Nimwegen LEUSDEN - Een van de uitspraken van brandweercommandant J. Upperman In de vergadering van de commissie Algemene Be stuurszaken vorige week is bij J. van Nimwegen, oud-comman dant van de vrijwillige brandweer Leusden.in het verkeerde keel gat geschoten. Van Nimwegen Is het volstrekt oneens met wat Upperman heeft gezegd over het drankgebruik van brandweerlie den In dienst twaalf jaar geleden. De commandant had de commis sieleden voorgehouden, dat de toenmalige spuitgasten nog wel eens een greep In hun binnenzak deden tijdens het blussen om uit een klein plat flesje een alcoholisch hartversterkertje tot zich te nemen. Hij had dat meteen verboden, omdat „je nu eenmaal niet dronken boven op een dak kunt staan". Oud-ondercommandant Van Nimwegen, die 21 jaar dienst heeft gedaan bij de Leusdense brandweer, schrijft in een brief aan de redaktie van deze krant: „Toen de heer Upperman het commando van de heer Voogd overnam op 1 februari 1971, was Ik reeds ondercommandant van het korps. Vorig jaar heb ik om gezond heidsredenen de vrijwillige brandweer moeten verlaten. Dat er In 21 jaar bij de brandweer veel veranderd is, is zonder meer duide lijk, maar of dat allemaal aan één man te danken is betwijfel ik ten zeerste. Ook nu nog zitten er in het korps van Leusden en Achter veld brandweermensen, die langer meedraaien dan de heer Up perman. Zowel Ik als de andere bevelvoerende brandweerlieden zijn altijd fel tegenstanders geweest van sterke drank tijdens het brandblussen. Ik kan me dan ook niet herinneren dat de heer Upperman Iemand heeft móete verbieden sterke drank tijdens de bluswerkzaamheden te drinken. Het is wel een algemeen gebruik geweest dat na het brandbluswerk door de mensen waar de brand was geweest een drankje werd aangeboden Dit gebeurde echter beslist niet tijdens het blussen. Ik heb dan ook in die 21 jaar nooit meegemaakt, dat een brandweerman bij een brand teveel ophad. Uit het stukje In de krant zouden de lezers kunnen opmaken, dat op het moment dat de heer Upperman het commando In Leusden overnam het korps uit een stelletje dronkelappen bestond. Dat spreek Ik met nadruk tegen." LEUSDEN Op maandag 1 maart wordt In het Vrouwenkafé een kledingbeurs georgani seerd. Dit idee Is ontstaan naar aanleiding van het thema „Wo nen als vrouw In Leusden'' waar onlangs een avond aan werd ge wijd. De organisatoren willen er een kledlngrullbeurs van maken voor volwassenen en kinderen. Hiervoor Is een rullsysteem op gezet dat als volgt werkt: voor ieder redelijk goed kledingstuk dat wordt aangebracht op een van de Inzameladressen, krijgt men één kledlngbon (jassen twee bonnen). Op de kledingbeurs kan men net zoveel kledingstukken halen als het aantal bonnen dat men heeft ontvangen. Degenen die geen bon hebben, kunnen tegen redelijke prijs kleding kopen. Verder zijn er een paar vrou wen die zelf dingen maken en die op deze beurs willen verkopen. Zo is er één vrouw die in op dracht kleding wil breien of naai en en een vrouw die gedichten wil verkopen ledereen die zelf iets maakt en dit op deze avond wil verkopen, kan dit doorgeven aan Wil Greeven, telefoon 726996 Ook ontvangt zij graag telefoontjes van vrouwen die mee willen helpen met de kle- dingruilbeurs. Vanaf dinsdag 16 februari kan kleding worden afgegeven op de onderstaande adressen: Marlon Brandenhorst, Bos wachter 9, Tweede fase; Thea Middelkoop, Waarden 20, Alard8beek-west; Marjolein Groos, Albast 17, Alandsbeek- oost; Ineke Lorljn, Heggerank 8, Wetering; Ans van Kemenade, Haverland 8, Groenhouten en Chlta van Ee, Grebbewijk 11, Tweede fase. Rozendaallaan 9 Leusden-C. Geljon (D'66) trekt zich alsl wethouderskandidaat terugpag. 3 Junkies moeten keihard worden aangepakt pag. 5 „Ik denk dat feministische theologie en vredesbeweging nauw samenhangen", zegt Sienie Strikwerda pag. 6 LEUSDEN - Donderdagoch tend heeft de rijkspolitie In een woning aan de Hoge Kleiweg een 38-jarige man uit Zwolle aange houden die ervan wordt ver dacht enige tijd zijn vrouw en kind onder bedreiging van een vuurwapen te hebben vastge houden. Toen de politie op ver zoek van de politie in Zwolle een inval in de woning deed, was de dochter nog aanwezig. De man werd meegenomen naar het poli tiebureau en later op de dag overgebracht naar Zwolle. De re volver werd in beslag genomen. De gijzeling werd bekend toen zich woensdag een vrouw bij de Zwolse politie meldde met de me dedeling dat ze samen met haar dochter onder bedreiging van een wapen door haar man met wie zij in scheiding ligt, naar een woning in Leusden was gebracht. De volgen de dag werd de vrouw vrijgelaten, het kind moest echter in de woning blijven. Op verzoek heeft de rijks politie in Leusden toen op het on derduikadres de man aangehou den (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN De leden van de werkgroep Midden- en Kleinbedrijf kunnen zich vin den In de aanbevelingen van het CIMK-rapport over de ge wenste bewinkellngsstruc- tuur voor Leusden en de In vulling en ontsluiting van De Hamershof. Dat wil dus onder meer zeggen, dat de werk groep (in haar algemeenheid) vóór de komst van een HEMA (-achtig) warenhuis van 1500 vlerkante meter is en dat de realisatie van buurtsteunpun- ten In enkele wijken voorlopig niet haalbaar lijkt. Een en ander werd afgelopen donderdagavond duidelijk In de vergadering van de werkgroep Midden- en Kleinbedrijf, die ge heel aap de behandeling van het CIMK-rapport was gewijd. Een adviesrapport dat het Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf afdeling Planologie In opdracht van B, en W. heelt gemaakt. Hef uitgangspunt was een onder zoek te doen naar het winkelbe stand en de toekomstaspecten voor de detailhandel In Leusden. Het rapport, dat november vorig jaar verscheen, Is In feite een actualisatie van eerdere CIMK- advlezen. Het rapport van dit on derzoeksinstituut zal In maart In de gemeenteraad worden be handeld. De planologen van het CIMK bevelen een HEMA of een aange sloten bedrijf aan voor De Ha mershof, omdat volgens hen een dergelijk warenhuis goed past in het Leusdens consumentenge drag. Tevens hebben zij gecon stateerd. dat een bruikbaar alter natief in De Hamershof niet in pasbaar is wanneer de verhou ding „Voedings- en genotmidde len/Duurzame overige goede ren" en ook de daarvoor noodza kelijke verkoopvloeroppervlakte in ogenschouw wordt genomen Of anders gezegd: de formules van andere warenhuizen dan de HEMA zouden economisch niet passen in dat winkelcentrum en bovendien veel meer oppervlakte dan 1500 vierkante meter nodig hebben Wat de buurtsteunpunten (buurtwinkels) betreft meent het CIMK. dat de realisatie na 1985 niet of nauwelijks haalbaar is gezien de becijferingen Als er eens toch zo'n buurtsteunpunt zou komen, mag daarmee vol gens het onderzoeksinstituut geen geweld worden aangedaan aan de huidige middenstand van Leusden. BOETEN Over deze twee aanbevelingen en de voorgestelde verkeers- structuur rond het winkelcen trum De Hamershof werd in de werkgroep donderdagavond voornamelijk gepraat. Werk groeplid de heer Schouten uit Achterveld vroeg zich af of de middenstand in Achterveld en Leusden-zuid nu moet boeten voor de ontwikkelingen in het winkelgebeuren in het centrum „In het rapport staat, dat het gemeentelijk beleid er op gericht moet zijn, dal er geen nieuwe detailhandel elders ontstaat", al dus Schouten. De heer H. Baai man opperde dat naar zijn me ning een warenhuis van 1500 vierkante meter wellicht geen „trekker" voor De Hamershof wordt, maar een concurrent voor de gevestigde middenstand. „Het voorgestelde warenhuis Is te klein en zal zodoende ook een beperkt assortiment hebben Het lijkt me dat de winkeliers daar niet om staan te springen. In mijn ogen heeft een groot warenhuis veel meer aantrekkingskracht op de mensen", aldus Achtervelder Baaiman. Hij verduidelijkte later, dat hij niet tegen de komst van een warenhuis in De Hamershof is. Werkgroeplid de heer Voort man sprak in vrij positieve be woordingen over het CIMK-rap port, maar vond de voorgestelde afsluiting van de Hamersveldse- vervolg op pagina 3 Volgens Herman Baaiman (raadslid voor Gemeentebelangen) wordteen klein warenhuis geentrekker" voor De Hamershol. maar een concurrent.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 1